Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#26 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by salik79 »

Rampage wrote:Moja malenkost poznaje lično čovjeka.

Bio je jedan od najboljih boraca Armije RBiH na području doline rijeke Lepenica i Tarčina, odnosno na ratištima oko Hadžića. To vam može potvrditi svaki mještanin ili borac koji je tu bio u ratu, svi znaju za "Franca". Mještani danas povremeno organizuju akcije prikupljanja pomoći, ali sve je to tanko....

Da, činjenica je da je čovjek "odlijepio" (a ko i ne bi, pogledajte samo u kakvim uslovima živi) i da se uglavnom malo zna o njegovom pravom porijeklu...
:thumbup: Dalje ne treba provjeravati.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#29 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by karanana »

ne znam za ovaj dio u hrvatskoj, to mi ne zvuci tacno, ali i ja sam cuo od relevantnih ljudi, boraca sa hadzicke opstine, da je ovaj covjek bio s njima i da je bio dobar borac. imali su neke akcije bas nedavno gdje su mu dovezli drva, hranu i sl. i platili neke racune od struje. ali ko sto rekose, ne mogu mu oni dati licnu kartu, rvi iskaznicu i zdravstvenu knjizicu.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#30 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Walther »

karanana wrote:ne znam za ovaj dio u hrvatskoj, to mi ne zvuci tacno, ali i ja sam cuo od relevantnih ljudi, boraca sa hadzicke opstine, da je ovaj covjek bio s njima i da je bio dobar borac. imali su neke akcije bas nedavno gdje su mu dovezli drva, hranu i sl. i platili neke racune od struje. ali ko sto rekose, ne mogu mu oni dati licnu kartu, rvi iskaznicu i zdravstvenu knjizicu.
Pa u biti mogu... covjeka se proglasi poslovno nesposobnim (sto ocigledno jeste) i dobije staratelja. Nije prvi ili zadnji.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#31 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Rampage »

salik79 wrote:
Rampage wrote:Moja malenkost poznaje lično čovjeka.

Bio je jedan od najboljih boraca Armije RBiH na području doline rijeke Lepenica i Tarčina, odnosno na ratištima oko Hadžića. To vam može potvrditi svaki mještanin ili borac koji je tu bio u ratu, svi znaju za "Franca". Mještani danas povremeno organizuju akcije prikupljanja pomoći, ali sve je to tanko....

Da, činjenica je da je čovjek "odlijepio" (a ko i ne bi, pogledajte samo u kakvim uslovima živi) i da se uglavnom malo zna o njegovom pravom porijeklu...
:thumbup: Dalje ne treba provjeravati.
Hvala Salik :)
Svaka mu čast :thumbup:

Da napomenem da se mjesto u kojem ovaj čovjek živi nalazi bukvalno nekih desetak minuta od Sarajeva, prvo selo od silaska s auto puta prema Kreševu.

Svi oni koji bi mu željeli pomoći a žive u Sarajevu, mogu to učiniti na jednostavan način.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#32 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Rampage »

karanana wrote:ne znam za ovaj dio u hrvatskoj, to mi ne zvuci tacno, ali i ja sam cuo od relevantnih ljudi, boraca sa hadzicke opstine, da je ovaj covjek bio s njima i da je bio dobar borac. imali su neke akcije bas nedavno gdje su mu dovezli drva, hranu i sl. i platili neke racune od struje. ali ko sto rekose, ne mogu mu oni dati licnu kartu, rvi iskaznicu i zdravstvenu knjizicu.
Ovdje je riječ o specifičnoj situaciji - ljudi koji su u ratu branili Košćan (jednu od linija koja na kojoj se branila slobodna teritorija hadžićke općine (Pazarić, Tarčin i okolna sela)) su uglavnom bili iz Lepenice (sela koja pripadaju Kiseljaku), skupa s izbjeglicama iz Rakovice i izbjeglicama s okupirane hadžićke teritorije koje su izbjegle u Lepenicu.

Franc se uglavnom borio s tim ljudima i na kraju rata je tu ostao, nesvjestan administrativne podjele i činjenice da Lepenica ne pripada Hadžićima već Kiseljaku... Kiseljačka općina je naravno mačeha demobilisanim borcima Armije RBiH (odnosno, kako oni vole reći, "tzv. Armije tzv. RBiH")...

Hadžići, s druge strane, nisu pokazali dovoljno volje ili želje da pomognu tu istu Lepenicu koja je dala toliko za odbranu slobodne teritorije hadžićke općine...

Kako god, općina Hadžići mu je mogla (i morala) naći smještaj dostojan čovjeka...
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#33 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by drunken tiger »

Walther wrote:
drunken tiger wrote:Fascinantno je to kako se gleda na plaćenike u svojoj vojsci i na plaćenike u drugoj vojsci...OK je da je Belgijanac bio u ARBiH, ali nije OK što je Grk bio u vojsci RS-a...
ono kad neko porediti legitimnu vojsku drzave i teroriste....
Ono kad neko ne zna šta je terorizam, šta je agresija a dođe nekome pametovati...
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#34 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Walther »

drunken tiger wrote:
Walther wrote:
drunken tiger wrote:Fascinantno je to kako se gleda na plaćenike u svojoj vojsci i na plaćenike u drugoj vojsci...OK je da je Belgijanac bio u ARBiH, ali nije OK što je Grk bio u vojsci RS-a...
ono kad neko porediti legitimnu vojsku drzave i teroriste....
Ono kad neko ne zna šta je terorizam, šta je agresija a dođe nekome pametovati...
Ono kad nemas blage pa ucis druge. "VRS" se kvalifikuje kao teroristicka organizacija. A agresiju je izvrsila "VS". U svakom slucaju nije mogoce porediti stranca u ARBIH i stranca u "VRS".
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#35 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by drunken tiger »

Walther wrote:Ono kad nemas blage pa ucis druge. "VRS" se kvalifikuje kao teroristicka organizacija. A agresiju je izvrsila "VS". U svakom slucaju nije mogoce porediti stranca u ARBIH i stranca u "VRS".
Hajde molim te nađi mi tekst, dokument u kojem se agresorska vojska RS-a kvalifikuje kao teroristička organizacija ili teroristička vojska. MIslim da ne postoji nigdje osim ako Fatmir Alispahić nije pisao.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#36 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Walther »

drunken tiger wrote:
Walther wrote:Ono kad nemas blage pa ucis druge. "VRS" se kvalifikuje kao teroristicka organizacija. A agresiju je izvrsila "VS". U svakom slucaju nije mogoce porediti stranca u ARBIH i stranca u "VRS".
Hajde molim te nađi mi tekst, dokument u kojem se agresorska vojska RS-a kvalifikuje kao teroristička organizacija ili teroristička vojska. MIslim da ne postoji nigdje osim ako Fatmir Alispahić nije pisao.
Ipak je malce preglupo dokazivati nelegitimnost "VRS" jer je "RS" dobila neku vrstu legitimnosti tek '95. Nista u vezi "VRS" nema ni L od legitimnost. Odo pocetka, financiranja, djelovanja, ... Uostalom oni su cak i oficielno bili podredjeno "VS".
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Edin H. »

Walther wrote:
Ipak je malce preglupo dokazivati nelegitimnost "VRS" jer je "RS" dobila neku vrstu legitimnosti tek '95. Nista u vezi "VRS" nema ni L od legitimnost. Odo pocetka, financiranja, djelovanja, ... Uostalom oni su cak i oficielno bili podredjeno "VS".
Oficijeno nisu, zato se i JNA zvanicno povukla iz BiH, a naravno ostavila oruzje i komadni kadar.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#38 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Walther »

Edin H. wrote:
Walther wrote:
Ipak je malce preglupo dokazivati nelegitimnost "VRS" jer je "RS" dobila neku vrstu legitimnosti tek '95. Nista u vezi "VRS" nema ni L od legitimnost. Odo pocetka, financiranja, djelovanja, ... Uostalom oni su cak i oficielno bili podredjeno "VS".
Oficijeno nisu, zato se i JNA zvanicno povukla iz BiH, a naravno ostavila oruzje i komadni kadar.
Oficielno je samo da je "VRS" primala platu (ukljucujuci i glavni general) iz Srbije. Tamo je i penzionisan btw. A sve drugo je stvar trenutne politike.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#39 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by jao_situacije »

eto sad vrš teroristi
čuj teroristi, paravojna nepriznata formacija koja je pucala na civile snajperima da ostvare svoje političke i ideološke ciljeve
pa to je potpuno suprotno od definicije terorista
teroristi ne mogu biti srbi to svi znaju, a pogotovo dževdo expert za terorizam
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#40 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by MyTao »

kako mogu pomoci ovom covjeku?
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#41 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Rampage »

Jedino da odeš lično do njega da ga posjetiš.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#42 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Tomahawk11 »

Bolesno je da su dozvoljeni komentari na ovom clanku na klixu. Kakvih sve mentalnih proljeva pise.
Treba malo skontati, cuj sto se borio za Hrvatsku, sto je bio u ARBiH, pa covjeku su sve pobili, kakav to on ima cilj u zivotu? Sta drugo da radi osim da se bori protiv onih koji su upropastili njegov i zivot njegovih?!
Cak se sprda i sa djevojcicom koju je spasio.....bolesno :(
Sta radi u srusenoj stali, a inzinjer....pa vidi se da je covjek propao psihicki, sam kaze da jedino sto zeli je da ima da jede :( , nema drugog u zivotu i ja ga u potpunosti razumijem.
Ovi sto aludiraju na strane borce, nije on strani borac tipa ruskih placenika ili nekih uvoznih mudzehidina, rekoh i ranije, a opet ponavljam - covjek se borio protiv onih koji su mu unistili zivot.
Sto je to tako tesko skontati? Zasto je prica nemoguca? To se nesto slicno nikom nije dogodilo u proslom ratu?
Malo postovanja na bi bilo na odmet...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#43 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by karanana »

belgijska ambasadorska familija od 10 zivjela u selu pokraj osijeka gdje su chetnici usli i poklali 300 ljudi ukljucujuci i tu cijelu familiju osim franca i jedne djevojcice? valjda ukljucujuci i ambasadorku?
zar ne bi generalno bilo vise informacija o pokolju 300 ljudi u jednom selu medju kojima se nalazilo i 10 belgijskih drzavljana ukljucujuci i belgijsku ambasadoricu (valjda u republici hrvatskoj?).

ali ja ponavljam da je ova fikcija nebitna u cijeloj prici kada se zna da je sta je i ko je covjek kada je u pitanju BiH.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#44 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Arteta »

karanana wrote:belgijska ambasadorska familija od 10 zivjela u selu pokraj osijeka gdje su chetnici usli i poklali 300 ljudi ukljucujuci i tu cijelu familiju osim franca i jedne djevojcice? valjda ukljucujuci i ambasadorku?
zar ne bi generalno bilo vise informacija o pokolju 300 ljudi u jednom selu medju kojima se nalazilo i 10 belgijskih drzavljana ukljucujuci i belgijsku ambasadoricu (valjda u republici hrvatskoj?).

ali ja ponavljam da je ova fikcija nebitna u cijeloj prici kada se zna da je sta je i ko je covjek kada je u pitanju BiH.
Prica je stvarno kao iz filmova, ne mogu da vjerujem da medijima do sad nije naumpalo da to bolje ispitaju.
Cisto onako da se zna ko je on i da li ima koga bliskog.
Nuclear Winter
Posts: 660
Joined: 09/06/2010 23:48

#45 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Nuclear Winter »

karanana wrote:belgijska ambasadorska familija od 10 zivjela u selu pokraj osijeka gdje su chetnici usli i poklali 300 ljudi ukljucujuci i tu cijelu familiju osim franca i jedne djevojcice? valjda ukljucujuci i ambasadorku?
zar ne bi generalno bilo vise informacija o pokolju 300 ljudi u jednom selu medju kojima se nalazilo i 10 belgijskih drzavljana ukljucujuci i belgijsku ambasadoricu (valjda u republici hrvatskoj?).

ali ja ponavljam da je ova fikcija nebitna u cijeloj prici kada se zna da je sta je i ko je covjek kada je u pitanju BiH.

Jarane ba malo razmisli.Neko je skroz pogrešno prenio priču.Kakva ba belgijska ambasadorka u hrvatskoj 1991??
Vjerovatno mu je poginula mu je žena hrvatica,dijete i porodica od ŽENE a ne nekakvi belgijanci.
Ovo me podsjeća na one ratne priče tipa:ubio se onaj što pjeva "dont worry" ili umrla doris dragović pri porođaju,prava igra gluhih telefona
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#46 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by dustaban »

Odoste predaleko. Ova prica iz Hrvatske je najvjerovatnije fikcija, a i covjek je izgleda malo sisao... medjutim ostavite taj dio na stranu, ako je imalo tacno ovo njegovo ucesce u ARBiH to je dovoljno ga se tretira kao i sve druge zasluzne borce.

(sad ce neko cinicno uzvratiti - tako ga i tretiraju, ko psa!)
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#47 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Edin H. »

dustaban wrote:Odoste predaleko. Ova prica iz Hrvatske je najvjerovatnije fikcija, a i covjek je izgleda malo sisao... medjutim ostavite taj dio na stranu, ako je imalo tacno ovo njegovo ucesce u ARBiH to je dovoljno ga se tretira kao i sve druge zasluzne borce.

(sad ce neko cinicno uzvratiti - tako ga i tretiraju, ko psa!)
Pa dobro, pjevalo se i ranije,

Borio se, borio,
U keks se pretvorio,
Heroj nas, Josip Kras!
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#48 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Rampage »

dustaban wrote:Odoste predaleko. Ova prica iz Hrvatske je najvjerovatnije fikcija, a i covjek je izgleda malo sisao... medjutim ostavite taj dio na stranu, ako je imalo tacno ovo njegovo ucesce u ARBiH to je dovoljno ga se tretira kao i sve druge zasluzne borce.

(sad ce neko cinicno uzvratiti - tako ga i tretiraju, ko psa!)

Kad je došao u BiH nije znao naš jezik, tako da otpada ta priča o njegovom životu u Hrvatskoj.

S druge strane, što se tiče priče o njegovom učešću u ARBiH, to je činjenica. Bio je jedan od najboljih boraca na ratištima oko Hadžića.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#49 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by CaneBos »

Mlatite nepotrebnu pricu, je li zivio u Hrvatskoj, nije li, je li mu sve pobijeno, nije li..bla,bla.
Drzite se cinjenica. Covjek je mentalno, psihicki obolio. Covjek je bio provjereni borac ARMBIH. Covjek zivi u stracari, bez hrane, odjece, primanja.
Drzava, niti boracke organizacije ne mrdaju k....m ni za one za koje po zakonu i moralnoj obavezi moraju i trebaju za ovakve slucajeve, dakle ostaje na dobroj volji naroda da covjeku pruza pomoc u prezivljavanju.

Sustina je, ili pomozite ili odje...e s teme.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#50 Re: Belgijanac koji se u ratu borio za BiH danas živi u siromaštvu zaboravljen od svih

Post by Tesla10 »

Želim da vidim dokumente da je bio u našoj vojsci i neke fotografije ako je moguće.

Čitava priča je kao kakva bajka.
Post Reply