Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#7376 Re: Bášča

Post by NediM17 »

A 5 maraka po kile smrznutih.
Meni onaj snijeg neki dan slomio jednu dobru granu. :(
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7377 Re: Bášča

Post by Truba »

Sto ti ne orezes priroda ce

Dakle nisi dobro orezao
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#7378 Re: Bášča

Post by Moenx »

Ok
Da li je pametno otopiti stajsko gnojivo u vodi i tako zalijevati i djubriti recimo mladi luk i salatu??
Hvala na odgovoru unaprijed.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#7379 Re: Bášča

Post by Toto »

Moenx wrote: 20/03/2023 23:46 Ok
Da li je pametno otopiti stajsko gnojivo u vodi i tako zalijevati i djubriti recimo mladi luk i salatu??
Hvala na odgovoru unaprijed.
samo ako je zreo stajnjak. svjez nikako...
inace se djubri prije zime
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#7380 Re: Bášča

Post by TriDe »

Vidim prigodna tema pa da bacim računicu. Došlo vrijeme da se svašta meće u zemlju, pogotov jer (ne)znaš šta jedeš.

Prvo napomenut ću da su pijace širom zemlje pune svakakvog smeća. Svašta se prodaje i cilj je zaradit a ne da ti serviraju svježe domaće. To sam se uvjerio više puta sad jel u pitanju kupus, paprike, luk, nebitno.

Da bi četveročlana familija imala izvor zdravlja, gdje se naravno podrazumjeva da posjeduju nešto obradive zemlje, trebala bi za sezonu uradit sljedeće... 35 kg krompira sjemenskog košta oko 55 KM. Oranje te manje njive dođe oko 30 KM. Đubrivo otprilike oko te cifre možda eto nek je cenera gore znači 40. Znači sve ukupno ispod 150 KM. Nikakva zaštita ne treba a protiv zlatice postoje neke starinske metode. Uglavnom dobijes blizu pola tone krompira što je dovoljno da ga sedmično jedete u izobilju.

Slična priča oko luka ili tikve koju na 50 m2 možete nabrati par stotina kila. Tu negdje u blizini zasadite nekoliko sadnica sibirske aronije, koju voćku i sigurno da ste regulisali pitanje ako ništa dodatka zdravoj ishrani.

Dat ću vam samo jedan primjer, čovjek komšija koji naveliko sadi luk polijeva ga svim i svačim. Ima tu dozvoljenih preparata ali ovaj baca proizvoljno. Naravno tali ga po pijacama a sebi sa strane sadi onaj bez sekunde hemije. I onda dođeš kod seljaka da kupiš domaće a tamo kao i kod pomenutih prijačara nikakva roba.

Ljudi zemlja neće nikad izdati, ko ima i frtalj sadite, nećete se pokajati. :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#7381 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Ja cijeli zivot sadim i uzivam u svim mogucim i nemogucim plodovima cijelo ljeto a i zimi,jer bude zimnice u izobilju.
Nijedan obrok kod mene se ne jede bez salate ili sosa nekog,kiselih ljutih chilija,itd itd.

Evo jucer sam bas posijao krompir i luk,jer se oni prvi siju.
Od ostalog sto sadimo,mrkva,tikvice,pecenjci,bamija,grah,cvekla, repa,paradajz,paprika,patlidzani,krastavci i mozda jos sta bude,i ne znam.
Zacine isto svoje.
Vocke takodjer imam razne...to se ne prsce nikada...nekada bude vise,nekada manje,uglavnom uvijek dovoljno za nas.Bude dovoljno i za domace sokove.
I sve ovo sto sadim je na nekih 500-600 kvadrata,mozda i manje ali toliko otprilike bude zasadjeno.
Da se za godinu renta 500 kvadrata dobre zemlje,to vam je 30ak KM jer je dunum 30-50 KM.
Samo je bitno da ima vode u blizini i to je to...ko hoce sebi proizvesti hranu,ne kosta to puno a visestruko se vrati,plus cijelo ljeto si u prirodi
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7382 Re: Bášča

Post by Chloe »

zippoo87 wrote: 24/03/2023 14:10 Ja cijeli zivot sadim i uzivam u svim mogucim i nemogucim plodovima cijelo ljeto a i zimi,jer bude zimnice u izobilju.
Nijedan obrok kod mene se ne jede bez salate ili sosa nekog,kiselih ljutih chilija,itd itd.

Evo jucer sam bas posijao krompir i luk,jer se oni prvi siju.
Od ostalog sto sadimo,mrkva,tikvice,pecenjci,bamija,grah,cvekla, repa,paradajz,paprika,patlidzani,krastavci i mozda jos sta bude,i ne znam.
Zacine isto svoje.
Vocke takodjer imam razne...to se ne prsce nikada...nekada bude vise,nekada manje,uglavnom uvijek dovoljno za nas.Bude dovoljno i za domace sokove.
I sve ovo sto sadim je na nekih 500-600 kvadrata,mozda i manje ali toliko otprilike bude zasadjeno.
Da se za godinu renta 500 kvadrata dobre zemlje,to vam je 30ak KM jer je dunum 30-50 KM.
Samo je bitno da ima vode u blizini i to je to...ko hoce sebi proizvesti hranu,ne kosta to puno a visestruko se vrati,plus cijelo ljeto si u prirodi
:thumbup:

A koliko tek vrijedi što znaš šta jedeš..
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#7383 Re: Bášča

Post by dert »

iko ista :zoka:
elk
Posts: 2776
Joined: 14/08/2006 12:03

#7384 Re: Bášča

Post by elk »

Zadali se ljudi oko pravljenja bazena :D
:(
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7385 Re: Bášča

Post by Chloe »

dert wrote: 15/05/2023 01:20 iko ista :zoka:
Uvijek, pa kako god bilo da bilo.

Trenutno katastrofa ... krompir i luk, salata, rotkvica, pa ok su,
ostalo srednja žalost a nastavi li ovakvo vrijeme, bit će ništa. :(
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#7386 Re: Bášča

Post by Moenx »

Da li je kasno za sjetvu tikvica .
Vrsta Zuchini i Beogradska
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7387 Re: Bášča

Post by Chloe »

Moenx wrote: 06/06/2023 23:39 Da li je kasno za sjetvu tikvica .
Vrsta Zuchini i Beogradska
Nije. Ja sam prije 7-8 dana posijala još par sjemenki, nikle su i temeljitije su biljke od onih što sam ranije sijala iako te prve već pupaju. :-D

Ako nema kiše, stavi sjemenku, nagrni zemlje, natopi vodom i opet nagrni zemlje, ako je kišovito naravno da ne moraš, za par dana će nići u oba slučaja. Sretno!
Moenx
Posts: 1625
Joined: 26/06/2013 10:36

#7388 Re: Bášča

Post by Moenx »

Chloe wrote: 07/06/2023 08:09
Moenx wrote: 06/06/2023 23:39 Da li je kasno za sjetvu tikvica .
Vrsta Zuchini i Beogradska
Nije. Ja sam prije 7-8 dana posijala još par sjemenki, nikle su i temeljitije su biljke od onih što sam ranije sijala iako te prve već pupaju. :-D

Ako nema kiše, stavi sjemenku, nagrni zemlje, natopi vodom i opet nagrni zemlje, ako je kišovito naravno da ne moraš, za par dana će nići u oba slučaja. Sretno!
Hvala na odgovoru i ohrabrenju.
Obzirom na to da sadim u brdskim planinskim dijelovima, doduse u plasteniku ali otvorenog tipa- plastenik je 9 sa6 jako velik i otvorenih strana temperature niske dolaze do izrazaja. Vec sam posadio tip diamante no samo je nikla jedna od 9.
Sto se tice sadnje uzecu koliko danas sutra kantu jupola posaditi sadnice prekriti najlonom i nadam se ubrzati nicanje i biti uspijesan za razliku od prvog pokusaja
Da se vratim na stil sadnje obrade zemljista
Gledah poljoprivrednu reportazu iz Vojvodine gdje je lik iskopao rupu ko za vocku stavio djubrivo sve ponovo prekrio starom zemljom te posadio bundeve.
Dobio je veli dobar urod plus od takvog nacina i prednost da se recimo korov manje siri a kako je bundeva dubokog korijena ona u toj borbi sa korovom pobijedjuje
Ucinih tako i ja .
Tikvice mi poslije direktne sjetve ne izadjose
Bundeve sadnice sam dobio na gore pomenuti nacin no nesto ne rastu mi
Kakva su vasa iskustva sa bundevama ako ih imate ove godine
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7389 Re: Bášča

Post by Chloe »

Moenx wrote: 07/06/2023 10:58
Chloe wrote: 07/06/2023 08:09

Nije. Ja sam prije 7-8 dana posijala još par sjemenki, nikle su i temeljitije su biljke od onih što sam ranije sijala iako te prve već pupaju. :-D

Ako nema kiše, stavi sjemenku, nagrni zemlje, natopi vodom i opet nagrni zemlje, ako je kišovito naravno da ne moraš, za par dana će nići u oba slučaja. Sretno!
Hvala na odgovoru i ohrabrenju.
Obzirom na to da sadim u brdskim planinskim dijelovima, doduse u plasteniku ali otvorenog tipa- plastenik je 9 sa6 jako velik i otvorenih strana temperature niske dolaze do izrazaja. Vec sam posadio tip diamante no samo je nikla jedna od 9.
Sto se tice sadnje uzecu koliko danas sutra kantu jupola posaditi sadnice prekriti najlonom i nadam se ubrzati nicanje i biti uspijesan za razliku od prvog pokusaja
Da se vratim na stil sadnje obrade zemljista
Gledah poljoprivrednu reportazu iz Vojvodine gdje je lik iskopao rupu ko za vocku stavio djubrivo sve ponovo prekrio starom zemljom te posadio bundeve.
Dobio je veli dobar urod plus od takvog nacina i prednost da se recimo korov manje siri a kako je bundeva dubokog korijena ona u toj borbi sa korovom pobijedjuje
Ucinih tako i ja .
Tikvice mi poslije direktne sjetve ne izadjose
Bundeve sadnice sam dobio na gore pomenuti nacin no nesto ne rastu mi
Kakva su vasa iskustva sa bundevama ako ih imate ove godine
Vjerovatno su ti sjemnke istruhnule kao i kod mene, usljed kiše i hladnoće.

Rupe za voćke idu kavdratni metar koliko ja znam :-D to je preduboko, mada se kod sadnje bundeve kao i lubenice preporučuje dublja rupa, red gnjojiva, red zemlje i onda biljka.

Sadnice i sjeme nije isto. Sadnica je već biljka, koju ti možeš dobiti sjetvom u posudu koju ćeš držati na sunčanom mjestu.
Uzmi manje posude, kad niknu i dobiju min tri lista, imat ćeš kao pikovanu biljku, pažljivo ih vadi iz posuda sa zemljom i posadi.

Ne bih ja pokrivala najlonom, pripaziš par dana, jače su stabljike kad niču direktno izložene suncu.
Ja sam posijala ukrasni suncokret u posudu, nikli su za par dana.

Bundeve vole vlagu i gnjojivo, pored toplote.
Npr. viđala sam po selima bundeve nikle na hrpetini stajskog gnjojiva, sa pravo dobrim plodovima.

Ako pokušavaš BIO uzgoj, pored bundeva pokušaj posijati neke od biljki koje će ih štiti od štetočina. Kod mene je u bašti na prvi pogled džungla, ali sve opet ima smisla, jer sadim određeno začinsko bilje kao i cvijeće koji mi štite povrće.

Za dobar plod također pripazi dobre/loše susjede. na prvu znam da ne vole kupusarke, lukove, krompir. Guglaj, naći ćeš koje povrtnice ne idu blizu bundeva, koje biljke štite i daju bolji kvalitet.

Mi ne znamo cijeniti hranjivost bundeva. Pare dajemo za banane, ko zna kako uzgojene, čime su tretirane,
pa zaštita prilikom transporta a bundeva sadrži sve što i banana, ako nije i bogatija sa nekim mineralima i vitaminima. :-D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3575
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#7390 Re: Bášča

Post by RtrnOfSalisbury »

zippoo87 wrote: 04/08/2020 20:25
RtrnOfSalisbury wrote: 04/08/2020 19:34

...ma nema ume ni u martu ni u aprilu :-x kolko znam to raste ko ludo a u mene evo treca godina ni cvijetka jednog, mora da to nije djanarika ... :skoljka:

znaci mislio sam kace cvjetovi, koje godine :-D
obicno od trece-cetvrte godine krecu polodovi a kod nekog voca i kasnije...a sta je to kod tebe i sta bi trebalo da bude...to ces vidjeti haha
ipak se krece, stono reko zdravko colic :D probeharala i to obilno medzutim nidze ploda :cry: pa nemoj rec da je djanarika, kak se ono rekne, dvodomna, jednodobna jal tak nekako. pa to bi bila katastrofa :run:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7391 Re: Bášča

Post by Chloe »

Večeras kad sam brala krastavce, jedan u zemlji do pola, izvučem ga a ono rupa ispod i neki mali zubići krastavac ručkali.

Krtica? Imam one solarne rastjerivače godinama i nije bilo Krtica. Ili je nešto drugo? 🤔

Image

Image
Nigdje
Posts: 393
Joined: 18/05/2023 23:07

#7392 Re: Bášča

Post by Nigdje »

To ti komšija pojo malo da se dohaviza do kuće
Nu ti noktiju nije to za kopanja :mrgreen:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7393 Re: Bášča

Post by Chloe »

:mrgreen: ... Nokti su kod dami... . A ovo su noktići na seljačkim rukama. :oops:

Odoh reći dajdži da drugi put cijeli uzme da me ne zeza... :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7394 Re: Bášča

Post by moonca »

.u shtiklama .sadi luk.. :oops: 💃 :oops:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7395 Re: Bášča

Post by Chloe »

:lol: :lol: tankom štiklom pravim rupice za lukove, a širokom za paprike, krastavce, kupus... :lol:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7396 Re: Bášča

Post by Chloe »

@moonca vijaj lubenica, čak dvije, malecke su :lol: Doduše tek napreduju, a ima još plodova. :oops:

Image

Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7397 Re: Bášča

Post by moonca »

Chloe wrote: 14/07/2023 23:47 :lol: :lol: tankom štiklom pravim rupice za lukove, a širokom za paprike, krastavce, kupus... :lol:
:lol: .. mislim.. zasto komplikovati.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7398 Re: Bášča

Post by moonca »

Chloe wrote: 14/07/2023 23:51 @moonca vijaj lubenica, čak dvije, malecke su :lol: Doduše tek napreduju, a ima još plodova. :oops:

Image

Image
jesu li bez koshpica. i koliko ih imash :shock:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71165
Joined: 03/10/2011 20:11

#7399 Re: Bášča

Post by Chloe »

moonca wrote: 14/07/2023 23:58
Chloe wrote: 14/07/2023 23:51 @moonca vijaj lubenica, čak dvije, malecke su :lol: Doduše tek napreduju, a ima još plodova. :oops:

Image

Image
jesu li bez koshpica. i koliko ih imash :shock:
Samo dvije sadnice/loze, na svakoj po ova jedna veća, a ostalo su manji plodovi.
Rekoh da probam. A kakve su budem vidjela kad sazori.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7400 Re: Bášča

Post by moonca »

dakle samo dvije. jel to podruchje pogodno za uzgoj lubanica?
Post Reply