Bajram party II

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#876 Re: Bajram party II

Post by Big Boy »

Ahmmed wrote:A suze padaju....bezbroj suza.....Očistili su mi Srebreničani srce....
Kada nam Bog želi pomoći, On nam pošalje plač, ali suze što zbog Njega padaju donose sreću, i tragom svojim, smijeh.

Ko god to predvidi, taj je sluga Božji.

Gdje voda protječe, život cvjeta: gdje suze padaju, božanska se milost javlja.


Rumi
User avatar
kosina
Posts: 27
Joined: 30/07/2007 18:11

#877 Re: Bajram party II

Post by kosina »

Ahmmed wrote:

Lijepo napisano.....Ali, trebali su otići u, recimo,Sućesku...jedared,prije nekoliko godina,iz nekih desetak kuća smještenih u središtu ovog velikog sela, istrčalo tridesetak djece....Slatki, kuštravi, plavi, pravi mali Sasi :) nakon svega što se desilo, milina ih vidjeti.....Vedri, nasmijani, trčkaraju okolo,voze neke stare bicikle i romobile,po seoskom putu.....Bio je ramazan, ikindijski vakat.... Nekoliko mlađih žena,pridignutih dimija, povezane bijelim keranim jemenijama, idu na obližnju vodu ....Zrela jesen bijaše , zlatna,stigle jabuke, šljive, orasi....

Bliži se vrijeme iftara.....Šire se mirisi Sućeskom.....ostat će mi u sjećanju pita....Sjajna....malo deblje jufke...Ispričavaju se mlade, jerbo je jufka seljačka, nije tanka, ko čaršijska....navada ostala....iz starog vakta, kad su kuće bile pune i malih i velikih insana, pa je sve to trebalo dobro nahraniti.....

Još mi okus one pite u ustima....I kiselo mlijeko.....I sjećam se, uzeo jednu papriku, prijesnu, posolio je,ma sreći mojoj kraja nije bilo..... :)

Miris kahve, nakon iftara, iz sućeskih avlija širi se na sve strane....Akšam uveliko.....bliži se vrijeme teravih namaza.....Sućešćani kreću, laganim korakom, ka tada poluobnovljenoj seoskoj džamiji....Ezan...gledam lica starica, koje se okupljaju u džamijskom haremu.....Duboke bore na lijepim i čistim licima...jedna starica, držeći me za ruku, priča svoju priču....prilazi nam jedan osamdesetogodišnjak....Broji svoje...i kaže ...."Dvadeset i troje mi je pojela, Srebrenica ova...." Među tih dvadeset troje, tri njegova sina i pet unuka...i nastavlja: " Opet sam dobro, Bogu hvala.....A kako ne bih bio.....kako koji dan prolazi, sve sam bliže susretu sa njima.....Sve češće sanjam, kako ih srećem,ljubim ih u čela, a oni mene u ruku...."

U zadnjim džamijskim redovima, golupčići sa početka ove priče....Vedri,gurkaju se, smijulje, trude se da budu tihi, da ne bi izazvali koji, ko biva, strogi , a opet tako blagi pogled, staraca i starica.....

Vraćam se za Sarajevo....Pomiješanih emocija.....Iuz čvrstu potvrdu davnoga saznanja....zavolio sam ovaj srebrenički svijet....I po cijenu ne znam kakve patetike, baš su mi se u dušu savili.....Shvatio sam tu večer.....Postali su mi rod.....

Na radiju Glas Drine....ide ova muzika....




A suze padaju....bezbroj suza.....Očistili su mi Srebreničani srce....


Neka omladina malo pročita ovo i nek se doooooobroo zamisli!
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#878 Re: Bajram party II

Post by bordo gandalf »

Veceras Fikret trazi novu miss " a da me vidi babo" :roll:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#879 Re: Bajram party II

Post by stochar »

rashtiman wrote:Veceras Fikret trazi novu miss " a da me vidi babo" :roll:
po najavama za partyje, nece mu biti teshko...
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#880 Re: Bajram party II

Post by stetoskop »

User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#881 Da li je Olja od Rokvica bolja?

Post by grunt »

Bas nesto sa rajom razmisljam gdje prije ici veceras.Znam mnogi ce od vas odmah odusevljeno reci "Nikola Rokvic",on je izmislio pjevanje za Olju.Ali nemojmo zaboraviti ultimativni hit (jedne od mojih najdrazih pjevacica,moram priznati) "Brushalter" ,pjesmu uz cije prve taktove ruke same krenu uvis


negdje nas je desetak u opticaju za nocasnji bajramski dernek,ali smo podjeljeni sto se tice izbora mjesta
mislim da sam zasluzio nakon ramazana da se posteno olesim od alkohola,vjerujem da ce se svi oni koji su postili sloziti sa mnom,ipak sebi treba dati malo oduska
molio bih forumase koji nemaju nista ozbiljno reci vezano za temu da se suzdrze od komentara

svima sretan bajram uz pjesmu :D
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#882 Bg estrada u Sarajevu na Bajram???

Post by abs »

Boze mili,
Nepamtim da je ijedan Bajram dosao da je tako puno prosjaka bilo na ulicama u Sarajevu, a kad se vide oni plakati Bg estrade (kjafira) da na Bajram uprilice takav Blagdan i to ljudima koji su se odricali i postili mjesec dana, covjeku normalnom naprosto zlo dodje.
Sve sto u SA dodje a iz Srbije je, sigurno zlo i naopako, zato apel svim normalnim poboznim i cestitim gradjanima Sarajeva da ne prihvate bilo sta sto od tamo dolazi, bilo to estrada, ponuda za psolovnu suradnju jer mi sami sebi time propast povecavamo
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#883 Re: Bg estrada u Sarajevu na Bajram???

Post by Sasvim_Obican »

Sigurno peta tema o ovom u zadnjih deset dana ! Svako ima pravo da gostuje u Sarajevu, svako ima pravo da ide tamo gdje hoće i da radi šta hoće - get over it !
User avatar
luckylaka
Posts: 22516
Joined: 15/01/2010 06:28

#884 Re: Bajram party II

Post by luckylaka »

Ahmmed wrote:

Lijepo napisano.....Ali, trebali su otići u, recimo,Sućesku...jedared,prije nekoliko godina,iz nekih desetak kuća smještenih u središtu ovog velikog sela, istrčalo tridesetak djece....Slatki, kuštravi, plavi, pravi mali Sasi :) nakon svega što se desilo, milina ih vidjeti.....Vedri, nasmijani, trčkaraju okolo,voze neke stare bicikle i romobile,po seoskom putu.....Bio je ramazan, ikindijski vakat.... Nekoliko mlađih žena,pridignutih dimija, povezane bijelim keranim jemenijama, idu na obližnju vodu ....Zrela jesen bijaše , zlatna,stigle jabuke, šljive, orasi....

Bliži se vrijeme iftara.....Šire se mirisi Sućeskom.....ostat će mi u sjećanju pita....Sjajna....malo deblje jufke...Ispričavaju se mlade, jerbo je jufka seljačka, nije tanka, ko čaršijska....navada ostala....iz starog vakta, kad su kuće bile pune i malih i velikih insana, pa je sve to trebalo dobro nahraniti.....

Još mi okus one pite u ustima....I kiselo mlijeko.....I sjećam se, uzeo jednu papriku, prijesnu, posolio je,ma sreći mojoj kraja nije bilo..... :)

Miris kahve, nakon iftara, iz sućeskih avlija širi se na sve strane....Akšam uveliko.....bliži se vrijeme teravih namaza.....Sućešćani kreću, laganim korakom, ka tada poluobnovljenoj seoskoj džamiji....Ezan...gledam lica starica, koje se okupljaju u džamijskom haremu.....Duboke bore na lijepim i čistim licima...jedna starica, držeći me za ruku, priča svoju priču....prilazi nam jedan osamdesetogodišnjak....Broji svoje...i kaže ...."Dvadeset i troje mi je pojela, Srebrenica ova...." Među tih dvadeset troje, tri njegova sina i pet unuka...i nastavlja: " Opet sam dobro, Bogu hvala.....A kako ne bih bio.....kako koji dan prolazi, sve sam bliže susretu sa njima.....Sve češće sanjam, kako ih srećem,ljubim ih u čela, a oni mene u ruku...."

U zadnjim džamijskim redovima, golupčići sa početka ove priče....Vedri,gurkaju se, smijulje, trude se da budu tihi, da ne bi izazvali koji, ko biva, strogi , a opet tako blagi pogled, staraca i starica.....

Vraćam se za Sarajevo....Pomiješanih emocija.....Iuz čvrstu potvrdu davnoga saznanja....zavolio sam ovaj srebrenički svijet....I po cijenu ne znam kakve patetike, baš su mi se u dušu savili.....Shvatio sam tu večer.....Postali su mi rod.....

Na radiju Glas Drine....ide ova muzika....




A suze padaju....bezbroj suza.....Očistili su mi Srebreničani srce....
Bjezi ba ,,Ahmede,,rasplaka me na Bajram.I tebi Bajram Serif Mubarek Olsun.A o ,,turbo droljama,,nije ni vrijeme niti su uopste zasluzili teme.
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#885 Re: Bajram party II

Post by donBeton »

Ja imam pitanje. Moje ovo sjećanje na bajramske izlaske i druženja koje spomenuh sežu tek na rat i poslije rata. Kada poredim, poredim ovo i Bajram prije 10 i više godina. Nešto me zanima, za starije i starije mlade. Kako se Bajram slavio prije rata i prije onog "pred rat" (i šta to nosi sa tim)? Tu mislim na ovaj "javni" dio. Ovo što je sad, čega nije bilo prije 10 godina ili je bilo drugačije. Je li ga uopšte bilo? Razumijem kakvo je bilo vrijeme, ali to može ići u svakom smjeru, između ostalog mogao se iskoristiti kao još jedan dobar povod za općenarodno veselje,dernečenje i ispoljavanje poriva svakojakih? Je li?
dragonz
Posts: 1790
Joined: 20/09/2008 13:12

#886 Re: Bajram party II

Post by dragonz »

Hvala Bogu pa je sinoć Skenderija bila haman puna nakon duuugo vremena sa publikom tolikom raznolikom da bi se iznenadili ovi "bajram parti licemjeri"
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#887 Re: Bajram party II

Post by fatamorgana »

Ahmmed wrote:

Lijepo napisano.....Ali, trebali su otići u, recimo,Sućesku...jedared,prije nekoliko godina,iz nekih desetak kuća smještenih u središtu ovog velikog sela, istrčalo tridesetak djece....Slatki, kuštravi, plavi, pravi mali Sasi :) nakon svega što se desilo, milina ih vidjeti.....Vedri, nasmijani, trčkaraju okolo,voze neke stare bicikle i romobile,po seoskom putu.....Bio je ramazan, ikindijski vakat.... Nekoliko mlađih žena,pridignutih dimija, povezane bijelim keranim jemenijama, idu na obližnju vodu ....Zrela jesen bijaše , zlatna,stigle jabuke, šljive, orasi....

Bliži se vrijeme iftara.....Šire se mirisi Sućeskom.....ostat će mi u sjećanju pita....Sjajna....malo deblje jufke...Ispričavaju se mlade, jerbo je jufka seljačka, nije tanka, ko čaršijska....navada ostala....iz starog vakta, kad su kuće bile pune i malih i velikih insana, pa je sve to trebalo dobro nahraniti.....

Još mi okus one pite u ustima....I kiselo mlijeko.....I sjećam se, uzeo jednu papriku, prijesnu, posolio je,ma sreći mojoj kraja nije bilo..... :)

Miris kahve, nakon iftara, iz sućeskih avlija širi se na sve strane....Akšam uveliko.....bliži se vrijeme teravih namaza.....Sućešćani kreću, laganim korakom, ka tada poluobnovljenoj seoskoj džamiji....Ezan...gledam lica starica, koje se okupljaju u džamijskom haremu.....Duboke bore na lijepim i čistim licima...jedna starica, držeći me za ruku, priča svoju priču....prilazi nam jedan osamdesetogodišnjak....Broji svoje...i kaže ...."Dvadeset i troje mi je pojela, Srebrenica ova...." Među tih dvadeset troje, tri njegova sina i pet unuka...i nastavlja: " Opet sam dobro, Bogu hvala.....A kako ne bih bio.....kako koji dan prolazi, sve sam bliže susretu sa njima.....Sve češće sanjam, kako ih srećem,ljubim ih u čela, a oni mene u ruku...."

U zadnjim džamijskim redovima, golupčići sa početka ove priče....Vedri,gurkaju se, smijulje, trude se da budu tihi, da ne bi izazvali koji, ko biva, strogi , a opet tako blagi pogled, staraca i starica.....

Vraćam se za Sarajevo....Pomiješanih emocija.....Iuz čvrstu potvrdu davnoga saznanja....zavolio sam ovaj srebrenički svijet....I po cijenu ne znam kakve patetike, baš su mi se u dušu savili.....Shvatio sam tu večer.....Postali su mi rod.....

Na radiju Glas Drine....ide ova muzika....




A suze padaju....bezbroj suza.....Očistili su mi Srebreničani srce....
Ovo nebi ni Ćamil Sijarić 'vako opiso ....
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#888 Re: Bajram party II

Post by amrica »

donBeton wrote:Ja imam pitanje. Moje ovo sjećanje na bajramske izlaske i druženja koje spomenuh sežu tek na rat i poslije rata. Kada poredim, poredim ovo i Bajram prije 10 i više godina. Nešto me zanima, za starije i starije mlade. Kako se Bajram slavio prije rata i prije onog "pred rat" (i šta to nosi sa tim)? Tu mislim na ovaj "javni" dio. Ovo što je sad, čega nije bilo prije 10 godina ili je bilo drugačije. Je li ga uopšte bilo? Razumijem kakvo je bilo vrijeme, ali to može ići u svakom smjeru, između ostalog mogao se iskoristiti kao još jedan dobar povod za općenarodno veselje,dernečenje i ispoljavanje poriva svakojakih? Je li?

koliko znam, a znam :D nije bilo nikavih javnih skupova koji su se zvali "bajramski", bajram je bio vjerska i privatna stvar, nije bio neradni dan, nije bilo nista drugacije nego svih ostalih dana u godini. Bile su privatne seme, otici nekome, neko dodje, baklave, ruzice, bajram banka... ali sve u familiji i komsiliku.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#889 Re: Bajram party II

Post by Bambi_na_kofeinu »

donBeton wrote:Ja imam pitanje. Moje ovo sjećanje na bajramske izlaske i druženja koje spomenuh sežu tek na rat i poslije rata. Kada poredim, poredim ovo i Bajram prije 10 i više godina. Nešto me zanima, za starije i starije mlade. Kako se Bajram slavio prije rata i prije onog "pred rat" (i šta to nosi sa tim)? Tu mislim na ovaj "javni" dio. Ovo što je sad, čega nije bilo prije 10 godina ili je bilo drugačije. Je li ga uopšte bilo? Razumijem kakvo je bilo vrijeme, ali to može ići u svakom smjeru, između ostalog mogao se iskoristiti kao još jedan dobar povod za općenarodno veselje,dernečenje i ispoljavanje poriva svakojakih? Je li?
Ja se "javnog" dijela ne sjećam.
Iz manjeg sam grada i ovdje je Bajram slavio samo onaj ko ga je osjećao svojim praznikom, i to u krugu porodice.
Iz džamije se išlo odmah u posjete u komšiluku, sjedi bi se po 10-15 minuta da se stigne što više obići.
Kada je kurbanski, sjećam se više posla starijih i više para i slatkiša za djecu :)
Ko se nije osjećao vjernikom provodio je dan kao i svaki drugi, eventualno iz poštivanja prema prijateljima i porodici vjernicima posjetio bi ih i čestitao.
Ali nekih odlazaka u kafane ili slično, ne...nezamislivo.
vs84sa
Posts: 259
Joined: 12/04/2009 13:42

#890 Re: Bajram party II

Post by vs84sa »

nisam bio na bajram party-jima ove godine otisao sam malo izvan grada, al sam u toku dana obisao neke nase sarajevske mahale koje slave bajram pa mogu prenijeti svoje iskustvo. iskreno se nadam da sam jedini takav (negativan primjer) u sarajevu i na ovom portalu. dakle dolazim u prvu mahalu, skupila se ekipa ljudi za koje znam da su ove i prosle godine ucestvovali u izgradnji jedne dzamije, znaci radnici, irgeti, nekih par majstora itd, i poslije cestitanja bajrama, ceka me sofa a na njoj 10tak piva klipaca sarajevski, litar bijelog vina, dvije velike kisele. mislim da to nije nimalo prikladno bilo jer mezetluka ni na vidiku na stolu :), znaci od 6 ljudi jedino sam ja tu trijezan bio pa sam se malo osjetio ko krme u teheranu i prilicno brzo napustio dernek. necu da ispadnem ja kao ateista licemjer pa da kazem da nisam pio zbog bajrama, kao sto nisam pio ni cijeli ramazan, al sam imao dugu voznju poslije toga autom pa zbog toga nisam popio nista...

naravno, da ne bude sve tako crno, poslije toga sam otisao na dva tri mjesta gdje se bajram obiljezava na puno prikladniji nacin, znaci sok, baklava, hurmasice itd, bas onakvog kakvog ga se sjecam iz djetinjstva... i onda tako pun zapucao na more, kupanje dva dana, ljepota,steta sto nije svaki dan bajram :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55683
Joined: 15/12/2008 16:53

#891 Re: Bajram party II

Post by ultima_palabra »

vs84sa wrote:nisam bio na bajram party-jima ove godine otisao sam malo izvan grada, al sam u toku dana obisao neke nase sarajevske mahale koje slave bajram pa mogu prenijeti svoje iskustvo. iskreno se nadam da sam jedini takav (negativan primjer) u sarajevu i na ovom portalu. dakle dolazim u prvu mahalu, skupila se ekipa ljudi za koje znam da su ove i prosle godine ucestvovali u izgradnji jedne dzamije, znaci radnici, irgeti, nekih par majstora itd, i poslije cestitanja bajrama, ceka me sofa a na njoj 10tak piva klipaca sarajevski, litar bijelog vina, dvije velike kisele. mislim da to nije nimalo prikladno bilo jer mezetluka ni na vidiku na stolu :), znaci od 6 ljudi jedino sam ja tu trijezan bio pa sam se malo osjetio ko krme u teheranu i prilicno brzo napustio dernek. necu da ispadnem ja kao ateista licemjer pa da kazem da nisam pio zbog bajrama, kao sto nisam pio ni cijeli ramazan, al sam imao dugu voznju poslije toga autom pa zbog toga nisam popio nista...

naravno, da ne bude sve tako crno, poslije toga sam otisao na dva tri mjesta gdje se bajram obiljezava na puno prikladniji nacin, znaci sok, baklava, hurmasice itd, bas onakvog kakvog ga se sjecam iz djetinjstva... i onda tako pun zapucao na more, kupanje dva dana, ljepota,steta sto nije svaki dan bajram :D
Pa ne kontam šta si očekivao od majstora :) Ne znam kakve veze ima to što su učestvovali u izgradnji džamije?
vs84sa
Posts: 259
Joined: 12/04/2009 13:42

#892 Re: Bajram party II

Post by vs84sa »

pa svi su oni iz komsiluka pa pretpostavljam da im nije bilo placeno da ucestvuju u izgradnji, osim toga i sama izgradnja je trajala nesto duze... mozda i grijesim ne znam, upravu si. kod nas ionako sve sto ima veze nema nikakvog smisla :D

nije mi jasno kako neko tako veliku nagradu (kao sto je vjecni zivot u raju) moze baciti pod noge zbog tako malog uzitka kakav je hladna klipa na +40 u sarajevu :)
User avatar
Collector604
Posts: 532
Joined: 18/05/2011 04:42
Location: Show ip interface brief

#893 Re: Bajram party II

Post by Collector604 »

Ja sam se ubio od koktela za bajram,a ubile me i plesacice a vi pricajte ša hocete,meni bilo dobro 8-) :D

Eb.... se meni :lol: :zoka:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#894 Re: Bajram party II

Post by MUNAFIK »

Izgleda da je ova fetva imala efekta, hvala dragom Bogu ove godine, izgleda je bilo mnogo mnogo manje problema i pijanki nego ranije... Omladina se malo dozvala pa mnogi koji ne piju ipak nisu ni prisustvovali okupljanjima na kojima se dernek zapocinje sa 7 jegera (a ranije su prisustvovali)... Svaka cast... Skenderija je bila krcata za bajramski koncert, a i mnogi gostiteljski objekti u gradu su bili krcati a u njima nije bilo alkohola... :thumbup:
vs84sa
Posts: 259
Joined: 12/04/2009 13:42

#895 Re: Bajram party II

Post by vs84sa »

MUNAFIK wrote:Izgleda da je ova fetva imala efekta, hvala dragom Bogu ove godine, izgleda je bilo mnogo mnogo manje problema i pijanki nego ranije... Omladina se malo dozvala pa mnogi koji ne piju ipak nisu ni prisustvovali okupljanjima na kojima se dernek zapocinje sa 7 jegera (a ranije su prisustvovali)... Svaka cast... Skenderija je bila krcata za bajramski koncert, a i mnogi gostiteljski objekti u gradu su bili krcati a u njima nije bilo alkohola... :thumbup:
podrzavam :thumbup:
User avatar
Collector604
Posts: 532
Joined: 18/05/2011 04:42
Location: Show ip interface brief

#896 Re: Bajram party II

Post by Collector604 »



Evo i moj poklon za ovu temu...

Eh kad se sjetim,te hajmo u models malo,pa kasnije u chelsea ubit se od vodke 8-)

Sad umjesto chelsea nakav penzionerski restoran :lol:

Nego,ko ne slusa Sinana muskarcina nije :-D :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#897 Re: Bajram party II

Post by sokkia »

MUNAFIK wrote:Izgleda da je ova fetva imala efekta, hvala dragom Bogu ove godine, izgleda je bilo mnogo mnogo manje problema i pijanki nego ranije... Omladina se malo dozvala pa mnogi koji ne piju ipak nisu ni prisustvovali okupljanjima na kojima se dernek zapocinje sa 7 jegera (a ranije su prisustvovali)... Svaka cast... Skenderija je bila krcata za bajramski koncert, a i mnogi gostiteljski objekti u gradu su bili krcati a u njima nije bilo alkohola... :thumbup:
jel utjecala neznam, al znam da je jedan prebačen na Koševo a ostali zadržani u kantonalnoj bolnici, a bilo ih je ne mali broj. :x :x :x
a sve u ime bajrama :x
User avatar
Richard Wagner
Posts: 1138
Joined: 30/04/2011 11:18

#898 Re: Bajram party II

Post by Richard Wagner »

Jo jesam se olešio fetvem.
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#899 Re: Bajram party II

Post by bandini »

Richard Wagner wrote:Jo jesam se olešio fetvem.

kralju
User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#900 Re: Bajram party II

Post by Urban B. »

Richard Wagner wrote:Jo jesam se olešio fetvem.

:lol: :lol: :lol:
:thumbup:
Locked