Auto salon Kramar - vasa iskustva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#526 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by condy »

mali_milojica wrote:Kramar ili bilo koji dr prodavac stavi samo jednu stavku u kupoprodajnom ugovoru.
Kupac kupuje auto po principu vidjeno-kupljeno i sve naknadne nedostatke koje poslije uocis mozes okaciti macku o rep. Toliko o obligacionim odnosima.

Princip vidjeno kupljeno kako kazes odnosno ugovorna klauzula da se kupuje u stanju vidjenom, ne iskljucuje odgovornost za skrivene materijalne nedostatke. Ukratko, ukoliko ti prodavac proda auto staro npr 4 godine i ispostavi se naknadno da je motor pretrpio havariju odnosno da je ozbiljan neotklonjiv kvar koji nije nastao od redovne i normalne upotrebe, u tom slucaju se radi o skrivenom nedostatku za koji odgovara prodavac. Cijena je protuvrijednost stvari u novcu i zbog tog ako stvar nema tu vrijednost koja je ugovorena onda postoji odgovornost prodavca.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#527 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by condy »

Dobro je znati relevantne propise jer svi nesto kupujemo.
Materijalni nedostaci za koje prodavac odgovara
Član 478.
(1) Prodavac odgovara za materijalne nedostatke stvari koje je ona imala
u času prelaza rizika na kupca, bez obzira na to da li mu je to bilo poznato.
(2) Prodavac odgovara i za one materijalne nedostatke koji se pojave poslije
prelaza rizika na kupca ako su posljedica uzroka koji je postojao prije toga.
(3) Neznatan materijalni nedostatak ne uzima se u obzir.

Kad postoje materijalni nedostaci
Član 479.
Nedostatak postoji:
1) ako stvar nema potrebna svojstva za njenu redovnu upotrebu ili za
promet;
2) ako stvar nema potrebna svojstva za narocitu upotrebu za koju je kupac
nabavlja, a koja je bila poznata prodavcu, ili mu je morala biti poznata;
3) ako stvar nema svojstva i odlike koje su izricito ili presutno ugovorene,
odnosno propisane;
4) kad je prodavac predao stvar koja nije saobrazna uzorku ili modelu,
osim ako su uzorak ili model pokazali samo radi obavjestenja.

Nedostaci za koje prodavac ne odgovara
Clan 480.
(1) Prodavac ne odgovara za nedostatke iz tac. 1) i 3) prethodnog clana,
ako su u casu zakljucenja ugovora bili poznati kupcu ili mu nisu mogli ostati nepoznati.
(2) Smatra se da nisu mogli ostati nepoznati kupcu oni nedostaci koje bi
brižljivo lice sa prosjecnim znanjem i iskustvom lica istog znimanja i struke kao
kupac moglo lako opaziti pri uobicajenom pregledu stvari.
(3) Ali, prodavac odgovara i za nedostatke koje je kupac mogao lako
opaziti, ako je izjavio da stvar nema nikakve nedostatke ili da stvar ima određena
svojstva ili odlike.

Pregled stvari i vidljivi nedostaci
Član 481.
(1) Kupac je duzan da primljenu stvar na uobicajeni nacin pregleda ili je
da na pregled, cim je to prema redovnom toku stvari moguce, i da o vidljivim
nedostacima obavijesti prodavca u roku od osam dana, a kod ugovora u privredi
bez odlaganja inace gubi pravo koje mu po tom osnovu pripada.
(2) Kad je pregled izvrsen u prisustvu obiju strana, kupac je duzan svoje
primjedbe zbog vidljivih nedostataka saopstiti prodavcu odmah, inace gubi pravo
koje mu po tom osnovu pripada.
(3) Ako je kupac otpremio stvar dalje bez pretovara, a prodavcu je pri
zakljucenju ugovora bila poznata ili morala biti poznata mogucnost takve dalje
otpreme, pregled stvari moze biti odlozen do njenog prispijeca u novo mjesto
opredjeljenja, i u tom slucaju kupac je duzan da prodavca obavijesti o nedostacima
cim je po redovnom toku stvari mogao za njih doznati od svojih klijenata.

Skriveni nedostaci
clan 482.
(1) Kad se poslije prijema stvari od strane kupca pokaze da stvar ima neki
nedostatak koji se nije mogao otkriti uobicajenim pregledom prilikom preuzimanja
stvari (skriveni nedostatak), kupac je duzan, pod prijetnjom gubitka
prava, da o tom nedostatku obavijesti prodavca u roku od osam dana, racunajuci
od dana kad je nedostatak otkrio, a kod ugovora u privredi bez odlaganja.
(2) Prodavac ne odgovara za nedostatke koji se pokažu pošto protekne
sest mjeseci od predaje stvari, izuzev kad je ugovorom određen duzi rok.

Ugovorno ogranicenje ili iskljucenje prodavceve odgovornosti za
materijalne nedostatke

clan 486.
(1) Ugovaraci mogu ograniciti ili sasvim iskljuciti prodavcevu odgovornost
za materijalne nedostatke stvari.
(2) Odredba ugovora o ogranicenju ili iskljucenju odgovornosti za nedostatke
stvari nistava je ako je nedostatak bio poznat prodavcu, a on o njemu nije
obavijestio kupca, kao i kad je prodavac nametnuo tu odredbu koristeci svoj
poseban monopolski polozaj.
(3) Kupac koji se odrekao prava da raskine ugovor zbog nedostatka stvari
zadrzava ostala prava zbog tih nedostataka.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#528 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Gray »

mali_milojica wrote:
goran16v wrote:
mali_milojica wrote:Kod mene je kolega dugo vozio Ibizu,koja je imala 13 god kad ju je prodao. Upravo je tada nekad zavrsio sa nekim vitalnim stvarima,pa je sa suprugom odlucio kupiti nov auto.
Odluka je pala na Polo. Placen 25k KM. Niko sretniji od njega. Novo je novo. Nakon 4 god kaze sad da se izradio. Da vise nikada nece kupiti nov auto. Zanimljivo je to,lijepo je to,nije do gubitka vrijednosti,ali kaze da jednostavno od sada kupuje auta 3 god starosti vozi 3-4 i tjeraj dalje. A mozda to sve ima do ljudske prirode.
Svi znamo ljude koji auta mjenjaju svake godine ili dvije,a znam ljude koji voze jedan auto 14 god,imaju i mogu,ali jednostavno ih to ne zanima.
Da se nov auto nikome ne isplati ko bi nam prodavao 3-4 god stara auta? Nov auto se isplati onome ko moze da ga plati, vozi odrzava i poslije x god opet kupi novo i tu je kraj price. Ljudi svjesno idu da gubitkom na cijenu eliminisu faktor prevare i macka u vreci.
Apsolutno se slazem s tobom i uvijek cu reci da je najbolje kupiti nov auto,ko moze. Ali ovo je njegovo misljenje,nije moje. On kaze da ne bi,sto opet postujem.
Pazi,vozi auto 4 godine,presao 60k km. Sve ukupno na odrzavanje dao negdje oko 1000 KM,odnosno samo redovni servisi,sve u ovlastenom. To polovan auto star 5 godina i sa 150k km ne moze ispratiti.

Slažem se, s tim da najbolje nije uvijek i finansijski najisplativije.

Ja sam nedavno kupio nov auto, a prije toga sam mjesecima gledao polovna i uopšte mi nije padalo na pamet novo.

Imao sam manju klasu i htio da uzmem veće auto (golf klasu), najviše radi sigurnosti i malo jači motor. Pošto mogu priuštiti, gledao sam nekog dobrog polovnjaka za oko 20-ak hiljada, golf klasa, 2-3 godine star, prešao 50-70, nešto tipa mega,e ili mazda 3 ili astra.

Ali onda kontam uzet ću ga možda za 20, na to moram dići kredit gdje ću dati još 1000-1500, na kamatu, budem li morao mijenjati gume eto još 700-800 i već smo na neke 22 hiljade, bude li neki kvar ili neki nenadani servis ode to još gore... i kada sam već na toj cifri 22-23 hiljade, onda sam radije odlučio da uzmem novo za oko 30. Dobio u zamjenu za svoje auto više nego što bih ga ja prodao, spustili oni malo cijenu, i svi zadovoljni.

Kada budem prodavao ovoga za 5-6 goddina vjerovatno ću moći dobiti više nego za ovog polovnog da sam uzeo. Vjerovatno to neće pokriti svu razliku koju sam platio za novo, ali hoće dobar dio, a ostatak mi se isplati kada imaš garanciju, znaš da se autu neće ništa pokvariti (najvjerovatnije), i sl.

Eto, moje iskustvo :)
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#529 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Citros Buenos »

Gray wrote:
mali_milojica wrote:
goran16v wrote:
Da se nov auto nikome ne isplati ko bi nam prodavao 3-4 god stara auta? Nov auto se isplati onome ko moze da ga plati, vozi odrzava i poslije x god opet kupi novo i tu je kraj price. Ljudi svjesno idu da gubitkom na cijenu eliminisu faktor prevare i macka u vreci.
Apsolutno se slazem s tobom i uvijek cu reci da je najbolje kupiti nov auto,ko moze. Ali ovo je njegovo misljenje,nije moje. On kaze da ne bi,sto opet postujem.
Pazi,vozi auto 4 godine,presao 60k km. Sve ukupno na odrzavanje dao negdje oko 1000 KM,odnosno samo redovni servisi,sve u ovlastenom. To polovan auto star 5 godina i sa 150k km ne moze ispratiti.

Slažem se, s tim da najbolje nije uvijek i finansijski najisplativije.

Ja sam nedavno kupio nov auto, a prije toga sam mjesecima gledao polovna i uopšte mi nije padalo na pamet novo.

Imao sam manju klasu i htio da uzmem veće auto (golf klasu), najviše radi sigurnosti i malo jači motor. Pošto mogu priuštiti, gledao sam nekog dobrog polovnjaka za oko 20-ak hiljada, golf klasa, 2-3 godine star, prešao 50-70, nešto tipa mega,e ili mazda 3 ili astra.

Ali onda kontam uzet ću ga možda za 20, na to moram dići kredit gdje ću dati još 1000-1500, na kamatu, budem li morao mijenjati gume eto još 700-800 i već smo na neke 22 hiljade, bude li neki kvar ili neki nenadani servis ode to još gore... i kada sam već na toj cifri 22-23 hiljade, onda sam radije odlučio da uzmem novo za oko 30. Dobio u zamjenu za svoje auto više nego što bih ga ja prodao, spustili oni malo cijenu, i svi zadovoljni.

Kada budem prodavao ovoga za 5-6 goddina vjerovatno ću moći dobiti više nego za ovog polovnog da sam uzeo. Vjerovatno to neće pokriti svu razliku koju sam platio za novo, ali hoće dobar dio, a ostatak mi se isplati kada imaš garanciju, znaš da se autu neće ništa pokvariti (najvjerovatnije), i sl.

Eto, moje iskustvo :)
Pragmatično razmišljanje pojedinca koji nije opterečen raznim kompleksima. Pripadaš jatu vrlo rijetkih ptica na ovim prostorima, prijatelju.
90% ljudi na ovim prostorima se kompenzira kupujući polovna velika auta koja im zapravo uopšte ne trebaju jer odu dva puta godišnje na more, i glumeći "hadžije" u njima. A i to je razumljivo, u ovoj našoj vukojebini ionako imaš slabe šanse da se kao čovjek pokažeš i dokažeš, pa onda ako ništa hajmo dokazivati da smo nešto napravili u votaži mašući ključevima "skupocjenih" automobila (čitaj dohakanih automobila) i skupim mobitelima po stolovima viđenijih kafića. I da, kakve Ray Ban su obavezne, too.

Čestitke na novom autu, smije li se znati šta si kupio ?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#530 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mali_milojica »

Prijatelj je kupio Polo 1.4 Highline oprema.
Porodican covjek. Kaze da mu veci auto ne treba za jedan dva odlaska na more ili planinu.
Stavio papir i olovku na sto i bacio racunicu.
On i zena rade,pristojne plate,moze se priustiti.
Mogao je tada kupiti polovnog Golfa V starog 5 godina sa nekih 100k na satu. Golf VI je bio nedostizan.
Samo gume da kupi za polovan auto mu je pokrilo odrzavanje Pola u ove 4 godine u ovlastenom.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#531 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Gray »

...
Last edited by Gray on 04/02/2015 23:35, edited 1 time in total.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#532 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Gray »

Citros Buenos wrote:
Gray wrote:

Slažem se, s tim da najbolje nije uvijek i finansijski najisplativije.

Ja sam nedavno kupio nov auto, a prije toga sam mjesecima gledao polovna i uopšte mi nije padalo na pamet novo.

Imao sam manju klasu i htio da uzmem veće auto (golf klasu), najviše radi sigurnosti i malo jači motor. Pošto mogu priuštiti, gledao sam nekog dobrog polovnjaka za oko 20-ak hiljada, golf klasa, 2-3 godine star, prešao 50-70, nešto tipa mega,e ili mazda 3 ili astra.

Ali onda kontam uzet ću ga možda za 20, na to moram dići kredit gdje ću dati još 1000-1500, na kamatu, budem li morao mijenjati gume eto još 700-800 i već smo na neke 22 hiljade, bude li neki kvar ili neki nenadani servis ode to još gore... i kada sam već na toj cifri 22-23 hiljade, onda sam radije odlučio da uzmem novo za oko 30. Dobio u zamjenu za svoje auto više nego što bih ga ja prodao, spustili oni malo cijenu, i svi zadovoljni.

Kada budem prodavao ovoga za 5-6 goddina vjerovatno ću moći dobiti više nego za ovog polovnog da sam uzeo. Vjerovatno to neće pokriti svu razliku koju sam platio za novo, ali hoće dobar dio, a ostatak mi se isplati kada imaš garanciju, znaš da se autu neće ništa pokvariti (najvjerovatnije), i sl.

Eto, moje iskustvo :)
Pragmatično razmišljanje pojedinca koji nije opterečen raznim kompleksima. Pripadaš jatu vrlo rijetkih ptica na ovim prostorima, prijatelju.
90% ljudi na ovim prostorima se kompenzira kupujući polovna velika auta koja im zapravo uopšte ne trebaju jer odu dva puta godišnje na more, i glumeći "hadžije" u njima. A i to je razumljivo, u ovoj našoj vukojebini ionako imaš slabe šanse da se kao čovjek pokažeš i dokažeš, pa onda ako ništa hajmo dokazivati da smo nešto napravili u votaži mašući ključevima "skupocjenih" automobila (čitaj dohakanih automobila) i skupim mobitelima po stolovima viđenijih kafića. I da, kakve Ray Ban su obavezne, too.

Čestitke na novom autu, smije li se znati šta si kupio ?

Hvala, naravno, nije tajna :)


Kupio sam Kiu Ceed 1.6 Benzinac, 7 kilometara na satu kada sam je uzeo :)


Mogao sam za te pare kupiti većeg polovnog, mogao sam čak i dati 10-15 hiljada više pa kupiti i novo veće da sam htio, ali za to nemam nikakve potrebe, još smo žena i ja sami, ne mislim djecu još par godina, a kada bude vrijeme za to onda ću uzeti nešto veće.
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#533 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Citros Buenos »

mali_milojica wrote:Prijatelj je kupio Polo 1.4 Highline oprema.
Porodican covjek. Kaze da mu veci auto ne treba za jedan dva odlaska na more ili planinu.
Stavio papir i olovku na sto i bacio racunicu.
On i zena rade,pristojne plate,moze se priustiti.
Mogao je tada kupiti polovnog Golfa V starog 5 godina sa nekih 100k na satu. Golf VI je bio nedostizan.
Samo gume da kupi za polovan auto mu je pokrilo odrzavanje Pola u ove 4 godine u ovlastenom.
Prije petnaestak dana sjedim sa Nijemcem, direktorom jedne ne bas male firme. Poce neobavezna prica i naravno tema su auti.
Kaze tip, vozi sluzbeni Audi 4, sljeduje ga po formaciji u stvari A6 ali se iz prakticnih razloga odlucio za A4. Kaze ne treba mu tako veliko auto i nije mu prakticno. Dakle, po Njemackoj infrastrukturi i pri tome djaba i jedan i drugi. Kontam nesto, koja mentalna razlika, kako bi bosnjo odmah trazio A8 L najmanje, da pokaze kao je on veliki direktor.
Koji smo mi .....
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#534 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

@ Gray
Vidis drug moj, za tog Ceeda, a nakon 5-6 godina ces moci dobiti cca desetak hiljada KM. I za tu kupovinu si kreditno zaduzen i to je nekih 2-3 hiljade kamata. I taj automobil zahtjeva dodatni par guma cca 600 KM. Kasko ili neka zastita cca 600 KM.
A sad sracunaj godisnji gubitak vrijednosti i cinjenicu da se, ipak, vozis u Ceedu.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#535 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

Citros Buenos wrote:
mali_milojica wrote:Prijatelj je kupio Polo 1.4 Highline oprema.
Porodican covjek. Kaze da mu veci auto ne treba za jedan dva odlaska na more ili planinu.
Stavio papir i olovku na sto i bacio racunicu.
On i zena rade,pristojne plate,moze se priustiti.
Mogao je tada kupiti polovnog Golfa V starog 5 godina sa nekih 100k na satu. Golf VI je bio nedostizan.
Samo gume da kupi za polovan auto mu je pokrilo odrzavanje Pola u ove 4 godine u ovlastenom.
Prije petnaestak dana sjedim sa Nijemcem, direktorom jedne ne bas male firme. Poce neobavezna prica i naravno tema su auti.
Kaze tip, vozi sluzbeni Audi 4, sljeduje ga po formaciji u stvari A6 ali se iz prakticnih razloga odlucio za A4. Kaze ne treba mu tako veliko auto i nije mu prakticno. Dakle, po Njemackoj infrastrukturi i pri tome djaba i jedan i drugi. Kontam nesto, koja mentalna razlika, kako bi bosnjo odmah trazio A8 L najmanje, da pokaze kao je on veliki direktor.
Koji smo mi .....
To me podsjeca na onaj vic sa Mujom i slovenackim jabukama..
A taj Svabo, koliko je visok covjek? 1.65-70? Sto ne mogu tih pragmaticnih prakticara.
User avatar
Qler
Posts: 23600
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#536 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Qler »

golfiista wrote:@ Gray
Vidis drug moj, za tog Ceeda, a nakon 5-6 godina ces moci dobiti cca desetak hiljada KM. I za tu kupovinu si kreditno zaduzen i to je nekih 2-3 hiljade kamata. I taj automobil zahtjeva dodatni par guma cca 600 KM. Kasko ili neka zastita cca 600 KM.
A sad sracunaj godisnji gubitak vrijednosti i cinjenicu da se, ipak, vozis u Ceedu.

Bitna stavka, u novom Ceed-u...


ili u 10 godina starom polovnjaku....




sve zavisi sta ko hoce. Neko hoce novo, nije mu bitno koliko ce ga prodati (znam da je to vw-ovcima nezamislivo), hoce garanciju, sigurnost i osjecaj da je prvi vlasnik i da je auto novo...

a neko hoce audija pa makar :)
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#537 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

Qler wrote:
golfiista wrote:@ Gray
Vidis drug moj, za tog Ceeda, a nakon 5-6 godina ces moci dobiti cca desetak hiljada KM. I za tu kupovinu si kreditno zaduzen i to je nekih 2-3 hiljade kamata. I taj automobil zahtjeva dodatni par guma cca 600 KM. Kasko ili neka zastita cca 600 KM.
A sad sracunaj godisnji gubitak vrijednosti i cinjenicu da se, ipak, vozis u Ceedu.

Bitna stavka, u novom Ceed-u...


ili u 10 godina starom polovnjaku....




sve zavisi sta ko hoce. Neko hoce novo, nije mu bitno koliko ce ga prodati (znam da je to vw-ovcima nezamislivo), hoce garanciju, sigurnost i osjecaj da je prvi vlasnik i da je auto novo...

a neko hoce audija pa makar :)
Ako uzivaš u automobilu, normalno da je bitna stavka u kojem i kakvom se voziš, i to nije upitno.
Drugo, 10.g. star polovnjak od 20+k KM, hm to bi morao biti neki mnogo dobar auto.
Treće, kome to nije bitna postprodaja? Daj ba, neozbilajn si..
Audi je dobar auto, ali precijenjen.
User avatar
Qler
Posts: 23600
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#538 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Qler »

Evo ja prvi, znaci ni sekunde nisam razmisljao kako cu prodati auto kada sam ga kupovao. To mi je nebitna stavka. Iskreno. Vozio sam Mondea 1998 godina, benzin... sta mislis kakva je prodaja tog auta? Znas koliko me zanimalo? Isto kao kolika je cijena golfa... ni sekunde. Sad imam mondea dizela, opet boli me briga koliko ce kostati za 4-5 godina... jednostavno ne zanima me. Prodat cu ga koliko bude kostao i opet kupiti neko auto koje mi se svidi..
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#539 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Gray »

golfiista wrote:@ Gray
Vidis drug moj, za tog Ceeda, a nakon 5-6 godina ces moci dobiti cca desetak hiljada KM. I za tu kupovinu si kreditno zaduzen i to je nekih 2-3 hiljade kamata. I taj automobil zahtjeva dodatni par guma cca 600 KM. Kasko ili neka zastita cca 600 KM.
A sad sracunaj godisnji gubitak vrijednosti i cinjenicu da se, ipak, vozis u Ceedu.

Za Cee'da za 5-6 godina koliko dobijem dobije, čisto sumnjam da će za auto staro npr. 5 godina i sa pređenih max 100.000 koji ima još dvije godine garancije biti manja cijena nego za auto kojem bi tada bilo 7-8 godina i 150.000 bez garancije... Kao što rekoh izgubit ću sigurno bar 2-3 hiljade na tome, ali Bože moj, zato imaju druge stvari koje to nadoknade :)

Što se tiče ostalog, jeste, kreditno sam zadužen, što bi bio i za polovno auto od 20-ak hiljada, isto mi ga dođe. Plus, uvijek bi bio kreditno zadužen, glupost je dati keš za auto, ako već imaš keš čuvaš ga za druge stvari ili ako za treba, lako je kasnije auto otplatiti ako imaš keš.

Kamate nema, jer su imali akciju beskamatnog leasinga, tako da mi je isto uzeo ga na godinu ili na pet da ga otplaćujem. Kao što rekoh, uvijek možeš radnije otplatiti ako hoćeš.

Gume su 800 KM, jer sam uzeo Michelinke zimske, ali to bi trebao i na polovnom auto, jer se ne mislim voziti na ćelavim gumama.

Što se tiče kaska, pa i na polovnom od 20.000 bi ga uzeo, nisam lud da dam 20 hiljada na auto i onda da rizikujem da mu se nešto desi.

A što se tiče zadnjeg, meni se poprilično sviđa to što vozim Cee'd-a, ja nemam nikakav problem s tim. Mislim da je odličan auto, i meni je jedan od najljepših u klasi. Nisam ga uzeo samo radi cijene nego zato i što mi se sviđa.

Golfa ne bih nikada uzeo, ni u ludilu, a ni Audi, BMW, Mercedes ili slično. Prvi izbor bi mi bila nova Mazda 3, ali je ona dosta skuplja. Ono što mi je dolazilo u obzir kao novo je nešto tipa Astre ili Aurisa, a Cee'd mi se najviše od njih svidio.

Tako da ja ne bolujem od tih stvari, auto (kao i sve ostalo) kupujem za sebe, ne za druge i šta će oni misliti :)
Last edited by Gray on 05/02/2015 11:54, edited 1 time in total.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#540 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Ned071 »

mislim da je prica jednostavna. barem meni. ja bih uvijek lupam nov ceed nego polovnog golfa. kao sto sma vec jednom rekao. osjecaj koji imam u sluzbenom kad sjednem u 4 ujutro i rahat zapucam u graz jer znam da je auto novo i da me nece ostaviti je odlican. pun je meni klinac selena, lafeta, kinetickih, egr-a.. i ostalih sranja. novo je novo. imao sam ukupno sest auta, vozio osam sluzbenih i 20 na probi... za mene ce uvijek biti izbor nov ceed od polovnog sest sedam godina starog stajaznam audija ili necega drugog... svakom svacije, ovo je moje razmisljanje
a oni koji mogu spojiti novo plus ono sto zele i mogu su sretnici...
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#541 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

Qler wrote:Evo ja prvi, znaci ni sekunde nisam razmisljao kako cu prodati auto kada sam ga kupovao. To mi je nebitna stavka. Iskreno. Vozio sam Mondea 1998 godina, benzin... sta mislis kakva je prodaja tog auta? Znas koliko me zanimalo? Isto kao kolika je cijena golfa... ni sekunde. Sad imam mondea dizela, opet boli me briga koliko ce kostati za 4-5 godina... jednostavno ne zanima me. Prodat cu ga koliko bude kostao i opet kupiti neko auto koje mi se svidi..
Vidi nešto, kad kupuješ automobil u tom cjenovnom rangu ( mislim na tvog Forda ), i ne možeš nešto puno izgubiti, koju hiljadu, ali ovaj sa Ceedom, gubitak se mjeri desetinama hiljada KM. Mislim da se možemo složiti oko toga da baš biti toliki hadžija i godišnje baciti 6-7 hiljada KM ( što je jedna godišnja prodječna plaća u BiH ), pa onda je bolje voziti se taxijem.
User avatar
Qler
Posts: 23600
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#542 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Qler »

Samo ne znam za novog ceed-a ali onaj prvi je brate tvrd da ja nisam mogao vjerovati... kao kamen je na cesti fakat...
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#543 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

Gray wrote:
golfiista wrote:@ Gray
Vidis drug moj, za tog Ceeda, a nakon 5-6 godina ces moci dobiti cca desetak hiljada KM. I za tu kupovinu si kreditno zaduzen i to je nekih 2-3 hiljade kamata. I taj automobil zahtjeva dodatni par guma cca 600 KM. Kasko ili neka zastita cca 600 KM.
A sad sracunaj godisnji gubitak vrijednosti i cinjenicu da se, ipak, vozis u Ceedu.

Za Cee'da za 5-6 godina koliko dobijem dobije, čisto sumnjam da će za auto staro npr. 5 godina i sa pređenih max 100.000 koji ima još dvije godine garancije biti manja cijena nego za auto kojem bi tada bilo 7-8 godina i 150.000 bez garancije... Kao što rekoh izgubit ću sigurno bar 2-3 hiljade na tome, ali Bože moj, zato imaju druge stvari koje to nadoknade :)

Što se tiče ostalog, jeste, kreditno sam zadužen, što bi bio i za polovno auto od 20-ak hiljada, isto mi ga dođe. Plus, uvijek bi bio kreditno zadužen, glupost je dati keš za auto, ako već imaš keš čuvaš ga za druge stvari ili ako za treba, lako je kasnije auto otplatiti ako imaš keš.

Kamate nema, jer su imali akciju beskamatnog leasinga, tako da mi je isto uzeo ga na godinu ili na pet da ga otplaćujem. Kao što rekoh, uvijek možeš radnije otplatiti ako hoćeš.

Gume su 800 KM, jer sam uzeo Michelinke zimske, ali to bi trebao i na polovnom auto, jer se ne mislim voziti na ćelavim gumama.

Što se tiče kaska, pa i na polovnom od 20.000 bi ga uzeo, nisam lud da dam 20 hiljada na auto i onda da rizikujem da mu se nešto desi. Zaštita ne treba, taj se auto ne krade a ima kasko.

A što se tiče zadnjeg, meni se poprilično sviđa to što vozim Cee'd-a, ja nemam nikakav problem s tim. Mislim da je odličan auto, i meni je jedan od najljepših u klasi. Nisam ga uzeo samo radi cijene nego zato i što mi se sviđa.

Golfa ne bih nikada uzeo, ni u ludilu, a ni Audi, BMW, Mercedes ili slično. Prvi izbor bi mi bila nova Mazda 3, ali je ona dosta skuplja. Ono što mi je dolazilo u obzir kao novo je nešto tipa Astre ili Aurisa, a Cee'd mi se najviše od njih svidio.

Tako da ja ne bolujem od tih stvari, auto (kao i sve ostalo) kupujem za sebe, ne za druge i šta će oni misliti :)
Lija i grožđe. :thumbup:
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#544 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

Ned071 wrote:mislim da je prica jednostavna. barem meni. ja bih uvijek lupam nov ceed nego polovnog golfa. kao sto sma vec jednom rekao. osjecaj koji imam u sluzbenom kad sjednem u 4 ujutro i rahat zapucam u graz jer znam da je auto novo i da me nece ostaviti je odlican. pun je meni klinac selena, lafeta, kinetickih, egr-a.. i ostalih sranja. novo je novo. imao sam ukupno sest auta, vozio osam sluzbenih i 20 na probi... za mene ce uvijek biti izbor nov ceed od polovnog sest sedam godina starog stajaznam audija ili necega drugog... svakom svacije, ovo je moje razmisljanje
a oni koji mogu spojiti novo plus ono sto zele i mogu su sretnici...
Daj ba ne lupajte te godine, za tih 30k možeš uzeti skoro pa nov, recimo A3.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#545 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by emko1234 »

golfiista wrote:
Citros Buenos wrote:
mali_milojica wrote:Prijatelj je kupio Polo 1.4 Highline oprema.
Porodican covjek. Kaze da mu veci auto ne treba za jedan dva odlaska na more ili planinu.
Stavio papir i olovku na sto i bacio racunicu.
On i zena rade,pristojne plate,moze se priustiti.
Mogao je tada kupiti polovnog Golfa V starog 5 godina sa nekih 100k na satu. Golf VI je bio nedostizan.
Samo gume da kupi za polovan auto mu je pokrilo odrzavanje Pola u ove 4 godine u ovlastenom.
Prije petnaestak dana sjedim sa Nijemcem, direktorom jedne ne bas male firme. Poce neobavezna prica i naravno tema su auti.
Kaze tip, vozi sluzbeni Audi 4, sljeduje ga po formaciji u stvari A6 ali se iz prakticnih razloga odlucio za A4. Kaze ne treba mu tako veliko auto i nije mu prakticno. Dakle, po Njemackoj infrastrukturi i pri tome djaba i jedan i drugi. Kontam nesto, koja mentalna razlika, kako bi bosnjo odmah trazio A8 L najmanje, da pokaze kao je on veliki direktor.
Koji smo mi .....
To me podsjeca na onaj vic sa Mujom i slovenackim jabukama..
A taj Svabo, koliko je visok covjek? 1.65-70? Sto ne mogu tih pragmaticnih prakticara.
Pričaš gluposti druže, rekao sam ti. Imam tog audija, visok sam 188 i bez problema sjedim i naprijed i nazad. U svakom autu te klase, kad se voziš iza nekoga koje visok 188, nazad bude tijesno. Osim u škodi superb.
Drugo, ti si kupio sad polovno auto, staro 6 godina i ukrho si u njega 30 000 maraka. Proizvođač jeste premium, al je svejedno 150 hiljada na satu.
I sad ti ubjeđuješ nekoga da je greška ukrhat u nov auto 30 000km?
Koliko će vrijedit tvoj bmw za 6-7 godina? kad bude imao 250-300k km na satu i bude star 12-13 godina? Ako misš da će vrijedit više od 10 000km, varaš se. Pogledaj sad koliko košta 520d e39 iz 2002.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#546 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Gray »

golfiista wrote:
Qler wrote:Evo ja prvi, znaci ni sekunde nisam razmisljao kako cu prodati auto kada sam ga kupovao. To mi je nebitna stavka. Iskreno. Vozio sam Mondea 1998 godina, benzin... sta mislis kakva je prodaja tog auta? Znas koliko me zanimalo? Isto kao kolika je cijena golfa... ni sekunde. Sad imam mondea dizela, opet boli me briga koliko ce kostati za 4-5 godina... jednostavno ne zanima me. Prodat cu ga koliko bude kostao i opet kupiti neko auto koje mi se svidi..
Vidi nešto, kad kupuješ automobil u tom cjenovnom rangu ( mislim na tvog Forda ), i ne možeš nešto puno izgubiti, koju hiljadu, ali ovaj sa Ceedom, gubitak se mjeri desetinama hiljada KM. Mislim da se možemo složiti oko toga da baš biti toliki hadžija i godišnje baciti 6-7 hiljada KM ( što je jedna godišnja prodječna plaća u BiH ), pa onda je bolje voziti se taxijem.

Desetine hiljada maraka, pa nije S klasa :D

Auto je trošak, svaki, koliko ćeš izgubiti zavisi i koliko ga koristiš. Ako ga za 5 godina prodam za (lupam bezveze) 12 hiljada maraka a golfa bih mogao za 15 nisam izgubio 18 hiljada nego 3 na izboru auta, jer je svaki auto trošak, nije investicija.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#547 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Gray »

golfiista wrote:
Gray wrote:
golfiista wrote:@ Gray
Vidis drug moj, za tog Ceeda, a nakon 5-6 godina ces moci dobiti cca desetak hiljada KM. I za tu kupovinu si kreditno zaduzen i to je nekih 2-3 hiljade kamata. I taj automobil zahtjeva dodatni par guma cca 600 KM. Kasko ili neka zastita cca 600 KM.
A sad sracunaj godisnji gubitak vrijednosti i cinjenicu da se, ipak, vozis u Ceedu.

Za Cee'da za 5-6 godina koliko dobijem dobije, čisto sumnjam da će za auto staro npr. 5 godina i sa pređenih max 100.000 koji ima još dvije godine garancije biti manja cijena nego za auto kojem bi tada bilo 7-8 godina i 150.000 bez garancije... Kao što rekoh izgubit ću sigurno bar 2-3 hiljade na tome, ali Bože moj, zato imaju druge stvari koje to nadoknade :)

Što se tiče ostalog, jeste, kreditno sam zadužen, što bi bio i za polovno auto od 20-ak hiljada, isto mi ga dođe. Plus, uvijek bi bio kreditno zadužen, glupost je dati keš za auto, ako već imaš keš čuvaš ga za druge stvari ili ako za treba, lako je kasnije auto otplatiti ako imaš keš.

Kamate nema, jer su imali akciju beskamatnog leasinga, tako da mi je isto uzeo ga na godinu ili na pet da ga otplaćujem. Kao što rekoh, uvijek možeš radnije otplatiti ako hoćeš.

Gume su 800 KM, jer sam uzeo Michelinke zimske, ali to bi trebao i na polovnom auto, jer se ne mislim voziti na ćelavim gumama.

Što se tiče kaska, pa i na polovnom od 20.000 bi ga uzeo, nisam lud da dam 20 hiljada na auto i onda da rizikujem da mu se nešto desi. Zaštita ne treba, taj se auto ne krade a ima kasko.

A što se tiče zadnjeg, meni se poprilično sviđa to što vozim Cee'd-a, ja nemam nikakav problem s tim. Mislim da je odličan auto, i meni je jedan od najljepših u klasi. Nisam ga uzeo samo radi cijene nego zato i što mi se sviđa.

Golfa ne bih nikada uzeo, ni u ludilu, a ni Audi, BMW, Mercedes ili slično. Prvi izbor bi mi bila nova Mazda 3, ali je ona dosta skuplja. Ono što mi je dolazilo u obzir kao novo je nešto tipa Astre ili Aurisa, a Cee'd mi se najviše od njih svidio.

Tako da ja ne bolujem od tih stvari, auto (kao i sve ostalo) kupujem za sebe, ne za druge i šta će oni misliti :)
Lija i grožđe. :thumbup:

Svakom svoje, uvijek bih radije Mazdu ili Volvoa nego nekog VW ili Audija.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#548 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

Pričaš gluposti druže, rekao sam ti. Imam tog audija, visok sam 188 i bez problema sjedim i naprijed i nazad. U svakom autu te klase, kad se voziš iza nekoga koje visok 188, nazad bude tijesno. Osim u škodi superb.
Drugo, ti si kupio sad polovno auto, staro 6 godina i ukrho si u njega 30 000 maraka. Proizvođač jeste premium, al je svejedno 150 hiljada na satu.
I sad ti ubjeđuješ nekoga da je greška ukrhat u nov auto 30 000km?
Koliko će vrijedit tvoj bmw za 6-7 godina? kad bude imao 250-300k km na satu i bude star 12-13 godina? Ako misš da će vrijedit više od 10 000km, varaš se. Pogledaj sad koliko košta 520d e39 iz 2002.
Ti baš ko uvrijeđena mlada.
Taj B8 jeste malo auto i tu sva priča počinje i završava.
Drugo, ja sam kupio pet godina star auto i taj auto godišnje će prelazti max. 10k km. i za 6-7 godina će biti opet skuplji od tog Ceeda i naravno od tvog audija sa tim motorom i tom opremom.
Ubjeđujem da je greška ukrhati, kako to ti književno kažeš ( ne znam šta znači, ali pretpostavljam )u novo auto toliki novac jer imam iskustvo sa tim, samo što je manja greška "ukrhati" 30000 KM u novo, od recimo onog sto si ti "ukrhao" u tako mali auto.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#549 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by golfiista »

Gray wrote:
golfiista wrote:
Qler wrote:Evo ja prvi, znaci ni sekunde nisam razmisljao kako cu prodati auto kada sam ga kupovao. To mi je nebitna stavka. Iskreno. Vozio sam Mondea 1998 godina, benzin... sta mislis kakva je prodaja tog auta? Znas koliko me zanimalo? Isto kao kolika je cijena golfa... ni sekunde. Sad imam mondea dizela, opet boli me briga koliko ce kostati za 4-5 godina... jednostavno ne zanima me. Prodat cu ga koliko bude kostao i opet kupiti neko auto koje mi se svidi..
Vidi nešto, kad kupuješ automobil u tom cjenovnom rangu ( mislim na tvog Forda ), i ne možeš nešto puno izgubiti, koju hiljadu, ali ovaj sa Ceedom, gubitak se mjeri desetinama hiljada KM. Mislim da se možemo složiti oko toga da baš biti toliki hadžija i godišnje baciti 6-7 hiljada KM ( što je jedna godišnja prodječna plaća u BiH ), pa onda je bolje voziti se taxijem.

Desetine hiljada maraka, pa nije S klasa :D

Auto je trošak, svaki, koliko ćeš izgubiti zavisi i koliko ga koristiš. Ako ga za 5 godina prodam za (lupam bezveze) 12 hiljada maraka a golfa bih mogao za 15 nisam izgubio 18 hiljada nego 3 na izboru auta, jer je svaki auto trošak, nije investicija.

Saberi i vidjet ćeš da je gubitak cca 20k KM.
zaboravljaš da je ceed u startu skuplji 10k KM.
User avatar
Qler
Posts: 23600
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#550 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Qler »

Opet ja :) ali u toj klasi jedino prostora ima, normalnog, u passatu i mondeu. Ni laguna nije losa. Ali C klasa, BMW 3 (pogotovo) audi A4... ja se ne zavalim kad vozim, 185cm visok, i opet je guzva iza mene...
Locked