Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19176 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by sumirprimus »

ko jos gleda ovo sda glasilo hayat tv?
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#19177 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

sumirprimus wrote: 16/09/2020 11:28 ko jos gleda ovo sda glasilo hayat tv?
Očigledno mnogo više nego što ti misliš.
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#19178 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by mayab »

un1ted wrote: 16/09/2020 10:11 Kriv si ti, kriv sam ja, krivi smo svi mi koji zivimo u Bosni i Hercegovini.

Ja da sam na vlasti, krao bih koliko mi dozvole, radio bih koliko od mene traže, odmarao koliko mogu.
skoro kao principi komunizma :lol:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#19180 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by VladaFBiH »

uđem na temu koja već ima nekoliko komentara i pročitam ih - niti jedan nema veze sa temom :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#19181 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by El_comadante »

kriva je vlast, neču biti valjda ja.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12433
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19182 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by dr_Evil »

istina samo brisu komentare sa teme pregled izgradnje, sta god ne hvali kako tece izgradnja.

Ko je kriv da su sve dionice smanjene na 5-10 km da bi cijena kilometra bila sto visa, ko je kriv da se biraju trase koje nemaju ekonomsko niti inzinjersko opravdanje, zasto se ide preko povratnickih kuca i u RS-u i u FBiH-u.

Za mene je kriv SDA i Bakir.
Sonron
Posts: 129
Joined: 23/06/2010 15:03

#19183 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by Sonron »

Ko je kriv? Svi su krivi što su odlučivali bilo šta u vezi autoputa. Ko balavac se sjećam još 2002 godine da su krenuli famozni auto put graditi od Sarajeva do Visokog. Prvi put sam prošao autoputem 2007 I to busem al do Kaknja, jer se dionica oko termoelektrane još radila. Onda 2008 još svake subote od SA do ZE vozio vozom i pratio et radove i kontam u sebi " biće ovo za koju godinu spojeno do Zenice " al u kurcu. Tek eto spojiše 2014 Zenicu sa Sarajevom. Novac koji je u igri što se tiče Autoputa je ogroman, putarina se plaća samo da bi se uhljebi mogli zaposliti, akcize su tu isto za uhljebe. Ko fol gradi se nešto a nigdje napretka, na žalost narod sam u Bosni i Hercegovini je korumpiran, drzak i pohlepan. Ako stotine hiljada misli da ovaj trenutni tempo gradnje je ok, tako će i biti i dalje. Ima naroda koji eto i brane tempo izgradnje težak teren je najčešći izgovor... Ako su uspjeli Austrijanci i Švicarci povezati svoje države i to u Alpama onda izgovor u BiH ne postoji. Autoput je velik kolač i svako hoće dio njega, zato se i sporo gradi em i ekonomija nam je karina da bi autoput bio isplativ.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19184 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by JThomas »

iznimno je atraktivno za krađu a nema države da to spriječi i kazni. i onda i onima koji naručuju i onima koji izvodi odgovara usitnjavanje, odugovlačenje i preplaćivanje. povećava im profit.
costacurta
Posts: 3515
Joined: 05/05/2005 08:25

#19185 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by costacurta »

Sonron wrote: 18/09/2020 17:52 Ko je kriv? Svi su krivi što su odlučivali bilo šta u vezi autoputa. Ko balavac se sjećam još 2002 godine da su krenuli famozni auto put graditi od Sarajeva do Visokog. Prvi put sam prošao autoputem 2007 I to busem al do Kaknja, jer se dionica oko termoelektrane još radila. Onda 2008 još svake subote od SA do ZE vozio vozom i pratio et radove i kontam u sebi " biće ovo za koju godinu spojeno do Zenice " al u kurcu. Tek eto spojiše 2014 Zenicu sa Sarajevom. Novac koji je u igri što se tiče Autoputa je ogroman, putarina se plaća samo da bi se uhljebi mogli zaposliti, akcize su tu isto za uhljebe. Ko fol gradi se nešto a nigdje napretka, na žalost narod sam u Bosni i Hercegovini je korumpiran, drzak i pohlepan. Ako stotine hiljada misli da ovaj trenutni tempo gradnje je ok, tako će i biti i dalje. Ima naroda koji eto i brane tempo izgradnje težak teren je najčešći izgovor... Ako su uspjeli Austrijanci i Švicarci povezati svoje države i to u Alpama onda izgovor u BiH ne postoji. Autoput je velik kolač i svako hoće dio njega, zato se i sporo gradi em i ekonomija nam je karina da bi autoput bio isplativ.
:thumbup:
Takoe, samo zadnji dio posta nije sasvim tačan. Upravo je saobraćajna infrastruktura jedan od glavnih uslova za strana ulaganja. Kreni od Sarajeva do Tuzle, de da vidim koji stranac, ulagač, invedtitor koji će bez brige i sa ushićenjem poslati kamion sa skupocjenim repromaterijalom ili gotovim proizvodom niz Stupare ili Đurđevik. Sve i jedan će se prekrstiti il fatihu proučit.
Da ne pričam koliko Poljaka, Čehotinje i Slovaka prođe u toku sezone Karaulom i autoputom. Koliko bi samo istočnoeuropljana zbičilo kroz BiH do juga Hrvatske, možemo pretpostaviti.
Ko je kriv?
Korumpirana gofna na vlasti i narod bošnjački koji je neviđeno pichkast, strašljiv i nepismen te omogućava ovim gofnima da upravlja njihovim životima i određuje im sudbinu. Sadomazohizam šta li :roll:
Korumpirano sudstvo i tužiteljstvo, korumpirana zakonodavna vlast, rupe u zakonu o javnim nabavkama, nepostojanje zakona o porijeklu imovine.
Sve ijedna vlast, i crveni i zeleni pušu u istu rupu. Laju samo dok ne zajašu na vlast, obećavaju promjene a onda se ušute ili prebacuju odgovornost na Dodika, Vučića, Fahrudina, pichke materine
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#19186 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by allem_77 »

Bobi wrote: 12/09/2020 18:40 Haj ne trolaj, kod tebe je sve asfalt, bolji nego u gradu :mrgreen: .
Image
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#19187 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ovo_mi_je_nick »

Nema opravdanja za sporu gradnju pored savremenih materijala i savremenih mašina i pomagala čak i na najgorem terenu.

Opravdanje je samo keš koji nestaje.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#19188 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Thorgerson »

2014 godina - Do 2020 bi mogli imati Vc gotov, sjecam se rijeci. Tada u takvom zamahu gradnje, cak sam mislio, ma idi se ba u qrac mora to ici brze! Jer je takva atmosfera bila.

Sad.

Misljenja sam da mi nikada necemo kompletirati Vc. Prenj ce se povlaciti tamo-vamo, razvlaciti. Od Ivana prema Konjicu skupo, tamo ga vamo ga. Dole Hercegovina valja steliti trase da se svi namire. Ja jednostavno ne vidim kako i kada mi to mozemo ovo zavrsiti. Da ne govorim o "efektu" i same koristi od puta kojeg si gradio 50 godina. Pa taman sto ga zavrsis morat cea zatvarat odredjene dionice da ih renoviras.

Nego kao i do sad. Malo magistralom, pa ces malo na autoput. Kamioni, busevi sve ce ti izbjegavati tako rascjepkani autoput jer im se moze. Stranci nece ni pokusavati to koristiti kao tranzit, jer sumnjam da je nekome do cik cak voznje, ako mogu alternativom pa i nek je duza, ali je oper brza.

I cisto sa razbijemo iluzije, o nekakvim najavama tunela, gradnji itd. Jedna vijest od prije 13 godina (da smo godinanje gradili jos po 10km, sad bi imali fakticki kompletiran autoput).


http://www.klix.ba/vijesti/bih/autoput- ... /070208050
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#19189 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Autoput Zenica-Sarajevo-Mostar do 2014.
Da popravim link samo

A kako ce izgraditi kad su samo gledali kako da hape i kroz guzicu proture ove paretine...
toooka
Posts: 110
Joined: 15/02/2016 08:12

#19190 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by toooka »

Ma ljudi kako ne shvatate, pa otegla se gradnja zbog korone :izet: :izet:
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#19191 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

Thorgerson wrote: 21/09/2020 23:34 2014 godina - Do 2020 bi mogli imati Vc gotov, sjecam se rijeci. Tada u takvom zamahu gradnje, cak sam mislio, ma idi se ba u qrac mora to ici brze! Jer je takva atmosfera bila.

Sad.

Misljenja sam da mi nikada necemo kompletirati Vc. Prenj ce se povlaciti tamo-vamo, razvlaciti. Od Ivana prema Konjicu skupo, tamo ga vamo ga. Dole Hercegovina valja steliti trase da se svi namire. Ja jednostavno ne vidim kako i kada mi to mozemo ovo zavrsiti. Da ne govorim o "efektu" i same koristi od puta kojeg si gradio 50 godina. Pa taman sto ga zavrsis morat cea zatvarat odredjene dionice da ih renoviras.

Nego kao i do sad. Malo magistralom, pa ces malo na autoput. Kamioni, busevi sve ce ti izbjegavati tako rascjepkani autoput jer im se moze. Stranci nece ni pokusavati to koristiti kao tranzit, jer sumnjam da je nekome do cik cak voznje, ako mogu alternativom pa i nek je duza, ali je oper brza.

I cisto sa razbijemo iluzije, o nekakvim najavama tunela, gradnji itd. Jedna vijest od prije 13 godina (da smo godinanje gradili jos po 10km, sad bi imali fakticki kompletiran autoput).


http://www.klix.ba/vijesti/bih/autoput- ... /070208050
Ovo je rapidno postala najdepresivnija tema na cijelom klix forumu. Izgradnja autoputa najjasnije oslikava kako je korupcija najveća rak-rana jednog društva...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19192 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Bobi »

drug_profi wrote: 21/09/2020 23:42 Autoput Zenica-Sarajevo-Mostar do 2014.
Da popravim link samo

A kako ce izgraditi kad su samo gledali kako da hape i kroz guzicu proture ove paretine...
Napisao ja komentar tamo na vijest :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#19193 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Bobi wrote: 22/09/2020 09:44
drug_profi wrote: 21/09/2020 23:42 Autoput Zenica-Sarajevo-Mostar do 2014.
Da popravim link samo

A kako ce izgraditi kad su samo gledali kako da hape i kroz guzicu proture ove paretine...
Napisao ja komentar tamo na vijest :lol:
I imaš lajkove... :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#19194 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Autoput Zenica-Sarajevo-Mostar do 2014.
FENA
8.2.2007. u 13:40
Autoput Zenica-Sarajevo-Mostar do 2014.
Vlada Federacije BiH danas u Sarajevu je prihvatila Prijedlog modela izgradnje i finansiranja autoputa Zenica-Sarajevo-Mostar na trasi koridora V-C koji je prezentirala Federalna direkcija za izgradnju, upravljanje i održavanje autocesta.

Gradnja spomenute autoceste trebala bi početi 2009. godine nakon što u ovoj i narednoj godini budu riješeni svi tehnički detalji, dok se završetak radova očekuje 2014.

Kako je tokom prezentacije istaknuo direktor Federalne direkcije za izgradnju, upravljanje i održavanje autocesta Edin Trhulj autocesta Zenica-Sarajevo-Mostar bit će duga 143, 5 KM, što čini 50 posto koridora V-C kroz FBiH. Dužina mostova iznosit će 12 km, tunela 44, a dužina otvorene trase 42 km.

Ukupna cijena projekta je 2,339 milijardi, a danas prezentiranim prijedlogom modela izgradnje i finansiranja predviđeno je da iz budžeta FBiH u tu svrhu bude izdvojeno 460 miliona KM, dok bi ostatak trebao biti izdvojen iz novca od cestarina, od takse za naftu i naftne derivate i od kreditnog zaduženja.

On je naglasio da bi ovaj način gradnje, s obzirom na iskustva nekih susjednih zemalja koje su gradile autoceste koncesionarno, trebao biti povoljniji.

Federalna direkcija za izgradnju, upravljanje i održavanje autocesta, kako je rečeno, oformljena je prije tri mjeseca i djeluje pri Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija, a cilj joj je da uredi oblast gradnje i održavanja autocesta u Federaciji BiH, ne miješajući se u nadležnosti državnog Ministarstva komunikacija i transporta.

Ova direkcija, prema riječima federalnog ministra prometa i komunikacija Nedžada Brankovića, pored aktuelnih projekata radi i na pripremama za uspostavljanje sistema naplate na nekim autocestama te pripremama za izgradnju 9,1 KM autoceste na dionici Kakanj-Visoko.
Evo da link ne ispari. Lijepo je vidjeti ovo... prije 13 i po godina... Ko bi tada pomislio da će 13 godina poslije jedva pola od ovog biti urađeno, i to onaj lakši dio.
I to se desilo za 7 godina, dinamika je nagovještavala ispunjenje obećanja. Tada Prenj nije bio u planu već ruta iznad Jablanice.
Zadnjih 6 godina nemamo NIŠTA.
A i koji će nam q. Ionako odosmo svi odavde.
Ostalih 6
User avatar
Hame_
Posts: 5538
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#19195 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hame_ »

RJ57
Posts: 3402
Joined: 10/04/2017 15:12

#19196 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

ne treba biti toliki pesimista. imaćemo do 2030 veći dio gotov, prema sjeveru sigurno jer se tu na skoro svim dionicama nešto dešava i koliko to god nekome izgledalo daleko biće i to dobro obzirom u kakvoj državi živimo. a neka bude na jug i 2035 opet je to bolje nego nikad.
naravno da vazda može (i vjerovatno hoće) negdje zapeti ali veliki broj dionica su već na kakav takav način pokrenute i ne vjerujem da će biti obustavljene. ključni dio će naravno biti taj prenj, kada to krene pokrenuće se i dosta ostaloga jer koliko god odgovorni u JP bili licemjeri, lažovi, lopovi i indijanci takav tunel se ne može ostaviti neiskorištenim. sa južne strane će se morati napraviti ostatak jer tu nema ni kozje staze a sa sjeverne će biti neko rješenje, pa makar to bila sadašnja dionica od ivana do skretanja za boračko i kakva takva cesta do prenja
elem nisam optimista ali mislim da ta 2030-ta plus minus koju godinu nije tako nerealna. ne znam da li ću se ikada cijelim Vc provozati jer ne znam da li ću u 2030-im uopšte još moći voziti ali i ako to na televiziji vidim biću happy. osim toga junior je u četvrtak položio vozački, imaće ko da me vozi!
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19197 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by detroit-mercy »

RJ57 wrote: 22/09/2020 21:10 ne treba biti toliki pesimista. imaćemo do 2030 veći dio gotov, prema sjeveru sigurno jer se tu na skoro svim dionicama nešto dešava i koliko to god nekome izgledalo daleko biće i to dobro obzirom u kakvoj državi živimo. a neka bude na jug i 2035 opet je to bolje nego nikad.
naravno da vazda može (i vjerovatno hoće) negdje zapeti ali veliki broj dionica su već na kakav takav način pokrenute i ne vjerujem da će biti obustavljene. ključni dio će naravno biti taj prenj, kada to krene pokrenuće se i dosta ostaloga jer koliko god odgovorni u JP bili licemjeri, lažovi, lopovi i indijanci takav tunel se ne može ostaviti neiskorištenim. sa južne strane će se morati napraviti ostatak jer tu nema ni kozje staze a sa sjeverne će biti neko rješenje, pa makar to bila sadašnja dionica od ivana do skretanja za boračko i kakva takva cesta do prenja
elem nisam optimista ali mislim da ta 2030-ta plus minus koju godinu nije tako nerealna. ne znam da li ću se ikada cijelim Vc provozati jer ne znam da li ću u 2030-im uopšte još moći voziti ali i ako to na televiziji vidim biću happy. osim toga junior je u četvrtak položio vozački, imaće ko da me vozi!
I tako prodje zivot cekajuci :mrgreen: .
RJ57
Posts: 3402
Joined: 10/04/2017 15:12

#19198 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

ne moraš čekati da se završi Vc da bi vozio po bosni

jest ponekad teško preteći kamion i nekad ti treba vječnost da negdje stigneš ali ja sam do sada uvijek stigao i tamo i nazad!
User avatar
Hame_
Posts: 5538
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#19199 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hame_ »

RJ57 wrote: 22/09/2020 22:47 ne moraš čekati da se završi Vc da bi vozio po bosni

jest ponekad teško preteći kamion i nekad ti treba vječnost da negdje stigneš ali ja sam do sada uvijek stigao i tamo i nazad!
Uhljeb 1/1.

Image
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#19200 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Thorgerson »

Ma nije bit samo autoput.

Autoput za mene oslikava nasu (ne)sposobnost, korupciju, ugradnju i trgovanje tako bitnim stvarima zbog nekih licnih interesa. Gdje tacno vidis da smo mi qrac drzava.

Ljudi ti daju pare, evo vam gradite. I oni se prepiru 4 godine oko totalno desete stvari koja nema apsolutno nikakve jebene veze sa autoputem.

Mislim shvataju li ljudu uopste da je npr most Pocitelj Zvirovici kojeg sad prave kinezi trebao biti gotov 2019. Godine, mozda cak i ranije. Imali pare, sve. Od 2016 oni vuku sagu oko toga. 3 godine! Da bi kinezi poceli prosle godine i most ce biti gotov ja mislim 2022. God.

Gradnja nije cekala zbog finansija. Gradnja nije kasnila zbog loseg terena. Nije kasnila zbog projekata. Kasnila je jer smo nesposobni.

Najgore je sto je sad kasno da odustanemo od ovoga. Uvalili smo se posteno.
Post Reply