balansiranje guma

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
armin_m
Posts: 64
Joined: 01/07/2014 16:13

#1 balansiranje guma

Post by armin_m »

pozz raja,ee ovako mene zanima da li cu balansiranjem guma postici sta,jer vozim lagunu ali mi pocne da trese na nekih 120 kmh i na vise aa sprremam se na put da idem,aluminijske felge su kod mene sad neznam dal moze biti do felgi ili mogu da balansiranjem guma postignem nesto.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: balansiranje guma

Post by Qler »

Odes na balansiranje, i vide da li je do guma, felgi ili nesto trece... Najvjerovatnije je da ti je do balansa.
armin_m
Posts: 64
Joined: 01/07/2014 16:13

#3 Re: balansiranje guma

Post by armin_m »

Qler wrote:Odes na balansiranje, i vide da li je do guma, felgi ili nesto trece... Najvjerovatnije je da ti je do balansa.
ok, hvala :-D
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#4 Re: balansiranje guma

Post by nagibSA »

Gdje bih mogao uraditi precizno i tacno balansiranje pneumatika (alu felge) u Sarajevu? Bio sam kod raznih levata ali ne izbalansiraju dobro i ne ulijevaju povjerenje nikakvo.

I vidim da imam par sarafa gdje je malo unisten navoj od krkanskog montiranja, volio bih da imaju i sarafe odmah na licu mjesta sve zamjeniti, ako treba i ureznicom 'popraviti' navoj na glavcini ako je i on slucajno ostecen.

Sitni je navoj, francuzi, M12 x 1.25 mm, konusna glava.

Gdje bih mogao kupiti nove sarafe ako bude trebalo, ne bih polovnjake?

Hvala.
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#5 Re: balansiranje guma

Post by lavic »

nagibSA wrote: 19/05/2022 10:42 Gdje bih mogao uraditi precizno i tacno balansiranje pneumatika (alu felge) u Sarajevu? Bio sam kod raznih levata ali ne izbalansiraju dobro i ne ulijevaju povjerenje nikakvo.

I vidim da imam par sarafa gdje je malo unisten navoj od krkanskog montiranja, volio bih da imaju i sarafe odmah na licu mjesta sve zamjeniti, ako treba i ureznicom 'popraviti' navoj na glavcini ako je i on slucajno ostecen.

Sitni je navoj, francuzi, M12 x 1.25 mm, konusna glava.

Gdje bih mogao kupiti nove sarafe ako bude trebalo, ne bih polovnjake?

Hvala.
meni je najbolje balansiranje uradio vulkanizer TSC Tamek & Son d.o.o Hrasno, ali su malo skuplji, 40 KM samo balans je bio.
17"alu felge i RFT gume.
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6 Re: balansiranje guma

Post by Optimist »

nagibSA wrote: 19/05/2022 10:42 Gdje bih mogao uraditi precizno i tacno balansiranje pneumatika (alu felge) u Sarajevu? Bio sam kod raznih levata ali ne izbalansiraju dobro i ne ulijevaju povjerenje nikakvo.

I vidim da imam par sarafa gdje je malo unisten navoj od krkanskog montiranja, volio bih da imaju i sarafe odmah na licu mjesta sve zamjeniti, ako treba i ureznicom 'popraviti' navoj na glavcini ako je i on slucajno ostecen.

Sitni je navoj, francuzi, M12 x 1.25 mm, konusna glava.

Gdje bih mogao kupiti nove sarafe ako bude trebalo, ne bih polovnjake?

Hvala.
Auto Delta kod gradjevinskog fakulteta.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7 Re: balansiranje guma

Post by Bobi »

Ma sta se moze na balansiranju sfušerit, mašina ti pokaže na kojem mjestu i koliki teg da staviš, cijela filozofija jedino ako nekom majstoru ne piri kroz glavu :D.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: balansiranje guma

Post by NediM17 »

Morel bit' da balansirka ne valja?
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 402
Joined: 14/10/2020 22:44

#9 Re: balansiranje guma

Post by Ajs_Nigrutin »

nagibSA wrote: 19/05/2022 10:42 Gdje bih mogao uraditi precizno i tacno balansiranje pneumatika (alu felge) u Sarajevu? Bio sam kod raznih levata ali ne izbalansiraju dobro i ne ulijevaju povjerenje nikakvo.
Nije Sarajevo, ali ako ti nije predaleko, i ako mozes da izmisliš još neki razlog da odeš (popiti kafu recimo, promjeniti malo sredinu), toplo bih ti preporučio Zenicu (Union Commerce). Razlog je jedan ali meni itekako vrijedan - jedini ZA KOJE JA ZNAM da rade balans pod opterećenjem na ovom užem prostoru. Živim u KS, ali to je jedino mjesto na kojem radim balans/zamjenu guma. Poslušaj me, otiđi, spominjat ćeš me.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#10 Re: balansiranje guma

Post by kabal1337 »

Balansirao u maji, balansirao u riveru, balansirao u unitrade, makbel. Vozeno 200+ km/h nikad nisam osjetio problem.
Balansirao i kod Uvca, nisam imao problem ali ga ne preporucujem.
User avatar
reboot
Posts: 511
Joined: 08/05/2018 18:03

#11 Re: balansiranje guma

Post by reboot »

Bobi wrote: 19/05/2022 16:35 Ma sta se moze na balansiranju sfušerit, mašina ti pokaže na kojem mjestu i koliki teg da staviš, cijela filozofija jedino ako nekom majstoru ne piri kroz glavu :D.
Ja sam izgleda naletio na nekog stručnjaka kojem je pirilo, pa je na 60 treslo Bože sačuvaj. :D Ali stručnjak je izgleda na onoj mašini odabrao kao da su felge 16 a bile 17ke. Jedno 2 kile tegova je stavio :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#12 Re: balansiranje guma

Post by Optimist »

Ajs_Nigrutin wrote: 19/05/2022 18:14
nagibSA wrote: 19/05/2022 10:42 Gdje bih mogao uraditi precizno i tacno balansiranje pneumatika (alu felge) u Sarajevu? Bio sam kod raznih levata ali ne izbalansiraju dobro i ne ulijevaju povjerenje nikakvo.
Nije Sarajevo, ali ako ti nije predaleko, i ako mozes da izmisliš još neki razlog da odeš (popiti kafu recimo, promjeniti malo sredinu), toplo bih ti preporučio Zenicu (Union Commerce). Razlog je jedan ali meni itekako vrijedan - jedini ZA KOJE JA ZNAM da rade balans pod opterećenjem na ovom užem prostoru. Živim u KS, ali to je jedino mjesto na kojem radim balans/zamjenu guma. Poslušaj me, otiđi, spominjat ćeš me.
Ja sam se zadesio u Zenici sa probusenom gumom, odem kod njih da to rijese, te prilikom demontaze/montaze su mi uspjeli izgrebati felgu. Zatim je istu zamrljao masnim rukavicama, tako da sam ostecenje otkrio tek na narednom pranju.

Balans pod opterecenjem ima Auto Delta kod gradjevinskog fakulteta.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13 Re: balansiranje guma

Post by bitanga_sa_otesa »

da mi je malo vasih problema...
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#14 Re: balansiranje guma

Post by Throttle »

Optimist wrote: 19/05/2022 19:07
Ajs_Nigrutin wrote: 19/05/2022 18:14

Nije Sarajevo, ali ako ti nije predaleko, i ako mozes da izmisliš još neki razlog da odeš (popiti kafu recimo, promjeniti malo sredinu), toplo bih ti preporučio Zenicu (Union Commerce). Razlog je jedan ali meni itekako vrijedan - jedini ZA KOJE JA ZNAM da rade balans pod opterećenjem na ovom užem prostoru. Živim u KS, ali to je jedino mjesto na kojem radim balans/zamjenu guma. Poslušaj me, otiđi, spominjat ćeš me.
Ja sam se zadesio u Zenici sa probusenom gumom, odem kod njih da to rijese, te prilikom demontaze/montaze su mi uspjeli izgrebati felgu. Zatim je istu zamrljao masnim rukavicama, tako da sam ostecenje otkrio tek na narednom pranju.

Balans pod opterecenjem ima Auto Delta kod gradjevinskog fakulteta.
I meni su udesili felgu na korsi, spala im na vanjsku stranu, ja primjetio. Kazu bilo tako. Ja izvadim par kamencica iz krakova pred njima, jer je spalo na neki pijesak, svi sute. Trazim sefa. Poceo i on nesto vrdat. Zatjeram u pm i odem
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 402
Joined: 14/10/2020 22:44

#15 Re: balansiranje guma

Post by Ajs_Nigrutin »

Zao mi je cuti za losa iskustva, ja sam onda do sada uvijek neke lude sreće imao.
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#16 Re: balansiranje guma

Post by holowey »

Ajs_Nigrutin wrote: 19/05/2022 18:14
nagibSA wrote: 19/05/2022 10:42 Gdje bih mogao uraditi precizno i tacno balansiranje pneumatika (alu felge) u Sarajevu? Bio sam kod raznih levata ali ne izbalansiraju dobro i ne ulijevaju povjerenje nikakvo.
Nije Sarajevo, ali ako ti nije predaleko, i ako mozes da izmisliš još neki razlog da odeš (popiti kafu recimo, promjeniti malo sredinu), toplo bih ti preporučio Zenicu (Union Commerce). Razlog je jedan ali meni itekako vrijedan - jedini ZA KOJE JA ZNAM da rade balans pod opterećenjem na ovom užem prostoru. Živim u KS, ali to je jedino mjesto na kojem radim balans/zamjenu guma. Poslušaj me, otiđi, spominjat ćeš me.
gore spomenuti tsc u hrasnom takodjer radi balansiranje pod opterecenjem... nekakva hunter masina... iz maja gume su me poslali kod njih kada sam imao primjedbu na balans hankook guma (maja dila hankook)...
Post Reply