Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#19401 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Tema nije da li nam trebaju autoputevi, da li ce ih ko korisiti niti ista slicno. Konkretno pitanje o kom smo evo pisali zadnjih par postova je:

Da li je ruta Tuzla - Zepce - Zenica - Sarajevo, u formi autoputa, alternativa direktnoj magistralnoj ruti Tuzla - Sarajevo.

Neki od nas smo iznijeli razloge zasto mislimo da nije, drugi zasto misle da jeste. Mene ti drugi nisu uvjerili, jer i dalje smatram da najveci broj ljudi koji ide trenutnom rutom Tuzla - Sarajevo ne bi isao ovom drugom rutom, ni da je sve autoput, jer bi potrosili vise goriva, platili bi poprilicnu sumu za putarinu, a dosli bi manje-vise za slicno vrijeme.

Kako sam ranije rekao, Tuzlu je jeftinije, i logicnije, nakaciti na AP kod Doboja, a do tamo srediti cestu da ide u profilu 2+2 i da se malo odvoji od kuca i dvorista koja su se nakacila na nju. Daleko jeftinije od AP-a kroz brda, a tamo svakako prolazi AP koji je primarni projekat kada su AP u pitanju.

Lijepo je sanjati autoputeve na sve strane, ali cinjenica je da se jedva gradi i ovaj jedan, besmisleno je zamisljati jos nekakvih ruta, pogotovo kroz brda ako se mogu malo srediti magistrale i napraviti da je to daleko bolja i sigurnija cesta nego danas.
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#19402 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hame_ »

costacurta wrote: 05/10/2020 14:49 Kakva luka, neće to profercerat sve dok je ove kamionske mafije.
Pa kamioni bi imali najviše koristi od prevoza iz Luke Brčko.

Ima tu oko Luke još nešto, ali nisam dalje istraživo.

Ima posla i bez Luke :evil:
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#19403 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Laertes »

Dope_Man wrote: 06/10/2020 16:08 Tema nije da li nam trebaju autoputevi, da li ce ih ko korisiti niti ista slicno. Konkretno pitanje o kom smo evo pisali zadnjih par postova je:

Da li je ruta Tuzla - Zepce - Zenica - Sarajevo, u formi autoputa, alternativa direktnoj magistralnoj ruti Tuzla - Sarajevo.

Neki od nas smo iznijeli razloge zasto mislimo da nije, drugi zasto misle da jeste. Mene ti drugi nisu uvjerili, jer i dalje smatram da najveci broj ljudi koji ide trenutnom rutom Tuzla - Sarajevo ne bi isao ovom drugom rutom, ni da je sve autoput, jer bi potrosili vise goriva, platili bi poprilicnu sumu za putarinu, a dosli bi manje-vise za slicno vrijeme.

Kako sam ranije rekao, Tuzlu je jeftinije, i logicnije, nakaciti na AP kod Doboja, a do tamo srediti cestu da ide u profilu 2+2 i da se malo odvoji od kuca i dvorista koja su se nakacila na nju. Daleko jeftinije od AP-a kroz brda, a tamo svakako prolazi AP koji je primarni projekat kada su AP u pitanju.

Lijepo je sanjati autoputeve na sve strane, ali cinjenica je da se jedva gradi i ovaj jedan, besmisleno je zamisljati jos nekakvih ruta, pogotovo kroz brda ako se mogu malo srediti magistrale i napraviti da je to daleko bolja i sigurnija cesta nego danas.
Svakako, u potpunosti se slažem. Ali gdje misliš da bi se provukla ta cesta? Na Tz i Lukavac području bi kao i moglo, ali onda gdje počinje Gračanica i Doboj Istok, nema šanse.
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#19404 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studeni76 »

Neka je pomaknu malo prema Ozrenu, prema Spreci. Svakako su poplave zatrovale ta polja, nije se zdravo iz njih hraniti. Naprave novu trasu a postojeca neka u dijelu nakon Sizja ili Dobosnice ostane lokalna cesta
User avatar
Laertes
Posts: 4252
Joined: 08/01/2015 18:25

#19405 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Laertes »

studeni76 wrote: 06/10/2020 18:14 Neka je pomaknu malo prema Ozrenu, prema Spreci. Svakako su poplave zatrovale ta polja, nije se zdravo iz njih hraniti. Naprave novu trasu a postojeca neka u dijelu nakon Sizja ili Dobosnice ostane lokalna cesta
Nema gdje tamo, RS...
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#19406 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by tovarish »

Haris033 wrote: 15/09/2020 22:05 Pošto mi konstantno brišu komentare u kojima sam kritikovao sporost izgradnje koridora 5c u BiH na temi Autoputevi u BiH - Pregled izgradnje, i gdje mi je od strane administratora rečeno da otvorim posebnu temu za kritike, odlučio sam se da to uradim, pa da vidimo da li će i ovdje biti cenzure?
Krivi su politicari koji predstavljaju sve nase narode i narodnosti, a samim tim smo mi koji ih biramo najveci krivci.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#19407 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by Matzan »

1. SDA
2. HDZ
3. SDP
4. SBB
5. SzBiH
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#19408 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studeni76 »

Pa i govorimo o putu Tuzla-Doboj (RS)! Sastavni dio drzave,jbg. I da bi do Orasja dosao moras proci kroz RS
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#19409 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Pa nije vala teško napisati prioritete u izgradnji (auto)cesta u BiH. Sve ceste su dobrodošle i mislim da niko ne kaže da ne bi super bilo imati cestu Tuzla-Žepče, ali to nije prioritet nikako. Puno je važnije da Tuzla ima smislenu poveznicu sa Sarajevom i sa državnom granicom.

Ja bih te prioritete u segmentu autocesta i brzih cesta u FBiH poredao ovako:
1. Koridor VC svakako. To je kičma i tu ne bi trebalo biti razilaženja.
2. Veza Sarajevo-Tuzla koja prati postojeći pravac M18 i koja mora na sjeveru zaobići gusto naseljeno područje i na masu dijelova se proširiti i modernizovati.
3. Brza cesta dolinom Lašve, a onda spoj Travnik-Jajce.
4. Brza cesta ili makar magistralna bez milion priključaka Tuzla-Doboj, dolinom Spreče.
5. Brza cesta ili makar magistralna bez milion priključaka Tuzla-Srebrenik-Orašje.

U idealnim uslovima, ovim bi se riješila većina problema u ovom segmentu. Ovdje treba dodati eto Hranjen i put prema Goraždu koji se pravi, pa će biti gotovo makar za 10 godina, spoj Mostara sa zapadnom Hercegovinom kroz brzu cestu Mostar-Široki Brijeg, te spoj Neuma preko Stoca sa ostatkom države. Ostalo bi još možda nešto da se radi po Krajini, ali gore u biti samo treba modernizacija i eventualno krak prema Prijedoru, mada ja nisam siguran u isplativost istog.

U RS će očito raditi spajanje Banja Luke i Bijeljine, što je na bilo koji način sasvim ok. Generalno, mislim da je tamo to osovina svakako. Oni u najvećoj mjeri moraju modernizovati postojeće magistrale. Eh da, postoji tu i ta veza Sarajeva sa Beogradom i ja fakat ne vidim značajan problem da, ako ne može drugačije, to ide Pale-Goražde-Višegrad-Vardište. :)
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#19410 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

I da, diskutovali smo to negdje prije par sedmica - od Šićkog do Lukavca nema nikakvog problema da se pruži cesta 2x2, odnosno sve do ulaza u Puračić. Eh sad, možda ne poznajem dovoljno prilike tamo, vlasništva, teren i čuda, ali gledajući samo kartu, cesta bi mogla ići uz rijeku Spreču sve do Miričine. Zaobilazak tu zahtijeva vjerovatno neki specijalan poduhvat. Dio do Gračanice je opet ok uz postojeću magistralu, samo da se proširi, pa je i obilaznica Gračanice meščini već sada sasvim ok i ima prostora da se i tu uradi proširenje. Dalje bih cestu usmjerio tik uz entitetsku granicu, južnije od postojeće. Eh sad, kako uvezati do kraja, ne znam :D
User avatar
studeni76
Posts: 5419
Joined: 03/06/2009 14:12

#19411 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studeni76 »

Kao sto i kazes na dijelu petlja Sicki brod-ulaz u Puracic je teren manje vise cist. Ima par benzinskih pumpi al neka to rjesava onaj ko im je dozvolu izdao. Eh problem je Puracic i Devetak na podrucju opstine Lukavac, tu su vec kuce na putu. po meni bi najidealnije i najjeftinije rjjesenje bilo skrenut put desno kod BP Sile petrol i uci na obod rudnika Sikulje. Zemlja je drzavna i beskorisna, rudnik je tu zavrsio radove. Tim dijelom bi cesta mogla doci sve do pred ulaz u Dobosnicu gdje bi se mogla ukrstiti sa postojecom magistralom i onda potezom prema Krtovi nastaviti dalje za Gracanicu.
PS dalje od opstine Lukavac nema mjesta za prosirenje postojece ceste. Miricina, Orahovica, Pribava, Lohinja, sve je to naseljeno do asfalta, nema mjesta ni za posten trotoar. Samo se moze spustit u polje sa novim pravcem, nema druge.
Al sve je ovo mastanje
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#19412 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Pa vala bi Tuzlaci i uopšte ljudi od utjecaja iz tog kraja MORALI da pokrenu takve inicijative. Ne ovise ni o kome, a znači im mnogo, stvarno mnogo. Ja generalno nisam puno puta prolazio tom cestom, ali je to klasični haos sa bezbroj priključaka u naseljenim mjestima koliko se sjećam. Doduše, ako bi uradili kako Bog zapovijeda liniju jug-sjever, dakle ovo prema Srebreniku i dalje Orašju, shvatam i da ovo ostane kako jeste (Lukavac svakako treba spojiti brzom cestom).Realno, neće ta cesta onda biti opterećena nikakvim tranzitom. Ali, koliko bi samo cijeli taj kraj procvjetao uz bolju saobraćajnu infrastrukturu. :)
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19413 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

studeni76 wrote: 06/10/2020 22:49 Pa i govorimo o putu Tuzla-Doboj (RS)! Sastavni dio drzave,jbg. I da bi do Orasja dosao moras proci kroz RS
Ne mora se do Orašja kroz RS.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#19414 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by mayab »

Imate još sat vremena da izađete na glasanje i upišete se među ljude!
Ostanete li kući izdali ste svoju djecu!
nađem ovu objavu na danasnji dan prije dvije godine, kad su bili zadnji opći izbori, nije je loše imati stalno u glavi
o važnosti izbora vidimo upravo ovih dana kad se svaki dan otkrivaju novi načini za prevare od strane naci zlotvora ove države na istima
costacurta
Posts: 3510
Joined: 05/05/2005 08:25

#19415 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by costacurta »

mistek wrote: 07/10/2020 00:15 Pa vala bi Tuzlaci i uopšte ljudi od utjecaja iz tog kraja MORALI da pokrenu takve inicijative. Ne ovise ni o kome, a znači im mnogo, stvarno mnogo. Ja generalno nisam puno puta prolazio tom cestom, ali je to klasični haos sa bezbroj priključaka u naseljenim mjestima koliko se sjećam. Doduše, ako bi uradili kako Bog zapovijeda liniju jug-sjever, dakle ovo prema Srebreniku i dalje Orašju, shvatam i da ovo ostane kako jeste (Lukavac svakako treba spojiti brzom cestom).Realno, neće ta cesta onda biti opterećena nikakvim tranzitom. Ali, koliko bi samo cijeli taj kraj procvjetao uz bolju saobraćajnu infrastrukturu. :)
U ovom boldiranom leži sva mudrost. Ima ih mnogo sa TK koji učestvuju u najvišim nivoima vlasti, ali iz nekog razloga čim se ukaže Karaula oni ko da ograjišu.
Zaljube se u Sarajevo, šta li, a dok ne pređu Karaulu pina im usta neravnomjerne raspodjele, loših puteva itd itd.
Sve ijedan goli shupak, od Selima, Mašića, SalkA, Jašarevića, Begića, Ilića, Elzine i Kuke( :lol: ) itd. De izaberi koji od njih je politcar al u pravom smislu te riječi? Grohotom se smijem. Uglavnom go seljak kome je njegov džep najbitniji, ebe im se za modernizaciju jer nemaju predstavu šta je to. Ebe im se za narod,
Kae Branković "naslijeđen model", od koga naslijeđen shupchino jedna?!
Ja sam se pomirio sa tim da neću vidjeti nikakvu novu saobraćajnicu na TK za svog života, još sad nakon ovih "rekonstrukcija" mostića i tunela jasno je da smo ebani.
Ase nadam da ću ih barem vidjeti u novom državnom zatvoru, ako ništa :roll:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#19416 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studiorum_tuzlaensis »

Tuzla - Žepče je trebao biti prioritet prije 15 godina i da se gradi zajedno sa Sa-Ze. Nakon toga veza za sa Mostarom i Banjalukom. Brza cesta Lašva - Donji Vakuf (ili barem Travnik) također, fijasko živi 15 godina pripremanja tendera i fingiranja trase po mjeri lokalnih stranačkih glavonja. Uvezivanje gradova BiH je trebao biti prioritet svih koji vole ovu državu a ne veza prema Splitu, Zagrebu ili Osijeku.

Besmisleno je prvo graditi vezu u Orašju ili prema Bijači, prvenstveno iz razloga što BiH neće biti tranzitna ruta u skorije vrijeme. Za tranzit robe može i željeznica odraditi posao. Daleko smo mi od EU i slobodnog kretanja roba i tržišta, zato bi bilo idealno da su gradovi unutar države uvezani...

ali

ali
ali
toooka
Posts: 110
Joined: 15/02/2016 08:12

#19417 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by toooka »

costacurta wrote: 07/10/2020 08:19
mistek wrote: 07/10/2020 00:15 Pa vala bi Tuzlaci i uopšte ljudi od utjecaja iz tog kraja MORALI da pokrenu takve inicijative. Ne ovise ni o kome, a znači im mnogo, stvarno mnogo. Ja generalno nisam puno puta prolazio tom cestom, ali je to klasični haos sa bezbroj priključaka u naseljenim mjestima koliko se sjećam. Doduše, ako bi uradili kako Bog zapovijeda liniju jug-sjever, dakle ovo prema Srebreniku i dalje Orašju, shvatam i da ovo ostane kako jeste (Lukavac svakako treba spojiti brzom cestom).Realno, neće ta cesta onda biti opterećena nikakvim tranzitom. Ali, koliko bi samo cijeli taj kraj procvjetao uz bolju saobraćajnu infrastrukturu. :)
U ovom boldiranom leži sva mudrost. Ima ih mnogo sa TK koji učestvuju u najvišim nivoima vlasti, ali iz nekog razloga čim se ukaže Karaula oni ko da ograjišu.
Zaljube se u Sarajevo, šta li, a dok ne pređu Karaulu pina im usta neravnomjerne raspodjele, loših puteva itd itd.
Sve ijedan goli shupak, od Selima, Mašića, SalkA, Jašarevića, Begića, Ilića, Elzine i Kuke( :lol: ) itd. De izaberi koji od njih je politcar al u pravom smislu te riječi? Grohotom se smijem. Uglavnom go seljak kome je njegov džep najbitniji, ebe im se za modernizaciju jer nemaju predstavu šta je to. Ebe im se za narod,
Kae Branković "naslijeđen model", od koga naslijeđen shupchino jedna?!
Ja sam se pomirio sa tim da neću vidjeti nikakvu novu saobraćajnicu na TK za svog života, još sad nakon ovih "rekonstrukcija" mostića i tunela jasno je da smo ebani.
Ase nadam da ću ih barem vidjeti u novom državnom zatvoru, ako ništa :roll:
Haha.. sve si u pravu. Vecina njih dobije službeno auto i onda boooooli njih briga za rupe na cesti
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#19418 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ja71 »

cista glupost bila sto Vc nije zamisljen preko Tuzle.
Sad se ova diskusija ne bi vodila a 2 najveca grada u Federaciji bi davno bila spojena
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#19419 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Ci-Nick »

ja71 wrote: 07/10/2020 09:39 cista glupost bila sto Vc nije zamisljen preko Tuzle.
Sad se ova diskusija ne bi vodila a 2 najveca grada u Federaciji bi davno bila spojena
Nije glupost što se gradi, kako se gradi, istina nema potrebe da ide dalje od Doboja prema Šamcu, dovoljno je da se priključi na autoput Doboj-Banja Luka.
A trebalo je tu da se napravi trougao, Doboj-Tuzla, Tuzla-Sarajevo i Doboj-Zenica-Sarajevo. Ili još bolje Tuzla-Žepče-Zenica-Sarajevo.
Last edited by Ci-Nick on 07/10/2020 09:51, edited 1 time in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#19420 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studiorum_tuzlaensis »

ja71 wrote: 07/10/2020 09:39 cista glupost bila sto Vc nije zamisljen preko Tuzle.
Sad se ova diskusija ne bi vodila a 2 najveca grada u Federaciji bi davno bila spojena
To nismo mi odlučivali, a gradovi su identični prema broju stanovnika.

2013. godina
Tuzla 110.979 stan
Zenica 110.663 stan
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#19421 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studiorum_tuzlaensis »

Koliku je samo štetu državi napravila rekonstrukcija Vranduka, mislim da se može mjeriti u procentima GDP-a. Isto će biti i sa Crnajom.

Tuneli i mostovi se moraju rekonstruisati, tu nema priče, ali do tada je trebalo napraviti barem jedan alternativni put.
costacurta
Posts: 3510
Joined: 05/05/2005 08:25

#19422 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by costacurta »

studiorum_tuzlaensis wrote: 07/10/2020 09:53 Koliku je samo štetu državi napravila rekonstrukcija Vranduka, mislim da se može mjeriti u procentima GDP-a. Isto će biti i sa Crnajom.

Tuneli i mostovi se moraju rekonstruisati, tu nema priče, ali do tada je trebalo napraviti barem jedan alternativni put.
Upravo.
Gledam maloprije prilog na Prvoj, izgradnja autoputeva u Srbiji. Trenutno aktivno gradilište na 250km :-? A izgrađeno preko 300, iduće godine započinju još 300km ulažu 4B € . Spojiće vrlobrzo Raču i Bijeljinom na Bg-Zg, Pa jbmu mater ovo kod nas sve govnjivom motkom poćerat.
Pazi, ne interesuje me jel ga Kinez gradi, Turčin ili domaće firme, koliko zavrću i kradu ali fakat je da grade. Kod nas samo KRADU!! Do kad pichka vam materina prokleta!?.
Neim'o im ko trošiti :evil:
toooka
Posts: 110
Joined: 15/02/2016 08:12

#19423 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by toooka »

Kod nas se zalijecusa dionicama po 5 km a ugovara je 3 godine. Da li smo ikad imali dionicu preko 20 km u komadu da je ugovorena?
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#19424 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by geralt »

toooka wrote: 07/10/2020 11:27 Kod nas se zalijecusa dionicama po 5 km a ugovara je 3 godine. Da li smo ikad imali dionicu preko 20 km u komadu da je ugovorena?
Prnjavor - Doboj dionica je bila 36 km duga. Vlakovo-Tarcin su formalno bile tri susjedne dionice koje su otvorene istovremeno i koje su zajedno oko 20 km.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19425 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

ja71 wrote: 07/10/2020 09:39 cista glupost bila sto Vc nije zamisljen preko Tuzle.
Sad se ova diskusija ne bi vodila a 2 najveca grada u Federaciji bi davno bila spojena
Tehnički neizvodivo radi terena (Nišića). Ogromne razlike u visini na par mjesta, jednostavno preteško za izgraditi autoput - možda je teoretski moguće ali bi koštalo kao da je od suhog zlata.
Post Reply