Bajram je 12 ili 13. oktobra?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#1 Bajram je 12 ili 13. oktobra?

Post by The_Fluid »

U standardnoj igri pomjeranja, pogadjanja i preturanja kada pada Bajram, pitanje glasi:

Bajram je 12. oktobra ili 13. oktobra?
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#2

Post by nausnica »

Pitam se isto. Na koji dan tacno pada Bajram?
incognito071
Posts: 1391
Joined: 24/08/2007 10:34

#3

Post by incognito071 »

12tog ABD :D
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#4

Post by obuca »

12
User avatar
stachu
Posts: 4039
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#5

Post by stachu »

Ja koliko znam, Bajram je 12.10. aBd!
mescha
Posts: 60
Joined: 06/03/2007 11:30
Location: Sarajevo

#6

Post by mescha »

U PETAK.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#7

Post by ovo_malo_duse »

mescha wrote:U PETAK.
Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
mescha
Posts: 60
Joined: 06/03/2007 11:30
Location: Sarajevo

#8

Post by mescha »

ovo_malo_duse wrote:
mescha wrote:U PETAK.
Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
Mogu, samo u tom slučaju jedna hudba nije obavezna, mada se obično klanja i džuma.
A ukoliko se hadžijski bajram potrefi u petak onda se onim hadžijama koji su te godine na hadžu računa kao da su bili dva puta na hadžu. Ja sam ovako čuo.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9

Post by Bosanac sa dna kace »

ovo_malo_duse wrote:
mescha wrote:U PETAK.
Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
moze kako ne moze, 2003 ili 2002 u zimu je jedan Bajram bio bas u petak.
kao sto neko rece onaj ko ode na bajramsku nije obavezan na dzumansku hutbu.
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#10

Post by HomeArt »

Bosanac sa dna kace wrote:
ovo_malo_duse wrote:
mescha wrote:U PETAK.
Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
moze kako ne moze, 2003 ili 2002 u zimu je jedan Bajram bio bas u petak.
kao sto neko rece onaj ko ode na bajramsku nije obavezan na dzumansku hutbu.
To kad se potrefi bajram petkom znaci da su ustvari dva bajrama taj dan. Vjerovatno ste culi hiljadu puta kako se nije u redu zeniti/udavati izmedju bajrama. To se upravo odnosi na ovaj slucaj, znaci kad se potrefi prvi dan bajrama u petak.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#11

Post by The_Fluid »

sahan wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
ovo_malo_duse wrote: Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
moze kako ne moze, 2003 ili 2002 u zimu je jedan Bajram bio bas u petak.
kao sto neko rece onaj ko ode na bajramsku nije obavezan na dzumansku hutbu.
To kad se potrefi bajram petkom znaci da su ustvari dva bajrama taj dan. Vjerovatno ste culi hiljadu puta kako se nije u redu zeniti/udavati izmedju bajrama. To se upravo odnosi na ovaj slucaj, znaci kad se potrefi prvi dan bajrama u petak.

uvijek je izmedju dva bajrama :D:D tako da je to vec u domenu sujevjerja
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#12

Post by Sarafcina »

sahan wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
ovo_malo_duse wrote: Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
moze kako ne moze, 2003 ili 2002 u zimu je jedan Bajram bio bas u petak.
kao sto neko rece onaj ko ode na bajramsku nije obavezan na dzumansku hutbu.
To kad se potrefi bajram petkom znaci da su ustvari dva bajrama taj dan. Vjerovatno ste culi hiljadu puta kako se nije u redu zeniti/udavati izmedju bajrama. To se upravo odnosi na ovaj slucaj, znaci kad se potrefi prvi dan bajrama u petak.

ja ipak mislim da je to za zenidbe izmedju dva bajrama ... smislila raja... cisto zbog povecanih troskova (ramazan, pa bajram, i jos jedan bajram ide... i samo im jos fali neki uspaljenko koji ne moze sacekati jedno dva tri mjeseca)
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#13

Post by eeeeeee »

Bosanac sa dna kace wrote:
ovo_malo_duse wrote:
mescha wrote:U PETAK.
Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
moze kako ne moze, 2003 ili 2002 u zimu je jedan Bajram bio bas u petak.
kao sto neko rece onaj ko ode na bajramsku nije obavezan na dzumansku hutbu.
Nije tacno ovo sto je boldirano ZASTO???

Zato sto je dzuma FARZ, a bajram je nista vise od potvrdjenog suneta te je lijepo na njega otici...

Ne vidim razlog zato se ne bi moglo potrefiti bajram u petak, nema nikakve smetnje niti se onima na hadzu racuna kao dva hadza kao sto neko rece... Ono sto si mozda pobrko je to ako se arefat potrefi u petak onda se racuna kao veliki hadz, ali opet nikako kao dva hadza...

Dalje zenidba izmedju dva bajrama je nista vise nego suplja prica ni nema ama bas nikakvog uteljenjenja u islamu...

Dokaz:
Iz brosure mr. Muharema ef. Stulanovica,

"Prva bracna noc u islamu"

"Inace sto se tice praznovjerja koje je nazalost rasprostranjeno u Bosni, da se ne zeni izmedju dva bajrama, tj. izmedju Ramazanskog i Kurban bajrama to je samo praznovjerje. Zapocinjanje bracnih intimnih odnosa u mjesecu sevvalu (brak izmedju dvabajrama) bi bio lijep ako za to postoji mogucnost, zbog hadisa ‘Aise r.a. koji biljezi Muslim, a u kojem se kaze:


"Allahov Poslanik me ozenio u mjesecu sevvalu i zapoceo bracni intimni zivot u tom mjesecu. Koja je od zena Poslanika a.s. imala veci udio kod njega od mene?


Kaze Urve: Aisa je smatrala mustehabbom da zene zapocnu svoj intimni bracni zivot u sevvalu."


Imam En-Nevevi kod komentara ovog hadisa kaze da Aisa r.a. sa ovim pobija dzahilijetsko vjerovanje. Naime obicno su sujevjerni ljudi iz dzahilijeta neosnovano smatrali pokudjenom zenidbu i zapocinjanje sa bracnim intimnim zivotom u mjesecu sevvalu zbog vjerovanja da samo znacenje tog imena (njegov korijen glasi "sale" a znaci: otici, razici se, postati neslozni, izgubiti moc, prepasti se, bojati se itd.) ima negativan odraz na tako vaznu stvar kao sto su bracni intimni odnoi i njihov pocetak. To se suvjevjerje prenjelo i u nase dane i u nasu zemlju, tak oda ima izreka: Ne zeni se izmedju dva bajrama, odnosno ne zeni se u mjesecu sevvalu koji nastupa odmah iza ramazana."

Samo jos jednom radi napomene da se ne izgubimo u textu sevval mjesec je odmah iza ramazana tj. izmedju dva bajrama kako se kod nas govori...
Toliko
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#14

Post by Neelix »

jel ga to pomjeraju zbog jeliceve smrti? :D
User avatar
dexcox
Posts: 385
Joined: 06/12/2004 11:06

#15

Post by dexcox »

mescha wrote:
ovo_malo_duse wrote:
mescha wrote:U PETAK.
Ja cuo od starih ljudi da Bajram nemoze bit u Petak. Nemogu bit 2 hudbe isti dan... Jel moze neko malo da mi pojasni ovo, mozda sam pogresno cuo?? :? :?
Mogu, samo u tom slučaju jedna hudba nije obavezna, mada se obično klanja i džuma.
A ukoliko se hadžijski bajram potrefi u petak onda se onim hadžijama koji su te godine na hadžu računa kao da su bili dva puta na hadžu. Ja sam ovako čuo.
jest i duplo sve plate te godine :roll:
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#16 Re: Bajram je 12 ili 13. oktobra?

Post by Kaiser »

The_Fluid wrote:U standardnoj igri pomjeranja, pogadjanja i preturanja kada pada Bajram, pitanje glasi:

Bajram je 12. oktobra ili 13. oktobra?
Bajram bi, ustvari, trebao biti 11.oktobra.

"Prestanite postiti kada vidite mlađak." Hadis

Mjesečeva mijena (dakle, mlađak) je 11.10. u 05:02 minute . Taj dan zora (početak posta) je u 05:15 minuta (vremena za Sarajevo). Dakle, počinje se postiti 13 minuta nakon što se pojavi mladi mjesec...

Budući da danas muslimani u većini ne prihvataju astronomski kalendar, te insistiraju na određivanju vremena bajrama uz pomoć naprijed navedenog hadis, mislim da ćemo postiti jedan dan više.

Fluidni, ja ove godine nisam čuo niti jednom za dilemu da li je bajram 12. ili 13.oktobra, ne unosi bespotrebnu zabunu :shock: 8) :-)
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#17 Re: Bajram je 12 ili 13. oktobra?

Post by Sarafcina »

Kaiser wrote:
The_Fluid wrote:U standardnoj igri pomjeranja, pogadjanja i preturanja kada pada Bajram, pitanje glasi:

Bajram je 12. oktobra ili 13. oktobra?
Bajram bi, ustvari, trebao biti 11.oktobra.

"Prestanite postiti kada vidite mlaðak." Hadis

Mjeseèeva mijena (dakle, mlaðak) je 11.10. u 05:02 minute . Taj dan zora (poèetak posta) je u 05:15 minuta (vremena za Sarajevo). Dakle, poèinje se postiti 13 minuta nakon ¹to se pojavi mladi mjesec...

Buduæi da danas muslimani u veæini ne prihvataju astronomski kalendar, te insistiraju na odreðivanju vremena bajrama uz pomoæ naprijed navedenog hadis, mislim da æemo postiti jedan dan vi¹e.

Fluidni, ja ove godine nisam èuo niti jednom za dilemu da li je bajram 12. ili 13.oktobra, ne unosi bespotrebnu zabunu :shock: 8) :-)
valjda ti taj dan kada vidis mladjak treba biti zadnji dan posta... a ne da odes i jedes..
s tim da se pocetak dana racuna od aksama (u ovom slucaju nema veze)
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#18 Re: Bajram je 12 ili 13. oktobra?

Post by eeeeeee »

Kaiser wrote:
The_Fluid wrote:U standardnoj igri pomjeranja, pogadjanja i preturanja kada pada Bajram, pitanje glasi:

Bajram je 12. oktobra ili 13. oktobra?
Bajram bi, ustvari, trebao biti 11.oktobra.

"Prestanite postiti kada vidite mlađak." Hadis

Mjesečeva mijena (dakle, mlađak) je 11.10. u 05:02 minute . Taj dan zora (početak posta) je u 05:15 minuta (vremena za Sarajevo). Dakle, počinje se postiti 13 minuta nakon što se pojavi mladi mjesec...

Budući da danas muslimani u većini ne prihvataju astronomski kalendar, te insistiraju na određivanju vremena bajrama uz pomoć naprijed navedenog hadis, mislim da ćemo postiti jedan dan više.

Fluidni, ja ove godine nisam čuo niti jednom za dilemu da li je bajram 12. ili 13.oktobra, ne unosi bespotrebnu zabunu :shock: 8) :-)
nemoj se bolan provaljivati djaba kad ne znas samo za tvoju informaciju ramazan nikako ne moze imati 28 dana... moze ili 29 ili 30

A sto se tice bajrama bice kad bude ne znam cemu toliko pametovanje ima toliko ljudi u svijetu koji o tome vode brigu ili ce biti u petak ili u subotu treceg rjesenja ne moze biti...
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#19

Post by EliasVeskot »

Bajram bi, ustvari, trebao biti 11.oktobra.

"Prestanite postiti kada vidite mlađak." Hadis

Mjesečeva mijena (dakle, mlađak) je 11.10. u 05:02 minute . Taj dan zora (početak posta) je u 05:15 minuta (vremena za Sarajevo). Dakle, počinje se postiti 13 minuta nakon što se pojavi mladi mjesec...

Budući da danas muslimani u većini ne prihvataju astronomski kalendar, te insistiraju na određivanju vremena bajrama uz pomoć naprijed navedenog hadis, mislim da ćemo postiti jedan dan više.

Fluidni, ja ove godine nisam čuo niti jednom za dilemu da li je bajram 12. ili 13.oktobra, ne unosi bespotrebnu zabunu Shocked Cool Roll
tehnicki, Bajram nastupa 11 poslije aksama, kao sto je ramazan nastupio prvo teravijom.
sekretar
Posts: 250
Joined: 22/10/2006 06:28

#20

Post by sekretar »

Po nekim mišljenjima kada bajram padne na petak džuma se ne klanja (samo podne namaz), jer ne mogu bit' dva praznika za jedan dan.

Ali... po hanefijskom mezhebu dzuma se mora i taj dan klanjat, tako da neam potrebe da diskutujemo dalje :)
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#21

Post by Sarafcina »

EliasVeskot wrote:
Bajram bi, ustvari, trebao biti 11.oktobra.

"Prestanite postiti kada vidite mlaðak." Hadis

Mjeseèeva mijena (dakle, mlaðak) je 11.10. u 05:02 minute . Taj dan zora (poèetak posta) je u 05:15 minuta (vremena za Sarajevo). Dakle, poèinje se postiti 13 minuta nakon ¹to se pojavi mladi mjesec...

Buduæi da danas muslimani u veæini ne prihvataju astronomski kalendar, te insistiraju na odreðivanju vremena bajrama uz pomoæ naprijed navedenog hadis, mislim da æemo postiti jedan dan vi¹e.

Fluidni, ja ove godine nisam èuo niti jednom za dilemu da li je bajram 12. ili 13.oktobra, ne unosi bespotrebnu zabunu Shocked Cool Roll
tehnicki, Bajram nastupa 11 poslije aksama, kao sto je ramazan nastupio prvo teravijom.

bajram nastupa sa klanjanjem bajram namaza.... dakle 45 min po izlasku sunca :) ...

ono ti si u jednu ruku u pravu... samo sto je ramazan ime mjeseca... nakon njega dolazi seval (i nastupa tacno tako kako ti kazes).... a bajram je praznik i cestita se (slavi) nakon bajram namaza.
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#22

Post by EliasVeskot »

bajram nastupa sa klanjanjem bajram namaza.... dakle 45 min po izlasku sunca Smile ...

ono ti si u jednu ruku u pravu... samo sto je ramazan ime mjeseca... nakon njega dolazi seval (i nastupa tacno tako kako ti kazes).... a bajram je praznik i cestita se (slavi) nakon bajram namaza.
Ma da u pravu si, meni bilo na pameti da sa aksamom se racuna novi dan. zato sam i rekla tehnički :)
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#23

Post by eeeeeee »

sekretar wrote:Po nekim mišljenjima kada bajram padne na petak džuma se ne klanja (samo podne namaz), jer ne mogu bit' dva praznika za jedan dan.

Ali... po hanefijskom mezhebu dzuma se mora i taj dan klanjat, tako da neam potrebe da diskutujemo dalje :)
Dzuma je obaveza (farz) i nije praznik, bajram je dobrovoljni cin na koji mozes i ne moras da ides... Tako da dzuma se MORA klanjati
sekretar
Posts: 250
Joined: 22/10/2006 06:28

#24

Post by sekretar »

eeeeeee wrote:Dzuma je obaveza (farz) i nije praznik, bajram je dobrovoljni cin na koji mozes i ne moras da ides... Tako da dzuma se MORA klanjati
džuma je i farz i praznik :) heftični
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#25 Re: Bajram je 12 ili 13. oktobra?

Post by addem »

Kaiser wrote:
The_Fluid wrote:U standardnoj igri pomjeranja, pogadjanja i preturanja kada pada Bajram, pitanje glasi:

Bajram je 12. oktobra ili 13. oktobra?
Bajram bi, ustvari, trebao biti 11.oktobra.

"Prestanite postiti kada vidite mlađak." Hadis

Mjesečeva mijena (dakle, mlađak) je 11.10. u 05:02 minute . Taj dan zora (početak posta) je u 05:15 minuta (vremena za Sarajevo). Dakle, počinje se postiti 13 minuta nakon što se pojavi mladi mjesec...

Budući da danas muslimani u većini ne prihvataju astronomski kalendar, te insistiraju na određivanju vremena bajrama uz pomoć naprijed navedenog hadis, mislim da ćemo postiti jedan dan više.

Fluidni, ja ove godine nisam čuo niti jednom za dilemu da li je bajram 12. ili 13.oktobra, ne unosi bespotrebnu zabunu :shock: 8) :-)
Nisi u pravu, po islamu novi dan ne pocinje iza ponoci nego iza aksama. Dakle mladjak se pojavljuje nesto malo prije sabaha, sto znaci da taj dan treba postiti. Sve je regularno.
Post Reply