Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#851 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by yasaq »

JThomas wrote: 21/10/2020 11:50
yasaq wrote: 21/10/2020 11:44
Saznajemo, iz izvora bliskih istrazi da je Ćehajića prijavilo sedam pacijenata. Svi oni od "Otvorene mreže" sada traže povrat novca. Riječ je o stotinama hiljada maraka koje su bile namijenjene za kadaverične transplantacije, ali je novac proslijeđen za druge bolesnike. Pitanje je ko je bio na listama čekanja i ko je odlučio da prebaci novac.

Sada se utvrđuje zašto je novac namijenjen i uplaćivan za jedne pacijente, proslijeđivan drugima. U prijavi se tvrdi da pojedine osobe, kojima su uplaćivani novci ili su ga sami prikupljali, na kraju nisu vidjeli ni feninga.
ja ovdje nigdje ne vidim da se može održati optužnica za pranje novca. Ovdje jedino može biti u pitanju pronevjera, prevara ali pranj nema šanse ! Ni u slučaju respiratora nema šanse da ostane kvalifikacija pranja novca, samo pronevjera. Ovi tužioci pojma nemaju !
klasična piramidalna šema. oni koji su "gore" (koji su ranije ušli) namiruju se od ovih "dole", dok oni još dolaze i pristižu. a kad nestane dovoljno ovih "dole" sve pada.
sve bi mi bilo jasno da su ovi što su "ulazili" davali lovu. Lova se valjda skupljala dobrovoljnim prilozima "izvana" preko humanitarnih brojeva, ovi te ubace na listu i čekaš sredstva. Kako sredstva pristižu na jedan račun, e sad je tu zajeban dio posla da odlučiš ko je prioritet a vjerovatno su ovi kontali ovo treba nama da ide a ima ljudi što več od ranije čekaju.

Taj mi dio nije jasan, ako sve ide na jedan račun kako bilo ko zna za koga se uplačuje i koliko ?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#852 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by JThomas »

pa eto čovjek juče ovdje kaže da je njegova raja dala 80 hiljada "da uđe"...

ja ga lično ne znam, znam ga s foruma, jeste malo ideološki ostrašćen ali na ove normalne teme piše normalno... :mrgreen:
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#853 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by yasaq »

ako je tako onda je to klasična prevara !
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#854 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sime_cipol »

Kako su pravdali uplate na neciji racun? Kako su to uspijevali preusmjeriti za druge?
Uvijek je bilo, za pomoć Muji Mujicu uplate na račun taj i taj, za uplate iz inostranstva taj i taj, telefon taj i taj.
Nije valjda islo sve na račun Otvorene Mreže pa onda oni radili sta su htjeli :shock:
sumirprimus
Posts: 81448
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#855 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sumirprimus »

nije ni meni ovo jasno.
ti moras kspuit odredjenu sumu da bi se kao prijavio na tu njihovu mrezu? pa onda oni skupljaju dalje jel?
sta je mreza? firma il humanitarna organizacija?
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#856 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by yasaq »

sime_cipol wrote: 21/10/2020 12:44 Kako su pravdali uplate na neciji racun? Kako su to uspijevali preusmjeriti za druge?
Uvijek je bilo, za pomoć Muji Mujicu uplate na račun taj i taj, za uplate iz inostranstva taj i taj, telefon taj i taj.
Nije valjda islo sve na račun Otvorene Mreže pa onda oni radili sta su htjeli :shock:
pa samo je jedan račun koliko se ja razumijem , račun otvorene mreže. Sve što ode preko onih humanitarnih brojeva i ono što je raja uplačivala ide na jedan račun.

E sad vjerovatno je bilo ljudi koji su samostalno skupili određen dio sredstava i više nisu mogli pa došli kod Batka i rekli mu evo ovo uplačujemo daj nam pomozi za ostatak a kako je sav novac na kamari na jednom računu tu se više i nije znalo kome ide koliko !
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#857 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

sime_cipol wrote: 21/10/2020 09:55
vjeshalica wrote: 21/10/2020 09:50 Ma nek on dokaze kako je vodio poslovne knjige i kako je novac usmjeravao za sta je skupljen!
Ako je neko donio 50 000, koje je skupio na jedvite jade i Bog zna kako, Batko nema pravo da taj novac preusmjerava kako on misli da treba i kome treba. Ako je neko donio lovu za liječenje nekoga svog, onda je jedino ispravno da se te pare potrose na njega.
Batko se zaigrao sa tudjom lovom, popunjavajuci rupe jer je očito curilo na sve strane.
Osnovni problem je što je preusmjeravao u svoja imanja, kuće stanove, automobile.
Kada je krenuo u humanitarce, za operacije koje koštaju 100.000, se znalo skupiti i po 200.000. Višak se rastaljivao.
Problem je što su, rastom pohlepe, počeli da rastu i životni troškovi, a narod sve manje uplaćivao.
Počelo se rastaljivati i tamo gdje nije bilo viška za rastaljivanje, tako da se novac za imanja, stanove, vikendice, automobile... počeo skidati sa aktivnih računa. Uz nadu da će onaj za koga se pare skupljaju, umrijeti čekajući.
Neki i jesu umrli, ali su njihove porodice počele pitati gdje su pare?
Šta god porodice htjele da rade sa tim novcem, ni njima ni onima koji su novce uplaćivali, namjera nije bila da finansiraju Batkov raskošni životni stil.

Neki su ovdje postavili pitanje pranja novca.
Naravno da je to bio modus vivendi cijele operacije.
Ne možeš pare tek tako podići sa humanitarnog računa, i staviti u džep, postoje brojni računovodstveni sistemi kontrole.
Zato ih pereš, preusmjeravajući ih u fiktivne troškove, fiktivne račune, fiktivne pacijente...
Batko, berač, perač i humanista.
sumirprimus
Posts: 81448
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#858 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sumirprimus »

teske rijeci...
obicnom puku tesko je povjerovat da neko moze iskoristiti tako humanu gestu i akciju u licnu korist.
DonieBrasco
Posts: 15414
Joined: 31/08/2016 16:09

#859 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by DonieBrasco »

sumirprimus wrote: 21/10/2020 13:22 teske rijeci...
obicnom puku tesko je povjerovat da neko moze iskoristiti tako humanu gestu i akciju u licnu korist.
Pa sta reci za ove sto su samo Srebrenicu opljackali nakon genocida i rata, milijarde u novcu su samo tu stigle pa sta tamo ima sada ?

A da ne pricamo na nivou drzave BiH koliko je pomoci stiglo sto novcane sto materijalne, pa gdje smo danas ?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#860 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by plain vanilla »

sumirprimus wrote: 21/10/2020 09:51 haj prevara , al na bolesnim uzimat, ako je istina, pa ne bi mogo zaspat navece nema boga, kad bi umro ne bi mogo tu pare uzet :-)
Ne bi ti mogao biti doktor :oops:

Inace, ako su pare pronevjerene, ako...onda su to dva zločina. Neko je umro ili nije dobio mogucnost lijecenja, a s druge strane svi sljedeci slucajevi ce ispaštati jer narod nece uplaćivati zbog prevare.
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#861 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by yasaq »

tako će ispasti u konačnici !
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#862 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

Za one koji se pitaju kako je započeo niz prevara:
Nisrin wrote: 26/08/2013 15:54
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/101 ... bechu.html

Ajša Pavelić, Bosanka koja već godinama živi u Beču, koordinatorica projekta „Dječije srce Sarajeva“ i jedna od najbližih saradnica dr. Gregora Wolloneka, zahvaljujući kojem je besplatno operirano stotine djece iz BiH, u šokantnom svjedočenju za Slobodnu Bosnu tvrdi kako „humanitarac“ i „rob“ Almir Čehajić Batko nije platio nijednu marku za operaciju i troškove bolničkog liječenja svoje kćerke Edne u Austriji!
„Za Almira Čehajića Batka prvi put sam čula u Ambasadi BiH od tadašnje ambasadorice prof. dr. Emine Kečo Isaković, koja je zajedno sa svojim kolegom Mirzom Pinjom željela da pomogne Čehajiću i njegovoj supruzi Nermini u liječenju njihove kćerke. Ambasadorica Kečo zamolila me je da pomognem, što sam i uradila. Na molbu prof. Wolloneka, boravak i bolničko liječenje Batkove kćerke u Beču, koje je koštalo 200.000 šilinga, platio je tadašnji ministar zdravlja Grada Beča, a operaciju je besplatno obavio tim prof. Wolloneka. Avion sa specijalnom medicinskom opremom platila je njemačka TV kuća RTL. Oni su u to vrijeme pravili priču o bolesnoj Edni Čehajić iz Sarajeva“, priča Ajša Pavelić i nastavlja: „Nakon svega što se dogodilo, pitam se kakav je to čovjek koji još uvijek pravi biznis i dugove na ime svog umrlog djeteta! Strašno, strašno! Batku mogu jedino poručiti da ostavi svoje dijete da počiva u miru.“ (S.B.)

(Cijeli tekst čitajte u novom broju „Slobodne Bosne“ koji je u prodaji od četvrtka, 29. avgusta)
Last edited by Corto Maltese on 21/10/2020 14:19, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81448
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#863 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sumirprimus »

auuu ako je istina strasno. znaci dno dna nema dalje, gasi sve, goni :-)
znaci na djetetu. ne mogu da vjeruejm.
splinter
Posts: 7427
Joined: 08/10/2011 12:28

#864 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by splinter »

:run:
sumirprimus wrote: 21/10/2020 14:10 auuu ako je istina strasno. znaci dno dna nema dalje, gasi sve, goni :-)
znaci na djetetu. ne mogu da vjeruejm.
Joj Sumire jesi ti naivčina
sumirprimus
Posts: 81448
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#865 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sumirprimus »

splinter wrote: 21/10/2020 14:28 :run:
sumirprimus wrote: 21/10/2020 14:10 auuu ako je istina strasno. znaci dno dna nema dalje, gasi sve, goni :-)
znaci na djetetu. ne mogu da vjeruejm.
Joj Sumire jesi ti naivčina
sto care? znaci meni ovo zvuci toliko nevjerovatno da mozak odbija da prihvati.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#866 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Satori »

Je li moguce da je ova Edna Cehajic necije drugo dijete? Koliko se sjecam, njegova se kcerka zvala Asja.
Mozda sam i ja nesto pobrkala :cry:
splinter
Posts: 7427
Joined: 08/10/2011 12:28

#867 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by splinter »

sumirprimus wrote: 21/10/2020 14:40
splinter wrote: 21/10/2020 14:28 :run:
sumirprimus wrote: 21/10/2020 14:10 auuu ako je istina strasno. znaci dno dna nema dalje, gasi sve, goni :-)
znaci na djetetu. ne mogu da vjeruejm.
Joj Sumire jesi ti naivčina
sto care? znaci meni ovo zvuci toliko nevjerovatno da mozak odbija da prihvati.
Pa mislim gledaš svijet nekim neiskvarenim pogledom.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#868 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Corto Maltese »

Satori wrote: 21/10/2020 14:45 Je li moguce da je ova Edna Cehajic necije drugo dijete? Koliko se sjecam, njegova se kcerka zvala Asja.
Mozda sam i ja nesto pobrkala :cry:
Asja je živa i zdrava.
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#869 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by adelkam »

Lopov ba, pa ja se sjecam kad je prod'o usisivac stari za 5000 evra i onda kaze kak 90% ide u humanitarne svrhe. Ma de ba...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#870 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Dope_Man »

yasaq wrote: 21/10/2020 11:56 Taj mi dio nije jasan, ako sve ide na jedan račun kako bilo ko zna za koga se uplačuje i koliko ?
Ako je bankovna uplata, sve i da je na jedan isti racun za sve, obicno se u dijelu za svrhu uplate kaze ''Uplata za .... ..... '', i to je moguce vidjeti na vise nacina, nije problem znati koliko je za koga.

Ako ima dio telefonski, i svi zovu isti telefon a bez nekog razgovora ili odabira, onda tu vec ne mogu razdijeliti.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#871 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by Ajatolah_ »

nepass1 wrote: 21/10/2020 08:18
JThomas wrote: 20/10/2020 19:16 postoji, ali su složene i spore procedure i ograničeni iznosi koji se namiruju. mislim čak da su skroz ukinuli otkad je epidemija pod obrazloženjem da nema para. faktički, oni ti moraju izdati nalaze da je to neophodno i da ne može ovdje. naravno, oni to sporo i nerado rade jer onda moraju dati "žive" pare negdje vani.
Mi smo prije epidemije. Beba na jezeru, ne moze se u BiH raditi, ugovor ima sa turskom. U cetvrtak izasli, u petak otisao na kcus svi papiri gotovi. Odnio predao u zavod. Oni cekali da turska javi kad je slobodan termin (nije bila hitna operacija). Cekao mjesec, javili idi kupi karte donesi u zavod, tad i tad slijecete. E jedibo sto ti moras imati kes za karte koje su oko 2500KM jer ti danas jave letis sutra, pa za hotel jer dok je beba u intenzivnoj ides iz bolnice itd. Kasnije refundiraju sve. Ne mozes kupiti povratne karte moras tamo opet kupiti isto ti treba kes. Treba ti nekih 10kKM. Jos kazu u turskoj kontrola za 7 dana ostali o svom trosku. Zavod plsti kontrolu ali ne hotel.
Imaš li objašnjenje za razne humanitarne akcije? Da li je opseg usluga ili refundirani iznos ograničen?
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#872 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by nepass1 »

Zena i ja smo se isto pitali, jer stvarno hvala Bogu nama je zavod sve platio. Eto isao sam i ja tamo i bio 20ak dana u hotelu i to sam ja sebi platio. Jer zavod placa za pacijenta i jednog roditelja. Sama operacija 40kKM je kostala.
I sve je bilo regularno, nije bilo ni stela nit iceg.
Kolegica dijete na dvije transplantacije kostane srzi vodila u tursku preko zavoda, bila po par mjeseci tamo. Nikad nije bilo humanitarne akcije nit su se skupljale pare.
Ona kaze zavod sve platio. Mislim da su to iznosi preko 100kKM. to je bilo mozda 2012/13.
Ovo moje je bilo nema ni godina.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#873 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by sime_cipol »

Najveća steta ce biti za buduće akcije prikupljanja pomoći. Sada ce ljudi 3x razmisliti prije nego okrenu broj za pomoć ili uplate novac na račun.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#874 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by vjeshalica »

sime_cipol wrote: 21/10/2020 20:58 Najveća steta ce biti za buduće akcije prikupljanja pomoći. Sada ce ljudi 3x razmisliti prije nego okrenu broj za pomoć ili uplate novac na račun.
U manjem procentu, uglavnom ce i dalje zvati oni koji glorifikuju varalicu i zakivaju ga u Boga, a takvih nikako ne fali.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#875 Re: Batko - humanista ili vrhunski manipulator?

Post by detroit-mercy »

sumirprimus wrote: 21/10/2020 13:22 teske rijeci...
obicnom puku tesko je povjerovat da neko moze iskoristiti tako humanu gestu i akciju u licnu korist.
Je li to pricas o narodu koji je na pocetku rata puske placao skuplje 10 puta kod "svojih" logisticara od onoga sto su oni placali :mrgreen:.
Osupnut sam da si osupnut :mrgreen:
Post Reply