Ayan Hirsi Ali

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#51

Post by stochar »

ne mogu da vjerujem da postoje ljudi koji zbog bilo chega mogu opravdati progon ili ubistvo osoba poput hirshi ali. mnogi bi izgleda da zavedu inkviziciju i da ubijaju neistopmishljenike, a to se zove fashizam.

mislim da zhene koje zhele imaju pravo da budu pokrivene i to im niko ne smije uskratiti, ali isto mislim da one koje to ne zhele takodjer moraju imati pravo na to.

eh, ovdje bi svi da namecu jedno, a drugo zaboravljaju. to sto i druge vjere obrezuju djevojcice u somaliji, opet ne opravdava nikoga. o tome bi one trebale pisati, a cini mi se i da pisu (nedavo je jedna bila gosca kod Oprah). ali je pisala o svom problemu i o problemu svoje zajednice.

dalje, mislim da Ali nije kritikovala Islam vec je kritikovala ljude i sistem koji su ga izopacili, zloupotrijebili i krijuci se iza religije provode razne zakone i norme na stetu sloboda zhena. ponavljam, nemam nishta protiv da se zhene koje zhele pokriju, ali sam protiv nametanja, a toga, vjerujte, ima na sve strane.

zhenama u mnogim zemljama su uskracena prava, prisiljava ih se na nesto sto ne zele (od obrezivanja u somaliji pa do afganistanskih brakova 13-godishnjakinja sa starcima i zabrana zhenama da prisustvuju utakmicama u iranu). o tim krsenjima prava koja zaista nemaju veze ni sa jednom vjerom zaista se ne treba i ne smije sutjeti!
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#52

Post by pike »

tempora wrote:
pike wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: a da li si se upitala da li to rade ama bas svi muslimani Somalije?
je li napisala u svom dnevniku da i krscani, animisti pa cak i jevreji-falasi u Etiopiji i Eritreji sunete djevojcice?
da li je napisala da se imami u Somaliji pogotovo u zadnje vrijeme bore protiv sunecenja zena?
cuje zene u Bosni oduvijek nepokrivene :oops:
Velika vecina zena u BiH je nepokrivena i tako i treba.
A ona sto pise ovo o islamu, nije bas sve do islama vec dosta toga ima veze sa njihovom naopakom kulturom. Dosata toga sto BiH muslimani rade (rakija) isto tako nema veze sa islamom vec sa kulturom i obicajima Slavena.
A zasto "treba" da je vecina zena u BiH nepokrivena? I kome treba? O tome se ne pitas ni ti, ni ja, vec zena koja se odluci pokriti! I to je pravo koje joj treba biti zagarantovano, pravo izbora!
Pa hocemol mi naprijed ili nazad? Usput, nesto ne znam da je to pravo izbora, ako si rodjena u muslimanskoj familiji koja drzi do toga. Djetetu se puni glava od malih nogu tako dok dodje do pokrivanja to je vec svrsen cin. Ako si recimo rodjen u katolickoj familiji onda si katolik, krsten i sve to, dakle nema nikakvog izbora....ali ovo je vec druga tema za neki drugi podforum.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#53

Post by tempora »

stochar wrote:ne mogu da vjerujem da postoje ljudi koji zbog bilo chega mogu opravdati progon ili ubistvo osoba poput hirshi ali. mnogi bi izgleda da zavedu inkviziciju i da ubijaju neistopmishljenike, a to se zove fashizam.

mislim da zhene koje zhele imaju pravo da budu pokrivene i to im niko ne smije uskratiti, ali isto mislim da one koje to ne zhele takodjer moraju imati pravo na to.

eh, ovdje bi svi da namecu jedno, a drugo zaboravljaju. to sto i druge vjere obrezuju djevojcice u somaliji, opet ne opravdava nikoga. o tome bi one trebale pisati, a cini mi se i da pisu (nedavo je jedna bila gosca kod Oprah). ali je pisala o svom problemu i o problemu svoje zajednice.

dalje, mislim da Ali nije kritikovala Islam vec je kritikovala ljude i sistem koji su ga izopacili, zloupotrijebili i krijuci se iza religije provode razne zakone i norme na stetu sloboda zhena. ponavljam, nemam nishta protiv da se zhene koje zhele pokriju, ali sam protiv nametanja, a toga, vjerujte, ima na sve strane.

zhenama u mnogim zemljama su uskracena prava, prisiljava ih se na nesto sto ne zele (od obrezivanja u somaliji pa do afganistanskih brakova 13-godishnjakinja sa starcima i zabrana zhenama da prisustvuju utakmicama u iranu). o tim krsenjima prava koja zaista nemaju veze ni sa jednom vjerom zaista se ne treba i ne smije sutjeti!
Prvo, mene nisi cuo tj procitao da opravdavam bilo kakvo nasilje protiv Ajan, a ponajmanje ubistvo Tea ili bilo koga drugog.
Drugo, Ajan je itekako kritikovala Islam, nazivala Muhameda pedofilom i bubala slicne ogavne gluposti, sto u mom slucaju mirise na cisti populizam.
Ova zena za mene nije nikakav borac za ljudska prava i slobode, vec obicni karijerista koji svoje ambicije uspjeva ostvariti preko ledja drugih.
No, nista od toga navedenog za mene ne moze biti argument da se ovoj zeni prijeti smrcu, niti smatram da ona svoje misljenje ne treba iznositi!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#54

Post by tempora »

pike wrote:
tempora wrote:
pike wrote: Velika vecina zena u BiH je nepokrivena i tako i treba.
A ona sto pise ovo o islamu, nije bas sve do islama vec dosta toga ima veze sa njihovom naopakom kulturom. Dosata toga sto BiH muslimani rade (rakija) isto tako nema veze sa islamom vec sa kulturom i obicajima Slavena.
A zasto "treba" da je vecina zena u BiH nepokrivena? I kome treba? O tome se ne pitas ni ti, ni ja, vec zena koja se odluci pokriti! I to je pravo koje joj treba biti zagarantovano, pravo izbora!
Pa hocemol mi naprijed ili nazad? Usput, nesto ne znam da je to pravo izbora, ako si rodjena u muslimanskoj familiji koja drzi do toga. Djetetu se puni glava od malih nogu tako dok dodje do pokrivanja to je vec svrsen cin. Ako si recimo rodjen u katolickoj familiji onda si katolik, krsten i sve to, dakle nema nikakvog izbora....ali ovo je vec druga tema za neki drugi podforum.
Ne znam odakle ti ideja da pokrivanje nije stvar licnog izbora nego nametanje?Zivih primjera imam na stotine -a glupo bi bilo imenovati ih!
Sto se tice pitanja ici unazad ili unaprijed, ne kontam ga! Znaci li cinjenica da smo danas vise gole nego obucene -nesto? Da smo domindzosima otisle unaprijed?
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#55

Post by polara »

Gledala sam snimak scene u Afganistanu kada muskarac stapom udara zenu kojoj je slucajno palo ono s glave sto se pokriva,a ona jadna pokusava ali od udaraca ne uspeva odmah ono da navuce na glavu.
Posto ja nisam muslimanka,da se ne bi shvatilo pogresno i ja sam u pravoslavnoj crkvi bila kada mi je sugerisano da zene treba da stave maramu na glavu kada su u crkvi.To mi nista ne smeta jer kao i do tada u sve crkve ulazim kao turista iskljucivo bez marame.
Dobro je kad zena ima pravo izbora i kada to pravo koristi.
Ja ne nosim minice nesto vise volim pantalone.
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#56

Post by pike »

tempora wrote:
pike wrote:
tempora wrote: A zasto "treba" da je vecina zena u BiH nepokrivena? I kome treba? O tome se ne pitas ni ti, ni ja, vec zena koja se odluci pokriti! I to je pravo koje joj treba biti zagarantovano, pravo izbora!
Pa hocemol mi naprijed ili nazad? Usput, nesto ne znam da je to pravo izbora, ako si rodjena u muslimanskoj familiji koja drzi do toga. Djetetu se puni glava od malih nogu tako dok dodje do pokrivanja to je vec svrsen cin. Ako si recimo rodjen u katolickoj familiji onda si katolik, krsten i sve to, dakle nema nikakvog izbora....ali ovo je vec druga tema za neki drugi podforum.
Ne znam odakle ti ideja da pokrivanje nije stvar licnog izbora nego nametanje?Zivih primjera imam na stotine -a glupo bi bilo imenovati ih!
Sto se tice pitanja ici unazad ili unaprijed, ne kontam ga! Znaci li cinjenica da smo danas vise gole nego obucene -nesto? Da smo domindzosima otisle unaprijed?
Ma nije to direktno nametanje, bar kod nas, to je vise ono kako si naucen, a i okolina ima tu velikog uticaja tako da se odluka sama namece... mozda zato ima vise pokrivenih zena na selu, ipak je to manja sredina svako svakog zna...

A sto se tice pakistana, afganistana, S. Arabije itd... nesto sumnjam da u tim zemljama ima bas puno izbora, tamo se direktno namece sve i svasta.

Sto se tice naprijed, nazad pitanja to vise ima veze sa religijama generalno nego sa pokrivanjem.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#57

Post by zlajaBHF »

polara wrote: Ja ne nosim minice nesto vise volim pantalone.
Mozda ti bolje stoje ;-)


Sto se tice ajan hirsi...Sta reci, neko je zlostavljao dok je mila mala, i sada svu tu ljutnju i mrznju koju je skupljala kroz svoje djetistvo, ispoljava na taj nacin je nasrnula na Islam i muslimane.... :-)

Imam 0 respekta prema njoj, ali se naravno slazem da treba imati pravo reci svoje misljenje, stim da joj mediji na zapadu daju previse prostora. Kada neko u muslimanskom svijetu kaze onako nesto za krscanstvo, biva proglasen fundamentalistom, dok ajan hirsi ali redovno dobiva nagrade i priznanja :-)
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#58

Post by polara »

Pa naravno imam krive noge do bola.
Po tvojoj logici zena pokriva lice jer je ruzna.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#59

Post by Bosanac sa dna kace »

polara wrote:Pa naravno imam krive noge do bola.
Po tvojoj logici zena pokriva lice jer je ruzna.
duso draga tema je Ayaan Hirsi Ali a ne ispoljavanje mrznje prema islamu i muslimanima :)
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#60

Post by popajic »

Ahmmed wrote:
Fratris wrote:
tempora wrote:Somalijci su u Holandiji recimo, najlosije integrisana grupa, od cega 80% Somalijaca ne participira u drustvu tj ne radi.No to opet govori nesto o holandskom sistemu i klimi,
Da li smatras da postoji ikakva odgovornost imigranta u vezi svoje integracije? Ima li kakva veza izmedju zamotavanja, i drugih ispoljavanja reakcionarnog konzervativizma i zelje za odrazavanjem neke svoje kulture, i intergraciji u drugu kulturu?

Mislim, sve se ovo svodi na vrlo jednostavno pitanje: ako su ti kultura/vjera/obicaji vazniji od sigurnosti, dobrobiti, stabilnosti, zasto ides negdje drugdje?


1. A zašto bi pokrivanje( ili kako ti veliš, zamotavanje) bilo ispoljavanje reakcionarnog konzervativizma??

2. A valjda ljudi idu negdje drugdje, jer smatraju da pored sigurnosti, dobrobiti i stabilnosti, koje nemaju usvojoj zemlji, mogu očuvati i svoju kulturu i vjeru, jer idu tamo gdje su svima puna usta demokracije i ljudskih prava....

Ahmede,svoja kultura,vjera i sl. je ok ali kad odes u drugu zemlju traziti nesto sto u svojoj vlastitoj nemas,onda moras biti spreman da se dijelom i prilagodis novoj sredini.Znas li da velike grupe marokanki ili somalijki u Holandiji NECE da rade jer: vjera im to ne dozvoljava,a bogami ni muzevi i familija.I onda dobiju pomoc od drzave koja je ravna minimalnoj plati.Hiljadu slicnih primjera imam,ali ukratko: ne moze se ni svoja vjera ni svoja kultura nametati preko tudjih ledja.Kod nas moze ali je zapad vec pomalo alergican na to.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#61

Post by callmethebreeeze »

popajic wrote:
Ahmmed wrote:
Fratris wrote: Da li smatras da postoji ikakva odgovornost imigranta u vezi svoje integracije? Ima li kakva veza izmedju zamotavanja, i drugih ispoljavanja reakcionarnog konzervativizma i zelje za odrazavanjem neke svoje kulture, i intergraciji u drugu kulturu?

Mislim, sve se ovo svodi na vrlo jednostavno pitanje: ako su ti kultura/vjera/obicaji vazniji od sigurnosti, dobrobiti, stabilnosti, zasto ides negdje drugdje?


1. A zašto bi pokrivanje( ili kako ti veliš, zamotavanje) bilo ispoljavanje reakcionarnog konzervativizma??

2. A valjda ljudi idu negdje drugdje, jer smatraju da pored sigurnosti, dobrobiti i stabilnosti, koje nemaju usvojoj zemlji, mogu očuvati i svoju kulturu i vjeru, jer idu tamo gdje su svima puna usta demokracije i ljudskih prava....

Ahmede,svoja kultura,vjera i sl. je ok ali kad odes u drugu zemlju traziti nesto sto u svojoj vlastitoj nemas,onda moras biti spreman da se dijelom i prilagodis novoj sredini.Znas li da velike grupe marokanki ili somalijki u Holandiji NECE da rade jer: vjera im to ne dozvoljava,a bogami ni muzevi i familija.I onda dobiju pomoc od drzave koja je ravna minimalnoj plati.Hiljadu slicnih primjera imam,ali ukratko: ne moze se ni svoja vjera ni svoja kultura nametati preko tudjih ledja.Kod nas moze ali je zapad vec pomalo alergican na to.
malo je previse jednostavno taj problem svesti pod islam. prvo, koliko ja znam mnogi od doseljenika u holandiju poticu iz ruralnih podrucja i tu su dosli da rade tezacke poslove. njihova djeca su odrasla sa krizom identiteta ( fino opisano u knjigi ian burume "the murder of the van gogh and limits of tolerance", jer tu djecu niko nije imao odagajati, ocevi radili, majke u kucama, a djeca na ulicama, a na holandskim ulicama komsije ne vode brigu kao u selima u maroku) i vecina u siromasnom okruzenju. ako se tome doda diskriminacija i averzija koja postoji prema islamu i muslimanima nije ni cudo da se neki okrecu vjeri u potrazi za nekom vrstom identiteta i da, istovremeno, ne zele da ucestvuju u drustvu.

slazem se, naravno, da imigranti imaju veliku odgovornost kada je integracija u pitanju, ali isto tako i zemlje koje ih primaju moraju znati koga primaju. u svedskoj su, krajme 94.e ili pocetkom 95.e fakultetski obrazovani bosanci svedski ucili sa nepismenim somalijcima. nista lose o nepismenim, samo sto je tesko uciti jezik ako nekoga moras prvo nauciti slova. a to je samo jedan u nizu primjera...
JEDRILICA
Posts: 401
Joined: 07/06/2007 00:39

#62

Post by JEDRILICA »

Ayan Hirshi Ali je BILA dok je trajala pa je onda otisla u USA i sada nece da joj placaju odstetu. Znaci iskoristili je i onda odbacili!
U Holandiji se svaki dan ljudi truju sa vjestima Islam ovo ili ono! Ljudi koji govore kako Islam treba zabraniti i kako je to sve najgore se ljudi koji imaju pravo na govor, s cime se ja slazem.
U slucaju da kazes da su homoseksualci bolesni, to vec nije pravo govora i protjerivaju te iz zemlje!

Gdje je tu demokratija!
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#63

Post by popajic »

JEDRILICA wrote:Ayan Hirshi Ali je BILA dok je trajala pa je onda otisla u USA i sada nece da joj placaju odstetu. Znaci iskoristili je i onda odbacili!
U Holandiji se svaki dan ljudi truju sa vjestima Islam ovo ili ono! Ljudi koji govore kako Islam treba zabraniti i kako je to sve najgore se ljudi koji imaju pravo na govor, s cime se ja slazem.
U slucaju da kazes da su homoseksualci bolesni, to vec nije pravo govora i protjerivaju te iz zemlje!

Gdje je tu demokratija!

To su vec male dezinformacije.Prije ce biti da je Hirshi Ali iskoristila Holandiju da plasira svoje ideje nego obratno.Ne govore LJUDI u Holandiji da islam treba zabraniti nego se Wilders(znaci jedinka) provaljuje sa prijedlozima o zabrani kurana,sto je,naravno,totalna utopija i sto je glatko odbijeno.
Gdje je demokratija u Holandiji ? Uuuu...tamo gdje nasa nece biti narednih 200-300 godina.
Mi se medjusobno vrijedjamo,prijetimo a bogami i ubijamo u ogromnim kolicinama zbog marama na glavi,krstova oko vrata ili sto nemamo ni jedno ni drugo.Ni D od demokratije !
JEDRILICA
Posts: 401
Joined: 07/06/2007 00:39

#64

Post by JEDRILICA »

popajic wrote:
JEDRILICA wrote:Ayan Hirshi Ali je BILA dok je trajala pa je onda otisla u USA i sada nece da joj placaju odstetu. Znaci iskoristili je i onda odbacili!
U Holandiji se svaki dan ljudi truju sa vjestima Islam ovo ili ono! Ljudi koji govore kako Islam treba zabraniti i kako je to sve najgore se ljudi koji imaju pravo na govor, s cime se ja slazem.
U slucaju da kazes da su homoseksualci bolesni, to vec nije pravo govora i protjerivaju te iz zemlje!

Gdje je tu demokratija!

To su vec male dezinformacije.Prije ce biti da je Hirshi Ali iskoristila Holandiju da plasira svoje ideje nego obratno.Ne govore LJUDI u Holandiji da islam treba zabraniti nego se Wilders(znaci jedinka) provaljuje sa prijedlozima o zabrani kurana,sto je,naravno,totalna utopija i sto je glatko odbijeno.
Gdje je demokratija u Holandiji ? Uuuu...tamo gdje nasa nece biti narednih 200-300 godina.
Mi se medjusobno vrijedjamo,prijetimo a bogami i ubijamo u ogromnim kolicinama zbog marama na glavi,krstova oko vrata ili sto nemamo ni jedno ni drugo.Ni D od demokratije !

Ja ne govorim o nasoj demokratiji nego o holandskoj demokratiji!
Mislim da je ipak Hirshi Ali dosla ko kec na desetku! Za to ima malih milion dokaza ako pratis uopste rad VVD-a!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#65

Post by Ahmmed »

popajic wrote:
Ahmmed wrote:
Fratris wrote: Da li smatras da postoji ikakva odgovornost imigranta u vezi svoje integracije? Ima li kakva veza izmedju zamotavanja, i drugih ispoljavanja reakcionarnog konzervativizma i zelje za odrazavanjem neke svoje kulture, i intergraciji u drugu kulturu?

Mislim, sve se ovo svodi na vrlo jednostavno pitanje: ako su ti kultura/vjera/obicaji vazniji od sigurnosti, dobrobiti, stabilnosti, zasto ides negdje drugdje?


1. A zašto bi pokrivanje( ili kako ti veliš, zamotavanje) bilo ispoljavanje reakcionarnog konzervativizma??

2. A valjda ljudi idu negdje drugdje, jer smatraju da pored sigurnosti, dobrobiti i stabilnosti, koje nemaju usvojoj zemlji, mogu očuvati i svoju kulturu i vjeru, jer idu tamo gdje su svima puna usta demokracije i ljudskih prava....

Ahmede,svoja kultura,vjera i sl. je ok ali kad odes u drugu zemlju traziti nesto sto u svojoj vlastitoj nemas,onda moras biti spreman da se dijelom i prilagodis novoj sredini.Znas li da velike grupe marokanki ili somalijki u Holandiji NECE da rade jer: vjera im to ne dozvoljava,a bogami ni muzevi i familija.I onda dobiju pomoc od drzave koja je ravna minimalnoj plati.Hiljadu slicnih primjera imam,ali ukratko: ne moze se ni svoja vjera ni svoja kultura nametati preko tudjih ledja.Kod nas moze ali je zapad vec pomalo alergican na to.
Ma, niko ne spori potrebu za prilagođavanjem novoj sredini, posebno u pojedinim oblastima....Šta više, to bi se, u određenim segmentima, moralo podrazumijevati....

Što se tiče Somalijki i Marokanki koje neće da rade...Moguće je da je do njih ili do muževa im.... Do vjere im, islama, nije sigurno....
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#66

Post by stochar »

tempora wrote: Drugo, Ajan je itekako kritikovala Islam, nazivala Muhameda pedofilom i bubala slicne ogavne gluposti, sto u mom slucaju mirise na cisti populizam.
ne mislim nikoga nit' branit' niti vrijedjat, ali ona je, koliko znam, u jednom istupu rekla da bi prema danashnjim normama Muhameda neki vjerovatno smatrali pedofilom, i to zbog chinjenice da je jedna od njegovih zhena imala devet godina kad su počeli prakticirati brak.

ehm gdje je kvaka? kvaka je shto postoji veliki broj ljudi koji nikako ne prihvate da su danas nova vremena i da vjeru i uzore treba prilagoditi. tachno je da je Muhammed uzor muslimanskim vjernicima, i treba biti jer je mnoge stvari chinio ispravno.

ali problem je shto oni likovi u Afganistanu ili Somaliji previse bukvalno shvataju i ne zhele neke stvari prilagoditi danashnjem vremenu i onda svoje brakove sa djevojcicama od devet do 14 godina pravdaju chinjenicom da je i Aisha imala devet godina i da je zbog toga to OK. medjutim, normalni vjernici, ljudi koji ne izopachuju vjeru, znace da su mnoge stvari podlozhne promjenama i da su potpuno drugachije zavisno od razdoblja u kojem se prakticiraju. veliki broj kraljica u zapadnoj evropi vjenchavane su kraljevima puno prije punoljetstva, kraljeve od 11 godina zhenili su zbog prijestolja kraljicama od 50, i to bi se danas takodjer smatralo pedofilijom, a tada je to bilo normalno društveno uredjenje.

a evo sta se danas radi u Afganistanu i to sve 'u ime vjere':
Image
meni su ovi starohani veci problem od neke zhene koja ih kritizira. pa, ako nekada pregrubo kritizira, treba joj pojasniti neke stvari, a ne prijetiti ubistvom!!! probaj zamisliti kako je ovoj djevojcici bilo prve bracne noci i zapitaj se da li je uzhivala! bas me zanima kakvi bi tvoji komentari i tekstovi bili da ti je neko uredjenje nametnulo brak u 11. godini s ovim ljepotanom, da si rodila u 12. i da su ti onda otfikarili (namjerno koristim ovu rijech) klitoris!
Image
Image
Image
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#67

Post by DonDavudes »

ne mislim nikoga nit' branit' niti vrijedjat, ali ona je, koliko znam, u jednom istupu rekla da bi prema danashnjim normama Muhameda neki vjerovatno smatrali pedofilom, i to zbog chinjenice da je jedna od njegovih zhena imala devet godina kad su počeli prakticirati brak.
muhamed as je sklopio ugovoreni brak sa aisinim ocem kada je ona imala 9 godina, ali je ona zivjela kod svojih roditelja sve do ponuljetstva. (u islamskom pravu punoljetstvo kod zena nastaje sa prvom menstruacijom, a kod muskaraca sa prvom nocnom polucijom) :oops:

prozivati Muhameda as kao zenomrsca ili pedofila je totalni apsurd.
islam je bio revolucionaran sto se tice jednakopravnosti muskaraca i zena, al haj ti to sovinistickim budalama u somaliji, afganistanu, bocinji...dokazi

sto se tice konkretnih objasnjenja raspitajte se kod ovih malo ucevnijih tumaca islama na forumu :D
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#68

Post by popajic »

Pa,znas kako to Ahmede cesto ide - vecina ljudi nije procitala ni kuran ni bibliju i o odlikama neke vjere se uglavnom sudi po prakticnom manifestovanju istih.
Ako roditelji napr. malim somalijkama ili marokankama ne dozvoljavaju da idu
u skolu sa ostalom djecom i traze odvojene skole (kao sto se i kod nas uveliko i djeca odvajaju) onda se to svrstava u zaostalost.Mnogo je takvih i slicnih podvajanja a s time se stvarno ne ide naprijed.
Ja mislim da to veze nema sa kuranom,to je prije njegova zloupotreba koja nikome ne koristi.
Ja jos uvijek naivno vjerujem da je vjera licna stvar svakog dobronamjernog covjeka i bilo kakvo isticanje ili nametanje iste jako iritira.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#69

Post by tempora »

stochar wrote:
tempora wrote: Drugo, Ajan je itekako kritikovala Islam, nazivala Muhameda pedofilom i bubala slicne ogavne gluposti, sto u mom slucaju mirise na cisti populizam.
ne mislim nikoga nit' branit' niti vrijedjat, ali ona je, koliko znam, u jednom istupu rekla da bi prema danashnjim normama Muhameda neki vjerovatno smatrali pedofilom, i to zbog chinjenice da je jedna od njegovih zhena imala devet godina kad su počeli prakticirati brak.

ehm gdje je kvaka? kvaka je shto postoji veliki broj ljudi koji nikako ne prihvate da su danas nova vremena i da vjeru i uzore treba prilagoditi. tachno je da je Muhammed uzor muslimanskim vjernicima, i treba biti jer je mnoge stvari chinio ispravno.

ali problem je shto oni likovi u Afganistanu ili Somaliji previse bukvalno shvataju i ne zhele neke stvari prilagoditi danashnjem vremenu i onda svoje brakove sa djevojcicama od devet do 14 godina pravdaju chinjenicom da je i Aisha imala devet godina i da je zbog toga to OK. medjutim, normalni vjernici, ljudi koji ne izopachuju vjeru, znace da su mnoge stvari podlozhne promjenama i da su potpuno drugachije zavisno od razdoblja u kojem se prakticiraju. veliki broj kraljica u zapadnoj evropi vjenchavane su kraljevima puno prije punoljetstva, kraljeve od 11 godina zhenili su zbog prijestolja kraljicama od 50, i to bi se danas takodjer smatralo pedofilijom, a tada je to bilo normalno društveno uredjenje.

a evo sta se danas radi u Afganistanu i to sve 'u ime vjere':
Image
meni su ovi starohani veci problem od neke zhene koja ih kritizira. pa, ako nekada pregrubo kritizira, treba joj pojasniti neke stvari, a ne prijetiti ubistvom!!! probaj zamisliti kako je ovoj djevojcici bilo prve bracne noci i zapitaj se da li je uzhivala! bas me zanima kakvi bi tvoji komentari i tekstovi bili da ti je neko uredjenje nametnulo brak u 11. godini s ovim ljepotanom, da si rodila u 12. i da su ti onda otfikarili (namjerno koristim ovu rijech) klitoris!
Image
Image
Image

Da se prvenstveno osvrnem na onaj dio u kojem ti pokusavas izazvati moju empaticnost tj moja osjecanja spram slucajeva djevojcica u aranziranim brakovima pa me pitas kako bih se ja osjecala, da me neko udao u 11 godini.
Valjda time zelis da me upozoris na problem koji postoji a prema kojem sam ja mozda ravnodusna? :?
Ja licno ne vidim razliku, izmedju 9godisnjeg djecaka, primoranog da ubija ili ce biti ubijen, nakon sto mu pred ocima ubiju oca, majku, brata, jer "djeca su vojska najaca" -a u te svrhe, svi mi profitiramo sa jeftinim dijamantima, mobilnim telefonima i jos po kojom "sitnicom"Ima li sto u medijima o tome? Koje licnosti se bore protiv ovog "fenomena" i na koji nacin i koje mase se plase tih normativa?

Ima li taj problem, koji ja spominjem veze sa religijom ili necim drugim?
I koliko si upoznat sa drugim kulturama eto da ne kazem religijama, u cijim drustvima zene i dan danas bivaju zive spaljene, nakon smrti njihovih muzeva ili cije djevojcice bivaju prodate za jedan frizider "bogatom" pedofilu sa zapada?
Kad me vec pozivas na suosjecajnost, da te pitam, da li znas, kako izgleda inficirano tijelo u ranama, djevojcice od 14 godina, koju su kundacima ubijali u Angoli? A na cijem tijelu danas vise komadi crnih debelih izraslina, koje se moraju zraciti da bi se odstranile?
Znas li kako spava jedna africka djevojcica od 12 godina,zrtva bijelog roblja koju su njih 14storica, na putu ovamo silovali vise nego jednom?
Znas li koliko se puta jedno 13 godisnje dijete, bivsi vojnik, baca pod auto, reze vene, skace kroz prozor, jer ne zna vise kako da se nosi sa nocnim morama i macetama kojima je do jucer ubijao svoje najblize?

Ovim niti slucajno ne zelim opravdati niti aranzirani brak, niti sunecenje djevojcica, niti strasna zlostavljanja koje zene u muslimanskim zajednicama podnose i trpe.Ali nemoj mi pricati o sentimentu, kako bih kroz njega trebala bolje shvatiti problem.To je problem sa kojim sam lijegala, ustajala, disala, crkavala.Sto me ne cini nista drukcijom od tebe, koji postavljas to pitanje.
.
I naravno da mi je krajnje drago, kada se neko drzne, da ovaj problem prikaze u javnosti, pa bila to i Hirsi Ali.I naravno da se tradicija i kultura i upraznjavanje vjere, tj njeno poimanje treba i mora kritikovati.
No ne mozes me ubijediti, da ovakav jedan populista, moze promijeniti bilo sto, osim ostvariti svoje ambicije.
Ne mozes me ubijediti da jedan tvrdokorni zagovornik ratova u Iraku, Avganistanu i zeljom za ratovima u Iranu, debelo cuvan-a od strane kojekakvih sluzbi bezbjednosti, moze i treba biti ozbiljno shvacen!
Ajan nikada nije bila u aranziranom braku, iako se tom lazi okoristila da prikaze problem ( u sustini zanemariva stvar) -ali ne vidim, cime i kako i na koji nacin je ona to pomogla danasnjoj problematici?
AJan Hirsi Ali, jeste u samom pocetku stavila na zub strasne nepravilnosti holandskog drustva, kao sto su crne i bijele skole tzv apartheid, a potom zlostavljanje zena od strane muslimanskih muskaraca.I ja joj u tom dijelu, dajem za potpuno pravo.Na zalost, taj se dio zavrsio, kako je i zapoceo-na rijeci.
No kako oni koje kritikuje nemaju sluha za isto, tako ni ona sama nema sluha za sto se navodno kao bori.Malo je prebrzo doticna zamjenila kosulju i priklonila se neokonzervativcima u misiji Busha, da se bori protiv terorizma.

Na koji ce nacin doticna kritikovati Islam i kako, meni je apsolutno svejedno.Njeno pravo, njena stvar.No kada se povede pitanje farse borbe za ljudska prava i hrabrosti, onda mi se vec povraca na sveopstu histeriju koju ova zena izaziva a cije akcije za mene licno mogu biti samo dokaz zapadne gluposti i istocnog srama.


A ako vec spominjes Avganistan i mrak Avganistana, bilo bi zaista krajnje korektno, osvrnuti se na Avganistan u posljednjih 20 godina i ono sto je Avganistan nekada bio, a potom na to sto je to Avganistan postao, nakon ruske invazije i podrzavanja, podsticanja talibanskih "sila" koje su podrzane, finansirane i radjane u okrilju americke administracije.
I dok mi na malim ekranima nismo ugledali Avganistan, u tom dijelu svijeta, vec odavno su izginuli milioni njegovih gradjana-a danas mi papagajisemo o mraku koji smo eto ugledali!

Vec cekam novije vijesti iz svijeta, da vidim o cemu cemo to dalje populisticki raspravljati. :(
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#70

Post by polara »

Bosanac sa dna kace wrote:
polara wrote:Pa naravno imam krive noge do bola.
Po tvojoj logici zena pokriva lice jer je ruzna.
duso draga tema je Ayaan Hirsi Ali a ne ispoljavanje mrznje prema islamu i muslimanima :)

Tema nije -Sve što je srpsko treba urnisati!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#71

Post by Bosanac sa dna kace »

polara wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
polara wrote:Pa naravno imam krive noge do bola.
Po tvojoj logici zena pokriva lice jer je ruzna.
duso draga tema je Ayaan Hirsi Ali a ne ispoljavanje mrznje prema islamu i muslimanima :)

Tema nije -Sve što je srpsko treba urnisati!
ko spomenu Srbe na ovoj temi? :roll: :roll: :roll:
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#72

Post by polara »

Bosanac sa dna kace wrote:
polara wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: duso draga tema je Ayaan Hirsi Ali a ne ispoljavanje mrznje prema islamu i muslimanima :)

Tema nije -Sve što je srpsko treba urnisati!
ko spomenu Srbe na ovoj temi? :roll: :roll: :roll:




Jedna lasta ne čini proleće!

Lasta - " ova tema "
Proleće - " ovaj forum i tvoje zlonamerno komentarisanje @polara"
Iz mojih komentara izvlačiš pogresne zaključke, mislim da to radiš namerno.
Osećala sam potrebu da odreagujem u suprotnom bi se moglo protumačiti da se slažem sa tvojim zlonamernim komentarima koji su uvredljivi.
O tvom ponašanju ne želim više da diskutujem.
Na moje veliko razočarenje nisi ti jedini .
" Nije bitno Šta ti kaže nego Ko ti kaže" -to je tvoja parola.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#73

Post by Bosanac sa dna kace »

polara wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
polara wrote:
Tema nije -Sve što je srpsko treba urnisati!
ko spomenu Srbe na ovoj temi? :roll: :roll: :roll:




Jedna lasta ne čini proleće!

Lasta - " ova tema "
Proleće - " ovaj forum i tvoje zlonamerno komentarisanje @polara"
Iz mojih komentara izvlačiš pogresne zaključke, mislim da to radiš namerno.
Osećala sam potrebu da odreagujem u suprotnom bi se moglo protumačiti da se slažem sa tvojim zlonamernim komentarima koji su uvredljivi.
O tvom ponašanju ne želim više da diskutujem.
Na moje veliko razočarenje nisi ti jedini .
" Nije bitno Šta ti kaže nego Ko ti kaže" -to je tvoja parola.
tema je Ayan Hirsi Ali.
a o Srbima i ostalima imas teme na ovom forumu.
naravno d aje bitno Ko sta kaze, ali kao pojedinac, ne kao pripadnik vece grupe. :)
Post Reply