Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#101 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Dado dijasporitus »

Imam puno prijatelja koji su se vratili u zadnje vrijeme ali razlog nije bio zato sto imaju stan ili kucu da se vrate vec zato sto su vidjeli dobru sansu da primjene radno iskustvo koje su stekli u inostranstvu i da u BiH pocnu posao. Moja kolegica se tako npr vratila, pocela posao i danas cak i pocinje zaposljavati dodatne radnike. I to bez imalo pocetnog kapitala.

Ja da hocu da se vratim u BL ne treba mi stan. Rentabilnost stanova u BL i u BiH uopste je ocajna tako da stan ako hocu mogu iznajmiti za 300KM sto je trenutno 8-10 puta manje nego sto sad placam. Dakle postoje sanse da se ljudi vrate i nikad nije prosao voz, narocito sada kad izbjeglice vise nisu izbjeglice vec kvalitetna radna snaga koja bi svojim povratkom puno pomogla i BL i RS i BiH uopste. Ali sta to BL meni profesionalno moze ponuditi sto mi NY u mom slucaju ne moze. Dao sam ti jedan primjer a ima ih jos.

Problem nije u uslovno receno izbjeglicama vec u politici koja se vodi u RS-u a istom mjerom i u FBiH, u to potpuno vjerujem. Bitna razlika je kao sto sam rekao da je politika RS-a politika aktivnog razdvajanja etnickih grupa dok je politika FBiH politika tapkanja i guranja glave u dupe. Jedna je mozda ruznija od druge ali obe vode u ekonomsku propast a za takve politike vrlo jasno se mogu naci krivci.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#102 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Slazem se sa vecinom..samo nema RS barem se meni cini vise nekakvu posebnu politiku sprecavanja vracanja izbjeglica,ne vjerujem cak ni da ima vise tihe opstrukcije tipa "vozanje od saltera do saltera",sad se sve rjesava lovom i ko je ima dobro je dosao.Ko nema najebo je zvao se on Jovo ili Ramo!

Najveci problem je sad pokrenuti neki posao od kojeg bi ljudi koji zele da se vrate mogli da zive.Cak i da se dio zaposli u gradskoj upravi i sl. nista se ne rjesava jer je to kap u moru.Vjerujem da bi ljudima koji su obrazovanje i radne navike stekli na zapadu bio veci problem naviknuti se na ovu anarhiju nego nedostatak posla.

Eto na tvom primjeru..sta da ti ponudi BL danas da se osjetis kao koristan clan drustva i samim tim zadovoljan?Ne samo BL vec bilo koji grad u BiH?Meni se cini jedno veliko nista nazalost...
User avatar
vee-jay
Posts: 8598
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#103 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by vee-jay »

felipe kajetano wrote:Slazem se sa vecinom..samo nema RS barem se meni cini vise nekakvu posebnu politiku sprecavanja vracanja izbjeglica,ne vjerujem cak ni da ima vise tihe opstrukcije tipa "vozanje od saltera do saltera",sad se sve rjesava lovom i ko je ima dobro je dosao.Ko nema najebo je zvao se on Jovo ili Ramo!
nacionalnost je manje vise svejedna, bitno je biti podoban...

Image
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#104 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Politicka podobnost za dobijanje boljeg radnog mjesta je balkanska konstanta jos od 1945...nazalost jos nijedna politicka partija nije prekinula sa tom praksom.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#105 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Dado dijasporitus »

felipe kajetano wrote:Slazem se sa vecinom..samo nema RS barem se meni cini vise nekakvu posebnu politiku sprecavanja vracanja izbjeglica,ne vjerujem cak ni da ima vise tihe opstrukcije tipa "vozanje od saltera do saltera",sad se sve rjesava lovom i ko je ima dobro je dosao.Ko nema najebo je zvao se on Jovo ili Ramo!

Najveci problem je sad pokrenuti neki posao od kojeg bi ljudi koji zele da se vrate mogli da zive.Cak i da se dio zaposli u gradskoj upravi i sl. nista se ne rjesava jer je to kap u moru.Vjerujem da bi ljudima koji su obrazovanje i radne navike stekli na zapadu bio veci problem naviknuti se na ovu anarhiju nego nedostatak posla.

Eto na tvom primjeru..sta da ti ponudi BL danas da se osjetis kao koristan clan drustva i samim tim zadovoljan?Ne samo BL vec bilo koji grad u BiH?Meni se cini jedno veliko nista nazalost...
Mogu mi dati odstetu i reparacije za ono sto je uostalom moje i mojih roditelja i za sta se Dragomir Babic sa pocetka teme pobunom 1993. borio da prisvoji. Ali ne samo meni vec da se reparacije vrate svim povratnicima. Mozda kad bi pred Bosku dosli sa tenkovima kao Drago mozda bi i nas kitili cvijecem :D

Ja se za posao ne brinem, mogu ga ponijeti sa sobom i mozda cak i razviti u BL a vjerujem da i vecina drugih povratnika ima slicne mogucnosti. Bitno je da se stvori program koji povratnicima daje dobar ekonomski razlog za povratak. Ako to postoji u prvoj godini ti garantujem 20-30000 povratnika u BL a vecina njih nisu socijalni slucajevi i imaju petlju i sposobnost da sami sebi stvore posao pa cak mozda i zaposle lokalne.
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#106 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Angry_Orange »

Konkretno neka mi vlasti RS-a dadnu 100 000 Eura,i vracam se u BL i nasao bih vec nacin kako i da jos povratnika uposlim...konkretno sa dobrim znanjem iz oblasti iz auto industrije,sigurno bih imao nacin da jos povratnika uposlim,mozda cak i doveo neke kompanije iz autoindustrije...nazalost to mi niko nece ponuditi ,ovo samo dajem primjer,mada je iluzorno ocekivati..ja jos uvjek imam svoju imovinu u samom centru BL-a,ali ne znam jos nista,sto se tice povratka,cisto sumanjam,nije ni stvar u lovi za zivot,svugdje manje vise covjek moze da zaradi sebi dovoljno za zivot ako ima ideju i sto je najvaznije zanje,nego meni kao mladom covjeku treba da jedan grad pruza pa makar mali dio onoga sto pruzaju vecina europskih vecih gradova...
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#107 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Angry_Orange »

-
Last edited by Angry_Orange on 23/02/2010 19:28, edited 1 time in total.
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#108 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Angry_Orange »

-
Last edited by Angry_Orange on 23/02/2010 19:26, edited 1 time in total.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#109 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Moze se sigurno zajednicki napraviti neki fond iz kojeg bi se finansirale stvari o kojima pricamo..medjutim realnost je takva da ovdje vise nikome nije stalo do ljudi koji su vani i kod kojih postoji zelja za povratkom!Realno ovdje nema ko da napravi nikakav projekat koji bi isao u tom smjeru,jer su oni koji mogu pokrenuti stvari zauzeti sobom i multipliciranjem svoje imovine i cak mislim da bi u novoj krvi koja bi dosla sa zapada vidjeli prijetnju za svoj polozaj i poslove.
Ja mislim da je potrebno da se sami jace organizujete kroz neko udruzenje gdje se ne bi evocirale uspomene na skokove sa gradskog mosta,vec bi se bavili mnogo ozbiljnijim stvarima na fonu ovoga o cemu pricamo.Pritiskati vlasti posto pricamo o BL da vam se pomogne...na kraju krajeva ovdje niko nije gadljiv na bilo cije pare,vjerujem da bi kroz podmicivanje mogli mnogo toga progurati u cilju poboljsanja svog polozaja :-D .Ti kao @dado individualno nemas puno sanse,al sa 10 000 @dada moze se puno uraditi.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#110 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Dado dijasporitus »

felipe kajetano wrote:Moze se sigurno zajednicki napraviti neki fond iz kojeg bi se finansirale stvari o kojima pricamo..medjutim realnost je takva da ovdje vise nikome nije stalo do ljudi koji su vani i kod kojih postoji zelja za povratkom!Realno ovdje nema ko da napravi nikakav projekat koji bi isao u tom smjeru,jer su oni koji mogu pokrenuti stvari zauzeti sobom i multipliciranjem svoje imovine i cak mislim da bi u novoj krvi koja bi dosla sa zapada vidjeli prijetnju za svoj polozaj i poslove.
Ja mislim da je potrebno da se sami jace organizujete kroz neko udruzenje gdje se ne bi evocirale uspomene na skokove sa gradskog mosta,vec bi se bavili mnogo ozbiljnijim stvarima na fonu ovoga o cemu pricamo.Pritiskati vlasti posto pricamo o BL da vam se pomogne...na kraju krajeva ovdje niko nije gadljiv na bilo cije pare,vjerujem da bi kroz podmicivanje mogli mnogo toga progurati u cilju poboljsanja svog polozaja :-D .Ti kao @dado individualno nemas puno sanse,al sa 10 000 @dada moze se puno uraditi.

Opet kazem da nije odgovornost na povratnicima da se vrate i organizuju vec je odgovornost na RS-u da stvori uslove kako je potpisom na Daytonski sporazum zaduzena. Dok god ne ispunjava te obaveze bice nazvana i genocidnom i trazice se njeno ukidanje i njeno postojanje ce biti pod konstantnim pitanjem i prijetnjom. Isto je kao i kad imas ugovor sa nekim a taj neko neispunjava stvari za koje se zaduzio ugovorom.

Zbog toga zasto bih se ja ili bilo ko se natezao sa vlastima koje bi najradije htjele da ne postojim a s druge strane imam daleko bolju perspektivu u inostranstvu. Ovaj primjer sto je @Angry_Orange naveo je samo jedan a ima ih na stotine ako ne i hiljade takvih koji bi donijeli BL samo dobro. Ali ocito je vaznije da su RS gazde site dok se hrane glasovima a za uzvrat prosipaju pricu o Turskom okupatoru i drugim sranjima. Uzajamno mazenje idiotskih glava.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#111 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

Varas se ako mislis da se neko cese po glavi u BL zbog davanja epiteta RS-u...ovdje nema niko love za nikakva silna obestecenja jer je lova namijenjena za to nestala u dealu svih garnitura vlasti u BiH i MZ..niko nece forsirati RS da isplacuje stete jer bi to jos vise potreslo ionako uzavrelu scenu.
Ti imas potpuno pravo u vecini onoga sto si napisao al' to kao nekad u zivotu ne pije puno vode..pravda je ovdje kategorija koju niko ne ferma ni 2 %...treba biti realan i shvatiti da od onih 100 000 evra koje @angry pominje nema nista al' se nesto moze sigurno dobiti.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#112 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Dado dijasporitus »

Bice da je Dragomir Babic bio u pravu kad se upitao kako doci do ratnog plijena. Nema druge nego nam investirati u tenkove :evil:
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#113 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by felipe kajetano »

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/iz-m ... koj-liniji

Ne mora se u tenkove vec u promjenu ljudi koji rade ovakve stvari...ovo je modus po kojem su se protracile silne donacije od '95 na ovamo...
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#114 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by tetakk »

felipe kajetano wrote:Ma da je to udruzenje osnovao sam Karadzic i da je dao svu drzavnu zemlju Srbima prognanim iz svojih kuca opet nije mogla biti oduzeta imovina Bosnjaka i Hrvata....karikiram za neku Bosnjacku politiku jos i bolje,Srba vise nema tamo gdje su bili a Bosnjaci se vratili u svoje prijeratne domove jer Srbi ne mogu da im uzmu njihove i imamo multietnicnost u RS a cistu FBiH.Pa ljudi gdje ste?Ja cu ti reci gdje ste,u kucama Srba od kojih sta kupili nekretnine i tako svjesno legitimisali sve ono protiv cega se ko fol borite.Pa ne mozes imati Jovinu kucu u Bihacu i svoju u Prijedoru!To sto oni hoce da ostanu u RS je stvar njihovog izbora,njihove sadasnje nekretnine su vecinom kupljene od Bosnjaka i Hrvata,niko tudje nije uzeo....

Znas li kakve su neugodnosti dozivljavali npr. Srbi iz Bocinje?Pretpostavljam da znas sta je Bocinja bila do prije nekoliko godina :wink: Ko je smio uopste da ode tamo..dodushe bilo je pokusaja dok se nije pocelo sjekirama prijetiti...prebijanja nekih povratnika i stalnim prijetnjama drugima...ono sto ti ne mozes da shvatis je da ste ti ovaj iz Bocinje direktno vezani jedan za drugog..a vlast koju ti branis je opstuirala povratak tamo...

Izvini..ne mozes Bosnjacku izbjeglicku muku posmatrati nezavisno od ostale dvije..svi su u sistemu tj.vrzinom kolu kakvom su im namijenile njihove politicke elite...i svako se cese tamo gdje ga svrbi.
Tvoja logika nikako ne stoji.

Ti izgleda sve gledas kroz povratak u Banja Luku. Grad u kojem srpske vlasti osim vjerskih objekata nisu nista drugo rusili jer su se nadali da ce to biti zauvijek njihovo. Nazalost imali su pravo, jer su banjalucani kao ljudi najblaze receno slabi. Mozda do njihove organizacije oko povratka, mozda do dobrog uhljebljena jer ipak iz BL vecina je otisla u ponajbolju evropsku zemlju, Swe.


Hoces reci da vracanjem imovine zavrsava sve. E pa u mom kraju je "vracene" imovina, ali u ciglama jer je porusena od strane srpske vojske i policije, odmah poslije prve nase posjete, iako je najbliza linija bila na nekih 15 km vazdusne linije.
Mi smo sami "vracali" zemlju od srpskih cobana uz ogromno njihovo protivljenje u kojem bi oni cesto ponavljali da je njima obecana nasa zemlja.
U policiji kod komandira je stajala ogromna fotografija Draze Mihajlovica i 2003. Licno sam je vidio.


Odrzivi povratak

Opet se vracam na svoj kraj, jer nase vracanje nije imalo veze sa odrzivim povratkom. Vecina je i prije rata bila orijentisana na zapad(Slovenije, Njemacka, Austrija,...) tako da nas to nije sprijecavalo.
Sprijecilo nas je to sto ti stalno negiras, a to je fasisticka politika poslijeratne srpske vlasti koja je na sve nacina pokusavala sprijeciti povratak, pa i ubijanjem povratnika.

Pricom o invidualnim prijetnjama( koje apsolutno osudjujem) pokusavas izjednaciti ubijanje potvratnika, podmetanje mina, rusenje kuca koje je bilo organizovano od strane srpske vlasti.
Nema povratnika u Bosni i hercegovine koji se nije nasao u situaciji da mu neko prijeti, ali su hrvatske i srpske vlasti stajale iza rusenja kuca eksplozivom, ubijanja povratnika,... Sada ces ti reci da su ubijani i povratnici U travniku. Da jesu ali to nije radila vlast, nego grupa terorista koja je kasnije pohvatana i osudjena.

Srpske izbjeglice

Na mojom opcini nije bilo pravih srpskih izbjeglica, ali zato su se neka planinska sela skoro komplet iselila i dosla u sjediste opcine. Cak su jedni na rubnom podruciju popalili svoje drvene kuce, kao da su im to napravili diverzanti Armije BiH. Od para za povratak njima su pravljene dvospratne kucetine, dok su povratnicima koji nisu imali svog novca pravljeni "kucarci" 6x5 m iako su to viseclane porodice i imali su prje puno vece kuce.
Kao mora biti reciprocno davanje para za povrata i ostanak :-).
Ista firma je pravila i jedne i druge "povratnicke kuce".

Postujem prave izbjeglice, ali nisu iste izbjeglice srpske i ostale izbjeglice u mom kraju.

Jedno od napustenih srpskih sela, a iduci put cu fotografisati kuce koje su im napravljene

Image





Zasto neko ne moze imati Jovinu kucu u Bihacu koju je kupio za novac i da popravi svoju u Prijedoru?! Jer to bosanska vlast trebala srusiti Jovinu kucu, pa da Jovo nema nista? Ma ajde bre...
drenmajster
Posts: 482
Joined: 10/12/2009 07:55

#115 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by drenmajster »

felipe kajetano wrote:Od ovog teksta mi se cini k'o da sam saŠo sa ringispila u Busovaci :-) :D ...Jeste istina da je on bio medju kolovodjama tog septembra 93 al' u istinitost razgovora sa Karadzicem ne vjerujem obzirom na Karadzicevu moc u tom vremenu..zvuci kao SF..vjerovatno je i tad bio problem u raspodjeli tala obzirom da je VP bila upetljana u sverc preko linija...
bilo je tako mada mnogima moze biti nevjerovatno-ne pitaj me kako ali imao sam prilike slusati direktne prenose radija sa porukama kriznog staba iz Bl kao i one iz Prnjavora odakle je Karadzic slao dezinformacije-svasta se moglo tada dogoditi ali su naivno nasjeli Mladicu.Svaka cast Babicu i Zecu na hrabrosti u tom vremenu :thumbup:
Acerovac
Posts: 161
Joined: 21/08/2013 20:43

#116 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by Acerovac »

Sto se sad ne pobune? Sad je veci criminal nego u ratu.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#117 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by jon_jovi »

Bilo je i mrtvih glava. Ubilo neke Radovanove ljude a Radovanovi nekog generala i njegovog sina koje su spalili u nekoj tvornici u BL. Luđaci
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#118 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by sinuhe »

Nije bilo mrtvih. Kolovodje su zatvorili u Foci i mislim da su ubijeni poslije rata u Cacku. Jel' onaj Zec ili neki drugi ne znam sad.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#119 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by jon_jovi »

sinuhe wrote:Nije bilo mrtvih. Kolovodje su zatvorili u Foci i mislim da su ubijeni poslije rata u Cacku. Jel' onaj Zec ili neki drugi ne znam sad.
Ja čito da je bilo
User avatar
argyle
Posts: 1838
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#120 Re: Banjaluka 93-ce ili 94-te, pobuna VRS?

Post by argyle »

Post Reply