Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7426 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

beni-bu-man wrote:
Vizionar 1985 wrote:Jbg mi dajemo to sve dijetu. Nismo ovo znali. Dojilo je dok je moglo dojiti a poslije ovo sve dijetu dajemo.
Jebi ga sto se nisi na vrijeme informisao
Ma ima dijete vec mjeseci. 9 mjesec. Sad ce 10-ti. Kontamo jos neku hranu uvesti. Slusali smo savjete drugih sta su djeci od hrane davali.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7427 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Dojilo je i na formuli je bilo do 6-7 mjeseca. A ovo caj, sokovi, hapice itd., tek nedavno su uvedene. Cak i hljeb zadrobljen u mlijeku.
Last edited by Sanjarko on 04/05/2019 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7428 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

Vizionar 1985 wrote:
beni-bu-man wrote:
Vizionar 1985 wrote:Jbg mi dajemo to sve dijetu. Nismo ovo znali. Dojilo je dok je moglo dojiti a poslije ovo sve dijetu dajemo.
Jebi ga sto se nisi na vrijeme informisao
Ma ima dijete vec mjeseci. 9 mjesec. Sad ce 10-ti. Kontamo jos neku hranu uvesti. Slusali smo savjete drugih sta su djeci od hrane davali.
Savjeti se samo slusaju sta ti pedijatar kaze, a ne mama nana baka komsija
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7429 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

beni-bu-man wrote: Savjeti se samo slusaju sta ti pedijatar kaze, a ne mama nana baka komsija
Pa savjete pedijatra i ostalih koji imaju malu djecu od godinu, dvije itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7430 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Evo jedna mama kaze da je pocela i kiflu da daje dijetu kad je imalo oko 10 mjeseci.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7431 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

Vizionar 1985 wrote:
beni-bu-man wrote:
Vizionar 1985 wrote:Jbg mi dajemo to sve dijetu. Nismo ovo znali. Dojilo je dok je moglo dojiti a poslije ovo sve dijetu dajemo.
Jebi ga sto se nisi na vrijeme informisao
Ma ima dijete vec mjeseci. 9 mjesec. Sad ce 10-ti. Kontamo jos neku hranu uvesti. Slusali smo savjete drugih sta su djeci od hrane davali.
Nije kraj svijeta, ne brini. Samo nema više sokova, slatkiša, pudinga, smokija, sve je to jedna velika slatka zamka, ako ste i ovo davali, više nemojte.
Samo kuhano, što zdravije. Ako uvodite nešto novo, onda jedno po jedno, u razmacima od nekoliko dana, pratite reakcije u vidu osipa, crvenila oko usta, guze...da znate na šta je dijete regovalo, ako bude neke alergije.

Samo se edukuj, pitaj, čitaj, provjeravaj.
Okolina je zlo, često. Kaže i mi smo Tako, pa šta nam fali, ili i ja sam svom djetetu, pa eno ga, ništa mu nije. Nisu sva djeca ista, pa tako ni ishrana ne odgovara ista svima.


Kravlje mlijeko ne prije godinu.
Pedijatri nisu uvijek u pravu, niti sam ih slušala u vezi ishrane. Često se vode smjernicama koje su stare i prilagođene djeci kojima se daje formula.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7432 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

azurna_obala wrote:
Nije kraj svijeta, ne brini. Samo nema više sokova, slatkiša, pudinga, smokija, sve je to jedna velika slatka zamka, ako ste i ovo davali, više nemojte.
Samo kuhano, što zdravije. Ako uvodite nešto novo, onda jedno po jedno, u razmacima od nekoliko dana, pratite reakcije u vidu osipa, crvenila oko usta, guze...da znate na šta je dijete regovalo, ako bude neke alergije.

Samo se edukuj, pitaj, čitaj, provjeravaj.
Okolina je zlo, često. Kaže i mi smo Tako, pa šta nam fali, ili i ja sam svom djetetu, pa eno ga, ništa mu nije. Nisu sva djeca ista, pa tako ni ishrana ne odgovara ista svima.


Kravlje mlijeko ne prije godinu.
Pedijatri nisu uvijek u pravu, niti sam ih slušala u vezi ishrane. Često se vode smjernicama koje su stare i prilagođene djeci kojima se daje formula.
meni je pedijatrica nakon vaganja malca rekla da mu ukinem dohranu, srecom je nju samo jednom dnevno dobio :mrgreen:

Sad me interesuje, mogu li mu ja napraviti sokove kroz sokovnik kad bude spreman za njih ???
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7433 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

azurna_obala wrote: Nije kraj svijeta, ne brini. Samo nema više sokova, slatkiša, pudinga, smokija, sve je to jedna velika slatka zamka, ako ste i ovo davali, više nemojte.
Samo kuhano, što zdravije. Ako uvodite nešto novo, onda jedno po jedno, u razmacima od nekoliko dana, pratite reakcije u vidu osipa, crvenila oko usta, guze...da znate na šta je dijete regovalo, ako bude neke alergije.

Samo se edukuj, pitaj, čitaj, provjeravaj.
Okolina je zlo, često. Kaže i mi smo Tako, pa šta nam fali, ili i ja sam svom djetetu, pa eno ga, ništa mu nije. Nisu sva djeca ista, pa tako ni ishrana ne odgovara ista svima.


Kravlje mlijeko ne prije godinu.
Pedijatri nisu uvijek u pravu, niti sam ih slušala u vezi ishrane. Često se vode smjernicama koje su stare i prilagođene djeci kojima se daje formula.
Hvala na odgovoru opsirnom. Ne daje se kravlje mlijeko. Jos je na formuli samo mislim da je jaca doza kako to vec ide, ne znam. Daje se i kuhano kako znam samo ne znam sta tacno.

PS. Pitam jer sam daidza. :)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7434 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

beni-bu-man wrote: meni je pedijatrica nakon vaganja malca rekla da mu ukinem dohranu, srecom je nju samo jednom dnevno dobio

Sad me interesuje, mogu li mu ja napraviti sokove kroz sokovnik kad bude spreman za njih ???
Ako već želiš da mu daš sok, koji si napravio sam, možeš, samo ne baš odmah kad počneš sa čvrstom hranom, više insistiraj na vodi u početku. Nek se privikne na vodu, to djeci uvijek ide teže, nego ispijanje soka, jer šećer je prava ovisnost, pa čak i iz cijeđenog voća.

Znači, tamo oko godinu možda. Moj malac je tek sa nekih 16 mjeseci počeo piti vodu kako treba, iako mu nisam davala sokove, dojio je, i to mu je očito bilo dovoljno tecnosti.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7435 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

Vizionar 1985 wrote:
azurna_obala wrote: Nije kraj svijeta, ne brini. Samo nema više sokova, slatkiša, pudinga, smokija, sve je to jedna velika slatka zamka, ako ste i ovo davali, više nemojte.
Samo kuhano, što zdravije. Ako uvodite nešto novo, onda jedno po jedno, u razmacima od nekoliko dana, pratite reakcije u vidu osipa, crvenila oko usta, guze...da znate na šta je dijete regovalo, ako bude neke alergije.

Samo se edukuj, pitaj, čitaj, provjeravaj.
Okolina je zlo, često. Kaže i mi smo Tako, pa šta nam fali, ili i ja sam svom djetetu, pa eno ga, ništa mu nije. Nisu sva djeca ista, pa tako ni ishrana ne odgovara ista svima.


Kravlje mlijeko ne prije godinu.
Pedijatri nisu uvijek u pravu, niti sam ih slušala u vezi ishrane. Često se vode smjernicama koje su stare i prilagođene djeci kojima se daje formula.
Hvala na odgovoru opsirnom. Ne daje se kravlje mlijeko. Jos je na formuli samo mislim da je jaca doza kako to vec ide, ne znam. Daje se i kuhano kako znam samo ne znam sta tacno.

PS. Pitam jer sam daidza. :)

Bravo daidza!
Imat ćeš i ti svoje, ako Bog da :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7436 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

Daju ljudi svasta, sto ne znaci da je to za djecu zdravo...
Psenica, kravlje mlijeko, med i jaja su potencijalni alergeni i zato se ne uvode prije godinu dana, a i duze. Sad bar ima zdravih, dostupnih alternativa.

Palenta je odlicna za bebe, jogurt je dobar, a ja sam svojoj od prestanka dojenja s 21 mjesec do tri i kusur godine davala kozje mlijeko. Sad smo mu se opet vratili zbog kaslja i zaista je ljekovito.

Ide sezona svjezeg povrca, sve kuhano na pari ili u sasvim malo vode, uz mrvu putera ili maslinovog ulja je dovoljan obrok za bebu do godine a i kasnije. Ima kad kusati corbe i zvakati pitu.

Sto se sokova tice, ja ih isto ne bih nudila dok god dijete ne prihvati redovnu, zdravu i raznovrsnu prehranu od zitarica, povrca i proteina. Zacas se naviknu na slatko i onda nece nista drugo. Za pocetak dohrane bolje je ponuditi komad jabuke kuhane na pari, da je drzi u ruci i zvace, nego sok bilo koje vrste. Voda je najbolji napitak nakon majcinog mlijeka, odnosno adekvatnog adaptiranog ako majka ne doji.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7437 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Kako znam daje sestra ovo sve sta ste naveli. A pije necakinja i vodu samo malo slabije kako znam.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7438 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

Vizionar 1985 wrote:Kako znam daje sestra ovo sve sta ste naveli. A pije necakinja i vodu samo malo slabije kako znam.
Ne sumnjam da se sestra brine o bebici bas kako treba :thumbup:
Nekad se samo ljudima zuri, posebno s prvim djetetom, da beba naraste, da prohoda, proprica, jede sve, ali to svakako dodje kad-tad, treba uzivati s njima u svakoj fazi bez zurbe jer ionako prebrzo prodje :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7439 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Lupa neki dan uz muziku. Bas uz tempo. Ja se uvalio od :lol:
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#7440 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by kredenac-ac »

Ima li neko metod (osim pusti da se isplace) za uspavljivanje i nocno budjenje dojenceta ispod godinu dana koje je fino spavalo, a zadnjih mjesec dana vise ne. Budi se vise puta nocu, vristi, puza po kreveticu i place. Moze se smiriti samo na dojci (sto znam da je greska, ali jedino za sada pali). Kada se tako uspava, cim se vrati u svoj krevetic (bilo odmah bilo kad dobro ucvrsti) pocinje vristanje..

Da je skok u razvoju do sada bi prestalo... nije bilo veceg stresa niti promjena u rutini, zivotu porodice generalno.
Hvala puno
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7441 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

ne mogu ponuditi savjet ni rjesenje, samo iskustvo - najmladja nije prespavala noc u komadu do skoro 3 godine... sve ispod 3 budjenja u noci bilo je misaona imenica, a sisala je 21 mjesec. nista bolje nije spavala ni kasnije, tako je bilo od rodjenja.

sad joj je 4,5, negdje od 4. rodjendana smo dosli u fazu da pred spavanje citamo, poljubimo se i ona sama zaspi
jej! :)
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7442 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

kredenac-ac wrote:Ima li neko metod (osim pusti da se isplace) za uspavljivanje i nocno budjenje dojenceta ispod godinu dana koje je fino spavalo, a zadnjih mjesec dana vise ne. Budi se vise puta nocu, vristi, puza po kreveticu i place. Moze se smiriti samo na dojci (sto znam da je greska, ali jedino za sada pali). Kada se tako uspava, cim se vrati u svoj krevetic (bilo odmah bilo kad dobro ucvrsti) pocinje vristanje..

Da je skok u razvoju do sada bi prestalo... nije bilo veceg stresa niti promjena u rutini, zivotu porodice generalno.
Hvala puno
Ne znam sta bi ti reko za uspavljivanje, svako dete je individu za sebe ali boldano je cista glupost
User avatar
geralt
Posts: 5201
Joined: 14/09/2017 12:45

#7443 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by geralt »

Citanje je kod mene prilicno dobro pomagalo. Kod tako malenog djeteta nije bitno sta citas (mozes i Titove govore kao Izet Fazlinovic :-D ), bitan je samo zvuk tvoga glasa i smiren i ujednacen ton.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7444 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

ali nikakvo cudo da bebe nemirno spavaju na ovim vrelinama...

ne treba ih topliti, body kratkih rukava je sasvim dovoljan umjesto pidzamice
pred spavanje obavezno tusiranje, a na spavanje ici tek kad prehladni, pa makar i da se uspava u setnji u kolicima

navodno ima djece koja spavaju u kolicima, ja takvih nisam imala :lol:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#7445 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Zoya »

Moj je sin spavao na - 25 na balkonu u kolicima dobro upakovan u vunenoj vreći za spavanje :lol: To po danu, naravno. I ovdje nije bilo takvih vrućina tako da nisam imala problema da mi djeca zbog vrućine ne spavaju.

Da probate sa onim zvukovima za koje sam i sama prije par dana ovdje na forumu pročitala : zvuk usisivača, fena, vode... :-?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#7446 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Euphoria »

kredenac-ac wrote:Ima li neko metod (osim pusti da se isplace) za uspavljivanje i nocno budjenje dojenceta ispod godinu dana koje je fino spavalo, a zadnjih mjesec dana vise ne. Budi se vise puta nocu, vristi, puza po kreveticu i place. Moze se smiriti samo na dojci (sto znam da je greska, ali jedino za sada pali). Kada se tako uspava, cim se vrati u svoj krevetic (bilo odmah bilo kad dobro ucvrsti) pocinje vristanje..

Da je skok u razvoju do sada bi prestalo... nije bilo veceg stresa niti promjena u rutini, zivotu porodice generalno.
Hvala puno
Bitno je koliko je dijete. Ja bih rekla da je gladno, eventualno zedno, ako je beba do 6 mjeseci u pitanju. Ako je starije dojenče, moguće da su zubići. Nekoj djeci je to jako bolno.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#7447 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by medvjed23 »

mala sestra, kad je bila baš mala, dakle, beba, nije mogla spavati, stalno plakala.. ništa nije pomagalo, osim jedne stvari: deka na pod, beba na deku, jedan kraj deke digne mama, drugi ja i ljuljamo :D

pokazalo se da je uzrok problema bilo iščašenje kukova, što je riješeno nekim aparatićem..
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#7448 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Boemica »

geralt wrote:Citanje je kod mene prilicno dobro pomagalo. Kod tako malenog djeteta nije bitno sta citas (mozes i Titove govore kao Izet Fazlinovic :-D ), bitan je samo zvuk tvoga glasa i smiren i ujednacen ton.
Ne da može, nego je poželjno :lol:
no_sikiriki
Posts: 17301
Joined: 11/12/2012 13:21

#7449 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by no_sikiriki »

kada ste poceli sa odvikavanjem od pelena?
da li je potrebno da dijete prvo progovori? (pretpostavljam da da, i pokaze neko generalno razumijevanje?)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7450 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

no_sikiriki wrote:kada ste poceli sa odvikavanjem od pelena?
da li je potrebno da dijete prvo progovori? (pretpostavljam da da, i pokaze neko generalno razumijevanje?)
na tutu smo je stavili cim je stabilno prosjedila, negdje s 8 mjeseci... vrlo brzo je prvi put obavila posao
onda je dosla zima, pa moj povratak na posao, pa se sve rasteglo, ali je s 21 mj skinula i dnevnu i nocnu pelenu - pomoglo je i to sto je od prvog dana bila u platnenim pelenama pa je imala osjecaj kad je mokra
Post Reply