Batine ili razgovor?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Batine ili razgovor?

Poll ended at 18/06/2018 18:08

Batine
8
12%
Razgovor
25
38%
Kombinacina - Razgovor/batine , Batine/razgovor
12
18%
Umjereni batine i razgovor
14
21%
Ne zelim imati djecu
7
11%
 
Total votes: 66

broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#101 Re: Batine ili razgovor?

Post by broj dva »

Moji su maleni, jedan 4,5 godina a drugi beba.
Zna mi ovaj stariji dobro zivac izvuc ali do sada sam se uspjevao kontrolisati i nisam ni jednom koristio batine/prijetnju batinama.
Donekle sto je ipak previse malen, donekle jer smatram da mogu i bez mada nekad muku mucim - dovoljno je malen da mu je neke stvari tesko objasniti, dovoljno odrastao da zna sta smije sta ne smije i da to svjesno krsi a zna i namjerno provocirati.
Nadam se da nikada necu trebati koristiti batine a ne osudjujem one koji ih (umjereno) koriste jer vidim da se treba dobro potrudit za insana odgojit i znam da su i roditelji samo ljudi koji mogu biti i preumorni i nadrkani i sjebani i nije lako uvjek pedagog biti..
Pitajte me za par godina, mozda promjenim misljenje.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#102 Re: Batine ili razgovor?

Post by beobasket »

Dozer wrote:Dobra tema :D
U anketi samo fali jos jedna opcija, a to je kombinacija Razgovor i Batine.
I to je kombinacija koja daje rezultate, a evo i zasto, ali i kako. Bice duzi post, jer se sve to ne moze nikako spakovati u dvije recenice.

1. Djeciji mozak do trece godine ne razumije pojam negacije. Mozete mu do besvijesti ponavljati "Ne, Nemoj" i sl., ali to jednostavno ne pali jer dijete to - ne razumije. Vjerovali ili ne, ali to je tako, i psihologija je to potvrdila odavno. Sto bi moj jaran rekao - Odem u park da se igra, a tamo dobra mama, i ja mu stalno ponavljam "Ne diraj teti guzu", a on k'o mutav navali :lol: :lol: :lol:
Dakle, u ovoj zivotnoj dobi djetetu na neki nacin treba bukvalno sugerisati, tj. fizicki pokazati sta smije, a sta ne, kao i sta treba, a sta ne. Posto ne razumije verbalnu negaciju, ostaju na raspolaganju metode koje ja nazivam "psece". Ruzno zvuci, znam, ali zapravo to i jesu te metode. Bukvalno igra kazne i nagrade, kroz koju ce dijete shvatiti sta smije, a sta ne smije.

Primjer (koji je vjerovatno vecini poznat):
Dijete ima 1-2 godine, prohodalo, i uredno kupi i rusi sve sa stola, ukljucujuci i kafu, case, mobitele, itd.
Ja sam primjenjivao vrlo jednostavnu metodu da mu pokazem da to ne smije raditi (jer vikanje "ne diraj to" i sl. nisu davali ama bas nikakvog rezultata, posto je dijete tu culo samo ono "diraj to", a "ne" se gubilo) - 2-3 puta sam ga/ih samo malo pecnuo vrucom dzezvom po ruci kada krene rukom prema stolu. Logicno, za dusebriznike koji ce sad skociti na mene - nisam isprzio dijete, niti je imalo plikove, bolove ili bilo sta slicno.
Rezultat: Nakon prvog puta je opet pokusao, i nakon drugog, ali treci put je vec bilo vidljivo oklijevanje, i nakon toga je bilo dovoljno da samo krenem rukom prema dzezvi da bi se odmah odmakao od stola. Sve to je onda islo i kroz smijeh, i on se smije, i ja, ali - nema vise obaranja i kupljenja stvari sa stola ;).

2. Dijete ce UVIJEK testirati i probavati dokle i koliko nesto smije. Nas/vas posao, kao roditelja, jeste da mu se postave granice. Ako se ovo ne uradi, s 10-12 godina cete imati razmazenog nadobudnog monstruma koji ce stalno divljati i revati k'o pavijan za svaku mogucu glupost koju mu ne dozvoljavate, a sa 14+ cete imati nadobudnog i svepametnog tinejdzera kojem vise nikako necete moci stati u kraj. S 18 cete onda dobiti rezultat svog "miroljubivog" odgoja - nafuranog freak-a koji misli da moze sve sta i kako hoce, koji vas ne zarezuje ni 2% (a ono do 2% ce vas zarezivati samo radi para), a koji je sustinski supalj k'o crkveno zvono i nema blage veze ni o cemu. Sve ovo onda dolazi na naplatu s 21-25, gdje se vidi totalna pogubljenost u vremenu i prostoru.
Sve ovo govorim iz licnih i iskustava mnogih prijatelja, pri cemu je masa tih prijatelja i meni prigovarala radi mog nacina odgoja moje djece (pusti ga/je, sta ima veze, dijete je, i sl.). Danas, kada su djeca dobacila do 16-18+, vecinom govore - u pravu si ti bio, vidi ove moje budale, zajeb'o sam se, trebao samo te poslusati, i sl.

A ja sam koristio upravo metodu s pocetka, tj. kombinaciju kazne i nagrade, ili mrkve i stapa, tj. razgovora i "batina". Kada dijete napuni 5-6 godina i kada je sposobno da razumije sve sta mu se govori (iako tada jos ne razumiju sustinu i dubinu, logicno), tu treba poceti s kaznjavanjem i nagradjivanjem.
Kaznjavanje izmedju 5-6 i 10-11 godina se, bar kod mene, ogledalo u tankoj sipki (vrba je odlicna :D) koja je "radila" u slucajevima tersanja i revanja, medjusobnih svadja, revoltiranog i bijesnog bacanja stvari, nesuvislog revanja za necim (daaaj, daaaj, hocuuu, necuuuu), lupanja nogama i sl.
Druga varijanta je bila kratki i brzi samar (u nedostatku sipke), ali ne jak da se djetetu glava okrene za 180. Samo dovoljan da malo obraz zabridi i da shvati da je tu kraj price, dreke, rasprave.
Treca varijanta je bila kais, pa po guzovima. Ovo se, doduse, desilo samo jednom ili dvaput, i kad su bas zasrali, tipa razmazana cijela cokolada po krevetu i zidu radi bijesa sto mu se nesto nije dozvolilo/kupilo.

3. Od 12-13 idu kazne druge vrste, a ogledaju se u oduzimanju tehnike (mobiteli, tableti, kompjuteri), ukidanju konekcije na tim njihovim uredjajima, zabrane izlazaka.

Podrazumijeva se da se nakon svakog "incidenta" s djetetom sjedi i prica, objasnjava mu se zasto se to nesto mora/ne mora ili smije/ne smije, zasto je fasovalo/kaznjeno, sta i kako treba da radi da vise ne bi fasovalo radi toga i slicnih stvari, itd., a ovo je znalo trajati bukvalno i po 2-3 sata. Nekada i po 2-3 sata tokom vise dana.

Danas, i u ovom nakaradnom sistemu, vjerovali ili ne ali cak i "djetetu" od 20 godina se moraju razjasnjavati neke stvari... Ovo je rezultat obrazovnog sistema koji djecu ne uci da razmisljaju i rjesavaju probleme, nedostatka vojnog roka (koji bih ja odmah sad vratio za muskarce) koji je za samo godinu od 18-ogodisnjaka pravio ljude, totalno poremecenog i nakaradnog sistema vrijednosti koji, zapravo, vise ni ne postoji, laznom moralu koji frca na sve strane, licemjerju u navjerovatnim kolicinama, itd..

Da sad neko ne bi pomislio da sam ja nekakav zlostavljac djece, sto nisam ni izbliza, tu su uvijek postojale i nagrade.
Ogledale su se u ranijem ukidanju neke kazne, nekoj kupovini necega sto je dijete trazilo (i sto bi se svakako kupilo, ali je fol u tome da mu se to predstavi kao nagrada za nesto sto je dobro uradjeno), odvodjenju negdje gdje dijete zeli, itd..

Poenta je da s djecom treba i te kako balansirati, a to balansiranje podrazumijeva razne i dugotrajne metode. Cesto ni jedna metoda nece dati zeljeni rezultat na prvu, ali sigurno hoce s vremenom. Sve ovo iziskuje puno zivaca i vremena, ali jbg... Ko zeli da od djece napravi ljude, potrudice se. Ko misli da ce ih drustvo odgojiti - taj se debelo zajeb'o.
Svaka ti je na svom mjestu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#103 Re: Batine ili razgovor?

Post by SaraFina »

uglavnomja wrote:sarafina

ne shavtas poentu, nije problem u ipadu kao stvari, (ili recimo da mora ocistiti svoju sobu, baciti smece .... za sta im roditelji cesto placaju :roll: ) nego u psihickom stanju djeteta koje misli da je nesto uskraceno, nezadovoljno, nesretno ... i kao takvo tuzaka roditelje ... i to drzava uzima skroz ozbiljno, do te mjere da dijete moze biti "uzeto" iz porodice.

djeca se ne ocjenjuju do 8. razreda osnovne (od 10) jer treba da se zabavljaju, igraju, uzivaju, traze sebe... da nauce da se ponasaju samostalno i brane svoje stavove i misljenja ...( sto bismo mi rekli da budu bezobrazni, razmazeni, nevaspitani, egoisticni...) i nauce da im niko ne smije ta prava uskracivati, cak ni roditelji ...



a sto se tice batina, poznat je slucaj nekog lika iz ex yu koji je prijavljen da je (iz)mlatio malo dijete ... dijete je sad u nekoj drugoj porodici, a lik u zatvoru



i norveska policija se ne boji nikakvih stranaca :thumbup:
Roditelj kao odrasla i zrela osoba, sebe ne smije nikad dovesti u situaciju da bude bilo čime od strane djeteta ucjenjivan.
Znači razumijem da može iz hira lagati - imala sam slučaj šestestogodišnjaka koji je vlastitu majku optuzivao za vezu s bivšim preko interneta. Nakon neke maturalne proslave žena je ostala ulogirana na wp i malac je uzeo tel njen... skinuo sliku od tog covjeka i sa nekog broja neprijavljenog poceo zeni da salje poruke seksualnog sadrzaja. Taj čovjek s kim je majka imala vezicu u srednjoj samo joj se zahvalio za ugodno provedenu noc i vidjenje nakon toliko godina... Prestavio malac taj drugi tel kao dupli, da se mogu njih dvoje dopisivati.
Zena nesumnjajući a očigledno imajući i simpatije za tu svoju nesudjenu školsku ljubav, pristala je na to dopisivanje.
Zamisli dokle IDE znači moć manipulacije i razmišljanja tog djeteta. Grozno nešto.
Gdje njena greška, lako je skontati.
Na kraju mali je bukvalno iznudjivao novac od majke, zahvaljujući tim porukama. Pao godinu. ...
I žena je tek onda odlučila čitav slučaj priznati mužu i kćerki i uključili su psihologa i ostalo.
Srela sam se vjeruj u životu sa nezamislivim stvarima kad su djeca u pitanju.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#104 Re: Batine ili razgovor?

Post by Dozer »

SaraFina wrote: Roditelj kao odrasla i zrela osoba, sebe ne smije nikad dovesti u situaciju da bude bilo čime od strane djeteta ucjenjivan.
Znači razumijem da može iz hira lagati - imala sam slučaj šestestogodišnjaka koji je vlastitu majku optuzivao za vezu s bivšim preko interneta. Nakon neke maturalne proslave žena je ostala ulogirana na wp i malac je uzeo tel njen... skinuo sliku od tog covjeka i sa nekog broja neprijavljenog poceo zeni da salje poruke seksualnog sadrzaja. Taj čovjek s kim je majka imala vezicu u srednjoj samo joj se zahvalio za ugodno provedenu noc i vidjenje nakon toliko godina... Prestavio malac taj drugi tel kao dupli, da se mogu njih dvoje dopisivati.
Zena nesumnjajući a očigledno imajući i simpatije za tu svoju nesudjenu školsku ljubav, pristala je na to dopisivanje.
Zamisli dokle IDE znači moć manipulacije i razmišljanja tog djeteta. Grozno nešto.
Gdje njena greška, lako je skontati.
Na kraju mali je bukvalno iznudjivao novac od majke, zahvaljujući tim porukama. Pao godinu. ...
I žena je tek onda odlučila čitav slučaj priznati mužu i kćerki i uključili su psihologa i ostalo.
Srela sam se vjeruj u životu sa nezamislivim stvarima kad su djeca u pitanju.
Ovo je upravo ovo:
Dozer wrote:2. Dijete ce UVIJEK testirati i probavati dokle i koliko nesto smije. Nas/vas posao, kao roditelja, jeste da mu se postave granice. Ako se ovo ne uradi, s 10-12 godina cete imati razmazenog nadobudnog monstruma koji ce stalno divljati i revati k'o pavijan za svaku mogucu glupost koju mu ne dozvoljavate, a sa 14+ cete imati nadobudnog i svepametnog tinejdzera kojem vise nikako necete moci stati u kraj. S 18 cete onda dobiti rezultat svog "miroljubivog" odgoja - nafuranog freak-a koji misli da moze sve sta i kako hoce, koji vas ne zarezuje ni 2% (a ono do 2% ce vas zarezivati samo radi para), a koji je sustinski supalj k'o crkveno zvono i nema blage veze ni o cemu. Sve ovo onda dolazi na naplatu s 21-25, gdje se vidi totalna pogubljenost u vremenu i prostoru.
Ovo "s 18" se danas dosta cesto odnosi na one s 15-16. Informaticko doba je dovelo do nesto ranijeg sazrijevanja djece. Nazalost - u totalno pogresnom pravcu.
Dodatni problem ovdje ogleda se u tome sto su roditelji danas cesto informaticki daleko nepismeniji od svoje djece, a samim tim nisu u stanju uopste shvatiti sta sve negativno sa sobom nosi i moze donijeti koristenje svih tih uredjaja i interneta.

Evo i jedan konstruktivan prijedlog svim roditeljima koji na svojim mobitelima/tabletima/racunarima koriste opcije "Zapamti sifru" - NIKADA to ne radite za bilo sta, tj. bilo koju aplikaciju/program/website/servis.
Pogotovo ne za bilo kakve bankovne aplikacije/stranice, ili /aplikacije/servise kroz koje se moze vrsiti placanje bilo cega i koji su povezani s vasim finansijskim/karticnim/bankovnim podacima, tipa eBay-a, Facebooka, itd..
Od ovoga vas moze glava zaboliti toliko da vam nece pomoci ni 12 sipki i kaiseva, pa ni sake.
Last edited by Dozer on 20/06/2017 11:55, edited 2 times in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#105 Re: Batine ili razgovor?

Post by SaraFina »

Dozer wrote:
SaraFina wrote: Roditelj kao odrasla i zrela osoba, sebe ne smije nikad dovesti u situaciju da bude bilo čime od strane djeteta ucjenjivan.
Znači razumijem da može iz hira lagati - imala sam slučaj šestestogodišnjaka koji je vlastitu majku optuzivao za vezu s bivšim preko interneta. Nakon neke maturalne proslave žena je ostala ulogirana na wp i malac je uzeo tel njen... skinuo sliku od tog covjeka i sa nekog broja neprijavljenog poceo zeni da salje poruke seksualnog sadrzaja. Taj čovjek s kim je majka imala vezicu u srednjoj samo joj se zahvalio za ugodno provedenu noc i vidjenje nakon toliko godina... Prestavio malac taj drugi tel kao dupli, da se mogu njih dvoje dopisivati.
Zena nesumnjajući a očigledno imajući i simpatije za tu svoju nesudjenu školsku ljubav, pristala je na to dopisivanje.
Zamisli dokle IDE znači moć manipulacije i razmišljanja tog djeteta. Grozno nešto.
Gdje njena greška, lako je skontati.
Na kraju mali je bukvalno iznudjivao novac od majke, zahvaljujući tim porukama. Pao godinu. ...
I žena je tek onda odlučila čitav slučaj priznati mužu i kćerki i uključili su psihologa i ostalo.
Srela sam se vjeruj u životu sa nezamislivim stvarima kad su djeca u pitanju.
Ovo je upravo ovo:
Dozer wrote:2. Dijete ce UVIJEK testirati i probavati dokle i koliko nesto smije. Nas/vas posao, kao roditelja, jeste da mu se postave granice. Ako se ovo ne uradi, s 10-12 godina cete imati razmazenog nadobudnog monstruma koji ce stalno divljati i revati k'o pavijan za svaku mogucu glupost koju mu ne dozvoljavate, a sa 14+ cete imati nadobudnog i svepametnog tinejdzera kojem vise nikako necete moci stati u kraj. S 18 cete onda dobiti rezultat svog "miroljubivog" odgoja - nafuranog freak-a koji misli da moze sve sta i kako hoce, koji vas ne zarezuje ni 2% (a ono do 2% ce vas zarezivati samo radi para), a koji je sustinski supalj k'o crkveno zvono i nema blage veze ni o cemu. Sve ovo onda dolazi na naplatu s 21-25, gdje se vidi totalna pogubljenost u vremenu i prostoru.
Ovo "s 18" se danas dosta cesto odnosi na one s 15-16. Informaticko doba je dovelo do nesto ranijeg sazrijevanja djece. Nazalost - u totalno pogresnom pravcu.
Žena je morala, upravo morala, pa i zarad narušenih odnosa u braku, prilikom prvog pokušaja ucjene prijaviti mužu cijelu priču.
Zato kažem nikad ne dozvoliti djetetu da bilo čime ovlada vama. Razumijem njenu neugodnost i muževljevu reakciju. .. ali ko zna dokle bi mali tonuo da ga nisu ulovili u gimnaziji gdje sam radila s travom i da nije pao razred.
To je dovelo hvala bogu do kraja cijele priče.
Roditelj viši srednji sloj, intelektualci... sestra na studiju i relativno uspješno odgojena djevojka... a tinejdžer iznudjač i ucjenjivač
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#106 Re: Batine ili razgovor?

Post by Dozer »

Malo je OT, i necemo dalje u to, ali realno pitanje je - otkud ona uopste s tim srednjoskolskim haverom, ili sta joj je vec bio, a da muz ne zna za to, tu kafu/veceru, ili sta je vec bilo?
Mali je tu ocigledno njusio nesto, i odlucio da iskoristi priliku. Naravno da je hajvan, i ja bih ga vjerovatno u takvom slucaju spakovao u hitnu.

Ali - to je upravo odraz odgoja. Stariju kcer su uspjeli usmjeriti kako treba, a njega su kao musko, sto je kod nas cest slucaj, prepustili drustvu. Rezultat: 5-0 za malog i drustvo.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#107 Re: Batine ili razgovor?

Post by wewa »

znam puno roditelja koji se brinu, upravo boje da ne izgube ljubav svoje djece, pa zarad toga pristaju na neshvatljiv odnos.

ja, iskreno - mada moze zvucati brutalno, nemam problem s tim da me se ne voli. nije mi to primarna roditeljska zadaca, da izazivam ljubav kud hodim. zadatak mi je da radim i ono sto im se nece svidjeti s visim ciljem na umu, da od njih stvorim samostalna, moralna bica. ma koliko to ponekad kostalo.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#108 Re: Batine ili razgovor?

Post by mad_max_ba »

wewa wrote:znam puno roditelja koji se brinu, upravo boje da ne izgube ljubav svoje djece, pa zarad toga pristaju na neshvatljiv odnos.

ja, iskreno - mada moze zvucati brutalno, nemam problem s tim da me se ne voli. nije mi to primarna roditeljska zadaca, da izazivam ljubav kud hodim. zadatak mi je da radim i ono sto im se nece svidjeti s visim ciljem na umu, da od njih stvorim samostalna, moralna bica. ma koliko to ponekad kostalo.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#109 Re: Batine ili razgovor?

Post by uglavnomja »

bio je nekad dokumentarac o razmazenoj djeci koja imaju sve ...

na stranu djeca bogatih
ali sjecam se jedne male, mislim da je samo mamu imala, u svakom slucaju ispod prosjeka, kuca srednja zalost, a njena soba kao dvorac :roll: i svaka krpica je markirana i svaka stvar je najskuplja moguca koja postoji

maloj mozda 10-ak godina, sjedi, umire od smijeha i kaze: ja samo slozim facu kao da cu zaplakati i znam da cu dobiti sve sto zelim :zzzz:
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#110 Re: Batine ili razgovor?

Post by Dozer »

Tacno tako. Isti sam. Ako danas ne shvacaju i ne razumiju zasto mi je ponasanje nekada kakvo jeste, u jednom momentu u zivotu ce to sigurno shvatiti.

Roditelji nikada s uma ne smiju izgubiti jednu notornu cinjenicu - mi smo bili "tamo" gdje nasa djeca jos nisu.
I upravo je to ono sto roditelji na neki nacin moraju djeci prenijeti, to svoje iskustvo. Nece to djeca ni shvatiti ni prihvatiti na prvu, ali zato se cesto treba usmjeriti na trenutne stvari koje se desavaju djeci, pa kroz to onda djeci postepeno otvarati oci ukazivanjem na ono sto slijedi u bliskoj buducnosti.

Na taj nacin ce dijete shvatiti da mu se govorila istina, iako se s njom u tom momentu nije slagalo i nije vjerovalo da to jeste istina, i postepeno ce shvatiti da mu se govore stvari koje zaista jesu takve kakvima im ih roditelji predstavljaju. Na taj nacin se stice povjerenje djece.

E, tu sada dolazimo do problema, za koji 100% znam da postoji u vecini porodica - komunikacija.
Ako dijete od malih nogu ne naucite da s njim komunicirate bukvalno o svemu, kada udje u pubertet shvaticete da ste, zapravo, na neki nacin vec izgubili to dijete i da ga vi vise ne odgajate.
Tada ce vam trebati 10x vise zivaca i vremena da ga postavite na nekakav ispravan put, a vise je nego upitno da li cete uopste uspjeti u tome tada.
uglavnomja wrote:maloj mozda 10-ak godina, sjedi, umire od smijeha i kaze: ja samo slozim facu kao da cu zaplakati i znam da cu dobiti sve sto zelim :zzzz:
Ovo je nesto sto ce svako dijete pokusavati, na ovaj nacin.
Ako roditelji ovo ne shvate na vrijeme, da izvinete - popusili su.
Kod mene su ovakvi pokusaji (daaaaaj i hocuuuu revanje) prolazili i zavrsavali sa sipkom.
Kasnije mu kupim ili dam to nesto, ali prije toga mu se objasni da se nema uvijek para za sve (sitna laz, naravno, jer poenta je nauciti ga da se u zivotu ne moze dobiti sve sto se pozeli, odmah i sad, jer zivot nije bas takav).
Last edited by Dozer on 20/06/2017 12:18, edited 2 times in total.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#111 Re: Batine ili razgovor?

Post by dezurni_ucenik »

Gdje vi nalecete na takvu djecu, isto ko iz Orwelove 1984 knjige
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#112 Re: Batine ili razgovor?

Post by Dozer »

Gdje ti zivis pa ne nailazis na sve ovo ba :lol:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#113 Re: Batine ili razgovor?

Post by SaraFina »

wewa wrote:znam puno roditelja koji se brinu, upravo boje da ne izgube ljubav svoje djece, pa zarad toga pristaju na neshvatljiv odnos.

ja, iskreno - mada moze zvucati brutalno, nemam problem s tim da me se ne voli. nije mi to primarna roditeljska zadaca, da izazivam ljubav kud hodim. zadatak mi je da radim i ono sto im se nece svidjeti s visim ciljem na umu, da od njih stvorim samostalna, moralna bica. ma koliko to ponekad kostalo.
Slažem se :thumbup:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#114 Re: Batine ili razgovor?

Post by dezurni_ucenik »

Dozer wrote:Gdje ti zivis pa ne nailazis na sve ovo ba :lol:


Nije sad da su sva djeca zla i podla. Ne kazem da nema, ima itekako u zadnje vrijeme pogotovo ali to su roditelji krivi, dijete kad se rodi je tabula rasa. U mojoj familiji ima primjera sta bude kad citav zivot ides djetetu niz dlaku. Meni jednom u tramvaju malac od pet godina pokazuje srednji prst a mama crce od smijeha. Ja gledam i kontam u sebi: sta bi bilo najpametnije malog stosirat da se nauci pameti ili gospoju nokautirati da malog nauci pameti. :D
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#115 Re: Batine ili razgovor?

Post by Dozer »

Oboje. :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#116 Re: Batine ili razgovor?

Post by dezurni_ucenik »

Mudro. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#117 Re: Batine ili razgovor?

Post by uglavnomja »

dezurni_ucenik wrote:. Meni jednom u tramvaju malac od pet godina pokazuje srednji prst a mama crce od smijeha.

pa zivimo u "kulturi" gdje se dijete kad prvi put sastavi je i be smatra carem, odraslim, u centru paznje, dajdze i amidze daje 5 i 10 markica, tetke ljube sunca svoja, nane placu od srece, prave mu najdrze kolace ... cak i dedo suzu pusti :oops:
Last edited by uglavnomja on 20/06/2017 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#118 Re: Batine ili razgovor?

Post by Dozer »

Nazalost, ali potpuno tacno....

To je ono sto rekoh gore - totalno poremecen sistem vrijednosti i morala.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#119 Re: Batine ili razgovor?

Post by dezurni_ucenik »

uglavnomja wrote:
dezurni_ucenik wrote:. Meni jednom u tramvaju malac od pet godina pokazuje srednji prst a mama crce od smijeha.

pa zivimo u "kulturi" gdje se dijete kad prvi put sastavi je i be smatra carem, odraslim, u centru paznje, dajzdze i amidze daje 5 i 10 markica, tetke ljube suncad svoja, nane placu od srece, prave mu najdrze kolace ... cak i dedo suzu pusti :oops:

:thumbup:

I da dodam da se kod nas za izrazito debelo dijete ne stede rijeci hvale uz obaveznu opasku "vidi ga sto moze pojesti". Pa se da cigara malcu da se moze uslikat "vidi babinog gazije" itd.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#120 Re: Batine ili razgovor?

Post by SaraFina »

dezurni_ucenik wrote:
Dozer wrote:Gdje ti zivis pa ne nailazis na sve ovo ba :lol:


Nije sad da su sva djeca zla i podla. Ne kazem da nema, ima itekako u zadnje vrijeme pogotovo ali to su roditelji krivi, dijete kad se rodi je tabula rasa. U mojoj familiji ima primjera sta bude kad citav zivot ides djetetu niz dlaku. Meni jednom u tramvaju malac od pet godina pokazuje srednji prst a mama crce od smijeha. Ja gledam i kontam u sebi: sta bi bilo najpametnije malog stosirat da se nauci pameti ili gospoju nokautirati da malog nauci pameti. :D
Nisu sva djeca podla niti zla. Samo hoću reći da roditelj u startu mora stati u kraj i pokušaju dječije manipulacije. Ovaj dječak iz moje priče je šesnestogodišnjak skoro. Srednjoškolac. Takav odnos prema rodjenoj majci je nedopustiv. Ali vjerovatno taj njegov pokušaj naišao je i na malo plodno tlo. .. pa je on iz ljubomore a i pakosti, te želje da profitira s novcem i beneficijama tu majčinu agoniju produžavao. I ko zna dokle bi.
Ja lično ne mogu zamisliti da svojoj majci nešto i slično uradim. Naprotiv! Zaštitnički sam nastrojena i verbalni napad sam od ranog djetinjstva razvila čini mi se zbog mame. Nana ju je uvijek sitničavo bockala, dok nisam uzrasla da shvatim te provokacije. Od tad odgovaram nani na prvu. Mada se i ona s godinama primirila. Ali eto. .. nismo svi isti i ove nove generacije što Dozer kaže svoje znanje u informatici koriste na podao način i prema roditelju čak.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#121 Re: Batine ili razgovor?

Post by uglavnomja »

dezurni_ucenik wrote:
uglavnomja wrote:
dezurni_ucenik wrote:. Meni jednom u tramvaju malac od pet godina pokazuje srednji prst a mama crce od smijeha.

pa zivimo u "kulturi" gdje se dijete kad prvi put sastavi je i be smatra carem, odraslim, u centru paznje, dajzdze i amidze daje 5 i 10 markica, tetke ljube suncad svoja, nane placu od srece, prave mu najdrze kolace ... cak i dedo suzu pusti :oops:

:thumbup:

I da dodam da se kod nas za izrazito debelo dijete ne stede rijeci hvale uz obaveznu opasku "vidi ga sto moze pojesti". Pa se da cigara malcu da se moze uslikat "vidi babinog gazije" itd.

masala, vidi ga sto se popravio :roll:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#122 Re: Batine ili razgovor?

Post by uglavnomja »

Dozer wrote:Nazalost, ali potpuno tacno....

To je ono sto rekoh gore - totalno poremecen sistem vrijednosti i morala.

koji skuplja stotine i hiljade lajkova po mrezama :roll:


i posebno

dezurni_ucenik wrote:Pa se da cigara malcu da se moze uslikat "vidi babinog gazije" itd.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#123 Re: Batine ili razgovor?

Post by hrle1976 »

djana77 wrote:
hrle1976 wrote:Tema za roditelje, buduce roditelje. Sta bolje pali kod djece u odgoju, batina ili razgovor?

Licno mislim batina. Kad se sjetim kad bi me stari znao nalemati za pizdaniju, nikad vise nebi pomislio jer boli po guzici. A kada bi govorio samo bi bilo nesto sto ne razumijem i obicno opet isto sranja bi znao napravit.

Sta vi mislite?
Nasilje rađa nasilje.
Razgovorom se sve može postići,u pravo vrijeme i sa razumjevanjem.

Ako nisi u stanju kontrolirati djete od 3 godine kako ces biti u stanju izaci na kraj kada mu bude 15? Pokusaj objasniti djetetu sa 3,4 nemoj, ostavi, ne. Znaci moras znati kazniti ga da zna da nesto ne moze. Recimo mrs na spavanje pa ga gore pustis i ono place sat vremena jer nece da propusti sekunde u dnvnoj sobu. Ako sve dopustis kada je imao 3, sa 6, 7 ce isto ocekivati. Pa pocinje giranje hrane na stolu. Izvodi face. Hoce ono, ovo. Ne razumije ali to nije odgovor. Onda moras posegniti za sankcije ili batine. Da su batine toliko skodile Tesla nebi bio Tesla. Ko nema muda da zagalami na svoje djete ili da ga maloi po guzici udai taj je labilan otac i to isto djete ce ga ukahti ziva u grob.
sedma_7
Posts: 716
Joined: 03/04/2007 18:24

#124 Re: Batine ili razgovor?

Post by sedma_7 »

Gdje cete tuci djecu? Vi ste ludi.

Mene je moj par puta udario u zivotu, al' jos uvijek to pamtim.

S druge strane imam slucaj prijateljice, koju niko od roditelja nije tukao, imala je briznog oca, ali majka joj je bila psihicki nestabilna (ja bih rekla granicni poremecaj), i konstantno se drala na nju. Ja bih rekla da je majka bila nezadovoljna ocem i zivotom koji joj nije pruzio u smislu finansijske stabilnosti pa je nezadovoljstvo iskaljivala na djeci. Tata joj je bio onako narodski receno mekusac.Ta drugarica je danas sva stidljiva i bojazljiva. Ne znam da li je to zbog odgoja...ili je jednostavno takva.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#125 Re: Batine ili razgovor?

Post by Dozer »

I...fali li ti nesto radi toga sto te stari opleo par puta? Ne fali.
Da li si to zapamtila? Jesi, i treba da pamtis. Pogotovo razlog radi kojeg si fasovala.

Da li si tada kada si fasovala skontala da ne treba da radis to sto si radila? Jesi.
Da li bi isto skontala da te nije opleo i da ti je samo pricao? Ne bi.

Da li ce tvoje dijete s 3-4-8 skontati da nesto valja ili ne valja ako mu samo pricas? Tesko.
Da li ce skontati da nesto smije ili ne smije ako ga se za "smije" nekako nagradi, a za "ne smije" malo lupi? Hoce 100%.
Post Reply