Avionske nesrece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#3676 Re: Avionske nesrece

Post by zomri »

Velkoski wrote:
zomri wrote:Namlatio ovaj finih para na račun slike.
Reuters je masno plaćao i fotke kad su bili oni protesti u Sarajevu. Fotka = milja :mrgreen:
To ti kazem, dvije fotke mjesecno i hadzija :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22793
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3677 Re: Avionske nesrece

Post by drndalo »

Connaisseur Karlin wrote:
Fudo387 wrote:
Upisano na listu, znaci, Ryanair zDddravo.
dragi Fudo, zar to nisi znao, oni su jedan od arilineas sa najgorim rekodkorm (ne)odrzavanaj avona i brojem incidenata, uvijek provjeri rekord kompanije prije kupovanja karte :)
Izvini ali ukoliko nam ne okacis ovdje taj zvanican izvjestaj o njihovom neodrzavanju aviona, dolazis u situaciju da smatraju da LAZES ovdje...

Uz sav spisak stvari koje Ryanair jeste u svijetu avijacije, nesiguran nije...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3678 Re: Avionske nesrece

Post by uglavnomja »

zomri wrote:
Velkoski wrote:
zomri wrote:Namlatio ovaj finih para na račun slike.
Reuters je masno plaćao i fotke kad su bili oni protesti u Sarajevu. Fotka = milja :mrgreen:
To ti kazem, dvije fotke mjesecno i hadzija :mrgreen:
leglo 50 milja tada :oops:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3679 Re: Avionske nesrece

Post by triconja »

uglavnomja wrote: leglo 50 milja tada :oops:
Jesil fiskalni racun izdavo? :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3680 Re: Avionske nesrece

Post by Edin H. »

drndalo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Fudo387 wrote:
Upisano na listu, znaci, Ryanair zDddravo.
dragi Fudo, zar to nisi znao, oni su jedan od arilineas sa najgorim rekodkorm (ne)odrzavanaj avona i brojem incidenata, uvijek provjeri rekord kompanije prije kupovanja karte :)
Izvini ali ukoliko nam ne okacis ovdje taj zvanican izvjestaj o njihovom neodrzavanju aviona, dolazis u situaciju da smatraju da LAZES ovdje...

Uz sav spisak stvari koje Ryanair jeste u svijetu avijacije, nesiguran nije...
Ryan Air ima i konstatno kupuju nove avione, tako da bas i nemaju sta odrzavati.

Kaze mi neki dan covjek iz Rolce Royse-a da I'm Croatia Airlines dobar kupac rezervnih dijelova i jod doda - old fleet, jaliti stari avioni.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3681 Re: Avionske nesrece

Post by uglavnomja »

triconja wrote:
uglavnomja wrote: leglo 50 milja tada :oops:
Jesil fiskalni racun izdavo? :lol:
nije ba tad bilo jos skroz pod kontrolom, kol'ko se sjecam
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3682 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

Edin H. wrote:
drndalo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
dragi Fudo, zar to nisi znao, oni su jedan od arilineas sa najgorim rekodkorm (ne)odrzavanaj avona i brojem incidenata, uvijek provjeri rekord kompanije prije kupovanja karte :)
Izvini ali ukoliko nam ne okacis ovdje taj zvanican izvjestaj o njihovom neodrzavanju aviona, dolazis u situaciju da smatraju da LAZES ovdje...

Uz sav spisak stvari koje Ryanair jeste u svijetu avijacije, nesiguran nije...
Ryan Air ima i konstatno kupuju nove avione, tako da bas i nemaju sta odrzavati.

Kaze mi neki dan covjek iz Rolce Royse-a da I'm Croatia Airlines dobar kupac rezervnih dijelova i jod doda - old fleet, jaliti stari avioni.
Edin H, nije problem starost aviona, vec odrzavanje aviona, a najvaznije je rad , protokol pilota i ostalih radnika :) Ryanair ima svoje hangare za odrzavanje na tri lokacije , a imati nove avione ne znaci nemati potrebu promjeniti gume i slicne detalje vezan za broj sat letenja. :)

drndalo , fazon je
Ryanair Safety: Fuel Loads
Ryanair has been accused of compromising safety by restricting pilots' right to carry emergency fuel.

Ryanair Safety: 'Exhausted' Pilots
Several times in recent years, most recently in the BBC documentary 'Why Hate Ryanair?', Ryanair has been accused of overworking its pilots. One pilot has claimed he was sacked for refusing to fly because he was too tired. ( OK< ovo je problm vecine avio kompanija!)

Ryanair Safety Record
By being registered in Ireland, Ryanair does not need to file certain reports, as their rival such as British Airways have to. A crash investigator on Flyertalk.com has revealed the following statistics:

Flights on which Mandatory Occurrence Reports would be filed in the event of Ryanair being a UK registered carrier: 60%
Flights on which minor deviations were noted: 13%
Flights on which no significant deviations were noted 27%
User avatar
drndalo
Posts: 22793
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3683 Re: Avionske nesrece

Post by drndalo »

Sve to sto si napisala nema zasad veze sa onim od prije...

Spominjala si RECORD neodrzavanja aviona Ryana, pa bi bilo fino da nam ga pokazes... Dakle ne rekla kazala, nego DOKUMENT sto RECORD u svim zemljama jeste!

Ili IATA i EASA lazu i petljaju, pustaju Irske kompanije da ne prijavljuju...? Zasto im ni jedna ozbiljna zemlja nije ukinula dozvolu za letenje? Ima kompanija kojima zbog sigurnosti jeste nedozvoljeno letenje u EU...!
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3684 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote:Sve to sto si napisala nema zasad veze sa onim od prije...

Spominjala si RECORD neodrzavanja aviona Ryana, pa bi bilo fino da nam ga pokazes... Dakle ne rekla kazala, nego DOKUMENT sto RECORD u svim zemljama jeste!

Ili IATA i EASA lazu i petljaju, pustaju Irske kompanije da ne prijavljuju...? Zasto im ni jedna ozbiljna zemlja nije ukinula dozvolu za letenje? Ima kompanija kojima zbog sigurnosti jeste nedozvoljeno letenje u EU...!
pisem safety culture" za odrzavanje aviona sa third party service :D drugo, mejrenje sigurnosti letenja avio kaompanije ukljucuje vise fakora

no problem je sa pilotima, jer oni moraju imati vise letova za prosjecan broj sati od pilota na internacionalnim linijama :)

IATA i EASA nemaju takvu ulogu, o cemu ti pricas :D :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22793
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3685 Re: Avionske nesrece

Post by drndalo »

Connaisseur Karlin wrote:
pisem safety culture"
Napisala si:
Connaisseur Karlin wrote:
Fudo387 wrote:
Upisano na listu, znaci, Ryanair zDddravo.
dragi Fudo, zar to nisi znao, oni su jedan od arilineas sa najgorim rekodkorm (ne)odrzavanaj avona i brojem incidenata, uvijek provjeri rekord kompanije prije kupovanja karte :)
Pa mi reci koja od ove 2 tvrdnje nije tacna?

EASA nema uloge u sigurnosti zrakoplovstva? Da im javis, pa da promijene malo ime? :run:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3686 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
pisem safety culture"
Napisala si:
Connaisseur Karlin wrote:
Fudo387 wrote:
Upisano na listu, znaci, Ryanair zDddravo.
dragi Fudo, zar to nisi znao, oni su jedan od arilineas sa najgorim rekodkorm (ne)odrzavanaj avona i brojem incidenata, uvijek provjeri rekord kompanije prije kupovanja karte :)
Pa mi reci koja od ove 2 tvrdnje nije tacna?

EASA nema uloge u sigurnosti zrakoplovstva? Da im javis, pa da promijene malo ime? :run:
napsiao si IATA i EASA , dvje razlicite organizacije,a drugo, EASA nema veze sa tvojom pricom , a koju si pokusao uvuci pricu o laganju petljanju :-)

Irska avijaija nadglda i vodi isnpekcije doticne kompanije, a rekord odrzavanja jeste kritican ako se ne vodi redovna evidencija , kao i evidnecija incidenata ( a koju sam ranije postavila) , za tebe je to boicno trolanje, za nekoga je alramantan podatak :)
User avatar
drndalo
Posts: 22793
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3687 Re: Avionske nesrece

Post by drndalo »

IATA i EASA nemaju veze sa sigurnoscu zracnog prometa? Sjedi - 1 zakljucno!

O cemu opet pricas? Lupis nesto i onda se vadis sedmicama...

Irska avijacija? Svaka zemlja ima svoju sigurnosnu agenciju, i svaka moze poslati svoju nenajavljenu kontrolu na svaki let i prizemljiti ih i masno kazniti ako ista mimo propisa pronadju... Kada ih je i ko kaznio? Prizemljio?

Kad su pali? Kad im je ko poginuo? Kad im je nadjen neispravan avion makar i odrzavan od strane vanjske firme?

Ko ne vodi redovnu evidenciju o njihovim servisima? Nadam se da imas dokaze o tome?! Ja redovno pratim Avherald i cesto se njihovi incidenti navode tamo zajedno sa ostalim kompanijama... Dakle nema nikakvog sakrivanja i neprijavljivanja...

Sve to ne znaci da ih volim, niti da pidrzavam njihov pristup zaposljavanju pilota kao privatnih firma-ljudi, niti nosenje min. propisanog goriva ( ali u granicama propisanog)... Neka dignu limite, morace ih postovati... Sa pilotima vec imaju probleme, dosla cica na kolica... Ali, NIKAD ih niko jos nije uhvatio s prstima u pekmezu... Oni znaju da bi ih rado naguzili da mogu, i na to paze jako...
Last edited by drndalo on 15/07/2018 21:12, edited 7 times in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3688 Re: Avionske nesrece

Post by Bobi »

Kako posluju nisko budžetne kompanije....kupuju(naručuju) nove avione istog tipa iz prostoga razloga, dobiju popust na količinu a nove avione treba manje servisirati plus ne troše resurse(obuka pilota i mehanicara) za druge tipove aviona.Ryanair prosjecna starost aviona 6,8 godina, a Lufthanse... :mrgreen: ?
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3689 Re: Avionske nesrece

Post by Edin H. »

Bobi wrote:Kako posluju nisko budžetne kompanije....kupuju(naručuju) nove avione istog tipa iz prostoga razloga, dobiju popust na količinu a nove avione treba manje servisirati plus ne troše resurse(obuka pilota i mehanicara) za druge tipove aviona.Ryanair prosjecna starost aviona 6,8 godina, a Lufthanse... :mrgreen: ?
Neka ti nije bilo mrsko da joj objasnis. :D

Premda sad ce se karlinka promijene guma uhvatiti. :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3690 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote:IATA i EASA nemaju veze sa sigurnoscu zracnog prometa? Sjedi - 1 zakljucno!

O cemu opet pricas? Lupis nesto i onda se vadis sedmicama...

Irska avijacija? Svaka zemlja ima svoju sigurnosnu agenciju, i svaka moze poslati svoju nenajavljenu kontrolu na svaki let i prizemljiti ih i masno kazniti ako ista mimo propisa pronadju... Kada ih je i ko kaznio? Prizemljio?

Kad su pali? Kad im je ko poginuo? Kad im je nadjen neispravan avion makar i odrzavan od strane vanjske firme?

Ko ne vodi redovnu evidenciju o njihovim servisima? Nadam se da imas dokaze o tome?! Ja redovno pratim Avherald i cesto se njihovi incidenti navode tamo zajedno sa ostalim kompanijama... Dakle nema nikakvog sakrivanja i neprijavljivanja...
gdje sam napisala da EASA i IATA nemau veze sa sigurnosti prometa, a znamo da avijacija doslovno ovisi od sigurnosti prometa , a ja sma nesto drugo napsiala :D

a ti tvrdis da ce AVHerlad postaviti svaki interni problem kompanije na sovju stranicu :D

pisala sam o nereodvonoj eidenciji incidenata, a ne nesreca :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3691 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

Edin H. wrote:
Bobi wrote:Kako posluju nisko budžetne kompanije....kupuju(naručuju) nove avione istog tipa iz prostoga razloga, dobiju popust na količinu a nove avione treba manje servisirati plus ne troše resurse(obuka pilota i mehanicara) za druge tipove aviona.Ryanair prosjecna starost aviona 6,8 godina, a Lufthanse... :mrgreen: ?
Neka ti nije bilo mrsko da joj objasnis. :D

Premda sad ce se karlinka promijene guma uhvatiti. :D
pa promjena guma je jako frekventnan i vazna :)

prestanite porediti odrzavanje novog aviona sa novim automobilom :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3692 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote:
Sve to ne znaci da ih volim, niti da pidrzavam njihov pristup zaposljavanju pilota kao privatnih firma-ljudi, niti nosenje min. propisanog goriva ( ali u granicama propisanog)... Neka dignu limite, morace ih postovati... Sa pilotima vec imaju probleme, dosla cica na kolica... Ali, NIKAD ih niko jos nije uhvatio s prstima u pekmezu... Oni znaju da bi ih rado naguzili da mogu, i na to paze jako...
eh oo je vec hot topic :thumbup:
User avatar
drndalo
Posts: 22793
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3693 Re: Avionske nesrece

Post by drndalo »

Connaisseur Karlin wrote:
drndalo wrote:IATA i EASA nemaju veze sa sigurnoscu zracnog prometa? Sjedi - 1 zakljucno!

O cemu opet pricas? Lupis nesto i onda se vadis sedmicama...

Irska avijacija? Svaka zemlja ima svoju sigurnosnu agenciju, i svaka moze poslati svoju nenajavljenu kontrolu na svaki let i prizemljiti ih i masno kazniti ako ista mimo propisa pronadju... Kada ih je i ko kaznio? Prizemljio?

Kad su pali? Kad im je ko poginuo? Kad im je nadjen neispravan avion makar i odrzavan od strane vanjske firme?

Ko ne vodi redovnu evidenciju o njihovim servisima? Nadam se da imas dokaze o tome?! Ja redovno pratim Avherald i cesto se njihovi incidenti navode tamo zajedno sa ostalim kompanijama... Dakle nema nikakvog sakrivanja i neprijavljivanja...
gdje sam napisala da EASA i IATA nemau veze sa sigurnosti prometa, a znamo da avijacija doslovno ovisi od sigurnosti prometa , a ja sma nesto drugo napsiala :D

a ti tvrdis da ce AVHerlad postaviti svaki interni problem kompanije na sovju stranicu :D

pisala sam o nereodvonoj eidenciji incidenata, a ne nesreca :D
Pa upravo o tome i pricamo, mijesas babe i zabe. Avherald prati sve sto moze, i najcesce su to incidenti koji MORAJU biti prijavljeni po zakonima i propisima... Postoje i neke stroze kompanijske/drzavne procedure koje NISU obavezne... Lijepo je kada je neko strozi od opstih propisa, ali to nije OBAVEZNO!

Postoji propisani minimum i ko ga se ne pridrzava u problemu je, jer se samo propisani minimumi moraju ispostovati.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3694 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
gdje sam napisala da EASA i IATA nemau veze sa sigurnosti prometa, a znamo da avijacija doslovno ovisi od sigurnosti prometa , a ja sma nesto drugo napsiala :D

a ti tvrdis da ce AVHerlad postaviti svaki interni problem kompanije na sovju stranicu :D

pisala sam o nereodvonoj eidenciji incidenata, a ne nesreca :D
Pa upravo o tome i pricamo, mijesas babe i zabe. Avherald prati sve sto moze, i najcesce su to incidenti koji MORAJU biti prijavljeni po zakonima i propisima... Postoje i neke stroze kompanijske/drzavne procedure koje NISU obavezne... Lijepo je kada je neko strozi od opstih propisa, ali to nije OBAVEZNO!
AV Herlad radionoliko koliko smije, a ne radi sve sto moze :D

ouch, da radis sa mnom , upitalal bih se sto konketno podrazumijevas da je nesto neophodno ,a sto nije neophodno , tu sam jako nezgodna :-D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3695 Re: Avionske nesrece

Post by Bobi »

Ma novo je novo :mrgreen: , avion,auto ili cnc mašina. Puna Bosna preprodavača polovnih cnc mašina 5 godina starih...a nama ko nove ali zato kad se pocnu kvariti kuku lele...ja malo off :P .
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3696 Re: Avionske nesrece

Post by Edin H. »

Imaj na umu gumu :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3697 Re: Avionske nesrece

Post by Bobi »

A jesi ti s tom gumom :D, jel ono pretpostavljaju da je neka britva na vratima popustila,kakve to ima veze s gumom :D ?
User avatar
drndalo
Posts: 22793
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3698 Re: Avionske nesrece

Post by drndalo »

Connaisseur Karlin wrote:
drndalo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
gdje sam napisala da EASA i IATA nemau veze sa sigurnosti prometa, a znamo da avijacija doslovno ovisi od sigurnosti prometa , a ja sma nesto drugo napsiala :D

a ti tvrdis da ce AVHerlad postaviti svaki interni problem kompanije na sovju stranicu :D

pisala sam o nereodvonoj eidenciji incidenata, a ne nesreca :D
Pa upravo o tome i pricamo, mijesas babe i zabe. Avherald prati sve sto moze, i najcesce su to incidenti koji MORAJU biti prijavljeni po zakonima i propisima... Postoje i neke stroze kompanijske/drzavne procedure koje NISU obavezne... Lijepo je kada je neko strozi od opstih propisa, ali to nije OBAVEZNO!
AV Herlad radionoliko koliko smije, a ne radi sve sto moze :D

ouch, da radis sa mnom , upitalal bih se sto konketno podrazumijevas da je nesto neophodno ,a sto nije neophodno , tu sam jako nezgodna :-D
Da radim s tobom ili bismo se potukli drugi dan ili bi te natjerao da se najzad izrazis kako treba. Trcis pred rudu, napises nesto sto ni sama nisi mislila, ali onda to branis i kad znas da si lupila, dal brzinom, dal problemima sa izrazavanjem na nasem jeziku...

Zna se u avijaciji sta je Mandatory reportable... Voluntarely reportable occurences su dobro dosla poboljsanja. Ali ona nisu zakonski Mandator-na tj. obavezna...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3699 Re: Avionske nesrece

Post by Bobi »

Edin H. wrote:Imaj na umu gumu :lol:
Edine, mi ovdje samo smetamo, ovo dvoje se puca nekim terminima stručnim, pssss, možda naučimo nešto :D .
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3700 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

Bobi wrote:
Edin H. wrote:Imaj na umu gumu :lol:
Edine, mi ovdje samo smetamo, ovo dvoje se puca nekim terminima stručnim, pssss, možda naučimo nešto :D .
ja vas obojicu volim :kiss: :kiss:
Post Reply