Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Locked
User avatar
piupiu
Posts: 16605
Joined: 05/01/2008 05:08

#151 Re: Be afraid, be very afraid

Post by piupiu »

Heva wrote: 11/05/2023 21:07
GAU8 wrote: 20/04/2023 07:11

Da li referiras na besplatni Chattgpt (GPT 3.5) ili na GPT4?

Razlika je nebo i zemlja.

Osim toga trenutna javnosti dostupna uškopljena verzija GPT4 ne pokazuje više sve mogućnosti koje je pružala rana verzija na samom početku.

Tu je definitivno barem u pojedinim aspektima dotaknut AGI.
ChatGPT Plus, plaćena verzija
Koje su prednosti plaćene verzije? Hvala unaprijed.
User avatar
piupiu
Posts: 16605
Joined: 05/01/2008 05:08

#152 Re: Be afraid, be very afraid

Post by piupiu »

zposao wrote: 16/05/2023 01:21
piupiu wrote: 19/04/2023 12:54

A voli i "slagat'" više nego hljeba se najest'. :D
I to baš samouvjereno laže. Reko bi čovjek to je tako 100%. Dok ga ne priupitaš par puta je li baš siguran, pa se onda ispričava...
Dosta može dati krivih odgovora i dovesti u zabludu.
Aha :lol:

Pa da, ako on odgovara na osnovu predivdjanja riječi koje bi se mogle pojaviti skupa u nekom kontekstu, mora dosta gadjati u prazno. Zato ti nekad da odgovor isto k'o da ga je press služba smišljala - pet rečenica, a ništa konkretno. :D Možda tako program radi i u smislu odgovora na upit - gura da pronadje bilo kakav odgovor? Nemam pojma. Ali, da, izmisli kompletnu priču, reference, sve.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72780
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#153 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Velkoski »

Image
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#154 Re: Be afraid, be very afraid

Post by zposao »

piupiu wrote: 16/05/2023 10:40
zposao wrote: 16/05/2023 01:21

I to baš samouvjereno laže. Reko bi čovjek to je tako 100%. Dok ga ne priupitaš par puta je li baš siguran, pa se onda ispričava...
Dosta može dati krivih odgovora i dovesti u zabludu.
Aha :lol:

Pa da, ako on odgovara na osnovu predivdjanja riječi koje bi se mogle pojaviti skupa u nekom kontekstu, mora dosta gadjati u prazno. Zato ti nekad da odgovor isto k'o da ga je press služba smišljala - pet rečenica, a ništa konkretno. :D Možda tako program radi i u smislu odgovora na upit - gura da pronadje bilo kakav odgovor? Nemam pojma. Ali, da, izmisli kompletnu priču, reference, sve.
Meni je jedino zanimljivo ispitivati chatGPT o stvarima koje bi trebao googlati satima. Npr usporedbe specifikacija nekih uređaja ili da mi iščupa neke statističke podatke.
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#156 Re: Be afraid, be very afraid

Post by breba »

zposao wrote: 17/05/2023 09:05
piupiu wrote: 16/05/2023 10:40

Aha :lol:

Pa da, ako on odgovara na osnovu predivdjanja riječi koje bi se mogle pojaviti skupa u nekom kontekstu, mora dosta gadjati u prazno. Zato ti nekad da odgovor isto k'o da ga je press služba smišljala - pet rečenica, a ništa konkretno. :D Možda tako program radi i u smislu odgovora na upit - gura da pronadje bilo kakav odgovor? Nemam pojma. Ali, da, izmisli kompletnu priču, reference, sve.
Meni je jedino zanimljivo ispitivati chatGPT o stvarima koje bi trebao googlati satima. Npr usporedbe specifikacija nekih uređaja ili da mi iščupa neke statističke podatke.
Oprezno i sa tim "faktičkim" podacima.
Roberto Mata je tužio Avianca airlines za povrede za koje kaže da ih je zadobio u kolicima za posluživanje dok je bio u aviokompaniji 2019. godine, tvrdeći da je zaposlenik bio nemaran. Steven Schwartz, advokat sa Levidow, Levidow & Oberman i licenciran u New Yorku više od tri decenije, vodio je Matino zastupanje.

Ali najmanje šest slučajeva koje je Schwartz podnio kao istraživanje za sud "izgleda da su lažne sudske odluke s lažnim citatima i lažnim internim citatima", rekao je sudija Kevin Castel iz Južnog okruga New Yorka u nalogu.

Izvor lažnih slučajeva? ChatGPT.

„Sud se suočava sa okolnostima bez presedana“, napisao je Kastel u nalogu od 4. maja.

Među navodnim predmetima: Varghese protiv China South Airlinesa, Martinez protiv Delta Airlinesa, Shaboon protiv EgyptAira, Petersen protiv Iran Aira, Miller protiv United Airlinesa i Estate of Durden protiv KLM Royal Dutch Airlines, nijedan ne čini se da postoji ni sudiji ni odbrani, navodi se u podnesku.

Schwartz je, u izjavi pod zakletvom, rekao da nikada nije koristio ChatGPT kao izvor pravnog istraživanja prije ovog slučaja i da stoga "nije bio svjestan mogućnosti da bi njegov sadržaj mogao biti lažan". Prihvatio je odgovornost što nije potvrdio izvore chatbota.

Schwartz se sada suočava sa saslušanjem o sankcijama 8. juna.
:lol:
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#157 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by nekome »

ULOGA CHATGPT-JA
Vještačka inteligencija preko noći oduzima posao, ovo su iskustva Amerikanaca kojima se to desilo

https://www.klix.ba/biznis/posao/vjesta ... /230604081

Sistem vještačke inteligencije ChatGPT je nekoliko mjeseci u funkciji, a zbog čega pojedini već ostaju bez posla. Neki od njih su govorili o tome kako je ostati bez posla zbog vještačke inteligencije (AI) i kako žive nakon toga.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7294
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#158 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Rockefeller »

Uskoro imam Open Book ispit pa cu isprobat.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#159 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by laik1981 »

Nije prvi put da ljudi ostaju bez posla zbog razvoja tehnologije. Desavalo se vec bezbroj puta, a desavace se i u buducnosti.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#160 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by irac300 »

...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45466
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#161 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Chmoljo »

breba wrote: 28/05/2023 01:57
zposao wrote: 17/05/2023 09:05

Meni je jedino zanimljivo ispitivati chatGPT o stvarima koje bi trebao googlati satima. Npr usporedbe specifikacija nekih uređaja ili da mi iščupa neke statističke podatke.
Oprezno i sa tim "faktičkim" podacima.
Roberto Mata je tužio Avianca airlines za povrede za koje kaže da ih je zadobio u kolicima za posluživanje dok je bio u aviokompaniji 2019. godine, tvrdeći da je zaposlenik bio nemaran. Steven Schwartz, advokat sa Levidow, Levidow & Oberman i licenciran u New Yorku više od tri decenije, vodio je Matino zastupanje.

Ali najmanje šest slučajeva koje je Schwartz podnio kao istraživanje za sud "izgleda da su lažne sudske odluke s lažnim citatima i lažnim internim citatima", rekao je sudija Kevin Castel iz Južnog okruga New Yorka u nalogu.

Izvor lažnih slučajeva? ChatGPT.

„Sud se suočava sa okolnostima bez presedana“, napisao je Kastel u nalogu od 4. maja.

Među navodnim predmetima: Varghese protiv China South Airlinesa, Martinez protiv Delta Airlinesa, Shaboon protiv EgyptAira, Petersen protiv Iran Aira, Miller protiv United Airlinesa i Estate of Durden protiv KLM Royal Dutch Airlines, nijedan ne čini se da postoji ni sudiji ni odbrani, navodi se u podnesku.

Schwartz je, u izjavi pod zakletvom, rekao da nikada nije koristio ChatGPT kao izvor pravnog istraživanja prije ovog slučaja i da stoga "nije bio svjestan mogućnosti da bi njegov sadržaj mogao biti lažan". Prihvatio je odgovornost što nije potvrdio izvore chatbota.

Schwartz se sada suočava sa saslušanjem o sankcijama 8. juna.
:lol:
kao neko ko je u toj struci :D ono šta chatbot nema, a ljudsko biće ima, to je odgovornost koju preuzima za svoj posao. u najgorem slučaju, moraćeš imati čovjeka koji će morati pratiti šta chatbot radi. pročitati prije slanja.

moguće da će umanjiti broj potrebnih ljudi, ali neće iskorijeniti zanimanje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45466
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#162 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Chmoljo »

laik1981 wrote: 04/06/2023 21:53 Nije prvi put da ljudi ostaju bez posla zbog razvoja tehnologije. Desavalo se vec bezbroj puta, a desavace se i u buducnosti.
meni je bilo fascinantno ovo zanimanje:
3) Nažigač
Ovo zanimanje i danas je u Zagrebu turistička atrakcija, a datira još od 17. stoljeća, kada se u metropoli pojavila prva javna rasvjeta koju je činilo sedam uljanica.

Do 1858. grad su osvjetljavale 244 petrolejske svjetiljke koje su se morale ručno paliti, a upravo to bio je posao 'nažigača' koji su, s kožnim pregačama, čizmama i crnom kapom te ljestvama na ramenima i lampašima u ruci svake večeri hodali gradom od stupa do stupa i palili ulične svjetiljke.
(čuj nažigač, jebo ih pavelić :lol: ) al, dugme te zamijeni. hladno :D
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#163 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by breba »

Konobar. U kuglani.

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45466
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#164 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Chmoljo »

hoćel pljunuti u kafu ako si mu tražio veću do pola šolje sa hladnim mlijekom?
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#165 Re: Be afraid, be very afraid

Post by breba »

Chmoljo wrote: 04/06/2023 21:55
breba wrote: 28/05/2023 01:57

Oprezno i sa tim "faktičkim" podacima.



:lol:
kao neko ko je u toj struci :D ono šta chatbot nema, a ljudsko biće ima, to je odgovornost koju preuzima za svoj posao. u najgorem slučaju, moraćeš imati čovjeka koji će morati pratiti šta chatbot radi. pročitati prije slanja.

moguće da će umanjiti broj potrebnih ljudi, ali neće iskorijeniti zanimanje.
Nisam u struci, ali nije mi teško zamisliti postojanje chatgpt sa pravnim usmjerenjem :-D . Za razliku od ovog koji je mogao te "lažne" slučajeve pokupiti iz kojekakve beletristike, taj stručni bi operisao samo sa pravnim tekstovima i literaturom, kriminalistikom i statijaznam, koju jedan čovjek nikada neće iščitati. Mogao bi biti opasniji i od pravnika, koji bi samo to iscitao i proslijedio. Ali to je onda pravnik ćata. :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72780
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#166 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Velkoski »

laik1981 wrote: 04/06/2023 21:53 Nije prvi put da ljudi ostaju bez posla zbog razvoja tehnologije. Desavalo se vec bezbroj puta, a desavace se i u buducnosti.
mislim da je ovaj put dosta drugačije, ali bumo videli :D

nekada prije se za edukaciju nisu plaćale ogromne cifre, a sada bi dosta tih poslova i diploma mogle postati bezvrijedne
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#167 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Dado dijasporitus »

Novi_Nick wrote: 01/04/2023 01:12 Image

Albanka je mozak koji stoji iza razvoja ChatGPT-a: Revolucionizirala je umjetnu inteligenciju

NOVE TEHNOLOGIJE31/03/2023 u 19:32 h
Murati je rođena u Albaniji 1986/KITRUM

Trenutno je glavni tehnološki direktor (CTO) u OpenAI, jednom od vodećih svjetskih instituta za istraživanje umjetne inteligencije

Chat GPT privukao je pažnju i maštu ljudi iz različitih oblasti i industrija koji su uzbuđeni zbog potencijala vještačke inteligencije (AI).

Svi pričaju o ChatGPT-u, najnaprednijem svjetskom chat botu vještačke inteligencije (AI) razvijenom odstrane start up projekta OpenAI. Ovaj proizvod je sjajan alat koji je pomogao da se AI učini dostupnijom široj publici, otvorio je nove mogućnosti za korištenje AI u komunikaciji. Kao rezultat toga, privukao je pažnju i maštu ljudi iz različitih oblasti i industrija koji su uzbuđeni zbog potencijala AI da revolucionira način na koji živimo i radimo.

KO JE MOZAK KOJI STOJI IZA RAZVOJA CHATGPT-A?
Mira Murati je ime koje je sve prepoznatljivije u svijetu vještačke inteligencije (AI). Rođena i odrasla u Albaniji, ona je žena koja je dala značajan doprinos razvoju AI tehnologije. Trenutno je glavni tehnološki direktor (CTO) u OpenAI, jednom od vodećih svjetskih instituta za istraživanje umjetne inteligencije. Murati je mozak koji stoji iza razvoja ChatGPT-a, AI jezičkog modela koji je revolucionirao način na koji komuniciramo s mašinama, prenosi Buka.

RANI ŽIVOT I OBRAZOVANJE
Murati je rođena u Albaniji 1986. Odrasla je u malom gradu i uvijek je bila fascinirana naukom i tehnologijom. Studije informatike nastavila je na Univerzitetu u Tirani, gdje je diplomirala sa odličnim uspjehom. Nakon što je završila osnovne studije, preselila se u Sjedinjene Države kako bi stekla master iz računarskih nauka na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

KARIJERA
Nakon što je završila master, Murati je počela da radi u oblasti vještačke inteligencije. Pridružila se OpenAI-u 2016. i brzo stekla ime kao talentovana i inovativna inženjerka. Godine 2019. imenovana je za CTO-a OpenAI-a, na poziciju koju i danas obavlja.

Kao CTO OpenAI, Murati je odgovorna za nadgledanje istraživanja i razvoja AI tehnologije na institutu. Radi s timom inženjera i istraživača na razvoju vrhunskih AI modela i aplikacija.

Jedan od njenih najznačajnijih doprinosa je razvoj ChatGPT-a, AI jezičkog modela koji može da se uključi u ljudski razgovor s korisnicima.

CHATGPT
ChatGPT je model AI jezika koji su razvili Murati i njen tim u OpenAI. Model je zasnovan na GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) arhitekturi, koja koristi tehnike dubokog učenja za generisanje teksta na prirodnom jeziku. ChatGPT je obučen na ogromnom skupu podataka teksta, što mu omogućava da generiše ljudske odgovore na korisničke unose.

ChatGPT je hvaljen zbog svoje sposobnosti da se uključi u prirodne razgovore nalik ljudima.

Korišćen je u raznim aplikacijama, uključujući chat botove za korisničku podršku, usluge prevođenja jezika, pa čak i sesije virtualne terapije. Razvoj ChatGPT otvorio je nove mogućnosti za korištenje AI u komunikaciji i pomogao da se AI tehnologija učini dostupnijom široj publici.

MIRA MURATI JE ŽENA KOJA JE DALA ZNAČAJAN DOPRINOS NA POLJU AI
Kao CTO OpenAI, igrala je ključnu ulogu u razvoju ChatGPT-a — AI jezičkog modela koji je revolucionirao način na koji komuniciramo sa mašinama.

Sa svojim talentom i inovativnim razmišljanjem, Murati će sigurno nastaviti da pruža značajan doprinos polju AI u godinama koje dolaze.

https://www.oslobodjenje.ba/magazin/teh ... iju-848813
Jok ba, izumio ga Šefikin mali sto ima radionicu kompjutora u bašči izakuće. :mrgreen: 8-)
Shiba
Posts: 233
Joined: 07/09/2013 20:59

#168 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Shiba »

zposao wrote: 17/05/2023 09:05 Meni je jedino zanimljivo ispitivati chatGPT o stvarima koje bi trebao googlati satima. Npr usporedbe specifikacija nekih uređaja ili da mi iščupa neke statističke podatke.
Ne može mu se vjerovati ni sekunde.

Ja sam skoro probao nešto slično da uštedim malo na vremenu. Tražio sam statistike iz analiza, anketa i studija tržišta o tome kako kompanije u SAD-u gledaju na sigurnost svojih mreža, koliko ih procentualno koristi određenu vrstu rješenja za zaštitu osjetljivih podataka i slično.

I izbaci on meni uredno, "73% kompanija radi ovako", "45% koristi ovo", "64% je prešlo sa ovoga na ono", itd. Sve fino sa izvorom informacija, ma milina jedna. Onda mu tražim linkove za te studije i analize da ih upotrijebim u svom tekstu. Izbaci mi uredno za svih 10 komada listu sa naslovom, URLom, autorom.

Kliknem na jedan link - nema ništa. Drugi, treći, četvrti... ništa. 404 error jedan za drugim. Krenem onda na Google da tražim po naslovu, dijelu teksta, ima li ili je ikad bilo nešto na određenom sajtu sa tim podacima - nema. Znači dao mi je izmišljene podatke iz 10 izmišljenih studija koje nikad nisu objavljene ni na navedenim sajtovima ni bilo gdje drugo. Jednostavno ne postoje.

Impresivan jeste, ali samo dok grebuckaš po površini. Super sastavlja mailove i slične gluposti. Nažalost, još uvijek je par dobrih svjetlosnih godina daleko od rješenja na koje čovjek može da se osloni za nešto ozbiljno.
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#169 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Hakiz »

https://www.klix.ba/biznis/posao/vjesta ... /230604081

Sljedeći pasus iz teksta je ono šta nas sve treba zabrinuti:
Iako stručnjaci smatraju da vještačka inteligencija još nije dostojna zamjena za radnike, pojedine kompanije se odlučuju za nju, jer su stava da je pad kvaliteta vrijedan smanjenja troškova.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#171 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by n+1 »

Image
User avatar
Dope_Man
Posts: 7774
Joined: 03/06/2016 16:31

#172 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Dope_Man »

Velkoski wrote: 05/06/2023 00:11
laik1981 wrote: 04/06/2023 21:53 Nije prvi put da ljudi ostaju bez posla zbog razvoja tehnologije. Desavalo se vec bezbroj puta, a desavace se i u buducnosti.
mislim da je ovaj put dosta drugačije, ali bumo videli :D

nekada prije se za edukaciju nisu plaćale ogromne cifre, a sada bi dosta tih poslova i diploma mogle postati bezvrijedne
Ma nista drugacije nece biti. Pametan covjek ce koristiti ChatGPT i slicno kao pomocni alat i nastaviti raditi svoj posao. Neko i hoce ostati bez posla, ali ce se, kao i sa svakom revolucijom, otvoriti nova mjesta.

Nekad davno su kod uvodjenja prvih robota u auto industriju govorili da ce svi ti ljudi izgubiti posao.. a i danas milioni ljudi rade na sklapanju automobila.
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#173 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote: 05/06/2023 09:43
Velkoski wrote: 05/06/2023 00:11

mislim da je ovaj put dosta drugačije, ali bumo videli :D

nekada prije se za edukaciju nisu plaćale ogromne cifre, a sada bi dosta tih poslova i diploma mogle postati bezvrijedne
Ma nista drugacije nece biti. Pametan covjek ce koristiti ChatGPT i slicno kao pomocni alat i nastaviti raditi svoj posao. Neko i hoce ostati bez posla, ali ce se, kao i sa svakom revolucijom, otvoriti nova mjesta.

Nekad davno su kod uvodjenja prvih robota u auto industriju govorili da ce svi ti ljudi izgubiti posao.. a i danas milioni ljudi rade na sklapanju automobila.
Ova generacija Chata, koliko god da griješi, opet je napravila ozbiljan problem. Šta će uraditi sljedeće, naprednije generacije?

Bit će drugačije. Zato što nas sada ne mijenjaju u fizičkim, nego u intelektualnim i kreativnim poslovima. I sve manje smo potrebni kao njihovi manipulatori, kao oni koji sa njima upravljaju.

Sutra ako čovjek bude potreban da odlučuje kako će robot raditi, to neće biti zbog nesposobnosti robota da sam radi i donosi odluke, to će biti zbog političke odluke da mu se samostalnost ne dozvoli.

A kako biti siguran da ako Zapad donese takvu političku odluku da Istok neće donijeti suprotnu? Ili da i na Zapadu negdje u tajnosti roboržti samistalno odlučuju.

Postaju pametniji od nas. Jači su već odavno. Kako ćeš kontrolisati nekoga ko je pametniji, inteligentniji od tebe?
vernes81
Posts: 1581
Joined: 25/04/2011 23:04

#174 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by vernes81 »

breba wrote: 04/06/2023 22:27 Konobar. U kuglani.

Image
Kako rjesava baksis ?
Hocel ukrast ?
Hakiz
Posts: 40396
Joined: 30/07/2015 20:01

#175 Re: Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Post by Hakiz »

Nego, jesu li ljudi iz IT svjesni da će za koju godinu postati nepotrebni, roboti će lako obavljati njihove poslove. Neka se na vrijeme prekvalifikuju na neki zanat.

Lako će kompjuter zamijeniti programera. Za 5-10 godina programeri će postati nepotrebni.

Da naprave robota koji će doći nekome kući i popraviti vodovodne instalacije će ići malo teže, trebat će više vremena.
Locked