auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

vjeciti.bloger
Posts: 34
Joined: 26/04/2009 01:25

#1 auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by vjeciti.bloger »

HITNO:
ljudi, ima li iko da zna šta mi je potrebno i da li uopšte postoji mogućnost da u BiH vozim automobil koji je registrovan u Njemačkoj. rođak mi želi dovesti auto i dati punomoć da ga mogu koristiti. neki mi kažu da za to ne postoji nikakva šansa, da bi mi policija konstantno pravila probleme... :bih:
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#2 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by slavkoimamodilera »

vjeciti.bloger wrote:HITNO:
ljudi, ima li iko da zna šta mi je potrebno i da li uopšte postoji mogućnost da u BiH vozim automobil koji je registrovan u Njemačkoj. rođak mi želi dovesti auto i dati punomoć da ga mogu koristiti. neki mi kažu da za to ne postoji nikakva šansa, da bi mi policija konstantno pravila probleme... :bih:
Mozes voziti ako imas njemacku vozacku dozvolu... ali i to samo prvih 6 mjeseci, nakon toga tu njemacku vozacku bi morao zamijeniti za bosansku, a ako imas samo bosansku onda si u direktnom carinskom prekrsaju i mogu ti oduzeti auto ;-)
vjeciti.bloger
Posts: 34
Joined: 26/04/2009 01:25

#3 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by vjeciti.bloger »

hvala! a čuo sam nešto da se i u BIHAMK-u može izvaditi međunarodna vozačka dozvola, jel mi onda to - to...
bili su ovi praznici,pa nisam nikog zvao, ali od danas cu vec početi. tako da ako dobijem kakav odgovor, javim i za one koji bi mogli biti u istoj situaciji.
hvala jos jednom! :thumbup:
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#4 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by slavkoimamodilera »

Medjunarodna vozacka dozvola sluzi iskljucivo kao dopunska (nikako zamjenska!) uz tvoju domicilnu vozacku dozvolu kako bi mogao voziti auto stranih tablica u zemlji koja nije tvoja, kao sto je rent-a-car na primjer....
Ne gubi vrijeme, ne moze...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#5 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by respo »

cekaj
koliko sam shvatio on bi samo dovukao auto i ti bi vozio po bih?

pa za to ti ne treba nista samo saobracajna od tog auta (koliko je meni poznato) ili eventualno da odes do mupa ili opstine da vidis ima li mogucnost da ti on napismeno da punomoc kao i punomoc za auta na bh tablama

ako ces sa njim van bih tu vec ima papirologije i fazona kamara
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by karanana »

ali, kao sto slavko rece, ne meres vozati beskonacno auto sa stranim tablama. po pravilima je to max 6 mjeseci, ali onda se postavlja pitanje kako murija zna kada tih 6 mjeseci istice, mozes se nagurivati i reci da se vozas 4 mjeseca a ti se vozas 8 mjeseci. ali ako nemas stranu vozacu, isto kao sto slavko rece, nista od ovoga i ako te uhvate mogu te zajebavati za a
carinjenje i slicno.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#7 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by ins »

slavkoimamodilera wrote:
vjeciti.bloger wrote:HITNO:
ljudi, ima li iko da zna šta mi je potrebno i da li uopšte postoji mogućnost da u BiH vozim automobil koji je registrovan u Njemačkoj. rođak mi želi dovesti auto i dati punomoć da ga mogu koristiti. neki mi kažu da za to ne postoji nikakva šansa, da bi mi policija konstantno pravila probleme... :bih:
Mozes voziti ako imas njemacku vozacku dozvolu... ali i to samo prvih 6 mjeseci, nakon toga tu njemacku vozacku bi morao zamijeniti za bosansku, a ako imas samo bosansku onda si u direktnom carinskom prekrsaju i mogu ti oduzeti auto ;-)
Potpuni, i jedino ispravni odgovor!

Da nije tako, svima bi nama "rodjak" dovukao auto i dao punomoc. Meni bi moj "rodjak" Gunther Spitz odma' dao punomoc na dovuceni BMW M3 E30 :mrgreen:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#8 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by TheGodfather001 »

Ne logujte se dzabe da pricate o necemu o cemu nemate pojma.
Moze se vozilo koristiti u BiH, ako imas validnu BH vozacku, ali moras uraditi za vozilo tehnicki prelged, ako je iz Njemacke svake 2 godine, i odes u neku osiguravajucu kucu i platis oko 600KM posebnog osiguranja za vozilo, i to vazi godinu dana pod uslovom da je validna registracija vozila.
vjeciti.bloger
Posts: 34
Joined: 26/04/2009 01:25

#9 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by vjeciti.bloger »

e ovako...
kao prvo, hvala svima na odgovorima...

kao drugo:
saobraćajac (policijski službenik) mi je rekao da mogu vozati to auto ako ima regularnu saobraćajnu, zeleni karton, kad izvadim međunarodnu vozačku i kad mi se da punomoć.
iz BIHAMK-a su mi rekli isto da mogu vozati taj auto bez problema uz gore navedeno, ali da punomoć ne radim u Općini, nego u sudu ili kod notara jer oni imaju taj neki međunarodni pečat (zaboravih kako se zove, ali je nešto sa a...)

i da dodam da je policajac rekao da taj zakon uopšte nije regulisan, te da ako su ikome oduzeli auto ili masno naplatili kaznu a imao je sve dokumente koje sam pobrojao --- onda su mu to uradili "na foru" !

ako ima još šta...pišite, a i ja kad saznam nešto novo - javim vam.

HVALA :thumbup:
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#10 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by Edin H. »

vjeciti.bloger wrote:e ovako...
kao prvo, hvala svima na odgovorima...

kao drugo:
saobraćajac (policijski službenik) mi je rekao da mogu vozati to auto ako ima regularnu saobraćajnu, zeleni karton, kad izvadim međunarodnu vozačku i kad mi se da punomoć.
iz BIHAMK-a su mi rekli isto da mogu vozati taj auto bez problema uz gore navedeno, ali da punomoć ne radim u Općini, nego u sudu ili kod notara jer oni imaju taj neki međunarodni pečat (zaboravih kako se zove, ali je nešto sa a...)

i da dodam da je policajac rekao da taj zakon uopšte nije regulisan, te da ako su ikome oduzeli auto ili masno naplatili kaznu a imao je sve dokumente koje sam pobrojao --- onda su mu to uradili "na foru" !

ako ima još šta...pišite, a i ja kad saznam nešto novo - javim vam.

HVALA :thumbup:

Bice apostolski pecat.

Ali birokratizuju :shock: :roll:
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#11 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by Edin H. »

ins wrote:
slavkoimamodilera wrote:
vjeciti.bloger wrote:HITNO:
ljudi, ima li iko da zna šta mi je potrebno i da li uopšte postoji mogućnost da u BiH vozim automobil koji je registrovan u Njemačkoj. rođak mi želi dovesti auto i dati punomoć da ga mogu koristiti. neki mi kažu da za to ne postoji nikakva šansa, da bi mi policija konstantno pravila probleme... :bih:
Mozes voziti ako imas njemacku vozacku dozvolu... ali i to samo prvih 6 mjeseci, nakon toga tu njemacku vozacku bi morao zamijeniti za bosansku, a ako imas samo bosansku onda si u direktnom carinskom prekrsaju i mogu ti oduzeti auto ;-)
Potpuni, i jedino ispravni odgovor!

Da nije tako, svima bi nama "rodjak" dovukao auto i dao punomoc. Meni bi moj "rodjak" Gunther Spitz odma' dao punomoc na dovuceni BMW M3 E30 :mrgreen:

Odlicna vijest. Sada ce ti leci M3-ica od Gunther Spitza:D
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#12 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by burekodsira »

nikad nisam razumio one koji vole komplikovati sebi zivot nepotrebno...
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by Edin H. »

burekodsira wrote:nikad nisam razumio one koji vole komplikovati sebi zivot nepotrebno...

Onda se nikada nisi ni koristio iskonskom mudrosti: "Zasto jednostavno kada moze komplikovano!!!" :oops:
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by mayab »

U svakoj normalnoj drzavi bi te odmah optuzili za carinski i porezni prekrsaj, a BiH očito nije takva, ovo je banana republika
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#15 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by Edin H. »

mayab wrote:U svakoj normalnoj drzavi bi te odmah optuzili za carinski i porezni prekrsaj, a BiH očito nije takva, ovo je banana republika

Dosta vise i normalnih drzava :oops:

A i ova odera kojekakvim porezima, umjesto da im je sigurnost i ispravnost vozila na prvome mjestu :skoljka:
User avatar
dinaraaa
Posts: 253
Joined: 24/06/2009 13:52

#16 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by dinaraaa »

Eto šta su ljudi prisiljeni raditi zbog nepravednih zakona.

btw
Onaj post što je napisan negdje iznad je totalno konfuzan,
Izvadi međunarodnu vozačku i međunarodnu punomoć i plati 600 kmica a vozilo ima zeleni karton i registrirano je . :-)
Mislim da je Juga imala regulisan taj zakon , a da ga je BiH samo preuzela...Vožnja takvim vozilom bez prisustva vlasnika bi bila kažnjiva :-?
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#17 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by ins »

vjeciti.bloger wrote:e ovako...
kao prvo, hvala svima na odgovorima...

kao drugo:
saobraćajac (policijski službenik) mi je rekao da mogu vozati to auto ako ima regularnu saobraćajnu, zeleni karton, kad izvadim međunarodnu vozačku i kad mi se da punomoć.
iz BIHAMK-a su mi rekli isto da mogu vozati taj auto bez problema uz gore navedeno, ali da punomoć ne radim u Općini, nego u sudu ili kod notara jer oni imaju taj neki međunarodni pečat (zaboravih kako se zove, ali je nešto sa a...)

i da dodam da je policajac rekao da taj zakon uopšte nije regulisan, te da ako su ikome oduzeli auto ili masno naplatili kaznu a imao je sve dokumente koje sam pobrojao --- onda su mu to uradili "na foru" !

ako ima još šta...pišite, a i ja kad saznam nešto novo - javim vam.

HVALA :thumbup:
Ma samo vozi, pogotovo kada ti je Drot rekao, oni inace sve znaju... :sax: Jbt, Gasiju zaplijenili F360 Spider zbog carinskog prekrsaja prije tri godine na sred Dalmatinske,a da tebi ne uzmu...

PS: javi nam se da ga odemo pogledati ispred neke PU kada ti ga oduzmu... :run:
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#18 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by ins »

TheGodfather001 wrote:Ne logujte se dzabe da pricate o necemu o cemu nemate pojma.
Moze se vozilo koristiti u BiH, ako imas validnu BH vozacku, ali moras uraditi za vozilo tehnicki prelged, ako je iz Njemacke svake 2 godine, i odes u neku osiguravajucu kucu i platis oko 600KM posebnog osiguranja za vozilo, i to vazi godinu dana pod uslovom da je validna registracija vozila.
Evo covjek zna, treba ga poslusati... :sax:
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#19 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by ins »

Edin H. wrote:
ins wrote: Potpuni, i jedino ispravni odgovor!

Da nije tako, svima bi nama "rodjak" dovukao auto i dao punomoc. Meni bi moj "rodjak" Gunther Spitz odma' dao punomoc na dovuceni BMW M3 E30 :mrgreen:

Odlicna vijest. Sada ce ti leci M3-ica od Gunther Spitza:D
Rodjak Gunther je bas sada kod notara, jos medjunarodna i taj pecat i eto M3 E30! :mrgreen:
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#20 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by slavkoimamodilera »

vjeciti.bloger wrote:e ovako...
kao prvo, hvala svima na odgovorima...

kao drugo:
saobraćajac (policijski službenik) mi je rekao da mogu vozati to auto ako ima regularnu saobraćajnu, zeleni karton, kad izvadim međunarodnu vozačku i kad mi se da punomoć.
iz BIHAMK-a su mi rekli isto da mogu vozati taj auto bez problema uz gore navedeno, ali da punomoć ne radim u Općini, nego u sudu ili kod notara jer oni imaju taj neki međunarodni pečat (zaboravih kako se zove, ali je nešto sa a...)

i da dodam da je policajac rekao da taj zakon uopšte nije regulisan, te da ako su ikome oduzeli auto ili masno naplatili kaznu a imao je sve dokumente koje sam pobrojao --- onda su mu to uradili "na foru" !

ako ima još šta...pišite, a i ja kad saznam nešto novo - javim vam.

HVALA :thumbup:
Haj ti na more, pa nam se javi kad se vratis kojim si prevoznim sredstvom dosao nazad :mrgreen:
bombarder22
Posts: 16
Joined: 25/03/2009 08:19

#21 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by bombarder22 »

Ma ljudi šta se zamarate.Vidite i sami po ulicama da je to kod nas super riješeno.Vozaju se auta sa američkim,belgiskim,talijanskim tablicama.Sa srbijanskim ili crnogorskim tablicama.Naravno sve su to ljudi koji ovdje imaju prijavljeno prebivalište boravka.Neko kaže nemože.Ma može kod nas sve ipak smo mi sve samo država nećemo nikad postati.I molite boga da nemate nikakav udes sa takvim vozilima jer biste sigurno sve naplatili bez problema....????????
student-x
Posts: 22
Joined: 02/05/2008 18:46

#22 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by student-x »

Haj ti na more, pa nam se javi kad se vratis kojim si prevoznim sredstvom dosao nazad
ZA "Slavka i njegovog Dilera" mogu samo reci da pise gluposti vjerovatno iz ljubomore...

Moze se otici i na more sa tim istim autom samo sto na granici moras "kupiti" hrvatsko osiguranje za taj isti auto i to za svo ono vrijeme koje zelis da provedes "na moru". Znaci skupo jeste ali nije neostvarivo.

Kao sto neko napisa, pogledaj malo oko sebe, ima vise stranih nego BiH registracija.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#23 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by slavkoimamodilera »

student-x wrote:ZA "Slavka i njegovog Dilera" mogu samo reci da pise gluposti vjerovatno iz ljubomore...
Iz strasne ljubomore :D neizrecive :D jebiga, nemam rodjaka da mi pokloni auto iz njemacke, pa sam sebi morao sam kupiti auto :mrgreen: a onda poslije toga i jos jedan jer mi nije bilo dosta :lol: na oba, neces vjerovat, placam registraciju, i to u BiH, za jednog cak i kasko, budala sta ces :skoljka:
Imao sam jos jednog, al sam ga se rijesio, jer sam skontao da sam poceo skupljati stare kante koje samo zderu pare :mrgreen:
vjeciti.bloger
Posts: 34
Joined: 26/04/2009 01:25

#24 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by vjeciti.bloger »

hvala svima, a koliko ljudi - toliko ćudi :)

uvažavam svačije mišljenje i nije problem što ima i OVAKVIH :thumbup: i ONAKVIH :P

APOSTOLSKI PEČAT! to je to. apostille znam da me je nešto podsjetilo na svece, apostole i crkvu, ali nisam htio pisat da se ne bi ko našao uvrijeđen ako ofulam. :wink:

hvala vam još jednom, pogotovo onima za koje mi se čini da me nekakako podržavaju. :)
jebi ga..nemamo svi para da kupimo ovdje ni jugu a kamoli šta drugo, a kad je "rođo" već dobre volje - zašto ne;) volio bih da sve ovo uspije i želim vam svima da vozate najbolja, najsigurnija i vozila koja najmanje troše...

HVALA I ČUVAJTE MI SE !!! :thumbup:
Last edited by vjeciti.bloger on 25/09/2009 13:57, edited 1 time in total.
vjeciti.bloger
Posts: 34
Joined: 26/04/2009 01:25

#25 Re: auto sa stranim tablicama u BiH,punomoć

Post by vjeciti.bloger »

slavkoimamodilera wrote:
vjeciti.bloger wrote:e ovako...
kao prvo, hvala svima na odgovorima...

kao drugo:
saobraćajac (policijski službenik) mi je rekao da mogu vozati to auto ako ima regularnu saobraćajnu, zeleni karton, kad izvadim međunarodnu vozačku i kad mi se da punomoć.
iz BIHAMK-a su mi rekli isto da mogu vozati taj auto bez problema uz gore navedeno, ali da punomoć ne radim u Općini, nego u sudu ili kod notara jer oni imaju taj neki međunarodni pečat (zaboravih kako se zove, ali je nešto sa a...)

i da dodam da je policajac rekao da taj zakon uopšte nije regulisan, te da ako su ikome oduzeli auto ili masno naplatili kaznu a imao je sve dokumente koje sam pobrojao --- onda su mu to uradili "na foru" !

ako ima još šta...pišite, a i ja kad saznam nešto novo - javim vam.

HVALA :thumbup:
Haj ti na more, pa nam se javi kad se vratis kojim si prevoznim sredstvom dosao nazad :mrgreen:

HEHEHHEH, JEBI GA...PROŠLA SEZONA:) NIŠTA PRIJE SLJEDEĆEG LJETA, A DO TAD ĆU VALJDA UŠPARAT PA KUPIT NEŠTO SEBI OVDJE U BiH, TEHNIČKI NEISPRAVNO:))
Post Reply