Banja Luka Construction

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

sehohari
Grijem se na: Inflaciju (gorim)
Vozim: Konjsku zapregu
Horoskop: Lav

#101 Re: Banja Luka Construction

Post by sehohari »

Dangubic wrote: 15/01/2023 13:48
sehohari wrote: 19/12/2022 17:27 Ove zgrade definitivno nisu dobre. Čak mislim da je gore u BL tako nešto napraviti nego u Sarajevu npr.

Sarajevo već ima taj izgled natrpanog grada, pa jedna zgrada manje ili više ne mjenja sliku.
Banja Luka, sa druge strane, ovako sve više gubi epitet "grada širine".
Sarajevo je kao da je neko ladicu dobro rezdrmao i to je to ,nista ni sa cim, Banja Luka gubi sve vise izgled zelenog grada ali kao Sarajevo nece nikad biti, nadam se 😁
Zato što je vama iz Krajine ta vrsta grada (svi gradovi južno od Doboja su smješteni u kotlinama) neobičan.

A ima i Sarajevo zelenila, samo što valja proći gužvom do Ilidže...
Dangubic

#102 Re: Banja Luka Construction

Post by Dangubic »

sehohari wrote: 15/01/2023 14:03
Dangubic wrote: 15/01/2023 13:48
Sarajevo je kao da je neko ladicu dobro rezdrmao i to je to ,nista ni sa cim, Banja Luka gubi sve vise izgled zelenog grada ali kao Sarajevo nece nikad biti, nadam se 😁
Zato što je vama iz Krajine ta vrsta grada (svi gradovi južno od Doboja su smješteni u kotlinama) neobičan.

Nije kotlina nego neplanski gradjeno nabacane kuce na sve strane i nemas zelenila ,Ilidza nije Sarajevo. Na znam koliko poznajes Banja Luku ?
sehohari
Grijem se na: Inflaciju (gorim)
Vozim: Konjsku zapregu
Horoskop: Lav

#103 Re: Banja Luka Construction

Post by sehohari »

Dangubic wrote: 15/01/2023 14:58
sehohari wrote: 15/01/2023 14:03

Nije kotlina nego neplanski gradjeno nabacane kuce na sve strane i nemas zelenila ,Ilidza nije Sarajevo. Na znam koliko poznajes Banja Luku ?
Kotlina = neplanski građeno. To u biti važi za BiH.
Pa pogledaj malo Mostar, ili dijelove Tuzle.

Znam da je Banja Luka planski dosta bolje građena. Ali to je većinom iz razloga što ima više prostora, što je u ravnici, pa i ne postoji potreba za neplanskom gradnjom.

Znam da je Banja Luka "zeleni grad", samo sam htio reći da i oko Sarajeva imaš dosta zelenila, gradskih parkova, iako ne u samom gradu.
pritchard

#104 Re: Banja Luka Construction

Post by pritchard »

sehohari wrote: 15/01/2023 17:22
Dangubic wrote: 15/01/2023 14:58

Kotlina = neplanski građeno. To u biti važi za BiH.
Pa pogledaj malo Mostar, ili dijelove Tuzle.

Znam da je Banja Luka planski dosta bolje građena. Ali to je većinom iz razloga što ima više prostora, što je u ravnici, pa i ne postoji potreba za neplanskom gradnjom.

Znam da je Banja Luka "zeleni grad", samo sam htio reći da i oko Sarajeva imaš dosta zelenila, gradskih parkova, iako ne u samom gradu.
Neplanska, zabetonirana i nabacana kotlina in the meantime. :lol:

Image
Image
Image
Image
Image

Stojanović, najveći bl. park može stati 3x u Banjski, bar 2x u Betaniju. Pa đe su kilometri Darive, 6min od Vijećnice onoliki Trebević, šetališta uz Miljacku, Veliki park i susjedni, oni iza Druge, Atmejdan, sve u centru. Treba još naravno + srediti ovo što imamo, ali ste ga i vi pretjerali. Kuća imaš posvuda u BL. Npr doslovno stotine i stotine privatnih posjeda izlaze na Vrbas koji je dobrano zagrađen kućama.

+ Kastel odličan, posebno onaj dio gdje možeš sići do Vrbasa. Onako i Bijelu tabiju treba osposobiti za koncerte, predstave itd. Pasala bi u BL i žičara do Šehitluka koja je već decenijama u planu. :thumbup:
banjaluka078
Moderator

#105 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

A dje su ti slike favela? :D

Sarajevo hendikepira to što jeste u kotlini i nema puno prostora da se širi. Banjaluku hedikepira to što neće da se širi, nego bi sve i svi u centar.

U Sarajevu nemam kisika, nedostaju mi aleje i drveće, kad sam radila tamo, morala sam sjesti u auto pa se voziti da popijem kafu s kisikom. :) Od novembra do proljeća sam kuburila s maglom i zagađenjem i bronhitisom. Sad je to stigulo i u BL, ali ne toliko često i toliko loše kao u SA. Magle skoro da nemamo.

Pokušava vlast oteti posjede pod izgovorom uređenja obala Vrbasa, nije da ne bi, ali privatno vlasništvo... Imaju sasvim dovoljno obale da urede nizvodno od Sitara. I kad već toliko vole Vrbas, da konačno izgrade kolektore otpadnih voda.

BL više nema plansku gradnju, osim kad to znači da se gradi sve što investitor isplanira.
Hajvan

#106 Re: Banja Luka Construction

Post by Hajvan »

banjaluka078 wrote: 17/01/2023 20:58 A dje su ti slike favela? :D

Sarajevo hendikepira to što jeste u kotlini i nema puno prostora da se širi. Banjaluku hedikepira to što neće da se širi, nego bi sve i svi u centar.

U Sarajevu nemam kisika, nedostaju mi aleje i drveće, kad sam radila tamo, morala sam sjesti u auto pa se voziti da popijem kafu s kisikom. :) Od novembra do proljeća sam kuburila s maglom i zagađenjem i bronhitisom. Sad je to stigulo i u BL, ali ne toliko često i toliko loše kao u SA. Magle skoro da nemamo.

Pokušava vlast oteti posjede pod izgovorom uređenja obala Vrbasa, nije da ne bi, ali privatno vlasništvo... Imaju sasvim dovoljno obale da urede nizvodno od Sitara. I kad već toliko vole Vrbas, da konačno izgrade kolektore otpadnih voda.

BL više nema plansku gradnju, osim kad to znači da se gradi sve što investitor isplanira.
cini ti se
banjaluka078
Moderator

#107 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Hajvan wrote: 17/01/2023 21:23
cini ti se
Za 14 mjeseci mi se baš puno puta "učinilo".
banjaluka078
Moderator

#109 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Izgradnja sportskih terena za potrebe turnira „Srpska open“ uz park “Mladen Stojanović” ide punom parom, čak i kad se smrkne. Kada se republička i gradska vlast dogovore nije prepreka ni da se gradi noću, mimo regulacionog plana i pratećih dozvola.
https://www.gerila.info/novosti/sportsk ... z-dozvola/
banjaluka078
Moderator

#112 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Po ne znam koji put najavljuju obnovu sahat kule. Do sad je već mogla biti stara.

https://www.nezavisne.com/novosti/banja ... ule/755886
Post Reply