Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#26 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by BOGUS »

Bosanski_kralj wrote:
Hodidid wrote: Ja sta ga ti svasta udrobi. E benli su se Krupljani naoslobadjali. Sto je Cazinska Krajina opstala? Zbog kompaktnosti muslimanskog zivlja i njegove procentualne superiornosti u odnosu na druge. I zbog interesa Hrvatske i zapada da taj kraj opstane. Da je bio slobodan put prema Karlovcu preko Topuskog 90 % ljudi bi isparilo u roku odmah. Ovako se nije imalo kud i moralo se boriti za zivot.
Šta je to 511. radila, ako nije oslobađala?

Dok su jedni bježali na Zapad, drugi su sa tog istog Zapada pješice dolazili preko neprijateljske teritorije da brane Bosnu.
Niko tebi ne osporava rad 511 ovdje kralju bosanski.Ti osporavas rad ''geografskih'' krajisnika.Bilo nas je na teritoriji ''prave'' krajine,cak i Zlatnih ljiljana.Mozes mislit'... Ko je cinio 17 Vitesku? Ko je dao "pravim" krajisnicima u Kljucu 95 ultimatum da prestanu praviti pizdarije i da razgule kuci? I to na stakama :lol: .Lako je ovdje prdoklaciti kralju moj...
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#27 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Hodidid »

@Max: Sve sto ti je izmedju Grmeca i Kozare ti je tzv. light Krajina a Kljuc i Prijedor su tu. B Petrovac nije ljuta Krajina po temperamentu ali je geografski blize tom podneblju nego light Krajini. Zasto ljuta Krajina nosi ime ljuta?Postoje dvije teorije od kojih obadvije piju vode. Jedna po temperamentu a druga po planini Ljutoc kod Kulen Vakufa.

@kralju moj: Kao sto rekoh da se moglo za Karlovac preko Topuskog isparila bi raja dok si rekao tops. A ti momci koji su iz pokusavali doci sa Karlovacke i Gospicke strane a opet koji su prosli kamp obuke AR BiH ,iznad Pehlina u Rijeci, dolazili su sa prostora cijele B.Krajine a ne samo iz Cazinske krajine.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#28 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Hodidid »

BOGUS wrote:
Bosanski_kralj wrote:
Hodidid wrote: Ja sta ga ti svasta udrobi. E benli su se Krupljani naoslobadjali. Sto je Cazinska Krajina opstala? Zbog kompaktnosti muslimanskog zivlja i njegove procentualne superiornosti u odnosu na druge. I zbog interesa Hrvatske i zapada da taj kraj opstane. Da je bio slobodan put prema Karlovcu preko Topuskog 90 % ljudi bi isparilo u roku odmah. Ovako se nije imalo kud i moralo se boriti za zivot.
Šta je to 511. radila, ako nije oslobađala?

Dok su jedni bježali na Zapad, drugi su sa tog istog Zapada pješice dolazili preko neprijateljske teritorije da brane Bosnu.
Niko tebi ne osporava rad 511 ovdje kralju bosanski.Ti osporavas rad ''geografskih'' krajisnika.Bilo nas je na teritoriji ''prave'' krajine,cak i Zlatnih ljiljana.Mozes mislit'... Ko je cinio 17 Vitesku? Ko je dao "pravim" krajisnicima u Kljucu 95 ultimatum da prestanu praviti pizdarije i da razgule kuci? I to na stakama :lol: .Lako je ovdje prdoklaciti kralju moj...
Kralj bi trebao da se raspita po kome nosi ime kasarna AR BiH u Bihacu pa bi mu bile neke stvari jasnije u zivotu.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#29 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by StLouis »

Bihac, Cazin, Velika Kladusa, Buzim, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Kljuc & Sanski Most su USK. To je ta nova Krajina i ne znam kako da je drugacije danas nazovem jer termin Krajina se polako zaboravlja zbog novo nastalog uredjenja drzave BiH. Istina, ova nabrojana mjesta su najslicnija po mentalitetu zato i jesu u jednoj cjelini. Neki su malo vise ljuti, neki nisu ali uglavnom su posten i jako vrijedan narod. Vole svoje i jako su ponosni sa ono malo sto imaju i znaju jako biti zayebani ako ih tretiras gore od drugih. Nema tu neke velike filozofije, sve se svodi do najjednostavnije jednostavnosti; "pusti me na miru ili ce se u meni pojaviti baraba!" Nigdje u BiH nisam primejtio da su ljudi toliko privrzeni svojim domovima i obitelji. Dom je Bog i svetinja ili sto bi rekli: " Ne diraj mi u fameLiju ***** ti sve po spisku!!" :) :-) Vole prirodu i vezani su jako za prirodu i cuvaju je, mada mogu biti puno bolji u tome. Dosljake prihvataju ali prvo moraju proci trening :) moraju pokazati privrzenost novoj sredini. Poznajem puno ljudi iz drugih dijelova BiH i ex yu koji su ostali u USK i ne pomisljaju da se vrate odkud su dosli. Lijepo im je ovdje. Stovise, promijenili su i govor i obicaje i prihvatili nas stil zivota :-D geografski polozaj nam je dao neku vrstu izolacije sto je u jednu ruku dobro a u drugu ruku i nije, no kako kome..na primjer Bihac, nekoliko kilometara od granice Hrvatske, za tren si preko granice, Zagreb, Rijeka, Ljubljana, Plitvice...grad je jako vezan za Hrvatsku i sve se nekako vise svodi da postanemo fensi kao oni jer oni dolaze ovamo a mi idemo tamo i uvijek se nesto novo nauci. Una je Bog, a Sana je Bozica. Ove dvije rijeke su nasi biseri i postoji jako razvijena svijest ocuvanja ovih ljepotica. Jos kad bi i Koranu i Glinu i ostale rijeke ovako obozavali, kakav El Dorado :D

BL, je Krajina, samo kakva Krajina..? Za narod iz Bihaca, Kladuse, Buzima i Cazina, BL je uvijek nekako bila daleko. Za vrijeme Juge, bila je blize, ali danas je puno dalje kako fizicki, tako i mentano, nazalost. Imam osjecaj da nam je Zagreb puno blizi od BL. Za Kljuc, Sanski Most i Bosansku Krupu, BL je puno vise bliza ali je narod vise okrenut zapadnije od BL. Bosanski Petrovac je prica za sebe. Oni su svijet za sebe. Najmalobrojniji, najizoliraniji i jako, jako fin i posten narod. Nekako su mi najslicniji Biscanima. Kladusa je Slovenija sto bi moj strikan rekao :D svi su u Sloveniji a Karlovac im je centar svijeta :lol: a CaziMljani su opet prica za sebe, nema duhovitijeg naroda od nasih Cazinjana! Sve im je na salu i sve ima soluciju, vjeciti optimisti, ali kad ih baRnes namaaa polude! :D ne priznaju Bihac za glavni grad kantona i tu uvijek postoji rivalstvo ha ha

Travnik, Jajce, ma kakii. Djes njima reci da su krajisnici!! :D poznavao sam jednu djevojku iz Travnika, kojoj se kosa na glavi dizala kada joj je jedan stari covjek iz Cazina rekao da su i oni krajisnici, zena zamalo dobila infrakt :lol:

Bosanski Novi, Bosanska Dubica, Bosanska Kostajnica su prica za sebe. Nesto slicno vojvodjanskim lalama uz miks krajine. :-) fini, posteni i pitomiji od ostatka.

Prijedor i okolina, totalno drugi mentalitet ali opet slicniji zapadnijem dijelu Krajine. Svi imaju nekakv bizMis :) meraklije i trgovci. Imao sam zeta iz Prijedora pa ih dobro poznajem. Vole salu i vole svoj kraj. Steta sto su ih rasuli po svijetu. Ali, prijedorcani grade svoj novi grad barem bi se tako moglo reci, svoj Kozarac.

Uglavnom, svaki grad vodi svoju politiku ali sloga naroda je najjaca i to je ta spona koja upravo spaja narode u ovoj nasoj lijepoj i ponositoj Krajini, danasnjem USK. Jednom mi je jedan Sarajlija rekao: " Vi ste nasi Hercegovci!" a odgovor je slijedio: " Vi ste nasi Bosanci!" :)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#30 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by zlata »

@ St.Louis

Krajina je do Prnjavora.

That's THAT. :D

Neke se granice ne mogu promjenit.

Banja Luka je trenutno okupiran i etnicki ociscen glavni grad Krajine.

Bihac ne moze nikad preuzet ni povjesnu, ni zemljopisnu-stratesku ulogu koju je imala Banja Luka.

ps. Nisam uopce Banjalucanka. Nego, tako ti je to. Od epske pjesme, do povjesnih zbivanja, sve se vrtilo oko Banja Luke.

I rahmetli Mujo Hrnjica je mor'o u Seher Banja Luci polagat racune,
za svoja vilenila. :lol:
Last edited by zlata on 08/10/2012 08:46, edited 1 time in total.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#31 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by zlata »

Hodidid wrote:@potocanka: Zablude i jesu tu da se razbijaju kao i predrasude.
@cyprus: Nemoj mi reci da ih ima koji trpaju i Jajce u Krajinu? Znam da je fancy biti krajisnik ali dajte ljudi nemojte pretjerivati. Za 50 godina ce i Travnik biti Krajina.
Sta vam je ljudi, pa Jajce je Krajina. Bilo vazda k'o predgradje Banja Luke.
Baska Travnik. To je vec druga prica.

Ali Livnjaci i Glamocani su vrlo, vrlo, vrlo, prisni Krajisnicima, i po rodoslovu, i po mentalitetu, i po govoru, i po zahebanoj naravi, ali ipak, dole su odsjeceni, ni na nebu, ni na zemlji.
Manje ih je, pa se ne cuju. Al' kakvi su, da ih je imalo vise :x :lol:

Kad sam se raspitivala u siroj fameliji, tj. oklen su sve rodom, primjetila sam da ima puno rodbine i poznanika ciji su preci doselili iz pravca Glamoca i Livna. Neki davno, neki izmedju dva rata. I poslije WW2.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#32 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by zlata »

BOGUS wrote:
Bosanski_kralj wrote:Bihać, B.Krupa, Bužim, Cazin i V. Kladuša su Krajina u svakom smislu te riječi. Ovi ostali (B.Petrovac, Ključ, Sanski Most...) mogu "samo" geografski biti Krajinom.
Jasta,po ponasanju smo sigurno posavci :-)
Al si me nasmij'o. Pa ako razmislis malo bolje, JES' se mentalitet Krajisnika sa doline Sane i Vrbasa naglo promjenio izmedju 1945-e, i 1992-e, u odnosu na Krajisnike iz Ljute Krajine.
U Sanjana, Prijedorcana i Banjalucana se je i govor naglo promjenio. Puno vise neg' u Ljutoj Krajini.
Oni u Ljutoj Krajini su bili u karanteni.
i zato.....Masovno u bjezali ili isli u Hrvatsku i Sloveniju.
A razlozi se znaju. :x

Ovi sa Sane i Vrbasa su bili na direktnom asimilacijskom udaru,
pokusni kunici za ono sto se dogodilo 1992-e.
I tu dolazi do stvaranja vecih razlika na podrucju koje je do 1914-e bilo jedan etnicki monolit, i po pitanju jezika, i obicaja, i kulture uopce.

Podrucje od Novog do Prnjavora je bilo na strateskom udaru Austro-Ugarske. Tu ti se je isto dogodilo veliko odseljavanje Bosnjaka u pravcu Osmanskog Carstva, a A-U je onda naseljavala kolonizatore, i svoje cinovnike na ta podrucja. Tako si imao Talijane u BL, Ukrajince u Kozarcu i Prnjavoru, Njemce uz Savu.
Last edited by zlata on 08/10/2012 09:14, edited 1 time in total.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#33 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Hodidid »

@zlato: Da si ti meni ziva i zdrava ali dolina Vrbasa nema nikakve veze sa Krajinom :-D . Ni Jajce ni Kotor Varos a ovo oko BL kao Prnjavor, Celinac itd. da ne spominjem.

Eto dodjosmo haman i do Glamoca i Livna. Nisu ali ko da i jesu po zahebanosti, mentalitetu itd. Ja znam dosta svijeta iz Prnjavora i Kotor Varosi. Ni nalik Krajisnicima ni po cemu brate. Banjalucani takodjer, iako je BL veliki mix ljudi odsvakuda.

St Louis je odlicno opisao stvari u kratkim crtama pa da ne kvarim vec dati opis.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#34 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by zlata »

Hodidid wrote:@zlato: Da si ti meni ziva i zdrava ali dolina Vrbasa nema nikakve veze sa Krajinom :-D . Ni Jajce ni Kotor Varos a ovo oko BL kao Prnjavor, Celinac itd. da ne spominjem.

Eto dodjosmo haman i do Glamoca i Livna. Nisu ali ko da i jesu po zahebanosti, mentalitetu itd. Ja znam dosta svijeta iz Prnjavora i Kotor Varosi. Ni nalik Krajisnicima ni po cemu brate. Banjalucani takodjer, iako je BL veliki mix ljudi odsvakuda.

St Louis je odlicno opisao stvari u kratkim crtama pa da ne kvarim vec dati opis.
Pa nemaju sad, kad se Banja Luka naglo promjeila od tih drugih sredina. A priori demografski, pocevsi od A-U okupacije.

Cuj, moje iskustvo sa Banjalucanima je toliko negativno, da kad bi mene pitao,
ja bi ih svrstala medju Marsovce. :lol:
Ali to je baska prica.

Cak i prije dolazka Osmanlija, Banja Luka i Jajce se nalaze u oblasti zemlje Bosne koja se zove DONJI KRAJI.
Glavna naselja Donjih Kraja.

Onda se Donji Kraji sire na racun Madjarske (tj. Hrvatske) i u sastav Donjih Kraja ululazi zalogaj na sjeverozapadu, koji kasnije dobija naziv "Turska Hrvatska".

Kako Osmanlije prodiru preko bosanske granice, tako se siri administrativna granica Donjih Krajeva.

Medjutim, Bosanska Krajina kao cijelina, ukljucuje i povjesne Donje Krajeve i Tursku Hrvatsku (medju narodom poznatu kao Cazinska Krajina, ili samo Krajina).

Je'l' ti sad treba prevodilac? :?

ps. Buzim je djelomicno naseljen Dinarcima. Zato su onakvi irracionalni vilenjaci. :lol:
Da im promjenis vjeru, nebi se puno razlikovali od Zagorana i Zap. Hercegovaca. Citaj: odani, ZADRTI.
http://www.youtube.com/watch?v=4bugT4QX ... ture=inbox
Ali takvi ljudi su idealni za obranu granice. :mrgreen:
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#35 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by BOGUS »

zlata wrote:
BOGUS wrote:
Bosanski_kralj wrote:Bihać, B.Krupa, Bužim, Cazin i V. Kladuša su Krajina u svakom smislu te riječi. Ovi ostali (B.Petrovac, Ključ, Sanski Most...) mogu "samo" geografski biti Krajinom.
Jasta,po ponasanju smo sigurno posavci :-)
Al si me nasmij'o. Pa ako razmislis malo bolje, JES' se mentalitet Krajisnika sa doline Sane i Vrbasa naglo promjenio izmedju 1945-e, i 1992-e, u odnosu na Krajisnike iz Ljute Krajine.
U Sanjana, Prijedorcana i Banjalucana se je i govor naglo promjenio. Puno vise neg' u Ljutoj Krajini.
Oni u Ljutoj Krajini su bili u karanteni.
i zato.....Masovno u bjezali ili isli u Hrvatsku i Sloveniju.
A razlozi se znaju. :x

Ovi sa Sane i Vrbasa su bili na direktnom asimilacijskom udaru,
pokusni kunici za ono sto se dogodilo 1992-e.
I tu dolazi do stvaranja vecih razlika na podrucju koje je do 1914-e bilo jedan etnicki monolit, i po pitanju jezika, i obicaja, i kulture uopce.

Podrucje od Novog do Prnjavora je bilo na strateskom udaru Austro-Ugarske. Tu ti se je isto dogodilo veliko odseljavanje Bosnjaka u pravcu Osmanskog Carstva, a A-U je onda naseljavala kolonizatore, i svoje cinovnike na ta podrucja. Tako si imao Talijane u BL, Ukrajince u Kozarcu i Prnjavoru, Njemce uz Savu.
Hajd nema veze,odsad cu govoriti da sam od gore prema ljutoj Krajini :D
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#36 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by BISCANIN2 »

Banjaluka je oduvijek bila administrativni ekonomski centar krajine,a i bice ako bog da i dalje.
f1deL
Posts: 275
Joined: 16/05/2012 20:21
Location: TU I TAMO

#37 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by f1deL »

V.KLADUSA,BUZIM,CAZIN,BIHAC,KRUPA - KRAJINA
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#38 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by potočanka »

eto jest unutar krajine :roll: :lol:

kruh te rodi :-) :run:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#39 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by It_is_a_Leclerc »

Stvar je slijedeća.
Postoji - Cazinska Krajina u koju upada Cazin, Kladuša, Bihać, Bužim i Krupa. Taj pojam "Cazinska Krajina" faktički je historijski utemeljen jer je taj dio uvijek bio pod određenom izolacijom od ostatka BiH.
Postoji - Bosanska Krajina u koju ulazi kompletna Cazinska Krajina, a tu su još i mjesta od Petrovca, Sanskog Mosta, Ključa, Prijedora do Banja Luke, pa čak i malo dalje. Na jugoistoku to seže negdje do Kulen Vakufa.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#40 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Dado dijasporitus »

Kompletna familija mi je iz Krajine i to od Banjaluke, u kojoj sam i sam rodjen, pa do Kladuse i iz vecine gradova izmedju. Banjaluka jeste Krajina i moglo bi se reci njena istocna granica. Sve istocno od Vrbasa i sjeverno kad se spusta prema Laktasima i Gradisci se vec i nemoze smatrati Krajinom. Jajce isto tako nije Krajina vec centralna Bosna uglavnom zbog svoje istorije i geostrateskog polozaja. Mrkonjic Grad s druge strane jeste iako je od Jajca tek mozda 20-tak kilometara.

Kao i svugdje ima regionalne razlike izmedju Banjaluckih i recimo Cazinskih Krajsnika uglavnom sto je Banjaluka veci grad i u njega su dolazili ljudi “sa strane” tako da nema toliko homogenizovan mentalitet kao recimo Cazin, Kladusa, Bihac ili Krupa, ali Banjaluka dijeli tradiciju Krajine po blizoj i po daljoj istoriji. Kompletan ekonomski razvoj Krajine se tradicionalno uvijek planirao iz Banjaluke a ne iz Sarajeva, pa cak ni Bihaca. Mnoge Banjalucke firme za onog vakta nose ili su nosile u imenu Bosansku Krajnu (Boska) ili se geografski vezu za to podrucje.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58672
Joined: 03/08/2010 19:04

#41 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by kakavdanakneiskustvu »

nisam nikad bio u banja luci,trebam za par dana u taj grad,kako doći do gimnazije,je li komplikovano?
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#42 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by %tacno* »

kakavdanakneiskustvu wrote:nisam nikad bio u banja luci,trebam za par dana u taj grad,kako doći do gimnazije,je li komplikovano?
i te kako :lol: :lol: i pazi se da ne dodjes do graza... :-) :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58672
Joined: 03/08/2010 19:04

#43 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by kakavdanakneiskustvu »

%tacno* wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:nisam nikad bio u banja luci,trebam za par dana u taj grad,kako doći do gimnazije,je li komplikovano?
i te kako :lol: :lol: i pazi se da ne dodjes do graza... :-) :D


baš ti hvala na savjetu
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#44 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by pirmin »

kakavdanakneiskustvu wrote:nisam nikad bio u banja luci,trebam za par dana u taj grad,kako doći do gimnazije,je li komplikovano?
Cijenim da nije komplikovano.
Blizu je samog centra, tik uz bolnicu, nedaleko od Ferhadije.

Zavisi sa koje strane dolazis.

http://www.banjaluka360.com/languages/b ... ty_map.htm
User avatar
BHCluster
Posts: 23345
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#45 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by BHCluster »

Banjaluka je u Krajini do vrbasa koliko ja znam onaj drugi dio nije.
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#46 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by eduscho »

Naziv Krajina je vezan za tursku riječ serhat koja znači krajnja, posljednja oblast prema nečem ili nekom (u ovom slučaju prema kršćanskim državama s kojim su Otomani ratovali u srednjem vijeku). Na vrhuncu vojne moći Otomanskog carstva serhat se je prostirao od Velebita i Pokuplja u Hrvatskoj, preko Zapadne Slavonije, zatim uz današnju austrijsko-mađarsku granicu, južne dijelove Slovačke i Ukrajine, pa sve do Crnog mora. Kako je Otomansko carstvo kopnilo tako su Austrija i Mletci polako ispisivali granice današnje BiH i poglavito Serhata - Krajine u njoj. Možda će iz današnje perspektive i duha ove rasprave djelovati čudno, ali tad je status Krajine - Serhata imalo gotovo cijelo pogranično područje bosanskog pašaluka prema kršćanskim državama od npr. čapljinske Gabele, Livna, Kulen Vakufa, preko Bihaća, Kladuše i Bužima sve do Novog, Dubice, Gradiške pa čak i dalje rijekom Savom na istok. Koliko je bitna bila teritorija bosanskog pašaluka za Otomansko carstvo govori i činjenica da je od početnih 12 kapetanija bosanski pašaluk do Požarevačkog mira 1718. godine narastao na 28 kapetanija, što je najgušći raspored kapetanija u cijelom Otomanskom carstvu. U prevodu - da banaliziram - svako veće mijesto uz granicu s Habsburškim carstvom i Mletačkom republikom dobilo je (ako ga već nije imalo od ranije) zidani grad ili kule s posadom i topovima.
Naravno ovo je bilo najizraženije na SZ današnje BiH, poglavito opštine Bihać, Cazin, Bos. Krupa, Bužim i V. Kladuša (kako još kažu Turska Hrvatska) koje su samim svojim položajem bile u "špicu" prema Austriji tako da su bile i najutvrđeniji kraj, slobodno se moe reći cijele Rumelije ili europskog dijela Otomanskog carstva. Ne samo da su ova mjesta bila utvrđena već i mnoga sela i varoši u pomenutom dijelu npr. Kulen Vakuf, Bjelaj, Sokolac, Izačić, Tržac, Mutnik, Ostrožac, Stijena, Šturlić, Podzvizd, Vrnograč, Pećigrad, Todorovo, Jezerski, Čava, Otoka itd.

Zato ovaj kraj i zovu "Ljuta Krajina" jer je bio najborbeniji i najhomogeniji dio cjelokupnog Serhata - Krajine, dok su drugi krajevi uz obale Sane i Vrbasa bili malo dublje u pozadini, te su imali nešto "blažu" historiju, dakako sve do srpske dominacije u dvijema JUgoslavijama i počinjenog genocida nad našim narodom u 40' i 90' godinama 20 . vijeka.

Sve u svemu ja bih u kRajinu dakako ubrojao i Banja Luku i satelitske opštine koje joj gravitiraju, samo što to više nije bošnjačka Krajina već srpska (nažalost, žali bože nako lijepe čaršije) tako da bi krajnje istočne granice onog što je danas Krajina u Bih bile oštine Grahovo, Glamoč, Šipovo, Mrkonjić, Skender Vakuf-Kneževo, Kotor Varoš, Čelinac, Prnjavor i Srbac. Sve što je zapadno od toga je zapravo Krajina, s tim da što se ide zapadnije i krajina je više "krajina" - možda ovo malo glupo zvuči ali razumijećete šta mislim.
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#47 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by iscrtani čovek »

Ne, nećemo razumeti to što govoriš. Kao što vekovima i generacijama žive Bošnjaci na području Banjaluke i Krajine, isto tako tu vekovima i generacijama žive i Srbi. Ona je jednako njihova kao što je i tvoja. I jednako pravo imaju na nju kao i ti.
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#48 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by eduscho »

Ma ja,

samo su mislili da "malo više" imaju pravo na nju pa su je počistili o nesrba!

LP
iscrtani čovek
Posts: 343
Joined: 10/03/2013 18:24

#49 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by iscrtani čovek »

samo što to više nije bošnjačka Krajina već srpska
Dovoljno govori o tvom postu. Kao što nema Velike Srbije, nema više ni pašaluka ni Otomanskog carstva.
Pomiri se s tim.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#50 Re: Banja Luka unutar Krajine ili ne?

Post by Danguba »

Nemojte pretjerivati obojica. Etnicka slika se promijenila nasilno(ratnim dejstvima) i njome niko nije zadovoljan. Nisu zadovoljni Bosnjaci u cjelini, Srbi u Drvaru, Grahovu, Bihacu...Hrvati u Kotor Varosi, banjaluckoj regiji...tako da tu nema rjesenja izuzev nekog masovnog povratka.
Zao je i meni sto je tako i najvise bi volio ono stanje od prije rata ali sta je tu je.
Post Reply