Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#76 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

Irish wrote:@Felidae, moja se budi po svu noc i opet je ujutro u 6-6,15 na nogicama laganim :D

Ujutro je najraspolozenija pa pocne odmah pjevati, galamiti, sve glasnije kako bi me digla. Ponekad se pravim da spavam pa je pustim da se malo potrudi. Onda kada vidi da od pjevanja nema nista, pocne me cupkati za kosu, nos i gurati mi prstice u oci da ih otvori :-) , malo meni-malo tati :-) Kada napokon otvorim oci, raskezi se sva sretna sto je uspjela :lol: :lol:
k'o da joj je ova moja sestra, s tim što ona ako ne uspije s tim ritualom budjenja ode u dnevni boravak, uzme daljinski, upali TV i pojača do kraja...onda moramo ustati...zbog komšija :D
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#77 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by vanad »

Irish wrote:
ljubav_aha wrote: irish,znas li kako je opasno spavati sa bebom :!: :!: :!:
Pa tako to mi, nemarne majke :) . Mrsko nam ustajati sto puta nocu a vec mjesecima spavamo citavih 1-2 sata u komadu :shock: a ne znam vala ni od cega smo umorne, kao da je problem brinuti o maloj bebi po cijele dane :skoljka:
Ne znam imas li djecu, ali odmah ti mogu reci da to nije Bog zna kakav san, kada spavas ukocen, svak na svojoj ivici a beba sama na 2/3 kreveta :-) Maltene se budis na svaki vlastiti pokret, a i bebin nesto glasniji uzdah.
Daleko je opasnije takva, pomalo freaky od visemjesecnog nespavanja, dojiti je sjedeci na ivici kreveta dok to traje i traje pa te prenese dok kazes kex (desavalo se), a ruke ti ko spagete :-)

Nije sve crno-bijelo, postoje i ovakve studije:

"SPAVANJE I DOJENJE IDU SKUPA

Hranjenje bebe na prsima i spavanje u istom krevetu su u jakoj uzajamnoj vezi. Majke koje doje i spavaju s bebom u istom krevetu, spavaju licem okrenutim svome djetetu, u prirodno sigurnom položaju, pri čemu je djetetova glavica u ravnini s majčinim prsima, koljena su podignuta da beba ne otklizi pod pokrivač, a ruka je savijena oko glave da beba ne otpuže iz kreveta. Majka zapravo stvara gnijezdo za svoje djetešce."


:)
uh, kad se sjetim kako je tezak taj period nespavanja. Ko nije dozivio, moze svoje teorije pricati ali ja te razumijem u potpunosti. Taman zakunjam hajde ponovo...jedina sreca je sto i to prodje. Ali koliko puta sam se ustala jos gora nego sto sam legla... Jos ja normalno los san imam. Ali istina je da nije beba spavala sa nama u krevetu...Ali nije to radi nje nego radi mene :-) Dok je bila skrooooz mala imala sam nocnu moru da mi pada sa kreveta i jednostavno nisam mogla oka sklopiti kad ona legne pored mene. Nego poslije sike kad zadrijema ja nju u krevetac i za sat hajde ponovo.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#78 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by ljubav_aha »

Irish wrote:
ljubav_aha wrote: irish,znas li kako je opasno spavati sa bebom :!: :!: :!:
Pa tako to mi, nemarne majke :) . Mrsko nam ustajati sto puta nocu a vec mjesecima spavamo citavih 1-2 sata u komadu :shock: a ne znam vala ni od cega smo umorne, kao da je problem brinuti o maloj bebi po cijele dane :skoljka:
Ne znam imas li djecu, ali odmah ti mogu reci da to nije Bog zna kakav san, kada spavas ukocen, svak na svojoj ivici a beba sama na 2/3 kreveta :-) Maltene se budis na svaki vlastiti pokret, a i bebin nesto glasniji uzdah.
Daleko je opasnije takva, pomalo freaky od visemjesecnog nespavanja, dojiti je sjedeci na ivici kreveta dok to traje i traje pa te prenese dok kazes kex (desavalo se), a ruke ti ko spagete :-)

Nije sve crno-bijelo, postoje i ovakve studije:

"SPAVANJE I DOJENJE IDU SKUPA

Hranjenje bebe na prsima i spavanje u istom krevetu su u jakoj uzajamnoj vezi. Majke koje doje i spavaju s bebom u istom krevetu, spavaju licem okrenutim svome djetetu, u prirodno sigurnom položaju, pri čemu je djetetova glavica u ravnini s majčinim prsima, koljena su podignuta da beba ne otklizi pod pokrivač, a ruka je savijena oko glave da beba ne otpuže iz kreveta. Majka zapravo stvara gnijezdo za svoje djetešce."


:)
nisma rekla da si nemarna,vec majka tokom dojenja jednostavno zaspe ,jednostavno sam reagirala na tekst,a tekst o spavanju i dojenju skupa je opsta glupost,jer ima toliko slucjave kako majka zaspe,to ne mozes kontrolirati , no nema veze,odmah pisanja u obliku samoodbrane ,nema veze :skoljka:
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#79 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by hrusta »

evo moja mala dijevojcica dobila pljuskavice..... :(
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#80 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

ljubav_aha wrote:nisma rekla da si nemarna,vec majka tokom dojenja jednostavno zaspe ,jednostavno sam reagirala na tekst,a tekst o spavanju i dojenju skupa je opsta glupost,jer ima toliko slucjave kako majka zaspe,to ne mozes kontrolirati , no nema veze,odmah pisanja u obliku samoodbrane ,nema veze :skoljka:
vidi nešto...žena ti je fino rekla da taj san pored bebe nikad nije opušten da postoji opasnost za bebu.
kad budeš bila majka vjerovatno ćeš i sama doživjeti čari tog, nazovi, sna.
danas, i kada beba nije pored mene, ja spavam u grču i često sam u istom položaju cijelu noć.
podsvijest je čudo.
btw, nikad nisam čula da je neka majka ugušila dijete dok je spavalo pored nje :shock:
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#81 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool »

hrusta kolika je tvoja beba pa je dobila pljuskavice, jeli je dojis ?

Sto se spavanja s bebom tice, ja sam prvih 40 dana spavala samo s njom na bracnom krevetu jer nisam bila u mogucnosti da ustajem non stop i stavljam je u krevetac, s tim da dok je dojila nisam spavala, kad zaspe udaljim je od mene pa onda zaspim, nakon toga par mjeseci sam je uvijek hranila i vracala u krevetac a kad je porasla dovoljno da nas lupa nogicama i rukicama onda je stavim izmedju nas i nahranim, nekad zaspim dok dojim, nekad ne, ali uglavnom gledam da je vratim u krevet, jer necu da je navikavam da spava s nama.

Meni je sveki pricala kako je neka zena tako spavajuci ugusila bebu i uvijek mi govorila da vracam bebu da ne spavam s njom. Ja licno tu zenu ne znam.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#82 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by ljubav_aha »

otherside wrote:
ljubav_aha wrote:nisma rekla da si nemarna,vec majka tokom dojenja jednostavno zaspe ,jednostavno sam reagirala na tekst,a tekst o spavanju i dojenju skupa je opsta glupost,jer ima toliko slucjave kako majka zaspe,to ne mozes kontrolirati , no nema veze,odmah pisanja u obliku samoodbrane ,nema veze :skoljka:
vidi nešto...žena ti je fino rekla da taj san pored bebe nikad nije opušten da postoji opasnost za bebu.
kad budeš bila majka vjerovatno ćeš i sama doživjeti čari tog, nazovi, sna.
danas, i kada beba nije pored mene, ja spavam u grču i često sam u istom položaju cijelu noć.
podsvijest je čudo.
btw, nikad nisam čula da je neka majka ugušila dijete dok je spavalo pored nje :shock:
vjeruj mi,jako visok broj slucajeva je da majka zaspe i pritisne bebicu :| zato sve moje prijatlejice sa bebama nisu smjele dojiti i spavati sa bebicom :) ako ikad budem bila majka,to ne bih uradila :-D moj savjet je bio prijateljskog karaktera,bez daljnjih ciljeva analiziranja necijeg majcinstva , hvala :)
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#83 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian »

ljubav_aha wrote:
Irish wrote:
ljubav_aha wrote: irish,znas li kako je opasno spavati sa bebom :!: :!: :!:
Pa tako to mi, nemarne majke :) . Mrsko nam ustajati sto puta nocu a vec mjesecima spavamo citavih 1-2 sata u komadu :shock: a ne znam vala ni od cega smo umorne, kao da je problem brinuti o maloj bebi po cijele dane :skoljka:
Ne znam imas li djecu, ali odmah ti mogu reci da to nije Bog zna kakav san, kada spavas ukocen, svak na svojoj ivici a beba sama na 2/3 kreveta :-) Maltene se budis na svaki vlastiti pokret, a i bebin nesto glasniji uzdah.
Daleko je opasnije takva, pomalo freaky od visemjesecnog nespavanja, dojiti je sjedeci na ivici kreveta dok to traje i traje pa te prenese dok kazes kex (desavalo se), a ruke ti ko spagete :-)

Nije sve crno-bijelo, postoje i ovakve studije:

"SPAVANJE I DOJENJE IDU SKUPA

Hranjenje bebe na prsima i spavanje u istom krevetu su u jakoj uzajamnoj vezi. Majke koje doje i spavaju s bebom u istom krevetu, spavaju licem okrenutim svome djetetu, u prirodno sigurnom položaju, pri čemu je djetetova glavica u ravnini s majčinim prsima, koljena su podignuta da beba ne otklizi pod pokrivač, a ruka je savijena oko glave da beba ne otpuže iz kreveta. Majka zapravo stvara gnijezdo za svoje djetešce."


:)
nisma rekla da si nemarna,vec majka tokom dojenja jednostavno zaspe ,jednostavno sam reagirala na tekst,a tekst o spavanju i dojenju skupa je opsta glupost,jer ima toliko slucjave kako majka zaspe,to ne mozes kontrolirati , no nema veze,odmah pisanja u obliku samoodbrane ,nema veze :skoljka:
ja ovo kojoj god da sam babici rekla, rekla mi je da je to pravi nonsense. ovdje mame zapravo uce kako da spavaju i doje bebu. vrlo se tesko prevrnuti na bebu kad je ruka na kojoj spavas ispruzena pod 90 stepeni, noge takodjer savijene pod 90, i gornja ruka na bebi. bebe se takodjer migolje ako im nesto ne stima, nisu one tako bespomocne kako izgledaju. uglavnom rekose mi da je to mit i ja im vjerujem :). bas se pitam kako smo drzali bebe toplima dok smo zivjeli u pecinama. spavanje sa bebom je jednostavno prirodno i urodjeno. od svih razlicitih misljanja, ima i onih ekstremnih koji kazu da dijete dvije godine treba da spava sa roditeljima.

evo dobar site o co-sleeping-u:

http://www.kellymom.com/parenting/sleep/familybed.html

tu se moze naci i isjecak is flyera La Leche Leage-a koji predstavlja njihov zvanicni stav o tome. ukratko: GO FOR IT!
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#84 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian »

hrusta wrote:evo moja mala dijevojcica dobila pljuskavice..... :(
cestitam :D . moj sin prebolovao prosle sedmice :D
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#85 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by hrusta »

beautyfool wrote:hrusta kolika je tvoja beba pa je dobila pljuskavice, jeli je dojis ?

Sto se spavanja s bebom tice, ja sam prvih 40 dana spavala samo s njom na bracnom krevetu jer nisam bila u mogucnosti da ustajem non stop i stavljam je u krevetac, s tim da dok je dojila nisam spavala, kad zaspe udaljim je od mene pa onda zaspim, nakon toga par mjeseci sam je uvijek hranila i vracala u krevetac a kad je porasla dovoljno da nas lupa nogicama i rukicama onda je stavim izmedju nas i nahranim, nekad zaspim dok dojim, nekad ne, ali uglavnom gledam da je vratim u krevet, jer necu da je navikavam da spava s nama.

Meni je sveki pricala kako je neka zena tako spavajuci ugusila bebu i uvijek mi govorila da vracam bebu da ne spavam s njom. Ja licno tu zenu ne znam.
njoj je 22mj, dobro nije bebica vise, ali reko da podijelim ovo sa vama, ja sam joj tata.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#86 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae »

nema ljepseg osjecaja nego kad bebac spava pored tebe, ko nije dozivio - nezna..i sumnjam da ga mozes pricepiti jer to spavanje i nije bas spavanje da se obeznanis, jednostavno si svjesan bebine prisutnosti.

moj sincic se budi sve ranije i ranije, kako ranije i svice, guguce i prica price, meni bude zao da to sam sa sobom prica pa ustanem...nekad to isto radi oko 3-4 kad ga hranim, navali nesto gugutati i smijati se a ja na oci ne mogu gledati :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#87 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by ljubav_aha »

encian wrote:
ljubav_aha wrote:
nisma rekla da si nemarna,vec majka tokom dojenja jednostavno zaspe ,jednostavno sam reagirala na tekst,a tekst o spavanju i dojenju skupa je opsta glupost,jer ima toliko slucjave kako majka zaspe,to ne mozes kontrolirati , no nema veze,odmah pisanja u obliku samoodbrane ,nema veze :skoljka:
ja ovo kojoj god da sam babici rekla, rekla mi je da je to pravi nonsense. ovdje mame zapravo uce kako da spavaju i doje bebu. vrlo se tesko prevrnuti na bebu kad je ruka na kojoj spavas ispruzena pod 90 stepeni, noge takodjer savijene pod 90, i gornja ruka na bebi. bebe se takodjer migolje ako im nesto ne stima, nisu one tako bespomocne kako izgledaju. uglavnom rekose mi da je to mit i ja im vjerujem :). bas se pitam kako smo drzali bebe toplima dok smo zivjeli u pecinama. spavanje sa bebom je jednostavno prirodno i urodjeno. od svih razlicitih misljanja, ima i onih ekstremnih koji kazu da dijete dvije godine treba da spava sa roditeljima.

evo dobar site o co-sleeping-u:

http://www.kellymom.com/parenting/sleep/familybed.html

tu se moze naci i isjecak is flyera La Leche Leage-a koji predstavlja njihov zvanicni stav o tome. ukratko: GO FOR IT!
PONETA: Svako rizikuje individulano,svako ima izbor,i naravno,filozija razmisljanja strucanjaka je takodjer individualna :-D zato nem potrebe pisati o right or wrong ;-) lijep dan zelim :)
User avatar
hrusta
Posts: 485
Joined: 24/11/2006 15:01
Location: Per ardua ad astra....

#88 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by hrusta »

encian wrote:
hrusta wrote:evo moja mala dijevojcica dobila pljuskavice..... :(
cestitam :D . moj sin prebolovao prosle sedmice :D

jooo pocelo je sad da svrbi, mala jadnica, pa smo je ja i supruga mazali kremom za pljuskavice da joj malo pomogne, a ona malo na engleskom pa malo na bosnaskom govori cold/hadno, hadno (a krema malo hladi)... :(
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#89 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian »

hrusta wrote:
encian wrote:
hrusta wrote:evo moja mala dijevojcica dobila pljuskavice..... :(
cestitam :D . moj sin prebolovao prosle sedmice :D

jooo pocelo je sad da svrbi, mala jadnica, pa smo je ja i supruga mazali kremom za pljuskavice da joj malo pomogne, a ona malo na engleskom pa malo na bosnaskom govori cold/hadno, hadno (a krema malo hladi)... :(
mi smo se kupkali sa sodom bikarbonom, kazu pomaze.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#90 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool »

Pa kako cete se kupati u sodi bikarboni, zar ne ostaju oziljci nakon kupanja ? Koliko ja znam generalno kupanje za vrijeme pljuskavica nije preporucljivo.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#91 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian »

potrazi na net-u npr. "oatmeal bath". i u vrijeme hemije, jos uvijek je broj jedan preporuceni tretman pljuskavica. bebu samo treba dobro osusiti, ali tapkajuci, ne brisuci, da ne bi ostalo vode koja moze doprijenijeti razvoju infekcije. nasi ljudi kazu i da se ne smije kupati jer pljusavice ostanu unutra :shock: .istina je da je moj sin imao manje od 40 pljuskavica sve skupa, ali valjda je to jer ga jos dojim i inace je prilicno otporan. oko pljuskavica smo imali sve skupa tri dana problema.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#92 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by maajaa »

beautyfool wrote:Pa kako cete se kupati u sodi bikarboni, zar ne ostaju oziljci nakon kupanja? Koliko ja znam generalno kupanje za vrijeme pljuskavica nije preporucljivo.
provjereno, ne ostaju oziljci nakon kupanja.
nas je spasilo kupanje u rastvoru hipermangana
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#93 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool »

encian koliko mjeseci ima tvoj mali pa je dobio pljuskavice ?
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#94 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

@Misu, hvala :-D Smijesna je :-) Sve joj govorim da cu je istuci cim poraste, a ona mi se na to raskezi koliko good moze :D

@Otherside, ja vala ne znam sto nam je ovo trebalo, kad ne mozemo izdrzati mjesece (i mjesece) nespavanja :-)I kakve smo to mi mame kad ne mozemo male bebe nauciti da se spava iskljucivo u svom kreveticu, bez budjenja, drzanja za rucice, i bez BLIZINE :shock: Veceras cu joj to objasniti (da ne moze biti blizu mene kada sam joj potrebna) i staviti je u njen krevet :-) :skoljka:
o , znaci to me ceka kada prohoda :shock: :lol:

@ljubav,
ljubav_aha wrote: tekst o spavanju i dojenju skupa je opsta glupost
i tu mi zavrsismo na ovu temu :) samo se ti drzi svojih relevantnih izvora :skoljka:

@encian, bas sam htjela pisati o spavanju od davnina i pamtivjeka, kada je bebino najprirodnije mjesto bilo uz majku :thumbup: A svakako mi se ne bi dalo :-)
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#95 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian »

sa 16 mjeseci. kazu sto ranije, to bezbolnije. osim ako nije bas novorodjence.
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#96 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

Felidae wrote:nema ljepseg osjecaja nego kad bebac spava pored tebe, ko nije dozivio - nezna..i sumnjam da ga mozes pricepiti jer to spavanje i nije bas spavanje da se obeznanis, jednostavno si svjesan bebine prisutnosti.

moj sincic se budi sve ranije i ranije, kako ranije i svice, guguce i prica price, meni bude zao da to sam sa sobom prica pa ustanem...nekad to isto radi oko 3-4 kad ga hranim, navali nesto gugutati i smijati se a ja na oci ne mogu gledati :-)
:dance: :dance: mislim da cemo u junu u 3-3,30 ustajati :lol:
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#97 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

uh...bude mi lakse kad cujem da ima jos mama kojima djeca ne daju spavati :D
sad sam vec toliko ljubomorna na zene sa bebama koje prespavaju cijelu noc da se s njima i ne druzim :lol:
ne mogu slusati o njihovom rahatluku :lol:
neoazz
Posts: 85
Joined: 22/04/2011 20:44

#98 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by neoazz »

Meni nikad nije bio veliki talenat. Uvijek mi je drazi bio Obertan, ali tu su negdje njih dvojica - nijedan nije uspio. Kazu da su Bebea otkrili na nekom malonogometnom turniru u Foci :) Pogba je buduscnost 8)
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#99 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

neoazz wrote:Meni nikad nije bio veliki talenat. Uvijek mi je drazi bio Obertan, ali tu su negdje njih dvojica - nijedan nije uspio. Kazu da su Bebea otkrili na nekom malonogometnom turniru u Foci :) Pogba je buduscnost 8)
uuuuuuuuu :shock:
tebi bas treba da se naspavas...a mi se raskukale :D
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#100 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by niko_niko_kao_ja »

neoazz wrote:Meni nikad nije bio veliki talenat. Uvijek mi je drazi bio Obertan, ali tu su negdje njih dvojica - nijedan nije uspio. Kazu da su Bebea otkrili na nekom malonogometnom turniru u Foci :) Pogba je buduscnost 8)
:shock:
sta ovo bi? :lol:
Post Reply