Banja Luka Construction

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#76 Re: Banja Luka Construction

Post by sinuhe »

Neboder ne bi bilo lose rjesenje na mjestu novog 'dijela Palasa' ali da se ne uradi jeftino.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#77 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 18/12/2022 20:33Urbicid!
Da. I džaba struka govori, to sve ode u vjetar. Bitan je i sluša se samo investitor.

https://6yka.com/bih/nacrt-regulacionog ... eta-zivota
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#78 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

sinuhe wrote: 18/12/2022 21:27 Neboder ne bi bilo lose rjesenje na mjestu novog 'dijela Palasa' ali da se ne uradi jeftino.
4 nebodera na potezu stara autobuska-ploča. Malo li je?
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#79 Re: Banja Luka Construction

Post by sinuhe »

O Palasu govorim. Sa lijepo poplocanim trgom, obnovljenim starim 'neboderom' i obnovljenom Boskom bila bi lijepa cjelina.
Ka'ce skolu na Starcevici izgraditi sto je u planu 40 godina :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#80 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

sinuhe wrote: 18/12/2022 23:00 O Palasu govorim. Sa lijepo poplocanim trgom, obnovljenim starim 'neboderom' i obnovljenom Boskom bila bi lijepa cjelina.
Ka'ce skolu na Starcevici izgraditi sto je u planu 40 godina :D
Šta će nam škola, još malo pa neće više biti djece...njima treba samo kurs Njemačkog, svi će tamo svakako.
Meni se ne sviđa ideja još jednog nebodera u centru, trg bi dobio dimenziju rupe. Ono betonsko čudovište je dovoljno široko/prostrano da se gradi nešto veće širine, a manje spratnosti, da se uklopi pored Boske.
Oni svakako samo rade na zgradama, niko da poradi na infrastrukturi, ni saobraćajnoj (umjesto da odvraćaju saobraćaj iz centra, oni prave još veću gužvu) ni svakoj ostaloj, struja, vodovod, kanalizacija, ništa ne prati ni razvoj naselja ni tu novu gradnju mega-zdanja po gradu.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#81 Re: Banja Luka Construction

Post by sehohari »

Ove zgrade definitivno nisu dobre. Čak mislim da je gore u BL tako nešto napraviti nego u Sarajevu npr.

Sarajevo već ima taj izgled natrpanog grada, pa jedna zgrada manje ili više ne mjenja sliku.
Banja Luka, sa druge strane, ovako sve više gubi epitet "grada širine".
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#82 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

I ne samo to, nego ih prave tako sporadično, nemaju nikakvu vezu s okolinom, ne čine nikakvu cjelinu. Da su planirali "naselje" takvih zgrada na prostoru između zgrade Vlade i istočnog tranzita, pa da se i dobije neki dio grada sa staklenim zgradama, a ovako, kako kojem investitoru padne na um, tako negdje nasadi zgradu.
Centar da ostave nizak, da rasterete saobraćaj, svakako je umrlo poslovanje po centru, Gospodska nikad nije imala više zatvorenih/praznih lokala, da ga ostave za šetnju, klopu, slikanje silnim turistima. Nego niko nema nikakav plan.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#83 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Javna rasprava zakazana u nekom suludo kratkom roku u sedmici kad su ljudi na odmoru, spojili praznike...da prođe "ispod žita".




Video s rasprava na stranici: https://www.facebook.com/CentarZaZivotnuSredinu
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#84 Re: Banja Luka Construction

Post by kuli1961 »

Ako je riječ o stručnoj raspravi, rok za obavještavanje i mjestu održavanja je ovako definisan:
"Poziv za stručnu raspravu subjektima iz stava 1. ovog člana dostavlja se najkasnije sedam dana prije rasprave, sa izvodima iz prednacrta koji se odnose na pitanja iz njihovog djelokruga" (član 46 .stav 2. Z o uredjenju prostora i gradjenju)

Ako je riječ o javnoj raspravi, rok za obavještenje o datumu i mjestu održavanja je ovako definisan:
"Nosilac pripreme objavljuje javni poziv za javnu raspravu u najmanje jednom dnevnom listu dostupnom na teritoriji cijele Republike tri dana prije i na dan održavanja rasprave, kojoj mogu prisustvovati sva zainteresovana lica. (član 48 .stav 6. istog zakona)

Ako se pogriješilo u ovom pravilu postupka, kao i u pogledu bilo kojeg drugog, RP pada kao zrela kruška sa grane....kakva god da mu je sadržina
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#85 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

3.1. su najavili javnu prezentaciju za 5.1. Kakav god da je rok po zakonu, nikako ne mogu da ne mislim da su namjerno izabrali ovu sedmicu kad su ljudi u totalno prazničnom fazonu, manje obraćaju pažnju na internet i obavijesti, mnogi spojili praznike i van grada su...

https://www.banjaluka.rs.ba/javna-preze ... h-planova/
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#86 Re: Banja Luka Construction

Post by kuli1961 »

Za sada, a iskljucivo po sjecanju (nesto nisam raspolozen citati zakon), zakon ne poznaje pojam "javna prezentacija". Dakle, ako je to stvarno neki javni prikaz, koji nije definisan zakonom, nema nikakvog pranvog znacaja za valjanost postupka usvajanja RP ili njegovih izmjena/dopuna.
No, ako pod tim pojmom smatraju neku od gore opisanih rasprava- strucna ili javna, sasvim svejedno, i ako su tacni datumi- 3. i 5. januar, rekao bih da su povrijedili pravila postupka, a posljedice su sasvim jasne.
I prethodni RP- podrucje- "rupa", tzv. "Bijeli dvor" i ostalo je "pao pred USRS bas iz procesnih razloga.

EDIT. objava ovog "poziva" samo i jedino na web stranici GU- ne pije vode...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#87 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

A upravo su i o rupi prezentovali juče, o izmjenama, skratili su jednu kulu za sprat.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#88 Re: Banja Luka Construction

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 06/01/2023 22:46 A upravo su i o rupi prezentovali juče, o izmjenama, skratili su jednu kulu za sprat.
Da, saznao sam iz prilozenog YT videa.
Taj prostor mi je toliko obesmisljen, ruiniran, "urbicidiran", prosto zarazen nezasitnom gradnjom da me i ne zanima.Sta god sad da urade, "papirno" ili na licu mjesta, kasno je. Ako to "skracenje" kule za jednu etazu, na licu mjesta znaci rusenje, u sebi cu likovati. A ako znaci da se postojeca visina/spratnost tu i zaustavlja, ne gradi se jos, opet cu se malkice u sebi radovati, jer nesto manje novca ide u dzepove ove vise nego nezasitne gradjevinske mafije Banjaluke. Mada, uvjeren sam, ako se to i desi, namirice se oni, ubrzo i na nekoj drugoj strani.
Treba biti svjestan da protek vremena donosi neke nove trendove, da dolazi vrijeme neke nove gradnje, prosirenja, ali ovo sto se vec godinama radi u Banjaluci, odavno je preslo granicu prosjecno dobrog ukusa, i zaslo je u bestidno lihvarstvo.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#89 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Banjaluka je odavno grad koji postoji da bi služio investitorima (čitaj: građevinskoj mafiji).
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#91 Re: Banja Luka Construction

Post by kuli1961 »

Sta reci na ove rijeci graodnacelnika, ukoliko su tacno prenijete u tekst?
Prvo sto zapazam je: evo, usao sam u vrlo ozbiljne godine, neboder na pocetku Gospodske ulice/na Kastelovom ćošku mi je dugo godina bio prvi komsiluk, a tek sad saznajem da mu je kolokvijalno ime Čajavčev neboder, a ne Incelov? Da li me to demencija već hvata? :D
Ostatak teksta, tj. njegovih rijeci? Ne zasluzuju ni analizu, ni komentar.
Kako se desava da vec vise godina, maltene sve "vaznije" RP ili izmjene/dopune radi Routing? Jedini sposobni? Ili jedni znaju kako se posao dobija u postupku javnih nabavki???
Sve ovo oko tih RP je vise nego degutantno, i smijesno, i tuzno i tragicno i opasno. Uvjeren sam u to da je Banjaluka, tj vecina njenih stanovnika, ne gradjana, vec stanovnika!!!, grdno pogrijesila kada je bas ovom licu dala povjerenje za fotelju gradonacelnika.
Nedoraslom djecaku u tijelu muskarca, kome je najbitnija odlika bolesna ljigava samoidolatrija, patoloska potreba za samopromocijom.. rjecnikom koji se sastoji od svega nekoliko recenica koje se shodno potrebi, premecu, okrecu, prozimaju i to je to.
Iritirajuci mi je taj rjecnik, poza... Tišim, lažno pateticnim glasom- sve neki njegovi "saborci" u "borbi" za neku "ispravnu" , "pravednu" stvar, za "pravdu"? Halo, dječače, kakvi saborci? Ne peglaj, ne dosadjuj, "bori" se negdje drugdje, nisi za tu poziciju.
Ali neka, tako nam i treba, sta smo trazili, to smo i dobili.
Ma, ja grijesim, ti skycreaper-i ce biti sjajna lokacija za "Agape 2, 3"...
Eh, koja mi je greska sto nisam odavde :run: 1992-1996.. placam cijenu ostanka, tako mi i treba!
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#92 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Ovaj zadnji red/rečenicu potpisujem! Prežaliti ne mogu što nisam otišla busom prema Savi u avgustu 1995., kad sam bila na spisku za odlazak!

A i sa ostatkom posta se slažem. Tajkunsko dijete, borac za narod...baš ne ide.
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#93 Re: Banja Luka Construction

Post by Zeleni most »

Ja vama koji ste ``pravi`` banjalucani (svejedno koje vjere) skidam kapu. Ovaj grad je umro 1992-1995. a ovo danas je jedna velika palanka/selo postalo. Stanivukovic od grada pravi kič i vašer, peru se pare pravljenjem zgrada po gradu. Prije nego sto je bio izabran rekao je da ce biti samo niskogradnja u centru i da ce te male zgrade imati istu boju fasada, a sada dize nebodere od 25 spratova.
Opet, lijepo je doci par dana u BL i vratiti se u proslost, ali je lijepo i opet otici i vratiti se u sadasnjost.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#94 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Zeleni most wrote: 11/01/2023 14:20 Opet, lijepo je doci par dana u BL i vratiti se u proslost, ali je lijepo i opet otici i vratiti se u sadasnjost.
Obavezno kupovati povratnu kartu!
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#95 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

"Idejno arhitektonsko rješenje fasada objekata u bloku između ulica Kralja Petra prvog Karađorđevića, Patrijarha Makarija Sokolovića, Teodora Kolokotronisa i Patre u Banjaluci."

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#96 Re: Banja Luka Construction

Post by Tipicoti »

To gore nije pobjedilo ... na linku ispod je pobjednik.
Samo ne kontam kako ce to izvesti kada su objekti u privatnom vlasnistvu, a ne grada Banjaluke.

https://mondo.ba/Info/Drustvo/a1176624/ ... adije.html
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#97 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Tipicoti wrote: 11/01/2023 19:03 To gore nije pobjedilo ... na linku ispod je pobjednik.
Samo ne kontam kako ce to izvesti kada su objekti u privatnom vlasnistvu, a ne grada Banjaluke.

https://mondo.ba/Info/Drustvo/a1176624/ ... adije.html
Još gore, to kinesko se tek ne uklapa u bilo šta.
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#98 Re: Banja Luka Construction

Post by sinuhe »

Kada bi se uredilo na tom mjestu bas nista ne bi izgledalo lose. Ali malo sta od toga ce biti izgradjeno.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#99 Re: Banja Luka Construction

Post by banjaluka078 »

Taj dio je svakako polumrtav što se tiče poslovnih prostora. Dosta ih zjapi prazno ili posao traje jako kratko i premjesti se drugdje.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#100 Re: Banja Luka Construction

Post by Dangubic »

sehohari wrote: 19/12/2022 17:27 Ove zgrade definitivno nisu dobre. Čak mislim da je gore u BL tako nešto napraviti nego u Sarajevu npr.

Sarajevo već ima taj izgled natrpanog grada, pa jedna zgrada manje ili više ne mjenja sliku.
Banja Luka, sa druge strane, ovako sve više gubi epitet "grada širine".
Sarajevo je kao da je neko ladicu dobro rezdrmao i to je to ,nista ni sa cim, Banja Luka gubi sve vise izgled zelenog grada ali kao Sarajevo nece nikad biti, nadam se 😁
Post Reply