Avionske nesrece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#3601 Re: Avionske nesrece

Post by archi_a »

Dakle, ispostavilo se da je zbog ugasenih senzora za brzinu, dolazilo do promjene snage potiska u motorima, na sto piloti nisu mogli vise uticati.
Pretpostavljam da je to ustvari ono sto je zabiljezeno i na dijagramu FR-a.
Jednostavno, usljed ucestale promjene potiska u motorima, promjene brzine, avion se nije vise mogao kontrolisati, izgubio je pravac kretanja i po inerciji poceo ponirati do konacnog udara na zemlju.


.....uređaj s tehničkim podatcima o letu pokazuje "netočne podatke o brzini leta (...) koji su očito povezani sa zamrzavanjem Pitot-cijevi čiji je sustav grijanja bio ugašen", piše u priopćenju MAK-a.

Te sonde omogućuju pilotima da prate brzinu letjelice, što je presudno za njezinu ravnotežu u letu.

Ako su te sonde prekrivene ledom ili prljavštinom, pilot može dobiti netočne podatke o brzini, što može prouzročiti pad zrakoplova ako leti presporo, ili pak njegovu deformaciju ako leti prebrzo.

Te su se sonde spominjale kao uzrok pada Airbusa A330 kompanije Air Francea na letu Pariz-Rio koji je 1. lipnja 2009. pao u Atlantski ocean s 228 putnika i članova posade.

U slučaju An-148 Saratov Airlinesa, snimač leta pokazuje sve veće razlike u brzini koju su mjerili različiti senzori u nekoliko minuta leta.

Te su proturječne informacije navele pilote da isključe automatsku navigaciju i prebace se na ručni način rada, na visini oko 2.000 metara. No 34 sekunde poslije, jedna je sonda pokazivala brzinu od 0 km/h, a druga više od 540 km/h. Letjelica je tada počela padati.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3602 Re: Avionske nesrece

Post by Connaisseur Karlin »

da, sad, sam procitala , PITOSTATIKA , zato nisu odmah skuzili sto se desava sa avionom :sad:

malo vis generelano o sigusrnosti pitostatike :

Pitot-Static System Failures
Understanding them is easier if you remember the airspeed indicator works by comparing static pressure with air entering the pitot tube, and that air is thinner at altitude.

http://www.aviationsafetymagazine.com/i ... 274-1.html

Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#3603 Re: Avionske nesrece

Post by Bobi »

Image
Image
Image
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20569
Joined: 12/08/2013 12:51

#3604 Re: Avionske nesrece

Post by insaneinthebrain »

prosle godine ni jedna nesreca sa komercijalnim avionima. ove za 20 dana vec dva :-? :(
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3605 Re: Avionske nesrece

Post by drndalo »

insaneinthebrain wrote:prosle godine ni jedna nesreca sa komercijalnim avionima. ove za 20 dana vec dva :-? :(
Mala korekcija, 2017 nije bilo fatalnih nesreca putnickih MLAZNJAKA... Prop-ova je bilo, i bilo je mlaznjaka ali cargo...

Sve u svemu po broju poginulih najbolja ikad...
User avatar
karanana
Posts: 47261
Joined: 26/02/2004 00:00

#3606 Re: Avionske nesrece

Post by karanana »

e jeste li poletili da vidite sta je bilo i ko se srusio?

nista novo, nego sam htio jos jednom da pitam za ovaj malezijiski koji je nestao: da li se ikad ista naslo? bilo je nekih komada, cak i vecih, mislim da je u pitanju bio dio repa ili krila, koji su isplovili negdje u africi ja mislim ili na nekom osturvu istocno od africkog kontinenta. da li je ikad potvrdjeno da je to dio ovog MH?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#3607 Re: Avionske nesrece

Post by General War »

karanana wrote:e jeste li poletili da vidite sta je bilo i ko se srusio?

nista novo, nego sam htio jos jednom da pitam za ovaj malezijiski koji je nestao: da li se ikad ista naslo? bilo je nekih komada, cak i vecih, mislim da je u pitanju bio dio repa ili krila, koji su isplovili negdje u africi ja mislim ili na nekom osturvu istocno od africkog kontinenta. da li je ikad potvrdjeno da je to dio ovog MH?
ponovo je pokrenuta potraga za olupinom nakon godinu dana posto su porodice nastradalih vrsili stalan pritisak na malezijsku vladu.

da, oni djelovi sto su nadjeni na ostrvu pripadaju tom avionu.
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3608 Re: Avionske nesrece

Post by radostan dan »

Ja mislim da je to opovrgnuto...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3609 Re: Avionske nesrece

Post by _BataZiv_0809 »

karanana wrote:e jeste li poletili da vidite sta je bilo i ko se srusio?

nista novo, nego sam htio jos jednom da pitam za ovaj malezijiski koji je nestao: da li se ikad ista naslo? bilo je nekih komada, cak i vecih, mislim da je u pitanju bio dio repa ili krila, koji su isplovili negdje u africi ja mislim ili na nekom osturvu istocno od africkog kontinenta. da li je ikad potvrdjeno da je to dio ovog MH?
Jesi li vidio one orgije korejskih stjuardesa u Madridu?
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#3610 Re: Avionske nesrece

Post by akaunt »

karanana wrote:e jeste li poletili da vidite sta je bilo i ko se srusio?

nista novo, nego sam htio jos jednom da pitam za ovaj malezijiski koji je nestao: da li se ikad ista naslo? bilo je nekih komada, cak i vecih, mislim da je u pitanju bio dio repa ili krila, koji su isplovili negdje u africi ja mislim ili na nekom osturvu istocno od africkog kontinenta. da li je ikad potvrdjeno da je to dio ovog MH?
Jes to gledo na nešnelu danas gledo emisiju :lol: , i ja sam! Ništa ba, ko da je u Laktaše sletio. Ni traga ni glasa!
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#3611 Re: Avionske nesrece

Post by General War »

radostan dan wrote:Ja mislim da je to opovrgnuto...
Koliko znam nije, malezijska vlada platila privatnoj americkoj kompaniji da trazi avion, razlika je da ce koristiti vise podvodne dronove koliko se sjecam da procitah.
User avatar
karanana
Posts: 47261
Joined: 26/02/2004 00:00

#3612 Re: Avionske nesrece

Post by karanana »

akaunt wrote:
karanana wrote:e jeste li poletili da vidite sta je bilo i ko se srusio?

nista novo, nego sam htio jos jednom da pitam za ovaj malezijiski koji je nestao: da li se ikad ista naslo? bilo je nekih komada, cak i vecih, mislim da je u pitanju bio dio repa ili krila, koji su isplovili negdje u africi ja mislim ili na nekom osturvu istocno od africkog kontinenta. da li je ikad potvrdjeno da je to dio ovog MH?
Jes to gledo na nešnelu danas gledo emisiju :lol: , i ja sam! Ništa ba, ko da je u Laktaše sletio. Ni traga ni glasa!
nije nego maloprije citam da je neki frajer nasao kao olupinu na google earthu ali da je opovrgnuto jer je slika koja lici na avion uzeta iz google eartha iz 2009.
User avatar
karanana
Posts: 47261
Joined: 26/02/2004 00:00

#3613 Re: Avionske nesrece

Post by karanana »

_BataZiv_0809 wrote:
karanana wrote:e jeste li poletili da vidite sta je bilo i ko se srusio?

nista novo, nego sam htio jos jednom da pitam za ovaj malezijiski koji je nestao: da li se ikad ista naslo? bilo je nekih komada, cak i vecih, mislim da je u pitanju bio dio repa ili krila, koji su isplovili negdje u africi ja mislim ili na nekom osturvu istocno od africkog kontinenta. da li je ikad potvrdjeno da je to dio ovog MH?
Jesi li vidio one orgije korejskih stjuardesa u Madridu?
e procito sam naslov i vidio neke screenshotove na indexu. imas link?
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3614 Re: Avionske nesrece

Post by radostan dan »

Plus jedan...trazim za druga.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#3616 Re: Avionske nesrece

Post by General War »

radostan dan wrote:Plus jedan...trazim za druga.
:lol:
Ni mene ne interesuje, ali da proslijedim raji :zoka:
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#3617 Re: Avionske nesrece

Post by akaunt »

General War wrote:
radostan dan wrote:Plus jedan...trazim za druga.
:lol:
Ni mene ne interesuje, ali da proslijedim raji :zoka:
Mene je nagovorio prijatelj da se prijavim, moj hobi je citanje knjiga a najveca zelja je mir u svijetu!
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3618 Re: Avionske nesrece

Post by radostan dan »

akaunt...koji je sir najbolji na svijetu?
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#3619 Re: Avionske nesrece

Post by akaunt »

radostan dan wrote:akaunt...koji je sir najbolji na svijetu?
Vazduh trepti kao da nebo gori....
Čuj koji ? Pa torotan majku mu !
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3620 Re: Avionske nesrece

Post by radostan dan »

akaunt wrote:
radostan dan wrote:akaunt...koji je sir najbolji na svijetu?
Vazduh trepti kao da nebo gori....
Čuj koji ? Pa torotan majku mu !
:mrgreen: :thumbup: velkome, velkome...
cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#3621 Re: Avionske nesrece

Post by cosko »

Avioni jos uvjek nisu sigurni kao prevozno srestvo,razlog zasto su tako jeftini,mozda bi mogli napraviti avion koji bi u slucaju glupog kvara mogao sacuvati putnike u posebnim kabinama koje se odvoje od aviona kao od svemirskog broda ili prcali su da ce napravit avion koji ce se samo rastavit pri udaru u zemlju na manje cjeline a da putnicima nista nebude,21 vijek a avion je osto isti,silna elektronika je nepouzdana na niskim temperaturama.Ti ljudi sto padnu sa tolike visine cesto nema sta ni sahranit.Mislim takodje kad su upitanju letovi prekookenski koji traju po 16 sati,da je cudo ako im ne nestane zraka tako visoko,nije ni cudo sto ti je muka u avionu,kad je zrak rjedji,jos jednom pilotu pozlije zbog toga i eto ti belaja.
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3622 Re: Avionske nesrece

Post by radostan dan »

ohrabrujuć post, nema zbora...

Image
User avatar
Edin H.
Posts: 47032
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3623 Re: Avionske nesrece

Post by Edin H. »

radostan dan wrote:ohrabrujuć post, nema zbora...

Image
Image
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#3624 Re: Avionske nesrece

Post by Fudo387 »

Nestane zraka... :lol:
cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#3625 Re: Avionske nesrece

Post by cosko »

Znam nazalost,neznam kako rjesavaju problem sa zrakom ako leti na visini gdje nema kisika,valjda se spusta povremeno na razinu gdje moze upumpat normalan zrak :idea: .
Post Reply