Bajke

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#26 Re: Bajke

Post by sojka »

Loulou wrote:Još sam odavno mišljenja da bajke treba zakonom zabranit...isto kao one, nekada popularne "ljubiće"/ljubavne romane... Da se razumijemo, pričamo o romantičnim bajkama tipa "Pepljuge", "Snjeguljice", "Trnoružice" i sl. Stvaraju savršeno plodno tlo za ganje iluzija, dok stvaran život dolazi nakon onoga "they lived happily ever after"...
Što je najinteresantije, curice se ohrabruje na čitanje bajki gotovo do puberteta, da maštaju o nebulozno glamuroznim vjenčanjima u ogromnim bijelim vjenčanicama kakvu ni jedna prije njih nije imala i da to smtraju najvažnijim danom svog života, da svoj identitet grade oko novog, preuzetog prezimena, a dječacima "uvaljuju" kojekave puške i pištolji, robocopi (ili, kako se već zovu) u 3 godini... potisnuti osjećaji i čuvena male inexpressiveness... Kako tim putem doći do "lived happily ever after"? :D
Loulou, ti si roditelj koji nadgleda svoje dijete. Nas iluzije, nade odrzavaju u zivotu i uvijek tezimo nekom happy end-u, ukoliko nista- najboljoj soluciji i odabiru. Bajke moderniziraju roditelji, i na situaciju citaju i objasnjavaju ih djeci..bez mjehura, ali sa mnogo ljubavi i razumijevanja. Bajke kao mudra utjeha, koja je barem u najljepsom dobu zivota-djetinjstva-dozvoljena.
Simple- razvoj zrelosti tvog djeteta mozes da uljepsas sa slikama i kreativnim izrazom, koje ce vremenski da odbije bajke samo od sebe i samostalno razvije svoj sistem razlucivanja istine, vrijednosti.To se naziva proces odrastanja, ali djetinjstva ga ne mozes lisiti ili mu ga uskratiti.
Last edited by sojka on 17/07/2008 17:36, edited 1 time in total.
omar little
Posts: 16373
Joined: 14/03/2008 21:14

#27 Re: Bajke

Post by omar little »

vratnik wrote:
omar little wrote:

I meni je to katastrofa od bajke... Sto je ikad procita'..
Nesto kao africke bajke.. Samo sto su africke kao da ih je Kafka pisao: " onda je majku pojeo lav, ali je m'bakuu bio sretan jer je ostao ziv." " u selu su se svi radovali njegovom povratku"!. (majku niko nije spominjao, ovo ja dodajem..)
pa zar nije tako u zivotu? price su odraz zivota i drustva, i meni bi bilo blesavo citati djeci u Africi nase bajke, kad je zivot kakvog ga oni svakodnevno vide, prozivljavaju i percepiraju nesto sasvim drugo...i tako brutalan da lavovi stvarno jedu majke...i ubija ih bijeli covjek (ovo ja dodajem)... :D
Ne mislim da je njima njihov zivot brutalan. Puno vise se smiju od nas.
Ali se o beznadju koje iste sire. Kad je procitas, rupa. Nesto kao prica: bajramske cipele.. moram ovo negdje iskopati, ovo mi je isto horor horora.. I najgori materijalizam..[/quote]

Nisam ja rekla da je njima stalno zivot brutalan, ali da momenti brutalnosti postoje vise no u drugim dijelovima svijeta je cinjenica. Valjda sam ja zastupnik djecjeg odgoja u kojem ih se ne stiti pretjerano od realnosti, nego ih se informira i od malih nogu uci razmisljanju, kao i cinjenici da su dom i obitelj te ljubav i sloboda izrazaja u istom najvazniji faktori razvoja malog uma.
Te cipelice nisam nikad procitala. De pliz, ako ti nije tesko, postavi neki link, bojim se i pomisliti na sta to lici...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#28 Re: Bajke

Post by sojka »

Ta africka bajka...jeste dobra za njihove meridijane. Za razliku od nase razmazene djece- kojima ta iskustva ustvari nisu potrebna i stoga razmazena, uce ih na taj nacin da se bore. Iznenadili bi se koliko djece voli i takve bajke.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#29 Re: Bajke

Post by vratnik »

---------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:20, edited 1 time in total.
lamija_SA
Posts: 383
Joined: 20/08/2007 12:24

#30 Re: Bajke

Post by lamija_SA »

Čisto da znate, te bajkice "i živjeli su sretno do kraja života", prvobitno nisu bile takve.
Snježana, Ivica i Marica... su bile horor priče koje je izdavač cenzurisao i prilagodio djeci!
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#31 Re: Bajke

Post by vratnik »

--------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:20, edited 1 time in total.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#32 Re: Bajke

Post by vratnik »

-------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:21, edited 2 times in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#33 Re: Bajke

Post by sojka »

Always look up the bright side of live:

na temu:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =7&t=44573
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#34 Re: Bajke

Post by vratnik »

-----------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:21, edited 1 time in total.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#35 Re: Bajke

Post by vratnik »

-------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:22, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#36 Re: Bajke

Post by sojka »

Muzika i filozofija, uticaj muzike na nase zivote bila bi svakako zanimljiva tema.I take a notice about music and children.

(We all are children... :-) )

E sad, trebamo i pedagogiju, psihologiju... :D :-)

:lol: :lol:
Last edited by sojka on 18/07/2008 16:00, edited 2 times in total.
lamija_SA
Posts: 383
Joined: 20/08/2007 12:24

#37 Re: Bajke

Post by lamija_SA »

vratnik wrote:
lamija_SA wrote:Čisto da znate, te bajkice "i živjeli su sretno do kraja života", prvobitno nisu bile takve.
Snježana, Ivica i Marica... su bile horor priče koje je izdavač cenzurisao i prilagodio djeci!
Moram se samo osvrnuti na ovo: prvobitno nisu bile takve:
Ako se moze pricati o originalu s obzirom da su braca Grimm to samo zapisali / imam original bajke: izdanje Saur Verlag München. (to sto ti nazivas horor price) .
Pa imaš prvo izdanje, nemaš njihov prvi skript. Ja rekoh da su bile cenzurirane prije izdavanja. Čak kažu i da postoje neke originalne verzije...
omar little
Posts: 16373
Joined: 14/03/2008 21:14

#38 Re: Bajke

Post by omar little »

Ja cu se morati osvrnuti na onu pricu o cipelama...Kao prvo, najiskrenije se nadam da to nije neko obavezno stivo za djecu nego prica koja se nudi na osnovu osobnog izbora roditelja/djece. Uzas od jezika. Komotno je mogla biti prepisana iz zadacnice nekog ucenika osmog razreda osnovne skole...i to ne narocito talentiranog...Kao drugo, i sto je naravno samo moj osobni stav, ja dobijem alergijski napad svaki put kad vidim religijsku indoktrinaciju ili bilo kakvo religijsko uplitanje u djecji odgoj. Sta ce iz ovog djeca nauciti? Da se za sve probleme u zivotu iskljucivo obracaju Bogu? I cekaju religijski praznik da im se ispune zelje?! Zasto se recimo nije, umjesto Bajrama, iskoristio djecji rodjendan kao dan koji se ceka i koji ispunjava zelje?! Slazem se sa @vratnikom, poruka da se ne treba nista ciniti da bi se promijenila situacija je zalosna...I mada nema veze sa pricom nego opcenitom situacijom, jos zalosnije mi je da se pisu price o neimastini (kao nakon WWII) koju nasa djeca, na zalost, dozivljavaju i mogu razumjeti...Dok su u mom djetinjstvu recimo lopta i reketi, naspram cipela cisti luksuz, bili predmeti snova i zelja...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#39 Re: Bajke

Post by sojka »

Dajte prijedloge...konstruktivne naravi..primjere... :)

Kako se zvase bajka o paunu koji se sa "tudjim" perjem kiti?

Kako i kada ih nauciti da je skromnost vrlina i da je manje zapravo vise?...

__________________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=E_lwUqlS_Qg
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#40 Re: Bajke

Post by Shoshana »

Loulou wrote:Još sam odavno mišljenja da bajke treba zakonom zabranit...isto kao one, nekada popularne "ljubiće"/ljubavne romane... Da se razumijemo, pričamo o romantičnim bajkama tipa "Pepljuge", "Snjeguljice", "Trnoružice" i sl. Stvaraju savršeno plodno tlo za ganje iluzija, dok stvaran život dolazi nakon onoga "they lived happily ever after"...
Što je najinteresantije, curice se ohrabruje na čitanje bajki gotovo do puberteta, da maštaju o nebulozno glamuroznim vjenčanjima u ogromnim bijelim vjenčanicama kakvu ni jedna prije njih nije imala i da to smtraju najvažnijim danom svog života, da svoj identitet grade oko novog, preuzetog prezimena, a dječacima "uvaljuju" kojekave puške i pištolji, robocopi (ili, kako se već zovu) u 3 godini... potisnuti osjećaji i čuvena male inexpressiveness... Kako tim putem doći do "lived happily ever after"? :D
Ne bih bas zabranila bajke (proucavanjem bajki, mitova, legendi i ostalih folklornih prica se mnogo toga moze nauciti - sto bas i nije za djecu :D ), ali ne bih ni u ludilu odgajala vlastito dijete na takvom stivu... Ako bih ikada svime djetetu ispricala Pepeljugu ili Trnoruzicu, ili Zlatokosu (koja je bas ono - nocne more da ti da), potrudila bih se isto tako da svome djetetu objasnim da su sve ove price, mada imaju za namjeru pokazati da pravda pobjedjuje a nepravda bude kaznjena, nastale u vremenu kada su ljudi jedni drugima uredno kopali oci, i kada je hepiend bilo jednako = udati se. Tipa, samo ti budi lijepa, ponizna i poslusna i kad-tad ces se udati :D Vecina klasicnih bajki nosi poruke nespojive sa nasim nacinom zivota,a boga mi i sa pamecu. Djevojcica sa sibicama je, u stvari, kad malo razmislim, jedna od pametnijih prica za djecu.

Inace, trebalo bi u raspravi razdvojiti razlicite kategorije narodnih prica (mitovi, legende, price, bajke) i modernih prica za djecu. Materija je veoma kompleksna, mnogi su filozofi i psiholozi proveli desetljeca proucavajuci narodne price, uglavnom njihov socijalni i psiholoski znacaj... Po meni je mnogo bolje djeci citati Knjigu o dzungli, Hajdi, Bracu lavlje srce, i slicno, nego Pepeljugu, Trnoruzicu i Zlatokosu...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#41 Re: Bajke

Post by vratnik »

----------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:22, edited 1 time in total.
Fordas
Posts: 1430
Joined: 30/01/2008 13:17
Location: imal' gdje tog snimka tuzlanski lopovi?

#42 Re: Bajke

Post by Fordas »

vratnik wrote:... Cilj je stvoriti covjeka ciji je ideal dobro. A taj opravdava sredstva. E evo sad, prije nego sto ti pomislis da mrzim vjernike, (sto opet nisam nigdje napisao): koliko kriminalaca ti padne na pamet koji se dice religijom?
Kriminalci koji se dice religijom su sasvim druga tema. Cilj je stvoriti covjeka ciji je ideal dobro, kako kazes i tu se mozemo sloziti ali iz tvoje recenice i konteksta se da zakljuciti da to religija ne moze?! E tu se varas.
Sojka - ima milion prica i predanja vezanih za poslanike i njihove prijatelje koja nisu opterecena tim teskim sumnjama, vjeruj mi. Mozda ih ti ne znas, ali to ne mjenja cinjenicu da postoje. Naravno, ostaje ono sto sam rekao za bajke, basne - korisno i pozeljno (ne sve, naravno)
lamija_SA
Posts: 383
Joined: 20/08/2007 12:24

#43 Re: Bajke

Post by lamija_SA »

Ni bajke ne mogu proći bez kriminalaca, politike i religije... :roll: ne znam da li da se smijem ili plačem...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#44 Re: Bajke

Post by vratnik »

--------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:23, edited 1 time in total.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#45 Re: Bajke

Post by vratnik »

--------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:23, edited 1 time in total.
lamija_SA
Posts: 383
Joined: 20/08/2007 12:24

#46 Re: Bajke

Post by lamija_SA »

vratnik wrote:
lamija_SA wrote:Ni bajke ne mogu proći bez kriminalaca, politike i religije... :roll: ne znam da li da se smijem ili plačem...
Ne bajke, vec tema.. A bilo je naravno uvijek i u bajkama kriminalaca i politike.
Upravu si :thumbup: , pogresno sam se izrazila...tema o bajkama...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#47 Re: Bajke

Post by Shoshana »

vratnik wrote: A ja mislim da se radi o univerzalnim vrijednostima i o tome da mi dijelimo iste..
(pa vi ste sve nake isfrustrirane neudavace, od svega sto bajke nude (govori se o ideji, a ne temi!) vi se samo ovoga fatate: udala se, bila sto godina.. evo Ivica i Marica: vratili se iz sume, nasli oca (koji je uzgred budi receno patio cijelo to vrijeme njihovog odsustva, zena je umrla) i bili sretni. Znaci ponovo je uspostavljena "kozmicka ravnoteza". (niko se nije ni udao ni ozenio..). da se odmah ogradim: ne volim Ivicu i Maricu!
(Ivica i Marica: skromnost i strpljenje su vrline, bolje je dijeliti malo, nego NAUSTRB nekoga imati puno, sto je i nemoguce, ali da ne duzim)
Ja, opet, mislim da ti veze nemas sa bajkama :D

Hajde malo na citanje Mullera, Langa, Eliadea, Dumezila, nadrobi malo Jungovih arhetipova i dvije-tri moderne socioloske studije o utjecaju klasicnih bajki na razvoj djecje psihe, pa mi dodji pricaj o mom civilnom stanju :D

Cuj, univerzalne vrijednosti :-) :lol:
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#48 Re: Bajke

Post by vratnik »

-------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:24, edited 1 time in total.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#49 Re: Bajke

Post by mamica papucarka »

Shosana, procitaj novu verziju Trnoruzice, Crvenkapice, Snjeguljice i sedam patuljaka.Skroz je drugacije nego iz naseg perioda :D
Snjeguljica pojela otrovnu jabuku. Patuljci, Klaus (Snjeguljicin jaran) i princ (Klauov rodjak) okupili se da je sahrane. Taman kada su je spustili u stakleni kovceg, doso medvjed i navalio da prevrne sanduk. Naravno ekipa se okupila oko sanduka i pocela b´vikat "ne medo, neeemoj, Snjeguljica je mrtva medo", ali jok, medo navalio na sanduk. I kako je medo drmusno sanduk tako se Snjeguljica pomjerila i komad jabuke joj izadje na usta. :lol:
Elem zadnja scena, sjeda Snjeguljica na konja sa Klausom (napominjem da joj je Klaus haver iz djetinstva :oops: ) i sa princom odlaze kod princa u dvorac. I na samom kraju cuje se glas koji kaze "I kada je Snjegiljica odrasla, zaljubila se u princa i on u nju, te su se vjencali" :D

Pouka : Nemoj se mlada udavat, ili jos bolje nemoj se nikako udavat :lol: 8-) :mrgreen:
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#50 Re: Bajke

Post by otherside »

mamica papucarka wrote:Shosana, procitaj novu verziju Trnoruzice, Crvenkapice, Snjeguljice i sedam patuljaka.Skroz je drugacije nego iz naseg perioda :D
Snjeguljica pojela otrovnu jabuku. Patuljci, Klaus (Snjeguljicin jaran) i princ (Klauov rodjak) okupili se da je sahrane. Taman kada su je spustili u stakleni kovceg, doso medvjed i navalio da prevrne sanduk. Naravno ekipa se okupila oko sanduka i pocela b´vikat "ne medo, neeemoj, Snjeguljica je mrtva medo", ali jok, medo navalio na sanduk. I kako je medo drmusno sanduk tako se Snjeguljica pomjerila i komad jabuke joj izadje na usta. :lol:
Elem zadnja scena, sjeda Snjeguljica na konja sa Klausom (napominjem da joj je Klaus haver iz djetinstva :oops: ) i sa princom odlaze kod princa u dvorac. I na samom kraju cuje se glas koji kaze "I kada je Snjegiljica odrasla, zaljubila se u princa i on u nju, te su se vjencali" :D

Pouka : Nemoj se mlada udavat, ili jos bolje nemoj se nikako udavat :lol: 8-) :mrgreen:
a je li i princ (posto je Klausov rodjak) patuljak? :D
mozda je Snjeguljica morala cekati njega da poraste :D
Post Reply