Automatski mjenjač - savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Krajisnik2023
Posts: 3
Joined: 21/07/2023 19:35

#1226 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Krajisnik2023 »

Nije problem dati majstoru 500 i on odradi svoje, nego je problem das mu 500 i on se cese po glavi kaze !mozda je ovo!....pitam samo za iskustva, jer se mozda nekomu desavalo slicno pa ima neko svoje licno iskustvo da iznese...
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#1227 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Zakalwe »

Krajisnik2023 wrote: 21/07/2023 19:46 A6 C7 2015 Quatro v6 sa 218ps, sedam brzina stronic getriba, sve salta super, nikakvih problema kod ubrzanja i saltanja osim kod zaustavljanja, dakle u koliko ga turiram ili nakon duze voznje, kada stajem drzi dugo u E2 i onda kad prebaci u E1 kod stajanja vozila, malo udari-trzne....sada opet vozim sedam dana bez turiranja i niti jednom nije to odradio....sta bi moglo bit u pitanju, sad mu je vrjeme i onako za servis motora a i mjenjaca, tako da ce filter i ulje i onako bit zamjenuto, ali ako je netko imao iskustvo slicno ili moze dat neko misljenje da me unervozi ili smiri malo hahah :;D
Promjeni ulje i filter. Meni se to desavalo kad je ulje ostarilo i viskozitet se promjenio. Ne zaboravi reci majstoru da resetuje adaptaciju mjenjaca poslije mjenjanja ulja. Mjenjac ima adaptivan algoritm koji pokusava da se "nauci" i prilagodi brzinu kvacila. Kad mu promjenis ulje sa novim, on bi se ponasao cudno dok se ponovo ne nauci.
preludezalude
Posts: 5682
Joined: 07/03/2012 00:09

#1228 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by preludezalude »

Zakalwe wrote: 22/07/2023 09:21
Krajisnik2023 wrote: 21/07/2023 19:46 A6 C7 2015 Quatro v6 sa 218ps, sedam brzina stronic getriba, sve salta super, nikakvih problema kod ubrzanja i saltanja osim kod zaustavljanja, dakle u koliko ga turiram ili nakon duze voznje, kada stajem drzi dugo u E2 i onda kad prebaci u E1 kod stajanja vozila, malo udari-trzne....sada opet vozim sedam dana bez turiranja i niti jednom nije to odradio....sta bi moglo bit u pitanju, sad mu je vrjeme i onako za servis motora a i mjenjaca, tako da ce filter i ulje i onako bit zamjenuto, ali ako je netko imao iskustvo slicno ili moze dat neko misljenje da me unervozi ili smiri malo hahah :;D
Promjeni ulje i filter. Meni se to desavalo kad je ulje ostarilo i viskozitet se promjenio. Ne zaboravi reci majstoru da resetuje adaptaciju mjenjaca poslije mjenjanja ulja. Mjenjac ima adaptivan algoritm koji pokusava da se "nauci" i prilagodi brzinu kvacila. Kad mu promjenis ulje sa novim, on bi se ponasao cudno dok se ponovo ne nauci.
Mora ici u ovlasteni servis na kalibraciju mjenjaca. Nema autoadaptacije.
Krajisnik2023
Posts: 3
Joined: 21/07/2023 19:35

#1229 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Krajisnik2023 »

To sto se desilo kvrckanje kod zaustavljanja mi je i dalo dojam kao da auto samo uci kako ga vozim i poslje neko vrjeme primjenjuje i na drugi rezim voznje, recimo iz malo turiranja i brze voznje a potom u gradsku voznju, umjesto niskih obrtaja on jednostavno spreman je i po gradu na turiranje i obrtaje drzi malo vise i brze reaguje na gas...Sve jedno ove iduce sedmice ide na servis pa neka oni odrade sto treba...
artur morgan
Posts: 2866
Joined: 30/04/2020 19:47

#1230 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by artur morgan »

Moja iskustva sa dsg/stronic su da se zaustavi vozilo uglavnom u D2 brzini i kad se zaustavis da vrati u D1 bez trzaja, bez da ista se osjeti. Ako ima povratni trzaj kad prebaci u D1 to je za servisa. Obicno kad krene taj mjenjac zezati zale se na manje ili vece trzaje pri saltanju u nekoj brzini. Mozda kalibracija mjenjaca rjesi problem a mozda ne. Sumnjam da moze ali treba pokusati
kravamuzara
Posts: 3604
Joined: 15/03/2022 11:18

#1231 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kravamuzara »

Ja vozio gnjolfa osmicu sa 5 hiljada na satu pa je znao lupiti posteno.
Ne moze na niskim brzinama nikad biti ko sa pretvaracem momenta, Mazdu kunem sto je presla na to govno za novi sa 8 brzina umjesto da je povecala stari.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4279
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#1232 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by skrbavi-admin »

mozda bi uspavanke pomogle i razgovor psi'jatra sa autom :lol:
eventualno hoĐa neki zapis, tespih, dova, nešto :lol:
Seawolf
Posts: 7771
Joined: 14/06/2012 22:59

#1233 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Seawolf »

kravamuzara wrote: 23/07/2023 14:51 Ja vozio gnjolfa osmicu sa 5 hiljada na satu pa je znao lupiti posteno.
Ne moze na niskim brzinama nikad biti ko sa pretvaracem momenta, Mazdu kunem sto je presla na to govno za novi sa 8 brzina umjesto da je povecala stari.
Mogli su ga povećat kol'ko hoćeš, od starog ne bi bilo nikakve koristi, jer je za poprečnu ugradnju.
kravamuzara
Posts: 3604
Joined: 15/03/2022 11:18

#1234 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kravamuzara »

Seawolf wrote: 23/07/2023 15:35
kravamuzara wrote: 23/07/2023 14:51 Ja vozio gnjolfa osmicu sa 5 hiljada na satu pa je znao lupiti posteno.
Ne moze na niskim brzinama nikad biti ko sa pretvaracem momenta, Mazdu kunem sto je presla na to govno za novi sa 8 brzina umjesto da je povecala stari.
Mogli su ga povećat kol'ko hoćeš, od starog ne bi bilo nikakve koristi, jer je za poprečnu ugradnju.
Ne doslovce povecati nego opet napraviti sa pretvaracem momenta, prepisati zadacu od ZF-a.
Seawolf
Posts: 7771
Joined: 14/06/2012 22:59

#1235 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Seawolf »

kravamuzara wrote: 23/07/2023 15:38
Seawolf wrote: 23/07/2023 15:35
Mogli su ga povećat kol'ko hoćeš, od starog ne bi bilo nikakve koristi, jer je za poprečnu ugradnju.
Ne doslovce povecati nego opet napraviti sa pretvaracem momenta, prepisati zadacu od ZF-a.
Kad je zadnji put prije ovog, Mazda imala svoj automatski mjenjač za uzdužnu ugradnju?
kravamuzara
Posts: 3604
Joined: 15/03/2022 11:18

#1236 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kravamuzara »

Seawolf wrote: 23/07/2023 15:40
kravamuzara wrote: 23/07/2023 15:38

Ne doslovce povecati nego opet napraviti sa pretvaracem momenta, prepisati zadacu od ZF-a.
Kad je zadnji put prije ovog, Mazda imala svoj automatski mjenjač za uzdužnu ugradnju?
Aktuelni MX-5 automatik :D
Seawolf
Posts: 7771
Joined: 14/06/2012 22:59

#1237 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Seawolf »

kravamuzara wrote: 23/07/2023 15:43
Seawolf wrote: 23/07/2023 15:40
Kad je zadnji put prije ovog, Mazda imala svoj automatski mjenjač za uzdužnu ugradnju?
Aktuelni MX-5 automatik :D
Ali to je FS6A-EL automatik koji se ugrađuje između pogonskih točkova stražnje osovina (transaxle).

Da preciziram pitanje: Kada je Mazda zadnji put imala svoj automatski mjenjač za uzdužnu ugradnju između motora i kardanskog vratila, koji bi se mogao iskoristiti kao osnova za razvoj mjenjača za CX-60?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10731
Joined: 10/03/2022 22:16

#1238 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by ZoomZoomKiwi »

kravamuzara wrote: 23/07/2023 15:43
Seawolf wrote: 23/07/2023 15:40
Kad je zadnji put prije ovog, Mazda imala svoj automatski mjenjač za uzdužnu ugradnju?
Aktuelni MX-5 automatik :D
Bio je i u NC MX-5 automatik, SJ6A-EL Activematic. Mislim da je to Aisin AZ6 TB-65SN.

Zanimljivost tog klasičnog automatika je što je imao (ne znam kako to da nazovem) i automatski uključivu krutu vezu između impelera i propelera, na određenim obrtajima i brzinama, u cilju smanjenja gubitaka momenta.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 23/07/2023 16:27, edited 1 time in total.
kravamuzara
Posts: 3604
Joined: 15/03/2022 11:18

#1239 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kravamuzara »

Seawolf wrote: 23/07/2023 16:10
kravamuzara wrote: 23/07/2023 15:43

Aktuelni MX-5 automatik :D
Ali to je FS6A-EL automatik koji se ugrađuje između pogonskih točkova stražnje osovina (transaxle).

Da preciziram pitanje: Kada je Mazda zadnji put imala svoj automatski mjenjač za uzdužnu ugradnju između motora i kardanskog vratila, koji bi se mogao iskoristiti kao osnova za razvoj mjenjača za CX-60?
Onda ne u zadnjih 20 godina, mozda nekad davno za Eunos Cosmo, Xedos 9 ili 929, morao bih procitati ali svakako nista relevantno za ovo danas sa ISG-om i brdom elektronike.
kravamuzara
Posts: 3604
Joined: 15/03/2022 11:18

#1240 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kravamuzara »

Kad vec spomenuh Cosmo-a, gledao sam to cudo u muzeju, prvo auto sa GPS-om.

Klima na touch 1990. :lol:
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1241 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by W0rM »

Vozdrica,
na koliko bih trebao mijenjati ulje kod S tronic mjenjaca, te kad se primjeti u koliko se ne zna kad je bilo zadnje mijenjanje da je vakat, to jest po cemu, koji su simptomi.
artur morgan
Posts: 2866
Joined: 30/04/2020 19:47

#1242 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by artur morgan »

U VW/Audi grupaciju se ugrađuje dva tipa tog mjenjača.

- Dry tip( tzv. suhi dsg iako ima dvije vrste ulja )-nije propisan i predviđen interval zamjene ulja ( uparen sa 1.6 tdi ili 1.4 tfsi motorom, odnosno motorima obrtnog momenta do 250 Nm ).

- Wet tip( tzv. mokri dsg )-propisan interval obavezne zamjene ulja u mjenjaču svakih pređenih 60 hiljada km. ( uparen sa 2.0 motorima i drugim većim motorima ).

Ako je ovaj drugi tip, i ako nisi siguran kad je mijenjan ( ne možeš provjeriti ) onda planiraj zamjenu i ne čekaj simptome jer tad bi te koštao puno skuplje popravak od zamjene ulja u mjenjaču.
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1243 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by W0rM »

artur morgan wrote: 25/07/2023 09:48 U VW/Audi grupaciju se ugrađuje dva tipa tog mjenjača.

- Dry tip( tzv. suhi dsg iako ima dvije vrste ulja )-nije propisan i predviđen interval zamjene ulja ( uparen sa 1.6 tdi ili 1.4 tfsi motorom, odnosno motorima obrtnog momenta do 250 Nm ).

- Wet tip( tzv. mokri dsg )-propisan interval obavezne zamjene ulja u mjenjaču svakih pređenih 60 hiljada km. ( uparen sa 2.0 motorima i drugim većim motorima ).

Ako je ovaj drugi tip, i ako nisi siguran kad je mijenjan ( ne možeš provjeriti ) onda planiraj zamjenu i ne čekaj simptome jer tad bi te koštao puno skuplje popravak od zamjene ulja u mjenjaču.
Konkretno kod mene je taj 1.6 TDI. 85kW.
artur morgan
Posts: 2866
Joined: 30/04/2020 19:47

#1244 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by artur morgan »

W0rM wrote: 25/07/2023 10:18
artur morgan wrote: 25/07/2023 09:48 U VW/Audi grupaciju se ugrađuje dva tipa tog mjenjača.

- Dry tip( tzv. suhi dsg iako ima dvije vrste ulja )-nije propisan i predviđen interval zamjene ulja ( uparen sa 1.6 tdi ili 1.4 tfsi motorom, odnosno motorima obrtnog momenta do 250 Nm ).

- Wet tip( tzv. mokri dsg )-propisan interval obavezne zamjene ulja u mjenjaču svakih pređenih 60 hiljada km. ( uparen sa 2.0 motorima i drugim većim motorima ).

Ako je ovaj drugi tip, i ako nisi siguran kad je mijenjan ( ne možeš provjeriti ) onda planiraj zamjenu i ne čekaj simptome jer tad bi te koštao puno skuplje popravak od zamjene ulja u mjenjaču.
Konkretno kod mene je taj 1.6 TDI. 85kW.
Proizvođač za mjenjač koji je uparen sa tim motorom nije preporučio potrebu zamjene ulja zbog konstrukcijske razlike u odnosu na druge tipove tog mjenjača. Zbog toga, najvjerovatnije nikad nisu mijenjana ulja u mjenjaču osim ako je to prethodni vlasnik na svoju ruku odlučio uraditi, što su rijetke situacije.

Taj mjenjač nosi oznaku dq200, pa se možeš više i sam informisati na internetu.

Mnogi misle, da treba preventivno promijeniti ta dva ulja bez obzira na preporuku proizvođača da se ne mijenja, nakon pređenih 100 ili više hiljada km. To je sad do tebe da li ćeš mijenjati preventivno.
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1245 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by W0rM »

artur morgan wrote: 25/07/2023 11:23
W0rM wrote: 25/07/2023 10:18

Konkretno kod mene je taj 1.6 TDI. 85kW.
Proizvođač za mjenjač koji je uparen sa tim motorom nije preporučio potrebu zamjene ulja zbog konstrukcijske razlike u odnosu na druge tipove tog mjenjača. Zbog toga, najvjerovatnije nikad nisu mijenjana ulja u mjenjaču osim ako je to prethodni vlasnik na svoju ruku odlučio uraditi, što su rijetke situacije.

Taj mjenjač nosi oznaku dq200, pa se možeš više i sam informisati na internetu.

Mnogi misle, da treba preventivno promijeniti ta dva ulja bez obzira na preporuku proizvođača da se ne mijenja, nakon pređenih 100 ili više hiljada km. To je sad do tebe da li ćeš mijenjati preventivno.
Stari hvala ti, paranoja me lagano pocela pucati, jer ono, prvi mi je automatik u zivotu... Cuo sam da preventive radi treba na 60k km promijeniti, nisam znao da li je istina, zetu koji vozi BMW rekli da ne mora mijenjati jer traje koliko i zvini vijek auta. Tako da, hvala jos jednom, preventive radi svakako treba mijenjati. Imas li slucajno preporuke radnji gdje se to kvalitetno moze uraditi i ako slucajno znas cijenu?
kravamuzara
Posts: 3604
Joined: 15/03/2022 11:18

#1246 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by kravamuzara »

Zivotni vijek auta napisano sa zvjezdicom, i onda dole sitnim slovima 160 hiljada km.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16458
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1247 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by sime_cipol »

Ako bude na Google trazio DQ200 trebat ce mu strava
artur morgan
Posts: 2866
Joined: 30/04/2020 19:47

#1248 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by artur morgan »

W0rM wrote: 25/07/2023 11:35
artur morgan wrote: 25/07/2023 11:23

Proizvođač za mjenjač koji je uparen sa tim motorom nije preporučio potrebu zamjene ulja zbog konstrukcijske razlike u odnosu na druge tipove tog mjenjača. Zbog toga, najvjerovatnije nikad nisu mijenjana ulja u mjenjaču osim ako je to prethodni vlasnik na svoju ruku odlučio uraditi, što su rijetke situacije.

Taj mjenjač nosi oznaku dq200, pa se možeš više i sam informisati na internetu.

Mnogi misle, da treba preventivno promijeniti ta dva ulja bez obzira na preporuku proizvođača da se ne mijenja, nakon pređenih 100 ili više hiljada km. To je sad do tebe da li ćeš mijenjati preventivno.
Stari hvala ti, paranoja me lagano pocela pucati, jer ono, prvi mi je automatik u zivotu... Cuo sam da preventive radi treba na 60k km promijeniti, nisam znao da li je istina, zetu koji vozi BMW rekli da ne mora mijenjati jer traje koliko i zvini vijek auta. Tako da, hvala jos jednom, preventive radi svakako treba mijenjati. Imas li slucajno preporuke radnji gdje se to kvalitetno moze uraditi i ako slucajno znas cijenu?
Nisam siguran za cijenu zamjene ta dva ulja kod tog tipa mjenjača.

Zamjenu možeš uraditi u Autoklinici Vitez - vl. Marjanović, Škodin ovlašteni servis, koji servis radi popravke tih mjenjača kad se pokvare. Ima i u Tešnju ili oko Tešnja dobar servis za te mjenjače ali ne mogu se sjetiti kako se zove, pa neka neko napiše ko zna. Možeš ulje zamijeniti i u Inter autu Tuzla, ovlašteni Audi servis. Za servise u Sarajevu nemam iskustva.
User avatar
W0rM
Posts: 2390
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1249 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by W0rM »

artur morgan wrote: 25/07/2023 13:04
W0rM wrote: 25/07/2023 11:35

Stari hvala ti, paranoja me lagano pocela pucati, jer ono, prvi mi je automatik u zivotu... Cuo sam da preventive radi treba na 60k km promijeniti, nisam znao da li je istina, zetu koji vozi BMW rekli da ne mora mijenjati jer traje koliko i zvini vijek auta. Tako da, hvala jos jednom, preventive radi svakako treba mijenjati. Imas li slucajno preporuke radnji gdje se to kvalitetno moze uraditi i ako slucajno znas cijenu?
Nisam siguran za cijenu zamjene ta dva ulja kod tog tipa mjenjača.

Zamjenu možeš uraditi u Autoklinici Vitez - vl. Marjanović, Škodin ovlašteni servis, koji servis radi popravke tih mjenjača kad se pokvare. Ima i u Tešnju ili oko Tešnja dobar servis za te mjenjače ali ne mogu se sjetiti kako se zove, pa neka neko napiše ko zna. Možeš ulje zamijeniti i u Inter autu Tuzla, ovlašteni Audi servis. Za servise u Sarajevu nemam iskustva.
Puno korisnih informacija, hvala i zivio!
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#1250 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Zakalwe »

W0rM wrote: 25/07/2023 10:18 Konkretno kod mene je taj 1.6 TDI. 85kW.
Ah, to je onda DSG mjenjac ca suhim kvacilima. Ja mislio obicni automatski sa vandlerom. DQ200 je na zalost vrlo los mjenac. Ovdje ih je VW morao mijenjati 5-6 puta taksistima dok je bio pod garancijom (3 godine). Kvacila se istrose i onda trza. To malo goriva sto ustedi u poredjenju sa obicnim automatikom potrosis na remontu.
Post Reply