Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#751 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote:
Toto wrote: pa sta velis???
Pa eto, ljudi bili, napisali neki svoj doživljaj, stavili sliku pogrešnog Zmaja...
i da pojma nemaju :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#752 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Tomahawk11 »

beni-bu-man wrote:
Tomahawk11 wrote:
Toto wrote: pa sta velis???
Pa eto, ljudi bili, napisali neki svoj doživljaj, stavili sliku pogrešnog Zmaja...
i da pojma nemaju :mrgreen:
Haj bar su za Želju potrefili :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#753 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by beni-bu-man »

Tomahawk11 wrote: Haj bar su za Želju potrefili :mrgreen:
U Zelji nisam bio ne pamtim, izbjegavam te carsijske cevbdzinice......
User avatar
Logovan
Posts: 94390
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#754 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Logovan »

ja71 wrote:
Logovan wrote:Sarajevski ćevapi su pravi ćevapi, svi ostali ćevapi su kopije. 8-)
veze ti nemas
Tako ti je to, činjenica.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#755 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

Tomahawk11 wrote:
Toto wrote: pa sta velis???
Pa eto, ljudi bili, napisali neki svoj doživljaj, stavili sliku pogrešnog Zmaja...
u timu su bili neki kuhar i i ko djoja recenzent hrane.... i izvale kolosalnu glupost da ja poslije ovoga nisam citao dalje:
''Trenutno u Zagrebu volim pojesti u Žaru, Tomislavu i Kraljicama, a upravo u potonjem me vlasnica Nada Vejić instruirala da je razlika između travničkih i sarajevskih ćevapa u tome što se u sarajevski ćevap stavlja loj i ovčetina, dok se travnički ćevap radi od junetine, bez ikakvih dodataka.''.

tipicni purgerski snobizam, na koji si nasjeo pa ih jos i citiras :D ... ove treba zacerat iz SA, dok ne nauce razlikovati ovcetinu od junetine ... :-) :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#756 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Tomahawk11 »

Toto wrote: u timu su bili neki kuhar i i ko djoja recenzent hrane.... i izvale kolosalnu glupost da ja poslije ovoga nisam citao dalje:
''Trenutno u Zagrebu volim pojesti u Žaru, Tomislavu i Kraljicama, a upravo u potonjem me vlasnica Nada Vejić instruirala da je razlika između travničkih i sarajevskih ćevapa u tome što se u sarajevski ćevap stavlja loj i ovčetina, dok se travnički ćevap radi od junetine, bez ikakvih dodataka.''.

tipicni purgerski snobizam, na koji si nasjeo pa ih jos i citiras :D ... ove treba zacerat iz SA, dok ne nauce razlikovati ovcetinu od junetine ... :-) :lol:
Aha, zato si se ti nakostriješio :D
Da, vidio sam da spominju i neku ovčetinu, što je nonsens, ne znam otkud im to.
To za travnički nisam baš načisto, ja koliko čuh prije da će biti da u njima ima ovčijeg mesa....mada ja to nisam primjetio u svom skromnom dosadašnjem uživanju u istim.
Nisam neki značaj pridavao tome. Ja sam članak više postavio radi ovih 10 njihovih odabira sarajevskih ćevabdžinica.
swanfilter
Posts: 7898
Joined: 06/06/2008 18:52

#757 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by swanfilter »

Zamjenili strucnjaci Travnik i Sa. I jos kaze, morao jesti burek u Sa. Kao Zg burek bolji?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#758 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

Tomahawk11 wrote:
Toto wrote: u timu su bili neki kuhar i i ko djoja recenzent hrane.... i izvale kolosalnu glupost da ja poslije ovoga nisam citao dalje:
''Trenutno u Zagrebu volim pojesti u Žaru, Tomislavu i Kraljicama, a upravo u potonjem me vlasnica Nada Vejić instruirala da je razlika između travničkih i sarajevskih ćevapa u tome što se u sarajevski ćevap stavlja loj i ovčetina, dok se travnički ćevap radi od junetine, bez ikakvih dodataka.''.

tipicni purgerski snobizam, na koji si nasjeo pa ih jos i citiras :D ... ove treba zacerat iz SA, dok ne nauce razlikovati ovcetinu od junetine ... :-) :lol:
Aha, zato si se ti nakostriješio :D
Da, vidio sam da spominju i neku ovčetinu, što je nonsens, ne znam otkud im to.
To za travnički nisam baš načisto, ja koliko čuh prije da će biti da u njima ima ovčijeg mesa....mada ja to nisam primjetio u svom skromnom dosadašnjem uživanju u istim.
Nisam neki značaj pridavao tome. Ja sam članak više postavio radi ovih 10 njihovih odabira sarajevskih ćevabdžinica.
Bilo bi ok da je to raja pa njihov utisak. Nego visoka ekspertska delegacija sa pratnjom. Ovo sto su oni uradili je blam bjelosvjetski - za njih. Cudi me da nisu vagali koliko ima vegete.
Cevap je kompozitno jelo. Ne pravi cevabdzija lepinu, ne kiseli mlijeko i ne sadi luk. Na konacnu ocjenu treba da najvise da utice cevap: vrta mesa je jako vazan detalj a oni su pokazali da su jeli junetnu a mislili da je janjetina, textura cevapa, ostali sastojci, zacini, termicka obrada, zatim serviranje i usluga. Je li rostilj plinski ili da cumur itd.
Tako da je recenzija totalni promasaj.
Nije ovo lokal patriotizam jer ja imam jako lose misljenje o poslijeratnom konfekcijskom cevapu u bosanaca.
Ova vrsta cevapa od mljevenog mesa spremana na rostilju je nastala u BiH i mi bi trebali da budemo etalon za ovo jelo. Na nasu zalost cevapcic se odmetno u komercijalu i junk food. Pite ce, s pravom, uzeti cevapu mjesto simbola bih gastronomije.
Mocni Vladar
Posts: 39
Joined: 23/01/2018 00:48

#759 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Mocni Vladar »

Tomahawk11 wrote:
Toto wrote:
Tomahawk11 wrote:Ćevapi Sarajeva: Testirali smo 10 najboljih!

https://gastro.24sata.hr/kolumne/saraje ... ljih-20441
jesi ti ovo procitao????
Jesam.
Preskupo cevapi od 200gr 7km,390gr 10 km
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#760 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by JThomas »

što se konačnih ocjena tiče, po meni uglavnom jesu tu negdje. nisam jedino nikad u dženiti jeo ćevape.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#761 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by DearJohn »

Logovan wrote:Sarajevski ćevapi su pravi ćevapi, svi ostali ćevapi su kopije. 8-)
Bravo.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#762 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by moonca »

Zavisi ko ga pravi, ali generalno imamo najvise osjecaja da bude kako treba.

No, mislim da ce neko tesko dostici kvalitet -devetke cevabdzinice-Ferhatovica :-)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#763 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Idemedosumom »

Probah ćevape kod Bešlagića u Zenici. Oduševljen sam, preukusni :thumbup:
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#764 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Inteligencija »

Idemedosumom wrote:Probah ćevape kod Bešlagića u Zenici. Oduševljen sam, preukusni :thumbup:

https://www.facebook.com/VisitZenica/vi ... 900972576/

https://www.facebook.com/VisitZenica/vi ... 543518345/

Beslic a ne Beslagic

Nema boljih :bih:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#765 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by kmirsad »

Diskriminacija !
Đe ovdje tuzlanski...
Proglašavamo autonomiju ! :twisted:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#766 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Tomahawk11 »

Pa skontaj kojim najviše nalikuju i tako ih nazovi :D
Nemaju tuzlanski ćevapi, iako vjerujem da se prave i u Tuzli, neka varijanta između sarajevskih i travničkih.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#767 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Idemedosumom »

Inteligencija wrote:
Idemedosumom wrote:Probah ćevape kod Bešlagića u Zenici. Oduševljen sam, preukusni :thumbup:

https://www.facebook.com/VisitZenica/vi ... 900972576/

https://www.facebook.com/VisitZenica/vi ... 543518345/

Beslic a ne Beslagic

Nema boljih :bih:
Ja sam svraćao u onu kada se iz Travnika preko Vjetrenica ulazi u Zenicu, dao bih glavu da je pisalo Bešlagić. Poznata prezimena :evil:

Stvarno su ćevapi odlični, jedino mi se cijena nije svidjela :)
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#768 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Inteligencija »

Beslic je to, nema Beslagic :thumbup:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#769 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by kmirsad »

Tomahawk11 wrote:Pa skontaj kojim najviše nalikuju i tako ih nazovi :D
Nemaju tuzlanski ćevapi, iako vjerujem da se prave i u Tuzli, neka varijanta između sarajevskih i travničkih.
Pojeo sam čevape u skoro svim BiH gradovima varošima i kasabama...u Sarajevu mnogo puta...kilometar dva... i uvijek me gledaju blijedo kad kažem da ih dobro polije :D ... u Banja Luci živio do rata...u Travniku služio JNA... ni jedni nisu ni nalik na tuzlanske...il po čevapima, il po lepinji, il po poljevu... :-D Ne kažem da su Tuzlanski najbolji, kažem da im ni jedni ne nalikuju... navukao sam se bio na banjalučke, jedno vrijeme, sad mi nisu ni nalik na one... :-D ... sarajevski su mi najgori... zato mi je zeljanica iz Bosne neponovljiva... kad me vide da ulazim, odvade iz tepsije jedno po kile, a tepsiju s ostatkom mi serviraju... :-D
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#770 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by kmirsad »

Inteligencija wrote:Beslic je to, nema Beslagic :thumbup:
Čevabđinica Kod Bešlagića je bila u Tuzli... jedna od tuzlanskih urbanih legendi... upisana u Tuzlanski vremeplov Dragiše Truifkovića... jedna od najnostagičnih tema u Tuzli...moj djed i nena tamo izlazili na čevape, kobra i ja, pa naša djeca... a onda umro stari Bešlaga... i nikad više nisam pojeo prave čevape... :cry:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#771 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by kmirsad »

Inteligencija wrote:Beslic je to, nema Beslagic :thumbup:
Čevabđinica Kod Bešlagića je bila u Tuzli... jedna od tuzlanskih urbanih legendi... upisana u Tuzlanski vremeplov Dragiše Truifkovića... jedna od najnostagičnih tema u Tuzli...moj djed i nena tamo izlazili na čevape, kobra i ja, pa naša djeca, za Bajram obavezan ritual, nakon obilaska familije... a onda umro stari Bešlaga... i nikad više nisam pojeo prave čevape... :cry:
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#772 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Inteligencija »

kmirsad wrote:
Inteligencija wrote:Beslic je to, nema Beslagic :thumbup:
Čevabđinica Kod Bešlagića je bila u Tuzli... jedna od tuzlanskih urbanih legendi... upisana u Tuzlanski vremeplov Dragiše Truifkovića... jedna od najnostagičnih tema u Tuzli...moj djed i nena tamo izlazili na čevape, kobra i ja, pa naša djeca, za Bajram obavezan ritual, nakon obilaska familije... a onda umro stari Bešlaga... i nikad više nisam pojeo prave čevape... :cry:
Nego gdje god da krenes put te nanese u Zenicu pa probaj kod Beslica, mozda ponovo pojedes prave cevape.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#773 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Tomahawk11 »

kmirsad wrote:
Tomahawk11 wrote:Pa skontaj kojim najviše nalikuju i tako ih nazovi :D
Nemaju tuzlanski ćevapi, iako vjerujem da se prave i u Tuzli, neka varijanta između sarajevskih i travničkih.
Pojeo sam čevape u skoro svim BiH gradovima varošima i kasabama...u Sarajevu mnogo puta...kilometar dva... i uvijek me gledaju blijedo kad kažem da ih dobro polije :D ... u Banja Luci živio do rata...u Travniku služio JNA... ni jedni nisu ni nalik na tuzlanske...il po čevapima, il po lepinji, il po poljevu... :-D Ne kažem da su Tuzlanski najbolji, kažem da im ni jedni ne nalikuju... navukao sam se bio na banjalučke, jedno vrijeme, sad mi nisu ni nalik na one... :-D ... sarajevski su mi najgori... zato mi je zeljanica iz Bosne neponovljiva... kad me vide da ulazim, odvade iz tepsije jedno po kile, a tepsiju s ostatkom mi serviraju... :-D
Jasno :thumbup:
Zeljanica :lol: :thumbup:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#774 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by kmirsad »

Inteligencija wrote:
kmirsad wrote:
Inteligencija wrote:Beslic je to, nema Beslagic :thumbup:
Čevabđinica Kod Bešlagića je bila u Tuzli... jedna od tuzlanskih urbanih legendi... upisana u Tuzlanski vremeplov Dragiše Truifkovića... jedna od najnostagičnih tema u Tuzli...moj djed i nena tamo izlazili na čevape, kobra i ja, pa naša djeca, za Bajram obavezan ritual, nakon obilaska familije... a onda umro stari Bešlaga... i nikad više nisam pojeo prave čevape... :cry:
Nego gdje god da krenes put te nanese u Zenicu pa probaj kod Beslica, mozda ponovo pojedes prave cevape.
Mense čini da sam jednom nekad davno... tu pojeo neke čevape... ili su bili odlični ili sam ja bio mnogo gladan... u svakom slučaju, ponovit ću... prvom prilikom... :-D hvala na preporuci... :-D
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#775 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by kmirsad »

Tomahawk11 wrote:
kmirsad wrote:
Tomahawk11 wrote:Pa skontaj kojim najviše nalikuju i tako ih nazovi :D
Nemaju tuzlanski ćevapi, iako vjerujem da se prave i u Tuzli, neka varijanta između sarajevskih i travničkih.
Pojeo sam čevape u skoro svim BiH gradovima varošima i kasabama...u Sarajevu mnogo puta...kilometar dva... i uvijek me gledaju blijedo kad kažem da ih dobro polije :D ... u Banja Luci živio do rata...u Travniku služio JNA... ni jedni nisu ni nalik na tuzlanske...il po čevapima, il po lepinji, il po poljevu... :-D Ne kažem da su Tuzlanski najbolji, kažem da im ni jedni ne nalikuju... navukao sam se bio na banjalučke, jedno vrijeme, sad mi nisu ni nalik na one... :-D ... sarajevski su mi najgori... zato mi je zeljanica iz Bosne neponovljiva... kad me vide da ulazim, odvade iz tepsije jedno po kile, a tepsiju s ostatkom mi serviraju... :-D
Jasno :thumbup:
Zeljanica :lol: :thumbup:
:shock: zeljanica... :-) :-) :-) :-) :lol:
Post Reply