Bankovna kartica pomoc

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Simply_Red

Bankovna kartica pomoc

Post by Simply_Red » 17/05/2010 15:50

Pozdrav svima.

Ovakva je situacija: u roku od par dana (najvise 5), moram rezervisati jedan let za Tursku. Našao sam da mi je najjeftinije da idem iz beograda, i to drasticno jeftinije. Problem je sto traze (logicno), da uplatu izvrsim karticom, koju ja nikada nisam imao, a ukoliko bih uplatio sa tudjom karticom oni traze da ta osoba bude sa mnom na check-inu sto otpada. Danas sam mislio ici po bankama ali sam skontao da mi je ovako brze, valjda ce neko znati. Dakle treba mi obicna kartica, nista privilegije nista ovo-ono, jer sam student, nemam primanja, dakle kartica na koju mogu uplacivati i uzimati novac sa nje, ali u sto brzem roku da bude gotova. Zna li iko gdje bih to mogao odraditi i da li je moguce?

Rimad

Re: Bankovna kartica pomoc

Post by Rimad » 17/05/2010 16:42

Ja uvijek izbjegavam da plaćam karticom, zbog sigurnosnih razloga. Nasreću, uvijek je postojala opcija da uplatu izvršim preko banke. U tom slučaju moraš imati devizni račun. Mislim dati je potrebna samo CIPSova prijavnica i lična. Loša strana je što banka uzima mislim oko 10-20 eura provizije, ili to ide po procentu - nisam siguran.

Pogledaj da li ima drugih opcija plaćanja.

Malo mi je sumnjivo da ne možeš uplatiti koristeći tuđu kartica - valjda se ovako obezbjeđuju protiv zloupotreba.

Još nešto. Ne možeš sa bilo kojom karticom plaćati preko interneta, tako da ti opcija neke "najobičnije kartice otpada".
Last edited by Rimad on 17/05/2010 16:47, edited 1 time in total.

Michun

Post by Michun » 17/05/2010 16:46

Debitna kartica ti treba...
Jedini problem je sto za 5 dana ni u jednoj banci ti nece biti gotova.
Trazi ili da uplatis na neki racun ili nadji nekoga u Bgd da ti plati karticom.

akcija007

Post by akcija007 » 17/05/2010 19:38

Rijetko koja aviokompanija prima debitne kartice (maestro ili Visa electron); tebi za te svrhe treba kreditna kartica
Ne znam gdje putujes ,ukoliko putujes ka Aziji ili Australiji oni znaju traziti na uvid kreditnu karticu s kojom je placena avio karta. U tom slucaju kopiras kreditnu karticu i prvu i zadnju stranu gdje je potpis korisnika kartice i jos pored toga ti korisnik kartice napise na obicnom A 4 papiru da je za tebe platio tu i tu avio kartu br leta ...bala bla... i potpise se identicno kao kreditnoj i ako te upitaju na check inn-u to das i sve OK.

Ne znam, s kojom avio kompanijom i gdje putujes tu kartu koju si nasao na netu mozes naci i u turistickim agencijama u gradu ili u predstavnistvu u sarajevu aviokompanije s kojom letis iz BEG. bit ce za nekih 10-20 eur skuplja nego ta karta na netu ali mozes zato i cashom platiti .

Chayna

Post by Chayna » 17/05/2010 21:43

Mozda bi i mogao negdje dobiti debitnu karticu za 5 dana, ali kao što ti neko gore reče, tebi treba kreditna, malo koja avio kompanija ili hotel prihvataju plaćanje debitnom karticom. Kreditnu ne možeš baš izganjat za 5 dana, a pošto si student mislim da svakako ne bi mogao dobiti, mislim to je kao kredit, trebaš raditi... Uglavnom, provjeri da li se može rezervisati karta na tuđe ime, kao da neko kupi kartu za tebe/tj. kupi tebi, mislim da može, i onda neka taj neko plati svojom kreditnom karticom... Javi ako išta uspije, sretno:)

h_poaro

Post by h_poaro » 17/05/2010 22:00

Simply_Red wrote:Pozdrav svima.

Ovakva je situacija: u roku od par dana (najvise 5), moram rezervisati jedan let za Tursku. Našao sam da mi je najjeftinije da idem iz beograda, i to drasticno jeftinije. Problem je sto traze (logicno), da uplatu izvrsim karticom, koju ja nikada nisam imao, a ukoliko bih uplatio sa tudjom karticom oni traze da ta osoba bude sa mnom na check-inu sto otpada. Danas sam mislio ici po bankama ali sam skontao da mi je ovako brze, valjda ce neko znati. Dakle treba mi obicna kartica, nista privilegije nista ovo-ono, jer sam student, nemam primanja, dakle kartica na koju mogu uplacivati i uzimati novac sa nje, ali u sto brzem roku da bude gotova. Zna li iko gdje bih to mogao odraditi i da li je moguce?

Pokušaj u Turkish Ziraat Banci, objasni problem i zamoli za žurnost...

interwal

Post by interwal » 17/05/2010 23:02

Simply_Red wrote:Pozdrav svima.

Jesi siguran da je ovo tačno? Platio sam nekoliko puta karte sa karticom koja nije išla sa mnom i nikad nisam imao problema. Koliko znam, samo trebaš ostaviti kontakt osobe čija je kartica i aviokompanija će je kontaktirati ukoliko bude nekih problema sa rezervacijom/plaćanjem.

EDIT: što se tiče kartica, većinu rezervacija možeš obaviti korištenjem debitne kartice, ako ima CSC broj

Gray

Post by Gray » 17/05/2010 23:40

A zašto se avioni i hoteli moraju plaćati kreditnom karticom, šta fali debitnoj ako na njoj ima dovoljno sredstava?

melb26sa

Post by melb26sa » 19/05/2010 02:36

Gray wrote:A zašto se avioni i hoteli moraju plaćati kreditnom karticom, šta fali debitnoj ako na njoj ima dovoljno sredstava?

Kreditna za avion - u slucaju problema sa aviokompanijom/agencijom da mozes stornirati placanje, podici prituzbu i dobiti svoje pare nazad. Tu je jos i osiguranje puta preko kreditne kartice kao i npr nagradne milje koje se dobiju za koristenje kreditne kartice. Tu opciju debitna kartica nema, to je trenutno placanje usluge a poslije toga se zali kome hoces u vecini slucajeva povrata novca nema.

Hoteli - hoteli stave odredjeni iznos na "rezervu" i ako imas malo novca na debitnoj mozes otici i u minus i placati penale za to. Obicno se pare vrate nazad na tvoju karticu nakon sto zavrsis sa boravkom u hotelu i oni se uvjere da nije bilo koristenja cjelokupnog mini-bara u sobi, lupanja i slicno. Sa kreditnom karticom tih problema nema jer pare posudjujes od banke, nisu tvoje, a sigurno imas veci limit s kojim mozes racunati nego na debitnoj. Opet ostaje za osiguranje, ako nisi zadovoljan uslugom, mozes podici prituzbu sa izdavaocem kreditne kartice koji onda tebe predstavlja protiv hotela.

Sve gore navedeno se odnosti na kreditne i debitne u USA, ne znam kakve mehanizme osiguranja nude BiH banke.

Oxygenn

Post by Oxygenn » 23/05/2010 13:42

akcija007 wrote:Rijetko koja aviokompanija prima debitne kartice (maestro ili Visa electron); tebi za te svrhe treba kreditna kartica
Ne znam gdje putujes ,ukoliko putujes ka Aziji ili Australiji oni znaju traziti na uvid kreditnu karticu s kojom je placena avio karta.
U tom slucaju kopiras kreditnu karticu i prvu i zadnju stranu gdje je potpis korisnika kartice i jos pored toga ti korisnik kartice napise na obicnom A 4 papiru da je za tebe platio tu i tu avio kartu br leta ...bala bla... i potpise se identicno kao kreditnoj i ako te upitaju na check inn-u to das i sve OK.

Ne znam, s kojom avio kompanijom i gdje putujes tu kartu koju si nasao na netu mozes naci i u turistickim agencijama u gradu ili u predstavnistvu u sarajevu aviokompanije s kojom letis iz BEG. bit ce za nekih 10-20 eur skuplja nego ta karta na netu ali mozes zato i cashom platiti .

Nikad ne kopirati/ostavljati kopiju zadnje strane VISA/Maestro kartica kod strane trecih osoba radi CVV Number
da nebi doslo do zloupotrebe kartice

akcija007

Post by akcija007 » 03/01/2012 19:11

da ne otvaram neku novu temu nasao sam ovu pa da uputim pitanje.

Naime, zelim izvaditi kreditnu revolving karticu. Kako sam cesto vani, i htio bih je provlaciti najisplativije mi je u UniCreditu medjutim, preko njih ne mogu primati platu a promjenili su uslove izdavanja tako da ta banka otpada.
Raiffeisen otpada jer obracunavaju proviziju za konverziju u inostarnstvu od 2%.

Krug mi se suzio na Intesu i banjalucku Novu banku.

Nova Banka nema kursnih u inostranstvu, izadju je bez ziranata, godisnja clanairan je 30KM, ali brate naplacuju izvod svaki mjesec koristio karticu ili ne 3,50KM. Bezobrazno+ ako zelis vidjeti stanje kreditnog racuna na bankomatu skinuti ti 0,30KM. Bez ziranata je izdaju uz administrativnu zabranu ovjerenu u firmi

Zna li ko s kreditnom revolving Intese osim godisnje clanarine od 20KM ima li jos kakvih troskova,naplacuju li kursne razlike u iostarnstvu ? I intesa izdaje bez ziranata ali uz 2 mjenice.

Hypo isto skupa, naplacuju u inostranstvu trosak konverzije 1,25%, a NLB 1,50%.

Ne znam u kojoj banci da izvadim ? Bio sam se zagrijao za Novu banku al kad sam vidio da je 3,50KM dostava izvoda odustao sam....

tester33

Post by tester33 » 04/01/2012 13:06

akcija007 wrote:da ne otvaram neku novu temu nasao sam ovu pa da uputim pitanje.

Naime, zelim izvaditi kreditnu revolving karticu. Kako sam cesto vani, i htio bih je provlaciti najisplativije mi je u UniCreditu medjutim, preko njih ne mogu primati platu a promjenili su uslove izdavanja tako da ta banka otpada.
Raiffeisen otpada jer obracunavaju proviziju za konverziju u inostarnstvu od 2%.

Krug mi se suzio na Intesu i banjalucku Novu banku.

Nova Banka nema kursnih u inostranstvu, izadju je bez ziranata, godisnja clanairan je 30KM, ali brate naplacuju izvod svaki mjesec koristio karticu ili ne 3,50KM. Bezobrazno+ ako zelis vidjeti stanje kreditnog racuna na bankomatu skinuti ti 0,30KM. Bez ziranata je izdaju uz administrativnu zabranu ovjerenu u firmi

Zna li ko s kreditnom revolving Intese osim godisnje clanarine od 20KM ima li jos kakvih troskova,naplacuju li kursne razlike u iostarnstvu ? I intesa izdaje bez ziranata ali uz 2 mjenice.

Hypo isto skupa, naplacuju u inostranstvu trosak konverzije 1,25%, a NLB 1,50%.

Ne znam u kojoj banci da izvadim ? Bio sam se zagrijao za Novu banku al kad sam vidio da je 3,50KM dostava izvoda odustao sam....

Revolving je inace skup sport, kursne razlike ti naplacuje svaka banka jer si svakako u inostranstvu a izdata kartice je u KM valuti ( u BiH izdata). Ako ce ti biti sta lakse pogledaj cjenovnik na web stranici procredit banke..... Ona je jedina banka koja ima cjenovnik na internetu .... pa mozes otprilike vidjeti koji su troskovi. (napomena: banke mijenjaju cjenovnik svaka 3 mjeseca).

P.S. Cijene su iste u svim bankama na kraju obracunskog perioda ..... samo eto ima malo laznog marketinga.

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 07/01/2012 15:29

akcija007: Ja ti preporučujem ovu karticu... Kao stvorena za tebe. :)

Post Reply