Autoskola prebacivanje ?!

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
xPaco1337
Posts: 1067
Joined: 30/09/2020 14:34

#1 Autoskola prebacivanje ?!

Post by xPaco1337 »

Nema mozda veze sa motorima,ali eto ima sa motornim vozilima :lol:

Uglavnom polazem za vozacku i imam problema sa instruktorom(com) koja mi vadi zivce tijekom voznje uz deranje i stvaranje pritiska i sl.Vec sam jednom pao ispit i sad mi se blizi drugi i razmisljam da mjenjam auto skolu.Tako da moje pitanje je da li se moze autoskola promijeniti ? Tacnije pitam za ZE-DO kanton,ali vjrv je svugdje isto sto se tice zakona,slicno mi je majka radila ali to je bilo prije nekih 15god i tad se moglo prebacivati iz jedne u drugu,a sad ne znam.Hvala
User avatar
video
Posts: 6808
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#2 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by video »

Pa ti ako si vec izlazio na ispit(pod ovim mislim na voznju) onda si svakako zavrsio sa tom auto skolom. Obuka i traje do voznje a poslije su samo dodatni casovi koje mozes uzimati i u drugoj auto skoli
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#3 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by selma 83 »

video wrote: 15/12/2021 15:42 Pa ti ako si vec izlazio na ispit(pod ovim mislim na voznju) onda si svakako zavrsio sa tom auto skolom. Obuka i traje do voznje a poslije su samo dodatni casovi koje mozes uzimati i u drugoj auto skoli
tačno, samo traži ljekarsko uvjerenje(original), poželjno ako ima kopiju potvrde Prve pom i kopiju potvrde testova, ali ako nema nije to bitno da pređeš. Originali se daju(osim ljekarskog) u ministarstvo, kad instruktor predaje. Ovo može uzeti i tvoj novi instruktor, jer svi se međusono znaju. :thumbup:
Becky7
Posts: 852
Joined: 25/11/2017 16:31

#4 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by Becky7 »

Da li neko ima iskustva sa prebacivanje u drugu autoskolu? Polozila sam prvu pomoc, testove i krenula sa voznjom dva puta samo u 10 dana, ovo mi ne odgovara i nikako nema vikendom vremena. Da li neko ima iskustva sa prebacivanjem i kako to ide sa novcem uplatila sam pola u ovu autoskolu.
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#5 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by selma 83 »

Becky7 wrote: 05/10/2022 15:08 Da li neko ima iskustva sa prebacivanje u drugu autoskolu? Polozila sam prvu pomoc, testove i krenula sa voznjom dva puta samo u 10 dana, ovo mi ne odgovara i nikako nema vikendom vremena. Da li neko ima iskustva sa prebacivanjem i kako to ide sa novcem uplatila sam pola u ovu autoskolu.
teško to ide.može te neko uzeti da ti odbije to tamo što si platila. dobro je što si dala pola , pa je to tu negdje, to pokriva dosadašnje troškove(treba sjesti i izračunati). Možeš ga zamoliti da vozi subotom (nedjelja ne rade mnogi) i da voziš od 5naveče(zbog gužvi). Ako neće e onda reci: ja odoh kod nekog drugog. I bolje da mu kaže neko stariji. A ovo kolko si tamo dala para i šta to pokriva, to se izračuna. On ti treba reći po kojoj cijeni časa te upisao, pa tako izračunaš, plus nastava, testovi, ljekarsko,prva pomoć...P.S.to je bila neka ukupna cijena gdje mnogi neće reći pojedinačne usluge. :) . Možeš izaći,ali što se kaže morat ćete sve poravnati, čak može biti da ti njemu dođeš nešto ili ništa. Neće ti dati papire ako si mu šta dužna...pozz :thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#6 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by vjeshalica »

Becky7 wrote: 05/10/2022 15:08 Da li neko ima iskustva sa prebacivanje u drugu autoskolu? Polozila sam prvu pomoc, testove i krenula sa voznjom dva puta samo u 10 dana, ovo mi ne odgovara i nikako nema vikendom vremena. Da li neko ima iskustva sa prebacivanjem i kako to ide sa novcem uplatila sam pola u ovu autoskolu.
mozes bez problema se prebaciti negdje drugo
imas ugovor neka ti sravne stanje sa dosadasnjim troskom ako imas sta viska od toga da si platila neka ti vrate i sa dokumentima otidji u drugu autoskolu i objasni razloge zasto si se prebacila
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#7 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by vjeshalica »

selma 83 wrote: 08/10/2022 23:59 P.S.to je bila neka ukupna cijena gdje mnogi neće reći pojedinačne usluge. :) .
kad vec ovo pominjes, cudim se da i u nedavnim inspekcijskim kontrolama nisu neki dovoljno i adekvatno kaznjeni,mnogi nemaju ni ugovore sa kandidatima, a i koji imaju ne preciziraju cijenu obuke, pocev od cijene pojedinacnog casa,prve pomoci,testova,prijava jedna za polaganje,ljekarsko,uglavnom prava i obaveze izmedju AŠ i kandidata,a o evidenciji casova da ne govorim,dakle nemaju svi isto,sve dvostruki arsini i gluposti koje na koncu stete nekome ko je dosao da polaze vozacki
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#8 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by selma 83 »

vjeshalica wrote: 31/10/2022 11:18
selma 83 wrote: 08/10/2022 23:59 P.S.to je bila neka ukupna cijena gdje mnogi neće reći pojedinačne usluge. :) .
kad vec ovo pominjes, cudim se da i u nedavnim inspekcijskim kontrolama nisu neki dovoljno i adekvatno kaznjeni,mnogi nemaju ni ugovore sa kandidatima, a i koji imaju ne preciziraju cijenu obuke, pocev od cijene pojedinacnog casa,prve pomoci,testova,prijava jedna za polaganje,ljekarsko,uglavnom prava i obaveze izmedju AŠ i kandidata,a o evidenciji casova da ne govorim,dakle nemaju svi isto,sve dvostruki arsini i gluposti koje na koncu stete nekome ko je dosao da polaze vozacki
vidim da imaš pristup nekim stvarima, a te nenavođene stvari štete više ostalim instruktorima ;-) , mene je to lično i prije 7-8 godina pogađalo.(daješ pravu cijenu, a tamo on paušalno ruši). Ja sad taj posao i ne radim iz nekih razloga ali mogu ovako reći da su mnogi izgubili kandidata i kandidata, jer "onaj tamo" tako paušalno je davao cijenu, koja ide podosta niže. A šta je? Nemaju svi instruktori svoju a.školu, rade kod drugih pa imaju neku naknadu da uplate šefu po kand.. A ovi su libero. Plus, pitaj Boga kako se ta obuka radila...pa se i padne.Ok pada i onaj dobro obučen, zbog nekog straha, dovoljno što sjedne nepoznat čova pozadi. P.S. ne možeš sve stavke ni objasniti...jer ti za svoj trud ako sve nosiš i prijavljuješ, po bankama, u ministarstvo...probaš to reći kandidatu, neće prihvatiti. Neki nešto pretjeruju u tim uslugama,pa ako se sazna gube broj kand. (Ne idu svi baš sa niskim cijenama jer imaju renome, pa im se može). Teško je tu vidjeti ko je TAJ pravi i vrijedni instruktor, plus što neki rade od rata ,evo 25godina... :razz:
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#9 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by selma 83 »

vjeshalica wrote: 31/10/2022 11:18
selma 83 wrote: 08/10/2022 23:59 P.S.to je bila neka ukupna cijena gdje mnogi neće reći pojedinačne usluge. :) .
kad vec ovo pominjes, cudim se da i u nedavnim inspekcijskim kontrolama nisu neki dovoljno i adekvatno kaznjeni,mnogi nemaju ni ugovore sa kandidatima, a i koji imaju ne preciziraju cijenu obuke, pocev od cijene pojedinacnog casa,prve pomoci,testova,prijava jedna za polaganje,ljekarsko,uglavnom prava i obaveze izmedju AŠ i kandidata,a o evidenciji casova da ne govorim,dakle nemaju svi isto,sve dvostruki arsini i gluposti koje na koncu stete nekome ko je dosao da polaze vozacki
pa , cijena časa je u kancelariji A.Š. na cjenovniku, kao i obuka(stim što je slobodno tržište, što je glupo iz nekih razloga, pa svi mogu staviti kako misle cijenu SAMo obuke). Ugovor ako nemaš inspekcija zapisuje, znači treba biti. Prva pomoć i testovi se odvojeno plaćaju i instruktori nose na obuci potvrde i ljekarsko. A u ugovoru stoji i cijena za 35 časova. A ukupna cijena varira. E to je dogovor stranke i instruktora. Pa neki voze 30 časova ali se vodi 35 :lol: Ma haj...najvažnije je doći do mušterije...ALI ne treba biti pakostan...ima ljudi rade sve što kandidat treba znati i objasne mu to.(sve cake, i svih 10.ruta). Samo jedino što neki stvarno neće nizbrdo da odvedu polaznika. To im ja lično zamjeram .Ima to samo na ruti 9.pored S.OS. sela. P.S.stvarno dosta-dosta danas ide to bez štele, koji procent ne mogu reći,ali znam po onom što se čuje.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#10 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by vjeshalica »

selma 83 wrote: 05/11/2022 02:21
vjeshalica wrote: 31/10/2022 11:18

kad vec ovo pominjes, cudim se da i u nedavnim inspekcijskim kontrolama nisu neki dovoljno i adekvatno kaznjeni,mnogi nemaju ni ugovore sa kandidatima, a i koji imaju ne preciziraju cijenu obuke, pocev od cijene pojedinacnog casa,prve pomoci,testova,prijava jedna za polaganje,ljekarsko,uglavnom prava i obaveze izmedju AŠ i kandidata,a o evidenciji casova da ne govorim,dakle nemaju svi isto,sve dvostruki arsini i gluposti koje na koncu stete nekome ko je dosao da polaze vozacki
vidim da imaš pristup nekim stvarima, a te nenavođene stvari štete više ostalim instruktorima ;-) , mene je to lično i prije 7-8 godina pogađalo.(daješ pravu cijenu, a tamo on paušalno ruši). Ja sad taj posao i ne radim iz nekih razloga ali mogu ovako reći da su mnogi izgubili kandidata i kandidata, jer "onaj tamo" tako paušalno je davao cijenu, koja ide podosta niže. A šta je? Nemaju svi instruktori svoju a.školu, rade kod drugih pa imaju neku naknadu da uplate šefu po kand.. A ovi su libero. Plus, pitaj Boga kako se ta obuka radila...pa se i padne.Ok pada i onaj dobro obučen, zbog nekog straha, dovoljno što sjedne nepoznat čova pozadi. P.S. ne možeš sve stavke ni objasniti...jer ti za svoj trud ako sve nosiš i prijavljuješ, po bankama, u ministarstvo...probaš to reći kandidatu, neće prihvatiti. Neki nešto pretjeruju u tim uslugama,pa ako se sazna gube broj kand. (Ne idu svi baš sa niskim cijenama jer imaju renome, pa im se može). Teško je tu vidjeti ko je TAJ pravi i vrijedni instruktor, plus što neki rade od rata ,evo 25godina... :razz:
Znam da je formirana cijena po casu ispod koje se ne ide za sve kategorije. Ima negdje cjenovnik i ona tabela ali da sad ne trazim. Cijena se uglavnom svede na isto.

Mislim po onome sta sam vidjela da je dosta neuredjeno to oko polaganja i autoskola i trebalo bi se mijenjati. Doduse bila sam samo posmatrac na jednoj obuci nedavno. Tako ozbiljna stvar a fula na sve strane za ne povjerovati.
selma 83
Posts: 621
Joined: 10/12/2010 18:45

#11 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by selma 83 »

[/quote]

Znam da je formirana cijena po casu ispod koje se ne ide za sve kategorije. Ima negdje cjenovnik i ona tabela ali da sad ne trazim. Cijena se uglavnom svede na isto.

Mislim po onome sta sam vidjela da je dosta neuredjeno to oko polaganja i autoskola i trebalo bi se mijenjati. Doduse bila sam samo posmatrac na jednoj obuci nedavno. Tako ozbiljna stvar a fula na sve strane za ne povjerovati.
[/quote] ima tačno šema šta se vozi...rute se uglavnom voze, ima ih 10, neke se u većini ponavljaju u nekom dijelu. Ja bih samo pokušao da nekako svi polažu pred istim kritwerijima, jer ima tu još uvijek nekih nevidljivih dogovora, (ko zna ko je s kim jaran) i treba jednu rutu osmisliti koja recimo uđe u Novo Sarajevo pa se vrati preko Paromlinske ili Drinske. Jer sad sve je do Švrakina, Neđarića i Fisa i nazad na Dobrinju. Ok, ima i tu nekih teških stvari za početnika ali... ;-) .
zdruzdjo
Posts: 5205
Joined: 16/08/2009 00:27

#12 Re: Autoskola prebacivanje ?!

Post by zdruzdjo »

Obazrijeti cu se malo na cijenu.
Svjeze polozio za A kategoriju. Cijelo ljeto se kanio.
Uglavnom odlucim se. Kolega na poslu mi preporuci skolu u kojoj je on nekada davno radio. Nazovem, obajsni mi lik sve. Cijena 450 + ljekarski. Hmmmm???? Znam da je je cijelo ljeto bilo izmedju 330-360. Skonta lik da sutim. Kaze bilo je svo ljeto kod mene 350 medjutim poskupili smo svi pa i ja, a sve su prilike da cemo jos.
Hajd kontam da nazovem jos koju skolu. Telefon u ruke i krenem. 460, 480, 510, 550. tu se zaustavim reko budem li se puno razmisljao, opet ce poskupiti pa onda necu nikad. Uglavnom sve se svodi na predefinisane rute kojima se vozi. Motori kod vecine su varijacije "keeway" modela. Obzirom da sam motor vozao pravo aktivno(bez A vozacke), mogu reci da su to uzasni motori za pocetnike. Totalno neprirodan polozaj tjela pri voznji u odnosu na mjenjac i noznu kocinicu. Jednocilindrasi su kod vecine (150ccm) a takvi motori su nezgodni za ljude koji nisu nesto aktivnije vozili motor.
uglavnom pokrije se bas osnovno i ako naucis rute, sansa da padnes je gotovo minimalna.
E sad vozeci se na ovom motoru na casovima, ja zamisljam scenu u kojoj neko sa 20-ak godina polozi na ovakvom motoru, a onda sjedne na kakvu bijesnu "zujalicu" od 600 i vise kubika, i zavrti se po gradu. :shock: :shock: :shock: :shock:
Post Reply