Bajram u Bosni 20.12,u Saudiji 19.12?!?!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#76

Post by Skoro »

A neko ce im halaliti sto nas varaju. Na TV-u gledam arefat a bajram trebam slaviti za dva dana, gdje to ima?
muhomlat
Posts: 15
Joined: 27/02/2007 00:12
Location: bih

#77

Post by muhomlat »

Naravno da znam zašto bajram. Hvala na pitanju.
A ono za Arefat i Sarajevo ne razumijem poentu.
Za Arapsku zvaničnu vladu pa prema tome i ulemu nisam rekao da pojma nemaju, po meni, situacija je i gora od toga.
Što se tiče određivanja bajrama, da su oni za vodstvo muslimana zalagali bi se za muslimane a ne za uticaj među njima. Da su istinski za muslimane držali bi se takvima koji se svake godine može ponovo proračunati. Time bi za jednu godinu fiksirali datume i što je najvažnije održali jedinstvo muslimana. A to je farz, način računanja i određivanja vremena ničim nije određen. Zna se da mlađak određuje početak mjeseca, a to se može vidjeti, a može se i izračunati njegovo pojavljivanje. maksimalna greška, ako se pojavi, može biti jedan jedini dan, i ne može se akumulirati. Ulemi neće biti čak ni grijeh ako su pogriješili u računanju.
Međutim ako nekome još nije jasno da ovoj i ovakvoj arapskoj strukturi nije cilj jedinstvo muslimana, nego njihov uticaj na muslimane, džaba ja sad i objašnjavam. Neće mu ni biti jasno.
A argumenti tipa da je tamo izvor islama, su smiješni. To su bili i jevrejski argumenti zašto ne prihvataju islam. Čuj da im Arap bude poslanik, još iz Mekke a ne iz Jerusalema. Znanje nije vezano za lokaciju. Već u doba prvih halifa je izvor zajedno sa ashabima preselio u Bagdad, pa Jerusalem. Međutim i današnji Arapi a i njihove ispostave neće napredovati dok se ne riješe umišljenosti. Jer ne da neko može biti pametniji i učeniji od njih, i biti pozvaniji da izdaje valjane fetve, nego to i jeste. Ako ništa a onda zbog njihove umišljenosti. A ta ružna osobina nije toliko nova, i ona ih je dovela do današnjeg stanja. Ebu Hanife je jedan od onih koji je to osjetio. I još se tu može danima pričati, ali da ne duljim ko je shvatio šta hoću da kažem, shvatio je, a ko nije i neće.
Uglavnom selam svima, a koga sam naljutio nek halali. Pod uslovom da ima šta halaliti
ps( neka provjeri da se ne treba na se ljutiti a ne na mene)
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#78

Post by salihh »

Skoro wrote:A neko ce im halaliti sto nas varaju. Na TV-u gledam arefat a bajram trebam slaviti za dva dana, gdje to ima?
nemoj gledati TV... ignorance is bliss
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#79

Post by Rottweiler »

Nevezano za ovaj Bajram, citam neki se okrecu Mekki, sta ulema iz Saudije kaze to bi nam trebalo biti sveto slovo. Eh pa meni nije. Ta ista ulema da je ulema zasnovana na serijatu, sunnetu, hadisu itd. Prvo sto bi uradila promjenila bi vlastu svojoj drzavi i postavila serijatsku vlast. Oni oponasaju serijat a imaju klasicnu diktaturu. Kraljevi, princevi, princeze ku*ci-palci, sto je islamom zabranjeno, eto taj isti seih povjeruje dvojici svjedoka jer po serijatu su dovoljna dva svjedoka, a opovrgne nauku i pri tome zaboravi prvu objavu "Ikre". Islam je vjera koja treba i mora da podrzava nauku i od prvog dana je bilo tako, a oni se ko talibani vracaju u kameno doba.
SVE JE OVO PROKLETO
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#80

Post by salihh »

venera888 wrote:
Salihe halali nisam znala da te to toliko brine,,potrudit cu se da pisem sto korektnije :-)

U islamu se ljudi ne gledaju kao ovce koje slijepo slijede svog cobana.Svi mi imamo mozak Bogom dat i mozemo sami saznati istinu,ili je barem provjeriti

S obzirom da je danas dan Arefata,danas se posti...a kad bi sutra postila,postila bi znajuci da su hadzije na Arefatu bili dan ranije i da im je danas Bajram.I ne mozes se tu praviti lud i reci slijedim ucene,kad svojim ocima mozes vidjeti preko televizije ili interneta,uzivo,,ljude na Arefatu.
ispravno bi bilo sališe...
ja ti upravo govorim o tome da ne treba biti ovca i slijediti saudijske beduine i njihovo vidjenje... da oni hoce, lahko bi, vec sada, mogli izracunati i odrediti datume bajrama za narednih 10 god, ali nije cilj njima da svi zajedno docekaju bajram nego da bajram bude kada oni kazu da je bajram...
helem, neko je, koliko ovlas vidjeh, vec napisao nesto o tome, pa da ne dupliram
:D
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#81

Post by salihh »

Rottweiler wrote:...
SVE JE OVO PROKLETO
prokleto je jaka rijec, ali slazem se s dobrim (sustinskim) dijelom tvoga posta
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#82

Post by venera888 »

pa i da nisu u pravu,,mora se znati neki red,,inace je sve jedan veliki haos.Odlucuju ljudi lokalno kad je bajram-najveci vjerski praznik,pa gdje to ima jos osim kod muslimana?

evo gledam uzivo prijenos iz Mekke :roll:
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#83

Post by Skoro »

salihh wrote:
Skoro wrote:A neko ce im halaliti sto nas varaju. Na TV-u gledam arefat a bajram trebam slaviti za dva dana, gdje to ima?
nemoj gledati TV... ignorance is bliss
Ovo govoris covjeku koji je bio na hadzu i dobro zna sta je Arefat, pa srce me boli majstore
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#84

Post by Skoro »

Rottweiler wrote:Nevezano za ovaj Bajram, citam neki se okrecu Mekki, sta ulema iz Saudije kaze to bi nam trebalo biti sveto slovo. Eh pa meni nije. Ta ista ulema da je ulema zasnovana na serijatu, sunnetu, hadisu itd. Prvo sto bi uradila promjenila bi vlastu svojoj drzavi i postavila serijatsku vlast. Oni oponasaju serijat a imaju klasicnu diktaturu. Kraljevi, princevi, princeze ku*ci-palci, sto je islamom zabranjeno, eto taj isti seih povjeruje dvojici svjedoka jer po serijatu su dovoljna dva svjedoka, a opovrgne nauku i pri tome zaboravi prvu objavu "Ikre". Islam je vjera koja treba i mora da podrzava nauku i od prvog dana je bilo tako, a oni se ko talibani vracaju u kameno doba.
SVE JE OVO PROKLETO
Sve da je to i tako nema veze sa danom arefata.
P.S. A sta bi se onda trebalo reci za nas i nasu ulemu
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#85

Post by Rottweiler »

venera888 wrote:pa i da nisu u pravu,,mora se znati neki red,,inace je sve jedan veliki haos,Odlucuju ljudi lokalno kad je bajram,pa gdje to ima jos osim kod muslimana?

evo gledam uzivo prijenos iz Mekke :roll:
Slazem se da se treba znati neki red, ALI treba se znati pravi red. Nebranim ja ni nasu IZ niti mekkalije. Ali ako je nauka dokazala da je 20.12 Bajram, a jedan sejh na rijec dvojice svjedoka zanemari nauku. E pa jel nam to treba. Treba da nas takvi ljudi vode i da nam donose fetve. Neznam koliko si upoznata ali fetva nije nako ono bezze vaz nekog efendije ili kafanska suplja. Fetva je mnogo vise. To je poenta cjele price.
A za tebe salihh, prokleto jeste jaka rijec ali mi u datom momentu nije pala na um jaca.
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#86

Post by Skoro »

O kakvoj nauci pricas i kakva je nauka dokazala da je 20-og bajram? Moze li kakav dokaz? Citava carsija bruji da je 'neki sejh nesto sam od sebe odredio' i svi znaju tu pricu i prenose je, a niko ne daje pravi dokaz za kontra tvrdnju.
Last edited by Skoro on 18/12/2007 13:12, edited 1 time in total.
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#87

Post by Rottweiler »

Procitaj temu od pocetka
postoje lunarni kalendari, astronomija
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#88

Post by Skoro »

Pa koji je potvrdi vase tvrdnje? Eto, znamo da je 'neki slijepi sejh odredio' da je danas arefat. Ok, sta je vama odredilo?

Da nije ovo?
Image
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#89

Post by atko »

Skoro wrote:Pa koji je potvrdi vase tvrdnje? Eto, znamo da je 'neki slijepi sejh odredio' da je danas arefat. Ok, sta je vama odredilo?

Da nije ovo?
Image
Da upravo to !
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#90

Post by Skoro »

I sta pise ovdje ako nije problem da nam procitate
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#91

Post by pun_mjesec »

Skoro wrote:I sta pise ovdje ako nije problem da nam procitate
slika pokazuje da je prethodni lunarni period (zu-l-kade) zavrsio 10.12 i da je naredni (zu-l-hidzdze) poceo 11.12.
deseti dan tog ciklusa je bajram, a to je 20.12 (prvi dan se racuna 11.12.)

a to vec godinu pise i na vaktiji
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#92

Post by Skoro »

Zavrsio je devetog, ako cemo tako - hajde raspitaj se malo oko toga. A sve da je zavrsio i desetog mladjak se pojavio 11 dakle prvi dan novog mjeseca, po toj logici, je 12 i onda brojis....
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#93

Post by pun_mjesec »

Skoro wrote:Zavrsio je devetog, ako cemo tako - hajde raspitaj se malo oko toga. A sve da je zavrsio i desetog mladjak se pojavio 11 dakle prvi dan novog mjeseca, po toj logici, je 12 i onda brojis....
stvarno mi nisi najjasniji...
pogledaj sliku koju si sam postavio i broji dane.
11.12. je prvi dan zu-l-hidzdze, broji do deset i pogledaj koji je datum.

ne znam sta zelite postici s negiranjem nauke.
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#94

Post by eeeeeee »

Zamolio bi "pun _mjesec" i "ostale" da i objasne sljedecu situaciju posto pratim kad su bajrami sirom svijeta, evo jedne cudne situacije koji tvrdite da je proracun najtacniji...

Da se vratimo na ramazanski bajram
Pogledajte oba linka pa mi objasnite kao se desilo da firma koja je iz texasa (cija je stranica) proracuna da bi bajram trebao biti 12 oktobra, a pogledajte link ispod sta kaze americka ulema koja isto PRATI prema PRORACUNU...

Prvo ovo:
http://stardate.org/nightsky/moon/index ... &Submit=Go

Pa onda:
http://www.islamicity.com/articles/Arti ... C0710-3387

Veoma cudno :-) jos pojasnjenje stavite mis na 11 oktobar, mladjak je sutra dan to znaci da je bajram prema proracunu trebao pasti 12, a nije kao sto i sami vidite...

Samo radi napomene:
Oktobar Bosna i Saudija isti dan bajram 12.10. sjeverna Amerika 13.10
Danas Sjevrna Amerika i Saudija isti dan 19.12. Bosna 20.12
Last edited by eeeeeee on 18/12/2007 15:13, edited 4 times in total.
amarpitar
Posts: 166
Joined: 26/05/2006 12:12

#95

Post by amarpitar »

POJAŠNJENA FETVA-I EMINA OKO NEDOUMICA VEZANIH ZA DATUM BAJRAMA - 18.12.2007

Opravdane reakcije muslimana oko određivanja datuma Kurban-bajrama i primjene različitih metoda određivanja početka ovog velikog islamskog blagdana, što unosi brojne nesporazume, nedoumice i stvara stanovite probleme praktične naravi kod brojnih vjernika, bilo je razlog značajnog broja pitanja i reakcija koje su stigle na naš portal, a dio tih pitanja je upućen i fetva-i eminu.

Zbog važnosti ove problematike i razjašnjenja nekih praktičnih postupaka i ponašanja vezanih za bajramske blagdane prenosimo odgovor i pojašnjenje koje je dao dr. Enes Ljevaković fetva-i emin Vijeća za fetve Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini na jedno od pristiglih pitanja.

Pitanje

Esselamu alejkum!
Rijasetova odluka o klanjanju bajrama 20. u četvrtak povlači za sobom niz pitanja!
1.Kada treba postiti, da li 18. 12. ili 19. 12.?
2. Od kada se počinju donositi tekbiri pa do kojeg dana?
3. Zašto se ne slijedi odluka saudijskog Ministarstva za hadž, zašto ne
klanjamo bajram kada se klanja i u Mekki?
Nadam se da ćete što je moguće prije odgovoriti! Selam!

Odgovor

Nažalost, ponovo je došlo do nepodudarnosti u datumu Kurban bajrama između odluke saudijskih vlasti i našeg Takvima. Treba reći da je u današnjim uslovima nužno astronomskim proračunima odrediti početak hidžretskih mjeseci, datume Bajrama i sl., ali nažalost tako još uvijek ne misle vlasti države koja odlučuje o danu boravka na Arefetu. Sve hadžije dužne su poštovati, a i poštuju odluku saudijskih vlasti o toku izvršavanja hadžskih obreda, uključujući i dan stajanja na Arefatu, kao vrijeme Kurban bajrama u Mekki, jer je to u općem interesu muslimana.

Rijaset je donio odluku da se kod nas postupa shodno Takvimu Rijaseta i sve konsekvence takve odluke snosi organ koji ju je donio. Nadat se je da će Allah ukabuliti koji god dan da se posti. Ko želi da posti na Dan Arefata neka posti u utorak kada su hadžije na Arefatu. Muslimani u našoj zemlji, kao i u dijaspori, neće pogriješiti ako usklade učenje tekbiri tešrika te druge propise vezane za Bajram sa odlukom Rijaseta. Odgovornost za takvu odluku je na Rijasetu, a ne na muslimanima koji po njoj postupaju.

Rijaset.ba
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#96

Post by atko »

Skoro wrote:I sta pise ovdje ako nije problem da nam procitate
Ovaj put cu "citati" bespatno.

Meka je u GMT+3h vremenskoj zoni

prema GMT vremenu mladi mjesec je bio u DEC. 9. 17:40
http://aa.usno.navy.mil/data/docs/MoonPhase.php

U Meki je to po lokalnom vremenu bilo u 20:40
http://www.timeanddate.com/worldclock/a ... ay=1&n=151

A to je iza Aksama znaci da ce prvi nastupiti poslije slijedeceg prvog aksama a to je 10 desembra poslije Aksama. Sto znaci da po muslimanskom kalendaru prvi je sa 10 na 11 do aksama, a desetog dana izutra se klanja bajram.

znaci imamo slijedecu situaciju:

10-11 11-12 12-13 13-14 14-15 15-16 16-17 17-18 18-19 19-20

znaci deseti u mjesecu pocinje u Aksam 19 a zavrsava pred aksam 20

a posto se klanja izutra to pada 20 decemba i nasa IZ je u pravu po ovom pitanju.

A kao neki ne mogu skontati ovo to je njihov problem ;)

Treba li crtati?
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#97

Post by Rottweiler »

Bosnji i da nacrtas, on ce tjerati po svome, pa se nemoj dzaba truditi :D
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#98

Post by Skoro »

Ja sam mislio da se mladjak treba vidjeti, kako sam procitao u Ku'ranu i hadisu ali eto, ocito sam pogrijesio.

P.S. za vasu info. to je astronomska faza mladog mjeseca tj. period od dan i po (max. do dva dana) kada se mjesec zbog polozaja spram sunca NE VIDI, nakon toga nastaje tanki luk i ono sto je u Islamu poznato kao mladjak! Ali, eto ako IZ kaze drukcije :roll: valjda oni najbolje znaju
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#99

Post by atko »

Rottweiler wrote:Bosnji i da nacrtas, on ce tjerati po svome, pa se nemoj dzaba truditi :D
Ne razumijes ti to druze sudija (ama dzaba ja to tebi pricam) :D :D :D

Nazalost al je tako :-) :(
Skoro
Posts: 841
Joined: 28/03/2005 14:24

#100

Post by Skoro »

Ok dakle ja trebam razumjeti da Arapi u SA pojma nemaju, da nije danas bio pravi arefat, da se ne treba gledati mladjak i da su bosnje najpametnije na svijetu
Ok. nije tesko shvatiti



:lol: :lol: :lol: :lol:
Locked