Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 17253
Joined: 11/12/2012 13:21

#7451 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by no_sikiriki »

Svaka čast, mom malom je 19 mjeseci i nismo jos ništa pokušavali, još ne govori ništa i ne razumije tako da ne znam ima li smisla počinjati, interesuje me ima li ko da je uspio to prije nego što dijete priča/pokaže razumijevanje...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7452 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

meni, iskreno, taj kriterij zrelosti malo ide na zivce kod pocetaka skidanja pelena...
ne mislim na tebe, nego ljude opcenito. zato sad imamo poplavu trogodisnjaka u pelenama i pelene u ponudi u velicinama haman za osnovce, meni iskreno van svake pameti

u jednokratnim pelenama dijete tesko moze osjetiti da se ista desava - zato je ljeto divna prilika da se nabave obicne, male gace (waikiki ih ima, pouzdano znam), pa ako se i desi da se dijete popiski po podu, sta fali - bolje i to od potparivanja guze i reproduktivnih organa na 35 stepeni.
baska sto kod djecaka postoji opasnost od povecanog rizika od neplodnosti jer se testisi drze na temperaturi visoj od predvidjene prirodom.

ja bih zato obukla dijete u gace i pustila da se igra a tutu drzala pri ruci
mozda nece htjeti sjesti na nju otprve, ali hoce vremenom
a kad prvi put piski u tutu, onda od toga napravis narodno veselje i dijete skonta da je to pozeljno ponasanje :)
moja je hamsisa prvi komad cokolade pojela na tuti :D
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7453 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

kredenac-ac wrote:Ima li neko metod (osim pusti da se isplace) za uspavljivanje i nocno budjenje dojenceta ispod godinu dana koje je fino spavalo, a zadnjih mjesec dana vise ne. Budi se vise puta nocu, vristi, puza po kreveticu i place. Moze se smiriti samo na dojci (sto znam da je greska, ali jedino za sada pali). Kada se tako uspava, cim se vrati u svoj krevetic (bilo odmah bilo kad dobro ucvrsti) pocinje vristanje..

Da je skok u razvoju do sada bi prestalo... nije bilo veceg stresa niti promjena u rutini, zivotu porodice generalno.
Hvala puno

Ne znam zašto misliš da je greška ako se dijete smiri dojeci, zamisli da ne doji, još bi bio veći problem. Na vašem mjestu ne bih dijete vraćala u njegov krevetic, pogotovo ako se ovako ponaša. Možda mu rastu zubi, možda loše sanja, sve što vam može olakšati noć, probajte, pa čak i zajedničko spavanje. Ne kažem da će se smiriti odmah, ali bar ne ustajete non stop.

Ja sam tako malca vraćala u krevetic više od pola godine, slomila se, i samo ga jednu noć ostavila kraj sebe, budio se i dalje, sve dok neku noć je i dojio, ali u tom.periodu oko godine pa i duže non stop se budio, to je valjda tako, veze nemam. Ali sam se bar odmorila...djelimicno :zoka:


Sa pelenama se mučimo,
Priča on fino, ali ne konta još šta znači piskiti u tutu. Pustim ga golog po kući, navečer mu ne oblačim pelenu, ne upiski se, ujutro ga stavim.na tutu, ali neće piskiti. Radije tk obavi stojeci na pod.

Ne znam.dokle ćemo izgurati, ali dok je ljeto i nema cilima, možemo ovako.
no_sikiriki
Posts: 17253
Joined: 11/12/2012 13:21

#7454 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by no_sikiriki »

wewa, Znam na šta misliš, meni je uvijek bilo cudno kad vidim djecu koja uveliko hodaju itd. sa pelenema i zamišljala sam da će to puno ranije ići ali mi svi u okruzenju govore da dijete treba prvo da govori/razumije pa ne znam...on je bar predvidiv kad je kakenje u pitanju (uvijek poslije jela) pa mozda da pocnem s tim (ili treba prvo za piskenje?)
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#7455 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Zoya »

Ja sam svog naučila da piša i kaki na wc šolji. To je nekako prirodnije bilo jer je znao za šta wc šolja služi. A sa pelenama smo prestali kada su mi bile dvije ipo. Prilično dugo, ali je tetama u vrtiću bilo lakše da mu stave pampers nego da ga čekaju na wc šolji.
Sa djevojčicom je prilično lagano bilo i ona je prije druge godine prestala sa nosi pelene jer smo je ubijedili da ako želi nositi haljinice onda mora ispod imati gaćice a ne pelenu pa gaćice :lol: :facepalm: upalilo je.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7456 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

no_sikiriki wrote:wewa, Znam na šta misliš, meni je uvijek bilo cudno kad vidim djecu koja uveliko hodaju itd. sa pelenema i zamišljala sam da će to puno ranije ići ali mi svi u okruzenju govore da dijete treba prvo da govori/razumije pa ne znam...on je bar predvidiv kad je kakenje u pitanju (uvijek poslije jela) pa mozda da pocnem s tim (ili treba prvo za piskenje?)
ma sasvim je svejedno, bitno je da krenes - a nema boljeg signala nego ponasanje djeteta.
ne znam sta ljudi ocekuju, da ce dijete doci i reci: postovani roditelji, imam nekih tjelesnih potreba koje bi trebalo zadovoljiti u sto kracem roku :skoljka:

uhvati se za pelenu i skuplja nogice, sve ti bude jasno :D

s djecacima jest specificno jer se ocekuje da piske stojeci... tu tata moze puno doprinijeti, mogu decki zajedno piskiti :)
no_sikiriki
Posts: 17253
Joined: 11/12/2012 13:21

#7457 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by no_sikiriki »

haha, ovaj moj nazalost ne pokazuje nikakve signale, moze biti potpuno mokar bez ikakve reakcije, niti djeluje da mu smeta ni nista a piski bas puno, cesto mu moram mijenjati pelene. nemam pojma kad piski, signal je tu samo kad kaki :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#7458 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Euphoria »

Stariji je sa 18 mjeseci naucio. Dva dana bez pelene bio, ja pratila kada zeli i uletim sa tutom. Drugi dan nije dao da mu stabimo pampers ni pod razno. Kada zaspe stavimo mu, nocu. Probudi se suh. Tako 2 veceri. Trecu se poceo sam buditi i govoriti pis-pis i to je bilo to.

Sa mladjim drama...nema sanse ga nauciti. Danju je prestao sa 2 godine. I to svako malo piska, jer trpi, ne zeli prekinuti igru. Nocu nikako, spava kao top i upiski se. Sve do 5og rodjendana. Ujutro samo ustao i rekao Sad sam veliki, imam 5 godina.
Id tada se mozda 1-2 mjesecno pisne u snu, bas kad je umoran pa cvrsto spava.

Svako dijete je razlicito. Samo ne treba vrsiti pritisak.
I da...gubiti zivce :-)
Last edited by Euphoria on 04/07/2019 14:39, edited 3 times in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7459 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

Miss Moonlight wrote:Stariji je sa 18 mjeseci naucio. Dva dana bez pelene bio, ja pratila kada zeli i uletim sa tutom. Drugi dan nije dao da mu stsvimo pampers ni pod razno. Kada zaspe stavimo mu nocu. Probudi se suh. Tako 2 veceri. Trecu se poceo sam buditi i govoriti pis-pis i to je bilo to.

Sa mladjim drama...nema sanse ga nauciti. Danju je prestao sa 2 godine. I to svako malo piska, jer trpi, ne zeli prekinuti igru. Nocu nikako, spava kao top i upiski se. Sve do 5og rodjendana. Ujutro samo ustao i rekao Sad sam veliki, imam 5 godina.
Id tada se mozda 1-2 mjesecno pisne u snu, bas kad je umoran pa cvrsto spava.

Svako djete je razlicito. Samo ne treba vrsitj pritisak.
I da...gubiti zivce :-)
Da podebljam :mrgreen:
:thumbup:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#7460 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Euphoria »

Kad prije... Sad ispravi i gramaticke greske :lol:
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#7461 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by shape of despair »

Evo mi ovoga svog skidamo sa pelene. Nema prisile nikako.
Sad mu nevalja tajming, upiški se i ukaki i onda kaže tuta :D .
Tako nam je bilo i sa ovim starijim.
Onda se polako tajming popravlja do potpunog prelaska na tutu i na šolju.
no_sikiriki
Posts: 17253
Joined: 11/12/2012 13:21

#7462 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by no_sikiriki »

Znaci koliko vidim vecina vas na neki nacin komunicira sa djetetom dok traje odvikavanje...mislim da cu ipak sacekati da bar progovori jednu rijec onda :D
panda_grizli
Posts: 46
Joined: 11/06/2017 14:32

#7463 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by panda_grizli »

To oko spavanja smo rijesili tako sto smo krevetic spojili sa bracnim i mirno svi spavali. Dojila je do 29mj i kad god joj prahne u noci samo se prisunja. Ona se u tim momentima nije ni budila a i nisam ni ja skroz. Sad smo i dalje tako a vec joj je 31mj jer sad i kad sanja nesto tu sam da utjesim.
Obzirom da radim ne bih mogla izdrzati dan da je bilo drugacije.
Sad se odvikavamo od pelena. Cura komunicira ko velika i sve je super hoce tutu ili nastavak za solju i sve obavi ali ne zeli gacice. Nije navikla na osjecaj i stalno ih povlaci dok se konacno ne iznervira i rasplace. To ne znam kako da rijesimo.
Ako imate prijedloge, pisite!
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7464 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

da probas one pelene za kupanje? kao prelaznu varijantu...

a nasa hamsisa isto spava s nama, 4,5 godine - izgura nas oboje
u planu je kupovina kreveta (jer smo krevetac proslijedili kad je poceo sluziti kao spremiste za ves, posto je s 21 mjesec odlucila da joj se vise svidja veliki krevet i mamin bubreg kao oslonac za nogu), a vidjecemo hoce li biti seljakanja u noci :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7465 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

Miss Moonlight wrote:Kad prije... Sad ispravi i gramaticke greske :lol:
dozvoljene su, pricamo o bebama, nedo bog da pisem kako ja s malcem pricam :lol: :lol: :lol:
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7466 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

Svako dijete je različito i bez pritiska...al'vidi ga momak čitav u pelenama...
Što ne mogu šuplje priče.
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#7467 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sunculish »

Moj momak, sad ne smijem ni reći koliko nam je, i dalje nosi pampers. Neće tutu i neće šolju. Radim a ide i u vrtić. Nemam pojma kada i kako da ga odviknem... Sa curici smo brzo to riješili i prilično rano, a on neće.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#7468 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by kredenac-ac »

Hvala puno za odgovore :kiss: sinoc smo imali mirniju noc- samo jedno dojenje, ali beba s nama u krevetu.... istrzali se, ali i bar malo spavali. Smatrali smo da se mazimo i grlimo po danu i do spavanja a navece svako u svoj krevet. Sada zvanicno sve sto smo rekli nikada necemo smo porekli hahahha. Valjda to tako s djecom ide.

Sto se tice pelena, ne znam jis, ali svi kazu idealno vrijeme je ljeto... sretno i drzim fige
panda_grizli
Posts: 46
Joined: 11/06/2017 14:32

#7469 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by panda_grizli »

Mi smo prespavali noc bez pelene potpuno suhi, nadam se da ce taj trend ostati i u narednim danima.
A sve sto smo prije bebe rekli kako cemo to se nije desilo.
Ali sad skripi zubicima dok spava, bojim se da ne osteti zube, kako mozemo na to uticati?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7470 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

panda_grizli wrote:Mi smo prespavali noc bez pelene potpuno suhi, nadam se da ce taj trend ostati i u narednim danima.
A sve sto smo prije bebe rekli kako cemo to se nije desilo.
Ali sad skripi zubicima dok spava, bojim se da ne osteti zube, kako mozemo na to uticati?
probajte smanjiti podrazaje preko dana ili umiriti igru pred spavanje - obicno nemirno spavaju kad im je dan preburan, to je bar moje iskustvo

ne znam kakvi su vam adeti, ali sto manje ekrana u toku dana, a posebno pred spavanje, to mirniji san
pomaze i istrcati dijete k'o malog konju :lol:
nama je Zajko sve i sva preko ljeta, treba joj jedno 30 sekundi da utone u san nakon tusiranja i citanja
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#7471 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by shape of despair »

Normalno je da dijete što postaje starije više neće u krevetić nego sa roditeljima, pa bolje ga je prebacit kod sebe nego da mi u po noći ispadne.
Što burniji dan to nemirniji san. Tek se sa 3-4 godine smire kad spavaju.
I kad mi neko kaže ne nosajte bebu naviknut ćeš ga na ruke. Pa moram ga podić kad plače, kad je upišan, usran, bole ga zubi, stomak. Malo ga pronosaš i tako par puta i ono odma skonta da mu je dobro nosat ga. I ja onda kažem, nosat ću ga, to je moje djete, uživam u njemu svaki sekund, svakako čim prohoda nosanje potpuno prestaje jer mu se onda oslade nogice i da može da zijani u svakom kutku kuće.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7472 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

shape of despair wrote:Normalno je da dijete što postaje starije više neće u krevetić nego sa roditeljima, pa bolje ga je prebacit kod sebe nego da mi u po noći ispadne.
Što burniji dan to nemirniji san. Tek se sa 3-4 godine smire kad spavaju.
I kad mi neko kaže ne nosajte bebu naviknut ćeš ga na ruke. Pa moram ga podić kad plače, kad je upišan, usran, bole ga zubi, stomak. Malo ga pronosaš i tako par puta i ono odma skonta da mu je dobro nosat ga. I ja onda kažem, nosat ću ga, to je moje djete, uživam u njemu svaki sekund, svakako čim prohoda nosanje potpuno prestaje jer mu se onda oslade nogice i da može da zijani u svakom kutku kuće.
Jel to govori starija raja ??
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#7473 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by shape of despair »

beni-bu-man wrote:
shape of despair wrote:Normalno je da dijete što postaje starije više neće u krevetić nego sa roditeljima, pa bolje ga je prebacit kod sebe nego da mi u po noći ispadne.
Što burniji dan to nemirniji san. Tek se sa 3-4 godine smire kad spavaju.
I kad mi neko kaže ne nosajte bebu naviknut ćeš ga na ruke. Pa moram ga podić kad plače, kad je upišan, usran, bole ga zubi, stomak. Malo ga pronosaš i tako par puta i ono odma skonta da mu je dobro nosat ga. I ja onda kažem, nosat ću ga, to je moje djete, uživam u njemu svaki sekund, svakako čim prohoda nosanje potpuno prestaje jer mu se onda oslade nogice i da može da zijani u svakom kutku kuće.
Jel to govori starija raja ??
Da, dede i nane, amidže i strine, tetke itd.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7474 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

shape of despair wrote:
beni-bu-man wrote:
shape of despair wrote:Normalno je da dijete što postaje starije više neće u krevetić nego sa roditeljima, pa bolje ga je prebacit kod sebe nego da mi u po noći ispadne.
Što burniji dan to nemirniji san. Tek se sa 3-4 godine smire kad spavaju.
I kad mi neko kaže ne nosajte bebu naviknut ćeš ga na ruke. Pa moram ga podić kad plače, kad je upišan, usran, bole ga zubi, stomak. Malo ga pronosaš i tako par puta i ono odma skonta da mu je dobro nosat ga. I ja onda kažem, nosat ću ga, to je moje djete, uživam u njemu svaki sekund, svakako čim prohoda nosanje potpuno prestaje jer mu se onda oslade nogice i da može da zijani u svakom kutku kuće.
Jel to govori starija raja ??
Da, dede i nane, amidže i strine, tetke itd.
znam :D
tako meni mati kaze da ga ne nosam puno, i dodje ti ona kod mene i hoce malca i ja njo samo kazem "mojne ba navices ga na ruke" :izet:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#7475 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Euphoria »

I stručni radnici ce vam isto reci....
Na vjezbicama za trudnice mentorica kaze da se beba minimalno nosa u rukama. Ne da bi bila mirnija, vec jer je njoj tako udobnije, zdravije za njenu kičmu i vrat....Pa znate kad vas neko podigne... moze biti jako neudobno. Beba to jos ne zna ni reci.
Naravno, necemo sada ne dirati je nikako, ali bespotrebno nosanje svakako treba izbjegavati. Posebno sada kad su ove vrucine...ufff
Post Reply