Bankarska udba

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1 Bankarska udba

Post by sportman1 »

Vozda raja.
-Zanima me vas komentar na zadiranje u privatnost kod saradnje sa bankama tipa davanja licnih podataka koji nemaju veze sa bankom.
Uslovljavanje isplate i uplate, azuriranje podataka pod prijetnjom otkaza racuna isl

Smeta li vas to i koliko,

a racun u banci morate da imate i oni to znaju.

zato i sve to.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#2 Re: Bankarska udba

Post by klixoris »

Na koje licne podatke konkretno mislis ?

Generalno su banke duzne prikupljati dosta podataka od svojih klijenata, primarno zbog zakona o sprecavanju pranja novca i fin. terorizma...
Ako ti to toliko smeta, Agencija za zastitu licnih podataka priprema novi zakon, prakticno kopija GDPR-a koji je vec na snazi u svim EU zemljama (od 5.2018.), a i realno je da GDPR dodje i ovdje jer dosta banaka radi i sa EU gradjanima. Ovaj zakon ce ti dati pravo da znas sta tacno banka radi sa tvojim podacima, gdje ih cuva, a i da zatrazis da ih sve obrisu npr kad zatvoris racun i sl :thumbup:
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#3 Re: Bankarska udba

Post by Henry Chinaski »

Ako imaš pametni telefon, aktivno koristiš Facebook ili neke druge društvene mreže, ako često koristiš naprednije servise na internetu onda nemaš šta da brineš. Svi znaju o tebi više nego što ti znaš.
Nakon toga ti davanje matičnog broja ili adrese dođe kao zajebancija. Opusti se i pomiri da slobodna volja ili privatnost ne postoje. Misliš ono što ti se servira da misliš, a tvoje podatke ima onaj ko želi da ima. Pitanje je samo da li tvoje podatke neko želi koristiti...
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#4 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

klixoris wrote:Na koje licne podatke konkretno mislis ?

Generalno su banke duzne prikupljati dosta podataka od svojih klijenata, primarno zbog zakona o sprecavanju pranja novca i fin. terorizma...
Ako ti to toliko smeta, Agencija za zastitu licnih podataka priprema novi zakon, prakticno kopija GDPR-a koji je vec na snazi u svim EU zemljama (od 5.2018.), a i realno je da GDPR dodje i ovdje jer dosta banaka radi i sa EU gradjanima. Ovaj zakon ce ti dati pravo da znas sta tacno banka radi sa tvojim podacima, gdje ih cuva, a i da zatrazis da ih sve obrisu npr kad zatvoris racun i sl :thumbup:

koje podatke?? bolje da si pitao koje ne??
evo mene pita sta sam radio u proslosti i trazi potpis na to. ja odbijem da potpisem i ona ode kod nekoga i nema je 20 minuta da bi mi isplatila ono sto je moje.
znaci USLOVLJAVA mi isplatu mog novca.

od poslodavca ime, plata do povrsine stana i broja clanova u stanu...sta ne pitaju??
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#5 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

Henry Chinaski wrote:Ako imaš pametni telefon, aktivno koristiš Facebook ili neke druge društvene mreže, ako često koristiš naprednije servise na internetu onda nemaš šta da brineš. Svi znaju o tebi više nego što ti znaš.
Nakon toga ti davanje matičnog broja ili adrese dođe kao zajebancija. Opusti se i pomiri da slobodna volja ili privatnost ne postoje. Misliš ono što ti se servira da misliš, a tvoje podatke ima onaj ko želi da ima. Pitanje je samo da li tvoje podatke neko želi koristiti...

u pravu si ako ti sam das. ja ne dam i u banci najcesce odgovaram sa BEZ KOMENTARA. ona se samo iznenadi.
znaju dosta o svakome a znaju najvise o onome ko saradjuje sa njima.
zato ne saradjuj.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#6 Re: Bankarska udba

Post by Henry Chinaski »

sportman1 wrote:
Henry Chinaski wrote:Ako imaš pametni telefon, aktivno koristiš Facebook ili neke druge društvene mreže, ako često koristiš naprednije servise na internetu onda nemaš šta da brineš. Svi znaju o tebi više nego što ti znaš.
Nakon toga ti davanje matičnog broja ili adrese dođe kao zajebancija. Opusti se i pomiri da slobodna volja ili privatnost ne postoje. Misliš ono što ti se servira da misliš, a tvoje podatke ima onaj ko želi da ima. Pitanje je samo da li tvoje podatke neko želi koristiti...

u pravu si ako ti sam das. ja ne dam i u banci najcesce odgovaram sa BEZ KOMENTARA. ona se samo iznenadi.
znaju dosta o svakome a znaju najvise o onome ko saradjuje sa njima.
zato ne saradjuj.
Slažem se da su banke seratori ali ne znam šta misliš da ćeš postići time što ne daš neke podatke? Misliš da će o tebi znati manje? Ili ćeš samo ti imati više problema jer tjeraš svoj princip.
Jebeš cure na šalteru koje nisu krive nego im je rečeno šta da rade i iživljavaš se na njima i tebi se stvari komplikuju. Oni koji su stvarno krivi za to nemaju pojma ni o tebi ni o tvojim sranjima...
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#7 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

Henry Chinaski wrote:
sportman1 wrote:
Henry Chinaski wrote:Ako imaš pametni telefon, aktivno koristiš Facebook ili neke druge društvene mreže, ako često koristiš naprednije servise na internetu onda nemaš šta da brineš. Svi znaju o tebi više nego što ti znaš.
Nakon toga ti davanje matičnog broja ili adrese dođe kao zajebancija. Opusti se i pomiri da slobodna volja ili privatnost ne postoje. Misliš ono što ti se servira da misliš, a tvoje podatke ima onaj ko želi da ima. Pitanje je samo da li tvoje podatke neko želi koristiti...

u pravu si ako ti sam das. ja ne dam i u banci najcesce odgovaram sa BEZ KOMENTARA. ona se samo iznenadi.
znaju dosta o svakome a znaju najvise o onome ko saradjuje sa njima.
zato ne saradjuj.
Slažem se da su banke seratori ali ne znam šta misliš da ćeš postići time što ne daš neke podatke? Misliš da će o tebi znati manje? Ili ćeš samo ti imati više problema jer tjeraš svoj princip.
Jebeš cure na šalteru koje nisu krive nego im je rečeno šta da rade i iživljavaš se na njima i tebi se stvari komplikuju. Oni koji su stvarno krivi za to nemaju pojma ni o tebi ni o tvojim sranjima...


kako se meni komplikuje ? ne kontam.
ti im daj sve sto traze ako ti ne smeta.
potpisuj sve sto ti ponude.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#8 Re: Bankarska udba

Post by Tomahawk11 »

Generalno se traže svakakve gluposti u bankama.
Da li se treba brinuti zbog toga? Ne.
Prošla su vremena kad te se može naguziti zbog kopije LK ili matičnog broja.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#9 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

Tomahawk11 wrote:Generalno se traže svakakve gluposti u bankama.
Da li se treba brinuti zbog toga? Ne.
Prošla su vremena kad te se može naguziti zbog kopije LK ili matičnog broja.

pa moze jarane samo ako su zlonamjerni.
mogu preko telefona npr. naruciti smrtfon na tvoje ime ili pretplatu.
ne zivkaju oni djaba po cijeli dan. to je posao.
sklapanje ugovora na daljinu se zove.
to je druga tema.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#10 Re: Bankarska udba

Post by klixoris »

sportman1 wrote:
klixoris wrote:Na koje licne podatke konkretno mislis ?

Generalno su banke duzne prikupljati dosta podataka od svojih klijenata, primarno zbog zakona o sprecavanju pranja novca i fin. terorizma...
Ako ti to toliko smeta, Agencija za zastitu licnih podataka priprema novi zakon, prakticno kopija GDPR-a koji je vec na snazi u svim EU zemljama (od 5.2018.), a i realno je da GDPR dodje i ovdje jer dosta banaka radi i sa EU gradjanima. Ovaj zakon ce ti dati pravo da znas sta tacno banka radi sa tvojim podacima, gdje ih cuva, a i da zatrazis da ih sve obrisu npr kad zatvoris racun i sl :thumbup:

koje podatke?? bolje da si pitao koje ne??
evo mene pita sta sam radio u proslosti i trazi potpis na to. ja odbijem da potpisem i ona ode kod nekoga i nema je 20 minuta da bi mi isplatila ono sto je moje.
znaci USLOVLJAVA mi isplatu mog novca.

od poslodavca ime, plata do povrsine stana i broja clanova u stanu...sta ne pitaju??
Ja na svom racunu redovno uplacujem/isplacujem vece iznose i osim kartice (potrebna za uplatu/isplatu) i licne karte (da potvrdi da sam to stvarno ja) nikad mi u zivotu nikakav drugi podatak nisu trazili...
Mozda koristis neku specificnu uslugu pa im trebaju dodatni podaci...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11 Re: Bankarska udba

Post by Tomahawk11 »

sportman1 wrote:
Tomahawk11 wrote:Generalno se traže svakakve gluposti u bankama.
Da li se treba brinuti zbog toga? Ne.
Prošla su vremena kad te se može naguziti zbog kopije LK ili matičnog broja.

pa moze jarane samo ako su zlonamjerni.
mogu preko telefona npr. naruciti smrtfon na tvoje ime ili pretplatu.
ne zivkaju oni djaba po cijeli dan. to je posao.
sklapanje ugovora na daljinu se zove.
to je druga tema.
Ako pričamo o bankama, onda to nije tema :D
Eto i sam kažeš :thumbup:

Nekad se s kopijom tuđe LK moglo svašta.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#12 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

Tomahawk11 wrote:
sportman1 wrote:
Tomahawk11 wrote:Generalno se traže svakakve gluposti u bankama.
Da li se treba brinuti zbog toga? Ne.
Prošla su vremena kad te se može naguziti zbog kopije LK ili matičnog broja.

pa moze jarane samo ako su zlonamjerni.
mogu preko telefona npr. naruciti smrtfon na tvoje ime ili pretplatu.
ne zivkaju oni djaba po cijeli dan. to je posao.
sklapanje ugovora na daljinu se zove.
to je druga tema.
Ako pričamo o bankama, onda to nije tema :D
Eto i sam kažeš :thumbup:

Nekad se s kopijom tuđe LK moglo svašta.

smijesno mi je da u neuredjenim drzavama tipa bih to nije moguce.
kazem ti da moze. sa tvojom lk moze teoretski podic i kredit na tvoje ime.
Last edited by sportman1 on 23/04/2019 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#13 Re: Bankarska udba

Post by Henry Chinaski »

Svakom svoje ali suština je da je banka zadnja koja će zloupotrijebiti tvoje lične podatke na nelegalan način.
Vjerovatno, podatke koji se mogu zloupotrijebiti ima puno drugih ljudi ili institucija, a da to i ne znaš.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#14 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

klixoris wrote:
sportman1 wrote:
klixoris wrote:Na koje licne podatke konkretno mislis ?

Generalno su banke duzne prikupljati dosta podataka od svojih klijenata, primarno zbog zakona o sprecavanju pranja novca i fin. terorizma...
Ako ti to toliko smeta, Agencija za zastitu licnih podataka priprema novi zakon, prakticno kopija GDPR-a koji je vec na snazi u svim EU zemljama (od 5.2018.), a i realno je da GDPR dodje i ovdje jer dosta banaka radi i sa EU gradjanima. Ovaj zakon ce ti dati pravo da znas sta tacno banka radi sa tvojim podacima, gdje ih cuva, a i da zatrazis da ih sve obrisu npr kad zatvoris racun i sl :thumbup:

koje podatke?? bolje da si pitao koje ne??
evo mene pita sta sam radio u proslosti i trazi potpis na to. ja odbijem da potpisem i ona ode kod nekoga i nema je 20 minuta da bi mi isplatila ono sto je moje.
znaci USLOVLJAVA mi isplatu mog novca.

od poslodavca ime, plata do povrsine stana i broja clanova u stanu...sta ne pitaju??
Ja na svom racunu redovno uplacujem/isplacujem vece iznose i osim kartice (potrebna za uplatu/isplatu) i licne karte (da potvrdi da sam to stvarno ja) nikad mi u zivotu nikakav drugi podatak nisu trazili...
Mozda koristis neku specificnu uslugu pa im trebaju dodatni podaci...


sjeti se sta su sve trazili kada si prvi put otvarao racun.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#15 Re: Bankarska udba

Post by Tomahawk11 »

sportman1 wrote:
smijesno mi je da u neuredjenim drzavama tipa bih to nije moguce.
kazem ti da moze. sa tvojom lk moze teoretski podic i kredit na tvoje ime.
Ok, ja ti dam svoju ličnu, ti podigni kredit. Ja sve vraćam ako uspiješ.
Ako ne, ti meni cifru koju si htio podići. Može?
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#16 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

Henry Chinaski wrote:Svakom svoje ali suština je da je banka zadnja koja će zloupotrijebiti tvoje lične podatke na nelegalan način.
Vjerovatno, podatke koji se mogu zloupotrijebiti ima puno drugih ljudi ili institucija, a da to i ne znaš.

daju tvoj broj telefona svom osiguravajucem drustvu i oni te pocnu zivkati. nude ovo i ono.
oni mozda daju nekome trecem.
ne znam ali znam za ugovore na daljinu i svako malo pozivanje tinejdzera koji ti nude telekom usluge.
ti kazes DA slucajno i sklopljen je ugovor.
narudzba ti dolazi kuci.
pa ti otkazuj.


odakle im tvoj broj telefona i adresa i ime i prezime.
ODAKLE???
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#17 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

Tomahawk11 wrote:
sportman1 wrote:
smijesno mi je da u neuredjenim drzavama tipa bih to nije moguce.
kazem ti da moze. sa tvojom lk moze teoretski podic i kredit na tvoje ime.
Ok, ja ti dam svoju ličnu, ti podigni kredit. Ja sve vraćam ako uspiješ.
Ako ne, ti meni cifru koju si htio podići. Može?

ne kontas.
bilo je i takvih slucajeva.
moras znati da i u bankama rade uglavnom nekompetentni radnici.
ne bih se kladio.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#18 Re: Bankarska udba

Post by Tomahawk11 »

sportman1 wrote:
ne kontas.
bilo je i takvih slucajeva.
moras znati da i u bankama rade uglavnom nekompetentni radnici.
ne bih se kladio.
Bilo. Prije 10 godina.
Pričamo o situaciji kakva je danas.
Šta znači to nekompetentni radnici?
Misliš, oni kojima zasijaju pare, pa krenu u neke pronevjere?
Vjeruj da ne može ništa s tvojom kopijom lične karte, cipsovom prijavnicom bez tebe samog.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#19 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

Tomahawk11 wrote:
sportman1 wrote:
ne kontas.
bilo je i takvih slucajeva.
moras znati da i u bankama rade uglavnom nekompetentni radnici.
ne bih se kladio.
Bilo. Prije 10 godina.
Pričamo o situaciji kakva je danas.
Šta znači to nekompetentni radnici?
Misliš, oni kojima zasijaju pare, pa krenu u neke pronevjere?
Vjeruj da ne može ništa s tvojom kopijom lične karte, cipsovom prijavnicom bez tebe samog.


znaci da je javasluk na visokom nivou. znaci da ne znaju svoj posao do kraja.
bih je rovita drzava i danas i prije.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#20 Re: Bankarska udba

Post by JThomas »

rovita jeste, ali se pljačka centralizuje, u svim segmentima, i javnom i privatnom. danas nije poštenije, ali gotovo svaka šema koju je obični radnik mogao napraviti prije 10 godina danas ne radi. ono što je u javnom preduzeću mogao svaki radnik danas može član uprave, a ono što je mogao član uprave danas mora ići na glavni odbor stranke. ne krade se manje, ali krade manje ljudi.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#21 Re: Bankarska udba

Post by Tomahawk11 »

JThomas wrote:rovita jeste, ali se pljačka centralizuje, u svim segmentima, i javnom i privatnom. danas nije poštenije, ali gotovo svaka šema koju je obični radnik mogao napraviti prije 10 godina danas ne radi. ono što je u javnom preduzeću mogao svaki radnik danas može član uprave, a ono što je mogao član uprave danas mora ići na glavni odbor stranke. ne krade se manje, ali krade manje ljudi.
:thumbup:
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#22 Re: Bankarska udba

Post by sportman1 »

JThomas wrote:rovita jeste, ali se pljačka centralizuje, u svim segmentima, i javnom i privatnom. danas nije poštenije, ali gotovo svaka šema koju je obični radnik mogao napraviti prije 10 godina danas ne radi. ono što je u javnom preduzeću mogao svaki radnik danas može član uprave, a ono što je mogao član uprave danas mora ići na glavni odbor stranke. ne krade se manje, ali krade manje ljudi.

jel prije nekoliko godina cojek ukrao u centralnoj banci brdo love. obican radnik
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#23 Re: Bankarska udba

Post by Tomahawk11 »

To što je on ukrao u banci nikako nije na štetu tebe kao klijenta. Te pare su osigurane.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#24 Re: Bankarska udba

Post by un1ted »

Tomahawk11 wrote:
sportman1 wrote:
smijesno mi je da u neuredjenim drzavama tipa bih to nije moguce.
kazem ti da moze. sa tvojom lk moze teoretski podic i kredit na tvoje ime.
Ok, ja ti dam svoju ličnu, ti podigni kredit. Ja sve vraćam ako uspiješ.
Ako ne, ti meni cifru koju si htio podići. Može?
Nije baš kredit, ali nešto slično



User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#25 Re: Bankarska udba

Post by klixoris »

sportman1 wrote: sjeti se sta su sve trazili kada si prvi put otvarao racun.
Pa nisu mi trazili nista vise od osnovnih podataka potrebnih za otvaranje racuna. Ime, prezime, JMBG, adresa stanovanja i to je to
Post Reply