Bajke

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#1 Bajke

Post by vratnik »

-------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:17, edited 1 time in total.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#2 Re: Bajke

Post by vratnik »

I da, ova tema je s namjerom postavljena pod: F & R.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#3 Re: Bajke

Post by dr.gog »

:zoka: :D
dinosaur
Posts: 248
Joined: 10/06/2008 13:27

#4 Re: Bajke

Post by dinosaur »

A znate onu basnu Cvrcak i mrav ? Godinama su nas ucili da je cvrcak lijen pa nema sta da jede a mrav vrijedan, ali sad ima druga teorija: Cvrcak je UMJETNIK a umjetnost je lijepa al se od nje ne moze zivjeti!
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#5 Re: Bajke

Post by vratnik »

----..
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:17, edited 1 time in total.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#6 Re: Bajke

Post by Loulou »

Još sam odavno mišljenja da bajke treba zakonom zabranit...isto kao one, nekada popularne "ljubiće"/ljubavne romane... Da se razumijemo, pričamo o romantičnim bajkama tipa "Pepljuge", "Snjeguljice", "Trnoružice" i sl. Stvaraju savršeno plodno tlo za ganje iluzija, dok stvaran život dolazi nakon onoga "they lived happily ever after"...
Što je najinteresantije, curice se ohrabruje na čitanje bajki gotovo do puberteta, da maštaju o nebulozno glamuroznim vjenčanjima u ogromnim bijelim vjenčanicama kakvu ni jedna prije njih nije imala i da to smtraju najvažnijim danom svog života, da svoj identitet grade oko novog, preuzetog prezimena, a dječacima "uvaljuju" kojekave puške i pištolji, robocopi (ili, kako se već zovu) u 3 godini... potisnuti osjećaji i čuvena male inexpressiveness... Kako tim putem doći do "lived happily ever after"? :D
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#7 Re: Bajke

Post by vratnik »

Nikad nisam na ovaj nacin razmisljao o bajkama.. Moram pitati svoju kcerku da li se ona sad nada princu na bijelom konju. Malo mi je previse materijalizma u ovom razmisljanju a njega kod djece jos nema. Da nisi malo kasnije pocela citati bajke?
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#8 Re: Bajke

Post by Loulou »

Sve shvatila i dovoljno rano prestala... :D
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#9 Re: Bajke

Post by omar little »

Loulou wrote:Još sam odavno mišljenja da bajke treba zakonom zabranit...isto kao one, nekada popularne "ljubiće"/ljubavne romane... Da se razumijemo, pričamo o romantičnim bajkama tipa "Pepljuge", "Snjeguljice", "Trnoružice" i sl. Stvaraju savršeno plodno tlo za ganje iluzija, dok stvaran život dolazi nakon onoga "they lived happily ever after"...
Što je najinteresantije, curice se ohrabruje na čitanje bajki gotovo do puberteta, da maštaju o nebulozno glamuroznim vjenčanjima u ogromnim bijelim vjenčanicama kakvu ni jedna prije njih nije imala i da to smtraju najvažnijim danom svog života, da svoj identitet grade oko novog, preuzetog prezimena, a dječacima "uvaljuju" kojekave puške i pištolji, robocopi (ili, kako se već zovu) u 3 godini... potisnuti osjećaji i čuvena male inexpressiveness... Kako tim putem doći do "lived happily ever after"? :D

Vecinom se slazem s tobom. Ne bih bas bajke zabranila :) ali bih nekako izbalansirala djecju konzumaciju bajki sa drugim materijalima. Kao mala uvijek sam preferirala mitologiju, posebno grcku, naspram bajki...Bajke imaju svoju funkciju u odgoju i razvoju djece, ali je meni, osobno, grcka mitologija realnija (ako razumijete sto hocu reci) i pristupacnija...Tragedija je jedan od fundamentalnih materijala mitologije kao sto je, uostalom, i fundament stvarnog zivota, i jos pride, mitologija od malih nogu uci razlicitim kulturama, civilizacijama i nacinu zivota. Grcka mitologija objasnjava nastanak svijeta, bavi se univerzalnim moralnim dilemama i opisuje nacin zivota kroz oci davnih civilizacija, ciji utjecaj se osjeti do dan danas na pola zemljaske kugle u skoro svim sferama ljudskog djelovanja. Em se klinci zabavljaju, em se obrazuju, meni to izgleda kao idealna kombinacija. Naravno, postoje djeci prilagodjene verzije mitova, jer originali obiluju nasiljem, seksom te prikazima najogavnijih aspekata ljudske prirode, izmedju ostalog :D ...sto je, kad narastesh, naravno fenomenalna literatura...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#10 Re: Bajke

Post by sojka »

Bajke nose jake poruke, poente, moto, geslo sa datim vrijednostima i iskustvima sa sobom. Slikoviti i mastovit nacin opisivanja iskustava, osobina, vrijednosti i mudrosti- podesen je za djecji uzrast, pojednostavljen, ali i za odrasle. Slike su optimisticne, pune nade, kreativne, potpiruju mastu i nacin apstraktnog razmisljanja, umjesto simbolike straha, pesimizma, negativnih iskustava iz kojih mnogi odrasli ne izvlace ispravne zakljucke. Na roditeljima je kako bajke "prilagoditi" djeci. -


Harry Potter, Mali Princ inkluzive. :)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#11 Re: Bajke

Post by sojka »

(Prije nego sto zaboravim...svako dijete je sasvim drugacije i kao malo ima svoj ukus, nacin na koji najbolje percepcira,
usvaja gradivo. U tom slucaju ponuditi kucnu bajku- slobodu doma i izrazavanja.)
Fordas
Posts: 1430
Joined: 30/01/2008 13:17
Location: imal' gdje tog snimka tuzlanski lopovi?

#12 Re: Bajke

Post by Fordas »

vratnik wrote:Slazem se sa razmisljanjima kako svi ljudi koji u mladosti slusaju iste bajke (u nasem slucaju su to vecinom braca Grimm i HK Anderson) dijele iste vrijednosti i cesto mislim kako su iste u sustini vaznije od religije posto promovisu iste vrijednosti ali na jedan puno ljepsi nacin. Naravno, ne treba malim patuljcima sve citati (mislim da je Ivica i Marica pravi horor za male) ali mislim da mi citanjem bajke u stvarni najlakse objasnjavamo primjer dobra i zla i vezu izmedju uzroka i posljedice.. Volio bih da uvedu obavezno citanje bajki u obdanistima / osnovnim skolama umjesto vjeronauke.
Elem, kako vi? Citate li svojoj djeci bajke, ili mislite, sta cemu bajke, samo nek' na sebe misli i nek' gazi druge?
Jako je tesko 'FER' polemizirati sa osobom koja ima stavove poput ovih navedenih. 'Bajke vaznije' i 'religija podrazumjeva da se neko gazi' su zaista teske konstrukcije i iskreno se nadam da su nehoticno napisane.... :roll:
BTW - bajke, basne, price sve to treba djeci citati od malih nogu, jer kad krenu sa ronaldima, autima... tad je vec prilicno gotovo :wink:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#13 Re: Bajke

Post by sojka »

Fordas,
ne razumijem poneke roditelje i nacin na koji neodgovorno postupaju prema djeci. Je li lakse malom djetetu objasniti neku bajku i basnu, punu predivnih opisa, slicica ili nekog poslanika koji je bio revolucionar???? Tesko breme za to dijete prvo da proguta, zatim startni usadjeni strah, a pogotovo nedostatak slobode u rasudjivanju izmedju dobra i zla. Mala bebica ne zna za strah, samo ono elementarno urodjeno- buka i nagli pokreti i pad. Postedimo ih vizijama zla u startu koliko god je to moguce.
Pedagoski potpuno netrpeljivo.
Last edited by sojka on 17/07/2008 17:48, edited 2 times in total.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#14 Re: Bajke

Post by vratnik »

-------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:18, edited 1 time in total.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#15 Re: Bajke

Post by omar little »

sojka wrote:Bajke nose jake poruke, poente, moto, geslo sa datim vrijednostima i iskustvima sa sobom. Slikoviti i mastovit nacin opisivanja iskustava, osobina, vrijednosti i mudrosti- podesen je za djecji uzrast, pojednostavljen, ali i za odrasle. Slike su optimisticne, pune nade, kreativne, potpiruju mastu i nacin apstraktnog razmisljanja, umjesto simbolike straha, pesimizma, negativnih iskustava iz kojih mnogi odrasli ne izvlace ispravne zakljucke. Na roditeljima je kako bajke "prilagoditi" djeci. -


Harry Potter, Mali Princ inkluzive. :)
kad kazes "simbolika straha, pesimizma, negativnih iskustava..." na sto tocno mislis?
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#16 Re: Bajke

Post by vratnik »

-----------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:18, edited 1 time in total.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#17 Re: Bajke

Post by vratnik »

GoGu, odlucio si da odvojis religiju i filozofiju? (Religija / Filozofija / politika and everything?).
Haj dobro.. ali mi se odjednom tema nasla na pogresnom mjestu
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#18 Re: Bajke

Post by mamica papucarka »

evo recimo Crvenkapica
ja sam kao dijete slusala onu verziju da je vuk na kraju pojeo baku i Crvenkapicu, te je dosao lovac, razrezo vuka i izvuko baku i Crvenkapicu :oops: :mrgreen: katastrofa, ali eto mi smo odrasli na tome :D
i evo, ovih dana moja djeca dobiju dvd Crvenkapicu i vidim da je mnogo, mnogo vise prilagodjena djeci nego u nase vrijeme. I cijelo vrijeme se kroz crtic provlace pouke poput da Crvenkapica nije dobro postupila jer je nepoznatoj osobi rekla kuda ide i samim time prekrasila obecanje dato majci da nece pricati sa nepoznatim ljudima.

Dobro se dobrim vraca. Crvenkapica je pomogla dabru da pokupi drvo, ptici da dobije samopouzdanje i nauci letjeti, te su oni njoj pomogli kada ju je napao vuk. u svakom slucaju ja sam za bajke, ali ove moderne verzije- "prilagodjene"
:)
ono sto nikada ne bih citala svojoj djeci jeste Djevojcica sa sibicama :(
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#19 Re: Bajke

Post by vratnik »

--------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:19, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#20 Re: Bajke

Post by sojka »

omar little wrote:
sojka wrote:Bajke nose jake poruke, poente, moto, geslo sa datim vrijednostima i iskustvima sa sobom. Slikoviti i mastovit nacin opisivanja iskustava, osobina, vrijednosti i mudrosti- podesen je za djecji uzrast, pojednostavljen, ali i za odrasle. Slike su optimisticne, pune nade, kreativne, potpiruju mastu i nacin apstraktnog razmisljanja, umjesto simbolike straha, pesimizma, negativnih iskustava iz kojih mnogi odrasli ne izvlace ispravne zakljucke. Na roditeljima je kako bajke "prilagoditi" djeci. -


Harry Potter, Mali Princ inkluzive. :)
kad kazes "simbolika straha, pesimizma, negativnih iskustava..." na sto tocno mislis?
Kako objasniti recimo djetetu Isusovo stradanje, breme teskog krsta ili Allahove kazne?
Postediti ga koliko je moguce negativnosti, jer nasa negativna prediskustva ne povlace automatski
i njihova. Univerzalne mudrosti kriju se u bajkama, drugim lektirama. Djecu treba uciti slobodi,
a religija to nije-defacto. Ukoliko samo zeli taj put- sasvim je druga stvar. :)
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#21 Re: Bajke

Post by omar little »

vratnik wrote:[ :)
ono sto nikada ne bih citala svojoj djeci jeste Djevojcica sa sibicama :(
:(

I meni je to katastrofa od bajke... Sto je ikad procita'..
Nesto kao africke bajke.. Samo sto su africke kao da ih je Kafka pisao: " onda je majku pojeo lav, ali je m'bakuu bio sretan jer je ostao ziv." " u selu su se svi radovali njegovom povratku"!. (majku niko nije spominjao, ovo ja dodajem..)[/quote]

pa zar nije tako u zivotu? price su odraz zivota i drustva, i meni bi bilo blesavo citati djeci u Africi nase bajke, kad je zivot kakvog ga oni svakodnevno vide, prozivljavaju i percepiraju nesto sasvim drugo...i tako brutalan da lavovi stvarno jedu majke...i ubija ih bijeli covjek (ovo ja dodajem)... :D
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#22 Re: Bajke

Post by omar little »

sojka wrote:
omar little wrote:
sojka wrote:Bajke nose jake poruke, poente, moto, geslo sa datim vrijednostima i iskustvima sa sobom. Slikoviti i mastovit nacin opisivanja iskustava, osobina, vrijednosti i mudrosti- podesen je za djecji uzrast, pojednostavljen, ali i za odrasle. Slike su optimisticne, pune nade, kreativne, potpiruju mastu i nacin apstraktnog razmisljanja, umjesto simbolike straha, pesimizma, negativnih iskustava iz kojih mnogi odrasli ne izvlace ispravne zakljucke. Na roditeljima je kako bajke "prilagoditi" djeci. -


Harry Potter, Mali Princ inkluzive. :)
kad kazes "simbolika straha, pesimizma, negativnih iskustava..." na sto tocno mislis?
Kako objasniti recimo djetetu Isusovo stradanje, breme teskog krsta ili Allahove kazne?
Postediti ga koliko je moguce negativnosti, jer nasa negativna prediskustva ne povlace automatski
i njihova. Univerzalne mudrosti kriju se u bajkama, drugim lektirama. Djecu treba uciti slobodi,
a religija to nije-defacto. Ukoliko samo zeli taj put- sasvim je druga stvar. :)
gle vraga sojka slazemo se ja i ti u necemu... :D :D
nisam povezala da poredis religiju i bajke, pa nisam razumjela o cemu govoris...sad je bolje :D
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#23 Re: Bajke

Post by vratnik »

--------------
Last edited by vratnik on 13/11/2008 11:19, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#24 Re: Bajke

Post by sojka »

:lol: :lol: :D Naravnoucenije ne diraj strasnog lava, dok spava.

Prilagoditi "izabrane" bajke djeci, jer price slikovitog tipa djeluju motivirajuce u doziranoj mjeri. Djeca jednako tako moraju uciti da proces ucenja ne mora biti samo zabavan tj. trebaju naci nacin da savladaju lekcije. Tesko je to starijim objasniti koji su navikli na moto: Bez muke nema nauke! Na kreativan, razigran i kreativno leprsav nacin djeca mnogo lakse i vise nauce. :)


(tema ce biti prebacena na filozofiju) :)


vratnik,
to je to. :thumbup:
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#25 Re: Bajke

Post by Leonid Breznjev »

sojka wrote::lol: :lol: :D Naravnoucenije ne diraj strasnog lava, dok spava.
ova je dobra! dobraaaaa! :D



Image
Post Reply