Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#7401 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by male_okice »

kredenac-ac wrote:Kada ste poceli sa uvodjenjem krute hrane?
poslije 6 mjeseci. krenuli i voce i povrce i u sustini sve odmah jer sam je hranila po principu "beba vodja dohrane" (slobodno googlajte princip), nisam pravila kasice nisam pasirala, ucila jesti sama i da danas sa 3ipol jede sve i sama.

samo bez stresa, nemoj ocekivati da dijete pojede sve zivo ili velike porcije kao citav obrok, i nemoj se opterecivati blendanjem, uci dijete da samo prihvata hranu i zvace to je dugorocno najjednostavnije, to je za njih na pocetku sve igra i vise se upoznavaju sa okusima nego sto je to bas neki konkretan obrok kao sto ga mi odrasli pojedemo. naravno bez soli ili vegete i sl pojacivaca ukusa, radije maslinovo ulje i nuditi opciju finger fooda. sretno :)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7402 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

kredenac-ac wrote:Kada ste poceli sa uvodjenjem krute hrane?
Sa punih 6 mjeseci, nema potrebe ranije. Koliko god da pojede, bilo je dosta, bez pritiska i prevelikih očekivanja.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#7403 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by kredenac-ac »

Hvala vam puno za savjete, divni ste :kiss:
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#7404 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by kredenac-ac »

Da li fisher price igracke vrijede toliko novca? Ako da koje preporucujete za uzrast 6mj do 1,5god?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7405 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by insomnia78 »

Ni jedna igracka ne vrijedi tog novca :lol:
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7406 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

kredenac-ac wrote:Da li fisher price igracke vrijede toliko novca? Ako da koje preporucujete za uzrast 6mj do 1,5god?

Ma nipošto! Na kraju se najmanje igraju sa igračkama. Kupi posuđa, to im je uvijek zanimljivo.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#7407 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by kredenac-ac »

Hvala puuuno :kiss:
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#7408 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by male_okice »

kredenac-ac wrote:Da li fisher price igracke vrijede toliko novca? Ako da koje preporucujete za uzrast 6mj do 1,5god?

realno da mi je ova pamet ja bih kupila 3 stvari, sto sarenije i sto zveckavije. plisance bilo kakve ne nikad vise, ne one bebe sto sviraju ili sl (kao npr onaj psic sveznalica - totalno bacanje para 3x se sa njim poigrala i crklo uho poslije 6 mjeseci). poslije godine bi kupila jos pokoju didakticku drvenu igracku da vjezba detalnije stvari (toga mozes super jeftino a kvalitetno naci po second hand shopovima, operes u masini za sudje i super) i gotovo.

sve dok tacno ne poraste pa se ne krene zanimati za nesto konkretno onda i hajd barem se igra s tim, ali inace ces zavrsiti za 4x velike kutije zatrpana i ne znas ni sama ni gdje ni sta stim i to samo peres prebacujes, guras na tavan, u garazu :roll: :-x , uh.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7409 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

kad je cura vec porasla, negdje sam vidjela igracku lava s trakicama umjesto grive i pomislila kako je steta da to nismo imali... jer etikete su joj bile senzacija! :)

didakticke drvene igracke su zakon, kao i oni obrucevi koji se slazu po velicini na konus. najduze se igrala nekom djidjom iz Binga, koja je imala 5-6 razlicih komponenti, i trubu i perlice i kojekakve pomicne elemente, a sve zajedno oblika suplje lopte recimo...

i mekane loptice svih velicina, tako je ucila da hvata, drzi i baca... i sad imamo mini kos na vratima, i danas se igramo ubacivanja.
User avatar
Pauza
Posts: 674
Joined: 03/06/2016 11:00

#7410 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Pauza »

kredenac-ac wrote:Da li fisher price igracke vrijede toliko novca? Ako da koje preporucujete za uzrast 6mj do 1,5god?

naravno da vrijede, nema boljih igračaka. Sad je drugi par cipela to što je nama u BiH sve skupo.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#7411 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by kredenac-ac »

Hvala puno :kiss:
User avatar
nefsun
Posts: 153
Joined: 15/04/2019 23:23

#7412 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by nefsun »

Preporucujem ovaj tip igracke, kod nas je jedino to aktuelno, pored usisivaca, kablova, šerpi... :oops: :

Image

Nisam uspjela naci bas identicnu, ali to je taj fol.
Uglavnom, jedina igracka koja drzi paznju, na krovu su otvori za ubacivanje oblika i slova, imaju vrata koja se mogu zakljucavati i otkljucavati, prozori, pa garazna vrata, sat sa kazaljkama, tipke za muziku i zvukove... dobri folovi skroz. :D
no_sikiriki
Posts: 17070
Joined: 11/12/2012 13:21

#7413 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by no_sikiriki »

nefsun wrote:Preporucujem ovaj tip igracke, kod nas je jedino to aktuelno, pored usisivaca, kablova, šerpi... :oops: :

Image

Nisam uspjela naci bas identicnu, ali to je taj fol.
Uglavnom, jedina igracka koja drzi paznju, na krovu su otvori za ubacivanje oblika i slova, imaju vrata koja se mogu zakljucavati i otkljucavati, prozori, pa garazna vrata, sat sa kazaljkama, tipke za muziku i zvukove... dobri folovi skroz. :D
gdje se ovakvo nesto moze kupiti?
User avatar
nefsun
Posts: 153
Joined: 15/04/2019 23:23

#7414 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by nefsun »

Bilo je u Jumbu. Ali vjerujem da ima i u ostalim prodavnicama igracaka, tipa Bimaco i sl.

edit: http://www.bimaco.net/artikal.aspx?url= ... A&id=15997
no_sikiriki
Posts: 17070
Joined: 11/12/2012 13:21

#7415 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by no_sikiriki »

Super, hvala :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7416 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Je li normalno da dijete od 10 mjeseci poprilicno vristi a neplace. Znaci vristi a neplace. :?:

Ne znamo je li od dragosti ili od necega drugog. Je li to normalno.
user+name
Posts: 18
Joined: 17/02/2019 16:11

#7417 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by user+name »

Vizionar 1985 wrote:Je li normalno da dijete od 10 mjeseci poprilicno vristi a neplace. Znaci vristi a neplace. :?:

Ne znamo je li od dragosti ili od necega drugog. Je li to normalno.
Mislim da nemaš razloga za brigu, sva djeca prođu tu fazu odrastanja. :)
Meni je u toj fazi bilo bitno da znam da me čuje, da je sve sa sluhom ok i da nam je dobra neverbalna komunikacija.

Naravno, ako osjetiš da nešto ne štima svakako se obrati pedijatru.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7418 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Hvala.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7419 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by insomnia78 »

Bebe u nekoj dobi definitivno pocnu vristati :lol:
Furka im to nekakva blesava. Jebem li ga ne mogu se sjetiti koliko je moja imala kad je to radila al jeste
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7420 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Ma vrsti i kad se nenosa na rukama. Naviklo da se nosa na rukama, i kad se ode. Pitam jer je predeveralo bolest.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7421 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

Namazano ti je to, moj malac (2,5 mjeseca) vristi cim osjeti da sam ruke podvuko da ga dignem odma smiren :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7422 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Kad im se mogu poceti davati sokovi iz tetrapaka. Ovi sto mi odrasli pijemo jer su ovi djeciji skupi prilicno. Daju se ti djeciji sokovi, cajevi, hape itd.

A ovo sto vristi. Sta cemo. Moze joj se. Bit ce aktivno izgleda dijete pravo. :)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#7423 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by azurna_obala »

Vizionar 1985 wrote:Kad im se mogu poceti davati sokovi iz tetrapaka. Ovi sto mi odrasli pijemo jer su ovi djeciji skupi prilicno. Daju se ti djeciji sokovi, cajevi, hape itd.

A ovo sto vristi. Sta cemo. Moze joj se. Bit ce aktivno izgleda dijete pravo. :)
Nikad! Bebi ne treba sok uopšte, možeš samo napraviti problem, da se dijete navikne na šećer i da odbija vodu. Nema potrebe za bilo kakvim sokovima, pa ni tim dječjim, sve je to puno šećera. Samo voda.

Čvrsta hrana se daje od napunjenih 6 mjeseci, to su preporuke WHO, dijete koje isključivo doji do 6 mjeseca, ne daje mu se ništa do tada, djeca koja piju adaptirano, njima se daje voda, ali ne znam u kojoj količini. Čajevi bespotrebni, kao i sokovi.

http://www.roda.hr/portal/djeca/dojencad/dohrana.html
User avatar
Sanjarko
Posts: 23210
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7424 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sanjarko »

Jbg mi dajemo to sve dijetu. Nismo ovo znali. Dojilo je dok je moglo dojiti a poslije ovo sve dijetu dajemo.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7425 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beni-bu-man »

Vizionar 1985 wrote:Jbg mi dajemo to sve dijetu. Nismo ovo znali. Dojilo je dok je moglo dojiti a poslije ovo sve dijetu dajemo.
Jebi ga sto se nisi na vrijeme informisao
Post Reply