Banka - vođenje računa 10 KM ????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#1 Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

Uočio sam da mi banka uzima 10 KM za vođenje računa mjesečno! :run:

Je li to moguće? Ne koristim internet bankarstvo i slične usluge, imam samo račun i debitnu karticu.

Banka je ProCredit
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by studiorum_tuzlaensis »

jok, to je nemoguće...


hahaha :sax:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by plain vanilla »

sarajevosa wrote:Uočio sam da mi banka uzima 10 KM za vođenje računa mjesečno! :run:

Je li to moguće? Ne koristim internet bankarstvo i slične usluge, imam samo račun i debitnu karticu.

Banka je ProCredit
Meni je banka prije nekoliko godina naplacivala 5KM za usluge koje nisam ni trazila. Kad sam rekla da necu nista osim izvoda na mail, trazili 20KM da ugase to sto nisam trazila. Ja platim i zatvorim racun. :evil:
Sad placam 2,5KM, a doskora je bilo 1,5KM.
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#4 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

plain vanilla wrote:
sarajevosa wrote:Uočio sam da mi banka uzima 10 KM za vođenje računa mjesečno! :run:

Je li to moguće? Ne koristim internet bankarstvo i slične usluge, imam samo račun i debitnu karticu.

Banka je ProCredit
Meni je banka prije nekoliko godina naplacivala 5KM za usluge koje nisam ni trazila. Kad sam rekla da necu nista osim izvoda na mail, trazili 20KM da ugase to sto nisam trazila. Ja platim i zatvorim racun. :evil:
Sad placam 2,5KM, a doskora je bilo 1,5KM.
je li procredit i jesi ostao u istoj banci ili je ovo 2,5 u novoj?
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#5 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

studiorum_tuzlaensis wrote:jok, to je nemoguće...


hahaha :sax:
pa jest, samo tako povećat da i ne znaš. Mogli su staviti i 300 KM i kad nuliram na računu da mi kažu šta ću ti ja tolika je provizija? A bila 2 KM..
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#6 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by plain vanilla »

sarajevosa wrote:
plain vanilla wrote:
sarajevosa wrote:Uočio sam da mi banka uzima 10 KM za vođenje računa mjesečno! :run:

Je li to moguće? Ne koristim internet bankarstvo i slične usluge, imam samo račun i debitnu karticu.

Banka je ProCredit
Meni je banka prije nekoliko godina naplacivala 5KM za usluge koje nisam ni trazila. Kad sam rekla da necu nista osim izvoda na mail, trazili 20KM da ugase to sto nisam trazila. Ja platim i zatvorim racun. :evil:
Sad placam 2,5KM, a doskora je bilo 1,5KM.
je li procredit i jesi ostao u istoj banci ili je ovo 2,5 u novoj?
Ugasila racun i presla u drugu banku.
Nije procredit. Bila u sparkasse, sad intesa. Moras kad otvarar racun naglasiti da neces nikakve dodatne usluge, inace ti navale sta hoce, a ti potpises.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#7 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by Ci-Nick »

sarajevosa wrote:Uočio sam da mi banka uzima 10 KM za vođenje računa mjesečno! :run:

Je li to moguće? Ne koristim internet bankarstvo i slične usluge, imam samo račun i debitnu karticu.

Banka je ProCredit
Jednom godišnje ti VISA ( ukoliko imaš njihovu karticu) naplati članarinu 10 KM.
Ono najjednostavnije vođenje računa je 2,5 do 3 KM.
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#8 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

plain vanilla wrote: Ugasila racun i presla u drugu banku.
Nije procredit. Bila u sparkasse, sad intesa. Moras kad otvarar racun naglasiti da neces nikakve dodatne usluge, inace ti navale sta hoce, a ti potpises.
Aha razumijem, kod tebe su kroz dodatne usluge, a kod mene je bilo 2 KM 10-tak godina a sad odjednom 5 pa 10 :roll:

@Ci-Nick
To je ok, ili kad novu karticu uzmeš, ali ovo je kod mene mjesečno 10 KM :D Šta mislite mogu li se nekako žalit banci pa da mi vrate :D
Last edited by sarajevosa on 01/10/2018 17:14, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#9 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by plain vanilla »

sarajevosa wrote:
plain vanilla wrote: Ugasila racun i presla u drugu banku.
Nije procredit. Bila u sparkasse, sad intesa. Moras kad otvarar racun naglasiti da neces nikakve dodatne usluge, inace ti navale sta hoce, a ti potpises.
Aha razumijem, kod tebe su kroz dodatne usluge, a kod mene je bilo 2 KM 10-tak godina a sad odjednom 5 pa 10 :roll:
Odes u banku i pitas ili nazoves. Ne dam da mi kradu pare, zasto da im poklanjam 50KM godisnje?
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#10 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

Tako je, u mom slučaju 10 KM x 12 = 120 KM godišnje :roll: :lol:
Volio bi kad bi mi neko rekao da se mogu žalit, kao da nisam znao i da mi nisu rekli da su povećali proviziju
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#11 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by ExNihilo »

ProCredit nema klasično vođenje računa. Riječ je o paketu usluga, koji uključuje, otprilike, vođenje BAM tekućeg i štednog, vođenje EUR tekućeg i štednog, internet bankarstvo sa 20 transakcija mjesečno bez naknade, tri dizanja mjesečno na tuđim bankomatima bez naknade, te još neke pogodnosti.

Dakle, sve to je cener. I to po principu: sve ili ništa.
tragac
Posts: 21
Joined: 18/03/2009 13:07

#12 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by tragac »

Bio sam u ProCredit banci i iz istog razloga pobjegao u Union banku. Imam sve isto za 2 KM
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#13 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by Trebam te »

sarajevosa wrote:Uočio sam da mi banka uzima 10 KM za vođenje računa mjesečno! :run:

Je li to moguće? Ne koristim internet bankarstvo i slične usluge, imam samo račun i debitnu karticu.

Banka je ProCredit
Sramota :shock:
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#14 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

ExNihilo wrote:ProCredit nema klasično vođenje računa. Riječ je o paketu usluga, koji uključuje, otprilike, vođenje BAM tekućeg i štednog, vođenje EUR tekućeg i štednog, internet bankarstvo sa 20 transakcija mjesečno bez naknade, tri dizanja mjesečno na tuđim bankomatima bez naknade, te još neke pogodnosti.

Dakle, sve to je cener. I to po principu: sve ili ništa.
hehe to su ti sve dodatne usluge. Osnovno je imati račun i debitnu karticu.

Internet bankarstvo nemam tako da to 20 gratis transakcija nemam koristi, a ovo što kažeš povlačenje novca s računa gratis to su tek zadnjih 20 dana uveli (tek dobio karticu). Znači nije sve cener kako kažeš na kraju, nemam internet bankarstva tako da nije to uračunato u cener :D Razumiješ li da sam stari korisnik i da je bilo sve oko 2 KM i da su sredinom 2017 povećali na 5 a krajem 2017 na 10 KM, dok ja imam sve iste usluge (osnovne) kao i prije.

Ovo se ubilo za klix članak, kako banka uzima 10 KM bez ikakvog razloga i bez da kaže postojećim korisnicima. A osim tog pozatvarali sve banke ostale još 2-3 u sarajevu, tako da i to "gratis" na tuđim bankomatima je čisti marketing - na tuđim dizat jer nemaju više svojih :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#15 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by ExNihilo »

sarajevosa wrote:
ExNihilo wrote:ProCredit nema klasično vođenje računa. Riječ je o paketu usluga, koji uključuje, otprilike, vođenje BAM tekućeg i štednog, vođenje EUR tekućeg i štednog, internet bankarstvo sa 20 transakcija mjesečno bez naknade, tri dizanja mjesečno na tuđim bankomatima bez naknade, te još neke pogodnosti.

Dakle, sve to je cener. I to po principu: sve ili ništa.
hehe to su ti sve dodatne usluge. Osnovno je imati račun i debitnu karticu.

Internet bankarstvo nemam tako da to 20 gratis transakcija nemam koristi, a ovo što kažeš povlačenje novca s računa gratis to su tek zadnjih 20 dana uveli (tek dobio karticu). Znači nije sve cener kako kažeš na kraju, nemam internet bankarstva tako da nije to uračunato u cener :D Razumiješ li da sam stari korisnik i da je bilo sve oko 2 KM i da su sredinom 2017 povećali na 5 a krajem 2017 na 10 KM, dok ja imam sve iste usluge (osnovne) kao i prije.

Ovo se ubilo za klix članak, kako banka uzima 10 KM bez ikakvog razloga i bez da kaže postojećim korisnicima. A osim tog pozatvarali sve banke ostale još 2-3 u sarajevu, tako da i to "gratis" na tuđim bankomatima je čisti marketing - na tuđim dizat jer nemaju više svojih :D
Prijatelju, to su dodatne usluge u Unicreditu gdje modularno sastavljaš svoj paket. U ProCreditu je riječ o jednom integralnom proizvodu.

Tih 10 KM koje plaćaš pokrivaju i internet bankarstvo. Da li si ga aktivirao i da li ga koristiš - to je druga priča. Poenta je da plaćaš tu uslugu i možeš koristiti istu ako želiš.

Ako smatraš da te banka nije obavijestila o promjeni cjenovnika - obrati im se. Iako je daleko vjerovatnija opcija da si obavještenje zgužvao i židnuo u kantu za smeće ne pogledavši isto. Bilo kako bilo, samo je jedan način da saznaš.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#16 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by plain vanilla »

Promijeni banku.
Ja sam tad otisla u Intesu i.pitala koliko je vodjenje racuna, teta kaze 1,5KM
Hocete li mi navaljati jos gluposti da placam?
Necemo
I tako i bilo. Nedavno su i oni poskupili na 2 ili 2,5 KM, ali su.prvo poslali obavijest.
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#17 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

@ExNihilo
Super ako je ProCredit zadnjih 15 godina nudio internet bankarstvo i vođenje računa za 2 KM, ali ne vjerujem, prije bi rekao da ti griješiš
Nekako pišeš veoma samouvjereno, je li ti koristiš ProCredit banku ili radiš tamo?

@plain vanilla
Mislim da će tako i biti, ne znam samo radi plate hoće li biti procedura
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by ExNihilo »

sarajevosa wrote:@ExNihilo
Super ako je ProCredit zadnjih 15 godina nudio internet bankarstvo i vođenje računa za 2 KM, ali ne vjerujem, prije bi rekao da ti griješiš
Nekako pišeš veoma samouvjereno, je li ti koristiš ProCredit banku ili radiš tamo?

@plain vanilla
Mislim da će tako i biti, ne znam samo radi plate hoće li biti procedura
Generalni direktor banke, što pitaš?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#19 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by TRANCE »

plain vanilla wrote:Promijeni banku.
Ja sam tad otisla u Intesu i.pitala koliko je vodjenje racuna, teta kaze 1,5KM
Hocete li mi navaljati jos gluposti da placam?
Necemo
I tako i bilo. Nedavno su i oni poskupili na 2 ili 2,5 KM, ali su.prvo poslali obavijest.
Mojoj staroj trebala potvrda s pečatom o broju transakcijskog računa, u Intesi joj naplatili list papira 10 KM :lol: Uvalili joj mobilno bankarstvo, kao promotivni period, ništa se ne plaća, samo vi potpišite, naredni mjesec 2 KM dodatno skinuli. Otišla da otkaže to što su joj uvalili, zatvaranje usluge 10 KM :mrgreen:
Sve su banke manje-više ista govna i pomoći nam nema dok ne uđemo u EU, a onda ćemo možda moći koristiti internet banke kao što su N26, Revolut, Starling, Monzo i sl. koje nemaju skoro nikakvih naknada, već zarađuju na tome što koriste tuđi novac.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#20 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by plain vanilla »

TRANCE wrote:
plain vanilla wrote:Promijeni banku.
Ja sam tad otisla u Intesu i.pitala koliko je vodjenje racuna, teta kaze 1,5KM
Hocete li mi navaljati jos gluposti da placam?
Necemo
I tako i bilo. Nedavno su i oni poskupili na 2 ili 2,5 KM, ali su.prvo poslali obavijest.
Mojoj staroj trebala potvrda s pečatom o broju transakcijskog računa, u Intesi joj naplatili list papira 10 KM :lol: Uvalili joj mobilno bankarstvo, kao promotivni period, ništa se ne plaća, samo vi potpišite, naredni mjesec 2 KM dodatno skinuli. Otišla da otkaže to što su joj uvalili, zatvaranje usluge 10 KM :mrgreen:
Sve su banke manje-više ista govna i pomoći nam nema dok ne uđemo u EU, a onda ćemo možda moći koristiti internet banke kao što su N26, Revolut, Starling, Monzo i sl. koje nemaju skoro nikakvih naknada, već zarađuju na tome što koriste tuđi novac.
Nisam ja ni mislila hvaliti Intesu, samo kazem da moras jasno i glasno reci sta hoces, paziti sta potpisujes, inace ti uvale brdo gluposti.
Kroz svoj posao radim sa skoro svim bankama, tacno ne znam koja je gora.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by Sanjarko »

Nekad prije ne znam koliko godina bilo 12 km godisnje ako se nevaram, u IK banci. Pa povecali na ako se sjecam 2 km mjesecno. Sad koliko uzima ova Preventova ne znam. Ne znam koliko ni Intesa uzima mom starom. Znam da je otvaranje racuna platio dosta. A na kredit uzimaju pravo veliku proviziju.
teatrale36
Posts: 124
Joined: 24/03/2017 22:11

#22 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by teatrale36 »

Kad ih sad kupe Kinezi vjerojatno ce spustiti cijenu te usluge za 50%! Da budu konkurentni na tržištu....
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#23 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by Vladimir RUS »

TRANCE wrote:
plain vanilla wrote:Promijeni banku.
Ja sam tad otisla u Intesu i.pitala koliko je vodjenje racuna, teta kaze 1,5KM
Hocete li mi navaljati jos gluposti da placam?
Necemo
I tako i bilo. Nedavno su i oni poskupili na 2 ili 2,5 KM, ali su.prvo poslali obavijest.
Mojoj staroj trebala potvrda s pečatom o broju transakcijskog računa, u Intesi joj naplatili list papira 10 KM :lol: Uvalili joj mobilno bankarstvo, kao promotivni period, ništa se ne plaća, samo vi potpišite, naredni mjesec 2 KM dodatno skinuli. Otišla da otkaže to što su joj uvalili, zatvaranje usluge 10 KM :mrgreen:
Sve su banke manje-više ista govna i pomoći nam nema dok ne uđemo u EU, a onda ćemo možda moći koristiti internet banke kao što su N26, Revolut, Starling, Monzo i sl. koje nemaju skoro nikakvih naknada, već zarađuju na tome što koriste tuđi novac.
Kod Monzo se moze i sad registrovati, i to sa licnom kartom, dok kod N26 sa pasosem, sa BiH dokumentima, nevezano za EU. Nije da nema naknada vec samo nema naknade za racun i karticu, dok ostale usluge se naplacuju. Moze se i kod "normalnih" banaka u inostranstvu (relativno) lako otvoriti racun. Npr. mnoge austrijske, njemacke, italijanske, pa cak i koja turska, ruska itd. banka je prisutna ovdje tako da moze se preko njih otvoriti racun u maticnoj zemlji ili u nekoj trecoj zemlji u kojoj odredjena banka posluje.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#24 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by TRANCE »

Vladimir RUS wrote:
TRANCE wrote:
plain vanilla wrote:Promijeni banku.
Ja sam tad otisla u Intesu i.pitala koliko je vodjenje racuna, teta kaze 1,5KM
Hocete li mi navaljati jos gluposti da placam?
Necemo
I tako i bilo. Nedavno su i oni poskupili na 2 ili 2,5 KM, ali su.prvo poslali obavijest.
Mojoj staroj trebala potvrda s pečatom o broju transakcijskog računa, u Intesi joj naplatili list papira 10 KM :lol: Uvalili joj mobilno bankarstvo, kao promotivni period, ništa se ne plaća, samo vi potpišite, naredni mjesec 2 KM dodatno skinuli. Otišla da otkaže to što su joj uvalili, zatvaranje usluge 10 KM :mrgreen:
Sve su banke manje-više ista govna i pomoći nam nema dok ne uđemo u EU, a onda ćemo možda moći koristiti internet banke kao što su N26, Revolut, Starling, Monzo i sl. koje nemaju skoro nikakvih naknada, već zarađuju na tome što koriste tuđi novac.
Kod Monzo se moze i sad registrovati, i to sa licnom kartom, dok kod N26 sa pasosem, sa BiH dokumentima, nevezano za EU. Nije da nema naknada vec samo nema naknade za racun i karticu, dok ostale usluge se naplacuju. Moze se i kod "normalnih" banaka u inostranstvu (relativno) lako otvoriti racun. Npr. mnoge austrijske, njemacke, italijanske, pa cak i koja turska, ruska itd. banka je prisutna ovdje tako da moze se preko njih otvoriti racun u maticnoj zemlji ili u nekoj trecoj zemlji u kojoj odredjena banka posluje.
Da bi otvorio račun u EU, moraš biti i rezident u EU. Ove online banke znaju gledati kroz prste, pa otvoriti račun i nerezidentima, ali opet s tim računom ne možeš primati platu od bosanskog poslodavca, jer nismo u SEPA sistemu, ne mogu ti uplatiti na njega. Mislim mogu, ali skupo bi bilo :mrgreen:
sarajevosa
Posts: 306
Joined: 29/06/2014 21:45

#25 Re: Banka - vođenje računa 10 KM ????

Post by sarajevosa »

Evo info. Nakon ProCredit pljačke prešao u UniCredit, dobro je za sad sve, osim što kad otvoriš račun vidiš da ti izvodi ne dolaze i onda moraš otići u banku ponovo i reći da ti aktiviraju izvod na kućnu adresu ili mail. I dalje je 1.9 KM vođenje računa što je dobro, samo da ne poskupe :-D
Last edited by sarajevosa on 16/09/2020 20:10, edited 1 time in total.
Post Reply