Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#451 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

daleko je dan kad ce ginekolozi priznati da vaginalni porod kakav se kod nas prakticira i prirodni porod kako ga je priroda namijenila nemaju skoro pa nista zajednicko.

kazu da se zena treba poradjati samo u prisustvu osobe pored koje bi bez stida mogla vrsiti nuzdu. to je toliko intiman cin. neki ga porede i s vodjenjem ljubavi - jer su hormoni isti. kad dodate jaku rasvjetu u porodjajnim salama, otvorenost boksova, cinjenicu da ljekari bez da vam se predstave guraju prste u vas i utvrdjuju otvorenost - adrenalin skace nebu pod oblake i blokira oksitocin koji je neophodan da bi materica obavila svoj posao. zato, ko se porodi vaginalno u nasoj bolnici ili je imao vrasku srecu ili se rodio otporan na okolinu.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#452 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

a evo jedan izvrstan tekst koji sazima bitne stvari o dojenju:

http://www.roda.hr/article/read/pa-zasto-zene-ne-doje

a mene je mama jako kratko dojila, ma niti 6 sedmica. zasto? jer su joj rekli da beba treba da jede svaka 3 sata. sto je zapravo idealan nacin za sabotirati produkciju mlijeka...
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#453 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by male_okice »

sta se onda smije davati dojencadi? citala sam ovaj link od wewa-e i otisla na jos neke clanke...npr ako majka doji da li onda treba bebi davati jos neke cajeve ili vodu dodatno? Sta kad beba ima grcice? Puno sam puta vidjela da se daju tad razni cajevi iz apoteke jel i to stetno? ili treba i tad samo dojiti i pustiti bebu da je prodju ti grcici sami?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#454 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

male_okice wrote:sta se onda smije davati dojencadi? citala sam ovaj link od wewa-e i otisla na jos neke clanke...npr ako majka doji da li onda treba bebi davati jos neke cajeve ili vodu dodatno? Sta kad beba ima grcice? Puno sam puta vidjela da se daju tad razni cajevi iz apoteke jel i to stetno? ili treba i tad samo dojiti i pustiti bebu da je prodju ti grcici sami?
ako se doji, najbolje je ne davati nista. razlog je sto se drugim vrstama tekucine s bebinih crijeva spira zastitni film dobrih bakterija. kad beba ima grceve, mama moze piti caj od komoraca (ne nuzno kupovni - to je ionako marketing, moze se kupiti u bilo kojoj biljnoj apoteci), a pomazu i masaze trbuscica toplim uljima, kontakt kozom na kozu (beba se razmota i privije na majcin - ili ocev stomak), ili povijanje u dekicu jer to bebi stvara osjecaj sigurnosti i ugode kao da je u maternici.

dobro je i drzati se ustaljene rutine, smanjivati aktivnosti pred kraj dana, smanjiti intenzitet svjetlosti i bebu kupati pred spavanje. to bi znacilo da je za ocekivati da beba ima grceve ako vas pohode horde radoznalih gostiju. a uvijek vazi i ona: mirna mama, mirna beba ;-)
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#455 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae »

e zene drage....probao je zeljanice pa nekih 4-5 kasikica, i to njegovih malih aventovih kasikica, i NE, ja niti iko u mojoj porodici ne stavlja jaje u zeljanicu...toliko glupa nisam da bi to dopustila...ustvari je probao sam fil od zeljanice, znaci zelje i mozda malo pavlake...ali neznam ni zasto se pravdam, samo sam htjela da sa vama podijelim to kako je fol pitu probao
spacebound
Posts: 268
Joined: 20/05/2011 12:40

#456 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by spacebound »

Ma ima svega i svačega:Ne treba generalizirat.Evo recimo ja kad sam se porađala nisam se napinjala kako treba(nažalost u mom gradu nije bila škola za trudnice,čula sam da se sad otvara)tako da sam ja koliko god se trudila napinjala u glavu :-) .U svoj onoj muci,bolovima,povraćanju meni će reći ona pametnica akušerka:"Napni se ili ćeš ubit svoju bebu" :shock: Kud nemadoh snage da joj bar odgovorim.Ubrzo mi priđe druga koja mi je sve lijepo objasnila i povukla mi glavu naprijed,tad je moj mali izletio ko čep :D .Da je samo ona prva spomenuta bila prisutna ko zna kako i koliko bih se patila i kako bi porođaj završio.
spacebound
Posts: 268
Joined: 20/05/2011 12:40

#457 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by spacebound »

@ wewa Jesi li ti pedijatar ili si samo iščitala svu moguću literaturu o bebama?Ja mislila da sam dobro potkovana,načitala se,fol znam sve što treba ali kraj tebe sam mala maca :D .Svaka ti je na mjestu.Svaka čast :thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#458 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

Felidae wrote:e zene drage....probao je zeljanice pa nekih 4-5 kasikica, i to njegovih malih aventovih kasikica, i NE, ja niti iko u mojoj porodici ne stavlja jaje u zeljanicu...toliko glupa nisam da bi to dopustila...ustvari je probao sam fil od zeljanice, znaci zelje i mozda malo pavlake...ali neznam ni zasto se pravdam, samo sam htjela da sa vama podijelim to kako je fol pitu probao
nije ovo draga bio napad na tebe, niti na bilo koju drugu mamu koja popusti pod pritiskom rodbine - nije lako drzati se svojih principa odgoja, narocito kad na tebe pritisak vrsi neko ko je tebe rodio i odgojio. logicno je da mama zna vise, jelde :) ali nazalost nije tako. mame imaju iskustvo, ali iskustvo podizanja djece u neko normalnije vrijeme...
danas na svakom koraku cujes za neku novu alergiju - pa pogle, u nase vrijeme nije postojala cestito niti hrana za dijabeticare u radnjama, danas imas i posebnu policu za intolerantne na gluten. za deset godina taj bi se broj polica mogao mnogostruko uvecati...

sto se zeljanice tice - nisu samo jaja problem. spinat se daje bebama po tablici, i to samo ako je ubran u vlastitom vrtu. zasto? zato sto nitrati iz spinata sa svakim satom nakon branja prelaze u nitrite koje bebini bubrezi ne mogu izluciti. ok, male su to kolicine, ali zasto dijete izlagati riziku? zato nase informacije shvati kao dobronamjerni savjet a ne kritiku.
i drugo - mame su najponosnije na to kako njihova djeca rastu, ponosne su zbog svake nove razvojne faze, pa i svaku novu namirnicu koju beba proba dozivljavaju kao mali trijumf. to je potpuno normalno za mamu, to je dokaz da uzivas u roditeljstvu. ali, pred tvojim bebanom je cijeli zivot, imace kad upoznavati nove okuse i teksture, nema razloga za zurbu ;-)
spacebound wrote:@ wewa Jesi li ti pedijatar ili si samo iščitala svu moguću literaturu o bebama?Ja mislila da sam dobro potkovana,načitala se,fol znam sve što treba ali kraj tebe sam mala maca :D .Svaka ti je na mjestu.Svaka čast :thumbup:
nisam medicinske struke uopce, samo sam ovisna o prikupljanju informacija i dovoljno stara da imam hrpu prijateljica s puno djece :D i hvala, ja zaista samo zelim podijeliti informacije do kojih sam dosla da drugima, ako mogu, olaksam roditeljske dvojbe i stojbe - moja su djeca ove faze daaaavno prosla :-D
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#459 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

Samo da se tuspasimo.., na putovanju smo (jos danas) pa se nismo javljale prethodnioh dana :-) Bijase burno.., mrvica moja se prehladila :( Navodno nagla promjena klime, pao imunitet.., ,fasovala (najvjerovatnije ) urinarnu infekciju (tako barem kazu) :( Dobila antibiotike, a s njima i osip.., srecom ne bijase alergija, nego neki bezazleni, povukao se naglo kao sto je i izbio :-) Uglavnom...plaho sam nesto njeznica :roll: Sada je hB dobro..Putovanje je imalo i svojih pozitivnih strana...za ove 2 sedmice mi smo se prooojele i pucamo sve :D , sjedi sama uveliko bez pridrzavanja, doziva maama :D, pa je skontala da me sunce obasja kada to cujem pa zareda mama-mama-mama-mama.., skontala da me to nesto cini sretnom :D KOliko nas je smorila ta prehlada, toliko je nekako i odskocila naglo za ovo kratko vrijeme :-)

Kako nam virtualni mali drugovi i drugarice?? Papaju li?
@Alhemicarko i putujucidzindas, ocekujemo vas ovdje uskoro ;-)
:kiss:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#460 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

bravo za maminu papalicu! bitno je da ste se uspjeli rijesiti infekcije prvom turom antibiotika, sad ce to vitaminceki iz povrca sve nadoknaditi ;) :*
spacebound
Posts: 268
Joined: 20/05/2011 12:40

#461 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by spacebound »

Ima li neka mama savjet kako da sedmomjesečnoj bebi pripremim pileća prsa?Unaprijed hvala :)
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#462 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

Felidae wrote:e zene drage....probao je zeljanice pa nekih 4-5 kasikica, i to njegovih malih aventovih kasikica, i NE, ja niti iko u mojoj porodici ne stavlja jaje u zeljanicu...toliko glupa nisam da bi to dopustila...ustvari je probao sam fil od zeljanice, znaci zelje i mozda malo pavlake...ali neznam ni zasto se pravdam, samo sam htjela da sa vama podijelim to kako je fol pitu probao
felide, nemoj da se ljutiš, svi mi imamo takve probleme.. moj tata uvijek u džepu ima krem bananice i znam da će još malo početi ih nuditi dječaku.. ja samo kažem da treba biti odriješit i ne dati da rodbina i komšije nadohranjuju dijete jer onda bude svašta.

Irish, pa vi ste se projele :-D Nadam se da će mrvica ćim prije biti ok.

wewa, ti si žena, majka, kraljica. :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#463 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

yellow cat :kiss: do neba!
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#464 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

wewa wrote:bravo za maminu papalicu! bitno je da ste se uspjeli rijesiti infekcije prvom turom antibiotika, sad ce to vitaminceki iz povrca sve nadoknaditi ;) :*
e vidis.., mi se nadamo da smo se rijesili napasnice, ali kako je ovdje bio uskrs (sve traje tri puta duze), a sa planine smo isli 200 km do najblize bolnice :-) , nismo ponovo provjeravali pisu :|.., trebalo bi koji dan cekati a sutra putujemo kuci. Mislis li da bismo se trebali odmah javiti dole nasoj pedijatrici i obavijestiti je o svemu? Svakako sam je mislila nazvati da utefteri infekciju i lijekove koje je uzimala :|???

@spacebound, ja je samo dobro skuham sa npr. tikvicom, mrkvicom, brokulom itd.. Dodam truncicu maslinovog ulja, supice u kojoj se kuhalo i izmiksam stapnim mikserom :|

@yellow :kiss:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#465 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

Irish wrote:
wewa wrote:bravo za maminu papalicu! bitno je da ste se uspjeli rijesiti infekcije prvom turom antibiotika, sad ce to vitaminceki iz povrca sve nadoknaditi ;) :*
e vidis.., mi se nadamo da smo se rijesili napasnice, ali kako je ovdje bio uskrs (sve traje tri puta duze), a sa planine smo isli 200 km do najblize bolnice :-) , nismo ponovo provjeravali pisu :|.., trebalo bi koji dan cekati a sutra putujemo kuci. Mislis li da bismo se trebali odmah javiti dole nasoj pedijatrici i obavijestiti je o svemu? Svakako sam je mislila nazvati da utefteri infekciju i lijekove koje je uzimala :|???

@spacebound, ja je samo dobro skuham sa npr. tikvicom, mrkvicom, brokulom itd.. Dodam truncicu maslinovog ulja, supice u kojoj se kuhalo i izmiksam stapnim mikserom :|

@yellow :kiss:
ne bi bilo lose ponoviti analizu urina, ali treba proci dovoljno vremena od posljednje ture, a to vrijeme cekanja zavisi od antibiotika - sta je medenjakica pila? ako nema tegoba, ne moras hititi pedijatru, ionako su cekaonice prepune jer je masa naroda bolesna :| najbolje nazovi pa se posavjetuj kad prihajate aBd :*
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#466 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

E super.., nismo znaci jos zakasnili ponoviti analizu. Zadnju je popila prekjucer, a pila je tzv. Trimetoprim Meda.., ne znam sta bi to kod nas bilo :roll: Namijenjen je bas djeci, i bas za urinarnu infekciju :|
U svakom slucaju cemo se javiti dole, sto je sigurno-sigurno je, a ona je sada hB dobro :thumbup:
:kiss: :kiss:
spacebound
Posts: 268
Joined: 20/05/2011 12:40

#467 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by spacebound »

@Irish Hvala.Nadam se da će drugi nalaz biti superiška.
Ja sam sretna do neba,moj mali je maloprije premijerno puzao naprijed :D Do sad je radio samo rikverc. :-)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#468 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

Irish wrote:E super.., nismo znaci jos zakasnili ponoviti analizu. Zadnju je popila prekjucer, a pila je tzv. Trimetoprim Meda.., ne znam sta bi to kod nas bilo :roll: Namijenjen je bas djeci, i bas za urinarnu infekciju :|
U svakom slucaju cemo se javiti dole, sto je sigurno-sigurno je, a ona je sada hB dobro :thumbup:
:kiss: :kiss:
u biti bolje je ponoviti sto kasnije - tada je veca vjerovatnoca da nalaz nije lazno sterilan zbog uzimanja antibiotika ;-)

ljubi medenjakicu i uzivajte na odmoru sad kad je sve ok :kiss:
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#469 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

E dobro je onda zasad :-) to mi je bas trebalo da cujem, sve sam kontala da to treba sto prije ponoviti :-) :D
Odosmo jos malo provrljati jos danas pa se javimo od kuce :)

:kiss:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#470 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian »

za grceve, ovo sto wewa kaze pravo je skolski - sto ce reci nekada neprimjenjivo u praksi. ja sam imala srecu da mogu da biram, pa sam izabrala ginekologa, bolnicu i patronaznu koji su me ucili prirodi :D . sin mi je iskljucivo dojio 6 mjeseci izuzev dva obroka formule (jer sam u jednom trenutku izgubila mlijeko) i - caja od kopra. jadnicak je jednostavno dobio grceve drugi dan i cinilo se da nikad ne popustaju. od fizike nema sta mu nisam radila ukljucujuci guranje toplomjera u anus da izadju gasovi, ali i to je bilo kratke pomoci. svoju hranu sam svela na osnovnu, i jela i pila sve sto pomaze bebi. ali neuspjesno. zamislite bebu od 7-8 dana, koja danima spava samo 10tak umjesto normalnih 19-20 sati. ali jos smo se trudili. do trenutka kad je na kraju bio na sisi samo da bi se utjesio, prestao vuci mlijeko, ja izgubila mlijeko a on opet poceo mrsati. tad je patronazna napokon rekla da mu dam malo caja od kopra kad posumnjam na grceve i jesam. jedna cajna kasikica i - cudo. ne mogu vam opisati koliko sam puta zahvalila Bogu sto ga je stvoio :) .

mene sada muce druge stvari. posao i sl. pocela sam raditi i sin mi jako nedostaje. on jos uvijek doji iako mu je godina i po i oboje uzivamo u tome. vrlo je socijalan i inace je nekih 7 sati ili manje dnevno bio u obdanistu. sad se ne vidimo nesto vise od 9. prvi dan sam mislila da cu umrijeti: ne samo krivica nego i fizicka bol. od tad cuh svasta: "proci ce", "naviknut ces se", "ne fali mu nista", "nek malo ocvrsne", "da ti malo ocvrsnes", i meni najdraza "ne valja se toliko vezat', ne daj Boze sta se moze desiti". a sta da covjek kaze i odgovori kad to sve kazu mame. i time sto se ne slazes sa njima, indirektno im govoris da se ne slazes sa njihovim roditeljevanjem i mozda cak i mislis da su losije majke od tebe. a ja sama sebi jos uvijek ne mogu opravdati ostavljanje djeteta drugom koje nije vezano za neko moranje. grozno, trenutno bih radije bila "domacica" :roll:
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#471 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran »

encian wrote: "ne valja se toliko vezat', ne daj Boze sta se moze desiti"
Meni je ovo isto kao "nemoj ni rađati" .....
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#472 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Bancho »

Svim roditeljima (kao sto sam i sam) preporucujem da obavezno pogledaju ovaj dokumentarac (ima i prevod), a u pitanju je vakcinacija djece. :shock:
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#473 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

encian, moje iskustvo je ipak, drugacije.. moj djecak takođe nije spavao po danu (vrati se par stranica unazad :D ), meni je to bilo grozno da novorođenče može biti budno 10 sati.. isto grčevi. Jesam, dala sam mu malo čaja, čisto zato da sebe umirim i ne, nije mu pomogao, bili smo u trosedmičnom skoku i naprosto ništa nije pomoglo, dok nije samo prošlo. Sad žalim samo to što sam mu 14i dan počela davati d3 kapi kao što mi je patronažna rekla.. ako budem imala još djece, nema kapi do barem mjesec i po , dva.

a to nemoj se previše vezivati, može se šta desiti mi je bolesno.. :-) ali složićeš se sa mnom da biti i posesivna majka nije baš ok.
spacebound
Posts: 268
Joined: 20/05/2011 12:40

#474 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by spacebound »

yellow cat wrote:encian, moje iskustvo je ipak, drugacije.. moj djecak takođe nije spavao po danu (vrati se par stranica unazad :D ), meni je to bilo grozno da novorođenče može biti budno 10 sati.. isto grčevi. Jesam, dala sam mu malo čaja, čisto zato da sebe umirim i ne, nije mu pomogao, bili smo u trosedmičnom skoku i naprosto ništa nije pomoglo, dok nije samo prošlo. Sad žalim samo to što sam mu 14i dan počela davati d3 kapi kao što mi je patronažna rekla.. ako budem imala još djece, nema kapi do barem mjesec i po , dva.

a to nemoj se previše vezivati, može se šta desiti mi je bolesno.. :-) ali složićeš se sa mnom da biti i posesivna majka nije baš ok.
A zašto žališ zbog d3 kapi.Meni doktorica rekla da mu dajem čim izađemo iz porodilišta tako da ih pije od 3. dana.Grčeve uopšte nije imao.
spacebound
Posts: 268
Joined: 20/05/2011 12:40

#475 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by spacebound »

Image
Evo moja mala bebica,da ga upoznate :D .Bilo bi lijepo da još neka mama ako želi predstavi slikom svoj ponos :D
Post Reply