Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

saraxy
Posts: 87
Joined: 08/01/2017 21:00

#76 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by saraxy »

Dado dijasporitus wrote: 25/09/2022 02:02 Banjaluka je nedvojbeno dio ako ne i središte Bosanske Krajine, sto historijski, sto administrativno. Kompletan ekonomski i urbanistički razvoj sjeverozapadne Bosne i Bosanske Krajine se vodio iz BL do pred zadnji rat. Plan nastanka i razvoja Agrokomerca su izradili ekonomisti i urbanisti iz BL. Izmedju ostalog i robna kuća Boska u centru BL proizilazi iz imena Bosanska Krajina. Današnji muzej i pozoriste RSa u BL su do pred rat nosili nazive Muzej Bosanske Krajine i Pozoriste Bosanske Krajine
Bravo! Sve začno napisano!

Negdje pročitah da su bišćani "krajišnici na baterije"
Bišćani nisu krajišnici na baterije, nego je velik dio bišćana zapadno orjentirano. Tu ne mislim na "novokompanovane" bišćane kojiu se doselili nakon rata u Bihać...nego na starosjedioce koji su prvenstveno svoje znanje "kovali" u zapadnim gradovima....Na žalost veliki dio krajišnika svoje obrazovanje je završavalo na četvrtom razredu osnovne škole....i svo znanje koje su stjecali su daleko od školskog.
Tek nakon ovog rata kad se univerzitet otvorio u Bihaću ta se slika za nijansu mijenja. Ovo za što sam rekla za nijansu odnosi se na kvalitet tog studija...
Vrlo česo možete čuti razliku u dijalektu krajišnika...kojem se i bišćani ali i krupljani vrlo često znaju šp*dati. Bišćani takav dijalekat nemaju...i ako ga znaju vrlo dobro odglumiti.
Što se tiče sad teritorije USKa, bišćani i krupljani su velikoj mjeri drugačiji od ostataka kantona, mentalitet je oduvijek bio drugačiji....bišćani i krupljani su mentalnu uvijek bio bliži od ostatka kantona. Tu mislim prvenstveno na Cazin, Bužim i mjesta koja gravitiraju tim dijelom.

I da, BL je bila administrativni centar Bosanske Krajine.
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#77 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Heva »

Banja Luka se svojevremeno, prije ovog rata, smatrala centrom Bosanske krajine; sada je to administrativno drugačije, ali Banja Luka sada prije pripada sjevernoj Bosni nego sjeverozapadnoj Bosni, kao ni Bos. Gradiška, Brod, Derventa... i mislim da je to pogrešno. Ako se misli baš na SZ Bosnu, onda se to odnosi na Bihać, Cazin... USK u cjelini.
Što se tiče spomenutog mentaliteta ljudi u USK / SZ Bosni, malo je nezahvalno sada donositi valjane zaključke jer se stanovništvo izmješalo nakon i tokom rata. Mislim da je ovaj dio BiH vrlo otvoren prema pridošlicama koje su se tu doselile, udale, oženile i pronašle zaposlenje, mislim da u samom Bihaću ponajmanje Bišćana radi. Valjda je i to neki vid kvaliteta ljute Krajine.
Post Reply