Bajke

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Benighted
Posts: 274
Joined: 16/02/2008 15:30

#51 Re: Bajke

Post by Benighted »

otherside wrote:
mamica papucarka wrote:Shosana, procitaj novu verziju Trnoruzice, Crvenkapice, Snjeguljice i sedam patuljaka.Skroz je drugacije nego iz naseg perioda :D
Snjeguljica pojela otrovnu jabuku. Patuljci, Klaus (Snjeguljicin jaran) i princ (Klauov rodjak) okupili se da je sahrane. Taman kada su je spustili u stakleni kovceg, doso medvjed i navalio da prevrne sanduk. Naravno ekipa se okupila oko sanduka i pocela b´vikat "ne medo, neeemoj, Snjeguljica je mrtva medo", ali jok, medo navalio na sanduk. I kako je medo drmusno sanduk tako se Snjeguljica pomjerila i komad jabuke joj izadje na usta. :lol:
Elem zadnja scena, sjeda Snjeguljica na konja sa Klausom (napominjem da joj je Klaus haver iz djetinstva :oops: ) i sa princom odlaze kod princa u dvorac. I na samom kraju cuje se glas koji kaze "I kada je Snjegiljica odrasla, zaljubila se u princa i on u nju, te su se vjencali" :D

Pouka : Nemoj se mlada udavat, ili jos bolje nemoj se nikako udavat :lol: 8-) :mrgreen:
a je li i princ (posto je Klausov rodjak) patuljak? :D
mozda je Snjeguljica morala cekati njega da poraste :D
Kad si guzonjin sin/princ, mozes bit i patuljak... :-D
Ja mislim da je to poenta...
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#52 Re: Bajke

Post by otherside »

Benighted wrote: Kad si guzonjin sin/princ, mozes bit i patuljak... :-D
Ja mislim da je to poenta...
a onda kazu da bajke ne kvare djecu...cccc.... :D
neocekivana_sila
Posts: 558
Joined: 22/09/2005 13:48

#53 Re: Bajke

Post by neocekivana_sila »

Psihoanalitičari tvrde da je crvenkapica u prevodu djevojka koja odrasta i želi bez obzira što je upozorena (u bajci od strane majke) da ide po svom, i da želi iskustvo i nekog muškarca koji nije "dobar" (u bajci je to vuk). Trnova ružica je vezana za prvu menstruaciju ili defloraciju, ne sjećam se više.
Poznati dječiji pisac Peurot je pisao prvi crvenkapicu,pepeljugu....te priče su bile vrlo brutalne, braća grimm su ih preradila za djecu. Crvenkapicu i baku kod peurota pojede vuk,ali ih niko ne spasi, njegova pepeljuga bježi od oca koji se želi oženiti s njom jer mu je žena na samrti rekla da se mora oženiti samo onom kojoj bude njen prsten odgovarao-to je bila pepeljuga ili snjeguljica...uglavnom to su bile brutalne priče,a ove sada razvijaju dječju maštu iz njih se izvlače pouke
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#54 Re: Bajke

Post by otherside »

neocekivana_sila
Posts: 558
Joined: 22/09/2005 13:48

#55 Re: Bajke

Post by neocekivana_sila »

jest. To nešto baš šega ili?
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#56 Re: Bajke

Post by sodom »

to ti je vidis, već filosofsko pitanje.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#57 Re: Bajke

Post by Shoshana »

mamica papucarka wrote:Shosana, procitaj novu verziju Trnoruzice, Crvenkapice, Snjeguljice i sedam patuljaka.Skroz je drugacije nego iz naseg perioda :D
Snjeguljica pojela otrovnu jabuku. Patuljci, Klaus (Snjeguljicin jaran) i princ (Klauov rodjak) okupili se da je sahrane. Taman kada su je spustili u stakleni kovceg, doso medvjed i navalio da prevrne sanduk. Naravno ekipa se okupila oko sanduka i pocela b´vikat "ne medo, neeemoj, Snjeguljica je mrtva medo", ali jok, medo navalio na sanduk. I kako je medo drmusno sanduk tako se Snjeguljica pomjerila i komad jabuke joj izadje na usta. :lol:
Elem zadnja scena, sjeda Snjeguljica na konja sa Klausom (napominjem da joj je Klaus haver iz djetinstva :oops: ) i sa princom odlaze kod princa u dvorac. I na samom kraju cuje se glas koji kaze "I kada je Snjegiljica odrasla, zaljubila se u princa i on u nju, te su se vjencali" :D

Pouka : Nemoj se mlada udavat, ili jos bolje nemoj se nikako udavat :lol: 8-) :mrgreen:
:D

Ma, Heidi je zakon :) Ja sam je procitala jedno 782 puta :lol: Pocnem djeci citat, pred spavanje, oni zaspu - a ja nastavim :lol: Kestnerove 'Blizanke' - takodje :) De Amicisovo 'Srce' smo apsolvirali, a Moglija, Riki-tiki-tavija i Djecake Pavlove ulice bismo i dan danas mogli citirati :lol:

No - najbolje su bile one price, koje, kada vise ne znas sta da pricas, pocnes sama izmisljati :D Za par dana djeca dodju i kazu - Hajd' opet onu pricu o ..... - a ti vise pojma nemas ni sta ni kako si pricala :D
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#58 Re: Bajke

Post by otherside »

tako sam i ja jednoj curici iz komsiluka pricala bajku koju sam onako usput izmisljala. Helem, bio je neki kraljevic na pocetku koga je vjerni sluga pratio kad je krenuo na opasan put. Kako sam se zanijela u izmisljanje sto atraktivnijih dogadjaja, u neka doba sam skroz zaboravila na slugu. Privedem ja fino bajku kraju, sva ponosna sto sam djetetu ispricala nesto novo a ona me gleda i kaze: a sluga? :D
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#59 Re: Bajke

Post by Amazonka27 »

ja bi zakonom zabranila djecu ljudima koji zele zakonom zabraniti djeci bajke... :-x
postoji period koji se zove odrastanje...i shvatis da nema princeva ni uspavanih princeza, ni troglavih zmajeva ni vukova koji mogu pojesti i crnvekapicu i baku i to u jednom gutljaju i da opet izadju iz stomaka zive.
ne znam kako to moze uticati lose na djeciji zivot, osim da ih potakne na razmishljanje da ima djece sa problemima u kuci, da su neka djeca progonjena iz kuce i prepustena sama sebi, da trebaju da budu zahvalna sto imaju topli dom i ljubav roditelja, da ma koliko im se zivot cinio okrutan u tom momentu, trebaju ostati prisebni i razmishljati glavom...i da na kraju tunela uvijek postoji neko svjetlo...e ako gospoda roditelji koji bi zabranili bajke...ne razumiju sve to...onda trk u knjizaru i kupi sebi (a ne djeci) pa ih jos jednom procitaj...mozda nesto i shvatis...
btw...bajke/slikovnice su super nacin da dijete zavoli knjigu
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#60 Re: Bajke

Post by Amazonka27 »

vratnik wrote:BAJRAMSKE CIPELE

Evo vam prica.. Procitajte je pa cemo je zajednicki analizirati- s osvrtom na ono: radis dobro pa ti se dobrim vraca. (ovo bi kasnije trebalo ukloniti..)
Ovo nije ni B od bajke...ovakvih prica je bila puna citanka i u Malim Novinama...sjecam se one price kada se onaj postidio majke kada je dosla u njegovu skolu da mu dadne malo para...jer je izgledala siromasno...
I kao sto je vec neko rekao...ovo je mogao da bude i prepisani pismeni zadatak nekog osnovca....
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#61 Re: Bajke

Post by jedna »

Amazonka27 wrote:
vratnik wrote:BAJRAMSKE CIPELE

Evo vam prica.. Procitajte je pa cemo je zajednicki analizirati- s osvrtom na ono: radis dobro pa ti se dobrim vraca. (ovo bi kasnije trebalo ukloniti..)
Ovo nije ni B od bajke...ovakvih prica je bila puna citanka i u Malim Novinama...sjecam se one price kada se onaj postidio majke kada je dosla u njegovu skolu da mu dadne malo para...jer je izgledala siromasno...
I kao sto je vec neko rekao...ovo je mogao da bude i prepisani pismeni zadatak nekog osnovca....
ma daaaaj... ja se sjecam ove price i kako sam bila tuzna kad sam je procitala. mislim da se zvala "zemlja s majcinih cipela", tako nekako. mislim da je bas lijepo napisana prica, sjecam se i one "bogojavljanske noci" kad curici umire majka. te su mi price iz citanke ostale u sjecanju.
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#62 Re: Bajke

Post by IceQueen »

otherside wrote: a onda kazu da bajke ne kvare djecu...cccc.... :D
Da li ovo implicira da smo svi mi koji smo odrasli na bajkama, na neki način pokvareni?!
neocekivana_sila wrote:Psihoanalitičari tvrde da je crvenkapica u prevodu djevojka koja odrasta i želi bez obzira što je upozorena (u bajci od strane majke) da ide po svom, i da želi iskustvo i nekog muškarca koji nije "dobar" (u bajci je to vuk). Trnova ružica je vezana za prvu menstruaciju ili defloraciju, ne sjećam se više.
Nisam bas sigurna koliko dijete moze percipirati ovakve pojmove cak i da se njihovo prisustvo u ovim djelima cak i dokaze, a ne samo da se izbaci tvrdnja da psihoanaliza na to upućuje!
omar little wrote:Ja cu se morati osvrnuti na onu pricu o cipelama...Kao prvo, najiskrenije se nadam da to nije neko obavezno stivo za djecu nego prica koja se nudi na osnovu osobnog izbora roditelja/djece. Uzas od jezika. Komotno je mogla biti prepisana iz zadacnice nekog ucenika osmog razreda osnovne skole...i to ne narocito talentiranog...Kao drugo, i sto je naravno samo moj osobni stav, ja dobijem alergijski napad svaki put kad vidim religijsku indoktrinaciju ili bilo kakvo religijsko uplitanje u djecji odgoj. Sta ce iz ovog djeca nauciti? Da se za sve probleme u zivotu iskljucivo obracaju Bogu? I cekaju religijski praznik da im se ispune zelje?! Zasto se recimo nije, umjesto Bajrama, iskoristio djecji rodjendan kao dan koji se ceka i koji ispunjava zelje?! Slazem se sa @vratnikom, poruka da se ne treba nista ciniti da bi se promijenila situacija je zalosna...I mada nema veze sa pricom nego opcenitom situacijom, jos zalosnije mi je da se pisu price o neimastini (kao nakon WWII) koju nasa djeca, na zalost, dozivljavaju i mogu razumjeti...Dok su u mom djetinjstvu recimo lopta i reketi, naspram cipela cisti luksuz, bili predmeti snova i zelja...
Apsolutno se slazem sa tvojim stavom i zao mi je ukoliko je ovaj literarni odron dio neke čitanke!


Pa sad da zakljucim.. Uopce mi nije jasna svrha promoviranja ideje da bajke stetno utjecu na razvoj djeteta. Prije svega, svi mi smo odrasli slusajuci te iste bajke, a ne smatram da su negativno djelovale na ikog od nas (Ako neko smatra drugačije nek to potkrijepi primjerom).
Druga stvar, uopce mi, iz ovog sto sam procitala, nije jasno kako pojedinci misle odgajati dijete. Nadam se samo ne tako sto ce ih staviti pred TV ekran i pustiti Teletabise na DVD-u, koji su, kako mi se cini, nacinjeni prema tim najnovijim socioloskim postavkama. Za mene osobno imaju izrazito zatupljujuci utjecaj.
I trece, kad se vec dotakoh televizijskog programa za dijecu, mislim da je na sve nas ono što smo vidjeli na televiziji pogubnije utjecalo nego bajke, a poglavito je to tako danas. Sva ova crtana produkcija sa dalekog istoka (Pokemoni, Digimoni, Yugioh isl.) su olicenje nasilja a nemaju nikakvu, ali bas nikakvu odgojnu svrhu.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#63 Re: Bajke

Post by mamica papucarka »

IceQueen wrote:
otherside wrote: a onda kazu da bajke ne kvare djecu...cccc.... :D
Da li ovo implicira da smo svi mi koji smo odrasli na bajkama, na neki način pokvareni?!
neocekivana_sila wrote:Psihoanalitičari tvrde da je crvenkapica u prevodu djevojka koja odrasta i želi bez obzira što je upozorena (u bajci od strane majke) da ide po svom, i da želi iskustvo i nekog muškarca koji nije "dobar" (u bajci je to vuk). Trnova ružica je vezana za prvu menstruaciju ili defloraciju, ne sjećam se više.
Nisam bas sigurna koliko dijete moze percipirati ovakve pojmove cak i da se njihovo prisustvo u ovim djelima cak i dokaze, a ne samo da se izbaci tvrdnja da psihoanaliza na to upućuje!
omar little wrote:Ja cu se morati osvrnuti na onu pricu o cipelama...Kao prvo, najiskrenije se nadam da to nije neko obavezno stivo za djecu nego prica koja se nudi na osnovu osobnog izbora roditelja/djece. Uzas od jezika. Komotno je mogla biti prepisana iz zadacnice nekog ucenika osmog razreda osnovne skole...i to ne narocito talentiranog...Kao drugo, i sto je naravno samo moj osobni stav, ja dobijem alergijski napad svaki put kad vidim religijsku indoktrinaciju ili bilo kakvo religijsko uplitanje u djecji odgoj. Sta ce iz ovog djeca nauciti? Da se za sve probleme u zivotu iskljucivo obracaju Bogu? I cekaju religijski praznik da im se ispune zelje?! Zasto se recimo nije, umjesto Bajrama, iskoristio djecji rodjendan kao dan koji se ceka i koji ispunjava zelje?! Slazem se sa @vratnikom, poruka da se ne treba nista ciniti da bi se promijenila situacija je zalosna...I mada nema veze sa pricom nego opcenitom situacijom, jos zalosnije mi je da se pisu price o neimastini (kao nakon WWII) koju nasa djeca, na zalost, dozivljavaju i mogu razumjeti...Dok su u mom djetinjstvu recimo lopta i reketi, naspram cipela cisti luksuz, bili predmeti snova i zelja...
Apsolutno se slazem sa tvojim stavom i zao mi je ukoliko je ovaj literarni odron dio neke čitanke!


Pa sad da zakljucim.. Uopce mi nije jasna svrha promoviranja ideje da bajke stetno utjecu na razvoj djeteta. Prije svega, svi mi smo odrasli slusajuci te iste bajke, a ne smatram da su negativno djelovale na ikog od nas (Ako neko smatra drugačije nek to potkrijepi primjerom).
Druga stvar, uopce mi, iz ovog sto sam procitala, nije jasno kako pojedinci misle odgajati dijete. Nadam se samo ne tako sto ce ih staviti pred TV ekran i pustiti Teletabise na DVD-u, koji su, kako mi se cini, nacinjeni prema tim najnovijim socioloskim postavkama. Za mene osobno imaju izrazito zatupljujuci utjecaj.I trece, kad se vec dotakoh televizijskog programa za dijecu, mislim da je na sve nas ono što smo vidjeli na televiziji pogubnije utjecalo nego bajke, a poglavito je to tako danas. Sva ova crtana produkcija sa dalekog istoka (Pokemoni, Digimoni, Yugioh isl.) su olicenje nasilja a nemaju nikakvu, ali bas nikakvu odgojnu svrhu.
ne bih se slozila sa ovim, iako sam i sama nekada bila slicnog misljenja. Sve dok nisam dobila djecu i uzela te Teletabise da ih odgledam.
Teletabisi su napravljeni za djecu maloog uzrasta (plafon 3 godine)Djeca da trece godine obozavaju i reguju na cudne zvukove koje recimo proizvode Teletabisi (ono sto nama izgleda debilno). Kroz cijelu episodu uce boje, rijeci, slova...
I sto je najvaznije nema nasilja. Moja djeca imaju 3 i 4 godine i izlaze iz Tekletabisa. malog jos malo zanimaju, ali curica ih je jednostavno prerasla, kao sto ce prerast i snjeguljicu ili Pepeljugu.
E tek onda (znaci kad prerastu pepeljugu i Snjeguljicu) bih im dozvolila Djevojcicu sa sibicama.nekako, kontam sve u svoje vrijeme.

jel se neko moze sjetit kako ide ona prica o carobnom stolu, magarcu koji kaki dukate... ja sam zaboravila :roll:
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#64 Re: Bajke

Post by otherside »

IceQueen wrote:
otherside wrote: a onda kazu da bajke ne kvare djecu...cccc.... :D
Da li ovo implicira da smo svi mi koji smo odrasli na bajkama, na neki način pokvareni?!
@IceQueen, jesi li ti nekad cuo/cula za ironiju?
Pogledaj malo predhodne postove pa onda impliciraj.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#65 Re: Bajke

Post by Shoshana »

IceQueen wrote: Pa sad da zakljucim.. Uopce mi nije jasna svrha promoviranja ideje da bajke stetno utjecu na razvoj djeteta. Prije svega, svi mi smo odrasli slusajuci te iste bajke, a ne smatram da su negativno djelovale na ikog od nas (Ako neko smatra drugačije nek to potkrijepi primjerom).
Druga stvar, uopce mi, iz ovog sto sam procitala, nije jasno kako pojedinci misle odgajati dijete. Nadam se samo ne tako sto ce ih staviti pred TV ekran i pustiti Teletabise na DVD-u, koji su, kako mi se cini, nacinjeni prema tim najnovijim socioloskim postavkama. Za mene osobno imaju izrazito zatupljujuci utjecaj.
I trece, kad se vec dotakoh televizijskog programa za dijecu, mislim da je na sve nas ono što smo vidjeli na televiziji pogubnije utjecalo nego bajke, a poglavito je to tako danas. Sva ova crtana produkcija sa dalekog istoka (Pokemoni, Digimoni, Yugioh isl.) su olicenje nasilja a nemaju nikakvu, ali bas nikakvu odgojnu svrhu.
Mada ti kazes, onako neutralno 'pojedinci' - ja sam dovoljno 'pojedinac' da se javim :D

Ja sam imala nocne more od Zlatokose, i u svojoj cetvrtoj godini sam jos uvijek mislila da vadjenje ociju nije tako strasna stvar - jer te iste oci mozes kad god hoces vratiti u glavu. U originalnoj pepeljuzi - zle sestre sebi sjeku nozne prste i komade pete da bi mogle uvaliti nogu u cipele. Mala Sirena mora da da svoj jezik da bi mogla da gleda princa...

I uopste nasilje, krajnje besmisleno... zasto Snjeguljica mora da se otruje (ili to bas i nije nasilje?) Zasto Trnoruzica mora da se ubode na vreteno (bas onako - smisleno nasilje), zasto Ivica i Marica moraju da budu zatvoreni u kavez i rizikuju da postanu hrana? Zasto braca koja ne znaju odgonetnuti zagonetke moraju da se pretvore u kamen? Zasto baka mora da bude pojedena? Nema nikakve razlike izmedju nasilja u bajkama i nasilja na TV-u.

Sto se tice odgajanja djece - moji su vec odgojeni (hvala na pitanju), odgajani su na selektiranim djecjim pricama (sto se - da su pojedinci pazljivo citali - moglo shvatiti iz ranijih postova).

Bajke su - ni vise ni manje nego narodne price, ulavnom banalizovani mitovi i legende, koje je neko nekad sakupio i eventualno preradio kao stivo za djecu. Ono sto razlikuje bajku od ostalih prica za djecu je - nedostatak realnosti i logike. Djecja masta se sasvim lijepo moze razvijati i na nekim drugim djecjim pricama.

I - ne radi se niokakvom promovisanju, radi se o iznosenju misljenja koje je, eto, drugacije od od ustaljenog (utoliko sto ono ustaljeno i nije posljedica razmisljanja - nego prihvatanje necega sto je, eto - tako se to kod nas uvijek radilo). Tako neki roditelji i dan danas mlave svoju djecu - jer su njih mlavili kad su bili mali - i eto, nista im danas ne fali :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#66 Re: Bajke

Post by mamica papucarka »

ne, zle sestre ne sijeku prste da bi im licka stopala stala u cipelicu :D Sada (gledala na dvd-u ) kraljev izaslanik nalazi cipelicu, daje je kralju, a ovaj vec dobro senilan, je nedje zaturi, pa je poslije ne moze naci.. :lol: Ziva istina. Mama kupila dvd na pijaci, pod mostom :lol: ja obozavam gledati i citati ove nove verzije bajkica :lol: Koma ziva :D

nego, meni cesto padne na pamet (gledajuci ili citajuci ove nove verzije bajkica) kako su nas trovali u mladosti.
Prica mi muz da su njih u osnovnoj vodili u kino da pogledaju Strategiju svrake, jerbo je film snimam u njihovom kraju. :lol: Naravno, pametni nastavnici prije toga nisu pogledali film, nego su djeci u po filma zatvarali ochi kada je Miladnika (kako se zvala ona zenska iz filma sa velikim cikama) izbacila atribute i pocela brezobrazat :D
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#67 Re: Bajke

Post by jedna »

ima i ta verzija kad sijeku prste i pete, pa golubica zapjeva:
"gu, gu, grv, u cipelici krv..."
mi slim, ali nisam sigurna da dalje ide "ita, ita, ita, istina je skita" :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#68 Re: Bajke

Post by mamica papucarka »

sad vuk u Crvenkapici govori "mala Crvena, tvoja kapica je vecera"
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#69 Re: Bajke

Post by jedna »

hi,hi,hi... a jeste li gledali "ko je smjestio crvenkapici"? :lol: :thumbup: :lol:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#70

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:00, edited 2 times in total.
apsurdina
Posts: 21
Joined: 28/07/2003 00:00

#71 Re: Bajke

Post by apsurdina »

Ma djeci treba citati sve do cega dodjes, jer te price su samo uvod u komunikaciju i raspravu sa djecom.
User avatar
aman
Posts: 126
Joined: 12/08/2008 09:04
Location: Na braniku bescarinskih zona.

#72 Re: Bajke

Post by aman »

Mislim da nisam previše promašila temu (tema se zove 'Bajke', a ne 'Šta treba čitati djeci?', iako se, čini mi se, upravo na to svelo),
ako pitam mislite li vi da djeci treba čitati 'Malog Princa'?
Meni je to jedna od najdražih knjiga, koju su mi čitali od ranog djetinjstva, ali (iako sa sramom) priznajem da je nisam baš najbolje razumjela do nekog perioda puberteta...
Koliko je dijete od, recimo, 5-10 godina u stanju razumjeti alegoriju?
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#73 Re: Bajke

Post by jedna »

ja sam kao dijete imala traume od "plavobradog". to je bajka o onom plavobradom sto je ozenio neku djevokjku pa joj zaprijetio u neku sobu da ne ulazi. a kad je ona usla tamo je nasla mrtve njegove bivse zene. horor zivi.
a najtuznije su mi bile djevojcica sa sibicama i olovni vojnik
Taxirat
Posts: 10
Joined: 19/06/2008 12:51
Location: Tuzla

#74 Re: Bajke

Post by Taxirat »

Prava bajka nije puka pričica kojom ćemo uspavati mališane.
Kao dijete bezbroj puta sam čitao pričicu "Carevo novo ruho". Samo jedna pričica od mnogih iz debele ilustrirane knjižurine. Tu genijalnu priču shvatio sam poslije dvadesetak godina od kako sam je posljednji puta pročitao. Isplatilo bi se naučiti napamet stotinu bajki, da bih shvatio jednu poput ove. Hvala bajkama!
User avatar
anđeo s greškom
Posts: 68
Joined: 05/09/2008 12:06
Location: istočno od raja

#75 Re: Bajke

Post by anđeo s greškom »

Kada sam bila mala užasavala sam se priča od Ivane Brlić Mažuranić... bile su mi tako strašne...
Moja najdraža pričica je Ježeva kućica.
Post Reply