Automatski mjenjač - savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
sumirprimus
Posts: 81304
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1101 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by sumirprimus »

oruzana_pobuna wrote: 31/01/2022 21:37
kojot1 wrote: 31/01/2022 21:25 Bilo kako bilo, automatski menjač kupuju oni koji hoće da se voze udobno, a ne jeftino. To da shvate ljudi i niko se neće nervirati :) Ja sam svestan da mogu da dam dosta para i pomirio sam se sa tim. Ne bih voleo, al ako se desi voziću auto 5 godina i kroz taj period deo će da mi se otplati.
uzevsi faktor x - prenapucenost gradova, ogroman broj auta, razmnozavanje covjeka ko zeceva, isplativost proizvodjaca na servisu istih, automatski mjenjac je nasrecu il nazalost buducnost.... jedini kojeg je uspio dovest maltene do neunistivosti je Poršeov PDK sa keramickim lamelama no ni taj nije otporan na habanje jer je koncepcija automatskog mjenjaca jednostavno takva....

od mene manuelni mjenjac u gradu u spici na blokiranoj autocesti pravi invalidom jer me isijas fata samo tako pritiskajuci jebeno kvacilo....

ja bih volio automatski mjenjac da ima svako auto - al danasnje automatike jebe to sto su kontrolirani ELEKTRONICKI - i to im je najveci zajeb.... kad malo nestA nije po parametrima - gasi auto, bitte abschleppen, crvena slova, usklicnik i mores se nazitigu do veledallin,....
Znam da sam negdje procito nekad i sad tek nadjoh kakav kontekst .oplakah :lol: :lol: :lol:
Hvala care na smijehu
Treg7L
Posts: 32
Joined: 25/12/2020 16:41

#1102 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Treg7L »

Treg7L wrote: 27/01/2021 16:31 Zdravpo

Imam 2008 VW Touareg 3.0 TDI Automatik

Prilikom voznje u niskim obrtajima (1300-400) - a visim brzinama (4-5-6) pocnu mi skakati obrtaji (ili padati nisam siguran) i prilikom tih oscilacija u predjelu ispod nogu osjetim pulsirajuce (u skladu sa padanjem i skakanjem obrtaja) vibracije.

* Kad u momentu oscilacija ukljucim tempomat obrtaji i brzina ostanu isti ali prestanu oscilacije
* Kada vozim u S(portskom) modu - nema oscilacija
* Kada vozim u manuelnom modu - nema oscilacija

Izbistrio sam cijeli internet i 80% slicnih scenarija (vwvortex, treg forumi razni, domaci) - Dosta ih ukazuje na torque converter, wandler ili popularno kod nas wrangler :D :D :D :D

Cak sam nasao i video kod onog Boska iz Tomislav Grada kod BMW-a nekog isto obrtaji osciliraju.

Da li je neko imao slicnih situacija u svom zivotu?

Isao sam vec kod Sekija, iako smo telefonski se dogovorili da ce uraditi dijagnostiku, pregledati nivo ulja itd - Nista od toga se nije desilo, samo je provozao i rekao dotjeraj da rastavimo 2200 ako je samo mehanicki dijelovi (lamele itd) 3300 ako je i hidraulicki blok.
Vozio sam auto kod Spahije u Tesanj.

Mjenjac je popravio, tj wandler/torque converter je repariran. Zadovoljan sam uradjenim, auto se preporodilo, i bolje vuce i manje trosi, i plus nemam tih oscilacija/vibracija.

Jedini down je mjesec dana kojih sam bio bez auta.
Majstorski ce vam naravno reci 7 dana, ali od toga nema nista, kod covjeka je na basci 10-15 auta non stop.
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#1103 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by prankster »

U comfort modu, na laganom gasu mijenja brzine u prosjeku oko 2000 ili vise ne znam tacno, ali kad stisnem gas do kraja onda mijenja iznad 3000, nekad na 3500. Je li to ok ponasanje ili? U sport modu uvijek mijenja u visokim obrtajima, dakle samo u normalnom modu varira od toga koliko gas stisnem.
Qwerty1234
Posts: 736
Joined: 27/05/2021 09:57

#1104 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Qwerty1234 »

prankster wrote: 21/04/2022 01:14 U comfort modu, na laganom gasu mijenja brzine u prosjeku oko 2000 ili vise ne znam tacno, ali kad stisnem gas do kraja onda mijenja iznad 3000, nekad na 3500. Je li to ok ponasanje ili? U sport modu uvijek mijenja u visokim obrtajima, dakle samo u normalnom modu varira od toga koliko gas stisnem.
Ja bi reko da je to ok.

Imam samo jedno iskustvio sa automatikom tj dsg mjenjacem.
Vozio sam ga Sa - Zg - Sa.

Nikakvu razliku izmedju kick downa (to ti je kad ga stisnes do kraja) i sport moda nisam primjetio.
Cim ti njega stisnes do kraja autu je znak da ti snage treba i ide visoko.

Ako ima ko strucniji nek potvrdi.
preludezalude
Posts: 5611
Joined: 07/03/2012 00:09

#1105 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by preludezalude »

prankster wrote: 21/04/2022 01:14 U comfort modu, na laganom gasu mijenja brzine u prosjeku oko 2000 ili vise ne znam tacno, ali kad stisnem gas do kraja onda mijenja iznad 3000, nekad na 3500. Je li to ok ponasanje ili? U sport modu uvijek mijenja u visokim obrtajima, dakle samo u normalnom modu varira od toga koliko gas stisnem.
Nije ok. Trebao bi da salta na jos vecim obrtajima. Kad stisnes gas do kraja onda bi trebao saltati na obrtajima kad razvija max snagu a to je tik prije crvenog podioka. I u confort i u sport modu nece saltati uvijek isto jer nije ni opterecenje uvijek isto ali generalno u sportu salta u maaalo vecim obrtajima u odnosu na confort.
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#1106 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by prankster »

preludezalude wrote: 21/04/2022 03:16
prankster wrote: 21/04/2022 01:14 U comfort modu, na laganom gasu mijenja brzine u prosjeku oko 2000 ili vise ne znam tacno, ali kad stisnem gas do kraja onda mijenja iznad 3000, nekad na 3500. Je li to ok ponasanje ili? U sport modu uvijek mijenja u visokim obrtajima, dakle samo u normalnom modu varira od toga koliko gas stisnem.
Nije ok. Trebao bi da salta na jos vecim obrtajima. Kad stisnes gas do kraja onda bi trebao saltati na obrtajima kad razvija max snagu a to je tik prije crvenog podioka. I u confort i u sport modu nece saltati uvijek isto jer nije ni opterecenje uvijek isto ali generalno u sportu salta u maaalo vecim obrtajima u odnosu na confort.
U sport modu i mijenja uvijek pred crveno tj ode na cca 5000 obrtaja. U comfort modu je varijabilno, ako vozim lagano onda mijenja oko 2000-2500 ne znam tacno, ali ako stisnem gas do kraja onda ide u vece obrtaje debelo preko 3500, nisam se dobro izrazio prvi put.
preludezalude
Posts: 5611
Joined: 07/03/2012 00:09

#1107 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by preludezalude »

prankster wrote: 21/04/2022 03:20
preludezalude wrote: 21/04/2022 03:16

Nije ok. Trebao bi da salta na jos vecim obrtajima. Kad stisnes gas do kraja onda bi trebao saltati na obrtajima kad razvija max snagu a to je tik prije crvenog podioka. I u confort i u sport modu nece saltati uvijek isto jer nije ni opterecenje uvijek isto ali generalno u sportu salta u maaalo vecim obrtajima u odnosu na confort.
U sport modu i mijenja uvijek pred crveno tj ode na cca 5000 obrtaja. U comfort modu je varijabilno, ako vozim lagano onda mijenja oko 2000-2500 ne znam tacno, ali ako stisnem gas do kraja onda ide u vece obrtaje debelo preko 3500, nisam se dobro izrazio prvi put.
Koje je auto? Koji mjenjac? Kad stisnes gas do daske treba da salta na maksimalnim obrtajima neovisno u kojem modu je. A u sport modu mislim da nebi bas trebalo da salta tako visoko u normalnoj voznji. Kod mene u confort salta oko 2000 obrtaja a u sport salta oko 2500 obrtaja...lagane voznje tj laganog pritiskanja gasa. Stisnut gas do poda salta tik pred crvenim podiokom.
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#1108 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by prankster »

Za sport mod i mislim SAMO za slucaj kad se gasa, vazda mijenja na najvisim obrtajima. Samo sam ovdje istakao varijabilnost obrtaja u comfort modu, ali varijabilno je i u sportu samo nisam nikad do danas vozio lagano u sportu :D
Uglavnom kao sto kazes, cim se stisne do kraja on ide u visoke obrtaje nebitno koji mod tako da to je to.
preludezalude
Posts: 5611
Joined: 07/03/2012 00:09

#1109 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by preludezalude »

prankster wrote: 21/04/2022 12:21 Za sport mod i mislim SAMO za slucaj kad se gasa, vazda mijenja na najvisim obrtajima. Samo sam ovdje istakao varijabilnost obrtaja u comfort modu, ali varijabilno je i u sportu samo nisam nikad do danas vozio lagano u sportu :D
Uglavnom kao sto kazes, cim se stisne do kraja on ide u visoke obrtaje nebitno koji mod tako da to je to.
To je samo kad govori se o obrtajima. U sport bi trebao i da brze presalta iz brzine u brzinu, ranije da presalta u nizu a kasnije u visu. Jednostavno drugacija mapa saltanja. Neko ce reci i da u sportu grublje salta tj osjeti se trzaj. Pretpostavljam da nije isto kod razlicitih mjenjaca. Kod mene u confort modu krece iz druge brzine a za rikverc koristi "drugu" rikverc brzinu dok u sport modu krece iz prve a za rikverc koristi "prvu" rikverc brzinu.
Audicija1234
Posts: 2
Joined: 27/04/2022 14:08

#1110 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Audicija1234 »

Poštovanje svima.

Problem sa CVT multitronic audijevim mjenjacem. Ostao sam u kvaru, došlepo do majstora, on mi napravio mjenjac (zamijenio kvačilo). Kad sam krenuo na put da ga testiram, nakon dva sata voznje stao na parking, ubacio u rikverc i desio se jako velik trzaj u mjenjacu. Nakon toga ubacio sam u D da vidm da li je u voznom stanju i opet prebacio u R...jos jednom je trznuo i ugasio se. Ostavio sam auto i nakon 2 sata sjeo u njega. Kreno nazad kuci, sve normalno. Nakon par dana voznje po gradu, isti mi se trzaj desio u rikver ponovno. Da li neko mozda zna u cemumoze biti problem? Auto znaci ima iskljucivo samo problem (ponekad) kada ubacim u R.
Pozdrav
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1111 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by sime_cipol »

Vozi ga majstoru ponovo i neka to napravi kako treba.
Audicija1234
Posts: 2
Joined: 27/04/2022 14:08

#1112 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Audicija1234 »

Sad sam bio. Kaze mi da nije elektronski adaptirano kvačilo i kad to odradim da više neće trzati u rikverc i gasiti se.Jel moguće da je do toga?
benki2
Posts: 53
Joined: 20/09/2008 20:31

#1113 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by benki2 »

Pozdrav forumasi,

Moze mala pomoc, presao sam na automatik mjenjac, pa ako neko moze pomoci.
Mercedes B180, 2017 godiste, 133 hiljade presao, auto je iz uvoza, servisna istorija je uredna. Na otprilike 104000 je radjen servis ulja u mjenjacu.
Kod ubrzanja, cuje se neki zujeci zvuk, nesto izmedju zujenja i brujenja, ne znam kako da se izrazim. Zvuk pocinje oko 1700-2000 obrtaja kada prebacuje u sljedecu brzinu, i izrazeniji je kada je auto hladno. Sto se tice samo saltanja, nisam primjetio nista neobicno, uredno salta i ne trza. Kickdown sve ide ok, zvuk je nekako izrazeniji kod sporog ubrzavanja.
Kada je vozilo u P ili N, pri dodavanja gasa, isti se zvuk cuje, pa mi je sve malo cudno.
Vozio sam ga majstoru, zajedno smo obisli krug, covjek veli da nije mjenjac, jer bi bio skroz drugi zvuk, vjerovatno neki lezaj ili nosac. svakako je rekao da ce detaljnije pogledati

Je li imao neko slicna iskustva, hvala?
Last edited by benki2 on 03/05/2022 12:51, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#1114 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by ZoomZoomKiwi »

Pošto se čuje na gasu kad je mjenjač odvojen (P/N) onda je nešto što je vezano za motor, može biti dio pretvarača/impelera koji je na radilici motora, ili nešto sasvim drugo. Možda ti je ležaj vodene pumpe, možda je zvuk na alternatoru. Trebalo bi to pobliže pogledati, možda je i na kompresoru klime.
Skini mikro-remen pa probaj, da izoluješ alternator i klimu, ako ne bude više zvuka, onda je nešto od to dvoje.
User avatar
Optimist
Posts: 13619
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1115 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Optimist »

Tipujem da je u pitanju nosac motora.
Seawolf
Posts: 7678
Joined: 14/06/2012 22:59

#1116 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Seawolf »

EFD22 wrote: 03/05/2022 12:44 Pošto se čuje na gasu kad je mjenjač odvojen (P/N) onda je nešto što je vezano za motor, može biti dio pretvarača/impelera koji je na radilici motora, ili nešto sasvim drugo. Možda ti je ležaj vodene pumpe, možda je zvuk na alternatoru. Trebalo bi to pobliže pogledati, možda je i na kompresoru klime.
Skini mikro-remen pa probaj, da izoluješ alternator i klimu, ako ne bude više zvuka, onda je nešto od to dvoje.
Nema ovaj mjenjač impeler. DCT je.

Iz moga iskustva sa istim autom, najvjerovatnije je pumpa rashladne tečnosti.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10329
Joined: 10/03/2022 22:16

#1117 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by ZoomZoomKiwi »

Nisam ni gledao godište, sorry
benki2
Posts: 53
Joined: 20/09/2008 20:31

#1118 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by benki2 »

Imao sam i ja osjecaj da nije to getribe, ali rekoh da se posavjetujem, hvala na pomoci svakako :thumbup:
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#1119 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by laly »

Pozdrav, ako ima neko da se razumije u automatik :) Imam Mercedes A170 i do sada je sve bilo ok, ali u posljednje vrijeme kada stanem npr.na semaforu auto trzne. Ne desava se stalno ali u toku ove sedmice desilo se dva puta to trzanje. Zna li neko sta bi to moglo biti?
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#1120 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Project Lucian »

shalla wrote: 18/02/2022 11:31 Zna li neko kakvi su automatski mjenjači kod Citroena DS4? Jel pravi automatik ili taj neki robotizirani koji ste mi rekli da ne gledam?
Meni je taj robotizirani sasvim ok, jedino ako se voliš trkat i divljat po cesti onda ti neće odgovarat.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#1121 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by emotivac »

Meni je taj robotizirani iskreno bezveze. Brže čovjek ručno prešalta brzinu ako ćemo realno.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4358
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1122 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Romeo 80 »

laly wrote: 28/05/2022 18:37 Pozdrav, ako ima neko da se razumije u automatik :) Imam Mercedes A170 i do sada je sve bilo ok, ali u posljednje vrijeme kada stanem npr.na semaforu auto trzne. Ne desava se stalno ali u toku ove sedmice desilo se dva puta to trzanje. Zna li neko sta bi to moglo biti?
Meni je tako na Fordu bilo. To trzanje se u početku dešavalo ponekad, a onda sve češće, dok nisam morao ići majstoru. Hidraulička ploca je bila u pitanju, koja se kod starijih auta zaprlja i onda počne da trokira i trza.

Ne mora značiti da je i kod tebe to, možda samo treba ulje promijeniti.
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1123 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Qler »

Ulje se treba mijenjati, to dosta ljudi ne praktikuje i kad crkne mjenjac, onda ide kako je to sve nekvalitetno.. a ovamo 200k presao sa istim uljem...

a onaj robotizovani, ja ono ne bih nikome preporucio.
muki_saki
Posts: 2
Joined: 05/04/2013 15:04

#1124 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by muki_saki »

Pozdrav, imam Touran 2010 dsg 7 , kod mene je u vlasnistvu neka 4 mjeseca, u voznji mi se desava pretezno uz brdo da sam tebe turira vise puta dok ne prebaci u vecu ili smanji u manju brzinu, majstor ga probao kaze mjnjac ti dobar ali moras mjenjati lamele DSG-a, e sad ima li neko da je mjenjao te lamele gdje mjenjao i koliko kosta, hvala svima ko mi da koristan savjet. Lp
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13149
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#1125 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Evolution_IV »

Cuj ispravan mjenjac al treba zamijenit lamele :lol:

Promjeni majstora odma i rjesavaj dok se nije pojebo..
Post Reply