Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#51 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by iscrtani čovek »

Danguba sa tvojim postom bi se potpuno složio.
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#52 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by eduscho »

Ko kaže da nema Velike Srbije???
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#53 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by kaw_liga »

Mislim da je nemoguce postaviti granice Krajine mentalitetom to mi nije najasnije,mislim da je mentalitet uglavnom od covjeka do covjeka .Granice bi se mogle postavljati iskljucivo geografski onda kulturoloski i nekako ali mentalitetom i koliko bi se uopce mogu razlikovati dva covjeka recimo iz Cazina i Slunja u Hrv ako izuzmemo vjerske razlike :?
User avatar
1korisnik
Posts: 421
Joined: 13/01/2013 16:11

#54 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by 1korisnik »

na karti BiH zabijes sestar u Kljuc i Bihac i napravis polukrug, i vidis Krajinu. Ja sam uvijek ucio da je BL Krajina, sad jete malo dalje od Bihaca, ali je blizu svemu drugom.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#55 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by hAZNADAR »

Banja Luka - krajiska ljepotica - vazda bila.

Bezbeli je u Bosanskoj Krajini - ocito je web master majstor programiranja - na stetu geografije. Ili mozda ima neke politicke motive sto stavi BL van B.K.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#56 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Vitezanin »

Meni je uvijek bilo cool kako ovi iz Krajine pričaju fino :D , mada se skoro nikome na fakultetu nije sviđao taj njihov specifični naglasak mada je meni super i nekako mi zvuči ispravno. Jes' da nekad ne razumijem iz prve šta kažu. :-D Možda griješim. :D

Recimo po tom pitanju nisam primjetio razliku između govora Banjalučana i Bišćana npr. :) Banja Luku sam uvijek doživljavao kao jedini istinski centar tog dijela BiH kojeg sam barem dosad kontao pod Krajina mada vidim da ne misle svi tako. :?

I da, imam dosta poznanika u Prijedoru i svi redom kažu da je Prijedor Krajina.
HrvatMusliman
Posts: 91
Joined: 10/10/2013 21:47

#57 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by HrvatMusliman »

Irelevantno. Sve je to BIHH
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#58 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Walther »

hAZNADAR wrote:Banja Luka - krajiska ljepotica - vazda bila.

Bezbeli je u Bosanskoj Krajini - ocito je web master majstor programiranja - na stetu geografije. Ili mozda ima neke politicke motive sto stavi BL van B.K.
U biti nije... Bosanska Krajina nije stvar sestara jer mentalitet ostalog dijela Krajine sa onim sto je u ostalo od BL nema nikakve veze. Ako vec neko ide u BL onda jer obicno zbog toga sto mora. Bihacu je po svemu blizi Karlovac od BL. Prijedor je jos nekako na granici :run: Kad ides pravac Kljuc - Mrkonjic mozes u nekoliko km primjetiti..... da ulazis neki drugi svijet. U svakom pogledu iako je to "sestarom" jako blizu.
User avatar
Point.
Posts: 27506
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#59 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Point. »

Bamjaluka je u Bosaksnoj krajini definitivno. I dok sam mladji bio i pohadjo skolu u BL svi su tako govorili i zna se sta se uvijek govorio - Banjaluka je krajiska ljepotica. Svaka druga prica je suvisna.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#60 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by sheilak »

je li ovo neko trik pitanje? :-D

ok, nismo ljuta krajina (hvala dragom Bogu :D ), ali smo krajišnici samo takvi. :wink:
rose22
Posts: 33
Joined: 01/10/2013 22:00

#61 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by rose22 »

pa i ne baš :?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#62 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Bosanski_kralj »

sheilak wrote:je li ovo neko trik pitanje? :-D

ok, nismo ljuta krajina (hvala dragom Bogu :D ), ali smo krajišnici samo takvi. :wink:
Biti Krajišnik a ne bi ti Ljuti, nije to to. :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#63 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by zlata »

Bosanski_kralj wrote:
sheilak wrote:je li ovo neko trik pitanje? :-D

ok, nismo ljuta krajina (hvala dragom Bogu :D ), ali smo krajišnici samo takvi. :wink:
Biti Krajišnik a ne bi ti Ljuti, nije to to. :D
Mislim da vam je PTSD
shebao DNK.

I to tako vec stoljecima.... :P
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#64 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Hodidid »

Bosanski_kralj wrote:
sheilak wrote:je li ovo neko trik pitanje? :-D

ok, nismo ljuta krajina (hvala dragom Bogu :D ), ali smo krajišnici samo takvi. :wink:
Biti Krajišnik a ne bi ti Ljuti, nije to to. :D
Sto? Jel zbog kao zajebanosti? Ono "nama se potuci i to jel?" Stalno se forsira ta zajebanost ljute Krajine a najjaca brigada AR BIH pored 505 Buzimske je bila 17 krajiska sastavljena od "neljutih" Krajisnika.

Ljuta Krajina kasni do zla Boga u masi stvari za ostatkom Krajine i po 50 Godina. Po selima mozda i vise.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#65 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Bosanski_kralj »

Hodidid wrote:
Bosanski_kralj wrote:
sheilak wrote:je li ovo neko trik pitanje? :-D

ok, nismo ljuta krajina (hvala dragom Bogu :D ), ali smo krajišnici samo takvi. :wink:
Biti Krajišnik a ne bi ti Ljuti, nije to to. :D
Sto? Jel zbog kao zajebanosti? Ono "nama se potuci i to jel?" Stalno se forsira ta zajebanost ljute Krajine a najjaca brigada AR BIH pored 505 Buzimske je bila 17 krajiska sastavljena od "neljutih" Krajisnika.

Ljuta Krajina kasni do zla Boga u masi stvari za ostatkom Krajine i po 50 Godina. Po selima mozda i vise.
Ta zajebanost ljute Krajine se ne ogleda samo u posljednjem ratu nego kroz cijelu historiju ovoga kraja.

Ono odeš u Sanski Most i ljudi koji su protjerani sa svojih ognjišta od strane zna se koga, govore "vi Muslimani". Svijesto o vlastitom identitetu 0 bodova. Tako merhametli prihvataju to što su preživjeli, da je to žalosno.

Hajde navedi tu masu stvari u kojima mi kaskamo za ostatkom Krajine? Postoje sela koja su po infrastrukturi, po broju intelektualaca, po broju poduzetnika Evropska sela za ostatak Bosne.
I ono u čemu kaskamo u odnosu na ostale, sigurno nije naša odgovornost.

@zlata ne razumijem šta je PTSD? :?
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#66 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Hodidid »

Joj stari shvatam ja da ti volis svoje ali brate od Otoke pa dole kasnite brate u svemu. Trebalo bi mi vremena da sve napisem.

Jos uvijek je normala recimo od Krupe do Buzima a i drugdje da ljudi se zene sa dvije zene. Zena na zenu je dokazivanje muskosti i imetka. Koliko puta sam sreo ljude pa kazu ako se ne ozeni drugi put ko da nije ni prvi.

Odnos prema zenama katastrofa. Pogotovo po selima. Isto da su predmeti. Onda cujem da se u nekim selima kopaju u svojim avlijama i to je kao obicaj. Sta ce onda mezarluci?

Ma ima masu stvari za nabrajati. Ne da mi se. Nego ne brigaj ti za ove sa Sane i ispod Kozare. Oni su zivjeli u sredinama potpuno izmjesanim sa srbima i drugima a ljuta Krajina je uglavnom homogena.

meni se cini da sam bas tebi govorio da ne mozes ti trpati ljude koji su zivjeli u sredinama fifti-fifti sa srbima u isti kos sa ljudima koji zive u sredinama koje su 100 % bosnjacke i onda jos kazes mi se obranili a vi niste.

Ne bi se ni Buzim ni Cazin obranili da im je Banjaluka bila na 50-60 km udaljenosti i da im je zivjelo 45-50 % srba na opcinama.
Pridorac
Posts: 12
Joined: 02/01/2022 22:26

#67 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Pridorac »

Tema JE Malo starija , ali da se nadovezem. Banja Luka za mene Nije Krajina, JEr se i Sami Banjalucani ne izjasnjavaju Krajisnicima. Prijedor VEC NPR. Jeste. Inace Sam iz Prijedora i radio sam Kao komercijalista diljem Krajine. Juzno do Kljuca , Sjevero-Istocno do Kozarca, Zapadno naravno zna se. Zasto tako Mislim ?
Zato STO se Na Tom podrucju govori : Varenika, Visalica i Recimo Ikavica opcenito. Mentalitet JE Takodje gotovo Isti, samo STO su se ovi Krajisnici SA Desne strane Une kroz zivot SA Srbima i komunistickim sistemom Malo "izbrusili". Dok JE zapadni Dio , narocito Nakon Cazinske Bune bio Manje vise prepusten Sam sebi. STO se tice rata i "kukavicluka" to zaista Nije lijepo. Recimo Dudakovic JE iz Gradiske , Adil Besic iz Prijedora, Cuskic, Mahmuljin i Foric iz Kozarca it'd. Buzimski borci jesu bili hrabri, ali su imali povoljnije geografske uslove, nisu Bili izmjesani SA Srbima, Bog I'm JE dao Nanica i na kraju krajeva, Uz Duzno postovanje. Buzim Nije imao neki Strateski znacaj da se zauzme pod svaku cijenu....
User avatar
Point.
Posts: 27506
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#68 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Point. »

Banja Luka, krajiška ljepotica. Kraj priče.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#69 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by hare_1989 »

nOrMaLaC wrote: 28/09/2012 20:10 Nedavno sam imao raspravu sa prijateljem koji je rodom iz okolice Bos.Krupe.
Inače, ja sam rodom iz Banja Luke, ali ne živim u Banja Luci. :-D

E sad, on tvrdi da Banja Luka nikako ne spada unutar teritorije Krajine već samo područje od Krupe pa nadalje?
Šta vi ostali mislite o tome? Bišćani Kladušani Bužimljani Cazinjani Krupljani Banjalučani :D i ostali?

Druga stvar; pošto sam za vrijeme rata interesuje me kakav je bio pogled ostale Krajine na samu Banja Luku?
Šta je ona za vas predstavljala, a šta danas ona predstavlja za vas?
pozdrav! :bih:
Nije ni cijeli Bihać Krajina.

Definicija Krajine: Lijeva obala Une i tamo gdje raste pitomi kesten.

Desna obala Une u Bihaću nije Krajina. Dakle, samo lijeva obala, a na lijevoj obali jedino raste kesten.

Pravi Krajišnici su Caznjani, Bišćani su umjetni.


:mrgreen:


Zakuha ga ja

:run:
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#70 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Quaresma »

hare_1989 wrote: 20/07/2022 08:14

Nije ni cijeli Bihać Krajina.

Definicija Krajine: Lijeva obala Une i tamo gdje raste pitomi kesten.

Desna obala Une u Bihaću nije Krajina. Dakle, samo lijeva obala, a na lijevoj obali jedino raste kesten.

Pravi Krajišnici su Caznjani, Bišćani su umjetni.


:mrgreen:


Zakuha ga ja

:run:
F5

da vidim jesi li živ :mrgreen:
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#71 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Dado dijasporitus »

Banjaluka je nedvojbeno dio ako ne i središte Bosanske Krajine, sto historijski, sto administrativno. Kompletan ekonomski i urbanistički razvoj sjeverozapadne Bosne i Bosanske Krajine se vodio iz BL do pred zadnji rat. Plan nastanka i razvoja Agrokomerca su izradili ekonomisti i urbanisti iz BL. Izmedju ostalog i robna kuća Boska u centru BL proizilazi iz imena Bosanska Krajina. Današnji muzej i pozoriste RSa u BL su do pred rat nosili nazive Muzej Bosanske Krajine i Pozoriste Bosanske Krajine
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#72 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Loki2k9 »

Dado dijasporitus wrote: 25/09/2022 02:02 Banjaluka je nedvojbeno dio ako ne i središte Bosanske Krajine, sto historijski, sto administrativno. Kompletan ekonomski i urbanistički razvoj sjeverozapadne Bosne i Bosanske Krajine se vodio iz BL do pred zadnji rat. Plan nastanka i razvoja Agrokomerca su izradili ekonomisti i urbanisti iz BL. Izmedju ostalog i robna kuća Boska u centru BL proizilazi iz imena Bosanska Krajina. Današnji muzej i pozoriste RSa u BL su do pred rat nosili nazive Muzej Bosanske Krajine i Pozoriste Bosanske Krajine
Gledao sam mapu po kojoj se Bosanska krajina proteze sve do Jajca, pa cak i Bugojna i Gornjeg Vakufa. Mozda su ove dvije opcine pa i Donji Vakuf previse, ali Jajce, Mrkonjic Grad (nekadasnji Varcar Vakuf) i Sipovo dio Bosanske krajine. Medjutim, kako neke od spomenutih opcina pripadaju Srednjobosanskom kantonu, danas se vise gledaju kao srednja Bosna.

I da, Prijedor i Banja Luka su svakako Bosanska krajina, a veci dio podrucja USK je Ljuta krajina :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#73 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Sanjarko »

HR Krajina od Une Zapadno do mora?, BOS Krajina od Une Istocno do Vrbasa? ili
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#74 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Sanjarko »

the region between the Una and Vrbas rivers became known as Krajina
:zoka:
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#75 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by sehohari »

Loki2k9 wrote: 25/09/2022 02:26
Dado dijasporitus wrote: 25/09/2022 02:02 Banjaluka je nedvojbeno dio ako ne i središte Bosanske Krajine, sto historijski, sto administrativno. Kompletan ekonomski i urbanistički razvoj sjeverozapadne Bosne i Bosanske Krajine se vodio iz BL do pred zadnji rat. Plan nastanka i razvoja Agrokomerca su izradili ekonomisti i urbanisti iz BL. Izmedju ostalog i robna kuća Boska u centru BL proizilazi iz imena Bosanska Krajina. Današnji muzej i pozoriste RSa u BL su do pred rat nosili nazive Muzej Bosanske Krajine i Pozoriste Bosanske Krajine
Gledao sam mapu po kojoj se Bosanska krajina proteze sve do Jajca, pa cak i Bugojna i Gornjeg Vakufa. Mozda su ove dvije opcine pa i Donji Vakuf previse, ali Jajce, Mrkonjic Grad (nekadasnji Varcar Vakuf) i Sipovo dio Bosanske krajine. Medjutim, kako neke od spomenutih opcina pripadaju Srednjobosanskom kantonu, danas se vise gledaju kao srednja Bosna.

I da, Prijedor i Banja Luka su svakako Bosanska krajina, a veci dio podrucja USK je Ljuta krajina :mrgreen:
Prije rata je Bugojno više gravitiralo prema Banja Luci nego Zenici ili Sarajevu, tako da takva kategorizacija i nije baš besmislena.

I geografski i prema arhitekturi Bugojno, makar meni, više liči na Gradišku nego na Busovaču ili Kiseljak (one male prizemnice u centru grada, čaršija...)
Post Reply