Banja Luka Construction

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#26 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

A, mlađa raja. :) Zaboravim se da sam veteranka. :D
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#27 Re: Banja Luka Construction

Post by bingov buraz »

Nekad bio :mrgreen: sad vodam klinca po BL kad navratimo.
Dosta opucace me nostalgija :mrgreen:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#28 Re: Banja Luka Construction

Post by pirmin »

banjaluka078 wrote::)
Joj, mejdanski muskarac. :D
Opjevan u sevdalinci..."nece ona sarajevskog kadiju, haj ona hoce banjaluckog deliju (sa Mejdana)" :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#29 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote: Opjevan u sevdalinci..."nece ona sarajevskog kadiju, haj ona hoce banjaluckog deliju (sa Mejdana)" :D
Srcelomci! Ne halalim! :D
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#30 Re: Banja Luka Construction

Post by So What! »

Ne mare za Ustavni sud (1. dio): Iz nacionalnog spomenika niče hotel
Image

Pored činjenice da je Ustavni sud RS utvrdio da regulacioni plan, koji je početkom prošle godine usvojila Skupština grada Banjaluka, a odnosi se na prostor gde se nalazila stara zgrada Radija RS, nije u skladu sa zakonom, kompanija “Integral-inženjering” nastavila je graditi hotel i restoran u glavnoj banjalučkoj ulici!

Nakon donesene odluke Ustavnog suda Republike Srpske, u aprilu ove godine, iz Centra za životnu sredinu su se obratili Skupštini grada Banjaluka sa inicijativom za preispitivanje Odluke o izradi izmjene dijela predmetnog regulacionog plana. Međutim, na podnesenu inicijativu do danas nisu dobili odgovor. Takođe, obratili su se i Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS sa inicijativom za preispitivanje građevinske dozvole za rekonstrukciju objekta stare zgrade radio stanice u Banjaluci izdate od ovog Ministarstva, na osnovu koje je investitor započeo građenje.

- Iz Ministarstva smo dobili odgovor da je „rješenje kojim je data građevinska dozvola za izgradnju naprijed navedenog poslovnog objekta donesena dana 12.01.2017. godine i postalo pravosnažno prije donošenja i objavljivanja Odluke Ustavnog suda Republike Srpske, što znači prije prestanka važenja odluke o donošenju izmjene regulacionog plana za predmetnu lokaciju“. Postavlja se pitanje zašto nadležno Ministarstvo ignoriše prethodnu dozvolu za rekonstrukciju objekta koju je izdalo, a čije odredbe su prekršene. Postavlja se pitanje zašto nadležne inspekcije nisu reagovale na adekvatan način? Takođe se postavlja pitanje kako su nadležne institucije dozvolile sukob interesa u kontekstu da su investitor, izvođač radova i nadzorni organ zapravo ista firma, tj. dio privrednog društva „Integral inženjering“ a.d. Laktaši – rekla je za Frontal Jelena Brkić, koordinatorica Inicijative Naš prostor u Centru za životnu sredinu, koji razmatra dalje pravne mogućnosti.

Image

Podsjećamo, Ustavni sud RS utvrdio je da regulacioni plan koji je početkom prošle godine usvojila Skupština grada, a odnosi se na prostor gdje se nalazi stara zgrada Radija, nije u skladu sa zakonom.

Naime, pomenutim regulacionim planom predviđeno je rušenje objekta koji je dio ambijentalne cjeline u Ulici Mladena Stojanovića i Kralja Petra Prvog Karađorđevića i ima status nacionalnog spomenika, a na njegovom mjestu izmjenjenim/neustavnim regulacionim planom ucrtan je hotel. Iako je pravosnažno rješenje o građenju doneseno u januaru 2017. godine, podsjećamo da je rušenje starog objekta i gradnja novog započeta u prvoj polovini 2016. godine.

- Skupština grada Banjaluka nije mogla usvojiti takav regulacioni plan, s obzirom na to da se njime predviđa rušenje objekta u prvoj zoni zaštite koji predstavlja dio Ambijentalne cjeline uvrštene u nacionalne spomenike BiH i uživa najviši stepen zaštite u zakonima Republike Srpske – saopšteno je iz Ustavnog suda RS.

Istaknuto je da odluka nije u skladu sa Zakonom o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, ustanovljene Dejtonskim mirovnim sporazumom, a neustavnost se ogleda i u tome što gradska Skupština nije postupila u skladu sa odredbama navedenog Zakona, čime je istovremeno narušeno i načelo zakonitosti Ustava RS.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić izjavio je nakon odluke Ustavnog suda da će „posljedice biti veoma interesantne, jer je riječ o neobičnoj presudi“.

- Ovo je neobična situacija. Prvi put odluka Suda stiže nakon što su neke radnje učinjene i ne znam šta će se moći uraditi na njenoj implementaciji. Postavlja se pitanje kakav je efekat te odluke Suda, jer je stigla nakon što je usvojena izmjena regulacionog plana i izdate građevinske dozvole – rekao je Radojičić i dodao da bi investitor, ako bi Grad ušao u neke druge mjere, imao pravo da tuži sve one koji su u međuvremenu izdali dozvole.

- Odlukom Ustavnog suda je u ovom momentu napravljeno više problema nego što je nešto riješeno, jer stvari na terenu nije moguće vratiti u prvobitno stanje – izjavio je Radojičić.

Image
Stara zgrada Radija Republike Srpske

Bivša zgrada Radija RS očigledno je kost u grlu institucijama koje su na tom mjestu dozvolile gradnju hotela, pa će ovim slučajem, kao pioritetom, morati da se pozabavi i Ivan Rašković, novoimenovani banjalučki gradski arhitekta.

Image

Na mjestu zgrade nekadašnjeg Radija Banjaluka, a zatim i Radija RS, koji se iz objekta iselio prije sedam godina i juče su radile mašine, a izgradnja hotela, restorana i pratećih sadržaja ulazi u završnu fazu.
Frontal
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#31 Re: Banja Luka Construction

Post by So What! »

Banja Luka će dobiti Delta shopping centar: Svjetski brendovi, 6 kino-sala, supermarket i restorani
Image

U Banjoj Luci je počela izgradnja Delta shopping centra. Najveći objekat te vrste na prostorima BiH zauzima površinu od 62.500 metara kvadratnih. Za proizvodnju, transport i montažu AB konstrukcije zadužena je kompanija Širbegović iz Gračanice.

Objekat će se nalaziti u samom centru Banje Luke, na uglu Ulice olimpijskih pobjednika i Bulevara srpske vojske. U sklopu ovog mola naći će se svjetski poznati brendovi, od kojih se neki i prvi put predstavljaju na ovom tržištu.

Pored velikog broja novih radnji, shopping centar će u svom sastavu imati i najveće kino na tim prostorima na 1.500 metara kvadratnih sa šest sala, kao i supermarket, dio sa restoranima i oko 1000 parking mjesta.

Otvaranje je planirano na jesen 2018. godine.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Klix
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#32 Re: Banja Luka Construction

Post by pirmin »

Pranje para ili sta? Ko ce im ovdje kupovati? Dijaspora, zaduzeni budzetlija?

Nigdje proizvodnje ni zglave. :roll:
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#33 Re: Banja Luka Construction

Post by sinuhe »

Ce da bude lijepo. A mogli su okreciti i oprati Bosku. Isto bi bilo.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#34 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote:Pranje para ili sta? Ko ce im ovdje kupovati? Dijaspora, zaduzeni budzetlija?

Nigdje proizvodnje ni zglave. :roll:
Kao i do sad, paćenici koji će platiti etiketu, a kući 4 dana jesti grah. Grad funkcioniše na kupovini na rate, na pijaci se manje kupuje, jer ne može na rate. Naravno, ima onih 5% kojima nije ništa platiti bilo koju cifru, ali to je nedovoljan broj ljudi da održi ovakav tržni centar.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#35 Re: Banja Luka Construction

Post by mO k3 »

banjaluka078 wrote:
pirmin wrote:Pranje para ili sta? Ko ce im ovdje kupovati? Dijaspora, zaduzeni budzetlija?

Nigdje proizvodnje ni zglave. :roll:
Kao i do sad, paćenici koji će platiti etiketu, a kući 4 dana jesti grah. Grad funkcioniše na kupovini na rate, na pijaci se manje kupuje, jer ne može na rate. Naravno, ima onih 5% kojima nije ništa platiti bilo koju cifru, ali to je nedovoljan broj ljudi da održi ovakav tržni centar.
:thumbup:
Sokiran sam bio ljetos kada smo sjedili sa poznanicima i oni nama kazu da sve kupuju na rate cak i tasnicu ...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#36 Re: Banja Luka Construction

Post by mO k3 »

sinuhe wrote:Ce da bude lijepo. A mogli su okreciti i oprati Bosku. Isto bi bilo.
ma boska je rupa za mene
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#37 Re: Banja Luka Construction

Post by Ommadawn »

Bio na Adi ljetos i večerao. Klopa odlična, usluga također. Ali reče mi jaran da su se bunili ovi za zaštitu okoliša zbog te gradnje na ostrvu. Zna li neko više o tome?

BTW obala Vrbasa i nije baš najsređenija na tom mjestu, pogledaš nizvodno s mosta - vidiš fabričke dimnjake, nekako mi bezveze...

Mala Čaršija ne liči ni na šta.

I kojoj budali je na pamet palo da gradi zgradu na Begovom???
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#38 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote:Bio na Adi ljetos i večerao. Klopa odlična, usluga također. Ali reče mi jaran da su se bunili ovi za zaštitu okoliša zbog te gradnje na ostrvu. Zna li neko više o tome?

BTW obala Vrbasa i nije baš najsređenija na tom mjestu, pogledaš nizvodno s mosta - vidiš fabričke dimnjake, nekako mi bezveze...

Mala Čaršija ne liči ni na šta.

I kojoj budali je na pamet palo da gradi zgradu na Begovom???
1.
http://www.banjaluka.com/drustvo/2016/0 ... o-koristi/
http://staklenozvono.rs/2016/04/stara-a ... i-interes/

Hajde što vidiš dimnjake i buljiš u suprotnu obalu, ali što je "ukrašena" kesama, krpama i svime što voda donese. Voda ne teče u onom dijelu između restorana i ostrva, stvorila se žabokrečina, more komaraca i memljiv smrad.

2. Mala čaršija ista kao i uvijek, samo čađavija i s većom gužvom.

3. Premijerkinom bratu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#39 Re: Banja Luka Construction

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote:[
Hajde što vidiš dimnjake i buljiš u suprotnu obalu, ali što je "ukrašena" kesama, krpama i svime što voda donese. Voda ne teče u onom dijelu između restorana i ostrva, stvorila se žabokrečina, more komaraca i memljiv smrad.
Da, da, to sam zaboravio navesti. Ni na sto ne lici. Mozda to vremenom srede ali.... S druge strane, sva ona gradjevina maze lijepo oci gradjanima pa se i ne bune. Jednostavno, boli ih neka stvar.

Hvala za linkove.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#40 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

:thumbup:

Na Adi je mnogima najbitnije to da imaju gdje pustiti djecu da se istrče i izigraju.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#41 Re: Banja Luka Construction

Post by Ommadawn »

Pa eto ja u BL nisam bio 10 godina, dakle zadnji put je bilo 2007. Prije 2007-e nisam bio 14 godina.
I ljetos iznajmim auto u TZ, sjednemo zena ja i kcerka. Dosao od pravca Laktasa, tranzitom. Prosao pola grada i dok nisam dosao do raskrsca za Laus, nisam uopste grad prepoznao. Nisam se mogao snaci.
Promijenilo se dosta toga, jebiga....
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#42 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote:Pa eto ja u BL nisam bio 10 godina, dakle zadnji put je bilo 2007. Prije 2007-e nisam bio 14 godina.
I ljetos iznajmim auto u TZ, sjednemo zena ja i kcerka. Dosao od pravca Laktasa, tranzitom. Prosao pola grada i dok nisam dosao do raskrsca za Laus, nisam uopste grad prepoznao. Nisam se mogao snaci.
Promijenilo se dosta toga, jebiga....
A nisi ni do rakrsnice za Lauš, nego do kružnog. :D Kontamo se...

Vjeruj, desi se meni da krenem u neki dio u kojem me duže nije bilo, jer nisam imala povoda za otići, i totalno se pogubim. Neki dan krenula u Vrbanju i skontala da je sad spojena s gradom zgradama. Prije bilo: Rebrovac, ništa, Žitoprodukt, opet malo ništa, pa tek onda Vrbanja. O Petrićevcu, Starčevici, Laušu, Motikama...da ne pričam.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#43 Re: Banja Luka Construction

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote:
Ommadawn wrote:Pa eto ja u BL nisam bio 10 godina, dakle zadnji put je bilo 2007. Prije 2007-e nisam bio 14 godina.
I ljetos iznajmim auto u TZ, sjednemo zena ja i kcerka. Dosao od pravca Laktasa, tranzitom. Prosao pola grada i dok nisam dosao do raskrsca za Laus, nisam uopste grad prepoznao. Nisam se mogao snaci.
Promijenilo se dosta toga, jebiga....
A nisi ni do rakrsnice za Lauš, nego do kružnog. :D Kontamo se...

Vjeruj, desi se meni da krenem u neki dio u kojem me duže nije bilo, jer nisam imala povoda za otići, i totalno se pogubim. Neki dan krenula u Vrbanju i skontala da je sad spojena s gradom zgradama. Prije bilo: Rebrovac, ništa, Žitoprodukt, opet malo ništa, pa tek onda Vrbanja. O Petrićevcu, Starčevici, Laušu, Motikama...da ne pričam.
Jest bas, do kruznog :)
Bi mi krivo kad sam vidio sta su uradili sa Poljokanovim parkom, tu sam prve dane djetinjstva proveo i usao u svijet muzike.

A Vrbanja je isto posebna prica. Ja krenuo sa Stare Ade pa cu za Teslic kod prijatelja. Ono sto ti kazes: zgrade, zgrade, zgrade... Velim zeni "Ovdje bi negdje trebala biti famozna Vrbanja". Tek kad sam dosao do pola, skontao sam gdje sam. Ustvari, vidjeli neke nane u dimijama kako izlaze iz granapa :lol:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#44 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Uh, meni žao gradskog parka, a kako izgleda regulacioni plan, biće mi žao i velikog parka Mladen Stojanović. Srećom, trenutno para nemaju.

Sad će spucati skoro pola miliona maraka na Parkić, dok je zeleni most zavoren za saobraćaj i potez mala čaršija-gradski most se guši od vozila.
http://www.impulsportal.net/index.php/v ... -banjaluci
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#45 Re: Banja Luka Construction

Post by Ommadawn »

Preko Zelenog se ne moze, zatvorili ga ljetos tako da nisam ni otisao do nekadasnjeg nam stana. Nije mi se dalo guzvati autom kroz Malu Carsiju po vrucini, nego okrenuh i parkirah kod dvorane Mejdan (danas Obilicevo).
Zeleni Most se asfaltirao, ako me pamcenje dobro sluzi, 1990-e godine i problematican je zbog sirine, dakle dva auta se ne mogu mimoici. Sad su ga zatvorili a zbog cega, nije mi jasno.

Gornji Seher (Srpske Toplice) propada. Gradjevine samo sto se ne sruse na put koji je ujedno i juzni ulaz u BL. Zalosno je sto je i ona basta u KUD "Buducnost" zapustena a nekada bila fantasticno mjesto i za kahvenisanje a bogami i za priredbe i plesove. Tu sam kao dijete jednom trebao nastupiti sa gitarom ali razbolio se i ne bi nista od toga.
Jos gore, i ono staro kupaliste u Seheru (desna strana) na Vrucici je neki kreten demolirao. Kojoj budali je samo to na um palo, toga bi trebalo u zatvor odmah.

Novoselija je takodjer katastrofa ali to je vec dijaspora koja umjesto da samo renovira nekada lijepe kuce pocela da se takmici ko ce vecu napraviti. Zbijeno da te ubije u pojam.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#46 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Preko zelenog je uvijek i moglo samo jedno vozilo, pa se čekalo naizmjenično. To je stari most koji je prije 40-50 godina postavljen kao privremeni (baš kao i hirurgija). Poslije poplava 2014. je otkriveno da mu je stabilnost narušena, ali su kreteni i dalje dozvoljavali saobraćaj. Ove godine se morala uraditi rekonstrukcija i skontali su da više apsolutno nije bezbjedan za vozila. Sad je samo pješački.

http://www.banjaluka.com/drustvo/2017/0 ... aneVijesti
http://www.6yka.com/novost/124168/banja ... -most-foto
http://www.banjaluka.com/drustvo/2017/0 ... a-pjesake/
http://www.banjaluka.com/drustvo/2017/0 ... aneVijesti

Šeher je totalna sramota...da se radi o nekom durgom gradu, one kuće bi mogle biti depadansi muzeja, moglo ga se urediti kao stari grad, vodati turiste i naplaćivati. Ali previše miriše na neka druga vremena i drugačije ljude. Bolje pustiti da se uruši. Ni Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika s državnog nivoa ne radi ništa.
http://www.6yka.com/novost/97174/nacion ... i-spaijski
https://www.nezavisne.com/novosti/banja ... aju/167708

Vrućica je sad dobra kako je zapuštena bila, sad je uređena, koliko se to uopšte može urediti. Neiskorištena je u komercijalnom smislu...zamisli negdje vani banjanje u termalnoj vodi s pogledom na hladnu rijeku...

KUD Budućnost se kao nešto aktivirao.
https://www.facebook.com/groups/727910433972554/

Da, Novoselija je takmičenje da se pokaže ko se bolje snašao. Takođe je i geto i jako mi smeta taj kont Banjalučana koji ljeti dođu i onda se i ne pojave po gradu, samoizoluju se gore, sami sebi dovoljni, a nesvjesni da baš treba da se pokažu gradu i da prikažu da su oni koji imaju pravo da se "šepure" kroz centar. Ali to je već druga tema, ne bih se upuštala u to.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#47 Re: Banja Luka Construction

Post by hadzinicasa »

ne volim ni uc' na ovu temu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#48 Re: Banja Luka Construction

Post by Ommadawn »

hadzinicasa wrote:ne volim ni uc' na ovu temu.
Kako onda ides u Banja Luku, zdravlja ti?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#49 Re: Banja Luka Construction

Post by hadzinicasa »

Ommadawn wrote:
hadzinicasa wrote:ne volim ni uc' na ovu temu.
Kako onda ides u Banja Luku, zdravlja ti?
vidim kako je moj kratki komentar mogao biti pogresno protumacen.
Idem. Rijetko. Nemam vise nista u BL do davno proslog vremena i neka prazna 32m2.
Kad vidim sta je ona danas i ne ide mi se.
zato i ne volim ulaziti na ovu temu, samo se izibretim.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#50 Re: Banja Luka Construction

Post by Ommadawn »

hadzinicasa wrote:
vidim kako je moj kratki komentar mogao biti pogresno protumacen.
Idem. Rijetko. Nemam vise nista u BL do davno proslog vremena i neka prazna 32m2.
Kad vidim sta je ona danas i ne ide mi se.
zato i ne volim ulaziti na ovu temu, samo se izibretim.
Nemoj ti mene pogresno shvatiti...
Ja sam ti tu negdje isti - dva puta bio od 1993. Ja bas nemam nista pa ni kvadrate. Izgubilo se medju nekim papirima i sudskim procesima. A i neka su. Manje razloga da posjecujem BL.
Ali sto kaze Balasevic: al´ nekad porucim pice i tako to krene....
Post Reply