Automatski mjenjač - savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#376 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by tovarish »

emko1234 wrote:
tovarish wrote:Emko kaze tiptronic,Amar kaze 01M.

De nek se neko javi i kaze da je to isto,pa da me rijesi dalje muke. :D
Mjenjač je tiptronic. Tiptronic je svaki torque converter gdje je vozač može ručno mjenjati brzine.
Ok,hvala. E sad da malo izguglam kako se odrzavaju.Posto je prijasnji vlasnik unro i nemam informaciju kako ga je odrzavao,ima li neko kakav savjet.

Inace,auto je preslo 190 000 km.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#377 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by UmaX »

Takav automatik jedino trazi redovnu zamjenu ulja, to bi trebalo da je sve.

Mjenjac kao mjenjac je dosta pouzan, ugladjeno salta (neces osjetit da promijeni brzinu), ali i trosi vise goriva u odnosu na manuelca.
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#378 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Throttle »

emko1234 wrote: Hoće. Al meni je pumpa dizna najbolji sistem ikada :D
Nema boljeg osjećaja nego kad nakon onog mrtvila do 1700-1800 okretaja turbo zavrti punom snagom i zakuca u sic. 2.0tdi s čipom - cca 180ks. Subjektivan osjećaj u vožnji je bio kao da ima preko 200 konja :D
Zato je puno trkaca sa 1.9tdi masinama, subjektivno lete dok ih ne istrese neko :lol:
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#379 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by tovarish »

UmaX wrote:Takav automatik jedino trazi redovnu zamjenu ulja, to bi trebalo da je sve.

Mjenjac kao mjenjac je dosta pouzan, ugladjeno salta (neces osjetit da promijeni brzinu), ali i trosi vise goriva u odnosu na manuelca.
Jel'to moze uraditi svaki majstor il da idmem u ovlasteni?
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#380 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by UmaX »

Pa trebalo bi da moze svaki. Problem je samo ako to ulje nije ranije redovno mijenjano. Moguce je cak da te bas sad pocne zezat mjenjac, ako nije redovno mijenjano.
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#381 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by tovarish »

UmaX wrote:Pa trebalo bi da moze svaki. Problem je samo ako to ulje nije ranije redovno mijenjano. Moguce je cak da te bas sad pocne zezat mjenjac, ako nije redovno mijenjano.
Postoji li neki nacin da ako nije mijenjano ja to nekako ispravim.Neko temeljno ciscenje il mijenjanja nekih dijelova i sl.
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#382 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by mk ultra »

Ako je bilo špene uhvatio je magnet
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#383 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by emko1234 »

Throttle wrote:
emko1234 wrote: Hoće. Al meni je pumpa dizna najbolji sistem ikada :D
Nema boljeg osjećaja nego kad nakon onog mrtvila do 1700-1800 okretaja turbo zavrti punom snagom i zakuca u sic. 2.0tdi s čipom - cca 180ks. Subjektivan osjećaj u vožnji je bio kao da ima preko 200 konja :D
Zato je puno trkaca sa 1.9tdi masinama, subjektivno lete dok ih ne istrese neko :lol:
Pa i nije baš tako. Svojevremeno su pd mašine, bar što se performansi tiče bile superiornije od sličnih motora kod konkurencije. 2.0tdi je imao more bugova, ali da je letio, letio je. Nijedan 2.0 hdi, tdci, cdti i slični mu nije bio ni do koljena.

I ne bih sad da otvaram pandorinu kutiju, da krene priča o trošenju ulja, prevazišloj tehnolgiji, brundanju motora i sličnim sranjima. Ja kažem da je išao, i to će potvrditi svako ko je vozio bilo koje auto s tim motorom. Moj a4 s fabričkih 140 konja, stotku je hvatao za okruglo 9 sekundi iako fabrika kaže malo više, i po brzinomjeru išao 225. Gps je rekao 218.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#384 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote:Ako je bilo špene uhvatio je magnet
nisam slikao ,na jednom jeepu,skinem karter mjenjaca kad jež unutra :lol:
p.s. malo veci od ovih
Image
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#385 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Milenkov buraz »

A šta ako je life time ulje u EDC mjenjaču? EDC je isto kao DSG, dupla spojka, mijenjati ulje ili ne?
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#386 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Throttle »

emko1234 wrote:
Throttle wrote:
emko1234 wrote: Hoće. Al meni je pumpa dizna najbolji sistem ikada :D
Nema boljeg osjećaja nego kad nakon onog mrtvila do 1700-1800 okretaja turbo zavrti punom snagom i zakuca u sic. 2.0tdi s čipom - cca 180ks. Subjektivan osjećaj u vožnji je bio kao da ima preko 200 konja :D
Zato je puno trkaca sa 1.9tdi masinama, subjektivno lete dok ih ne istrese neko :lol:
Pa i nije baš tako. Svojevremeno su pd mašine, bar što se performansi tiče bile superiornije od sličnih motora kod konkurencije. 2.0tdi je imao more bugova, ali da je letio, letio je. Nijedan 2.0 hdi, tdci, cdti i slični mu nije bio ni do koljena.

I ne bih sad da otvaram pandorinu kutiju, da krene priča o trošenju ulja, prevazišloj tehnolgiji, brundanju motora i sličnim sranjima. Ja kažem da je išao, i to će potvrditi svako ko je vozio bilo koje auto s tim motorom. Moj a4 s fabričkih 140 konja, stotku je hvatao za okruglo 9 sekundi iako fabrika kaže malo više, i po brzinomjeru išao 225. Gps je rekao 218.
Ne govorim ja o autima iste snage, zbog tog subjektivnog osjecaja misle da imaju 30KS vise pa ih jace auto istrese, sto je i logicno. U drugim dizelima nema tog fenomena a idu isto il za nijansu slabije. Rijetko mi se zakacio neki francuz za branik
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#387 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by konektovan »

Jtd motori su jeli i još uvijek jedu te PD (penzinosani dizel :mrgreen: )za doručak... :mrgreen:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#388 Re: Automatski mjenjač - savjet

Post by commendatore »

vidim 2.0tdi je PDI motor bravo za inzenjere :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#389 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by amar1994 »

Throttle wrote: Ne govorim ja o autima iste snage, zbog tog subjektivnog osjecaja misle da imaju 30KS vise pa ih jace auto istrese, sto je i logicno. U drugim dizelima nema tog fenomena a idu isto il za nijansu slabije. Rijetko mi se zakacio neki francuz za branik
pa francuze dizele vecinom polako voze ljudi :)

nije to g4 tdi gti sve crveno bajo moj :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#390 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by condy »

tovarish wrote:
Jel'to moze uraditi svaki majstor il da idmem u ovlasteni?
U tom mjenjacu je tzv long life ulje za koje fabrika nije dala preporuku za zamjenu ulja ( tiptronic mjenjac ). Medjutim, pozeljno ga je zamijeniti. Zamjenu ne moze svako uraditi vec servis ili majstor koji ima opremu za zamjenu ulja iz automatskog mjenjaca. Bez opreme samo odvrtanjem cepa i ispustanjem tako ulja iz mjenjaca ne moze se svo ulje izvuci iz mjenjaca.
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#391 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by tovarish »

condy wrote:
tovarish wrote:
Jel'to moze uraditi svaki majstor il da idmem u ovlasteni?
U tom mjenjacu je tzv long life ulje za koje fabrika nije dala preporuku za zamjenu ulja ( tiptronic mjenjac ). Medjutim, pozeljno ga je zamijeniti. Zamjenu ne moze svako uraditi vec servis ili majstor koji ima opremu za zamjenu ulja iz automatskog mjenjaca. Bez opreme samo odvrtanjem cepa i ispustanjem tako ulja iz mjenjaca ne moze se svo ulje izvuci iz mjenjaca.

:thumbup: hvala

Najvjerovatnije cu ga onda u ovlasteni servis odvesti.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#392 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by B6Redhell »

bitanga_sa_otesa wrote:
mk ultra wrote:Ako je bilo špene uhvatio je magnet
nisam slikao ,na jednom jeepu,skinem karter mjenjaca kad jež unutra :lol:
p.s. malo veci od ovih
Image

Taj je dobar. Neko stavio 4 ježa.
Inače je jedan ili dva.
Jesu se nakostriješili. :lol: ali negdje struže...
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#393 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by B6Redhell »

Milenkov buraz wrote:A šta ako je life time ulje u EDC mjenjaču? EDC je isto kao DSG, dupla spojka, mijenjati ulje ili ne?
Obavezno mijenjati. Lifetime ulje postoji na papiru. U praksi nimalo.
Pogotovo DSG/EDC koji zahtijevaju kratke intervale mjenjanja..
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#394 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by corolla02 »

bitanga_sa_otesa wrote:
mk ultra wrote:Ako je bilo špene uhvatio je magnet
nisam slikao ,na jednom jeepu,skinem karter mjenjaca kad jež unutra :lol:
p.s. malo veci od ovih
Image
ih to je sica, praticno sve OK za te godine exploatacije, sve dok nema prave spene ili komada

slijedeci put stavi magnetni saraf namjesto regularnog ili kakav magnet s polja kartera, pa da bude ona ide jez za jezom :-D
User avatar
corolla02
Posts: 10388
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#395 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by corolla02 »

Mazda ima odavno, dok Honda odnedavno dobila svoj...

Image
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#396 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Mlad i Nevin »

amar1994 wrote:
Throttle wrote: Ne govorim ja o autima iste snage, zbog tog subjektivnog osjecaja misle da imaju 30KS vise pa ih jace auto istrese, sto je i logicno. U drugim dizelima nema tog fenomena a idu isto il za nijansu slabije. Rijetko mi se zakacio neki francuz za branik
pa francuze dizele vecinom polako voze ljudi :)

nije to g4 tdi gti sve crveno bajo moj :D
Gdje se vozas bgt da vidis kako se ja zalijepim sa svojim francuzem i hdi masinom,
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#397 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by amar1994 »

Mlad i Nevin wrote:]

Gdje se vozas bgt da vidis kako se ja zalijepim sa svojim francuzem i hdi masinom,
vozim normalno tako da mi se rijetko ko lijepi,doduse bilo je nekih pokusaja renola clio i megane uz brdo i na autoputu,golfova isto :lol: ,isto hdi masina al nije franacuz :D
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#399 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by jasko__ »

Da ne otvaram novu temu
Ima li u DSG mjenjacu manuelni mod??
Konkretno me interesuje npr na snijegu, kad ides nizbrdo..kad manuelca ostavis u prvoj ili drugoj bez upotrebe kocnice..moze li se to u DSG mjenjaca tako..ili on ode u visi stepen pa se mora kociti???
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#400 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Romeo 80 »

jasko__ wrote: 16/07/2020 18:44 Da ne otvaram novu temu
Ima li u DSG mjenjacu manuelni mod??
Konkretno me interesuje npr na snijegu, kad ides nizbrdo..kad manuelca ostavis u prvoj ili drugoj bez upotrebe kocnice..moze li se to u DSG mjenjaca tako..ili on ode u visi stepen pa se mora kociti???
Koliko je meni poznato, imas manuelni nacin rada kod DSG-a, pa mijenjas kad ti hoces.

Usput da i ja upitam, zna li neko koji je interval zamjene ulja u automatskom mjenjacu kod Forda Mondea MK3?

Klasicni je tiptronic sa konvertorom, ali ne znam nakon koliko kilometara se mijenja ulje?! :?
Post Reply