Barijatrijska hirurgija u BiH

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Filolog
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 22:02

#76 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Filolog »

Svako ima pravo na svoje misljenje, te je glupo diskutovati sta je dobro, a sta nije. Oni koji imaju problema sa tezinom, najbolje znaju koliko i sta jedu. Ja citav zivot imam problema sa tim i vjecito se pravdam da ne jedem koliko imam kilograma. Naime, poslije povadjenih nalaza, utvrdjeno je da imam veoma niske hormone E2, LH, FSH, PRL, te progesteron i testosteron. Iako se naizgled cini da nemaju nikakve veze sa debljinom, naprotiv, bas imaju. Iako imam oko 50 kg "viska", secer, holesterol i sl. su savrseni, krvna slika i slika urina takodje, ukratko- na zdravlju bi mi svako pozavidio, jer mojih 125kg na 170cm visine nikako nisu u skaldu sa savrsenim nalazima. To dokazuje da imam hormonski poremecaj, te da je moja debljina od malih nogu patoloska i da se jedino hirurskim putem moze rijesiti na nacin da se iz zeluca otklone odredjeni hormoni, dakle ja ne suzavam zeludac. Svakome preporucujem dr Fuada Pasica, koji je odlican doktor, a prije svega odlican covjek (ljudina!), izuzetno mu je stalo do pacijenata i sto je najvaznije uopste ne trazi nikakav mito niti sta slicno. Ja sam iz entiteta RS, a primio me bez uputnice i savjetovao. Pogledao je moje nalaze, rekao mi da obavim pregled kod endokrinologa, gastroenterologa i interniste, sto cu da obavim u narednih nekoliko dana. Dao me je dijetu na kojoj moram biti 3 sedmice, a koja je u sastavu te cijele procedure. Prije operacije jos moram da "prodjem" razgovore sa psihologom i psihijatrom, tj.da vide moj psiholoski profil, da li sam stabilna osoba. Ja mislim da ce to sve biti u redu i da cu ubrzo na operaciju, da se konacno rijesim ovog pakla. Jos samo da kazem da je operacija besplatna ukoliko se dobije misljenje interniste da ste "patoloski" slucaj, za sta se licno izborio sam dr Pasic. :)
Filolog
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 22:02

#77 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Filolog »

Zdravo drustvo, ako iko jos ovo cita! Bila mi je upaljena sluznica zeluca, sto se rijesilo koristenjem tableta Controlok, svako jutro po jedna cetiri sedmice. Moram dodati da su kod mene imale nus-pojavu, tesko mi je bilo da se ujutro probudim, kao da me neko "nadrogirao" :-) :zzzz: , inace je sve bilo ok. Elem, obavljena je gastroskopija prije 2 dana, sada je zeludac u redu. Zaboravih da dodam, na prvoj gastroskopiji utvrdjeno je da imam zeludac od 60 kg, a ja imam 125. Ipak su sva moja opravdavanja dobila dokaz crno na bijelo - hormonski poremecaj. :dance: Endokrinolog mi ja dao zeleno svjetlo za operaciju. Imam jos da izvadim kompletnu sliku krvi i urina i da snimim pluca, sto cu sve obaviti u ponedeljak. U utorak idem internisti sa svim prikupljenim nalazima, i mislim da cu i tu dobiti zeleno svjetlo. Ako sve bude po planu, odmah u utorak zovem hirurga da se zakazem za termin. Malo me brine samo ostatak na istoj tezini, dijeta nije imala uspjeha - za mjesec dana samo jedan kg dolje, a trebalo je bar 10kg. :? VAZNO! :!: Gastroskopija nije strasna, nista ne boli, malo jeste neugodna. Mislim, ja imam fobiju od inekcija :-) , skoro da padam u nesvijest...pa vi sad zakljucite sami. Ne plasite se! :) :) Uglavnom, to je za sada to...jedva cekam da osvane dan kada cu se podvrgnuti operaciji. Ako je neko srecan ovih dana, to sam onda zaista ja. Mislim pozitivno, ocekujem samo dobre stvari. Mislim da jos niko to nije uradio iz mog rodnog mjeste, malog grada. Pozdrav za sve moje Bosance i Bosanke :bih: ! Drzite mi fige, javicu se opet kad "uhvatim" trenutak slobodnog vremena. :D :-D :) :run:
Beaddy
Posts: 116
Joined: 13/01/2008 13:47

#78 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Beaddy »

Filolog,

dokle si stigao/la? (ne skontah po postu kojeg si roda)

Ja sam jedna od ranih pacijentica doc. dr. Pašića, najveće ljudine od doktora na svijetu :D .

Kod njega svaki put dolazim bez uputnica, jer je on tako nekomplikovan doktor koji za pacijenta radi sve što može-zašto da nas onda gnjavi uputnicama?

Da liti je doktor već odredio vrstu operacije? Ja pretpostavljam (zbog visine i težine) da će u pitanju biti švedska podesiva trakica (kao u mene).

Tu sam ako poželiš više razgovarati o mojim iskustvima.........od te priče se nikad ne umaram, zato se javi. ;-)
Filolog
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 22:02

#79 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Filolog »

Naravno da cu se javiti! :) Operacija je bila 21.6, prije skoro mjesec dana. Uradjena mi je sleeve resekcija. Plan je ovakav: 4 sedmice samo tecnost, 4 sedmice samo hapice i tek onda normalna hrana. Ja se osjecam odlicno, od operacije je vec skinuto 10kg. Sve ide po planu. I da, ipak je operacija placena jer sam ja iz drugog entiteta, odnosno iz RS-a. Uopste vise nemam osjecaj za glad posto mi je izvadjen taj hormon, mislim da se zove "greni". :-)
Filolog
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 22:02

#80 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Filolog »

Ispravka, zove se GRELIN. Ne zamjerite, nisam expert za te strucne med. termine. :D :-D :wink:
Filolog
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 22:02

#81 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Filolog »

Ljudi moji, ima li ikoga ovdje? :ljulja:

Nema srecnije osobe na svijetu od mene, sa 127 kg (ne 125, mozda zvuci gupo - greska u kucanju) na 110kg, dakle 17kg :lol: :razz: . Jos uvijek ne osjecam glad, bar ne onu mucnu od prije :shock: , pomalo idem sa hapicama mada nesto znam i dobro prozvakati. Nemam jos uvijek intenzivne sportske aktivnosti zbog nekih drugih zdravstvenih problema, ali to vec prolazi pa jedva cekam da pocnem sa pravim vjezbama :-D . Usput da spomenem, imam sobno biciklo i steper i cekam da mi ih prijatelj vrati, i to ce se rijesiti ovih dana.

Da li je to zbog neaktivnosti, ne znam, ali kg idu malo sporije. Za prvih sedam dana bilo je manje 8kg, a sad ide nesto sporo pa mi se cini kao da je sve stalo u vremenu i prostoru :cry: . Ipak, valja misliti pozitivno, ako nista drugo, onda zbog sebe, covjek se jednostavno osjeca bolje i ljepse. Naravno, za ovakve stvari treba vremena i truda 8) .

Elem, da napisem neko svoje licno iskustvo i misljenje sto se tice svega ovoga. Najgori su mi bili prvi postoperativni dani, u petak je bila operacija a tek u nedjelju tecnost - nezasladjen caj :P . Cinilo mi se da cu crknuti od one zedji, ne daj Boze nikom :-x .Bog je bio uz mene, jos na one vrucine, moje rijeci su bile "Gospode, smiluj se".
Uprkos svemu, ne bi mi bilo zao da to sve ponovim jos 1000x ako treba, osjecam se kao potpuno druga osoba i ni za cime ne zalim ni jedne sekunde :D :thumbup: :thumbup: :thumbup: . Rane su uredne, sve je u najboljem stnju, koza je zamladila i pomalo me svrbi - znaci, prolazi. Hvala dragom Bogu :) .
Dvije godine su protekle u prikupljanu informacija, a poznajem i ljude kojima je uradjen bajpas. Moja prva namjera bila je bas ta vrsta operacije, ali me divni dr Pasic uputio na sliv resekciju :-D :lol: :razz: :D .

Tek je jedan mjesec prosao, a ja se osjecam odlicno: nema standardnog osjecja gladi, nemam zelju za hranom i to me veoma raduje. Da me neko ne bi shvatio pogresno, pojasnicu: sladoled obozavam, prije spucam kornet za tili cas, sada je drugacije - "liznem" koji put i to je to, prosto da me zelja mine a i ne jede mi se bogzna sta, pola sladoleda na stapicu smazem i to je to :D . Mlijeko mi se gadi, sto prije nije bio slucaj. Popijem casu mlijeka i bude mi muka, tako dva puta i vise ne. Inace, najvise mi gode supice, mmm...

I ja se raspisah, jos samo da pitam sve vas sto ste operisani - jeste li morali piti u vidu sumecih tbl "12 vitamina i 12 minerala"? Ne znam za ostale, ali meni to uzasno smrdi (na sumpor) pa mi je muka i od same pomisli na to, a moram ih piti. :shock:

Ja cu se jos povremeno javljati, kada stignem. :thumbup:

I ne zamjerite na ovom kilometraznom postu, valjda se mi (profesori BHS jezika i knjizevnosti) ne mozemo kontrolisati sto se tice "price". :josipalisac:

A sad - zdravo svima! :run: :bih:
Filolog
Posts: 6
Joined: 25/01/2013 22:02

#82 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Filolog »

Evo naše stranice na fb, pa ko voli nek' izvoli!

https://www.facebook.com/pages/Barijatr ... 23?fref=ts
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#83 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Ana Maria »

Pozdrav! Moze li mi neko objasniti malo detaljnije o ovom baypassu u vezi srca? Koliko kosta zahvat u Sarajevu? Iskustva?
esmeraldzdzinic
Posts: 4
Joined: 27/06/2014 14:29

#84 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by esmeraldzdzinic »

ZDRAVO MOJA BMI 45.9 IZRAZIO VISOK CIALA SAM VAS POS,KOME DA SE OBRAIM ZA POREBNE NALAZE SVOM DOK. ILI NA UKC ZNAM DA MI REBA UPUNICA ZA UKC KOLIKO SAM SKONALA PACIJENI SA VISKOIM I RIZICNIM BMI DOBIJJU BESPLANU OPERACIJU


HVALA
esmeraldzdzinic
Posts: 4
Joined: 27/06/2014 14:29

#85 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by esmeraldzdzinic »

samo da javim ako je vec ima koga na forumu da je dr.Pasic extra extra dokor odobrena sam za operaciju s tim samo da nalzi budu uredu iii idemo u neovi zivot ako Bog daa :-) :run:
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#86 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Naslovnica »

Pozdrav svima,
Da li vam je poznato da li Zavod za zdravstveno KS finansijski pokriva operaciju ako se uradi u TK, kod Dr.Pašića?
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#87 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by DarkSoul »

Samo da podignem temu i vidim jel ima jos neko u klubu operisanih :thumbup:
Moja operacija je bila u Januaru 2019 i uspjesno skinutih 40kg bez ikakvih komplikacija do sada :)
shalilbegovic
Posts: 4
Joined: 02/12/2020 12:30

#88 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by shalilbegovic »

DarkSoul wrote: 20/07/2020 17:03 Samo da podignem temu i vidim jel ima jos neko u klubu operisanih :thumbup:
Moja operacija je bila u Januaru 2019 i uspjesno skinutih 40kg bez ikakvih komplikacija do sada :)
pozdrav, gdje si uradio operaciju (cijena, iskustva). Koji ti je BMI ili tezina bio prije op...

zivio!
DarkSoul
Posts: 328
Joined: 11/04/2006 09:05
Location: CH

#89 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by DarkSoul »

shalilbegovic wrote: 18/01/2021 01:08
DarkSoul wrote: 20/07/2020 17:03 Samo da podignem temu i vidim jel ima jos neko u klubu operisanih :thumbup:
Moja operacija je bila u Januaru 2019 i uspjesno skinutih 40kg bez ikakvih komplikacija do sada :)
pozdrav, gdje si uradio operaciju (cijena, iskustva). Koji ti je BMI ili tezina bio prije op...

zivio!
Zdravo 🙋🏼‍♀️
Ja sam operaciju uradila u Švicarskoj.
Kada sam se odlucila na to uzela sam u obzir da mozda nece svi parametri da se poklapaju i da mi zdravstveno osiguranje odbije platit operaciju ovdje pa sam se raspitivala u Tuzli kod doktora Fuada Pasica.
Sa njim sam licno imala razgovor o scemu kako bi to funkcionisalo s obzirom da ne zivim u Bosni, i naravno da sam mu objasnila da ako dobijem potvrdu u CH da cu tamo to i odraditi sto je sasvim ok bilo.
Od prve prijave ovdje u CH za operaciju trajalo je svega 6 mjeseci kada sam dobila termin za operaciju 👍🏻
Moj BMI je iznosio 39 a minimalno mora da bude 35 da bi se pricalo o operaciji uopste.
Naravno morala sam krvnu sliku kontrolisem, imala sam visok pritisak i bila na tabletama zbog toga, razgovor sa hirurgom, psihijatrom i gastroskopiju.
Sada prije nekoliko dana je bilo 2 godine odkako sam operisana i do sada nikakvih problema nisam imala.
Skinula sam za 8 mjeseci 40kg i vratila sam 4kg nazad i sada odrzavam konstantno istu kilazu.
Ovaj moj proces u CH je isti koji i Dr. Fuad Pasic radi u Tuzli, uradila sam Gastricni Bypass i ne kajem se ni jedne sekunde. Naravno da nije svima isto kao meni, garancije nikad nema da ce sve biti sjajno i bajno, ja sam imala tu srecu i zelim svima isto tako koji se odluce na ovaj korak 👍🏻
Slonce92
Posts: 1
Joined: 17/05/2021 15:44

#90 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Slonce92 »

Pozdrav, ima li neko da se u zadnje vrijeme operisao na UKC Tuzla ili u Sarajevu? Da li se operacije izvode zbog pandemije? I konkretno,koliko kosta operacija u Tuzli/Sarajevu?" :?:
Naslovnica
Posts: 27842
Joined: 20/03/2013 15:38

#91 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by Naslovnica »

Slonce92 wrote: 17/05/2021 15:51 Pozdrav, ima li neko da se u zadnje vrijeme operisao na UKC Tuzla ili u Sarajevu? Da li se operacije izvode zbog pandemije? I konkretno,koliko kosta operacija u Tuzli/Sarajevu?" :?:
Koliko znam, u Sarajevu niko ne radi barijatriju.
Dr.Pašić na KC Tz radi (ne znam sada zbog COVID-19), cijena za Scopinario zahvat je bila oko 10k KM prije nekoliko godina, sada ne znam, ostali zahvati su sigurno jeftiniji. Mislim da je to najjeftinije što se može naći u regiji.
Najbolje ti je da ih direktno kontaktiraš, imaš informacije na njihovoj stranici.
sine_nomine
Posts: 21
Joined: 05/12/2020 01:31

#92 Re: Barijatrijska hirurgija u BiH

Post by sine_nomine »

Pozdrav svima! Da li ima jos neko ovdje? :)

Planiram uraditi g.bajpas. Da li ima u BiH igdje privatno osim u Tuzli u Plavoj poliklinici? Isla bih tu ali imaju bas lose recenzije na Googleu…

Znam da ima u Opcoj bolnici, ali ne znam za iskustva, koliko se ceka na operaciju i sl.

Koja su vasa misljenja? Hvala puno
Post Reply