Babysitting - upitnik

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
razmazena
Posts: 485
Joined: 20/01/2005 23:07

#1 Babysitting - upitnik

Post by razmazena »

Unaprijed hvala na vasim odgovorima?:)


Ukoliko bi postojala mogucnost da neko (iskljucivo iz Agencije za cuvanje djece) cuva vase dijete, u vasem domu, vikendom, praznikom ili onda kada vi to pozelite, kako bi ste otisli na kraci odmor, u kino, pozoriste, itd, da li bi ste to iskoristili?

Kakve karakteristike bi trebala imati osoba koja bi cuvala vase dijete?

Koliko bi ste novca izdvojili po satu za cuvanje vaseg djeteta?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#2 Re: Babysitting - upitnik

Post by horns&drums »

razmazena wrote:
Kakve karakteristike bi trebala imati osoba koja bi cuvala vase dijete?
Samo da za Zelju navijas :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#3 Re: Babysitting - upitnik

Post by tempora »

razmazena wrote:Unaprijed hvala na vasim odgovorima?:)


Ukoliko bi postojala mogucnost da neko (iskljucivo iz Agencije za cuvanje djece) cuva vase dijete, u vasem domu, vikendom, praznikom ili onda kada vi to pozelite, kako bi ste otisli na kraci odmor, u kino, pozoriste, itd, da li bi ste to iskoristili?

Kakve karakteristike bi trebala imati osoba koja bi cuvala vase dijete?

Koliko bi ste novca izdvojili po satu za cuvanje vaseg djeteta?
Kada bi to bilo nuzno zlo ( iako nisam pobrnik istih, iz vise razloga) osoba bi morala biti skolovana da vrsi posao "dadilje"
Morala bi imati preporuke sa mjesta gdje je vec prije radila,morala bi imati potvrdu o nekaznjavanju, potvrdu o tome da je zavrsila kurs prve pomoci spec. za djecu a mimo toga trebala bi imati slijedece karakteristike ( standardne u tom pozivu) :
ljubav prema djeci, empaticna, kreativna, komunikativna te multifunkcionalna. ( ovo zadnje podrazumjeva kucanske poslove).
Satnica bi bila 10 maraka.
razmazena
Posts: 485
Joined: 20/01/2005 23:07

#4

Post by razmazena »

Jos neko nesto?:)
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#5

Post by repeater »

tempora je to dobro sazela.
samo, ja ne bi zahtjevao da imaju zavrsenu skolu, sumnjam da takve skole uopste postoje.
10 maraka je malo po mom misljenju, pogotovo ako se radi o maloj djeci. 15 maraka zvuci bolje. na kraju, sto je bolja placa i motivacija je veca.
a, ti se bavis mislju da zapocnes babysitting agenciju? ako se to ostvari, keep me posted, meni ce trebati dadilja dok budem zivio u SA.
User avatar
CiCiban
Posts: 2073
Joined: 17/02/2002 00:00

#6

Post by CiCiban »

br 1. eliminaciJJA :D :x ugledavsi djecu prilazi im s oDDusevljenjem i tepanjem..kao najbolji prijatelj
br 2. eliminacija :D velika ljubaznost ..nicim izazvana :?
ovo je samo uVVod :D :P
User avatar
mama32
Posts: 259
Joined: 27/10/2004 10:33
Location: Sweden
Contact:

#7 Re: Babysitting - upitnik

Post by mama32 »

tempora wrote:
razmazena wrote:Unaprijed hvala na vasim odgovorima?:)


Ukoliko bi postojala mogucnost da neko (iskljucivo iz Agencije za cuvanje djece) cuva vase dijete, u vasem domu, vikendom, praznikom ili onda kada vi to pozelite, kako bi ste otisli na kraci odmor, u kino, pozoriste, itd, da li bi ste to iskoristili?

Kakve karakteristike bi trebala imati osoba koja bi cuvala vase dijete?

Koliko bi ste novca izdvojili po satu za cuvanje vaseg djeteta?
Kada bi to bilo nuzno zlo ( iako nisam pobrnik istih, iz vise razloga) osoba bi morala biti skolovana da vrsi posao "dadilje"
Morala bi imati preporuke sa mjesta gdje je vec prije radila,morala bi imati potvrdu o nekaznjavanju, potvrdu o tome da je zavrsila kurs prve pomoci spec. za djecu a mimo toga trebala bi imati slijedece karakteristike ( standardne u tom pozivu) :
ljubav prema djeci, empaticna, kreativna, komunikativna te multifunkcionalna. ( ovo zadnje podrazumjeva kucanske poslove).
Satnica bi bila 10 maraka.
Uh, ovo je malo pretjerano. Pa ni mi roditelji nemamo sve te kvalifikacije, zasto bi zahtjevali od drugih da budu skolovani za taj posao? Pa dovoljno je da je osoba ima vlastitu djecu ili je imala mladju sestru ili brata pa da zna kako se pazi dijete... a kurs prve pomoci... mozda je, ipak, bolje da bude doktor? :roll:
Ma samo neka je prirodna, da se prema djeci ponasa otvoreno , da je spremna da se s njima poigra, da im pruzi ono sto djeca odredjenog uzrasta trebaju. Cuvanje djeteta je praktican posao, a ne umjetnost!
Cijena po dogovoru!
:)
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#8

Post by alek »

ma samo nek mi zna pricati strasne price :D
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#9

Post by idic »

Iskreno nikad ne bih ostavila nekoga nepoznatog koga prvi put vidim samog sa djecom u kući. Srećom imam pri ruci i majku i svekrvu koje su spremne uskočiti kad treba, ali sam se od raje naslušala dovoljno o iznajmljenim dadiljama i neka hvala.

Usput sam se i sama nagledala po gradu i parkovima djece stranaca koje čuvaju neke naše djevojke, strava kako se ponašaju prema toj djeci. Jadna djeca.

Ako već pitaš to može raditi samo neko ko voli djecu bez obzira na godine i obrazovanje. Neko ko ima otvoren pristup prema djeci, zna se igrati i približiti im se.
Vidim po svom sinu koji ide u obdanište, neke vaspitačice su mu super, dok mu se druge uopšte ne sviđaju. To je jednostavno do osobe.
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#10

Post by repeater »

idic wrote:Srećom imam pri ruci i majku i svekrvu koje su spremne uskočiti kad treba
razmazena - nema biznisa dok postoje nanice, svekrvice i ostale tetice. :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#11 Re: Babysitting - upitnik

Post by tempora »

mama32 wrote:
tempora wrote:
razmazena wrote:Unaprijed hvala na vasim odgovorima?:)


Ukoliko bi postojala mogucnost da neko (iskljucivo iz Agencije za cuvanje djece) cuva vase dijete, u vasem domu, vikendom, praznikom ili onda kada vi to pozelite, kako bi ste otisli na kraci odmor, u kino, pozoriste, itd, da li bi ste to iskoristili?

Kakve karakteristike bi trebala imati osoba koja bi cuvala vase dijete?

Koliko bi ste novca izdvojili po satu za cuvanje vaseg djeteta?
Kada bi to bilo nuzno zlo ( iako nisam pobrnik istih, iz vise razloga) osoba bi morala biti skolovana da vrsi posao "dadilje"
Morala bi imati preporuke sa mjesta gdje je vec prije radila,morala bi imati potvrdu o nekaznjavanju, potvrdu o tome da je zavrsila kurs prve pomoci spec. za djecu a mimo toga trebala bi imati slijedece karakteristike ( standardne u tom pozivu) :
ljubav prema djeci, empaticna, kreativna, komunikativna te multifunkcionalna. ( ovo zadnje podrazumjeva kucanske poslove).
Satnica bi bila 10 maraka.
Uh, ovo je malo pretjerano. Pa ni mi roditelji nemamo sve te kvalifikacije, zasto bi zahtjevali od drugih da budu skolovani za taj posao? Pa dovoljno je da je osoba ima vlastitu djecu ili je imala mladju sestru ili brata pa da zna kako se pazi dijete... a kurs prve pomoci... mozda je, ipak, bolje da bude doktor? :roll:
Ma samo neka je prirodna, da se prema djeci ponasa otvoreno , da je spremna da se s njima poigra, da im pruzi ono sto djeca odredjenog uzrasta trebaju. Cuvanje djeteta je praktican posao, a ne umjetnost!
Cijena po dogovoru!
:)
Mama, da ovakve kvalifikacije nisu potrebne one se ne bi postavljale kao norma. I zaista nije dovoljno da osoba ima vlastitu djecu pa da zna kako se pazi djete. Jedno je ostaviti djete sestri na cuvanje jer u nju imas povjerenje? Neces ga zasigurno ostaviti komsinici koja je recimo alkoholicarka?
Ali kako ces "ocijeniti" osobu koja ti se posalje iz neke agencije ako ista ipak nema neke "potvrde" da ce u momentu cuvanja tvoga djeteta ispuniti minimum uslova?
Kazes da i mnogi roditelji nemaju sve te kvalifikacije pa to nije potrebno traziti i od drugih. No ima masa roditelja, koji su samo statusom roditelji, sto ne znaci da su roditelji i u pravom smislu rijeci a to podrazumijeva ljubav prema djeci, sigurnost u kojem ce se djete razvijati i stimulaciju tog razvoja na vise polja i mnogo nacina( ukratko) Mnogim roditeljima je potrebna pomoc u odgoju djece tj kurs za odgoj ali ga naravno nece prihvatiti jer kroz predrasudu smatraju da se time karakterisu kao losi roditelji.
Ja predajem socijalno pedagoski rad. U firmi u kojoj radim otvorila sam obdaniste za ucenike koji se kod nas skoluju. Radi se o edukaciji odraslih. Moj posao podrazumijeva pisanje protokola koji su zasnovani na zakonskim normama, davanje casova i mentorat ucenicama za vrijeme prakse, te davanje kursa o odgoju roditeljima koji su "primorani" da ga prate.
Sve ovo sto si rekla, pobijeno je u mojoj praksi.
Ja imam majke koje imaju po 4/5/6 djece od cega su nekolicina stavljena na skrbnistvo drzavi. Jedan od dokaza da ne moze svako biti majka, ali ipak to cini, pa i dalje radja!?
Ucenice koje se odluce za ovaj poziv ne bivaju ipak i srecom sve izabrane jer "samo" ljubav nije dovoljna za odgoj djece a svi mi imamo neku svoju definiciju ljubavi. Mnoge od njih pod ovim pozivom podrazumijevaju "brigu" o djetetu koja se svodi na nahraniti i presvuci. Koja je onda svrha obanista, odgoja i sl???? Da bi se zadovoljile samo primarne potrebe mozda? Ti naravno valjda zelis da tvoje djete dodje iz obdanista sa novom pjesmicom, crtezom i sl, kao dokazom da se radi na razvoju tvoga djeteta?
Stoga odgoj ili cuvanje djeteta nije samo praktican posao kako ti tvrdis.
Razlog zasto sam navela nekaznjavanje kao uslov, je taj da zasigurno neces primiti osobu koja ima dosije o kradjama ili recimo agresiji? Osoba koja se "mlatila" sa ovima ili onima ima uslov da odgaja tvoje dijete?
Itekako bitan segment jeste kurs o prvoj pomoci jer su nesrece sa djecom veoma ceste. Time nisam rekla da se od osobe zahtijeva da bude doktor. Ali jedan banalan primjer, mnogi nasi ljudi i ne samo nasi, u momentu nezgode recimo "cupaju" jezik povrijedjenome kako se ne bi udavio!?!?
Djeca gutaju sve i svasta, osoba koja ima takav jedan kurs zna u momentu nezgode odreagovati adekvatno i mozda sprijeciti ono najgore?

Ja sam rekla da u ovom slucaju moraju postojati norme. Jedno je ostaviti djete na cuvanje svojim roditeljima i sl jer tu ipak imas onaj minimum a to je da zasigurno znas da tvoji roditelji zasigurno nece naskoditi tvome djetetu?
Ja nisam pobornik ovih agencija jer su "kontrole" slabe. Vidjela sam kod nas u Sarajevu par obdanista ( ne sva) i ruku na srce, neka po mojoj normi ne bi radila vise ni 24 sata. Pocev od uredjenja prostora koji treba da podrazumjeva sigurnosne minimume pa do kvalifikacije vaspitacica i sl, nista nije kako treba, osim cijene.
Naravno da niko ne garantuje i pod navedenim normama da ce ici sve kako treba, ali minimum mora da postoji i on se ne postavlja iz nekog hira!
Post Reply