Bajram u Bosni 20.12,u Saudiji 19.12?!?!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#1 Bajram u Bosni 20.12,u Saudiji 19.12?!?!

Post by venera888 »

Ove godine u Bosni kurban Bajram 20.12,a u Saudiji i svim ostalim zemljama 19.12,sto znaci da bi Bosnjaci na Hadzdzu trebali biti na Arefatu na dan kada je Bajram ostalima,a Bosnjaci u Bosni postiti na prvi dan Bajrama?!? subhanAllah koja smutnja :roll:

posto je poznato da se kurban bajram ne smije dijeliti(kao sto je slucaj sa ramazan bajramom gdje govoto nikad nije tako da sve zemlje zajedno slave) zbog dana Arefata,ovo je pravo cudno od strane IZ?!? i sad je pitanje sto nisu promjenili datum kad je Saudija izasla s datumom 19 decembar jer su to uradile sve ostale zemlje? :-)
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#2

Post by pun_mjesec »

odes u saudiju i slavis 19.

mi cemo 20.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#3

Post by Bosanac_21 »

Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#4

Post by pun_mjesec »

Bosanac_21 wrote:Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.
tako je care.
ovo treba zakljucati jer je postavljeno s ciljem da se raja svadja oko toga ko je u pravu
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#5

Post by venera888 »

Bosanac_21 wrote:Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.
Kurban Bajram je uvijek dolazio zajedno,Ramazanski ne

razlog je Arefat,jer svi muslimani hadzdz moraju zajedno obaviti,nemoze neko dan kasnije neko dan ranije

Dogadjalo se da u takvimu pise jedan dan kasnije od Saudije,pa je IZ to promjenila i proglasila Bajram zajedno s Saudijom..al eto ovaj put nije
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#6

Post by latinalover »

Bosanac_21 wrote:Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.


kakva je to religija gdje, vodja vjerske zajednice odlucuje kad ce biti praznik? :lol: :lol: :lol:


zar nije to nesto sto bi predodredjeno treablo biti ,a ne da se daje "glavama" da odredjuju je li bajram sutra ili danas....:lol: :lol:


smijesno.....kako su drugi praznici odredjeni...

ako je kurbanski npr. 35 dana poslije ramazanskog...ne moze neko reci.."aj nek bude 36 dana poslije"
Last edited by latinalover on 15/12/2007 22:41, edited 1 time in total.
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#7

Post by lolita_xx »

Bosanac_21 wrote:Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.
tako je...
zar je toliko vazno je li 19.ili 20., pa se mora voditi i diskusija oko toga?? :-)
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#8

Post by latinalover »

lolita_xx wrote:
Bosanac_21 wrote:Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.
tako je...
zar je toliko vazno je li 19.ili 20., pa se mora voditi i diskusija oko toga?? :-)
zasto onda druge vjerske praznike ne pmjeraju..nego se zna......kad je sta...
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#9

Post by Ja_Ja »

Naravno da je vazno. Vazno je iz razloga sto je lijepo npr. postiti na dan Arafata ali nemozes postiti na prvi dan Bajrama, sto se u ovom slucaju desava u BiH. Nevidim zasto IZ nije mogla ispraviti datum tako da je isti kao i u Saudijskoj Arabiji....
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#10

Post by lolita_xx »

Ja_Ja wrote:Naravno da je vazno. Vazno je iz razloga sto je lijepo npr. postiti na dan Arafata ali nemozes postiti na prvi dan Bajrama, sto se u ovom slucaju desava u BiH. Nevidim zasto IZ nije mogla ispraviti datum tako da je isti kao i u Saudijskoj Arabiji....
pa postis 20tog, a bajram ti je 19tog, ravnaj se po Saudijskoj Arabiji...
trebali bi poslati neko pismo IZ, da vidimo kako i kada oni misle postiti :-)
uhljupce
Posts: 240
Joined: 16/05/2007 02:02

#11

Post by uhljupce »

latinalover wrote:
Bosanac_21 wrote:Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.


kakva je to religija gdje, vodja vjerske zajednice odlucuje kad ce biti praznik? :lol: :lol: :lol:
da da ... :D Kako to da je nekad davno Sveta stolica za Bozic (slavljenje rodjenja Isusovog ) odredila datum koji nije ni blizu Isusovog rodjendana ....
Last edited by uhljupce on 16/12/2007 00:06, edited 1 time in total.
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#12

Post by taxi_driver »

i ovdje turcima i marokancima nije isti dan bajram.pa mozda u bosni racunaju po turcima? marokancima je 19.12
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#13

Post by latinalover »

uhljupce wrote:
latinalover wrote:
Bosanac_21 wrote:Koliko se sjecam rijetko je bilo da se potrefe Bajrami kod nas i kod Arapa zajedno. 2002 bio je dan prije Bajram u Arapa nego kod nas, a zna biti i dan poslije kod njih. Tako je vazda bilo, koliko znam za sebe mogao bi na prste izbrojati Bajrame da su bili skupa isti dan. Tako Islamske zajednice odlucuju, vazno je da Bajram dodje u zdravlju, veselju i rahatluku.


kakva je to religija gdje, vodja vjerske zajednice odlucuje kad ce biti praznik? :lol: :lol: :lol:
da da ... :D Kako to da je nekad davno Sveta stolica za Bozic (slavljenje rodjenja Isusovog rodjendana) odredila datum koji nije ni blizu Isusovog rodjendana ....

to samo pokazuje da su religije mentalni program...ili ti ga "program za ispiranje mozga":...

milsm na vecinu njih....one istocnjacke su najjace!
uhljupce
Posts: 240
Joined: 16/05/2007 02:02

#14

Post by uhljupce »

Istocnjacke relgije (recimo hinduizam i dzainizam) nisu misonarske, nemaju dogmatsku srz ... I u posljednje vrijeme "jako su popularne" ...
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#15 Re: Bajram u Bosni 20.12,u Saudiji 19.12?!?!

Post by sffovac »

venera888 wrote:Ove godine u Bosni kurban Bajram 20.12,a u Saudiji i svim ostalim zemljama 19.12,sto znaci da bi Bosnjaci na Hadzdzu trebali biti na Arefatu na dan kada je Bajram ostalima,a Bosnjaci u Bosni postiti na prvi dan Bajrama?!? subhanAllah koja smutnja :roll:

posto je poznato da se kurban bajram ne smije dijeliti(kao sto je slucaj sa ramazan bajramom gdje govoto nikad nije tako da sve zemlje zajedno slave) zbog dana Arefata,ovo je pravo cudno od strane IZ?!? i sad je pitanje sto nisu promjenili datum kad je Saudija izasla s datumom 19 decembar jer su to uradile sve ostale zemlje? :-)
stvarno ne znam zbog cega pokreces temu
ulema je ta koja odredjuje kada ce sta biti, a mi treba da slusamo svoju ulemu
ako su u pravu u redu je, a ako nisu njima na dusu i razguli

kod nas se svi prave pametni i kritikuju tudji posao, a oni sami nista ne rade
postajemo drustvo pasivnih posmatraca, koji zive tudje zivote
nja nja ovo nja nja ono ako ti se ne svidja poduzmi nesto, uzmi stvar u svoje ruke, pa te neko mozda i poslusa
venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#16

Post by venera888 »

taxi_driver wrote:i ovdje turcima i marokancima nije isti dan bajram.pa mozda u bosni racunaju po turcima? marokancima je 19.12
ma ja,mi uvijek moramo slijediti Turke,kao da je Arefat u Turskoj

no,upravu je ona izreka u bosnjaka:

"kud Turci tu i mali Mujo"


:D :D :D
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#17 Re: Bajram u Bosni 20.12,u Saudiji 19.12?!?!

Post by lolita_xx »

sffovac wrote:
venera888 wrote:Ove godine u Bosni kurban Bajram 20.12,a u Saudiji i svim ostalim zemljama 19.12,sto znaci da bi Bosnjaci na Hadzdzu trebali biti na Arefatu na dan kada je Bajram ostalima,a Bosnjaci u Bosni postiti na prvi dan Bajrama?!? subhanAllah koja smutnja :roll:

posto je poznato da se kurban bajram ne smije dijeliti(kao sto je slucaj sa ramazan bajramom gdje govoto nikad nije tako da sve zemlje zajedno slave) zbog dana Arefata,ovo je pravo cudno od strane IZ?!? i sad je pitanje sto nisu promjenili datum kad je Saudija izasla s datumom 19 decembar jer su to uradile sve ostale zemlje? :-)
stvarno ne znam zbog cega pokreces temu
ulema je ta koja odredjuje kada ce sta biti, a mi treba da slusamo svoju ulemu
ako su u pravu u redu je, a ako nisu njima na dusu i razguli

kod nas se svi prave pametni i kritikuju tudji posao, a oni sami nista ne rade
postajemo drustvo pasivnih posmatraca, koji zive tudje zivote
nja nja ovo nja nja ono ako ti se ne svidja poduzmi nesto, uzmi stvar u svoje ruke, pa te neko mozda i poslusa
upravu si...
pita nas na forumu, nismo mi ulema :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#18

Post by Bosanac sa dna kace »

skandal.....neko s eod nurdzija proguro u rijaset....ja sma das eu BiH osnuje druga IZ nezavisna od Rijaseta, da se ne svadjamo vise :-?
rmesa
Posts: 631
Joined: 14/02/2007 23:15
Location: Sarajevo

#19

Post by rmesa »

Ulema jest ona koja snosi odgovornost.Ali propis o nastupanju kurban bajrama je da nastupa dan poslija dana Arafata.
Ako hadzije budu u utorak na Arafatu ,bajram je u srijedu.A I.Z. BOSNE je onda 100 % u krivu za cetvrtak.
To bi morali ispraviti.

Organizacija oko kurbana je velika,ali to ne smije biti razlog da se pomjera dan bajram namaza.
Prave problem ,racunaju unapred dane,ne slijede pojavu mladzaka (koji oznacava pocetak mjeseca u Islamskom kalendaru) i to je razlog sto se zadnjih par godina ne slazemo sa Arapima
.
Valjda ce se oglasiti da se to kako isprvi,ako Bog da.Trenutno sve sad lezi na rejsu ipak on je poglavar IZ u Bosni.
Nama nije haram klati kurbane i drugi dan bajrama,problem je bajram namaz,post,......"""hadzije bajramuju a mi postimo dan Arafata.. """
district-beg
Posts: 787
Joined: 07/09/2007 00:50
Location: saldae
Contact:

#20

Post by district-beg »

venera i istomisljenici, jeste li culi za razlike u vremenu? kod nas dan, a kod njih noc...odkud to :? :?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#21

Post by Shoshana »

district-beg wrote:venera i istomisljenici, jeste li culi za razlike u vremenu? kod nas dan, a kod njih noc...odkud to :? :?
Mada ovo pitanje nimalo ne utice na moj zivot, zainteresovalo me i malo mu se posvetih. Ovo sto D-beg kaze je bilo prvo sto je i meni palo na pamet, no onda odoh malo da se informisem, i - nije bas tako.

Mladjak se pojavio 9-og decembra u 17:40 CET (mislim da je NASA dovoljno dobar izvor). Sarajevo je na +1h vremenske razlike, Rijad na +3h.
Dakle, ukoliko ja nisam propustila neki znacajan momenat u racunanju - prvi dan zul-hidzeta je i u Bosni i u Arabiji bio 9 decembra, a, samim tim i deseti dan bi trebao biti 19-og decembra.

Neko objasnjenje bi moralo postojati - bilo bi zanimljivo ako iko zna zasto je tako?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22

Post by Bosanac sa dna kace »

Shoshana wrote:
district-beg wrote:venera i istomisljenici, jeste li culi za razlike u vremenu? kod nas dan, a kod njih noc...odkud to :? :?
Mada ovo pitanje nimalo ne utice na moj zivot, zainteresovalo me i malo mu se posvetih. Ovo sto D-beg kaze je bilo prvo sto je i meni palo na pamet, no onda odoh malo da se informisem, i - nije bas tako.

Mladjak se pojavio 9-og decembra u 17:40 CET (mislim da je NASA dovoljno dobar izvor). Sarajevo je na +1h vremenske razlike, Rijad na +3h.
Dakle, ukoliko ja nisam propustila neki znacajan momenat u racunanju - prvi dan zul-hidzeta je i u Bosni i u Arabiji bio 9 decembra, a, samim tim i deseti dan bi trebao biti 19-og decembra.

Neko objasnjenje bi moralo postojati - bilo bi zanimljivo ako iko zna zasto je tako?
logicno bi bilo da nam Rijast kaze zasto je to tako
al nema nikakvog pojasnjenja sem da je to tako u takvimu IZ BiH :roll: :?
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#23

Post by lolita_xx »

zna li neko reisov br da ga nazovem??
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#24

Post by Bosanac sa dna kace »

Pitanje: Svima su nam poznati problemi u vezi određivanja početka i kraja ramazana. Šta nam preporučujete u tom pogledu?

Odgovor: Kada muslimani šerijatski ozvaniče viđenje mlađaka, bilo gdje na Zemlji, smatram da su svi ostali, do kojih dođe ta vijest, dužni otpočeti s postom jer je Muhammed, s.a.v.s., rekao: “Postite kad ga (tj. mlađak) vidite, i mrsite kad ga vidite, a ako vas u tome oblaci spriječe, onda upotpunite ša´ban sa trideset dana.” (Sahihul-Buhari, ”Kitabus-savm”, br. 1909, Sahihu Muslim, ”Kitabus-sijam” br. 1081.) U vrijeme današnjih suvremenih komunikacija za desetak minuta cijeli svijet može biti obaviješten o viđenju mlađaka, te zbog toga nema razloga da islamski ummet isti dan ne zaposti i bajramuje. Sve vođe muslimana dužne su obavijestiti narod o početku posta i bajrama, čim se negdje u svijetu šerijatski utvrdi viđenje mlađaka. Ukoliko u nekoj zemlji vođa muslimana ne postupi po prethodnom hadisu, preporučuje se muslimanima da počnu postiti i bajramovati na dan kada njihov vođa oglasi početak posta i bajrama kako bi muslimani jedinstveno u toj zemlji zapostili i bajramovali i tako postupili po hadisu u kome Poslanik, s.a.v.s., kaže: “Ramazanski bajram je kada svijet mrsi, a kurban bajram je kada svijet kolje kurbane.” (Tirmizi, Sunen, ”Kitabus-savm”, br. 73 i ocijenio ga kao hasenun-garibun-sahihun.) Ova preporuka važi ukoliko osoba ne sazna iz povjerljivih izvora o početku ili kraju ramazana. U tom slučaju preporučuje se slijeđene pouzdanog izvora, s tim da se to javno ne obznanjuje, kako se ne bi izazvala smutnja, s obzirom da ima muslimana koji slijede drugi izvor. Smatram da ta osoba nije obavezna obavještavati druge, zbog toga što može izazvati smutnju i što postoji osoba ili institucija koja, po svojoj funkciji, nosi taj teret na leđima. Bajramovati treba isti dan, pa makar neko završio s postom ranije. Želim posebno naglasiti da su razlike koje se pojavljuju u vezi s određivanjem početka i kraja ramazana političke prirode. Naime, predsjednici, kraljevi, sultani i ostali lideri muslimanskih zemalja plaše se jedinstva islamskog ummeta. Danas je nauka toliko uznapredovala da su greške u vezi sa određivanjem pojave mlađaka gotovo nemoguće. Muslimani moraju biti svjesni da npr. oni koji su srušili hilafet, koji ne dozvoljavaju da muslimanka nosi mahramu na glavi, oni neće nikada dozvoliti da se muslimanski ummet u bilo čemu ujedini, pa makar se radilo i o početku najodabranijeg mjeseca (ramazana) i najsvečanijeg dana (bajrama).

dr. Šukrija Ramić
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#25

Post by Bosanac sa dna kace »

lolita_xx wrote:zna li neko reisov br da ga nazovem??
:lol: :lol: a sto ti imas smisla za humor, bil se udala? :lol:
Locked