Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#251 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae »

jedno glupo pitanje...sta su to rizine pahuljice i kako se spremaju, ja planiram svom decku uskoro ponuditi nesto, a vidim da te pahuljice bebaci rado jedu :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#252 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

Felidae wrote:jedno glupo pitanje...sta su to rizine pahuljice i kako se spremaju, ja planiram svom decku uskoro ponuditi nesto, a vidim da te pahuljice bebaci rado jedu :D
rizine pahuljice su kao zobene pahuljice, samo od rize :-D
imas ih u dm-u, a pripremaju se s majcinim ili adaptiranim mlijekom, bez ikakvih dodatnih zacina, kao prva dohrana od navrsenog 6. mjeseca pa nadalje.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#253 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by DaffyDuck »

yellow cat wrote:
ne znam da li zombiji mogu uživati. :zzzz:
Sve znam, al to tako kratko traje, kasnije se nece dat tako mazit :) :)
Sjecam se svog bebaca u tom periodu, isto spava na prsima satima, ako ga pokusas spustit haos! Zato ti je najbolje pustiti (stan, rucak...) i zajedno odmarajte :D
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#254 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae »

hvala...svakako sam ih kontala u dm potraziti, pa da unaprijed znam o cemu se radi.

yellow cat....bebaci su sigurni da izadju vani on njihovog 15-tog dana, tako i pise u brosuri koju sam dobila od mog pedijatra.predpostavljam da je i kod vas sad otoplilo, pa ako imas koga zovnuti da ti pomogne sa kolicima, vjeruj puno bi tebi znacilo, poslije bi spavao kao beba :D :D
ja evo cekam da mi se muz probudi (radio nocnu) pa da idemo vani...malac skoro prespava izlazak kad dodjemo kuci jede, pa opet spava...godi mu vazduh, pa makar i ovako zagadjen kao kod nas u sa.
pripremi se da ce ti u prvom izlasku mozda malo i plakati, jer mu je to novost, kolica, polozaj, vanjsko sarenilo....ali vrijedi vjeruj mi...
i da jos nesto, ako mozes uzivaj u tim periodima kad ti zaspi na prsima...poslije vise nece...moj sad nema sanse da tako zaspe...samo jednom i to kad je imao temperaturu :sad:
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#255 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

yellow cat wrote: ne znam da li zombiji mogu uživati. :zzzz:
draga wewa, nadam se da je skok, jer ne znam šta bi drugo moglo biti.. njemu su danas 3 sedmice i 4 dana, nismo još nigdje izlazili, bojim se da je rano.. a ni ja nemam pojma kako je vani, iskreno, nisam izašla 7 dana, a i tad sam išla do pekare. Živim u zgradi i nemoguće je sad da iznosim kolica pa njega, bojim se sama. Neću da ga učim nosati po stanu, ali šta ću kad se nosi, onda i miruje. Pa pokušavam ga malo zavarati, ustanem kratko, pa sjednem.. uh.
Nisu mi jasni ti skokovi, šta ima navlačiti mlijeko kad ga ima u potocima? Sinoć sam mu prijetila flašicom i ućutao je. :D
k'o da sebe gledam i slusam prije 14-15 mjeseci :-)
totalno izgubljena, umorna, svi odu na posao a ja se vrtim u pidzami cijeli dan noseci bebu koja urla sta god da uradim :D apetit sam bila skroz izgubila i samo sam se nalijevala vodom da ne bih dehidrirala jer sam dojila.
energija i snaga su mi bile ispod rezerve pa bi mi i pomisao da izadjemo vani (sto je podrazumijevalo i nosenje kolica) predstavljala fizicki napor :D
hocu da ti kazem da sada ZNAM da je sve ovo bila greska i da sam samoj sebi jos vise otezavala.
vjerovatno kao i ja po naravi tezis perfekcionizmu pa te ovaj mentalni i ambijentalni :D nered totalno izbacio iz balansa.
be cool :D budi lezernija, spusti bebu pored sebe i zatvori oci na par minuta. stavi je sebi na grudi i lagano pjevusi dok se oboje ne opustite. pusti ga da place par minuta ali budi blizu da moze da te vidi. umotaj ga u neku dekicu i malo stegni (ne previse), neke bebe pate za osjecajem iz materice kada nije bilo slobodnog prostora i kad su bile stisnute, lagano ga ljuljuskaj, pusti vodu da tece ili nadji onaj white noise na radiju ili na internetu. navodno tako bebe cuju vanjski svijet dok su u materici i to ih smiruje...
ali sto je najvaznije smiri sebe prvo. sigurna sam da majcin nemir jos vise ekscitira bebu, bebe su senzitivnije vise nego sto mi mozemo zamisliti. nemoj stediti muza ili ostale clanove porodice, maksimalno ih ukljuci u obaveze oko bebe, ne zavaravaj se da si ti jedina adekvatna u toj situaciji. cak i da jesi, nisi superzena i unistices se psihicki a beba ce ti biti jos nervoznija.
sve sam ovo prosla i nakon 6 mjeseci se nisam samo osjecala kao zombi nego sam tako i izgledala.
sad mi je zao sto nisam vise uzivala u prvim mjesecima majcinstva nego sam se intenzivno bavila svojim umorom koji je jeste bio realan ali ja nista nisam radila da sebi pomognem...cak sam i na ponude familije uvijek odgovarala: "ne, ne treba, mogu ja sve sama". cinjenica je da nisam htjela guzvu u kuci :D
kad ako Bog da stigne ovo drugo, angazovacu i dalju familiju a ja cu samo :zzzz:
:D :D
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#256 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

otherside, super si ovo napisala.. :kiss: baš to mi se dešava.. ide mi na živce što ne stignem skuhati ručak, usisati, što mi dolaze da mi peglaju i čiste stan, jer nikad niko u mom stanu nije ništa radio osim mene. On je u suštini dobra beba, jest da je bio budan čitav dan, ali je noć bila ok. I stvarno se trudim biti smirena, ali kad ne spava po 8 sati u komadu, muka me uhvati, ne znam šta bih sa njim. Onda se pitam da ga ne dojim, bi li bio mirniji, bi li imao grčeve, možda bi više spavao.. ali brzo me prođe, jer nam dojenje super ide i svi kažu da će poslije biti puno lakše, nego kad je na flašici. Živi bili pa vidjeli. :D

sva sreća da imam smirenog muža, da je on živčo ko ja, ne bi dobro bilo.
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#257 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by krompir i riza »

kako volim ovu temu :)
baš ste mi cool mame :-D
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#258 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

krompir i riza wrote:kako volim ovu temu :)
baš ste mi cool mame :-D
da me vidiš na šta ličim, zaledila bi se. :D
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#259 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

žene, ako sutra budemo izašli van u šetnju kolicima, kako da ga obučem? Koliko deka mi treba, čim da ga pokrijem?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#260 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool »

yellow cat wrote:žene, ako sutra budemo izašli van u šetnju kolicima, kako da ga obučem? Koliko deka mi treba, čim da ga pokrijem?
Kapu, sal, rukavice, jaknicu, termo hlace,stramplice, dzempercic, majicu, dekicu srednje debljine, zimsku navlaku i eto, ako bude bas ugrijalo izvadi deku nek ostane samo navlaka da mu ne puse.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#261 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

vala, nek' se niko ne naljuti ali ja svoju usred zime nisam toliko utopljavala. a rodjena je u decembru.
ja sam nju ubacila u skafander i u naramak i ojhaaaa! :D
ispod skafandera: bodi dugih rukava, tanja majica, hulahopke, na glavu kapa a rukavice i onaj dodatak sto podsjeca na cizmice su bili dio skafandera. dekica niks :D
(ovako sam je oblacila u januaru)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#262 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool »

otherside wrote:vala, nek' se niko ne naljuti ali ja svoju usred zime nisam toliko utopljavala. a rodjena je u decembru.
ja sam nju ubacila u skafander i u naramak i ojhaaaa! :D
ispod skafandera: bodi dugih rukava, tanja majica, hulahopke, na glavu kapa a rukavice i onaj dodatak sto podsjeca na cizmice su bili dio skafandera. dekica niks :D
(ovako sam je oblacila u januaru)
Ja joj samo jednom skafander obukla :D i to nekad kad se tek rodila pa kad smo isli vani, meni nekako skafander ono za planine ili kad se ide valjati u snijeg, inace joj jaknicu obucem i termo pantalone i eto :) a ispod jaknice tanju majcicu i pamucni dzemperak, uopste nemislim da je pretopljavam jer na mjestima gdje nema sunca zna biti bas hladno ali eto kako ko voli nek izvoli :-D ja sam samo predlozila.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#263 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

beautyfool wrote:
otherside wrote:vala, nek' se niko ne naljuti ali ja svoju usred zime nisam toliko utopljavala. a rodjena je u decembru.
ja sam nju ubacila u skafander i u naramak i ojhaaaa! :D
ispod skafandera: bodi dugih rukava, tanja majica, hulahopke, na glavu kapa a rukavice i onaj dodatak sto podsjeca na cizmice su bili dio skafandera. dekica niks :D
(ovako sam je oblacila u januaru)
Ja joj samo jednom skafander obukla :D i to nekad kad se tek rodila pa kad smo isli vani, meni nekako skafander ono za planine ili kad se ide valjati u snijeg, inace joj jaknicu obucem i termo pantalone i eto :) a ispod jaknice tanju majcicu i pamucni dzemperak, uopste nemislim da je pretopljavam jer na mjestima gdje nema sunca zna biti bas hladno ali eto kako ko voli nek izvoli :-D ja sam samo predlozila.
i ova se beba tek rodila :-D
nema jos ni mjesec dana :-)
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#264 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae »

ni ja svog ne utopljavam,rukavice ne stavljam, obicno je bodi kratki rukava, majica preko, dole stramplice i deblja trenirkica i preko bundica odjelce koje je pretoplo, kapica naravno i preko neka dekica i to je to.
danas sam ga izvodila u jednom kompleticu malo toplijem, bez bundice, jer je kod nas bilo strasno toplo. ja ne mogu da vjerujem da je dijete prespavalo cijeli izlazak, dosli smo kuci bio je budan pola sata pa zaspao, sad ga budili da ga kupamo i nahranili ga, bukvalno se onesvijestio...malo mi nedostaje dijete koliko je danas spavao :D setnja je cudooo
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#265 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by vanad »

Moja beba rodjena u septembru, prvi put smo izasli sa sedam dana i izlazila sam citavu zimu, jedino kad je ispod -5 nisam. Imali smo duboku korpu u kojoj je ona sate prespavala a kod kuce 20 minuta i dosta. Ja znam da vazi pravilo da bebu treba obuci ko sebe plus jedan sloj vise. Znaci sad bih ja obukla - body, majcu, strample, djemperak, hlacice i jaknu i jos je pokrila dekicom jer ipak dijete lezi. Kod skroz male bebe bih stavila body, tople benkice, proljetni skafandar i vrecu za kolica. Kapa se podrazumjeva.
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#266 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

jaknu nemam. imam skafander, 15 brojeva veći, ali nema veze. :D može bodi, štrample, jednodijelna benkica, skafander, deka i kapa?

psssst..nosamo se i slušamo DM. :D jbg kad ima najviše poskočica, pa možemo cupkati... nemojte nas tati reći. :run:
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#267 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Zoya »

Ama ako najavljuju temperaturu do 20 stepeni danas, kakvi skafanderi kakvi bakraci. Oblacite djecu prema sebi, ako mislite da bi vama bilo toplo u necemu, i bebi je zasigurno, i temperatura kod djece je za stepen ili dva veca nego kod nas odraslih, tako da, nemojte previse utopljavati djecu.
Yellow :kiss:
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#268 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

Zoya wrote:Ama ako najavljuju temperaturu do 20 stepeni danas, kakvi skafanderi kakvi bakraci. Oblacite djecu prema sebi, ako mislite da bi vama bilo toplo u necemu, i bebi je zasigurno, i temperatura kod djece je za stepen ili dva veca nego kod nas odraslih, tako da, nemojte previse utopljavati djecu.
Yellow :kiss:
:thumbup:

Ja sam isto u pocetku imala problem sa oblacenjem moje bebe.. Kako god da je obucem, neko ce reci da joj je hladno-utoplim je, nadje se neko da mi kaze da joj je vruce :-) A tri mjeseca sam na vjezbama slusala kako bebu trebamo ubuci kao i sebe, eventualno za nijansu toplije. Primjer je bio: ako smo mi npr. bez rukava- bebici kratki rukav, mi pamucni kratki rukav- beba pamucni dugi, i tako :) A primjetila sam da moja beba niikako ne voli kada joj je vruce, jadnica se odmah pocne znojiti i nervirati. Jucer smo uredno sjedile u basti bez jaknice :shock: , koliko je bilo ugrijalo da je po nosicu sve imala znojne tackice, doduse sjedile smo bas na suncu :) Danas definitivno pamucna kapica, jer joj je preevruce sa zimskom-vunenom..

E sad, posto je kod yellow novorodjence, ipak treba nesto toplije..skafander sa trenerkom i bodicem uz tijelo ispod je meni sasvim ok za +20 stepeni..s tim da ce mu na suncu vjerovatno biti toplo, a u hladu taman..
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#269 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

jao, još treba da mi se prehladi, pa da ja budem kriva što sam digla guzicu sa sabijom van. :D
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#270 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Zoya »

Pa prije ce se prehladiti ako ga puno utoplis pa se oznoji :) Kapica je bitna uvijek, zbog ushiju, tu su djeca jako osjetljiva, ostalo, manje vise.
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#271 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by yellow cat »

Zoya wrote:Pa prije ce se prehladiti ako ga puno utoplis pa se oznoji :) Kapica je bitna uvijek, zbog ushiju, tu su djeca jako osjetljiva, ostalo, manje vise.
nije li on premalen za šetnju? Nešto me strah, čekaću da mama dođe da vidim šta ona veli.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#272 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 »

ma ljudi prevruce je za skafander, ako je setnja po suncu, mi smo se jucer setale, na kraju sam joj skinula jaknicu i obukla duks, ali smo imale za svaki slucaj i dekicu i zimsku navlaku spremne. Treba je slojevito obuci i provjeravat rukice i iza vrata da li su hladni ili se oznojila.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#273 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Zoya »

Nije premalen, slobodno ti njega izvedi, to sto wewa napisa, i njemu ce cisti zrak dobro doci, ljepse ce spavati, a i tebi isto. Barem petnaestak minuta, pola sata prvi put :)
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#274 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish »

Nije bonicko, slobodno ga izvedi...godit ce mu, a i tebi. Jucer su mislim sve bebe grada bile u setnji, od onih najmanjih..tek rodjenih. Tebi ce goditi i tijelu i duhu, a njemu pogotovo, spavat ce ko topic :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#275 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool »

Eh eto zenice moje, vidimo se danas u setnji :D
Post Reply