Auto sjedalice

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#1 Auto sjedalice

Post by AdnanSA »

Kakve auto sjedalice koristite za djecu uzrasta od 1-4 godine?
Gladao sam u prodavnicama Maxi-Cosi model Priori za 249 Km. Čini mi se sasvim ok.
Ta sjedalica mora biti okrenuta prema naprijed tj. u smjeru vožnje. Medjutim na nekim stranim sajtovima sam pročitao da se preporučuje da djeca do starosti 4 godine budu u okrenuta u smjeru suprotnom od smjera vožnje ali niko ne navodi koji se modeli sjedalica mogu okrenuti tako. Zna li iko išta više o tome?
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#2 Re: Auto sjedalice

Post by melb26sa »

Idi na rodin forum imas podforum samo za autosjedalice - oni su i radili neka istrazivanja, edukacije pa ce ti najbolje znati reci sta i kako.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Auto sjedalice

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

AdnanSA wrote:Kakve auto sjedalice koristite za djecu uzrasta od 1-4 godine?
Gladao sam u prodavnicama Maxi-Cosi model Priori za 249 Km. Čini mi se sasvim ok.
Ta sjedalica mora biti okrenuta prema naprijed tj. u smjeru vožnje. Medjutim na nekim stranim sajtovima sam pročitao da se preporučuje da djeca do starosti 4 godine budu u okrenuta u smjeru suprotnom od smjera vožnje ali niko ne navodi koji se modeli sjedalica mogu okrenuti tako. Zna li iko išta više o tome?
Eee kolega, ja sam tebi cak pripremio brosuru ali sam mislio da si ti vec uzeo auto sjedalicu. :?

Uglavnom auto sjedalice dijele u par osnovnih grupa:

0 - za djecu od 0 do 10 kg
0+ - za djecu od 0 do 13 kg
I - za djecu od 9 do 18 kg
II - za djecu od 15 do 25 kg
II - za djecu od 22 do 36 kg

Mada recimo ja imam BREVI sjedalicu koja za djecu od 13-36 kg s tim da se u određenoj fazi rasta djeteta skida naslonjac pa onda ostane samo dio na kojem dijete sjedi - podizac. To je za djecu od 5-6 godine zivota i vrlo je prakticna stvar.

Velika vecina sjedalica se moze okrenuti u smjeru voznje kao i obratno, suprotno od smjera voznje. Pored ovoga na svakoj normalnoj sjedalici stoji uputa kako ispravno vezati auto sjedalicu, a ima i oznaceno, tako da bas tesko mozes sta fuliti. U svakom slucaju na iducem okupljanju ti donosim brosuru. :)
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#4 Re: Auto sjedalice

Post by Slo Burner »

Gdje u Sarajevu ima dobar izbor autosjedalica ?
panda_grizli
Posts: 46
Joined: 11/06/2017 14:32

#5 Re: Auto sjedalice

Post by panda_grizli »

Slo Burner wrote:Gdje u Sarajevu ima dobar izbor autosjedalica ?
U Sarajevu na zalost nema velikog izbora AS ali ono sto ima je Bimaco, Bojprom, Babycentar, Aksa i Daani shop. Ako ima jos gdje osim online neka me neko ispravi ili doda.Ono na sta trebate obratit paznju je da li imate u autu isofix ili ne, as trebate isprobati u autu i sa djetetom, jer se zna desiti da ne odg npr duzina pojasa ako je na pojas vezivanje.Zavisi i koliko vam je dijete staro i tesko te da li samostalno hoda.Minimalni ali zaista minimalni uvjeti za smjer voznje su 10kg, 15mjeseci i samostalan hod. Pozeljno je ipak bar do 2god da se dijete vozi u suprotnom smjeru od smjera voznje a ako moze i do 4 god bilo bi odlicno.I kad krene da koristi buster i tad je pozeljno da ima naslonjac zbog vezivanja pojasa.
Ukoliko vam treba jos info, tu sam
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#6 Re: Auto sjedalice

Post by MrsJ »

Meni je ova fantastična. Jeste skuplja ali je od 0 do 4 godine i može se rotirati kada stavljate bebu da sjedalica bude okrenuta prema vama za lakše postavljanje bebe. Ima znači 3 položaja kako se okreće, prema naprijed, nazad i na stranu.
http://bimaco.net/artikal.aspx?url=CYBE ... O&id=15096
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Auto sjedalice

Post by Haris.ba »

To su mislim najbolje autosjedalice na našem tržištu.

Ovo ti je stari model. Mislim da su odustali od tog rješenja rotiranja za 90 stepeni zbog sigurnosti u novom modelu.

I mislim da su izbacili magnete za pojas zbog valjda sigurnosti u novom modelu.

Dobra stvar je što se ne koristi pojas za ove autosjedalice - te nema potrebe dumati je li pojas kratak ili nije. Samo isofix.

Sa cybex nema greške. Problem je samo cijena.
_Mila_
Posts: 78
Joined: 10/05/2014 10:41
Location: Sarajevo

#8 Re: Auto sjedalice

Post by _Mila_ »

Pogledaj na adac testovima koja je najbolja. Ti testovi pokazuju najbolje autosjedalice za godinu u kojoj su proizvedene. Najbolje ocjene (sigurnost, lakoca koristenja...) 2014 kada smo mi kupovali imala je Cybex juno 2 fix (mislim da je bimaco jos uvijek ima). Prezadovoljni smo. Onaj "jastuk" dijete moze koristiti i da spusti glavu kada spava, da se igra i da rucka. Autosjedalice sa pojasevima mogu biti nezgodne kada dijete spava.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#9 Re: Auto sjedalice

Post by Gray »

MrsJ wrote:Meni je ova fantastična. Jeste skuplja ali je od 0 do 4 godine i može se rotirati kada stavljate bebu da sjedalica bude okrenuta prema vama za lakše postavljanje bebe. Ima znači 3 položaja kako se okreće, prema naprijed, nazad i na stranu.
http://bimaco.net/artikal.aspx?url=CYBE ... O&id=15096

ovu mi imamo i stvarno je odlična.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#10 Re: Auto sjedalice

Post by Gray »

MrsJ wrote:Meni je ova fantastična. Jeste skuplja ali je od 0 do 4 godine i može se rotirati kada stavljate bebu da sjedalica bude okrenuta prema vama za lakše postavljanje bebe. Ima znači 3 položaja kako se okreće, prema naprijed, nazad i na stranu.
http://bimaco.net/artikal.aspx?url=CYBE ... O&id=15096

ovu mi imamo i stvarno je odlična.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11 Re: Auto sjedalice

Post by male_okice »

moja djevojcica ima sad 2 godine i od nekih njenih 14 mjeseci imamo romer king autosjedalica od 9-18 kg (prije nje smo imali gracco jaje ono sa kolica) kao dole sa slike i bas smo zadovoljni sa njom.

Image
Image

kupila sam nedavno i sledecu klasu tj onu od 15-36 kg, ali je ona jos malena za nju. mada smo sad mirni do njene 12 godine jer se ovaj gornji dio vadi i ostaje onaj donji dio kad dijete navrsi 12 godina.

Image

u svakom slucaju meni su ove romer sjedalice :thumbup:
rename
Posts: 70
Joined: 19/05/2018 03:12

#12 Re: Auto sjedalice

Post by rename »

Pozdrav ljudi. Moze mala pomoc. Namjeravam da uzmem autosjedalicu za curicu pa gledam par modela koji mi se cine korektni, pa da vidim s vama kakva su iskustva s ovim modelima ako ih je ko imao ? Modeli koje sam gledao su :
- Cybex pallas s fix deep black
- JOIE AUTOSJEDALICA EVERY STAGE FX
- Joie Bold autosjedalica
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10546
Joined: 10/03/2022 22:16

#13 Re: Auto sjedalice

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja trenutno za bebača imam Cybex Aton M i-size sa bazom, to je ona što ide "u rikverc", i zadovoljan sam, a i malac je, voli se vozati :mrgreen:

Baš gledam da uzmem i ja sad Pallas S fix, nekad do prvog mu rođendana.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#14 Re: Auto sjedalice

Post by nikeze »

Za sjedalicu za dijete je najvažniji standard sigurnosti i mislim da je to ECE 44/04 i to piše na svakoj osim na kineskim sjedalicama.
Takođe sada su popularne ISO fix sjedalice ali taj priključak imaju novija auta. Materijal sjedalice takođe treba biti ugodan za dijete.
Užasavam se sintetike ali većina sjedalica se pravi od sintetičkih materijla.
Na youtube ima video djeteta koje je izletilo iz auta pri sudaru zajedno sa sjedalicom kroz šoferšajbu i ostalo živo.
panda_grizli
Posts: 46
Joined: 11/06/2017 14:32

#15 Re: Auto sjedalice

Post by panda_grizli »

rename wrote: 02/02/2023 14:28 Pozdrav ljudi. Moze mala pomoc. Namjeravam da uzmem autosjedalicu za curicu pa gledam par modela koji mi se cine korektni, pa da vidim s vama kakva su iskustva s ovim modelima ako ih je ko imao ? Modeli koje sam gledao su :
- Cybex pallas s fix deep black
- JOIE AUTOSJEDALICA EVERY STAGE FX
- Joie Bold autosjedalica
sve ove sjedalice koje ste nabrojali su dobre ali prvo trebate vidjeti da li odgovaraju djetetu i autu u kojem ce stajati.
mi imamo prvu ali je curica u nju isla s nekih 2.5 godina jer ima jastuk naprijed pa to ne odg svakom djetetu a i mala djeca znaju nekako propasti pod jastuk.
gledate da je sto duze u obrnutom smjeru jer je to najsigurnije.sto se tice standarda sigurnosti ece 44/04 je validan i stari je, sad je r 129.
ako vam je dijete visoko a uzmete sjedalicu sa pojasevima u pet tacaka vezivanja gledajte da se pojasevi mogu izvuci sto vise u visinu duze ce vam sjedalica trajati.
bilo bi dobro da dijete ne vezujete pojasom automobila bar do 4 godine zivota ili do neke visine, sad se ne mogu sjetiti koje.
imate puno grupa po fb o sjedalicama gdje mozete naci opsirne informacije.
sjedalica kvalitetna i koja odg vama autu i djetetu moze biti i skuplja i ne mora, ali imajte na umu da ulazete u sigurnost svojih najmilijih.
svakako prvo isprobajte imate to pravo traziti od prodavca
Post Reply