Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#51 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by vjeshalica »

Optimist wrote: 01/06/2020 21:00 Kazna pisana na bosansku adresu i bosanske dokumente. Ukoliko ti ne trebaju novi u narednih 5 god, pustis da zastari i to je to.
A ukoliko ce ti nesto trebati, onda platis 200 KM u roku 8 dana i na bodove zaboravis.
Bodovi se ne oprastaju ako plati 50% iznosa u roku od 8 dana :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#52 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by vjeshalica »

nikimostar wrote: 01/06/2020 20:28 Zdravo zanima me jedno. Vozim auto sa stranim tablama i stranom vozačkom dozvolom. Imam prebivalište u BiH u Sarajevu. Danas me policija zaustavila i kaznila sa 400 KM i jedan kazneni bod. Gdje sada dolazi ta kazna, da li na adresu u BiH jer sam nju rekao i kako ide sa kaznenim bodovima jer imam Njemačku vozačku dozvolu! Da li šalju kazne u inostranstvo jer je i iz saobraćajna pisao nešto?
Dolazi ti na adresu tvoju, ne ide ti nista u Njemacku
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#53 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by problemnatravunu »

AKO TI JE PREBIVALISTE U BiH, mogli su te kazniti po dva osnova,
dakle moraš vozačku "prepisati" na BiH,
i drugo, nemaš pravo voziti auto reg u drugoj državi,
to čak u "pravoj pravnoj " državi može biti jako skupo, jer pada pod utaju poreza i carine
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#54 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

problemnatravunu wrote: 02/06/2020 21:03 AKO TI JE PREBIVALISTE U BiH, mogli su te kazniti po dva osnova,
dakle moraš vozačku "prepisati" na BiH,
i drugo, nemaš pravo voziti auto reg u drugoj državi,
to čak u "pravoj pravnoj " državi može biti jako skupo, jer pada pod utaju poreza i carine
Drzavljanin BiH ima pravo i obavezu u slučaju boravka dužeg od 6 mjeseci(osim sezonskih radnika) da zamjeni svoju BH vozačku za DE/AT vozačku, na osnovu odobrenog privremenog ili stalnog boravka. To što on vozi auto na DE/AT tablama sa DE/AT dozvolom, a državljanin je BiH i logično onda mora imati i neko prebivalište ovdje , ne potpada pod carinski prekršaj, a nije dužan ni da ponovo uzme BH vozačku. Ovo smo jedno milion puta pisali na forumu.
Govorim iz ličnog iskustva. Htio sam da budem legalan pa sam provjerio jer u BiH imam vozilo registrovano na moje ime, a u AT isto tako. CIPS prijavu boravka također u BiH, kao i trajni boravak u AT. Pasoš BiH. Sve ovo govorim za B kategoriju. Ne vjerujem da se od 1. januara kad sam zadnji put bio kući nešto promjenilo.
Provjeri sa nekim od ljudi koji rade sezonske poslove (do 10 mjeseci) unutar EU. Nisu dužni da mjenjaju vozačku, a auto svakako ne mogu registrovati na svoje ime u toj nekoj državi, valjda pravnoj, pa zbog toga voze na BH tablama uz potvrdu o sezonskom radu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#55 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Maraschino »

Sve si u pravu, isti sam ti slucaj samo sa dvije vozacke.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#56 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Maraschino wrote: 02/06/2020 22:04 Sve si u pravu, isti sam ti slucaj samo sa dvije vozacke.
Pazi se :D 2017 ili 2018 su poslali sve deponovane vozačke bar iz Austrije nazad u mjesta izdavanja zbog ljudi što su pravili duplikate pa vozili na obje. U BiH ti je dovoljna lična da ne plačaš na licu mjesta.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#57 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Maraschino »

sparky wrote: 02/06/2020 22:15
Maraschino wrote: 02/06/2020 22:04 Sve si u pravu, isti sam ti slucaj samo sa dvije vozacke.
Pazi se :D 2017 ili 2018 su poslali sve deponovane vozačke bar iz Austrije nazad u mjesta izdavanja zbog ljudi što su pravili duplikate pa vozili na obje. U BiH ti je dovoljna lična da ne plačaš na licu mjesta.
Ja regularno imam dvije jer sam za obje polagao. Nista nisam bio duzan deponovati.
Vjerovatno kada BiH bude clanica EU tada mi nece trebati a necu ni moci imati dvije. :D
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#58 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Maraschino wrote: 02/06/2020 23:15
sparky wrote: 02/06/2020 22:15
Maraschino wrote: 02/06/2020 22:04 Sve si u pravu, isti sam ti slucaj samo sa dvije vozacke.
Pazi se :D 2017 ili 2018 su poslali sve deponovane vozačke bar iz Austrije nazad u mjesta izdavanja zbog ljudi što su pravili duplikate pa vozili na obje. U BiH ti je dovoljna lična da ne plačaš na licu mjesta.
Ja regularno imam dvije jer sam za obje polagao. Nista nisam bio duzan deponovati.
Vjerovatno kada BiH bude clanica EU tada mi nece trebati a necu ni moci imati dvije. :D
Ne znam kako ide za tvoj slucaj, ja sam svjez, tek 8 godina evropsku trljam :-D nego sto ti treba sad dok nije EU.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#59 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Maraschino »

sparky wrote: 02/06/2020 23:23
Maraschino wrote: 02/06/2020 23:15
sparky wrote: 02/06/2020 22:15
Pazi se :D 2017 ili 2018 su poslali sve deponovane vozačke bar iz Austrije nazad u mjesta izdavanja zbog ljudi što su pravili duplikate pa vozili na obje. U BiH ti je dovoljna lična da ne plačaš na licu mjesta.
Ja regularno imam dvije jer sam za obje polagao. Nista nisam bio duzan deponovati.
Vjerovatno kada BiH bude clanica EU tada mi nece trebati a necu ni moci imati dvije. :D
Ne znam kako ide za tvoj slucaj, ja sam svjez, tek 8 godina evropsku trljam :-D nego sto ti treba sad dok nije EU.
Imam auto i tamo i ovamo a i nekada se covjek malo opusti pa ih mogu pocastiti jednom.
Ono uskratis mu zadovoljstvo sto ne kukas za oduzimanjem vozacke i nudjenja mita nego to hladno prihvatis a on kipti. :D
Nije mi se desilo a znam kako to ide.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#60 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

Pa stranu ti mogu oduzeti maks 24 sata(alkohol) i najvise sto mogu je da ti opale zabranu voznje u BiH na neko vrijeme :D novcanu svakako placas kao i ostali drzavljani ili u roku od 8 dana ili kad ti je cejf :bih:
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#61 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by Optimist »

vjeshalica wrote: 02/06/2020 20:57
Optimist wrote: 01/06/2020 21:00 Kazna pisana na bosansku adresu i bosanske dokumente. Ukoliko ti ne trebaju novi u narednih 5 god, pustis da zastari i to je to.
A ukoliko ce ti nesto trebati, onda platis 200 KM u roku 8 dana i na bodove zaboravis.
Bodovi se ne oprastaju ako plati 50% iznosa u roku od 8 dana :-)
Jasno da se ne oprastaju, vec njemu koji nije rezidentni ovdje apsolutno nista ne znace, plus sto nema nasu VD.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#62 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by problemnatravunu »

sparky wrote: 02/06/2020 22:01
problemnatravunu wrote: 02/06/2020 21:03 AKO TI JE PREBIVALISTE U BiH, mogli su te kazniti po dva osnova,
dakle moraš vozačku "prepisati" na BiH,
i drugo, nemaš pravo voziti auto reg u drugoj državi,
to čak u "pravoj pravnoj " državi može biti jako skupo, jer pada pod utaju poreza i carine
Drzavljanin BiH ima pravo i obavezu u slučaju boravka dužeg od 6 mjeseci(osim sezonskih radnika) da zamjeni svoju BH vozačku za DE/AT vozačku, na osnovu odobrenog privremenog ili stalnog boravka. To što on vozi auto na DE/AT tablama sa DE/AT dozvolom, a državljanin je BiH i logično onda mora imati i neko prebivalište ovdje , ne potpada pod carinski prekršaj, a nije dužan ni da ponovo uzme BH vozačku. Ovo smo jedno milion puta pisali na forumu.
Govorim iz ličnog iskustva. Htio sam da budem legalan pa sam provjerio jer u BiH imam vozilo registrovano na moje ime, a u AT isto tako. CIPS prijavu boravka također u BiH, kao i trajni boravak u AT. Pasoš BiH. Sve ovo govorim za B kategoriju. Ne vjerujem da se od 1. januara kad sam zadnji put bio kući nešto promjenilo.
Provjeri sa nekim od ljudi koji rade sezonske poslove (do 10 mjeseci) unutar EU. Nisu dužni da mjenjaju vozačku, a auto svakako ne mogu registrovati na svoje ime u toj nekoj državi, valjda pravnoj, pa zbog toga voze na BH tablama uz potvrdu o sezonskom radu.
nikimostar wrote: 01/06/2020 20:28 Zdravo zanima me jedno. Vozim auto sa stranim tablama i stranom vozačkom dozvolom. Imam prebivalište u BiH u Sarajevu. Danas me policija zaustavila i kaznila sa 400 KM i jedan kazneni bod. Gdje sada dolazi ta kazna, da li na adresu u BiH jer sam nju rekao i kako ide sa kaznenim bodovima jer imam Njemačku vozačku dozvolu! Da li šalju kazne u inostranstvo jer je i iz saobraćajna pisao nešto?
Nisam shvatio iz njegovog upita da zapravo živi i radi u Njemačkoj, ako je tako, i to može dokazati drotu koji ga je zaustavio,

onda nema problema, i ne znam za šta je uopće kažnjen
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#63 Re: Auto sa BH tablicama i strana vozacka

Post by sparky »

problemnatravunu wrote: Nisam shvatio iz njegovog upita da zapravo živi i radi u Njemačkoj, ako je tako, i to može dokazati drotu koji ga je zaustavio,

onda nema problema, i ne znam za šta je uopće kažnjen
Ako sam ja dobro shvatio, kažnjen je zbog toga što mu je dijete bilo na prednjem sjedištu, vjerovatno bez obavezne sjedalice.
Pitao je gdje ce mu doci kazna. Ukoliko ima adresu, a kaze da ima, naravno doci ce mu na adresu u BiH. Da ima strani pasos, platio bi kaznu odmah i valjda ne bi ni pitao na forumu. To sa tim stvarima je kod nas uvijek "škakljivo". Deset slučajeva, deset različitih mogučnosti. Svi nešto petljaju i uvijek je "kriva" država i policija. U ovom slučaju čovjek je priznao da je kriv, ne žali se.
Post Reply