Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#76 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Angry_Orange wrote:Ma da,mi smo otisli sto nam se islo, valjda nam ljepsa Svedska,Australija,Njemacka,Amerika i drugi gradovi u Bosni....to bi vi volili da se misli Felipe...
A osim toga, jesul bosnjaci u BL-u bili krivi sto su neki ljudi protjerane iz Hrvatske..pa nismo mi islo tamo pa ih istjerali,ali naravno sve je to kompenzirano na bosnjacima u BL-u...
Jos su dobro i prosli,iz Knina doci u Banja Luku,heheh imali su pravu srecu....

I da ,nedavno je u medijima cujem bilo nekakvo takmicenje u raftingu na Vrbasu,i u brosuri koja je izdata pod pokroviteljstvom gradski vlasti( ili ministarstva zaduzenog za turizam,nisam sad siguran) bilo je napisano da je u periodu od 92-95 bila ekonomska migracija stanovnistva ili sta vec...pa su se onda kasnije pravdali,a zna se ko se pravda kriv je....:))
O cemu vi ljudi ba pricate uopste :? Ko je sporio da su ljudi iz BL protjerivani:? Uopste ne sporim i jako mi je zao zbog toga...zao mi je djevojke iz Vrbanje koju je onaj monstrum silovao i ubio kao da mi je rodjena sestra!Ovdje je konstanta da se takvi isti slucajevi na drugoj strani smatraju kao plod necije maste i nesto sto se nije dogodilo.Vasu sudbinu su dozivjeli i mnogi nebosnjaci cak i babini Bosnjaci koji su od Australije do Amerike...niste jedini nazalost.
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#77 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Angry_Orange »

Nema bosnjacki narod nista od toga da se neko saosjeca sa njim,vlasti RS-a su davno trebale uraditi mnogo vise na pitanju sprovodbe Aneksa 7,mislim dosta sam vrsio istrazivanja za neke moje potrebe, na tu temu,i rezultati su porazavajuci...ne kazem da su sjajni npr. u FBiH ali ipak do prije par godina FBiH je ipak prednjacila po pitanju povratka,barem po statistikama...sada i statistike u vecini slucajeva ne pokazuju pravo stanje,ali ipak vlasti RS-a su potpuno zakazale po pitanju povratka...i kakve veze ima to sto se nekoliko ljudi vratilo na neka udaljena sela,i tamo se trebaju vracati,ali najvaznije je bilo vratiti narod u npr.BL,a to namjerno nije radjeno....
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#78 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Angry_Orange wrote:Nema bosnjacki narod nista od toga da se neko saosjeca sa njim,vlasti RS-a su davno trebale uraditi mnogo vise na pitanju sprovodbe Aneksa 7,mislim dosta sam vrsio istrazivanja za neke moje potrebe, na tu temu,i rezultati su porazavajuci...ne kazem da su sjajni npr. u FBiH ali ipak do prije par godina FBiH je ipak prednjacila po pitanju povratka,barem po statistikama...sada i statistike u vecini slucajeva ne pokazuju pravo stanje,ali ipak vlasti RS-a su potpuno zakazale po pitanju povratka...i kakve veze ima to sto se nekoliko ljudi vratilo na neka udaljena sela,i tamo se trebaju vracati,ali najvaznije je bilo vratiti narod u npr.BL,a to namjerno nije radjeno....
Dio krivice za neuspjesan povratak snose i sami nesrbi...kako sad to rijesiti kad su stanovi i kuce prodate Srbima?Kad je sva zemlja iza Trapista mislim da se mjesto zove Prijecani ili tako nesto prodana ljudima iz HR,Glamoca,Grahova i sta znam vise kome?I onda se biskup Komarica pita gdje su BL Hrvati...jel ih neko prislio da prodaju zemlju?Prodali su zemlju i kuce izbjeglim Srbima iz HR i vecinom zap.Bosne koji su isto tako prodali svoju imovinu tamo..ako udjemo u vrzino kolo Bog nas ne iscupa vise ;-) Ko je kupovao imovinu Srba u Bihacu,Bos.Krupi i ostalim mjestima odkuda su Srbi dosli....tebe uglavnom niko nije mogao sprijeciti da udjes u posjed svoje kuce,stana,zemljista...
Koji je procenat vracene imovine u RS?
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#79 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by tetakk »

felipe kajetano wrote:
Angry_Orange wrote:Nema bosnjacki narod nista od toga da se neko saosjeca sa njim,vlasti RS-a su davno trebale uraditi mnogo vise na pitanju sprovodbe Aneksa 7,mislim dosta sam vrsio istrazivanja za neke moje potrebe, na tu temu,i rezultati su porazavajuci...ne kazem da su sjajni npr. u FBiH ali ipak do prije par godina FBiH je ipak prednjacila po pitanju povratka,barem po statistikama...sada i statistike u vecini slucajeva ne pokazuju pravo stanje,ali ipak vlasti RS-a su potpuno zakazale po pitanju povratka...i kakve veze ima to sto se nekoliko ljudi vratilo na neka udaljena sela,i tamo se trebaju vracati,ali najvaznije je bilo vratiti narod u npr.BL,a to namjerno nije radjeno....
Dio krivice za neuspjesan povratak snose i sami nesrbi...kako sad to rijesiti kad su stanovi i kuce prodate Srbima?Kad je sva zemlja iza Trapista mislim da se mjesto zove Prijecani ili tako nesto prodana ljudima iz HR,Glamoca,Grahova i sta znam vise kome?I onda se biskup Komarica pita gdje su BL Hrvati...jel ih neko prislio da prodaju zemlju?Prodali su zemlju i kuce izbjeglim Srbima iz HR i vecinom zap.Bosne koji su isto tako prodali svoju imovinu tamo..ako udjemo u vrzino kolo Bog nas ne iscupa vise ;-) Ko je kupovao imovinu Srba u Bihacu,Bos.Krupi i ostalim mjestima odkuda su Srbi dosli....tebe uglavnom niko nije mogao sprijeciti da udjes u posjed svoje kuce,stana,zemljista...
Koji je procenat vracene imovine u RS?
Ko osnova udruzenje izbjeglih "Ostanak"?
Ko podijeli drzavnu zemlju izbjeglicama u mjestima gdju su nekada drugi narodi bili vecina, pa sada neki srpski polticari se kao ljute zasto je i ta zemlja u popisu drzavne imovine, jer Boze moj tu su sada cijela naselja?
Ko minira mnoge Hrvatske i Bosnjacke kuce na rubnim podrucijima manjeg entiteta? Mozda teroristi?!
Ko postavlja mine pod rusevine i oko rusevina povratnika?

Hebo ti povratak imovine kada se stvori "atmosfera straha" kod ljudi koji bi se vratili, ali ih strah za svoj zivot i zivote svoje porodice. Naravno ti ces reci da sada niko nije ugrozen i bla, bla, bla,... a li proslo je dosta vremena i ljudi su se morali htijeli ne htijeli snalaziti gdje su se nalazili ili ici vani.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#80 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

@tetakk

Jel osnovati udruzenje gradjana protivzakonito?Nista nije protivzakonito dok god ne zadire u tudju imovinu.nemoj mi pricati price o podijeli drzavne zemlje,nije niko dao nikome nesto tudje tj.bosnjacko i hrvatsko.Istina je da kod Srba nije postojala volja za povratak i da su vecinom zeljeli ostati u RS-u ili krenuti dalje,sta sa tim?Bit je da nisu tvoje uzeli i da si mogao sasvim legalno da udjes u posjed svoje imovine.Nema tog"Ostanka" koji te mogao u tome sprijeciti!

Znam ja stari i za obrnute slucajeve...moji prijatelji iz Bos.Krupe su bili prisiljeni prodati kucu u pola cijene pod otvorenom prijetnjom da bi mogao slucajno reso ostati ukljucen dok ih nema za vikend.Jel bilo iskrenog prihvatanja Srba povratnika tj.onih koji nisu clanovi "Ostanka"?Jest al u qrcu!Niti posla niti razumjevanja kao i sa Bosnjacima povratnicima u RS.ž

Kako su se vratili ovi Banjanovicevi u neka mjesta u Podrinju?Kako su se vratili ljudi u Doboj i mjesta u okolini Doboja.Ko je tu i sta minirao?Evo ih zive ni dlaka im na glavi ne fali hvala Bogu!
User avatar
vee-jay
Posts: 8644
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#81 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by vee-jay »

felipe kajetano wrote: Dio krivice za neuspjesan povratak snose i sami nesrbi...kako sad to rijesiti kad su stanovi i kuce prodate Srbima?
Bez da ikoga zelim pravdati, manje je do ljudi nego do njihovih politickih vodja, kojima povratak naroda isto tako nije bio cilj. Politika sa sve tri strane radi 20 godina uspjesno na humanom preseljenju.

Nemoj o Komarici...
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#82 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

vee-jay wrote:
felipe kajetano wrote: Dio krivice za neuspjesan povratak snose i sami nesrbi...kako sad to rijesiti kad su stanovi i kuce prodate Srbima?
Bez da ikoga zelim pravdati, manje je do ljudi nego do njihovih politickih vodja, kojima povratak naroda isto tako nije bio cilj. Politika sa sve tri strane radi 20 godina uspjesno na humanom preseljenju.

Nemoj o Komarici...
Slazem se...al ne mogu se etiketirati samo srpski politicari..i drugi su slicno radili,malo sa rukavicama al' u biti na istom fonu kao i rs-ovci.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#83 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by tetakk »

felipe kajetano wrote:@tetakk

Jel osnovati udruzenje gradjana protivzakonito?Nista nije protivzakonito dok god ne zadire u tudju imovinu.nemoj mi pricati price o podijeli drzavne zemlje,nije niko dao nikome nesto tudje tj.bosnjacko i hrvatsko.Istina je da kod Srba nije postojala volja za povratak i da su vecinom zeljeli ostati u RS-u ili krenuti dalje,sta sa tim?Bit je da nisu tvoje uzeli i da si mogao sasvim legalno da udjes u posjed svoje imovine.Nema tog"Ostanka" koji te mogao u tome sprijeciti!

Znam ja stari i za obrnute slucajeve...moji prijatelji iz Bos.Krupe su bili prisiljeni prodati kucu u pola cijene pod otvorenom prijetnjom da bi mogao slucajno reso ostati ukljucen dok ih nema za vikend.Jel bilo iskrenog prihvatanja Srba povratnika tj.onih koji nisu clanovi "Ostanka"?Jest al u qrcu!Niti posla niti razumjevanja kao i sa Bosnjacima povratnicima u RS.ž

Kako su se vratili ovi Banjanovicevi u neka mjesta u Podrinju?Kako su se vratili ljudi u Doboj i mjesta u okolini Doboja.Ko je tu i sta minirao?Evo ih zive ni dlaka im na glavi ne fali hvala Bogu!
To udruzenje je osovano da strane vlasti manjeg entiteta. Ti kao da si zaboravio prve srpske povratnike u Drvar koji su u srpskim medijima bili proglasavane za izdajnike srpskog naroda.
Cuj nemoj mi pricati o podijeli drzavne zemlje :-) Pa ona je jedan od vaznijih faktora srpsko "nepovratka". Obrati paznju na Google earth gdje je ta sve imovina davana.
Ako neko nekom iz neke vukojebine da dzabe zemlju u ravnici odmah kraj grada i uz to mu iz fonda za povratak da ciglu, cemenat,... dovede infrastrukturu, sve dzabe, naravno da on nece htijeti da se vrati u svoj rodni kraj(vukojebinu).

Ko je i sta minirao?

Vjerovatno opasni teroristi, jer pocinioci nikad nisu otkriveni iako su bila sa dva vojna kamiona i UAZ-om :-)
Bar su ti za dvije noci u mom kraju digli u vazduh preko 200 objekata i postavili oko 20-ak PROM-ovki, pasteta, mina iznenadjenja,...
Na kraju smo imali 1 mrtvog(babin dajdza), jednog tesko ranjenog( komsija ostao bez noge), i jednog isprepadanog( tetak, pukla mu rucna bomba kada je podizao siporeks blok koji je srecom "upio" sve kuglice).

A da da ne zaboravim jednog srpsku nevinu zrtvu koja je podmecuci mine naletila na vlastitu, samo malo pomjerenu :wink:

Toliko o dlakama i glavama.

Edit: Poslije tih "nesreca", mjesta u povratnickom satorskom naselju je bilo napretek, jer se vecina prepala i vratila u Federaciju.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#84 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Ma da je to udruzenje osnovao sam Karadzic i da je dao svu drzavnu zemlju Srbima prognanim iz svojih kuca opet nije mogla biti oduzeta imovina Bosnjaka i Hrvata....karikiram za neku Bosnjacku politiku jos i bolje,Srba vise nema tamo gdje su bili a Bosnjaci se vratili u svoje prijeratne domove jer Srbi ne mogu da im uzmu njihove i imamo multietnicnost u RS a cistu FBiH.Pa ljudi gdje ste?Ja cu ti reci gdje ste,u kucama Srba od kojih sta kupili nekretnine i tako svjesno legitimisali sve ono protiv cega se ko fol borite.Pa ne mozes imati Jovinu kucu u Bihacu i svoju u Prijedoru!To sto oni hoce da ostanu u RS je stvar njihovog izbora,njihove sadasnje nekretnine su vecinom kupljene od Bosnjaka i Hrvata,niko tudje nije uzeo....

Znas li kakve su neugodnosti dozivljavali npr. Srbi iz Bocinje?Pretpostavljam da znas sta je Bocinja bila do prije nekoliko godina :wink: Ko je smio uopste da ode tamo..dodushe bilo je pokusaja dok se nije pocelo sjekirama prijetiti...prebijanja nekih povratnika i stalnim prijetnjama drugima...ono sto ti ne mozes da shvatis je da ste ti ovaj iz Bocinje direktno vezani jedan za drugog..a vlast koju ti branis je opstuirala povratak tamo...

Izvini..ne mozes Bosnjacku izbjeglicku muku posmatrati nezavisno od ostale dvije..svi su u sistemu tj.vrzinom kolu kakvom su im namijenile njihove politicke elite...i svako se cese tamo gdje ga svrbi.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#85 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Sezam »

felipe kajetano wrote:Ma da je to udruzenje osnovao sam Karadzic i da je dao svu drzavnu zemlju Srbima prognanim iz svojih kuca opet nije mogla biti oduzeta imovina Bosnjaka i Hrvata....karikiram za neku Bosnjacku politiku jos i bolje,Srba vise nema tamo gdje su bili a Bosnjaci se vratili u svoje prijeratne domove jer Srbi ne mogu da im uzmu njihove i imamo multietnicnost u RS a cistu FBiH.Pa ljudi gdje ste?Ja cu ti reci gdje ste,u kucama Srba od kojih sta kupili nekretnine i tako svjesno legitimisali sve ono protiv cega se ko fol borite.Pa ne mozes imati Jovinu kucu u Bihacu i svoju u Prijedoru!To sto oni hoce da ostanu u RS je stvar njihovog izbora,njihove sadasnje nekretnine su vecinom kupljene od Bosnjaka i Hrvata,niko tudje nije uzeo....

Znas li kakve su neugodnosti dozivljavali npr. Srbi iz Bocinje?Pretpostavljam da znas sta je Bocinja bila do prije nekoliko godina :wink: Ko je smio uopste da ode tamo..dodushe bilo je pokusaja dok se nije pocelo sjekirama prijetiti...prebijanja nekih povratnika i stalnim prijetnjama drugima...ono sto ti ne mozes da shvatis je da ste ti ovaj iz Bocinje direktno vezani jedan za drugog..a vlast koju ti branis je opstuirala povratak tamo...

Izvini..ne mozes Bosnjacku izbjeglicku muku posmatrati nezavisno od ostale dvije..svi su u sistemu tj.vrzinom kolu kakvom su im namijenile njihove politicke elite...i svako se cese tamo gdje ga svrbi.
Eto, moja vam je porodica ostavila stan u centru bajine Luke. Ispod casti nam je bilo da idemo nazad i molimo i potplacujemo iste one koji su nas protjerali na pravdi Bopga, da nam vrati ono sto je nase. U stvari, mi smo fino potpisali 93. (kao i mnogi uostalom) kako svu pokretnu i nepokretnu imovinu dobrovoljno ostavljamo u amanet Republici Mrskoj. Ipak sam ja iz postene familije, mi drzimo nasu rijec.

A kako je Allah zaista najveci, sucur njemu, nit smo kad zazalili sto vam ostavismo stan, nit nam je kad zafalilo novaca. Nema tih para zbog kojih bi se ja ponizavao pred gorim od sebe. Nikad vise.
User avatar
vee-jay
Posts: 8644
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#86 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by vee-jay »

felipe kajetano wrote:
vee-jay wrote:
felipe kajetano wrote: Dio krivice za neuspjesan povratak snose i sami nesrbi...kako sad to rijesiti kad su stanovi i kuce prodate Srbima?
Bez da ikoga zelim pravdati, manje je do ljudi nego do njihovih politickih vodja, kojima povratak naroda isto tako nije bio cilj. Politika sa sve tri strane radi 20 godina uspjesno na humanom preseljenju.

Nemoj o Komarici...
Slazem se...al ne mogu se etiketirati samo srpski politicari..i drugi su slicno radili,malo sa rukavicama al' u biti na istom fonu kao i rs-ovci.
pa to sam ja i napisao. ipak, ne treba se zaboraviti ko je odgovoran za tu situaciju u prvom planu.
User avatar
vee-jay
Posts: 8644
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#87 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by vee-jay »

Sezam wrote: Eto, moja vam je porodica ostavila stan u centru bajine Luke. Ispod casti nam je bilo da idemo nazad i molimo i potplacujemo iste one koji su nas protjerali na pravdi Bopga, da nam vrati ono sto je nase. U stvari, mi smo fino potpisali 93. (kao i mnogi uostalom) kako svu pokretnu i nepokretnu imovinu dobrovoljno ostavljamo u amanet Republici Mrskoj. Ipak sam ja iz postene familije, mi drzimo nasu rijec.

A kako je Allah zaista najveci, sucur njemu, nit smo kad zazalili sto vam ostavismo stan, nit nam je kad zafalilo novaca. Nema tih para zbog kojih bi se ja ponizavao pred gorim od sebe. Nikad vise.
:shock: :shock: :shock:

ej, hajmo ovako. ja ti sutra saljem ugovor po kojem ti meni prepustas stan za dzaba :D pa cu ja u BL da se gnjavim sa vlastima, makar i godinama, da mi ga vrate....

jel' moze?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#88 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by michio »

Imovina nije vracena ljudima koji su ostavili imovinu opstini(pod pritiskom jer drugacije im nisu dali da odu iz BL) i nije mi jasno zasto ti ljudi nisu uzeti u obzir kad se imovina vracala.

To je tako bilo cini mi se 93-94. Nas komsija je vikendicu i zemlju morao ostaviti opstini dok kucu nije. Ima takvih slucajeva.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#89 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by JBL »

felipe kajetano wrote:Dio krivice za neuspjesan povratak snose i sami nesrbi...kako sad to rijesiti kad su stanovi i kuce prodate Srbima?..... Koji je procenat vracene imovine u RS?
Mislis da postoji razlog zasto zrtve nece da zivi na kraju zlocina?
Povratak imovine smatras za neko dostiguce? Uspjeh?
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#90 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Sezam »

vee-jay wrote:
Sezam wrote: Eto, moja vam je porodica ostavila stan u centru bajine Luke. Ispod casti nam je bilo da idemo nazad i molimo i potplacujemo iste one koji su nas protjerali na pravdi Bopga, da nam vrati ono sto je nase. U stvari, mi smo fino potpisali 93. (kao i mnogi uostalom) kako svu pokretnu i nepokretnu imovinu dobrovoljno ostavljamo u amanet Republici Mrskoj. Ipak sam ja iz postene familije, mi drzimo nasu rijec.

A kako je Allah zaista najveci, sucur njemu, nit smo kad zazalili sto vam ostavismo stan, nit nam je kad zafalilo novaca. Nema tih para zbog kojih bi se ja ponizavao pred gorim od sebe. Nikad vise.
:shock: :shock: :shock:

ej, hajmo ovako. ja ti sutra saljem ugovor po kojem ti meni prepustas stan za dzaba :D pa cu ja u BL da se gnjavim sa vlastima, makar i godinama, da mi ga vrate....

jel' moze?
jel ti mislis da ja izmisljam?
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#91 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by JBL »

felipe kajetano wrote:Dio krivice za neuspjesan povratak snose i sami nesrbi...Koji je procenat vracene imovine u RS?
A koji to dio? Sto su protjerani? Ili sto nemogu zivjeti na kraju zlocina?
Ti povratak imovine smatras kao neki uspjeh?!
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#92 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by JBL »

felipe kajetano wrote:Znaci logicki i on sam je geNocidlija..sad kako je moguce da geNocidlija zrtvuje svoj zivot radi spasavanja onog koga on genocidise :? Tragedija dostojna Sekspira..ne kontam wtf :-?
Kontas ti sve, samo se pravis ... Koliko njemu nepoznatih ljudi je proslo pored njega u svoju smrt? Ili je njihova smrt bila ok?
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#93 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Angry_Orange »

Eh,nisam se vise htjeo ukljucivati u ovu temu,jer vidim nikuda ne vodi,ali moram ovo Felipe da ti odgovorim...
Prvo,kao pokusavas nesto da kao shvatas posljedice agresije koje su izvrsene na BiH,ali opet se vidi koliko si mrzitelj bosnjaka,jednostavno vidi se iz tvojih postova,ali necemo se vrijedati,ne shvataj licno...:)
A,htjeo sam ti reci,kazes da su bosnjaci bez problema vratili svoju imovinu,sta mislis prvo koliko su dugo godina vracali tu svoju imovinu,pa vecina imovine je bila unistena,stanovi devastirani,i one ko fole naknade stete sto su "placane",vecina ih cak nikada nije ni isplacena..to je bilo samo na papiru...sta mislis koliko je para dato na advokate,koje hiljade maraka da bi se kao slucaj pogurao na sudu,jer jako malo ljudi je vratilo imovnu na nacin na koji ga ti predstavljas,znaci samo kljuc u ruke i imovina je tvoja...ma malo sutra....to su lovacke price...
I,na kraju i kada su bosnjaci usli u posjed imovine,jesili upoznat sa problemom zemljisnih knjiga u entitetu Republika Srpska..malo se raspitaj pa ces vidjeti kolike probleme imaju cijeli gradovi,naselja,gdje je vracena bosnjacka imovina...taj problem u zemljisnim knjigama je veliki,i tu se bosnjaci takodje potrositi gomilu novca da to rijese..naravno sudskim putem,uz placanje advokata ako nisi te struke da mozes sam...mada i tada ti treba pofina svot a novca...u entitetu..FBiH nema problema sa zemljisnim knjigama...

I na kraju sa najboljom namjerom,da me pogresno ne shvatite,svim kolegama sa foruma i banjalucanima porucujem da uvjek ispred naziva RS,stavljaju i entitet...znaci entitet RS,jer RS nije republika..
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#94 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Dobra ti je ova sa detektovanjem mrznje..certifakat ISO 9001 :D Slazem se da je bilo tihe opstrukcije povratka...al' ne u toj mjeri da bi znacajno odvratio nekoga od povratka.Onaj ko zeli nema te sile koja ce ga odvratiti od nauma.Jesu li zemljisne knjige smetale Braciki u Podrinju?Ja u svojoj blizoj familiji imam dosta nesrba koji su stanovali na podrucju RS-a i znam o cemu pricam.Pitam prije par godina rodjaka koji je sad pravi Ze-Geovac pitam jel materi ti pomislis li nekad da bi se vratio u Bosnu?Kaze..vjeruj mi da zivot dole vise to iz ove perspektive ne mogu ni zamisliti,kao da nikada dole nisam zivio,jos uz tu kalkulaciju kad se ubaci zena Zagrepcanka nema sanse...'73 godiste momak.Vratili bez problema stan u RS-u,nasli kupca,uzeli lovu i odjezdili ka Zagrebu...jel se i to racuna u opstrukciju povratka od strane velikosrba?Takvih ljudi imas na hiljade u BiH i dijaspori.Ima naravno i ljudi koji su imali ozbiljnijih problema prilikom povratka al tvrditi da je to masovna pojava i glavni razlog nepovratka je smijesno.

Imam prijeratne prijatelje Bosnjake koji vise ne zive u RS,imam i nove prijatelje koji su pobjegli iz Ze,Sa i drugih mjesta.Bar 3-4 puta godisnje zajedno rostiljamo i cugamo bez problema jer svi sve kontaju i nema potrebe za ovakvim pricama....problema ima izgleda najvise na forumu po mojoj procjeni.
Last edited by felipe kajetano on 21/02/2010 23:06, edited 1 time in total.
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#95 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by elSaik »

Ako ima tih stanova za džabe, hoću i ja. Meni BL ne smeta nimalo. Šta više - najljepši grad u BiH. Sa Srbima ili bez - svejedno. :-D
User avatar
vee-jay
Posts: 8644
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#96 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by vee-jay »

elSaik wrote:Ako ima tih stanova za džabe, hoću i ja. Meni BL ne smeta nimalo. Šta više - najljepši grad u BiH. Sa Srbima ili bez - svejedno. :-D
stani u red, ja prvi :D
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#97 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Dado dijasporitus »

felipe kajetano wrote:Dobra ti je ova sa detektovanjem mrznje..certifakat ISO 9001 :D Slazem se da je bilo tihe opstrukcije povratka...al' ne u toj mjeri da bi znacajno odvratio nekoga od povratka.Onaj ko zeli nema te sile koja ce ga odvratiti od nauma.Jesu li zemljisne knjige smetale Braciki u Podrinju?Ja u svojoj blizoj familiji imam dosta nesrba koji su stanovali na podrucju RS-a i znam o cemu pricam.Pitam prije par godina rodjaka koji je sad pravi Ze-Geovac pitam jel materi ti pomislis li nekad da bi se vratio u Bosnu?Kaze..vjeruj mi da zivot dole vise to iz ove perspektive ne mogu ni zamisliti,kao da nikada dole nisam zivio,jos uz tu kalkulaciju kad se ubaci zena Zagrepcanka nema sanse...'73 godiste momak.Vratili bez problema stan u RS-u,nasli kupca,uzeli lovu i odjezdili ka Zagrebu...jel se i to racuna u opstrukciju povratka od strane velikosrba?Takvih ljudi imas na hiljade u BiH i dijaspori.Ima naravno i ljudi koji su imali ozbiljnijih problema prilikom povratka al tvrditi da je to masovna pojava i glavni razlog nepovratka je smijesno.

Imam prijeratne prijatelje Bosnjake koji vise ne zive u RS,imam i nove prijatelje koji su pobjegli iz Ze,Sa i drugih mjesta.Bar 3-4 puta godisnje zajedno rostiljamo i cugamo bez problema jer svi sve kontaju i nema potrebe za ovakvim pricama....problema ima izgleda najvise na forumu po mojoj procjeni.
Uvijek sa vjerovao u onu "Pospremi prvo svoje dvoriste pa gledaj komsijino" :D

Kad je u pitanju nase, BL dvoriste, zanemarujes ono sto ljudi zovu odrzivi povratak a sto znaci da sa povratkom se takodjer vrate i obezbjede osnovne ekonomsko–drustvene potrebe koje su prognanicima takodjer oduzete a ne nude im se nazad. To sto ce mi neko vratiti stan nista mi ne znaci jer sve sto mogu da uradim je da se zasadim u zardinjeru na balkonu i vegetiram. U medjuvremenu u gradskoj opstini danas nema ni jednog (brojem: 0 ) predstavnika iz reda Bosnjaka i Hrvata i drugih ne-Srba, gradjana BL. U sistemu u kojem se nacionalni interes stavlja ispred svakog drugog interesa to znaci da ja kao gradjanin BL i ne-Srbin nemam apsolutno nikakvog sudjela u funkcionisanju, organizaciji i razvoju grada BL koji je, ako cemo iskreno, u poredjenju sa gradovima gdje izbjeglice inace zive, tek malo veca carsija. Ako se u to ubroji da ljudi normalno uvijek teze urbanijim sredinama jer im one daju vise drustveno-ekonomskih mogucnosti, socijalnu sigurnosti i prosperiteta, BL ima vrlo malu konkurentnost da privuce prognanike nazad, cak kad bi to vlast u BL zaista i zeljela. Jedini razlog zasto bi neko ostavio grad kao sto je Geteborg, Stokholm, London ili New York da bi dosao u Banjaluku je da u svom gradu ima barem osnovi uticaj ili barem onoliko vlasti i zastite koliko je imao prije nego je otisao. A jasno je da je to nesto sto se u BL jos dugo ili nikad se nece desiti. Zato i ne cudi da neki ljudi radije prodaju imovinu i sele se (po drugi put) tamo gdje ako nista barem nece biti nacionalno diskriminirani i biti gradjani drugog ili treceg reda.

Da je istina da vlast u BL ne zele povratnike nazad je u tome sto i dalje ne prepoznaju da bi povratkom izbjeglica BL dobila puno vise moderno obrazovanih i sposobnih ljudi koji su obrazovanje i kvalitetno profesionalno iskustvo stekli u inostranstvu i koje isto mogu primjeniti u BL i dati gradu puno vecu poslovnu konkuretnost i razvoj. Posto to nije dovoljno vlastima u BL da stimulisu ljude na povratak, barem pustanjem pojedinih uzdi vlasti, ocito je u pitanju da njihov povratak nije ni pozeljan.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#98 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Dado sve o cemu pricas mi je jasno...nazalost onda kad se trebalo implementirati povratak u punom obimu nije bilo puno zainteresovanih strana.BL Bosnjaci su se radije opredjeljivali za odlazak u SAD,Australiju i trece zemlje nego za povratak u neizvjesnu BiH..i kada bi se vratili u BiH ostajali bi na svom dijelu zapisang teritorija.Razlozi su i sam znas mnogo sareni..nekima je ocigledno voda sa Hudson rivera ljepsa od Vrbasa,nekima nije al im je mrsko ime RS pa samim tim i BL,neki su prezivjeli svasta i ne pada im na pamet da jos jednom rizikuju avanturu u BiH.Sad preostaje da ko moze i zeli da se vrati i krene sve ispocetka..ona BL kakvom je ti poznajes vise ne postoji..jos samo Vrbas tece istim tokom.
Da se razumjemo ja sam za povratak svih koji zele u svoje domove..al' to je gledano iz sadasnje perspektive nakon svih protracenih godina utopija.Za takvo stanje svi snose odredjeni dio krivice..neko vise neko manje.Prica o ekonomsko socijalnim povlasticama nema sanse,jer sadasnje vladajuce elite moraju uhljebiti svoje poltrone i glasace.Sto se tice strucnjaka iz svih oblasti oni su dobrodosli svugdje pa tako i u BL..sreca je da postoji veliki broj privatnih firmi gdje se ne gleda nista sem strucnosti i ekstaprofita koji mozes gospodaru da doneses.Samo tu postoji slobodno trziste rada...u drzavnim i opstinskim organima je to misaona imenica..cak i za uslovno receno nacionalno podobne gradjane.

Ja licno mislim da se o povratku najvise samo pricalo u prazno a najmanje radilo...na sve tri strane u BiH..nazalost svi koji su napustili svoje domove su postali kolateralna steta i broj u registru.Ja bi volio da vlada RS pokaze razumjevanja bar za ovo malo Bosnjaka koji bi se mozda vratili.

Na kraju,vise nije ni bitno ko je kriv,jasno je da od povratka nema nista jer ljudi niti vise imaju gdje da se vrate sem rijetkih koji nisu prodali/mjenjali ili zbog boljeg zivota kojeg evidentno imaju vani.Ne znam sta evo ti predlazes..kako rjesiti ovaj komplikovani cvor?
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#99 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Dado dijasporitus »

felipe kajetano wrote:Dado sve o cemu pricas mi je jasno...nazalost onda kad se trebalo implementirati povratak u punom obimu nije bilo puno zainteresovanih strana.BL Bosnjaci su se radije opredjeljivali za odlazak u SAD,Australiju i trece zemlje nego za povratak u neizvjesnu BiH..i kada bi se vratili u BiH ostajali bi na svom dijelu zapisang teritorija.Razlozi su i sam znas mnogo sareni..nekima je ocigledno voda sa Hudson rivera ljepsa od Vrbasa,nekima nije al im je mrsko ime RS pa samim tim i BL,neki su prezivjeli svasta i ne pada im na pamet da jos jednom rizikuju avanturu u BiH.Sad preostaje da ko moze i zeli da se vrati i krene sve ispocetka..ona BL kakvom je ti poznajes vise ne postoji..jos samo Vrbas tece istim tokom.
Da se razumjemo ja sam za povratak svih koji zele u svoje domove..al' to je gledano iz sadasnje perspektive nakon svih protracenih godina utopija.Za takvo stanje svi snose odredjeni dio krivice..neko vise neko manje.Prica o ekonomsko socijalnim povlasticama nema sanse,jer sadasnje vladajuce elite moraju uhljebiti svoje poltrone i glasace.Sto se tice strucnjaka iz svih oblasti oni su dobrodosli svugdje pa tako i u BL..sreca je da postoji veliki broj privatnih firmi gdje se ne gleda nista sem strucnosti i ekstaprofita koji mozes gospodaru da doneses.Samo tu postoji slobodno trziste rada...u drzavnim i opstinskim organima je to misaona imenica..cak i za uslovno receno nacionalno podobne gradjane.

Ja licno mislim da se o povratku najvise samo pricalo u prazno a najmanje radilo...na sve tri strane u BiH..nazalost svi koji su napustili svoje domove su postali kolateralna steta i broj u registru.Ja bi volio da vlada RS pokaze razumjevanja bar za ovo malo Bosnjaka koji bi se mozda vratili.

Na kraju,vise nije ni bitno ko je kriv,jasno je da od povratka nema nista jer ljudi niti vise imaju gdje da se vrate sem rijetkih koji nisu prodali/mjenjali ili zbog boljeg zivota kojeg evidentno imaju vani.Ne znam sta evo ti predlazes..kako rjesiti ovaj komplikovani cvor?
Cini mi se da nisi najbolje skontao sta sam napisao. Nacin na koji razmisljas je ipak vrlo simptomatican za politiku RS-a koja odgovornost povratka prebacuje na izbjeglice a skidaju ga sa sebe uz pricu "eto mi smo im vratili stanove pa nek se vrate". Da napomenem da se RS potpisom na Dayton obavezala da ce omoguciti i pomoci povratak izbjeglica. Nisu izbjeglice potpisale da se moraju vratiti dakle na njima je samo da se odluce gdje zele zivjeti i konstatuju da li postoje uslovi za povratak a vise je nego i jasno da uslovi nisu ni priblizno ispunjeni. Da je vlada RS-a zaista htjela ili da zaista zeli omoguciti povratak stvarala bi puno obimnije programe povratka. Evo za primjer na jednoj slicnoj temi ja sam izracunao da je prosjecan Banjalucanin izgnanstvom ostecen materijalno u prosjeku oko 100 000 KM. Da je RS ozbiljna sa povratkom napravila bi program gdje bi povratnicima vracale te reparacije. Mogla je napraviti program kojim omogucuje ratne reparacije da se isplacuju onima koji se vrate i to ne u jednoj isplati vec da se razvuce kroz rate na period od 5-10 godina uz uslov da osoba zivi u RS-u ili ovom slucaju u BL. Ja ti garantujem da bi se vise od pola izbjeglica vratilo. Sto je najtuznije u tome svemu je da RS i BL ne kontaju da izdvajanjem za reparacije zapravo nebi nista izgubili jer svi ti ljudi koji bi se vratili sa sobom bi donijeli i vrhunsko svjetsko obrazovanje, iskustvo i poduzetnistvo od kojeg bi BL dugorocno imala puno vise zarade i koristi. Ali to nije politika RS-a. Politika RS-a je jos uvijek ona iz rata a to je politika nacionalnog razdvajanja i cuvanje etnicki cistih teritorija.

Privatni poduzetnici s druge strane nemogu ni priblizno da konkurisu za radnu snagu banjalucana u inostranstvu jer ko hoce da radi za manje u tezim uslovima i jos za nekog gazdu koji je mozda dosta sumnjivo dosao do pocetnog kapitala.

Ja nezalim za Banjalukom kakva je bila. Ko lud jos hoce i moze da zivi od proslosti ali ne zivi se ni od ljepote Vrbasa. Bilo bi mi drago kad bi BL se modernizovala i kad bi konacno usla u korak sa svijetom ali ako cemo realno, BL je danas zadnja rupa na svirali kako kulturno tako i ekonomski, da ne pricam da je jos uvijek tamni vilajet nacionalizma. Dok se to ne promjeni neracunaj da ce se iko ikad vratiti osim da umre a doci ce vrijeme, ako vec nije doslo, da i danasnji Banjalucani pocnu bjezati iz tog grada.

Ko je kriv za ovo. Oni koji glasaju za iste stranke i iste ideologije od rata na ovamo a koji samo sebe uhljebljuju pa kad se zasite predju na rodbinu. Valjda glasaci kontaju da ce u toj produzenoj ruci nepotizma jednog dana doci i red na njih. Ja bih u tome svemu bio negdje na kraju reda a posto imam samo jedan zivot ja cu traziti svoju srecu tamo gdje ce mi mozda malo brze doci. Barem dok ovim u sredini reda ne dodje iz dupeta u glavu.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#100 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Skonto sam ja sta zelis da kazes...ja samo zelim da kazem da je vrijeme masovnog povratka daleko iza nas...takve prilike su propustene od '98 do '02!Sad traziti krivca ne pije vode...ja mislim da svi snose svoj dio krivice,neko vise neko manje..a narod najmanje.Etiketirati samo RS kao faktor koji je sprijecio povratak izbjeglica se ne moze..svi su loncu i uzrocno posljedicno vezani jedni za druge.I vlasti RS i FBiH i MZ su svako iz svojih razloga lovili u mutnom i nisu imali interes za masovnim povrakom.Moja osnovna misao je da gro ljudi vise nema gdje da se vrati jer vise ne posjeduju imovinu u prijeratnim mjestima stanovanja...imovina je prodana ili zamjenjena.Sta sada?Hipoteticki..kako ce xy da se vrati sve i kad bi zelio ako je nn osobi iz Bihaca prodao svu svoju imovinu u RS?

Slazem se da onaj dio koji nisu prodali,mjenjali i sl. treba obestetiti i pomoci na svaki drugi nacin ako zele da se vrate.Toliko se bar danas moze uciniti.Moze se sigurno jos dosta stvari uciniti,npr.momentalno povezivanje radnog staza onim koji su ostali bez posla i protjerani,naci modus za isplatu stete nastale gubitkom primanja zbog otkaza na radnim mjestima i sl.,isplata odstete IZ takodje.Valjda ce biti takta za te stvari u vremenu koje je pred nama...
Post Reply