Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#976 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by amar1994 »

johntra wrote:
amar1994 wrote:limarija ko papir na pragovima :roll:
Pročitao na forumu negdje ili?
Imao Brava 1,6 !6V, potpuno normalna limarija i sve...ni packe hrđe, bilo gdje...jedini kvar bila crkunta bobina, a kod njega je riješena da ima samo jedna, ko razvodna....bio kod mene tri godine i prodao ga dalje normala...
ima jedna Marea na Grbavici, zlatna boja...JTD...od poznanika, mislim da je kod njega 15 godina u vlasništvu....neki dan je vidim, vozi se još...ko lampa..
Nije forum,vec bio jedan u porodici a drugi kod druga i na oba se ogulio lak i prohrdjali pragovi,moguce je da su radjeni i prije,motor 1.6 16v odlican i nikakvih problema :)

Meni bravo mocan bio uvijek..
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#977 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by jazzer »

Image

Fiat regata, kupio ovakvog poslije rata, ista boja. Elektronski podizaci stakala, servo volan.. :) . Fin auto bio, nisam
imao nekih velikih problema s njim.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#978 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by johntra »

amar1994 wrote: Nije forum,vec bio jedan u porodici a drugi kod druga i na oba se ogulio lak i prohrdjali pragovi,moguce je da su radjeni i prije,motor 1.6 16v odlican i nikakvih problema :)

Meni bravo mocan bio uvijek..
ne znam...FIAT nema problema sa hrđom od Tipa, kojeg sam takođe imao...ni packe hrđe, a i danas se kotrljaju takvi...
1,6 u tom autu je jedan od najživahnijih motora ikad...išla baš fino...
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#979 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Throttle »

Drug imao Brava 1,2 16v, išao fino, trošio smiješno. Na zadnji panel iza vrata se naslonio i udubio ga, imali su nekakav čudan lim, ne znam jel tanak al se savijao. Inače super autić a cijena im je sad stvarno smiješna. Dosta se tih Fijata, pogotovo Marea karavan kotrlja po Zenici još uvijek
Kod mene pred zgradom na parkingu dvije alfe 145, jedna 156, dva punta 1, dva punta 2, grande punto, ponekad lybra. Generalno ima talijana po Zenici dosta
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#980 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by amar1994 »

johntra wrote:
amar1994 wrote: Nije forum,vec bio jedan u porodici a drugi kod druga i na oba se ogulio lak i prohrdjali pragovi,moguce je da su radjeni i prije,motor 1.6 16v odlican i nikakvih problema :)

Meni bravo mocan bio uvijek..
ne znam...FIAT nema problema sa hrđom od Tipa, kojeg sam takođe imao...ni packe hrđe, a i danas se kotrljaju takvi...
1,6 u tom autu je jedan od najživahnijih motora ikad...išla baš fino...
:thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#981 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by tempuser »

jazzer wrote:Image

Fiat regata, kupio ovakvog poslije rata, ista boja. Elektronski podizaci stakala, servo volan.. :) . Fin auto bio, nisam
imao nekih velikih problema s njim.
Eno je u Ekosirovini ista vaka, kompletna, da ne kazem da bi se mogla voziti jos!
Moj stari dobio 86 novu, 100ie, mislim da je to bio moj prvi dodir sa cent. bravom. Nije dugo potrajala, brzo je zamjenjena za Audi 100 C2 5S.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#982 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by jazzer »

tempuser wrote:Eno je u Ekosirovini ista vaka, kompletna, da ne kazem da bi se mogla voziti jos!
Moj stari dobio 86 novu, 100ie, mislim da je to bio moj prvi dodir sa cent. bravom. Nije dugo potrajala, brzo je zamjenjena za Audi 100 C2 5S.
Ako se dobro sjecam i ova je bila 86 godiste.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#983 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Mlad i Nevin »

konektovan wrote:Meni su ti fiati bili super. Znam nekoliko ljudi koji su vozili, a neki još voze bez nekih velikih problema. Posebno bi pohvalio ko6leginu mareu weekend jtd. :thumbup:
Dobio juce sura u racun mareu 1.9 jtd, auto onako ofucan unutra ali na trapu ne cujem nista, motor dobar, za 1000 km koliko je daje za kes super kola.
User avatar
konektovan
Posts: 40653
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#984 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by konektovan »

Mlad i Nevin wrote:
konektovan wrote:Meni su ti fiati bili super. Znam nekoliko ljudi koji su vozili, a neki još voze bez nekih velikih problema. Posebno bi pohvalio ko6leginu mareu weekend jtd. :thumbup:
Dobio juce sura u racun mareu 1.9 jtd, auto onako ofucan unutra ali na trapu ne cujem nista, motor dobar, za 1000 km koliko je daje za kes super kola.
Posluzice za tu lovu....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#985 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by _BataZiv_0809 »

Throttle wrote:Drug imao Brava 1,2 16v, išao fino, trošio smiješno. Na zadnji panel iza vrata se naslonio i udubio ga, imali su nekakav čudan lim, ne znam jel tanak al se savijao. Inače super autić a cijena im je sad stvarno smiješna. Dosta se tih Fijata, pogotovo Marea karavan kotrlja po Zenici još uvijek
Kod mene pred zgradom na parkingu dvije alfe 145, jedna 156, dva punta 1, dva punta 2, grande punto, ponekad lybra. Generalno ima talijana po Zenici dosta
1,2 16V je bio cudo od motora u svoje vrijeme. 80 konja iz te zapremine u relativno malom i laganom autu kao sto je Bravo je pruzalo puno zabave u voznji. A i zvuk im je bio zanimljiv. Jedina mana tog motora su kablovi od svijecica.

A cinjenica je da u Zenici stvarno ima dosta Talijana, procentualno u odnosu na ukupan broj auta u gradu, sigurno puno vise nego u Sarajevu. Sto se tice ponude na piku, vecina Talijana je iz RS.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#986 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Seyfo »

Ja mislim da je to zbog cijene, prvo njima spada cijena. A kad ih navuku mnogo, odmah ima i majstora i dijelova, i ostali se lakše odlučuju da ih kupe.
Ja sam primijetio da ima enormno mnogo modela Stilo karavan (nasljednik Maree karavan) u Beogradu kao taksi.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#987 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Lajavikrelac »

Seyfo wrote:Bravo/brava prve generacije su imali skoro svaki kvake istopljene od vrucina. Kad upece u augustu,otpadne im sa kvake navlaka i ostane neakvo zeljezno ruglo. I to kad su bile do 5 g stare. Inace auto dosta cesto tuniran,crtano po njemu, spustan itd. Ipak,nisu izdrzale 20 godina . Druga generacija je vec malo bolja,ali je i njih sve manje.
Imao Bravo sa 1,6 16V benzinskim motorom skoro 7 godina bio 1998 godište, za sve to vrijeme od kvarova mu je crkao relej paljenja, sajla kvačila i set kvačila, ostalo sve redovna zamjena i održavanje (u šta u BIH spadaju i komponente trapa :D ). Isto se slažem za gumirane kvake, potpuno se raspale, dva puta mijenjao - ma jok! Dvije godine i raspad... :oops: Još jedna mana prvih serija je krta i škripava plastika u kabini, koja ako se ne održava požuti ko govno (siva boja je u pitanju). Limarija mu je bila zaštićena bolje nego u Mercedesa :mrgreen: i kad je prodat nije imao nigdje ni packe hrđe na sebi :) Odlično me služio baš sam se lijepo navozao sa njim :) Jedina mana tog 1,6 agregata je što je volio srknuti po gradu - sa klimom preko 10-11 litara :-?

I što je fino derao na crti Golfove četvorke u toj klasi :evil:
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#989 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Seyfo »

Ima ih po Kairu,sto taxi,sto civilnih.
User avatar
mk ultra
Posts: 19536
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#990 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by mk ultra »

Image
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#991 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by trambusek88 »

Image
Image
Decembar '97
Flickr
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#992 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

bata na aparatima :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#993 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Bakir1 »

Samo su autobusi isti :lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16335
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#994 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by sime_cipol »

:lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#995 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by _BataZiv_0809 »

bitanga_sa_otesa wrote: 21/11/2019 20:01 bata na aparatima :D
Eh da, rodjen sam/donesen iz porodilista :D 500tinjak metara zracne linije od mjesta gdje je nastala slika. :thumbup:

Prvu sam vidio, drugu sad prvi put vidim, iskreno ne sjecam se ovog 404 na taksiju, :-? ali zato plave Zastave itekako. Ostala je na taxiju brat bratu do 2002/03. Ostalo na ovoj slici je isto kao i 1997 :D
rajvosaxo wrote: 25/09/2019 23:40 Sabe navukao brdo Italijana :)
Svojeveremeno je Zenica bila Meka za Alfe i Fiate, nije ni cudo da ih i sad dosta ima...
Vidis nije ti ova daleko od istine. Sabeta sam nekako skroz zaboravio. Vec je bio pao u drugi plan kad sam ja stupio u svijet automobila na nacin da moram kupovat rezervne dijelove. Nekako je Braco najprominentija licnost u tom smislu. Sta taj ima u onoj gore sumi, ja mislim u Mirafioriju nema :lol:

A jest iza rata bio glavni za italijane i bio je sluzbeni zastupnik za BiH. Zenicani ce se sjetiti Radio Betha i cuvene reklame za Sabe komerc:" Che bella machinna....ma che grande machinna" :lol:

Zao mi je sto ne sacuvah knjigu od svog prvog Fiata, u njoj je Sabe naveden kao zastupnik za pazi sad Republiku BiH. :bih:
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#996 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Throttle »

Radi li Sabe ista il je propo skroz? Kod knjizare Svjetlost, u prostoru gdje je isto nekad bila knjizara, su imali neki klub cini mi se, il udruzenje neko, unazad par godina. Vidim tamo ona kuca se prodaje navodno neko renta garazu i servisira auta tu itd.
A popolovljeni Fico na kuci onoj gdje je dilao dijelove :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#997 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by _BataZiv_0809 »

Ne vjerujem da je propo' u doslovnom smislu rijeci. Vidra je to, takvi se uvijek docekaju na noge. Prije da se povukao, a imovinu dao pod zakup. Onaj servis sto radi Alfe pokraj kuce sa prepolovljenim ficom nema veze sa njim. Mislim da sam od nekog cuo da i nije bas sa zdravljem najbolji, ima on i godina....

Sjecam se kad sam tamo 1999/2000 isao sa starim kod njega na onaj plac sto je bio kraj M17, (tu je sad skretanje za Dolaču i Goricu), da stari pogleda nekog Merca 190...... dosli do faze pregovora, Sabe mu poceo neke zelenaške kamate nabrajat, stari ga zamalo nije udavio :lol:

Sa druge strane način rada sa autodijelovima mu pripada nekom drugom vremenu, kad se roba nosila na konjima recimo. Na stanju nema nista, sve se moze poruciti iz Italije, ali ako das avansa 100% i cekas isporuku na dio 2-3 mjeseca :-) Moglo je to šefe moj kad nije bilo interneta i kad je viza trebala i preko Bregane :evil: A ovako da te neko besplatno kreditira 2-3 mjeseca dok mu auto stoji u defektu...To opet dosta govori i o Fiatu i kakvim diletantima je davao fransizu, pa nek se onda neko zapita sto ne postoji na ovom trzistu novih automobila.

Da ne bude bas sve crno, rado bih ga pitao bi li mi prodao one svijetlece reklame Fiat Alfa Lancia. Sjajno se drze i odoljevaju zubu vremena i vec ih vidim u svojoj garazi :evil:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#998 Re: Automobili koji su iščezli sa bh. cesta

Post by tempuser »

Taj Fiat je fakat peh sa uvoznicima.
Zenica je imala par firmi, Talic je drzao Volva, ali je prije toga jedna firma za koju sam radio od njega kupila Accenta Milka boje.
I to je bila neka mucka u njegovom stilu, auto je kupljen nov 1997, ali je godiste 1995. Svi papiri koji su dosli uz auto (uputstva, serv. knjizice itd) na arapskom.
Last edited by tempuser on 22/11/2019 08:16, edited 1 time in total.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#999 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Revolucionar ★ »

Ima par Marea na potezu Sarajevo - Kakanj, i to par komada zelene boje. Imao sam Mareu, i to limuzina izvedbu, 1.9 JTD 2001, nevjerovatno kako je auto posluzilo i slusalo. Najveci kvar bio kompresor klime. Bez packe prodata, alu felge nevjerovatno cuvale sjaj i pored obicnog odrzavanja. Dobra vremena
Sveti Koilije
Posts: 116
Joined: 20/02/2019 12:17

#1000 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Sveti Koilije »

_BataZiv_0809 wrote: 21/11/2019 22:49 Ne vjerujem da je propo' u doslovnom smislu rijeci. Vidra je to, takvi se uvijek docekaju na noge. Prije da se povukao, a imovinu dao pod zakup. Onaj servis sto radi Alfe pokraj kuce sa prepolovljenim ficom nema veze sa njim. Mislim da sam od nekog cuo da i nije bas sa zdravljem najbolji, ima on i godina....

Sjecam se kad sam tamo 1999/2000 isao sa starim kod njega na onaj plac sto je bio kraj M17, (tu je sad skretanje za Dolaču i Goricu), da stari pogleda nekog Merca 190...... dosli do faze pregovora, Sabe mu poceo neke zelenaške kamate nabrajat, stari ga zamalo nije udavio :lol:

Sa druge strane način rada sa autodijelovima mu pripada nekom drugom vremenu, kad se roba nosila na konjima recimo. Na stanju nema nista, sve se moze poruciti iz Italije, ali ako das avansa 100% i cekas isporuku na dio 2-3 mjeseca :-) Moglo je to šefe moj kad nije bilo interneta i kad je viza trebala i preko Bregane :evil: A ovako da te neko besplatno kreditira 2-3 mjeseca dok mu auto stoji u defektu...To opet dosta govori i o Fiatu i kakvim diletantima je davao fransizu, pa nek se onda neko zapita sto ne postoji na ovom trzistu novih automobila.

Da ne bude bas sve crno, rado bih ga pitao bi li mi prodao one svijetlece reklame Fiat Alfa Lancia. Sjajno se drze i odoljevaju zubu vremena i vec ih vidim u svojoj garazi :evil:
Sabe je baš teško bolestan, koliko sam čuo ni ne ustaje više. Ona žena njegova, ne mogu reći vodi, nego otključava prašnjavu radnju, pa ako ko zaluta valjda. Servis pored drži majstor za Fiat/Alfu i sve ostalo a manje je pouzdan i od priča o Alfama. Kako se nedavno zagužvalo oko odkupa tih objekata pukla je priča kako Sabe dole ima poveći lager i dalje pun dijelova npr. za Ascone, kečeve i slične youngtimere i to se trebalo prodavati po akcijskim cijenama :D
Post Reply