Balkanski mentalitet !

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
brinetta
Posts: 263
Joined: 28/09/2008 22:11

#1 Re: Balkanski mentalitet !

Post by brinetta »

Fini smo mi!
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#2 Re: Balkanski mentalitet !

Post by A-ZO »

najbolje se taj mentalitet istice u nekoj sredini suprotne kulture, kada padaju sve maske a izlaza nema, kada takvi postaju crne ovce
tako npr. bio sam svjedok jedne komicne situacije u restoranu jednog poljskog hotela, u vremenu njihove velike krize, pred sami pocetak tranzicije
primjetio sam boraveci tamo izvjesno vrijeme da sto je kriza veca, ljudi se racionalnije i mudrije odnose prema zivotu, sto je bilo teze, ljudi su bili solidarniji i uljudniji, ogromnu ulogu je igrao cak i bonton u svemu skupa
ali anegdota iz restorana je nezaboravna, dakle sjedi se uz neku tihu muziku ozbljnog zanra, sve ugladjeno i ugostiteljski organizovano do perfekcije, za stolovoma ljudi sjede ispravno sa smjeskom na usnama i laganim pokretima, escajgom se rukuje prefinjeno i sve stima uobicajeno, prica se tiho i sve odaje utisak takve kulture i obicaja koji su urodjeni, ubrzo postaje jasno da nikako drugacije niti ne bi smjelo biti
i tako, dok ambijent odaje utisak bezbriznosti, makar kroz skromnu veceru, najedanput neka lupa i strka prekide taj profinjeni ugodjaj i kroz ulaz krhajuci cipelama po parketu navalise nakakvi stvorovi u kaputima, koje nisu htjeli ostaviti na garderobi, vec ih samo pobacase preko stolica i posjedase sve i jedan ukrivo, noga preko noge, cigare, i pucanje prstima kao znak konobarima da ih sluze
u restoranskoj sali muk, ljudi se zgledase i ocigledno zgrozise, ali lako zakljucise i tiho prokomentarisase koji turisti su u pitanju ili koja sluzbena delegacija je u stigla na gozbu
supa se jede uz glasan razgovor i pucanje kasika po tanjirima, ne obaziruci se na susjedne stolove, ne razmisljajuci kakvu sliku o sebi stvaraju, kakvu predstavu o svojoj zemlji daju, kakve dugorocne utiske i posljedice ostavljaju
neki na kraju jela escajg jednostavno pobacaju po stolu, dok se mjesanje caja i kafe cuje kao crkvena zvona, kao da se nalaze na necijoj vikendici u sred sume, kao da se tim tzv. juznjackim temperamentom treba ponositi i kao da obavezno u svakoj prilici treba poniziti uljudno ponasanje i ugodjaj vrijedan covjeka
postidjen, ubrzo sam napustio restoran pognute glave, sa osjecajem da na neki nacin i sam snosim krivicu za takve postupke
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#3 Re: Balkanski mentalitet !

Post by ljubav_aha »

A-ZO,jesi li vidio kako amerikanci drze noz u ruci tokom rezanja snicle :lol: kad sam jednom prilikom jela spagete,tako sto sam u lijeovj ruci jeli imala kasiku,dok sam vljuskom,desna ruka, rolara spagete,svi me malo cudno pogledali,zelim reci,to je problem ne/koristenja bontona,a sto se tice balkanskog mentaliteta,to je vise kompleksan slucaj,ne samo u bontonskom sektoru
User avatar
x generation
Posts: 247
Joined: 02/07/2008 02:13
Location: Athens

#4 Re: Balkanski mentalitet !

Post by x generation »

nesto slicno- primjer 1 :postavis fino temu i onda ti je odjednom us*ru brate nadaleko i nasiroko ,da ti nista nije jasno,niti ono sto si pitao/pitala,a kamoli sto ti ostali pisu...eh sad ovo sve primjenis u stvarnom zivotu i dobijes nesto sto se zove "Balkanski mentalitet". :skoljka:

A ostale primjere ce nasi dragi kolegijalni forumasi da iznesu :D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#5 Re: Balkanski mentalitet !

Post by encian »

meni je najvise upalo u oci sto smo svi do jednog iskompleksirani do bola. tek kad negdje odes i zivis shvatis da nosis neke terete koje ti je nametnula sredina, neke gluposti o kojima razmisljas i koje ne bi uradio u javnosti ni za sta na svijetu. i to cak i ako te ista ta sredina smatrala potpuno nemarnim za neke glupe norme i komplekse. mislim da nam je najveci kompleks "mi smo najbolji" (i sama ga imala :lol: ). sve super, ali uvijek bih nasla neko "ali" kojim bih tudje spustila ispod svoga.

medjutim, kad dugo zivis vani odreknes se tih stvari pa kad dodjes kuci, vise nisi "sav svoj" i "joj, ti si se skroz promijenila". takodjer, uvidis da i tvoja nova sredina pati od njima svojstvenog mentaliteta, izmedju ostalog i kompleksa o svojoj velicini i nekih drugih....

naravoucenije, svako ima prljavog vesa.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#6 Re: Balkanski mentalitet !

Post by uvjek dobar gost »

... Ovu temu sam ja nazvao ebala nas logika...

Naš mentalitet je bolji nego lošiji... naš mantalitet nama nudi da se dobro uklopimo u sisteme zemalja zapada i istoka, u stvari dopušta nam da se uklopimo dobro kada se imamo u šta uklopiti... isti taj mentalitet nama nudi veliku moć improvizacije koja nam je svojstvena za razliku od mnogih drugih ljudi koji su usmjereni i razmaženi u svojoj uljuljkanosti u sistemima zapada...
Nama naš mentalitet nudi više prednosti nego mana.. samo je problem što smo mi kao magarci... i problem je što se nismo oslobodili nekih svojih seljačkih predrasuda... i ebe nas obrazovanje.. odnosno što dosta predrasuda i gluposti kroz život nosimo zahvaljujući ruralnim sredinama koje nas odgajaju...

Sve u svemu pogledajte italijane, špance... ili mexikance...
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#7 Re: Balkanski mentalitet !

Post by popajic »

Balkanski mentalitet :

- sitno posjednicki
(u kuci med i mlijeko,van kuce pljuvanje,papiri,konzerve...)
- zavist
(bolje da komsiji crkne krava nego da se oteli )
- ne prihvatanje pametnijeg,uspjesnijeg,bogatijeg
( svako ko intelektualno,materijalno strsi se podvodi pod narodnog neprijatelja)
- "cojstvo i junastvo" vaznije od intelektualnog
- pozivanje na istoriju vise nego planiranje buducnosti
- odnos muskarac-zena
(isto ponasanje muskarca velica,zenu degradira)
- intriganje
( zabadanje nosa u tudji privatni zivot)
- opsta (ne) kultura
(knjige luksuz,bon-ton nepoznanica,(ne)higijena....)

Ali I:

- neotudjenost
( veoma vazne socijalne porodicne i prijateljske veze)
- (ipak) humanost
(spremnost da se i nepoznatom pritekne u pomoc)

vi nastavite...valjda ima jos pluseva ?!
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#8 Re: Balkanski mentalitet !

Post by piupiu »

balkanski mentalitet = puno toplote i malo sirine.
Lord Give Me A Sign
Posts: 47
Joined: 09/07/2008 14:46

#9 Re: Balkanski mentalitet !

Post by Lord Give Me A Sign »

balkanski mentalitet - bljak :-x
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#10 Re: Balkanski mentalitet !

Post by The Nightwatchman »

@ thunderbird pođonio si mi avatar :evil:
Zidane
Posts: 43
Joined: 21/06/2008 10:47
Location: S.

#11 Re: Balkanski mentalitet !

Post by Zidane »

Niko ti nece vise pomoci ko nasi (nasi = svi iz exYU) ljudi .
A niko ti nece vise odmoci nego nasi ljudi....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#12 Re: Balkanski mentalitet !

Post by Maraschino »

uvjek dobar gost wrote:... Ovu temu sam ja nazvao ebala nas logika...

Naš mentalitet je bolji nego lošiji... naš mantalitet nama nudi da se dobro uklopimo u sisteme zemalja zapada i istoka, u stvari dopušta nam da se uklopimo dobro kada se imamo u šta uklopiti... isti taj mentalitet nama nudi veliku moć improvizacije koja nam je svojstvena za razliku od mnogih drugih ljudi koji su usmjereni i razmaženi u svojoj uljuljkanosti u sistemima zapada...
Nama naš mentalitet nudi više prednosti nego mana.. samo je problem što smo mi kao magarci... i problem je što se nismo oslobodili nekih svojih seljačkih predrasuda... i ebe nas obrazovanje.. odnosno što dosta predrasuda i gluposti kroz život nosimo zahvaljujući ruralnim sredinama koje nas odgajaju...

Sve u svemu pogledajte italijane, špance... ili mexikance...
otprilike ovako :thumbup:

mi imamo svoj mentalitet, drugaciji od drugih, ili nas prihvati ili odbaci a nemoj nas puno mijenjati jer i mi ne trazimo od drugih da se mijenjaju

p.s. treba pitati strance kada dodju kod nas kakvi smo jer oni vec dolaze sa predrasudama
a odlaze sa drugacijom slikom (rijetko sa losom)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#13 Re: Balkanski mentalitet !

Post by uvjek dobar gost »

Ma koliko nama čakre bile začepljene, stranci koji dođu ovdje i budu barem dvije sedmice... uvide mnoge stvari i tekk onda se kod njih javi neki oblik poštovanja prema nama domorodcima...
Moj primjer.. šefica Švicarka ide kući, bila je ovdje oko godinu dana... sinoć smo imali jedan dijalog u kojem mi je ona rekla da joj je boravak ovdje ponudio neke odgovore na životna pitanja ali ju je natjerao da sebi postavi barem još toliko novih pitanja....
Sve u svemu nama ovaj prostor na kom živimo koji se grubo zove Balkan... u isto vrijeme i blagodet i prokletstvo.. ali isključivo zato što smo mi kao ljudi mrcine... što trebamo nešto da nas pokrene..
User avatar
zanzibar
Posts: 205
Joined: 21/11/2003 00:00

#14 Re: Balkanski mentalitet !

Post by zanzibar »

Pitam jednom jednu djevojku koja u sebi nosi gene Ukrajine, Škotske, Poljske i Kanade, da ona onako objektivno kaže kakvi smo( ja pomislio na Bosance, ali se može prenijeti i na Balkance):

Kaže ona: Emotivni do greške.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#15 Re: Balkanski mentalitet !

Post by tranquil »

Stvari kao što su "mentaliteti karakteristični za neki prostor" smatram razvikanom famom, da ne kažem sranjem. Time se najčešće pokušavaju relativizirati neke loše stvari koje se ovdje dešavaju ("ma takvi smo ti mi ovdje, nema tu pomoći") ili, paradoksalno, podržati neke loše stvari ovdje pljuvajući po tuđem lošem mentalitetu nasuprot našoj pitomosti ("oni NAMA došli prosipati svoju kupturu i soliti pamet?!?"). Ko nama zapravo valja?

Evo kratkog pregleda šta mi mislimo o sebi i drugima, od bližih prema daljima:

- Mi u Bosni smo divljaci ili previše merhametli, zavisno od toga šta je potrebno autoru da podvuče.
- Hrvati su fola kultura a u stvari iskompleksirani Balkanci, da ne kažem divljaci. Mrze Bosance i naročito Hercegovce.
- Srbi su divljaci, kratko i jasno. Preziru Bosance svih nacionalnosti.
- Slovenci su hladne proračunate cicije, uvlakači EU. Mrze sve južno, mada ponekad vole Srbe samo da bi napakostili Hrvatima.
- Švabe su čista mehanika bez emocija. Nemaju ništa u životu osim posla i Oktoberfesta.
- Skandinavci i Holanđani su najčešće leglo perverzija i nemorala.
- Englezi i Francuzi su bjelosvjetski hoštapleri. Kolonijalni imperijalisti koji se nikada nisu pomirili sa gubitkom statusa velesile, posebno Englezi. Francuzima još dodati da mrze angloameričku kulturu, i da iako svi znaju engleski, niko njime ne priča. Svi od reda pesniti.
- Španci začudo nemaju puno atributa, osim što su fašisti, a eto u njihovu odbranu da se pomene kako se period inkvizicije i progona jevreja i muslimana ovdje od strane nekih političarki znao pomenuti u pohvalnom kontekstu.
- Amerikanci glupi i debeli. Nemojte tamo naglas reći da ste musliman, postoje šanse da vas ubiju na ulici. Uhljupi i degenerici. Posebno republikanci, a dramatična je to razlika.

Ma da ne nabrajam. Znate sve ove priče. A sve od prve do zadnje su sranje.

Tzv. "mentalitet" je promjenjiva kategorija, isto kao stranke. Postoje naravno stvari koje su karakteristične za grupu ljudi na istom mjestu u jednom vremenskom periodu, ali ništa nije uklesano u kamenu, a vala ni u genima. Ti "mentaliteti" se sporije mijenjaju tako da manje primjećujemo ali mijenjaju se. Mi smo svjedoci tome, u zadnjih 20 godina svi mi smo se dramatično promijenili.

Ali najmanje primjećujemo promjene na nama samima, pogledajmo malo oko nas.

Makedonci, dakle balkanezi jedan kroz jedan, su uspjeli da sprovedbom zakona o čistoći koji su prepisali od Singapura dovesti gradske ulice do toga da izgledaju tako kao da bi mogao sa njih ručak da pojedeš. Trivijalan primjer, ali mogu se kladiti da kada bi kod nas predložili tako rigorozne zakone da bi se našli pametnjakovići da govore "ma nije to jarane za nas, stoka smo mi". A koliko smo mi drugačiji od Makedonaca?

Evo drugog, malo škakljivijeg primjera. Prije samo 5-6 godina zagrebački skinheadsi su spriječili gay paradu u Zagrebu, uz dosta podrške konzervativnih političara ("to nam ne treba" "to ne pripada ovom podneblju", i sl. - poznato?). Na zadnjem pokušaju nije bilo incidenata, učestvovao je gradonačelnik, a Queer festival je toliko nekontroverzan tako da se niko nije ni osvrnuo na njega.

Edit: prerano poslah. Htjedoh da zaključim nečim pametnim ali sam zaboravio u međuvremenu jer sam grogi, pa samo da kažem da su mentaliteti izmišljotina i bla bla. Da se ne ponavljam, skontali ste, laku noć.
riham
Posts: 45
Joined: 17/10/2008 09:31

#16 Re: Balkanski mentalitet !

Post by riham »

Ej znaš šta bi dr. Arsla reko Ostaš kakav jesi hahahahah
buuuuuhahahahh a ahahhahahahah ahhahahahah
haha
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: Balkanski mentalitet !

Post by ljubav_aha »

balkanaski komentari u fazonu "uvlacenja u neciji s*pak",/aludiram na frishku temu o americkim izborima/,bas smo s*upci/aludiram na istoimenu temu temu/ :mrgreen:
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#18 Re: Balkanski mentalitet !

Post by Loulou »

...
Last edited by Loulou on 06/11/2008 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#19 Re: Balkanski mentalitet !

Post by Loulou »

popajic wrote:Balkanski mentalitet :

- sitno posjednicki
(u kuci med i mlijeko,van kuce pljuvanje,papiri,konzerve...)
- zavist
(bolje da komsiji crkne krava nego da se oteli )
- ne prihvatanje pametnijeg,uspjesnijeg,bogatijeg
( svako ko intelektualno,materijalno strsi se podvodi pod narodnog neprijatelja)
- "cojstvo i junastvo" vaznije od intelektualnog
- pozivanje na istoriju vise nego planiranje buducnosti
- odnos muskarac-zena
(isto ponasanje muskarca velica,zenu degradira)
- intriganje
( zabadanje nosa u tudji privatni zivot)
- opsta (ne) kultura
(knjige luksuz,bon-ton nepoznanica,(ne)higijena....)
:thumbup: Kratko i jasno.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#20 Re: Balkanski mentalitet !

Post by Loulou »

tranquil wrote:Stvari kao što su "mentaliteti karakteristični za neki prostor" smatram razvikanom famom, da ne kažem sranjem. Time se najčešće pokušavaju relativizirati neke loše stvari koje se ovdje dešavaju ("ma takvi smo ti mi ovdje, nema tu pomoći") ili, paradoksalno, podržati neke loše stvari ovdje pljuvajući po tuđem lošem mentalitetu nasuprot našoj pitomosti ("oni NAMA došli prosipati svoju kupturu i soliti pamet?!?"). Ko nama zapravo valja?

Evo kratkog pregleda šta mi mislimo o sebi i drugima, od bližih prema daljima:

- Mi u Bosni smo divljaci ili previše merhametli, zavisno od toga šta je potrebno autoru da podvuče.
- Hrvati su fola kultura a u stvari iskompleksirani Balkanci, da ne kažem divljaci. Mrze Bosance i naročito Hercegovce.
- Srbi su divljaci, kratko i jasno. Preziru Bosance svih nacionalnosti.
- Slovenci su hladne proračunate cicije, uvlakači EU. Mrze sve južno, mada ponekad vole Srbe samo da bi napakostili Hrvatima.
- Švabe su čista mehanika bez emocija. Nemaju ništa u životu osim posla i Oktoberfesta.
- Skandinavci i Holanđani su najčešće leglo perverzija i nemorala.
- Englezi i Francuzi su bjelosvjetski hoštapleri. Kolonijalni imperijalisti koji se nikada nisu pomirili sa gubitkom statusa velesile, posebno Englezi. Francuzima još dodati da mrze angloameričku kulturu, i da iako svi znaju engleski, niko njime ne priča. Svi od reda pesniti.
- Španci začudo nemaju puno atributa, osim što su fašisti, a eto u njihovu odbranu da se pomene kako se period inkvizicije i progona jevreja i muslimana ovdje od strane nekih političarki znao pomenuti u pohvalnom kontekstu.
- Amerikanci glupi i debeli. Nemojte tamo naglas reći da ste musliman, postoje šanse da vas ubiju na ulici. Uhljupi i degenerici. Posebno republikanci, a dramatična je to razlika.

Ali najmanje primjećujemo promjene na nama samima, pogledajmo malo oko nas.

Evo drugog, malo škakljivijeg primjera. Prije samo 5-6 godina zagrebački skinheadsi su spriječili gay paradu u Zagrebu, uz dosta podrške konzervativnih političara ("to nam ne treba" "to ne pripada ovom podneblju", i sl. - poznato?). Na zadnjem pokušaju nije bilo incidenata, učestvovao je gradonačelnik, a Queer festival je toliko nekontroverzan tako da se niko nije ni osvrnuo na njega.
Respect! :thumbup:
Post Reply