Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#76 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by seldzuk »

Anabella_ wrote:
seldzuk wrote:Fatajte se ljudi dionica... Kakve štednje, kakvi bakrači. MF banku drži mikrokreditna organizacija. A u bilo kojoj banci povrat ne može biti veći od 1 ili 2 posto. Na bh. dionicama može biti povrata od 5, 10, 12 posto, a da o stranim ne govorim.
Naravno, treba se edukovati... pratiti puno toga. A štednja je čista sića. Pojede je inflacija (a onima kojima je to bitno, nije ni halal).
i finansijski izvještaji su im loši. ne znam kakvi su kod drugih banaka, no ovi jedva posluju. dovoljno mi bacit pogled na njihov web sajt pa ti sve bude jasno. pričam o mf naravno. :roll: :run:
Evo šta kaže čo'ek. Bar ga zovu ekonomskim stručnjakom:
https://www.klix.ba/biznis/stednja-u-ba ... /180423056
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#77 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Anabella_ »

seldzuk wrote:
Anabella_ wrote:
seldzuk wrote:Fatajte se ljudi dionica... Kakve štednje, kakvi bakrači. MF banku drži mikrokreditna organizacija. A u bilo kojoj banci povrat ne može biti veći od 1 ili 2 posto. Na bh. dionicama može biti povrata od 5, 10, 12 posto, a da o stranim ne govorim.
Naravno, treba se edukovati... pratiti puno toga. A štednja je čista sića. Pojede je inflacija (a onima kojima je to bitno, nije ni halal).
i finansijski izvještaji su im loši. ne znam kakvi su kod drugih banaka, no ovi jedva posluju. dovoljno mi bacit pogled na njihov web sajt pa ti sve bude jasno. pričam o mf naravno. :roll: :run:
Evo šta kaže čo'ek. Bar ga zovu ekonomskim stručnjakom:
https://www.klix.ba/biznis/stednja-u-ba ... /180423056
U nekim bankama postoji već da moraš ti njima plaćat da ti čuvaju novce. Ja sam našla banku kojoj ne plaćam ništa, no ipak se ne slažem sa ovim tekstom. Zašto ne uštediti tamo gdje možeš? Makar to bila kamata od 2%.

Cijeli fakultet sam provela u finansijskom menadzmentu i korproativnom upravljanju, tako da razumijem dobro kako dionice funkcionišu, i po meni je to čista kladionica. Ne kažem da je loše, već nije za mene. Ja ne bih bila spremna preuzeti toliki rizik. Po meni to nije rješenje za običnog čovjeka koji jedva ukrpi da uštedi koju hiljadu. Dionicama se može baviti onaj ko ima stotine hiljada i ništa mu ne znači ako padne hiljadu-dvije-deset.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#78 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by seldzuk »

Anabella_ wrote:
seldzuk wrote:
Anabella_ wrote:
i finansijski izvještaji su im loši. ne znam kakvi su kod drugih banaka, no ovi jedva posluju. dovoljno mi bacit pogled na njihov web sajt pa ti sve bude jasno. pričam o mf naravno. :roll: :run:
Evo šta kaže čo'ek. Bar ga zovu ekonomskim stručnjakom:
https://www.klix.ba/biznis/stednja-u-ba ... /180423056
U nekim bankama postoji već da moraš ti njima plaćat da ti čuvaju novce. Ja sam našla banku kojoj ne plaćam ništa, no ipak se ne slažem sa ovim tekstom. Zašto ne uštediti tamo gdje možeš? Makar to bila kamata od 2%.

Cijeli fakultet sam provela u finansijskom menadzmentu i korproativnom upravljanju, tako da razumijem dobro kako dionice funkcionišu, i po meni je to čista kladionica. Ne kažem da je loše, već nije za mene. Ja ne bih bila spremna preuzeti toliki rizik. Po meni to nije rješenje za običnog čovjeka koji jedva ukrpi da uštedi koju hiljadu. Dionicama se može baviti onaj ko ima stotine hiljada i ništa mu ne znači ako padne hiljadu-dvije-deset.

Da neko nešto ne voli, to razumijem. Ali je neozbiljno da kao ekonomista kažeš da su dionice isto što i kladionice. Dionička društva su oblik udruživanja kapitala - u svijetu vrlo cijenjen i vrlo efikasan. Da nije bilo različitih dioničkih društava, danas bi sigurno bilo puno manje proizvoda koji su brendovi i koje volimo da trošimo. Bilo bi i puno manje tehnoloskog napretka. Volkswagen je npr. dionicko drustvo, Apple, Alphabet (vlasnik Googlea) i puno puno drugih. Ove godine ce dionica Kole napuniti puno stoljece otkako isplacuje dividendu svake godine. Po ovom sto si rekla Warren Buffet je najveći svjetski kockar. Neozbiljno za nekog sa diplomom ekonomiste. Zbog ovakvih pogled je Amerika Amerika, a mi ubleha od ekonomije.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#79 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by seldzuk »

...
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#80 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Truba »

reci mi kako stoje dionice enrona
imam par stotina u šteku :mrgreen:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#81 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by VladaFBiH »

Black swan wrote:reci mi kako stoje dionice enrona
imam par stotina u šteku :mrgreen:
k'o aerodrom u Trebinju - imaju porast u odnosu na prošlu godinu :)
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#82 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by seldzuk »

Black swan wrote:reci mi kako stoje dionice enrona
imam par stotina u šteku :mrgreen:
Sa' će zima. Ostavi za potpale. :D
User avatar
strongmen
Posts: 555
Joined: 27/01/2018 15:03

#83 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by strongmen »

seldzuk wrote:
Anabella_ wrote:
U nekim bankama postoji već da moraš ti njima plaćat da ti čuvaju novce. Ja sam našla banku kojoj ne plaćam ništa, no ipak se ne slažem sa ovim tekstom. Zašto ne uštediti tamo gdje možeš? Makar to bila kamata od 2%.

Cijeli fakultet sam provela u finansijskom menadzmentu i korproativnom upravljanju, tako da razumijem dobro kako dionice funkcionišu, i po meni je to čista kladionica. Ne kažem da je loše, već nije za mene. Ja ne bih bila spremna preuzeti toliki rizik. Po meni to nije rješenje za običnog čovjeka koji jedva ukrpi da uštedi koju hiljadu. Dionicama se može baviti onaj ko ima stotine hiljada i ništa mu ne znači ako padne hiljadu-dvije-deset.

Da neko nešto ne voli, to razumijem. Ali je neozbiljno da kao ekonomista kažeš da su dionice isto što i kladionice. Dionička društva su oblik udruživanja kapitala - u svijetu vrlo cijenjen i vrlo efikasan. Da nije bilo različitih dioničkih društava, danas bi sigurno bilo puno manje proizvoda koji su brendovi i koje volimo da trošimo. Bilo bi i puno manje tehnoloskog napretka. Volkswagen je npr. dionicko drustvo, Apple, Alphabet (vlasnik Googlea) i puno puno drugih. Ove godine ce dionica Kole napuniti puno stoljece otkako isplacuje dividendu svake godine. Po ovom sto si rekla Warren Buffet je najveći svjetski kockar. Neozbiljno za nekog sa diplomom ekonomiste. Zbog ovakvih pogled je Amerika Amerika, a mi ubleha od ekonomije.
pa naveo si kompanije koje kao i na kladionicama, poput Barcelone i Reala imaju kvote 1,10 i 1,20
i bas kao i na kladionicama tu je vjetovatnoća da zijaniš mala ali moguća , i Apple sutra može grohnut što mu ja lično i želim, jer sam skoro saznao informaciju da šupci nikad još za života šupka Jobsa, koji je to i proklamovo, nisu dali u humanitarne svrhe, a da ne govorim o precjenjenosti Ajfon mobitela gdje ubiru extra profite uglavnom zahvaljujući bezgraničnoj ljudskoj gluposti zvanoj snobizam

ajde se ti poigraj sa dionicama firmi sa visokim kvotama kao i na kladionicama
u suštini smisao i poenta joj je dobra
sve je to rizikovanje, manje ili veće
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#84 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by seldzuk »

strongmen wrote:
seldzuk wrote:
Anabella_ wrote:
U nekim bankama postoji već da moraš ti njima plaćat da ti čuvaju novce. Ja sam našla banku kojoj ne plaćam ništa, no ipak se ne slažem sa ovim tekstom. Zašto ne uštediti tamo gdje možeš? Makar to bila kamata od 2%.

Cijeli fakultet sam provela u finansijskom menadzmentu i korproativnom upravljanju, tako da razumijem dobro kako dionice funkcionišu, i po meni je to čista kladionica. Ne kažem da je loše, već nije za mene. Ja ne bih bila spremna preuzeti toliki rizik. Po meni to nije rješenje za običnog čovjeka koji jedva ukrpi da uštedi koju hiljadu. Dionicama se može baviti onaj ko ima stotine hiljada i ništa mu ne znači ako padne hiljadu-dvije-deset.

Da neko nešto ne voli, to razumijem. Ali je neozbiljno da kao ekonomista kažeš da su dionice isto što i kladionice. Dionička društva su oblik udruživanja kapitala - u svijetu vrlo cijenjen i vrlo efikasan. Da nije bilo različitih dioničkih društava, danas bi sigurno bilo puno manje proizvoda koji su brendovi i koje volimo da trošimo. Bilo bi i puno manje tehnoloskog napretka. Volkswagen je npr. dionicko drustvo, Apple, Alphabet (vlasnik Googlea) i puno puno drugih. Ove godine ce dionica Kole napuniti puno stoljece otkako isplacuje dividendu svake godine. Po ovom sto si rekla Warren Buffet je najveći svjetski kockar. Neozbiljno za nekog sa diplomom ekonomiste. Zbog ovakvih pogled je Amerika Amerika, a mi ubleha od ekonomije.
pa naveo si kompanije koje kao i na kladionicama, poput Barcelone i Reala imaju kvote 1,10 i 1,20
i bas kao i na kladionicama tu je vjetovatnoća da zijaniš mala ali moguća , i Apple sutra može grohnut što mu ja lično i želim, jer sam skoro saznao informaciju da šupci nikad još za života šupka Jobsa, koji je to i proklamovo, nisu dali u humanitarne svrhe, a da ne govorim o precjenjenosti Ajfon mobitela gdje ubiru extra profite uglavnom zahvaljujući bezgraničnoj ljudskoj gluposti zvanoj snobizam

ajde se ti poigraj sa dionicama firmi sa visokim kvotama kao i na kladionicama
u suštini smisao i poenta joj je dobra
sve je to rizikovanje, manje ili veće
Samo poslovanje nosi u sebi elemente rizika. Ali se ne može porediti sa kladionicom. Hoćeš reći da se Warren Buffet obogatio na kladionici. Na kladionici su se obogatili samo vlasnici. Ostali kupuju šuplju.
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#85 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Anabella_ »

strongmen wrote:reklame na TV za MF banku
fakat su najbolji
2,5% na 13 mjeseci
http://www.mfbanka.com/index.php/templa ... na-stednja

spram bande poput Rajfasen, Unicredit, Sparkasse gdje je kamata od 0,2 do 0,5%

e sad se postavlja pitanje kolko je ova MF banka iz Banja Luke sigurna, da ne završi ko Bobar i druge dvije iz manjeg BH entiteta koje su propale, iako mislim da su štediše namirene iz fonda OD....jesu li ?

ima li koja banka sa većim kamatama ?

I oročil ti u MF?

Evo sad gledam, od 1. januara smanjuju kamate, na 18 mjeseci 2,4% sa 2,7% ...
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#86 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Anabella_ »

Jel oročavao neko kod MF banke?

Koji dokumenti su potrebni, i moze li se sve zavrsiti za dan? :skoljka:

I kakvi su im uslovi, ukoliko želiš prekinuti oročenje prije ugovorenog perioda?

Slala sam im mail neki dan, nisam dobila odgovor. Nisu me čak ni pozvali, nekako mi djeluju neozbiljno.

Naplačuju li otvaranje štednog računa.

Imaju nula informacija na sajtu
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11037
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#87 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Prpa.ba »

Privatna banka iz manjeg entiteta, 77% vlasnik joj je MKD MIKROFIN d.o.o., takodjer privatna firma iz Banje Luke. Web stranica AOD-a kaze da jesu dio sistema osiguranja depozita http://aod.ba/index.php/bhs/banke-clanice. Ipak, potencijalni stedise bi trebali imati na umu tradiciju nedomacinskog upravljanja bankama u manjem entitetu zbog relaksirane provedbe zakona o bankarstvu i jake povezanosti kriminalnih elemenata sa bankarskim sektorom entiteta RS. Visoka kamatna stopa reflektuje visoku stopu rizika za vas novac. U slucaju propasti banke i situacije da vam AOD moze pomoci, kamate necete dobiti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#88 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by ExNihilo »

Prpa.ba wrote:Privatna banka iz manjeg entiteta, 77% vlasnik joj je MKD MIKROFIN d.o.o., takodjer privatna firma iz Banje Luke. Web stranica AOD-a kaze da jesu dio sistema osiguranja depozita http://aod.ba/index.php/bhs/banke-clanice. Ipak, potencijalni stedise bi trebali imati na umu tradiciju nedomacinskog upravljanja bankama u manjem entitetu zbog relaksirane provedbe zakona o bankarstvu i jake povezanosti kriminalnih elemenata sa bankarskim sektorom entiteta RS. Visoka kamatna stopa reflektuje visoku stopu rizika za vas novac. U slucaju propasti banke i situacije da vam AOD moze pomoci, kamate necete dobiti.
Pa 2% se teško može nazvati visokim prinosom jer jedva da pokriva inflaciju. S obzirom na AOD, rizik glavnice je efektivno nula.

Visoka kamatna stopa (u odnosu na ostatak tržišta) može implicirati privlačenje depozita radi ekspanzije kreditnog portfolia. Još uvijek je povoljnije dati 2% nego pozajmljivati od IFIs.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#89 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Maraschino »

Anabella_ wrote:Jel oročavao neko kod MF banke?

Koji dokumenti su potrebni, i moze li se sve zavrsiti za dan? :skoljka:

I kakvi su im uslovi, ukoliko želiš prekinuti oročenje prije ugovorenog perioda?

Slala sam im mail neki dan, nisam dobila odgovor. Nisu me čak ni pozvali, nekako mi djeluju neozbiljno.

Naplačuju li otvaranje štednog računa.

Imaju nula informacija na sajtu
Trebaju ti lk, cipsova potvrda o prebivalistu i pare. Zqa veci iznos treba ti porijeklo novca a ako migriras iz druge banke, samo raskid ugovora sa starom bankom. Sve se zavrsi za pola sata.
Mislim da ne naplacuju otvaranje racuna.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#90 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by HAVANA »

ExNihilo wrote:
Prpa.ba wrote:Privatna banka iz manjeg entiteta, 77% vlasnik joj je MKD MIKROFIN d.o.o., takodjer privatna firma iz Banje Luke. Web stranica AOD-a kaze da jesu dio sistema osiguranja depozita http://aod.ba/index.php/bhs/banke-clanice. Ipak, potencijalni stedise bi trebali imati na umu tradiciju nedomacinskog upravljanja bankama u manjem entitetu zbog relaksirane provedbe zakona o bankarstvu i jake povezanosti kriminalnih elemenata sa bankarskim sektorom entiteta RS. Visoka kamatna stopa reflektuje visoku stopu rizika za vas novac. U slucaju propasti banke i situacije da vam AOD moze pomoci, kamate necete dobiti.
Pa 2% se teško može nazvati visokim prinosom jer jedva da pokriva inflaciju. S obzirom na AOD, rizik glavnice je efektivno nula.

Visoka kamatna stopa (u odnosu na ostatak tržišta) može implicirati privlačenje depozita radi ekspanzije kreditnog portfolia. Još uvijek je povoljnije dati 2% nego pozajmljivati od IFIs.
Zali boze para :( Umjesto da se vrte,stoje na jebenih 2 % :-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#91 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by ExNihilo »

Pa vrte se. Bit će plasirane nekome u vidu kredita.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#92 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by HAVANA »

Eto nek meni plasiraju na 4% :lol:
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#93 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by starii »

nije bila losa Nova Banka ali vidio sam da im se dionice rasprodaju, moguce da je i tu neka muljaza...
najbolja investicija je rentanje stanova ali ih sad ima toliko u ponudi na trzistu da je pitanje isplativosti..
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#94 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Matris »

Kazu da se stednja ne isplati. Ali da li ste znali, kad bi dnevno ostavljali 5 maraka u stednju da bi sa kamatnom stopom od 3% za 500 godina bili milioner.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#95 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by sedma_7 »

Maraschino wrote:
Anabella_ wrote:Jel oročavao neko kod MF banke?

Koji dokumenti su potrebni, i moze li se sve zavrsiti za dan? :skoljka:

I kakvi su im uslovi, ukoliko želiš prekinuti oročenje prije ugovorenog perioda?

Slala sam im mail neki dan, nisam dobila odgovor. Nisu me čak ni pozvali, nekako mi djeluju neozbiljno.

Naplačuju li otvaranje štednog računa.

Imaju nula informacija na sajtu
Trebaju ti lk, cipsova potvrda o prebivalistu i pare. Zqa veci iznos treba ti porijeklo novca a ako migriras iz druge banke, samo raskid ugovora sa starom bankom. Sve se zavrsi za pola sata.
Mislim da ne naplacuju otvaranje racuna.
Ne bih raskidala sa ugovor sa postojećom bankom (imam a vista štedni račun), samo bih odredjenu podigla sa štedne knjižice i prebacila u MF. Mogu li umjesto raskida ugovora priložiti potvrdu o isplati?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#96 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Maraschino »

moze
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#97 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Anabella_ »

hvala, sad skonta da sam pisala sa sestrinog accounta.

lp!
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#98 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Lucazode »

Anabella_ wrote:Jel oročavao neko kod MF banke?

Koji dokumenti su potrebni, i moze li se sve zavrsiti za dan? :skoljka:

I kakvi su im uslovi, ukoliko želiš prekinuti oročenje prije ugovorenog perioda?

Slala sam im mail neki dan, nisam dobila odgovor. Nisu me čak ni pozvali, nekako mi djeluju neozbiljno.

Naplačuju li otvaranje štednog računa.

Imaju nula informacija na sajtu
Što se tiče uslova, ukratko gdje god da pokucaš nikakvi su. Gore sam pročitao post od kolege kojim se kaže da građani moraju naći druge načine da opleme štednju, a to svakako nije oročenje u bankama iz prostog razloga što isti ti građani drže ogromne svote na računima tako da je pasivna kamata all time low. Sama činjenica da te nisu pozvali sve ti govori. Više će telefona potrošiti na razgovor nego što očekuju prinos od tvoje štednje

Dio oko prekinutog oročenje ti je manje-vise isti, U 99% slučajeva prekidom ugovorene kamate tj. Razrocenja depozit ti se tretira A vista, dakle po viđenju.

Otvaranje štetnog ti je 5KM. Računaj tu gorivo i vrijeme do banke, prateću papirologiju i dobit
ceš trošak koji je jednak godisnjem orocenju :D
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#99 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by Anabella_ »

Lucazode wrote: Što se tiče uslova, ukratko gdje god da pokucaš nikakvi su. Gore sam pročitao post od kolege kojim se kaže da građani moraju naći druge načine da opleme štednju, a to svakako nije oročenje u bankama iz prostog razloga što isti ti građani drže ogromne svote na računima tako da je pasivna kamata all time low. Sama činjenica da te nisu pozvali sve ti govori. Više će telefona potrošiti na razgovor nego što očekuju prinos od tvoje štednje

Dio oko prekinutog oročenje ti je manje-vise isti, U 99% slučajeva prekidom ugovorene kamate tj. Razrocenja depozit ti se tretira A vista, dakle po viđenju.

Otvaranje štetnog ti je 5KM. Računaj tu gorivo i vrijeme do banke, prateću papirologiju i dobit
ceš trošak koji je jednak godisnjem orocenju :D
MF ima solidnu kamatu na oročenje. Smanjili su je poslije nove godine, ali, ipak je okey, u odnosu na druge banke.
CikaPaja
Posts: 45
Joined: 08/04/2019 22:13

#100 Re: Banka sa najboljim kamatama na štednju - koja?

Post by CikaPaja »

sada je 2,1% na 13 mjeseci
neki dan položio neku lovu 8-)
tačnije prebacio iz Nove banke gdje je spala na 1,2%
Post Reply