Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66391
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2901 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 01/04/2024 20:45 Meni je bio intersantan coupe megane mk1,...2.0 beMzin, i malo falilo da ga kupim, ali se ispostavilo da je imao jaci udes,..
Dobra limarija generalno, unutrasnjost katastrofalno losa po meni.. od kvalitete materijala, cudnog polozaja sjedenja..za volanom, koliko se sjecqm bilo je problema i na njima sa torzijom u prvim serijama.
Je li Coach :D
konektovan wrote: 31/03/2024 21:21 A vento??? Scirocco, corrado..??
Vento je na italijanskom vjetar.
Inace meni jedan od najljepsih vau vau auta ikad.
User avatar
konektovan
Posts: 40713
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2902 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote: 01/04/2024 22:11
konektovan wrote: 01/04/2024 20:45 Meni je bio intersantan coupe megane mk1,...2.0 beMzin, i malo falilo da ga kupim, ali se ispostavilo da je imao jaci udes,..
Dobra limarija generalno, unutrasnjost katastrofalno losa po meni.. od kvalitete materijala, cudnog polozaja sjedenja..za volanom, koliko se sjecqm bilo je problema i na njima sa torzijom u prvim serijama.
Je li Coach :D
konektovan wrote: 31/03/2024 21:21 A vento??? Scirocco, corrado..??
Vento je na italijanskom vjetar.
Inace meni jedan od najljepsih vau vau auta ikad.
Da coach,...ali brzo me prosla zainteresovanost. :mrgreen:
Sva tri imena su vezana za vjetrove..
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#2903 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by mishic »

Jedan O.T. za nostalgičare:

Kada je svojevremeno kasnih sedamdesetih i ranih osamdesetih među tadašnjim studentima buknula manija domoći se auta po svaku cijenu i to novcem zarađenim preko Studentskih servisa mnogi su gubili godine zbog toga (tada su se ispitni rokovi poštovali i ispiti se nisu mogli prenositi kao danas).

Automobili su bili skupi za tu kategoriju stanovništva pa su se nabavljale istrošene krntije kao WW Buba, Citroen Ami i dr., tadašnje Škode, Fordovi koje smo zvali tenkovima, Ruske krntije i Zastavina ili Fiatova vozila ali je zanimljivo da su kupci ili pojedinci ili se kupovalo čak grupno (zajedničko vozilo) koje se onda vozilo u određene dane kada je na koga red ili se tim "redom" dalje trgovalo, ali svi ti vlasnici tih krntija izrastali su u prave majstore za opravak i održavanje takvih vozila. Znam da je često trebalo mijenjati elektro-instalaciju na vozilu koje prvi put vidite i činilo se to tako da žicu po žicu pratite, izmjerite i zamijenite. Da je limarija i propali dijelovi, podovi, pragovi, prostor oko motora ili gepek znao biti dobrim dijelom drven i samo ofarban bojom automobila. Kupovale su se i JNA kampanjole pa krpile na način da su sva sjedišta bila drvena sa presvlakom spužve i skaja (koža bila skupa) i to isključivo u ličnoj radinosti.

Zanimljivo da policija nije baš revnosno to sankcionirala nego se uz opomenu i izbjegavanje policije prolazilo uz nešto kazni. Putevi su bili loši i nije se baš ni moglo tim krntijama jurcati ali su se gomilala i brojna iskustva iz niza malih nesreća koje na sreću i zbog male brzine nisu bili katastrofalne.

Te improvizacije pri "opravci" mogle bi biti zanimljiva iskustva ili na ovoj ili na posebnoj temi. Npr. brisaći koji ne rade, najlon umjesto nekog stakla, enterijer od masnog papira ili tapeta, svjetla sa potpuno druge marke automobila i sve to se pravdalo kao da se tek improviziralo i da će se to vrlo brzo dovesti u red a trajalo je danima pa i mjesecima i sl.
citroen xm
Posts: 18168
Joined: 17/04/2012 22:57

#2904 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by citroen xm »

Siromašna, ali interesantna vremena i potpuno razčit pogled na život tadašnje omladine u odnosu na današnju. Dva svijeta. :thumbup:


Neki dan vidjeh neku djevojku/ženu, vozi baš taj Megane Coach u što bi rekli fabričkom stanju. Prav, zdrav, očuvana boja, bez ikakvih modifikacija na karoseriji. Nebitno o kom autu se radi, uvijek mi je lijepo vidjeti očuvan primjerak star 20+ godina.
DebelinJoe
Posts: 1629
Joined: 03/03/2021 20:06

#2905 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by DebelinJoe »



Steve Jobs je u to vrijeme vozio Fiat. Kakva je to firma bila. Da im nije policije, opstina, vojske i drugih javnih službi u Italiji, Fiat ne bi postojao. Jer niko vise ne kupuje Fiat. Cak ni u Italiji.
citroen xm
Posts: 18168
Joined: 17/04/2012 22:57

#2906 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by citroen xm »

Eto baš vojska i policija kupuju Pande koje se odlično prodaju u toj Italiji?

Fiatu fali modela, a kupaca bi bilo itekako jer je malo modela Fiata koji su doživjeli tržišni fijasko, posebno tamo gdje su bili i najzastupljeniji, od A do C segmenta.
User avatar
ElRe
Posts: 10876
Joined: 12/12/2011 11:28

#2907 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by ElRe »

Fiat je 500 i Panda.
Za sve iznad je izgubljeno vrijeme i resursi.
Davno su ih kupci zaboravili.
Na sjeveru Italije velika većina kupaca Fiata su državne i opštinske službe. Te Ducato i Doblo.
Italijani voze Clio, C3, Polo, Yaris, Stepway, T Cros, T Roc, 208, 2008...

Tonale je daleko iza GLA, Q3 i X1 po prodaji...
DebelinJoe
Posts: 1629
Joined: 03/03/2021 20:06

#2908 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by DebelinJoe »

:zjev:
citroen xm wrote: 10/04/2024 11:40 Eto baš vojska i policija kupuju Pande koje se odlično prodaju u toj Italiji?

Fiatu fali modela, a kupaca bi bilo itekako jer je malo modela Fiata koji su doživjeli tržišni fijasko, posebno tamo gdje su bili i najzastupljeniji, od A do C segmenta.
Nakon rata dok je ovdje bio tako talijanski Ifor njihovo flotno vozila bila je Panda. Kazem ti, flotno vozilo njihove drzave za opstinare, inspekcije su 500 i Panda. Policija im za gradsko patrole koristi Alfe, a za presretace na autoputu koriste Masseratije. Zamisli, ispred tebe Maserati i vidis blinka ti natpis " Slijedite nas."

Gledam dokumentarac na NG o fabrici Pirelli. Imaju svoje pogone za testiranje, slicne nasim tehničkim pregledima i stazu za testiranje, nesto a la mali Nurburgring. Pazi sad: Sluzbena auta na kojima Pirelli testira gume su BMW 7 i Porsche, ne znam tačno koji. Fiata ni na mapi.

Eto povjerenje Talijana u talijanske aute
izvrsni direktor
Posts: 9423
Joined: 20/12/2018 16:11

#2909 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by izvrsni direktor »

DebelinJoe wrote: 10/04/2024 08:19

Steve Jobs je u to vrijeme vozio Fiat. Kakva je to firma bila. Da im nije policije, opstina, vojske i drugih javnih službi u Italiji, Fiat ne bi postojao. Jer niko vise ne kupuje Fiat. Cak ni u Italiji.
Samo jedan primjer koliko je ovo pogresno sto si napisao:
Fiat 500 je sesti najprodavaniji model u njemackoj u 2023oj.
DebelinJoe
Posts: 1629
Joined: 03/03/2021 20:06

#2910 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by DebelinJoe »

izvrsni direktor wrote: 10/04/2024 13:46
DebelinJoe wrote: 10/04/2024 08:19

Steve Jobs je u to vrijeme vozio Fiat. Kakva je to firma bila. Da im nije policije, opstina, vojske i drugih javnih službi u Italiji, Fiat ne bi postojao. Jer niko vise ne kupuje Fiat. Cak ni u Italiji.
Samo jedan primjer koliko je ovo pogresno sto si napisao:
Fiat 500 je sesti najprodavaniji model u njemackoj u 2023oj.
U moje vrijeme izvršni direktori su vozili ovo

Http://youtu.be/Gx_doHDHlH0?si=w1iERKIN55jYinuV

Ja protiv Fiata kao marke nemam nista, volio bih da se vrate na stare staze slave, ali njihova politika firme, menadžment i marketing su za quraz.

Između ne znam ni ja čega, recimo Kia i Fiata, ja bih recimo odabrao Fiat.
citroen xm
Posts: 18168
Joined: 17/04/2012 22:57

#2911 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by citroen xm »

ElRe wrote: 10/04/2024 11:49 Fiat je 500 i Panda.
Za sve iznad je izgubljeno vrijeme i resursi.
Davno su ih kupci zaboravili.
Na sjeveru Italije velika većina kupaca Fiata su državne i opštinske službe. Te Ducato i Doblo.
Italijani voze Clio, C3, Polo, Yaris, Stepway, T Cros, T Roc, 208, 2008...

Tonale je daleko iza GLA, Q3 i X1 po prodaji...
Da, ali Bravo i Punto ne postoje već godinama. Tipo nije loše prošao bez obzira što je bio lošiji od glavnih igrača u kompakt klasi. Ako se pojave neki novi smisleni Punto i Bravo/Tipo mislim da bi itekako imali prođu. O većim klasama neću da pričam, tu su davno ispali iz igre. Ali od A do C segmenta Fiat je bio uvijek ozbiljan igrač.
El_comadante
Posts: 7956
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#2912 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by El_comadante »

Meni je nešto fin bio Ford Sierra.
preludezalude
Posts: 5664
Joined: 07/03/2012 00:09

#2913 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by preludezalude »

ElRe wrote: 10/04/2024 11:49 Fiat je 500 i Panda.
Za sve iznad je izgubljeno vrijeme i resursi.
Davno su ih kupci zaboravili.
Na sjeveru Italije velika većina kupaca Fiata su državne i opštinske službe. Te Ducato i Doblo.
Italijani voze Clio, C3, Polo, Yaris, Stepway, T Cros, T Roc, 208, 2008...

Tonale je daleko iza GLA, Q3 i X1 po prodaji...
U Italiji se jako mnogo moze vidjeti novih Jeep vozila, pogotovo Renegade i Compas.
giannibelif
Posts: 2014
Joined: 28/01/2017 22:11

#2914 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by giannibelif »

Jeep se uvalio na tržište Italije, zato izbacuju ove male modele koji meni lično ne liče ni na šta. U Italiji ima zaista svega, ali mali auto je prijeka potreba zbog konfiguracije cesta, kvaliteta saobraćajnice i parkinga koji je cirkus. Gore sam vidio samo na Malti. Dok sam studirao, prva veza mi je bila sa jednom domaćom djevojkom, imala je Twingo, sjećam se 2000. godište bez klime, bijela boja i čvrsti krov. Inače sam visok, ali je taj auto imao fantastičan oblik karoserije i lijepo sam se mogao ispružiti. Bilo nam je veselo i kad vidim stari Twingo sjetim se lijepih momenata i vremena.
DebelinJoe
Posts: 1629
Joined: 03/03/2021 20:06

#2915 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by DebelinJoe »

Image

Image

Snimljeno negdje na Kosovu Republjiku...

Daidza moj imao ovakvu, samo žutu...
DebelinJoe
Posts: 1629
Joined: 03/03/2021 20:06

#2916 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by DebelinJoe »

https://www.klix.ba/auto/kultni-volkswa ... /240413102

Neposredno nakon rata Njemačka je donirala par komada policijskih T3 našoj policiji. Zeleni bili.

I da, nije T2 nego T3. Buba je Typ1, Bully je Typ 2, a Transporter je Typ3.
User avatar
hopi
Posts: 5712
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2917 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by hopi »

Da bilo je ovakvih t2 viđali su se po Sa.
citroen xm
Posts: 18168
Joined: 17/04/2012 22:57

#2918 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by citroen xm »

Nije T2 nego T3. T1, T2 i T3 su svi Type 2.
User avatar
hopi
Posts: 5712
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2919 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by hopi »

Znam Jebo ga ti :lol:
Nego sam namjerno napisao jer je forumaš iznad baš naglasio i objasnio sta je t2 t3
A ti još gori upecao se
citroen xm
Posts: 18168
Joined: 17/04/2012 22:57

#2920 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by citroen xm »

Ma ne znam više, ovde je svakako sve iz 80-ih sa brojkom 2. :mrgreen:
Throttle
Posts: 13024
Joined: 10/06/2016 12:35

#2921 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by Throttle »

Sve je 2 osim passata, on je lubenicar :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10683
Joined: 10/03/2022 22:16

#2922 Re: Automobili koji su skoro iščezli sa bh. cesta

Post by ZoomZoomKiwi »

Jedno je Typ (model) a drugo generacija koja ima oznaku Tx

Kao što i generacija A platforme (Golf, Jetta, Octavia) ima generacije Ax


Type 3 je prethodnik Passata i nema veze sa Transporterom (Typ2) (u ovom slučaju T3)
Post Reply